14 HAZİRAN, CUMA, 2024

Uykunun Ardındakilerle “Beynin Gece Hayatı”

Nörolog Guy Leschziner’ın uykuyla başı ciddi biçimde dertte olan hastalarının hikâyelerini anlattığı, uykunun genel işleyişine dair bilgiler paylaştığı kitabı Beynin Gece Hayatı - Kâbuslar, Sinirbilim ve Uykunun Gizli Dünyası, Zeynep Arık Tozar’ın çevirisiyle Metis Yayınları’ndan çıktı.

Uzmanlık alanlarından biri de uyku bozuklukları olan Leschziner, uykusunda motosikletine ya da arabasına atlayıp dolaşan Jackie; aksiyon filmlerini aratmayan rüyalar görürken o sahneleri bilfiil canlandırdığı için komik durumlara düşen Alex; espri yapıp güldüğü her seferinde birdenbire yere yığılıveren Adrian; uykusunda seks yapan Tom; uyurken hiç farkında olmaksızın tıka basa yiyen, yiyecek bulamadığında granül kahveden kuşyemine kadar birçok şeyi midesine indiren Don ve diğerlerinin hikâyelerini anlatıyor.

​“Peki bu hastalardan neden söz ediyorum? Daha da önemlisi, bunları neden okuyasınız ki?” diye soran Leschziner, anlattığı hikâyelerin uyku bozukluklarını uçlarda yaşayan insanlara dair olduğunu, ama bu uç durumları incelemenin uykunun genel işleyişine dair nispeten kısıtlı bilgimizi artırdığını söylüyor. Okurun; imsomni, narkolepsi, gece terörü, apne ve uyurgezerlik gibi bozukluklarla ilgili bu hikâyeleri okurken, uykunun biyolojik, sosyal, çevresel ve psikolojik faktörlerden etkilenen incelikli mekanizmasını ve bu mekanizmanın hayatlarımız üzerindeki etkilerini daha iyi anlamasını amaçlıyor.

0
598
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage