17 KASIM, CUMA, 2023

Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde Yeni Sergi: “bir şans daha var mı?”

Küratörlüğünü Melike Bayık’ın üstlendiği “bir şans daha var mı?” başlıklı sergi, 10 Şubat 2024 tarihine kadar Millî Reasürans Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

“bir şans daha var mı?” sergisi, farklı disiplinlerde ürettikleri işleriyle davet edilen Mehmet Ali Boran, Antonio Cosentino, Memed Erdener, Yunus Emre Erdoğan, Kaan Fıçıcı, Şifa Girinci, Rana Kelleci, Melike Koçak, Aytekin Olgunsoy, Sümer Sayın, Egemen Tuncer, Seçil Yaylalı’nın çalışmalarını bir araya getiriyor. Sergi, içinde bulunduğumuz hız çağının direttiği değişim ve dönüşüm arzusuna karşı direnen belleğin mücadelesini gözler önüne seriyor. Sergi kapsamında hazırlanan ve grafik tasarımını Amir Jamshidi’nin yaptığı kitapta ise Melike Bayık, Neslihan Koyuncu Bali ve Hüseyin Gökçe’nin kaleme aldığı metinler yer alıyor.

Yerelin yok edildiği günümüz gerçekliğinde, fenomen bir popülizm ile peşi sıra inşa edilen belleksiz yapılar yerine, kültürün ve zamanın izlerini taşıyan yapıların korunması esas meseleyi oluşturur. Yaşam alanları, iş alanları, mahalle ve beldeler, parçadan bütüne zaman içinde kaybolup buharlaşmaya makûs bir talihle boyun büker. Kayıplar, elde tutulamayanlar, yaşam kültürleri sanatçıların üretimleri üzerinden görünür kılınır. Kişisel hikâyeler, topluma mâl olan konular, tanıklıklar, değişimler, başa çıkılmaya çalışılanlar ve belki vazgeçişler ‘bir şans daha var mı?’ sorusunu tekrar hatırlatır.”

Künye:
1-3. Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz
4. Sümer Sayın, NOW-HERE, Ayna yerleştirmesi/ Mirror installation, 45 x 200 cm, 2016 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz
5. Aytekin Olgunsoy, Ceci N’est Un Pipi, Seramik/ Ceramic, 198 adet ahşap çay kutusu/ 198 pieces of wooden boxes, Değişen ölçüler/ various dimensions, 2023 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz
​6. Antonio Cosentino, İsimsiz/ Untitled, Buluntu objeler/ Found objects, 153 x 33 x 106 cm, 2023 Fotoğraf: Kayhan Kaygusuz

0
531
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage