08 EYLÜL, SALI, 2020

Siyah Deri, Beyaz Maskeler

​Frantz Fanon’un ABD’deki Kara Panterler ve Üçüncü Dünyadaki bağımsızlık mücadeleleri gibi siyasi hareketlere ilham kaynağı olmuş, aynı zamanda sömürgecilik ve ırkçılıkla bağlantılı kimlik sorunlarının tartışılmasına öncülük etmiş kitaplardan Siyah Deri, Beyaz Maskeler, Orçun Türkay’ın çevirisiyle, Metis Yayınları’ndan çıktı.

"Bir Çinhintli kendine özgü bir kültür keşfettiği için ayaklanmamıştır. 'Yalnızca' birçok bakımdan artık soluk alamadığı için ayaklanmıştır," diyor Fanon. Kitap, ırkçılığın, ayrımcılığın hâlâ gündemde olduğu dünyamızda modern eşitlikçi düşüncenin klasiklerinden biri olarak güncelliğini korumaya devam ediyor.

​Siyah gerçekliğini anlamaya çalışırken Fanon, İkinci Dünya Savaşı’na Fransa Özgür Ordusu saflarında katılmış genç adamın savaş sonrasındaki gündelik yaşantısından ve hocası Aimé Césaire’in Siyah kimliğine sahip çıkan düşüncesi ile şiirinden hareket ediyor, uzmanı olduğu psikiyatri ve psikanalizden yararlanıyor; ayrıca felsefeden, özellikle Jean-Paul Sartre’ın Yahudi düşmanlığı ve Siyah-karşıtı ırkçılık üzerine yazılarından hem besleniyor hem de yer yer onlarla tartışarak ilerliyor.

​Fotoğraf Black Girl adlı filmden alınmıştır.

0
1623
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage