Advertisement
25 KASIM, CUMARTESİ, 2023

Kingsley Amis’den Alternatif Bir Dünya Romanı: “Değişim”

Kingsley Amis’in hem alternatif tarihe ilginç bir bakış sunan hem de dini dogmatizmin insanları kişisel ve toplumsal açıdan nasıl etkilediğine dair romanı Değişim, Püren Özgören’in çevirisiyle Can Yayınları’ndan çıktı.

Değişim, 1976’da en iyi bilimkurgu dalında John W. Campbell Ödülü kazanırken ve Philip K. Dick’in Yüksek Şato’daki Adam eseriyle birlikte anılıyordu. Yıl 1976. Prens Arthur’un hiç ölmediği, dolayısıyla VII. Henry’nin tahta hiç geçmediği, Reform’un, Protestanlığın ve Sanayi Devrimi’nin hiç gerçekleşmediği bir İngiltere. Henüz pek çok bilimsel keşif yapılmamış, motorlu taşıtlar yeni bir icat. Demokrasiden ve bilimden yoksun bu dünyaya Papalık hükmediyor. Kral III. Stephen kısa süre önce ölmüş. Koronun yetenekli sopranosu, on yaşındaki Hubert Anvil cenaze törenindeki ayin sırasında performansıyla herkesi bir kez daha büyülüyor. Ancak Tanrı’nın yüceliğini vurgulamak adına sanatı korumayı arzulayan papanın ve din adamlarının Hubert’in sesinin güzelliğini korumak için birtakım planları var.

“Hubert kendisine söylenenlerin tamamına inanıyordu, ama olacakların en önemli kısmı, yıllar sonra yetişkin bir erkeğe dönüştüğünde dünyanın ona hangi gözle bakacağı söylenmemişti. İşin o faslını anlatabilecek tek bir sözcük bile yok gibiydi: Coğrafi konumu dışında hiçbir şeyini bilmediğin bir ülkede yaşamak gibi bir şeydi bu.”

0
622
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage