09 KASIM, SALI, 2021

Can Yıldırım’ın “Merak etme, yan yanayız / Ne devler var, ne omuzları” Sergisi 5533’te

Can Yıldırım’ın “Merak etme, yan yanayız / Ne devler var, ne omuzları” başlıklı kişisel sergisi 4 Aralık’a kadar İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda (İMÇ) yer alan bağımsız sanat inisiyatifi 5533'te sanatseverlerle buluşuyor.

Sanatçının farklı süreç ve malzemeler kullanarak ürettiği 28 eserini bir araya getiren “Merak etme, yan yanayız / Ne devler var, ne omuzları” başlıklı sergisinde insanın doğumundan itibaren sonlanmaya, sönümlenmeye, küçülmeye, işgal edilmeye gösterdiği direncin ve ritüellerde aradığı teselli vücut buluyor. Yaşayan varlıkları her şeye rağmen büyümeye, üretmeye, biriktirmeye, dayanıklı olmaya çağıran sözler, sergi mekânının iç sesine dönüşüyor. Sergide farklı canlı türleri bazen karşı karşıya, bazense yan yana acıyı sağaltmanın yöntemlerini deniyor. Bir grup çocuğun ölü bir denizanasına oyuncul bir şekilde mezar hazırlayışlarının hücum kayıt videosu ve günümüz üretim süreçleri ve malzemeleri aracılığıyla şimdiye dirilmiş rönesans gravürlerinde görülen neşe, umursamazlık ve dans motifleri zamana, ölüme ve diğer devlere göz kırpıyor.

​Can Yıldırım’ın “Merak etme, yan yanayız / Ne devler var, ne omuzları” başlıklı sergisini 4 Aralık’a kadar çarşambadan cumartesiye 11:00 - 17:00 saatleri arasında 5533’te ziyaret edebilirsiniz.

Sergi fotoğrafları: Zeynep Fırat
​Can Yıldırım fotoğrafı: Ellis Kaan Özen

0
577
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage