24 NİSAN, ÇARŞAMBA, 2024

Fotoğraf ve Sürdürülebilirlik Ödülü Prix Pictet İstanbul’da

Dünyanın önde gelen fotoğraf ve sürdürülebilirlik ödülü Prix Pictet’nin onuncu edisyonu, Victoria & Albert Museum’daki ilk sergilenişinden sonra, 26 Nisan-27 Temmuz tarihleri arasında Arter ev sahipliğinde İstanbul’da sanatseverlerle buluşacak.

2008 yılında Pictet Group tarafından küresel sürdürülebilirlik gibi hayati bir meseleye fotoğrafın gücünden yararlanarak dikkat çekmek amacıyla kurulan Prix Pictet, bugüne kadar her biri sürdürülebilirliğin belirli bir yönüne vurgu yapan on farklı tema altında verildi. “Prix Pictet ‘Human’”, ödülün onuncu döneminde finale kalan 12 seçkin fotoğrafçının yapıtlarından oluşuyor. Sanatçıların üretimleri, “Human [İnsan]” temasının çeşitli yönlerini etkin bir şekilde keşfetme olanağı veriyor. Finale kalan fotoğrafçıların her biri, kendi benzersiz yaklaşımlarıyla ortak paydamız olan insanlığı ve dünya üzerindeki etkileşimlerimizi keşfe çıkıyor. Seçilen portfolyolar belgesel, portre, manzara fotoğrafçılığının yanı sıra ışık ve süreç üzerine farklı denemeleri kapsıyor. Çalışma konuları, yerli halkların yaşadığı zorluklardan, çatışmadan, çocukluktan, ekonomik süreçlerin çöküşünden, insan yerleşimlerinin izlerine, sanayinin gelişmesine, çete şiddetine, sınır topraklarına ve göçe uzanıyor. Sanatçıların eserleri, gezegenin bekçileri olarak üstlendiğimiz rolü irdeliyor ve 15 yıl önceki başlangıcından bu yana Prix Pictet’nin temel kaygısı olan küresel sürdürülebilirliğin kritik konularına ışık tutuyor.

2023 yılının Eylül ayında, Victoria & Albert Museum’da (uluslararası turnenin ilk ayağında) gerçekleşen törende “Prix Pictet ‘Human’”ı kazanarak 100.000 İsviçre Frangı değerindeki ödülün sahibi olan sanatçının Hindistanlı fotoğrafçı Gauri Gill olduğu açıklandı. Gill, bağımsız jüri tarafından, 12 finalist arasından seçildi. Gill’in eserleri, sanatçının “aktif dinleme” olarak adlandırdığı, toplulukla birlikte ve topluluk aracılığıyla çalışmaya olan inancını vurguluyor. Gill, yirmi yılı aşkın süredir Kuzey Hindistan’ın batısındaki Racastan çölünde yaşayan topluluklarla ve son on yıldır da Maharaştra’daki yerli sanatçılarla yakından ilgileniyor. 

Victoria & Albert Museum’daki serginin kapanışında, Kolombiyalı fotoğrafçı Federico Ríos Escobar’ın Prix Pictet Halkın Seçimi Ödülü’nün sahibi olduğu ve 10.000 İsviçre Frangı değerindeki ödülü kazandığı açıklandı. Ríos Escobar’ın çarpıcı fotoğrafları, anne babaları Kolombiya-Panama sınırında neredeyse geçilmez bir ormanlık alan olan tehlike dolu Darién Geçidi’ni aşmak için risklerle dolu bir göç yolculuğuna kalkışmış Güney Amerikalı çocukların trajik gerçekliklerini yansıtıyor. Halkın Seçimi Ödülü, halktan kişilerin finale kalan favori fotoğraflar için oy kullanmasına olanak vermek ve Prix Pictet’nin odaklandığı hayati konular etrafında daha fazla etkileşim yaratmak için veriliyor.

“Prix Pictet ‘Human’”, İstanbul’un ardından 2024 ve 2025 yıllarında Dublin, Bangkok, Münih, San Diego ve Stockholm’deki müzelere de sanatseverlerle buluşacak.

Finale kalan fotoğrafçılar:
Hoda Afshar, İran
Gera Artemova, Ukrayna
Ragnar Axelsson, İzlanda
Alessandro Cinque, İtalya/Peru
Siân Davey, Birleşik Krallık
Gauri Gill, Hindistan
Michał Łuczak, Polonya
Yael Martínez, Meksika
Richard Renaldi, Amerika Birleşik Devletleri
Federico Ríos Escobar, Kolombiya
Vanessa Winship, Birleşik Krallık/Bulgaristan
Vasantha Yogananthan, Fransa

Künye:
1. Alessandro Cinque, Puno bölgesindeki Ayaviri’de madencilik başlamadan önce yerel halk peynirini ve sütünü Peru’nun dört bir yanına satıyordu. Su kirliliği ve kuraklık nedeniyle inek sütünün hem miktarı hem de kalitesi azaldı, ürünü satmak ise giderek güçleşiyor.
2. Federico Ríos Escobar, Yıkılmış Hamlet, 2022
3. Gauri Gill, Jannat, Barmer, 1999–devam ediyor, Sanatçının ve James Cohan'ın izniyle, New York
4. Hoda Afshar, İsimsiz no. 2, 2015–20, Sanatçının ve Milani Gallery'nin izniyle, Brisbane
​5. Gera Artemova, Solda: Ayasofya Katedrali’nden bir fresk parçası (11. yüzyıl), Kiev, Sağda: Oğlum Mykhail’in eli, Vyhraiv Köyü, Çerkası Oblastı, 2022

0
586
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage