31 AĞUSTOS, PERŞEMBE, 2023

x-ist’ten Yeni Sergi: “Ey Kutsal Basitlik”

x-ist sanatçılarından Ansen, Burak Dak, Doğu Özgün, Gökhan Gökseven, Metin Alper Kurt, Murat Palta ve Tayfun Gülnar’ın yer aldığı “Ey Kutsal Basitlik” başlıklı karma sergi 7 Eylül - 7 Ekim tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.

Küratörlüğünü Banu Seyhan’ın, asistan küratörlüğünü Beren Boran’ın üstlendiği “Ey Kutsal Basitlik” başlıklı sergi Apollonik ve Diyonizyak söylemleri temellendiren dualite kavramı üzerinde durarak zıtlık konseptine sanatçıların gözünden bakış atmamızı sağlıyor.

Goethe der ki; ‘Unutmayın tüm bunlar bir zıtlıktan meydana geldi. Yokluk ve varlık zıtlığı, hareketsizlik ve hareket zıtlığı... Bu bağlamda tüm zıtlıklar var oluşu meydana getiren birer anahtardır. Zıtlıklar sayesinde boşlukta formsuz hâlde salınan enerji somut forma dönüşü deneyim hâline geldi. Bu sayede tanrı kendini deneyimleyebildi ve bir evren filizlenebildi.’

Cehennem olmayınca cennet bile normalleşir belki bir arafa dönüşür. Adem ve Havva tüm elmaları tüketebilir artık kendi sıkıcı araflarında. Apollon’daki ‘kendini bil’ deyişi, Dionysos ile tam tersine dönüşür böylece: ‘kendini unut’ der Dionysos. Her Apollonik dinamik Diyonizyak bir cevap bulur, böylelikle nötralizasyona uğrar. Nötralizasyonu bozmak için de Apollon yeni bir ilerleme yapmak durumundadır, bu devinim tekrar ve tekrar devam eder... Apollon kültür için bir adım atar Dionysos muzipçe tam yanına gelir. Apollon inatla bir adım daha atar ve cevabını bulur; kültür böyle ilerler. Yoksa her şey entropi tandanslıdır ve bu tandansı bozmanın tek yolu zıtlıkla var etmektir. Bundandır ki aynı olan bizi rahat bırakır, ama bizi üretken yapan zıtlıklardır.”

“Ey Kutsal Basitlik” sergisini 7 Eylül - 7 Ekim tarihleri arasında x-ist’te ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Burak Dak, Tanımsız A (Erkek) ve Tanımsız B (Kadın), Her biri 50x25 cm, Kâğıt üzerine toz pastel, guaj, kurşun kalem, kuru boya, suluboya, 2023
​2. Ansen, Twins Of Fates 2023 180 Cm x 90cm (her parca 90cm x 90 cm)

0
1157
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage