05 AĞUSTOS, CUMA, 2022

“Fısıltılar” İskoçya’dan Üç Ödülle Döndü

Yazar Akın Olgun’un hem senaryosunu yazdığı hem de yapımcılığını üstlendiği, Savaş Alpaltun’un yönettiği kısa film Fısıltılar (Whispers), İskoçya’da düzenlenen Feel The Reel Uluslararası Film Festivali’nin haziran ayı seçkisinde üç dalda ödül kazandı.

Görüntü yönetmenliğini Ali Cihan Yılmaz’ın üstlendiği Fısıltılar, Türkiye’den İngiltere’ye siyasi nedenlerle iltica eden bir ailenin, tek çocukları Arif’in biyolojik cinsiyetiyle çatışma yaşamasıyla başlayan yüzleşme sürecini anlatıyor. Dilek Yorulmaz, Fatih Dönmez ve Rohat Ünek’in rol aldığı film, altı yıldır İskoçya’da düzenlenen Feel The Reel Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Kısa Film”, “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Erkek Oyuncu” ödüllerinin sahibi oldu. Film ayrıca Glasgow ve Romanya’da da sinemaseverlerle buluşacak.

Fısıltılar; Leeds Uluslararası Film Festivali, Raindance Film Festivali, Aesthetica Kısa Film Festivali, Londra Kısa Film Festivali, 29. Adana Altın Koza Film Festivali’nin de aralarında bulunduğu 30 uluslararası festivalde yarışacak.

Türkiye’den İngiltere’ye siyasi nedenlerle iltica eden Emine (38) ve Kadir’in (45) hayatları, çocukları Arif’in biyolojik cinsiyetiyle çatışmasını fark etmeleriyle alt üst olur, çünkü reddettikleri baskıcı toplum zihniyetinin kendilerini içten içe ele geçirdiğini görürler. Yıllarca kaçtıkları insanlara dönüşmemek için fısıldamaya başlarlar.

Anne ve baba arasında başlayan “Ne yapacağız?” sorusu bir yüzleşmeye dönüşür. Modern görünümlerinin altından çıkan, toplumsal cinsiyet rollerine bağlılıkları ve var olan durumu kabullenmeme hâli, ikisinin fısıltılarını gittikçe yüksek sese dönüştürür ve içlerinde taşıdıkları duygular dışarı taşırır.

0
918
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage