23 HAZİRAN, PERŞEMBE, 2022

Elgiz Müzesi’nin 14’üncü Teras Sergisi: “Görülmeyenler”

Elgiz Müzesi, teras sergilerinin 14’üncüsü olan “Görülmeyenler” sergisini 22 Ekim tarihine kadar sanatseverlerle buluşturuyor.

“Görülmeyenler” başlıklı açık hava heykel sergisinde, sanatçılar farklı anlatımlar ve materyaller ile Elgiz Müzesi’nin iki bin metrekarelik, heykel sergileri için kullanıma açılan terasında bir araya geliyor. 109 sanatçının 134 yapıtla başvurduğu sergide; Nilüfer Ergin, Rahmi Aksungur, Seyhun Topuz, Haşim Nur Gürel, Meliha Sözeri, Ömer Emre Yavuz ve Can Elgiz’den oluşan danışma kurulunun değerlendirmesi sonucunda 37 heykel sergilenmek üzere seçildi.

Ömer Emre Yavuz sergi metninde şunları söylüyor: “Görülmeyenler, bizim bakmadığımız dikkatimizi yöneltmediğimiz yerdedir. Ama bu onların var olmadığı anlamına gelmez. Biz sadece şu an ve burada olanı bakışımızın yöneldiği şeyleri görebiliriz. Bazen görmemiz de yeterli olmayabilir. Söz gelimi gece gökyüzünü seyrederken şimdi ve orada görünen yıldızlar gerçekte orada değildir, belki de milyonlarca yıl önce kaybolmuştur. Oysa biz onları sanki şimdi oradaymış gibi görürüz. Görsel deneyim etrafımızdaki gerçekliğin süreklilik arz eden ve adına ‘görmek’ dediğimiz bir temsilidir. Gözlerimiz açık olduğu sürece yalnızca ışığın dokunuşu yoluyla çevremizi saran dünyayı görürüz. O hâlde sadece bakışımızın yönünü değiştirerek görmediğimiz bilmediğimiz şeyler ‘görülmeyenler’ görünür hâle gelebilir. Bu sergide eserleri terasta sergilenmek üzere seçilen 37 sanatçı, bakışlarını görünmez olana değil görülmeyenlere çevirerek bakmadıklarımızı bakamadıklarımızı bize gösteriyorlar.”

​“Görülmeyenler” sergisini 22 Ekim tarihine kadar Elgiz Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.

0
418
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage