21 ŞUBAT, PAZARTESİ, 2022

Kaan Elbingil, 2022 Dil Derneği Beşir Göğüş Ödülü’nün Sahibi Oldu

Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü, bu yıl çocuk kitapları yazarı, opera sanatçısı Kaan Elbingil'in Kardeş Mardeş Deme Bana! adlı çocuk romanına verildi.

Dil Derneği Beşir Göğüş Türk Dilini ve Çocuk Edebiyatını Geliştirme Ödülü, Dil Derneği'nin kurucu üyesi, dilci, eğitimci, yazar Beşir Göğüş'ün Dil Devrimi'ne, Türkçenin eğitim ve öğretimine verdiği emeği unutturmamak, düşüncelerini gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenleniyor. Ödül, dönüşümlü olarak, Türkiye Türkçesiyle ilgili bir çalışmaya ya da bir çocuk edebiyatı yapıtına veriliyor. Ödülün bu yılki seçici kurulu; Prof. Dr. Ferhunde Öktem, Zekeriya Kaya, Mina Tansel, Seza Kutlar Aksoy ve Dilek Göğüş Ülgüray'dan oluşuyordu.

​2021 yılında Günışığı Kitaplığı'ndan yayımlanan Kardeş Mardeş Deme Bana! üç kitaplık "Berk" dizisiyle sevilen yazar Kaan Elbingil'in ilk çocuk romanı. Neşesi ve tasasıyla sevgi dolu bir aileyi anlatan kitap, paylaşmayı sevmeyen bir "tek çocuğun" ve ekonomik sıkıntılarla boğuşan ailesinin hayata tutunmasını, sürpriz bir konuğun dönüştürücü etkisini dillendiriyor. Aile olmanın kan bağı gerektirmediğini, paylaşmanın ve dayanışmanın sihrini eğlenceli bir üslupla resmediyor.

0
2071
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage