28 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Salt’tan İklim Değişikliği Odaklı Gösterim Programı: “Bu Son Şansımız Mı?”

Salt’ın iklim değişikliğinin etkilerine dikkat çekmeyi amaçlayan “Bu son şansımız mı?” başlıklı gösterim programı, kurucusu Garanti BBVA’nın desteğiyle 29 Şubat-24 Mart tarihlerinde Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve saltonline.org’da izleyicilerle buluşacak.

İklim değişikliğinin biyoçeşitlilik, ekosistem kaynakları, insan ve olmayan varlıklar üzerindeki etkilerine odaklanan “Bu son şansımız mı?” programı, Türkiye, Filistin, İspanya, Kenya, Danimarka, İsveç ve Almanya’dan yedi belgesel filmi izleyicilere sunuyor.

Hızla azalan yağışlar ve toprak kaybı, dünyanın birçok yerinde yerel toplulukların kadim yaşam pratiklerini derinden etkiliyor; insan kaynaklı ekolojik tahribatın önüne geçmeye çalışanlar her zamankinden çetrefilli sorunlarla karşı karşıya kalıyor. “Bu son şansımız mı?” 2024 seçkisi, değişen iklim koşulları bağlamında insan ile insan olmayan varlıklar arasındaki ilişkileri irdelerken yas, kayıp ve onarım kavramlarını merkeze alıyor. Farklı coğrafyalardan hikâyeler, gezegendeki her şeyin birbiriyle bağıntılı oluşuna vurgu yapıyor.

Programın ilk filmi Toplayıcılar Bingöl (2020), Bingöl ve çevresindeki toplayıcılık kültürünü ele alıyor. Bilim insanları, doğa araştırmacıları ve yöre insanları ile yapılan söyleşileri de içeren belgesel, yabani bitki ve mantarların coğrafyaya özgü kullanımları, bitkilerin şifa ve tıbbi amaçlı kullanım alanları, aşırı tüketim ile doğa tahribatı gibi konulara odaklanıyor. 29 Şubat Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gösterilecek film, 1-3 Mart tarihlerinde çevrim içi olarak izlenebilecek.

​Salt’tan Fatma Çolakoğlu ve Eylül Şenses tarafından hazırlanan “Bu son şansımız mı?” 2024 programı, Garanti BBVA desteğiyle 29 Şubat-24 Mart tarihlerinde Açık Sinema’da gerçekleştirilecek ücretsiz gösterimlerin ardından tüm filmler saltonline.org üzerinden izleyicilerle buluşacak. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek. Program hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
1. From the Wild Sea [Vahşi Denizlerden] (2021) filminden bir kare ©DR Sales
2. Toplayıcılar Bingöl (2020) filminden bir kare ©Adnan Faruk Turan
3. Between the Rains [Yağmurlar Arasında] (2023) filminden bir kare ©Journeyman Pictures

0
565
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage