23 ARALIK, ÇARŞAMBA, 2020

Köpe Ailesinin Tanıklıklarıyla Savaş ve Mütareke Yılları

Salt Beyoğlu’nda sergilenen Osmanlı’nın modernleşme sürecine ve I. Dünya Savaşı ile birlikte gelen yıkılışına tanıklık eden Köpe ailesinin anılarına dayanan “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde” sergisinin tarihi 14 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı ve mütareke dönemine dair oldukça detaylı arşiv kayıtlarıyla görsel bir anlatı sunan “İmparatorluklar Arasında, Sınırlar Ötesinde”, bir ailenin tanık olduğu onca hadiseyi birçok açıdan bir imparatorluğun kaderiyle birleştiriyor ve ortaya oldukça uzun, karmaşık ve tarihi vesikalarla dolu zengin bir kayıt çıkarıyor. Köpe aile üyelerinin Braşov, İstanbul, Selanik, Edirne ve Konya gibi şehirlerde şekillenen hayatları, itinayla muhafaza edilmiş kişisel belgeler aracılığıyla siyasal, toplumsal ve diplomatik tarihin dönüm noktalarına ve bir toplumun nasıl değişebileceğine ışık tutuyor.

Transilvanya’nın Braşov şehri yakınlarında bir köyde doğup büyüyen Andras Köpe ile Breton bir aileden gelen Léocadie Tallibart’ın Tanzimat Dönemi’nde İstanbul’da kesişen yolları, zamanla bir aile olmaya doğru ilerler. 1842’de evlenen çift, ailenin zaman içinde genişlemesiyle o günkü Osmanlı topraklarının dört bir yanına dağılır. Aileden günümüze kalan mektuplar aracılığıyla izi sürülebilen Köpeler, zaman içinde geniş bir coğrafyaya yayılan bir imparatorluğun yıkım sürecine yakından eşlik eder.

Nefin Dinç (James Madison University), Erol Ülker (Işık Üniversitesi) ve Lorans Tanatar Baruh (SALT) tarafından hazırlanan sergi, İstanbul’daki Macar Kültür Merkezi tarafından da desteklenmektedir.

​​SALT Beyoğlu’nda yer alan sergi, 14 Mart 2021 tarihine kadar Salı ile Cuma günleri arasında 11.00-17.00 saatlerinde görülebilir.

0
4855
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage