12 NİSAN, CUMA, 2024

Engelli Sanatçılar İçin Açık Çağrı: Europe Beyond Access

Engelli ve işitme engelli sanatçıları, sahne sanatlarında destekleyen dünyanın en büyük projesi Europe Beyond Access için başvurular 19 Mayıs Pazar gününe kadar devam ediyor.

British Council’ın ortağı olduğu ve Avrupa Birliği’nin Yaratıcı Avrupa programı tarafından finanse edilen Europe Beyond Access programı, 2018 yılından bu yana engelli sanatçıları daha iddialı ve yenilikçi çalışmalar yapmaları için destekliyor. 15 bin ile 40 bin Euro arasında finansman desteği sunulan projeye; dans pratiği, koreografi veya harekete dayalı yeni sanatsal çalışmalar için ortak yapımcı arayan tüm engelli sanatçılar başvuru yapabiliyor.

Engelli sanatçıların yenilikçi ortak yapımlara imza atabilmesi için her proje için 15 bin ile 40 bin Euro arasında finansman desteği sunan programda, dans pratiğine, koreografiye, harekete dayanan veya beden ve hareketi araştıran farklı disiplinleri kullanan projeler aranıyor. Başvurulan eserlerin, sahnede veya film, enstalasyon veya mekâna özgü çalışma gibi farklı formatlarda olma şansı bulunuyor. Konsorsiyum ortaklarının mekân ve festivallerinin kullanımı ve halka açık sunum imkânı sunulan Europe Beyond Access’te, başvuruların birden farklı yerde gösterilebilmesi için esnek ve taşınabilir olması şartı aranıyor. Açık çağrıya yapılacak başvurular, yapımcı veya prodüksiyon desteği olan veya olmayan bağımsız sanatçılar ve kültür-sanat kurumunda çalışan sanatçılar tarafından yapılabiliyor. 11 dilde ve 13 işaret dilinde mevcut olan açık çağrı için sanatçılar, kendi dillerinde yazılı, sesli kayıt yoluyla veya işaret diliyle video üzerinden başvuru yapabiliyor.


Proje bu sene, Avrupa'nın önde gelen 10 dans ve sahne sanatları kuruluşundan oluşan bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor: Skånes Dansteater (İsveç), Holland Dance Festival (Hollanda), Onassis Stegi (Yunanistan), Oriente Occidente (İtalya), Kampnagel - Internationales Zentrum für schönere Künste (Almanya), CODA Oslo International Dance Festival (Norveç), Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu (Polonya), Project Arts Centre (İrlanda), Mercat de les Flors (İspanya) ve Culturgest - Fundação CGD (Portekiz).

Europe Beyond Access hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Künye:
1. Mixed Doubles photo: Simone Cargnoni 
2. Feeling Good photo: Andreas Simopoulos

0
805
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage