02 TEMMUZ, PERŞEMBE, 2020

James Joyce İstanbul Sokaklarında: "Benden'iz James Joyce"

Yazar ve çevirmen Fuat Sevimay’ın öznesi James Joyce olan, hikâyesi 2013 yılında İstanbul’da geçen yeni romanı Benden’iz James Joyce, İthaki Yayınları tarafından 3 Temmuz’da yayımlanacak.

Benden'iz James Joyce, dünya edebiyatının en önemli yazarlarından biri olan James Joyce'u ve eserlerini daha iyi anlamak, hatta onunla arkadaş olmak isteyenler için bir imkân sunuyor okurlara. Memleketin kimine göre en güzel, kimine göre en karanlık zamanları olan Gezi Direnişi günlerinde James Joyce, Taksim'de ne yapıyor olabilir? Edebiyat tarihinin en önemli yazarlarından biri bugünlerde karşınıza çıksa ne hissedersiniz? On yıllar evvel hayatını kaybeden tanınmış bir yazar, çevirmeniyle karşılaşırsa sohbetin konusu yalnız edebiyat mı olur dersiniz? Yahu bunlar çapulcu mu sahiden? Yani böyle bir şey olabilir mi?

"Doğuya baktım, şafak söküyor. İstanbul oralarda bir yerlerde. Bir an önce zamanıma, evime dönüp başlasam. Zor ama içinden çıkılmaz değil. Denemeli. Peyderpey hallederim. Joyce hâlimin farkında. Bir şey söylemeli. Hissediyor."

0
975
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage