25 ARALIK, PAZARTESİ, 2023

Bir Sualtı Macerası: “Denizlerin Can Dostu”

Akademisyen yazar Ayfer Gürdal Ünal’ın Tırtıl Osman’ın Bir Günü kitabıyla tanınan karakteri Osman’ın doğayı korumanın önemine odaklandığı yeni hikâyesi Denizlerin Can Dostu, Doğan Gençsoy’un resimleriyle Redhouse Kidz (SEV Yayıncılık) tarafından yayımlandı.

Denizlerin Can Dostu; deniz kirliliği, canlıların yaşam hakkına saygı, sualtının büyüleyici dünyası gibi konular barındıran bir kitap. Kitabın baş kahramanı Osman, sualtı macerasında yaralı bir denizkaplumbağasını kurtarmaya çalışırken genç okurlarına doğanın korunmaya ihtiyacı olduğunu anlatıyor. Yaz tatilinde Göcek’teki dayısının yazlığına gidip dalgıçlığa merak saran Osman ve ablasının sualtı maceraları sıcak bir hikâyeye dönüşüyor. Osman’ın yaralı bir denizkaplumbağasını DEKAMER (Deniz Kaplumbağaları Araştırma, Kurtarma ve Rehabilitasyon Merkezi) ile birlikte kurtardığı hikâye, denizlerin kirliliğinin geldiği boyutu ve sualtının büyülü dünyasını da akıcı bir kurguyla aktarıyor.

“Yaz tatilinde Osman ve ablası Göcek’teki dayılarının evinde kalacaklar. Planlar yapılmış, heyecan dorukta. Belki de dalgıç dayıları onları sualtı dünyasıyla tanıştırır.
Keşke denizlerle ilgili her şey harika olsa... Osman doğaya verilen zararın farkına varıyor, üstelik yaralı bir denizkaplumbağasıyla karşılaşıyor. Bundan böyle denizlerin can dostu olmaya söz veriyor!”

0
771
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage