Advertisement
08 ARALIK, CUMA, 2023

Moris Danon Koleksiyonu’ndan “Büyükada”

Mimar ve yazar Büke Uras’ın Büyükadalı Moris Danon’un koleksiyonundaki nadir ve zengin görsel belgelemeden yola çıkarak hazırladığı, Büyükada’nın siyasi ve sosyal tarihiyle kendine özgü uluslararası kimliğini ele alan kitabı BÜYÜKADA: Moris Danon Koleksiyonu, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

Kitap; Türkçe, İngilizce ve Türkçe koleksiyoner nüshası olmak üzere üç bağımsız edisyon hâlinde yayımlandı. Çalışmanın editörlüğünü Müge Cengizkan, çevirisini ise Melis Şeyhun Çalışlar yaptı.

Moris Danon tarafından bir araya getirilen, büyük kısmı 19. yüzyılın ortalarından 20. yüzyılın ikinci çeyreğine uzanan fotoğraflar, el yazmaları, ithaflı ilk baskılar gibi farklı parçaların ortak noktası Büyükada’ya ait olmaları. Ada’nın cazibesini merkeze alan gündelik yaşam görüntüleri, fiziki ayrışmışlığı sayesinde devlet kontrolünden ve resmi protokolden görece bağımsız, ayrıcalıklı bir dünyanın müşterek belleğini yansıtıyor bu koleksiyon.

​Büyük ölçüde Ada’sız yazılmış kent tarihini telafi etme denemesinden ibaret olan BÜYÜKADA: Moris Danon Koleksiyonu, yüzyıllar, imparatorluklar, milletler ve en önemlisi insanlar arasındaki ilişkileri şaşırtıcı biçimde yeniden tanımlama gücündeki Ada ruhunu anlamak ve anlatmak amacıyla hazırlandı.

0
821
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage