24 EYLÜL, PERŞEMBE, 2020

Antalya Altın Portakal Film Festivali’nden Çevrim İçi Etkinlik ve Gösterimler

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 3 ile 10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali, çevrim içi olarak düzenleyeceği etkinlikerle tüm Türkiye’den sinemaseverlere zengin içerikli bir program sunacak. Bu yıl çevrim içi sinema platformu MUBI ile özel bir iş birliğine imza atan festival ayrıca, Altın Portakallı Filmler başlıklı bir seçkiyi de izleyicilerle buluşturacak. Altın Portakal Sinema Okulu ise 4 ile 9 Ekim 2020 tarihleri arasında düzenlenecek.

Farklı dönemlerde festivalin büyük ödülü olan Altın Portakal’ı kazanmış altı filmlik bir seçkiyi izleyicilerle buluşturacak Altın Portakallı Filmler, 3 Ekim ile 30 Kasım 2020 tarihleri arasında MUBI üzerinden takip edilebilecek. MUBI, abonesi olmayan sinemaseverlerin de bu özel seçkiyi izleyebilmesi için, yalnızca mubi.com/antalya adresi üzerinden yapılacak aboneliklere özel 30 gün ücretsiz deneme süresi hediye edecek. Program kapsamında Lütfi Ömer Akad’ın sinemamızın belki de en önemli üçlemesi olan Göç Üçlemesi’nin ikinci filmi Düğün, politik sinemanın en önemli örneklerinden Yavuz Özkan imzalı Maden, Atıf Yılmaz’ın sinemamızdaki en etkileyici kadın öykülerinden biri olan fantastik filmi Aaahh Belinda, Uğur Yücel’in ülkeyle ilgili pek çok farklı meseleye dokunan filmi Yazı Tura, Ben Hopkins’in özgün filmi Pazar: Bir Ticaret Masalı ve Tolga Karaçelik’in geleceğin klasiklerinden biri olacağına kesin gözüyle bakılan filmi Sarmaşık sinemseverlerle buluşacak.

Altın Portakal Sinema Okulu ise bu yıl festivalin sosyal medya hesapları üzerinden yayımlayacağı söyleşi ve videolarla izleyicilere farklı olanaklar sağlayacak. Sinema yazarı Mehmet Açar moderatörlüğünde oyuncu-yönetmen-senarist Ercan Kesal ve oyuncu Nazan Kesal ile “Aile Boyu Sinema”, sinema yazarı ve akademisyen Ahmet Gürata moderatörlüğünde yönetmen Kıvanç Sezer ile “İlk Filmimi Nasıl Çektim?”, sinema yazarı Evrim Kaya moderatörlüğünde oyuncu Damla Sönmez ile “Türkiye’de Kadın Oyuncu Olmak”, yönetmen ve yapımcı Haşmet Topaloğlu moderatörlüğünde yönetmen-senarist Pelin Esmer ile “Belgeselden Kurmacaya-Kurmacadan Belgesele”, sinema yazarı Esin Küçüktepepınar moderatörlüğünde yönetmen-yapımcı-senarist ve akademisyen Emin Alper ile “Hikâyeden Sinemaya”, yapımcı Engin Palabıyık moderatörlüğünde yönetmen-senarist İlksen Başarır ve oyuncu Mert Fırat ile “Birlikte Film Yapmak Üzerine” başlıklı söyleşilerle fetival takipçilerinin karşısına çıkacak.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali kapsamında ikinci kez düzenlenecek Altın Portakal Sinema Okulu’na seçilen 250 öğrenci ise yönetmen Ceylan Özgün Özçelik ile "Film Yapımında Ana Ekibi Kurmak ve İletişim", senarist-yönetmen Atasay Koç ile “Senaristliğin Sırrı”, kurgucu Selda Taşkın ile “Temel Kurgu”, Yapımcı Müge Büyüktalaş ile “Yapımcılık-Bütçe Oluşturma", sinema yazarı Evrim Kaya ve Festival danışmanı, sinema yazarı, akademisyen Ahmet Gürata ile “Film Okuma” ve yönetmen, video sanatçısı Köken Ergun ile “Belgesele Hazırlanma Süreci” konulu çevrim içi dersleri takip edebilecek.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Çevikol Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre’nin üstlendiği festival, 3 ile 10 Ekim 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

​Festival programı ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

0
1732
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage