Advertisement
06 EKİM, PERŞEMBE, 2022

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Odağında “Mor Masallar”

Eksi 18 Edebiyat Topluluğu yazarları tarafından kaleme alınan, toplumsal cinsiyet eşitliği odağındaki masallardan oluşan Mor Masallar adlı kitap, HKTM firması sponsorluğunda Yakın Kitabevi tarafından yayımlandı.

Elif Çelebi, Gülay Pamuk ve Nevzat Süer Sezgin’in projelendirip, derlediği 8-12 yaş çocuklarına uygun nitelikte eserlerin yer aldığı Mor Masallar kitabındaki masallara çizer Beste Örge Sağlam resimleriyle eşlik ediyor. Yetmişten fazla yazar, çizer, editör ve adaylarının katılımı ile 2020 yılı sonlarında kurulan Eksi 18 Edebiyat Topluluğu; on sekiz yaş altındaki bireyler için nitelikli çocuk ve gençlik edebiyatı yapıtları üretmeyi amaçlıyor. Topluluk tarafından çeşitli temalara odaklanan derleme kitaplar, Kıpırtı Çocuk Dergisi ve çeşitli projeler gerçekleştiriliyor.

Kitap, 2009 yılında hayatını kaybeden toplumsal cinsiyet alanındaki çalışmaları ile tanınan Sosyolog Dr. Dicle Koğacıoğlu’na ithaf edildi. Mor Masallar; çocukların eşit, adil, şiddetten uzak ve dayanışmayla örülmüş masallarla birey ve dünya insanı olabilmelerini güçlendirecek yeni anlatılar oluşturmak amacıyla topluluk üyesi yirmi yazar tarafından kaleme alınan aynı sayıdaki masallarından oluşuyor.

Mor Masallar projesi ve kitap hakkında ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Kitabın daha çok çocuğa ulaşabilmesi için, sanatçılar Jülide Kural ve Tilbe Saral da masalların seslendirmesini yaptılar. Projeyi YouTube ve Spotify üzerinden dinleyebilirsiniz.

0
1851
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage