21 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2024

Bilgelik Dolu Bir Roman: “Uçurumda Son Çay”

Dünyada ve ülkemizde çok satan Ikigai’nin yazarlarından Francesc Miralles’in Àngeles Doñate ile birlikte kaleme aldığı yaşamın değerini hatırlatan, duyarlılık ve bilgelik dolu romanı Uçurumda Son Çay, Emir Acar Çobanoğlu’nun çevirisiyle Athica Yayınları’ndan çıktı.

Romanın baş kahramanı ihtiyar bir Japon olan Kosei-San, emeklilik günlerini Kaliforniya’daki Rocky Dağları’nın kayalıklarında bir uçurumun kenarında, mütevazı ve ıssız bir kulübede geçirmektedir. Kosei-San hiç dinlenmez; gözü hep rüzgârın süpürdüğü o kayaların üzerindedir. Çünkü orası aynı zamanda hayatla bağını kesmek ve başka bir dünyaya geçmek isteyenlerin tercih ettiği yerlerdendir. Ne zaman birini elinde fotoğraf makinesi ya da yanında bir rehber olmadan uçurumun kıyısına doğru melankolik bir hâlde yürürken görse hemen karşısına çıkar, onunla konuşur. Hatta kulübesinde bir fincan çay içmeye ikna eder.

​Bir seremoniye dönüşen bu davet vasıtasıyla içtikleri çay, misafirinin içini ısıtmakla kalmaz, ona kendisini yaşamla barıştıran bir çıkış yolu da sunar. Kosei-San, varoluşun ikinci ve üçüncü fırsatlar verdiğini keşfetmesini sağlayan bir sırrı da saklar.

0
760
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage