21 EYLÜL, SALI, 2021

Yazarın Zihnine Yolculuk: “Roman Nasıl Oluşturulur”

Varoluşçuluk akımının temsilcilerinden Miguel de Unamuno’nun yazmayla ilgili formüller vermek yerine okuru zihninde bir yolculuğa çıkardığı Roman Nasıl Oluşturulur, Beyza Fırat’ın çevirisiyle Ketebe Yayınları’nın Exlibris dizisinden çıktı.

20. yüzyıl İspanya’sını ve ülkesinde yaşanan iç savaşı eserlerine taşıyan Unamuno, 1924 yılında diktatör Miguel Primo de Rivera tarafından Fransa’ya sürgüne gönderildi. Sürgündeyken yazdığı Roman Nasıl Oluşturulur anlatısını yıllar sonra yeniden ele alan yazar, kitapta aradan geçen zamanda eklemek istediği şeyler için parantezler açarak okura değişen ve dönüşen yönlerini de gösteriyor.

​Tasarladığı romanı ve kahramanı Jugo de la Raza’mı merkeze alan eserde Unamuno, okuduğu kitaplardan, şiirlerden ve yaşadığı dönemin ruh hâlinden pek çok alıntıyı alarak yorumluyor bir bakıma. Ortaya roman yazan bir yazarın karmaşık duygu ve düşüncelerinden serpilen yeni fikirler ve zihin haritası çıkıyor. Okurla samimi bir sohbet şeklinde ilerleyen kitap, onu da yazma eylemine dahil ediyor. Miguel de Unamuno, iki öznenin bir olduğu yeri şöyle anlatıyor: “Bir roman nasıl oluşturulur, iyi bir soru ama roman ne için ve neden oluşturulur diye sorulması daha doğru olur. Bir roman ne için veya neden oluşturulur? Romancı olmak için. İyi de ne için romancı olunur? Okura dönüşmek, kişinin okurla bir olmasını sağlamak için. Ve kişi ancak ve ancak hem romancı hem de romanın okuru olduğunda her ikisi birden radikal yalnızlıklarından kurtulmayı başarabilir. Bir olmayı başarır başarmaz da güncellenir ve güncellenerek ebedileşirler.”

0
481
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage