08 KASIM, PAZAR, 2015

Okunacaklar Listesine Eklenecekler

34. İstanbul Kitap Fuarı, 7-15 Kasım arasında TÜYAP Kongre ve Fuar Merkezi’nde düzenleniyor. Fuar öncesinde yayınevlerine öne çıkan kitaplarını sormaya devam ediyoruz.

Okunacaklar Listesine Eklenecekler

KIRMIZI KEDİ Genel Yayın Yönetmeni İlknur Özdemir:

“Ekim-aralık kitaplarından bir bölümü şöyle: Enis Batur’un danışmanlığında Mikro Kitaplar Dizisinden İlk 3 kitap, Voltaire- Cahil Filozof (Çeviren: Güzin Akar), Sözde-Kant Cennete Yolculuğumun Hikâyesi (Çeviren: Çağlar Tanyeri), Van Gogh- Son Mektupları (Çeviren: Berna Günen).

Tarih dizimizden Kızılca Kıyamet (Sinan Onuş) ve Teşkilat-ı Mahsusa’dan Kurtuluş Savaşı’na - Alb. Ali Rıza Bey ve Yzb. Fuat Bey’in günlükleri raflarda yerini alıyor.

Edebiyat dizimizden önerilerimiz, Jose Saramago’nun ünlü romanının çizgi romanı Filin Yolculuğu, Enis Batur’un yeni kısa romanı Basit Bir Es, Virginia Woolf’un Kendi kaleminden Türkçede ilk kez yayınlanan anıları Varolma Anları (Çeviren: İlknur Özdemir) ve Haydar Ergülen’in denemelerinin yeni baskısı EskiYazı.

Ve diğerleri:

*Kafka-Bir Kardeş Katili-Öyküler (Çeviren: Esen Tezel)

*Sherlock Holmes- Dörtlerin İşareti, Dizinin ikinci kitabı. (Çeviren: İlknur Özdemir)

*Ölümlü Nesneler- Jose Saramago’dan öyküler (Çeviren: Emrah İmre)

*Yılmaz Özdil- Kadın. AKP iktidarı döneminden kadın portreleri.

*Su Sinekleri- Mahmut Yesari

*İki Güzel Günahkâr – Ahmet Rasim

*Kedilerin Martıların ve Delilerin Zamanı- Işıl Özgentürk, yeni öyküler

*Karanlığın Çağrısı- Gülşah Elikbank, roman

*Kaçak Saray-Ankara Mimarlar Odası Başkanı Tezcan Karakuş Candan’ın

Kaçak Saray konusunda belgelerle hazırladığı bir çalışma

*Hak Ettiğin Aşk – Daria Bignardi, roman, (Çevirmen: Eren Yücesan Cendey)

*Brandenburg, Polisiye, Glenn Meade’in en sevilen polisiye romanlarından (Çeviren: Ali Cevat Akkoyunlu)

*Neruda Vakası, Roberto Ampuero’nun polisiyesi.”

TİMAŞ Yayın Yönetmeni İhsan Sönmez:

“Asırlık çınar Halil İnalcık’ın 100 yaşına bastığı gün okurları ile buluşan Tarihe Düşülen Notlar isimli eseri, Ekrem Buğra Ekinci’den Osmanlı’nın sürgündeki izlerini adım adım takip eden Sürgündeki Hanedan, İngilizlerin en büyük yenilgisi Osmanlı’nın son zaferi Kutü’l-Amare Savaşı’nın strateji dehası komutanı Halil Kut Paşa'nın Hatıraları, Osmanlı tarihini yeniden yazan Ahmet Şimşirgil’in Kayı serisinin yedinci kitabı Kayı 7: Kutsal İttifaka Karşı, Tarihi Değiştirenler serisinin yazarı Ali Çimen’den yeni bir serinin ilk kitabı olan Kısa Dünya Tarihi, Tarih anlatımını değiştirerek kitlelere tarihi sevdiren adam Talha Uğurluel’in Osmanlı’nın Kalbini Bekleyenler eseri,Duayen tarihçi Kemal H. Karpat’ın kaleminden Bir Ömrün İnsanları, yeni sezonun önemli kitapları.

Timaş’ın edebiyat kitaplığındaki eserler ise şöyle:

Nazan Bekiroğlu’nun yıllardır beklenen romanı Mücella, tüm duruluğu ve asaleti ile okurları ile buluşacak. Hilmi Yavuz, tüm kitapları serüvenine Edebiyat Okumaları’nı ekliyor. Tarihî roman denince akla gelen ilk isimlerden olan ve okurları tarafından Peyami Safa’ya benzetilen Okay Tiryakioğlu’ndan Mohaç – İsyan Zafer ve Destan, Çelik Hilal Günlüklerinin yeni kitabı… Aydın Hız, bir ilk roman olan Aşk Kapını Ben Geldim ile Hallac-ı Mansur’un hayatını bir dönem romanı olarak çok başarılı şekilde ele alıyor. İkinci Dünya Savaşı sonrası bir aileye ve özellikle Yakup isminde bir çocuğun dünyasına odaklanan Lindsay Hawdon imzalı Yakub’un Renkleri, geçmişe ve çocukluğa yeni bir bakış sunuyor. Polisiye kitaplığında Arsen Lüpen – Kibar Hırsız ve Shelorck Holmes – Dörtlerin Yemini kitapları ile dizi devam ederken, Fantastik Kurgu kitaplığında İlma dizisinin ikinci cildi Lanetli Duvar okurları ile buluşuyor. Ve son olarak, çağdaş dünya edebiyatı başlığı altında, gerçek bir klasik, harika bir edisyon ile raflarda olacak: Tarjei Vesaas’ın kaleminden Kuşlar, ilk defa Türk okurlarının beğenisine sunuluyor.

İş Dünyası kitaplığında 2015’in son çeyreğinde iki kült kitap var! Google Nasıl Yönetiliyor, Google’ın en üst düzey iki yöneticisinin kaleme aldığı, Google’ı Google yapan ipuçlarının içerden bir bakışla ve doğrudan verildiği, pazarlama-yönetim-iş geliştirme gibi alanlarda çalışan ve eğitimine devam eden okurlar için harika bir kitap… Steve Jobs Olmak kitabı, 25 yıllık bir dostluktan süzülen bilgiler ve bakış ile Steve Jobs hakkında hiç bilinmeyen detayları aktaran bir başucu biyografisi. Film ve kitaplarda gösterilenden çok farklı bir Jobs’ı tanımaya hazır olun!

TEKİN YAYINEVİ Genel Yayın Yönetmeni Ayşegül Çakan

“Hâlihazırda çıkmış ve çıkacak olan kitaplarımızı şu şekilde sıralamamız mümkün:

Türk Edebiyatı Klasikleri: Türk Edebiyatı Klasikleri serisi adı altında şimdiye kadar, günümüz Türkçesine çevirileri Prof. Dr. Mehmet Kanar tarafından yapılan Varidat ve Şeyh Bedreddin Menakıbnamesi adlı iki kitabımız yayınlandı. Bu serinin altında oluşturduğumuz Ahmet Mithat Kitaplığı’nda Sayyâdâne Bir Cevelân (İstanbul Çevresinde Bir Av Gezintisi), Felâtun Bey ile Rakım Efendi, Musullu Süleyman gibi önemli romanlar ilk yayınlanacak kitaplardan olacak.

Dünya Edebiyatı Klasikleri: Stefan Zweig ve Herta Müller yapıtlarıyla başlayacak ve diğer önemli yazarlarla devam edecek.

Kent - Mekân - Direniş Serisi: Mekân Meselesi ve Avrupa’da İşgal Hareketleri bu seri içerisinde çıkmış olan kitaplarımız. Büyük beğeni toplayan ve okuyucu nezdinde takdirle karşılanan bu kitaplarımıza yeni çalışmalar eklenecek.

İnanç Dizisi: Çok ilginç ve ilgi çekici olacağını düşündüğümüz bu serimiz içerisinde çıkacak olan kitaplarımızın başlıcaları İbrahim’in Ailesi, Ortodoks Hristiyanlar, İslam Etnografisi, İsmaililer, Şiiler, Sufizm ve Teoloji olacak. Bunlar dışında Alevilik ve diğer Anadolu inançları hakkında kapsamlı çalışmalar da yayına hazırlanacak.

Ortadoğu Serisi: Coğrafyamız itibarıyla bizim için bir kat daha önemli olan Ortadoğu’yu, orada yaşananları inceleyen ve okuyuculara sunan bu serimiz içinde yayınlanan Ömer Ödemiş’in AKP’nin Suriye Yenilgisi ve Esad adlı kitabıyla Hamide Yiğit’in iki özel çalışması Libya’da Kanlı Bahar ve AKP’nin Suriye Politikası okura konuyla ilgili farklı perspektifler sunarak hak ettiği ilgiyi gördü. Bu seri yeni çalışmalarla devam edecek.

Marksist Öğreti Dizisi: Türkiyeli Marksistler tarafından hazırlanmakta olan serinin ilk kitabı Sibel Özbudun’un Marksizm ve Kadın-Emek, Aşk, Aile yayınlandı. Bu serimize yeni dönemde yine ses getirecek, değerli akademisyen ve yazarlarımız tarafından farklı alanlarda ve Marksizm penceresinden bakılarak hazırlanan yeni kitaplar da eklenecek.

Müslüman Düşünürler Dizisi: İslamiyeti yeni ve farklı bir bakış açısıyla değerlendirip yorumlarıyla dikkat çeken İhsan Eliaçık’ın çalışmaları olan Mehmet Akif Ersoy, Aliya İzzetbegoviç, Muhammed İkbal kitapları yayınlandı. Yeni dönemde serimize bu isimler dışında kalmış başka Müslüman düşünürler üzerine yazılmış kitaplar da eklenecek.

Hukuk Poetikası SerisiHukuk Felsefesine Kısa Bir Giriş, Ceza Hukuku Felsefesine Katkı, Hukukun Belirlenmiş Alanı, Hukuku Sinemada Görmek bu seri içinde yayınlanmış olan kitaplarımız. Okur nezdinde her biri ayrı bir tartışma yaratan serimiz elbette yeni kitaplarla devam edecek.

Yalçın Küçük: Yalçın Hocamızın yayınevimizden yayınlanan kitapları Atamanoğlu Fatih, Fitne ve Çıkış. Yeni dönemde, yeni Yalçın Küçük kitapları okurun karşısına çıkacak, analitik anlatımıyla ufuk açacak.

Dağlarca Kitapları: Yeni yayın döneminde Türk edebiyatının en önemli isimlerinden, Türkiye’nin çok uzun bir dönemine tanıklık etmiş ve bunu da eserlerinde işlemiş olan Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya dair kitaplar da yayınlayacağız. Dağlarca için 94 Cümle ve Dağlarca Burada isimleriyle çıkacak olan bu kitapların ilki Haydar Ergülen ve diğeri de Yasemin Arpa tarafından hazırlanıyor.

Özdemir İnceTürkiye’nin Sırat Köprüsü: Açılım Masalı kitabı kısa bir süre önce yayınlanan Özdemir İnce’nin Tersine Yazılar, İmamokrasi adlı kitapları yeni dönemde okuyucusuyla buluşacak.

Onur Behramoğlu: Yazılarını şiirsel bir üslupla kaleme alan Behramoğlu’nun hayata dair ince düşünüşlerle kaleme getirdiği Kitaplara, Sanata, Siyasete Dair ve Şiire, Aşka, Yolculuklara Dair adlı çalışmaları yeni yayın döneminde yayınlanacak kitaplarımız arasında.

Orhan Gökdemir ‘in son derece etkileyici bir üslupla yazdığı Fena Çocuklar’ı kısa bir süre sonra yayınlanacak kitaplarımız arasında yer alıyor.

Ayrıca ölümünün 100. yılı olması nedeniyle Tevfik Fikret’i hayatı ve eserleriyle ele alan Bilgin Güngör’ün değerli çalışması ile Samir Amin’in yazdığı Önder Kulak tarafından Türkçeleştirilen Marks’ın Değer Teorisi Üzerine Üç Makale, Iris Hanika’nın Aslolan adlı romanı gibi spesifik metinler de kitaplaştırılacak.”  

PROFİL KİTAP Genel Yayın Yönetmeni Münir Üstün: 

“Oliver Stone ve Peter Kuznick'in eseri ABD'nin Gizli Tarihi yayımlanacak. Noam Chomsky'den Emperyal Rüyalar hazırlık aşamasında... Etyen Mahçupyan'a ait sıfır bir mizah kitabı var. Çalışmalarına devam ediyoruz. Şanzelize Düğün Salonu. Tarık Tufan'ın ilk romanı ve çok iddialıyız. Çizim kitapları serimizden Yaratıcı Çizim ve İlüstrasyon yayımlanacak. MANGA Çizimi Hakkında Öğrenmek İstediğiniz Her Şey isimli kitaplarımız okuyucu ile buluşacak.” 

ZODYAK KİTAP Genel Yayın Yönetmeni Münir Üstün:

“Al Pacino (Lawrence Grobel): Çağımızın en önemli aktörlerinden Al Pacino’nun biyografisi. Gazeteci-yazar Lawrence Grobel’in, Al Pacino ile otuz yılı aşkın bir zamandır gerçekleştirdiği röportajların yer aldığı kitabın önsözünü usta oyuncunun kendisi kaleme aldı.

AlPacino, 30 yılı aşkın bir zamandır ünlü gazeteci-yazar Lawrence Grobel ile çocukluğundan oyunculuğa, baba olmasından Shakespeare’e karşı tutkusuna kadar birçok farklı konuda içtenlikle ve özgürce konuşuyor. İkilinin tüm sohbetlerinin ilk kez bir araya geldiği bu kitap, dünyanın en yetenekli ve özel sanatçılarından birinin samimi bir portresini sunuyor.

Baba üçlemesi ve Yaralı Yüz gibi filmlerde başrol oynayarak sinema tarihinin en iyi aktörleri arasında yerini alan Pacino, kariyeri boyunca Francis Ford Coppola, Sidney Lumet, Brian De Palma, Sydney Pollack, Marlon Brando gibi Hollywood’un önemli isimleriyle çalışma şansına sahip oldu.

Al Pacino, sanatsal gücünün doruğunda olmasına rağmen hâlen öğrenmeye can atan, yaptığı işin meyvelerini toplamaktan ziyade sanatını üretme süreciyle ilgilenen yaratıcı bir deha. Usta oyuncunun biyografisini kendi yazdığı önsözle okurlarımıza sunmaktan gurur duyuyoruz.

Kolay Çizim Teknikleri (Barrington Barber): Çizim teknikleri ve sanat hakkında yirmiye yakın kitabın yazarı olan ve birçok kitabı dilimize de çevrilen ressam Barber, bu kitapta hem çizime yeni başlayanlar için hem de becerilerini tazelemek isteyen çizerler için faydalı bilgiler sunuyor.

Horrorstör (Grady Hendrix): ABD’li yazar Grady Hendrix’in yazdığı korku-gerilim romanı Horrorstör, sonbaharda raflarda olacak. Geleneksel bir perili ev hikâyesi olan Horrorstör, mobilya mağazası kataloğu formatındaki baskısı ve iç tasarımıyla dikkat çekiyor. 

Horrorstör, Cleveland’daki mobilya mağazası Orsk’ta çalışan 26 yaşındaki Amy’nin arkadaşlarıyla mağazada geçirdiği korku dolu bir geceyi konu alıyor. TV hakları da satın alınan kitap, Sil Baştan, Tersyüz, John Malkoviç Olmak filmlerinin yazarı Charlie Kaufman ile Vampir Avcısı Buffy dizisinin yapımcısı Gail Berman’ın yapımcılıklarında televizyona uyarlanacak. Dizinin pilot bölümü 2016’da Fox ABD ekranlarında olacak.” 

YİTİK ÜLKE YAYINLARI:

Ben Napoli Radyosu (anlatı) - Serdar Koçak 

Rüzgârla Saklı (şiir) - Kadir Aydemir 

Bisiklet Öyküleri (derleme) - Hazırlayan: Aydın İleri

Leylâ Erbil Kitabı (araştırma-inceleme) - Elmas Şahin

Gündüz Kelebeği (roman) - Dilek Neşe Açıker

Belkıs (roman) - Orhan Çetinbilek

Dünyanın İlk Sabahı (şiir) - Ömer Turan

Yılgın (öykü) - Tülin Dursun

Sonsuzluğun Ötesinde (gençlik romanı) - Hamdi Tuncer

Zirvede (roman)- Nalân Tuntaş

Günbatımının Kıyısında (roman) - Tansu Demirci

Karıncalar Ülkesine Yolculuk (masal) - Hakan Bayhan  

YAPI KREDİ YAYINLARI:

Oscar Wilde'ın Son Vasiyeti - Peter Ackroyd

Noktürnler – Müziğe Ve Gün Batmına Dair Öyküler -Kazuo Ishıguro

Uzak Kış Kayıp Güz - Tuncer Erdem

Gogol Dönemi Rus Edebiyatı - Nikolay Çernişevski

Ezra Pound- Alec Marsh

Komşuya Mektuplar - Marcel Proust

Günlük- Witold Gombrowicz

Aşkın Yıpranma Payı -Tomris Uyar

Portakal Mavisi Bir Dünya - Selçuk Demirel

Türk Düşününde Batı Sorunu- Niyazi Berkes

Dostlukla – Seçme Mektuplar -Van Gogh

Sancho’nun Sabah Yürüyüşü- Haldun Taner

Gece Çığırtkanları – Şenay Eroğlu

Rüya Körü- Gürsel Korat

Kireç Ocağı- Thomas Bernhard 

0
7247
6
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Advertisement
Geldanlage