25 EYLÜL, CUMA, 2020

39. İstanbul Film Festivali’nden Salon Gösterimleri

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle düzenlenen 39. İstanbul Film Festivali, Ekim ayı boyunca gerçekleştireceği çevrim içi gösterimlere paralel olarak sinema salonlarında da izleyicilerle buluşacak. Bu kapsamda festival bünyesinde yer alan Uluslararası Yarışma filmleri festivalin çevrim içi platformu filmonline.iksv.org’da gerçekleştirilirken, Ulusal Belgesel Yarışması ve Filmekimi Galaları filmleri ise çevrim içi gösterimlere ek olarak Cinemaximum City’s Nişantaşı ve Kadıköy Sineması’nda da gösterime girecek. 39. İstanbul Film Festivali’nin Uluslararası Yarışma bölümünde, “sinemaya yeni bakışlar” temasını izleyen 12 film festivalin büyük ödülü Uluslararası Altın Lale için yarışacak.

Bu yıl 9 ile 20 Ekim 2020 tarihleri arasında hem çevrim içi hem de belirli salonlarda fiziksel olarak gerçekleştirilecek 39. İstanbul Film Festivali, pandemi dolayısıyla belirlediği bu yeni formatıyla gerek izleyicilerin gerekse sinema işçilerinin sağlığını korumayı hedefliyor. Festival, fiziksel olarak gerçekleştireceği gösterimler için de bir dizi ek önlem getirerek fiziksel teması en aza indirmeye çalışıyor. Bu doğrultuda hiçbir film için fiziki bilet basılmayacağı belirtilirken salonlarda sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulacağı da belirtiliyor.

9 Ekim’de başlayacak 39. İstanbul Film Festivali’nde Uluslararası Yarışma ve Ulusal Belgesel Yarışması bölümlerinde ödül kazanan filmler 20 Ekim akşamı açıklanacak.

Bu yıl 12 filmin katılacağı Uluslararası Altın Lale Yarışması’nın jüri başkanlığını yönetmen Tayfun Pirselimoğlu üstleniyor. Diğer jüri üyeleri arasında ise oyuncu Hazar Ergüçlü, yönetmen Burak Çevik, sinema tarihçisi ve programcı Jasmin Basic ile dağıtımcı Anthony Bobeau bulunuyor.

Covid-19 tedbirlerine uygun olarak düzenlenecek gösterimlerin biletleri, İKSV Lale Kart üyeleri için indirimli ön satışların ardından 2 Ekim Cuma 10:30’da genel satışa çıkacak.

​Festival kapsamında yarışmalarda yer alacak yapımlar ise şöyle:

Uluslararası Yarışma’da Altın Lale için yarışacak filmler:

·  Mickey ve Ayı / Mickey and the Bear / Annabelle Attanasio / ABD
·  Sarı Hayvan / Um Animal Amarelo / A Yellow Animal / Felipe Bragança / Brezilya, Portekiz
·  Luxor / Zeina Durra / Mısır, İngiltere, Birleşik Arap Emirlikleri
·  Sanctorum / Joshua Gil / Meksika, Dominik Cumhuriyeti, Katar
·  Koza / Kokon / Cocoon / Leonie Krippendorff / Almanya
·  Oğul-Ana / Pesar-Madar / Son-Mother / Mahnaz Mohammadi / İran, Çek Cumhuriyeti
·  Yabancı / Exil / Exile / Visar Morina / Almanya, Belçika, Kosova
·  Denizaltısı da Olsun İsteyen Cam Temizleyici / Window Boy Would Also Like to Have a Submarine / Alex Piperno / Uruguay, Arjantin, Brezilya, Hollanda, Filipinler
·  Yankılar / Bergmál / Echo / Rúnar Rúnarsson / İzlanda, Fransa, İsviçre
·  Öteki Kuzu / The Other Lamb / Malgorzata Szumowska / İrlanda, Belçika, ABD
·  Atlantis / Valentyn Vasyanovych / Ukrayna
·  Kuş Dili / Mowa Ptaków / Bird Talk / Xawery Zulawski / Polonya

Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alan filmler:

·  Göbeklitepe Sakinleri / Sedat Benek 

·  Ah Gözel İstanbul / Zeynep Dadak 

·  Kadınlar Ülkesi / Şirin Bahar Demirel 

·  Kuyudaki Taş / Gökçin Dokumacı 

·  Miss Holokost Survivor / Eytan İpeker

·  Mimaroğlu / Serdar Kökçeoğlu 

·  Muhammed Ali / Nursen Çetin Köreken, Ümit Köreken

·  Asfaltın Altında Dereler Var! / Yasin Semiz 

·  Tenere / Hasan Söylemez 

·  Atık Sözlüğü: Tanımların ve İmajların Geri Dönüşümü / Alper Şen 

·  Maddenin Halleri / Deniz Tortum 

 Yarışma Dışı 

· Hayalimdeki Sahneler / Metin Akdemir

· İyi ki Yapmışım / Selçuk Metin


Filmekimi Galaları:

·  Pinokyo / Pinocchio / Matteo Garrone / İtalya, Fransa, İngiltere

·  Önsezi Kitabı / The Book of Vision / Carlo Hintermann / İtalya, İngiltere, Belçika

·  Alabora / Surge / Aneil Karia / İngiltere

·  Anne Gibi / Asa ga Kuru / True Mothers / Naomi Kawase / Japonya

·  Günler / Rizi / Days/ Tsai Ming-liang / Tayvan

·  85 Yazı / Eté 85 / Summer of 85 / François Ozon / Fransa, Belçika

·  Alelade Bir Yuva / Nowhere Special / Uberto Pasolini / İtalya, Romanya, İngiltere

·  Umudun Dili / Persian Lessons / Vadim Perelman / Rusya, Almanya

·  Undine / Christian Petzold / Almanya, Fransa
·  İyi Bir Eş Olmanın Yolları / La bonne épouse / How To Be A Good Wife / Martin Provost / Fransa
·  Yaramaz Çocuk / Enfant Terrible / Oskar Roehler / Almanya

·  Kaçan Kadın / Domangchin yeoja / The Woman Who Ran / Hong Sang-soo / Güney Kore

·  Körkütük / Druk / Another Round / Thomas Vinterberg / Danimarka

·  Ter / Sweat / Magnus von Horn / Polonya, İsveç

·  Nomadland / Chloé Zhao / ABD

0
1791
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage