29 ŞUBAT, PERŞEMBE, 2024

Kahraman Postacının Gizli Planı

İngiliz çocuk edebiyatının sevilen yazarı Ben Davis’in okurlarını bisiklet sırtında bir maceraya davet ettiği kitabı Kahraman Postacının Gizli Planı, Mert Doğruer’in çevirisiyle Tudem Yayınları’ndan çıktı.

Bu roman; düzen tutkunu bir çocuğun dağılan ailesini yeniden bir araya getirebilmek umuduyla geliştirdiği “kusursuz” planı sayfalarına taşıyor. Kahraman Postacının Gizli Planı, hayatın sürekli hayal ettiğimiz gibi ilerlemeyebileceğini ama asıl erdemin onu mevcut hâliyle kabul etmek olduğunu vurguluyor. Ben Davis kendi anılarından yola çıkarak kaleme aldığı romanında, çocukların duygu dünyasını sarsabilecek hassas konuları yine iyileştirici bir üslupla, gizem ve heyecan dolu bir kurguyla ele alıyor.

“12 yaşındaki Alex'in aklı biraz (itiraf edelim, epeyce) karışık!
Bir yanda ilk gençlik sancıları, öteki yanda annesi ve babası...
Önünde uzanan yaz tatili kırık kalpleri onarmak ve ertelenmiş düşleri gerçeğe dönüştürebilmek için şahane bir fırsat! Tabii eğer karşısındaki karmaşık denklemi çözüme ulaştırabilirse...

Öncelikle, babasını yıllardır hayalini kurduğu kitabı yazmaya ikna etmeli. Hadi etti diyelim, onun yerine postanede çalışacak birini bulmalı. Eh buldu bakalım, bu sefer de gizli planını kimseye çaktırmamak için bisiklet selesinde amuda kalkmalı! Peşini hiç bırakmayan aksaklıklardan, yoluna itinayla taş koyanlardan ve düzelmesi gereken her şeyin günden güne kördüğüm olmasından hiç bahis açmıyoruz elbette. Neyse ki yeni tanıştığı, teknede yaşayan gizemli arkadaşı Willow var...”

0
452
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage