12 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2024

Karanlıklarla Örülü Gecenin İçinde Bir Kara Delik: “Salon Mars”

Rachel Kushner, yirmi dokuz yaşındayken geniş ufukları dört duvar ile takas etmek zorunda kalmış bir kadının hayatına ve Amerikan rüyasının karanlık yüzüne dair acımasız bir hikâye anlattığı romanı Salon Mars, Begüm Kovulmaz’ın çevirisiyle Siren Yayınları’ndan çıktı.

Çağdaş Amerikan yazınının yetenekli isimlerinden Kushner, Man Booker ve Ulusal Kitap Eleştirmenleri Birliği ödüllerine aday olan romanında San Francisco’nun insanı zincirlerinden kurtulmaya davet eden rüzgarları eşliğinde büyüyen ve yolu Salon Mars’ın sahnesinden eyalet hapishanesine uzanan bir kadının öyküsünü anlatıyor. Kushner, Salon Mars’ta sistemi ve sistem dışında kalmanın ne demek olduğunu sorguluyor, özgürlüğün ve yalnızlığın, toplum üyesi olmanın ve toplumun en dış saflarına atılmanın bedellerini boyutlarını ustalıkla irdeliyor.

“Eğlenmek için risk almaktan çekinmeyenleri ve risk almadan eğlenemeyenleri buluşturan, tekinsiz bir gece kulübü: Salon Mars. Kaybolmuşlar için hepten kayıp bir nokta, neon ışıklarının aydınlatamadığı karanlıklarla örülü gecenin içinde bir kara delik...”

0
654
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage