25 MART, ÇARŞAMBA, 2020

Sıra Dışı Bir Çocuğun Portresi: Antonio Gibi Biri

Andersen Ödüllü İtalyan yazar Susanna Mattiangeli’nin sıra dışı bir çocuğun portresini çizerken çocuklara ellerindeki sonsuz potansiyeli hatırlatan kitabı Antonio Gibi Biri, Mariachiara Di Giorgio’nun çizimleriyle, Nükhet Amanoel’in çevirisiyle Can Çocuk tarafından yayımlandı.

Antonio’yu yakalamak hiç kolay değildir. Önce kendi hâlinde saklambaç oynar, derken astronot kostümüyle uzayda bir yolculuğa çıkar. Diyelim onu tam yakalamak üzeresiniz, o an havuza atlar ve gözden kaybolur. Sonra onu arayın ki bulasınız… Peki şimdi nerede? Ormanda mı yoksa bir kraliçenin huzurunda mı? Neden olmasın? Bir çocuk nelere dönüşebilir, bir bilseniz!..

“Otobüse binene dek devam eder bu, çünkü otobüste artık bir sporcu değil, dikkatlerden kaçması mümkün olmayan bir yolcudur.
Ne yolcusu, ben Antonio’yum, diye düşünür Antonio. Bu sırada tutacaklara asılır ve daldan dala atlamayı, nehirde balık avlamayı seven bir orman hayvanı gibi etrafta sallanıp durur. Olur da kraliçe onu öğle yemeğine davet ederse, çatal bıçağı iyi kullanmayı öğrendiğini gösterebilir. Peki ya belediye başkanı? Onun gözünde diğerleri gibi bir vatandaştır Antonio. Boyu birazcık daha kısadır, hepsi bu…” 

0
642
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage