27 ARALIK, SALI, 2016

26-30 Aralık Haftalık Kültür Yaşam Dozu

Yeni yıla girmeden önceki son haftada sanatseverleri hayli dolu bir program bekliyor. Tiyatro oyunlarının ağırlıkta olduğu bu haftanın etkinliklerinde senenin son konserleri ve yıl sonu kutlaması da var, iyi haftalar!

26-30 Aralık Haftalık Kültür Yaşam Dozu

27 Aralık

Kozalar

20:30/ Tiyatro oyunu / Zorlu Performans Sanatları Merkezi            

Adalet Ağaoğlu’nun yazarlığını yaptığı Kozalar, dünyanın saygın ve uluslararası tiyatro festivallerinden olan Avignon Tiyatro Festivali’nde bir ay boyunca sahnelenen ilk yerli oyun olma özelliğini taşıyor.

Kozalar, 1971’de soğuk savaşın hüküm sürdüğü dünyanın çalkantılı döneminin Türkiye’deki yansımalarını konu alan bir olay öyküsü sunuyor. Terör, iç savaş, toplumsal cinsiyet ve mülteci olguları gibi toplumsal meselelere de değinen oyunun yönetmenliğini Ayşenil Şamlıoğlu üstleniyor. Başrollerinde Demet Evgar, Binnur Kaya, Esra Dermancıoğlu’nun bulunduğu oyunun biletleri biletix ve Zorlu PSM gişelerinde.


Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar

20:30 / Tiyatro oyunu/ garajistanbul

Ba-tiyatro yeni oyunu Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar ile garajistanbul’da izleyicisiyle buluşmalaya hazırlanıyor. Bir ailenin üç nesil hikayesinden arta kalan mektupların, kaybolan eşyaların, insanların ve anıların ardında bıraktığı yastan yola çıkan oyunda nostaljinin ve insan ilişkilerinin hem ağlatan hem gülümseten atmosferini hissediyoruz. 

Tek kişilik performansıyla Nilay Erdönmez’in rol aldığı oyunun biletleri biletix ve etkinlik gişesinden temin edilebilir.

28 Aralık

19:00 / Citizenfour Belgesel Gösterimi

Sinema Filmi / Başka Sinema

2015 En İyi Belgesel Ödülü dahil 40’ın üzerinden uluslararası ödül alan 21. yüzyılın en önemli filmlerinden biri olarak gösterilen Citizenfour, üst düzey CIA analisti Edward Snowden’ın hikayesini anlatıyor. 

Amerikan Güvenlik Ajansının vatandaşların özel hayatlarının gizliliğini yasal olmayan yollarla ihlal ettiğini açığa çıkaran Snowden, aynı zamanda gazeteci olan Laura Poitras tarafından yönetilmiş. Belgeselde Snowden’ın Poitras’la Citizenfour takma adıyla iletişime geçmesi ve ardından sunulan olayları ve raporu heyecanlı bir ritmle izliyoruz. Geçtiğimiz senenin en iyi belgesel yapımlarından olan film başka sinema kapsamında görülebilir.

İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu?

20:30 / Tiyatro Oyunu / Massk Sahne

Nazım Hikmet’in İvan İvanoviç Var Mıydı, Yok Muydu? adlı eserinden Emrah Eren rejisiyle sahneye koyulan aynı adlı oyun Massk Sahne’de oynanacak.

Rusya’da bir taşra kasabasında geçen oyunda,  kağıtlardan ve ünvanlardan çok insanların varlığına inanan, kasabanın en sorumlu mevki sahibi amiri Petrof’un hikayesi anlatılıyor ve oyunda otorite kavramı sorgulanıyor. Herkesin saygı duyduğu, sevdiği fakat otoritesini hissettirmemesiyle halkı ve kendi arasında erdemleri ve otoritesi arasında kalmış bir insanın öyküsünün anlatıldığı oyunun biletleri biletix ve etkinik gişelerinden temin edilebilir.

Cemal Reşit Rey Caz Orkestrası

20:00/ Konser/Cemal Reşit Rey Konser Salonu

Nail Yavuzoğlu’nun şeflik yaptığı İstanbul’un en sevilen caz topluluklarından Cemal Reşit Rey Caz Orkestrası 28 Aralık’ta caz müzikseverle buluşacak.

Cazın dev ismi Lois Armstrong’dan başlayarak caz müziğinin sevilen parçalarının çalınacağı konserin konuk sanatçısı Elif Çağlar olacak. Konserin diğer solisti ise bandoneon virtüözü Tolga Salman’ın olacağı etkinliğin biletleri biletix ve gişelerden temin edilebilir.

29 Aralık

Royal Opera House Gösterimi: Les Contes D’Hoffman

20:00/Opera/Zorlu Performans Sanatları Merkezi-STUDIO

Jacques Offenbach’ın fantastik operası Hoffman’ın Masalları, Ernst Theodor Amadeus Hoffman’ın Kum Adam, Rat Krespel, Kaybolan Görüntü adında üç öyküsünden hareketle uyarlanan, ana karakterin yazarın kendisi Hoffman olduğu eseri ilk defa 10 Şubat 1881’de Paris’te sahnelendi.

Oyunun yönetmenliğini Midnight Cowboy, Sunday Bloody Sunday gibi filmlerle tanınan ünlü film yönetmen John Schlesinger üstleniyor. Hoffman rolünde Vittorio Grigolo’nun olduğu oyunda Thomas Hampson, Sofia, Famina, Christine Rice, Sonya Yoncheva diğer rolleri paylaşıyorlar. Oyunun biletleri biletix ve Zorlu PSM gişelerinden temin edilebilir.

Andrey Tarkovski: Mühürlenmiş Zaman

19:00/Film Gösterimi/Pera Film

Pera Film’in düzenlediği etkinlikte ünlü Rus yönetmen Andrey Tarkovski’nin ölümünün 30. yılında filmleri mercek altına alınıyor.

Etkinliğin bugününde Tarkovski’nin Zamanda Yolculuk filmininin gösteriminin ardından Fransız yönetmen Chris Marker’ın klipler, günlük yazıları ve kişisel düşüncelerden oluşan Tarkovski’ye saygı niteliğinde çektiği Andrey Arseneviç’in Yaşamında Bir Gün adlı filmi gösterilecek. 

30 Aralık

Adamlar

22:30 /Konser/Dorock XL

Son dönem yerli müziğin en gözde isimlerinden Adamlar,  yoğun, ironik sözlü şarkılarla rock’n roll, blues biraz da hip hop diyebileceğimiz bir üslupla karşımızdalar.  Yeni albümleri sonrasında verecekleri konser Dorock XL’da gerçekleşecek. Biletler biletix ve etkinlik gişelerinde.

The Away Days

21:30 /Konser/ Böcek Cafe

Yerli indie müziğin yetkin isimlerinden The Away Days yeni albümleri Dreamed at Dawn’dan World Horizon ve Place To Go adlı parçalarını geçtiğimiz günlerde dijital ortamlarda paylaşmıştı. 2017 senesi içinde yayımlanacak yeni albümden bu iki parçanın çalınacağı konser Kadıköy Böcek Cafe’de gerçekleşecek.  Giriş biletlerinin 20 TL olduğu konser alanının 25 kişi ile sınırlı olduğunu da hatırlatalım. 

Kapıcı

20:30/Tiyatro Oyunu/ Bo Sahne

Nobel ödüllü yazar Harold Pinter’in başyapıtlarından Kapıcı oyunu, Bo Sahne kapsamında oynanacak. 

Sokakta yaşayan bir serserinin, kendi evinde tadilat işleriyle uğraşan Aston tarafından yaşadığı yere getirilmesi ve kardeşi Mick’in de olaya dahil olmasıyla bu üç kişinin arasında geçen güç mücadelesinin, hem eğlenceli hem de hüzünlü bir şekilde anlatıldığı oyun Mehmet Zeki Giritli çevirisi ve Seda Yüz rejisiyle sahnede. Biletler biletix ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

0
2582
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage