10 TEMMUZ, CUMA, 2020

Bir David Hockney Çalışması Asya’da Rekor Fiyata Satıldı

Sotheby’s’in Hong Kong’da düzenlediği müzayededen peş peşe rekor haberleri gelmeye devam ediyor. Kurumun son olarak perşembe günü gerçekleştirdiği açık arttırmayla birlikte toplam satışı 76.8 milyon dolara (595 milyon Hong Kong dolarına) ulaştı.

Geçtiğimiz gün Hong Kong’da düzenlenen açık arttırmada David Hockney’in 30 Sunflowers (1996) isimli çalışması 14.8 milyon dolara satılarak rekor kırdı. Satış, Asya’da Batılı bir sanatçı tarafından gerçekleştirilen en pahalı ikinci büyük çalışma oldu.

Daha önce sadece bir sahibi olan natürmortun yaklaşık 10.3 milyon dolara (80 milyon Hong Kong dolarına) satılabileceği düşünülüyordu. Bu satış fiyatını aşan eser, beklentilerin üzerinde bir performans gerçekleştirerek önemli bir başarıya imza attı. 30 Sunflowers daha önce, 2011 yılında, 2.5 milyon dolarlık bir etiketle açık arttırmaya çıkarılmıştı.

Öte taraftan Asya’daki koleksiyonerlerin son yıllarda Avrupalı ressamlara olan ilgisi ve modern eserlere yönelmesi oldukça dikkat çekiyor. Son olarak Hockney’in çalışması ile birlikte Çin ve Asya pazarındaki Avrupalı sanatçılara ait çalışmalara bir yenisi daha eklenmiş oldu.

​Kaynak: ArtNews

0
274
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage