13 EKİM, CUMA, 2023

Arter’den Yeni Sergi: “Kendi Gölgesinde”

Arter Koleksiyonu’ndan oluşturulan “Kendi Gölgesinde” başlıklı grup sergisi, 19 Ekim tarihinden itibaren Arter’in giriş ve -1. kat galerilerinde sanatseverlerle buluşacak.

Emre Baykal ve Gizem Uslu Tümer’in küratörlüğünü üstlendiği “Kendi Gölgesinde” sergisi, ziyaretçileri yapıtların birbirleriyle ve mekânla kurdukları etkileşim ve yakınlıklardan doğan ara bölgelerin keşfine ve zihinde uyandırdıkları izlerin peşinden gitmeye davet ediyor. 25 sanatçının yapıtlarından oluşan bu koleksiyon sergisi; iç ve dış, kamusal ve mahrem, varlık ve yokluk, hafıza ve unutma, boşluk ve beden gibi tematik ikilikler etrafında kurgulanırken, bunlar arasındaki ilişkilerden doğan ara bölgeleri araştırıyor. Sergide; Hüseyin Bahri Alptekin, Mirosław Bałka, Pedro Barateiro, Michał Budny, Hera Büyüktaşçıyan, Jae-Eun Choi, Cevdet Erek, Terry Fox, Hreinn Friðfinnsson, Bilge Friedlaender, Deniz Gül, Mona Hatoum, Rolf Julius, Nadia Kaabi-Linke, Šejla Kamerić, Borga Kantürk, Mohammed Kazem, Inge Mahn, Ferhat Özgür, Seza Paker, Pinaree Sanpitak, Chiharu Shiota, Yaşam Şaşmazer, Hema Upadhyay, Nika Zupančič’in eserleri yer alıyor.

Birbirini tamamlayan iki bölümden oluşan sergide bir araya getirilen yapıtlar, serginin isminde de atıfta bulunulan görünmezlik, belirsizlik, gizlenmişlik, muğlaklık gibi nitelikleriyle, ziyaretçileri zihinlerinde uyanan izlerin peşinden gitmeye, gölgede kalanı aramaya, kendi düşünsel ve duygusal katılımlarıyla zenginleşecek bir sergi deneyimine ortak olmaya davet ediyor. Çoğu kez sıradan veya gündelik malzemeler, nesneler ve durumlardan yola çıkıp bunları sıra dışı ve beklenmedik müdahalelerle dönüştüren; karartma, eksiltme, tekrarlama, yer değiştirme gibi yöntemlerle işleyen; gölgeyi ışığa, meçhulü maluma, ayrıntıyı bütüne yeğleyen bu yapıtlar, mekânda kurdukları etkileşim ve yakınlıklar yoluyla yeni anlam arayışları için puslu bir görüş alanı açıyorlar.

Yapı Kredi’nin desteğiyle gerçekleşen “Kendi Gölgesinde” sergisini, 19 Ekim’den itibaren Arter’in giriş ve -1. kat galerilerinde ziyaret edebilirsiniz.

Künye:
1. Mona Hatoum Kapan, 2012 Yumuşak çelik, cam Arter Koleksiyonu Sergiden yerleştirme görüntüsü: Mona Hatoum: Hâlâ Buradasın, Arter, 2012 Küratör: Emre Baykal Fotoğraf: Hadiye Cangökçe
2. Nadia Kaabi-Linke Butcher Bliss, 2010 Porselen, krom kaplı metal kancalar, metal boru Arter Koleksiyonu Lawrie Shabibi ve sanatçının izniyle Fotoğraf: Bernhard Link
3. Ferhat Özgür Bırak Güneş İçeri Girsin, 2012 Fotoğraf Arter Koleksiyonu Fotoğraf: Hadiye Cangökçe
​4. Chiharu Shiota State of Being (Chair), 2012 İskemle, metal ve siyah iplik Arter Koleksiyonu

0
2950
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage