23 HAZİRAN, PERŞEMBE, 2022

Farklılıkların Mükemmelliği: “MAVİ 55”

Amerikalı yazar Lynne Kelly’nin "Dünyanın En Yalnız Balinası" ya da "Mavi 52" ismiyle bilinen balinadan esinlenerek kaleme aldığı, işitme engelli bir çocukla balinayı aynı şarkıda buluşturduğu romanı MAVİ 55, Mine Kazmaoğlu’nun çevirisiyle Günışığı Kitaplığı’ndan çıktı.

MAVİ 55, kendine özgü şarkısıyla okyanusta tek başına yaşamak zorunda kalan balina Mavi 55'in hüznüne ortak ediyor ve onun sesini izleyen işitme engelli bir çocuğun peşinden sürüklüyor. Hikâyesiyle mesafelerin aşılabilir olduğunu, sevginin sınır tanımazlığını gösteriyor okura.

“İşitme engelli Iris'in sessiz dünyasındaki tek mutluluğu, dinleyemediği radyoları tamir etmektir. İletişim kuramadığı arkadaşları yetmezmiş gibi, ailesinin de onu anlamadığını düşündükçe yalnızlığı derinleşir. Okyanusta yapayalnız gezindiğini öğrendiği balinadan çok etkilenir. Sesinin frekansı farklı olduğu için sürüsü tarafından terk edildiği halde şarkılar söylemeyi sürdüren Mavi 55, onu çağırmaktadır adeta. Bu özel balinayı bulmayı aklına koyan Iris, uzun bir deniz yolculuğuna çıkmak için anneannesinden yardım alır...”

0
360
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage