17 AĞUSTOS, CUMARTESİ, 2019

Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar

İtalya'nın önde gelen gıda ve beslenme uzmanlarından Marcello Ticca’nın gıda ve beslenmeyle alakalı sayısız önyargı, klişe, yanlış inanış ve yalanı bilimsel bir zeminde incelediği kitabı Beslenme Hakkında Doğru Bildiğimiz Yanlışlar, Leyla Tonguç Basmacı’nın çevirisiyle, Kolektif Kitap etiketiyle yayımlandı.

Ticca bu kitabında insanların zihninde kök salmış yanlış inanışların en yaygınlarını bilimsel zeminde inceleyip çürütürken temel besinlerimizin bileşenlerine, tavsiye edilen tüketim miktarlarına ve besinlerden en fazla faydayı sağlamak için yapılması gerekenlere dair pratik bilgi ve önerilerle bilinçli bir beslenme düzenini nasıl benimseyebileceğimizi anlatıyor.

“... beslenme konusundaki yanlış bilgilerin günümüzde de çok kolay doğduğu, kök saldığı ve yayıldığı bir gerçek. Yoksa ‘özellikle' günümüzde mi demeliyiz? Çünkü 2000'lerde internetle beraber bazı haberlerin kurgulanıp ‘viral' hale gelmesi, beslenme konusundaki ‘sahte haberlerin' azalmak yerine çarpıcı şekilde çoğalmasına ve günbegün yenilerinin ortaya çıkmasına neden oldu. Tek başına bu gözlem bile durumu değerlendirmenin ve son yirmi yılda hazırlanan en geçerli derlemeleri dahi güncelleştirmenin gerekliliğini ortaya koymaya yeter.”

​Görsel: Tasha Levytska

0
1398
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle