06 HAZİRAN, SALI, 2023

Jane Goodall’dan İnsana ve Doğaya Dair: “Umudun Kitabı”

Efsanevi doğabilimci Jane Goodall’ın doğaya adanmış bir ömrün bilgeliğinden faydalanarak zor zamanlarda mücadele etme gücünü nereden bulacağımızı öğrettiği; hem doğa hem insanlık için neden hâlâ umudu olduğunu açıkladığı Umudun Kitabı, Şiirsel Taş’ın çevirisiyle Meav Yayıncılık’tan çıktı.

Jane Goodall, “Zor Zamanlar İçin Hayatta Kalma Kılavuzu” alt başlığına sahip kitabı, ortak yazarı Douglas Abrams ile gerçekleştirdikleri sohbetle yolculuk ve aktivizm hikâyeleriyle örüyor. Jane, okurlara, karşı karşıya olduğumuz krize dair yeni bir anlayış sunuyor; kendi hayatımızda ve dünyada umudu var edebilmemiz için yol gösteriyor.

​Sir David Attenborough’nun “Zooloji dünyasını altüst eden bir kadın,” olarak tanımladığı Jane Goodall, yarım asırdan uzun süredir gezegenimizin sözcülüğünü yapıyor. Genç bir kadınken Gombe ormanlarında şempanzelerle olan yakınlaşmalarından seksenli yaşlarının sonlarına uzanan çevre aktivizmine, Jane kendini daha iyi ve daha umut dolu bir dünya yaratmaya adamış yeni bir kuşağın akıl hocası oldu. 

0
1246
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage