04 KASIM, ÇARŞAMBA, 2015

Bu Kış Hangi Kitapları Okuyacağız?

Yayınevleri yeni yayın dönemi ve İstanbul Tüyap Kitap Fuarı için hazırlıklarını sürdürüyorlar. Yerli ve çeviri pek çok kitap ekim ayından başlayarak kitapçılardaki yerlerini almaya başladı. Okuma listelerinizde de yerlerini hemen almaları dileğiyle.

Bu Kış Hangi Kitapları Okuyacağız?

DOĞAN KİTAP Genel Yayın Yönetmeni Deniz Başarır Yüce:

“Eylül ayında Nedim Gürsel’in Tehlikeli Sevişmeler adlı öykü kitabı yayımlandı. Ekim ayının büyük sürprizi ise Umberto Eco’nun yeni romanı Sıfır Sayı. Eco bu kitabında, gazetecilik ve sınırları gibi çok önemli alanlara giriyor. Daha önce Balık Çocuk adlı romanı yayımlanan Luciana Puenzo’nun yeni romanı Wakolda da edebiyatseverleri mutlu edecek başka bir eser. Genç Türk yazarlarından Bedia Ceylan Güzelce’nin yeni romanı Göğün Bütün Çeyrekleri de diğer bir seçenek. Stephen Hawking’in hayatını anlatan Benim Kısa Tarihim ise biyografi sevenleri sevindirecek. Doğan Kitap olarak, Reşad Ekrem Koçu kitaplarını yeniden yayımlamaya başladık, biliyorsunuz. Süslenme Sözlüğü de kasım ayında bu kitaplar arasında yerini alacak. Başka bir tarih sürprizi de Özlem Kumrular’ın çok uzun ve titiz bir çalışma sonucunda hazırladığı Kösem Sultan kitabı. Bir de polisiye müjdesi verelim: Tüm dünyada çok sevilen yazar Jo Nesbo’nun çok satan romanı Kardan Adam nihayet Türkiyeli okurlara ulaşıyor.”

CAN YAYINLARI Genel Yayın Yönetmeni Sırma Köksal:

“Önümüzdeki aylarda özellikle Türk edebiyatında etkin bir yayın programımız var. Öncelikle değerli eleştirmenimiz Semih Gümüş'ten bu kez bir roman geliyor. Eminim çok konuşulup tartışılacaktır. Sibel Türker ise yeni romanıyla okurlarını gerçekten büyüleyecek. Bu arada yazar listemize yeni katılan Neşe Cehiz'in de yayınevimizdeki ilk kitabı Cüceler hemen bu ay yayımlanıyor. Ferzan Özpetek'in yeni romanı da bu yılın en çok konuşulacak kitapları arasında yer alacaktır. Tabii ki Can Dündar'ın yeni bir çalışması var, henüz ismini vermek istemiyorum. Sebald'in tüm yapıtlarını yayımlamaya devam edeceğiz, bundan sonra tüm Kundera kitapları da sadece Can Yayınları'nda olacaktır. Bunların dışında tabii ki bundan sonra artık Can Yayınları'nda okuyacağınız yeni yazarlarımız var ki onlar yıl boyunca sürecek sürprizlerimiz olacak.

Can Çocuk'tan da yepyeni kitaplar var... Uçuk kaçık, deli dolu maceralarıyla tanıdığımız Aslı Tohumcu’dan dünyanın en "acayip" tayfasıyla, en az onlar kadar acayip serüvenlere yelken açacağımız Karadankaçanlar genç okurlar için fuar raflarında olacak. Usta yazar Luis Sepulveda'nın yeni kitabı Miks, Maks ve Meks’in Öyküsü Can Çocuk raflarında fuar ziyaretçilerini bekliyor. Yiğit Bener’in çocukluğundan başlayarak yazar olma hikâyesini anlattığı ve yazar olmak isteyen çocuklara cesaret ve ilham verecek kitabı Matbaacılık Oyuncağı genç edebiyatseverler için fuarda olacak. Çocuk edebiyatının neşeli kalemi Melek Özlem Sezer’in raflarda henüz yerini almış kitapları Sakız Çiğneyen Kedi ve Eyvah, Gölgeler Değişiyor! da kaçırılmaması gerekenler arasında. İtalyan çocuk edebiyatının ödüllü yazarı Silvia Roncaglia’nın kaleme aldığı ve Roberto Luciani’nin resimleriyle hayat bulan Lumpi Lumpi Arkadaşım Ejderha serisi, altıncı ve son kitabı Kraliçe Lapalapa ve Yedi Ejderha’yla Can Çocuk’un fuar raflarında olacak.

APRİL YAYIN Editörü Nazlı Berivan Ak:

“Filoloji, eskiçağ tarihi bilgisi ve özellikle şehrin dehlizlerinde saklı ilginç bilgileri ortaya çıkarmaktaki ustalığı ile sosyal medyada da büyük ilgi çeken bir yazarın ilk romanını yayınladık bu ay. Halil Babilli Bin Yıllık Hemşehri'de ölümsüz bir gelincik bedenine hapsedilmiş Bizanslı Theo'nun maceralarını anlatıyor. İlk kitap heyecanı başkadır, yazarımız da biz de mutluyuz!

Önce öyküleriyle başladık, Tek Tabanca çok sevildi, çok konuşuldu, yazardan da sözünü almıştık, her şey istediğimiz gibi giderse ikinci kitap bir roman olacaktı, üstat edebiyat dünyasına romanıyla dönecekti ve o gün geldi. Nihat Genç'ten İslamcı Erol Nasıl Çıldırdı? yeni sezonun en iddialı romanlarından. Okurlara yakın dönemde yaşanan kültürel evrimi, şiirsel bir hızla, felsefi tespitler ve unutulmaz gözlemler eşliğinde okuyacakları sözünü veriyoruz, bu yoğun yüzleşme romanını tam da bugünlerde okumalarını öneriyoruz.

1992 doğumlu İngiliz yazar Ben Brooks'un Lolito adlı romanı da sezonun güçlü kitaplarından. Ben Brooks, ergenleri, laptoplarını ve e-postalarını, sohbet odalarını ve internet aşklarını masaya koyuyor, mizahla birleştiriyor ve ortaya özgün bir roman çıkıyor. Tam bir 21. yüzyıl hikayesi Lolito.

Düşünce Çetesi ise daha önce Tanrı Olmak Güzel adlı romanını yayınladığımız Tibor Fischer'in romanı, büyük heyecanla okurlarla buluşturmayı bekliyoruz. Kitabın sürprizini kaçırmadan, şu kadarını söyleyelim: Hırsızlığın felsefeyle buluştuğu Marksist, Stoacı, Neo-Platoncu ya da pozitivist stilde hayata geçirilen bir dizi banka soygunu. Montaigne, Kant, Aristo, Nietzsche, Descartes, Seneca, Zenon, Hume… Felsefe tarihinin en mühim teorileri Düşünce Çetesi’nin hizmetinde. Yüksek sesli gülme garantili, kıvrak dilli ve çatlak sesli bir roman geliyor!

Yetişkinler için empati oyunu adını verdiğimiz, muhabbet koyulaştıran, gerginlik dağıtan sorulardan oluşan Benimle Oynar Mısın? serisi yeni sezonda devam edecek, sözümüz söz, kötü başlayan buluşmalar sorularla şenlenecek, sıkıcı ev oturmaları bir anda renklenecek. İlk kitabı okuyanlar için not, evet serinin devam kitaplarında da "o eğlenceli sorular"dan bolca var!”

AYRINTI YAYINLARI Basın Halkla İlişkiler Sorumlusu Ruhan Bilkay:

“Klasik yazarlardan Gogol’ün Palto adlı hikâyesi ve Maupassant’ın Le Horla öykü seçkisi, önsöz ve sonsözlerle okura sunuluyor. Maya Angelou’nun Kafesteki Kuşun Şarkısı adlı şiir kitabı, büyük şaire layık bir özenle hazırlandı ve Yaşar Miraç’ın bir döneme damgasını vuran Trabzonlu Delikanlı kitabı yeni görsel eklerle yayımlanıyor.

Esra Kahraman’ın Segâh Makamı adlı romanı Türkiye’nin yakın tarihinde derin yaralar açan 12 Eylül dönemini ve yaralı ama umutlu bir kuşağı anlatıyor. Iris Murdoch’un ünlü deneme kitabı İyinin Egemenliği ve modern sosyolojinin prensi Zygmunt Bauman’ın Özgürlük kitabı her zaman okunacak kalıcı eserlerden.

Ekim ayının ikinci yarısında yayınlananlar ise şöyle: Bütün eserlerini yayın programımıza aldığımız Vedat Türkali’nin tam 11 yılda yazdığı Güven iki cilt halinde yayımlanıyor. Taylan Cemgil’in hazırladığı Sinança, Şirin Cemgil’in ve Nurhak’ta yitirdiğimiz Sinan Cemgil’in hikâyesini anlatıyor.

Şiir Nasıl Okunur? adlı incelemesinde Terry Eagleton ise edebiyat eleştirisinde neredeyse ölmeye yüz tutmuş önemli bir pratiği, şiir eleştirisini masaya yatırıyor. Diğer taraftan Chuck Palahniuk’un ilgiyle karşılanan grafik-romanı Dövüş Kulubü 2’yi yayımlamayı sürdürüyoruz. Şimdi kitabın dördüncü fasikülü yayımlanıyor. Keyifli okumalar, barış dolu günler dileğiyle...”

İLETİŞİM YAYINLARI Basın Sorumlusu Merin Sever:

“Türkiye Coğrafyası (Marcel Bazin, Stèphane de Tapia): Coğrafya, okullarda okutula sıkıcı bir dersin adı gibi gelir çoğu zaman, oysa fiziki coğrafyanın ötesinde, yıllar içinde tüm beşeri anlamlarıyla çok daha ilgi çekici bir coğrafya anlatımı ekolü de gelişti. İki coğrafya profesörünün yazdığı bu kitap, eşitsiz gelişmeden kentsel dönüşüme, şehirlere göçten Türkiye'nin siyasi dönüşüme, birçok farklı alanı coğrafyayla ilişkilendirerek anlatıyor.

Türkçe Sözlü Hafif Mizah (Vedat Özdemiroğlu): Kitap, Vedat Özdemiroğlu'nun yazılarının derlemesinden oluşuyor. Yazarımız zaten yıllardır çeşitli mizah dergilerinde yazan ve "Bebek Kafası" köşesiyle tanınan, sevilen bir isim; adeta kemikleşmiş bir okuyucu kitlesine sahip. Bu kitabında da yine Türkiye'yi mizah merceğinden geçirerek yorumluyor.

Bizim Çete (Francesca Simon): Simon, Felaket Henry serisiyle dünyada milyonlarca satış rakamına ulaşan bir çocuk serisi yazarı ve didaktik olmayan bir çocuk edebiyatı geliştirmek için uğraşıyor. Çocukların da yetişkinler gibi zevk alarak kitap okuma haklarının olduğunu, o yüzden sürekli onlara eğitici vurgular yapan ve "mesaj kaygısı taşıyan" kitapların dışında da çocuk kitapları yazılması gerektiğini düşünüyor. Bizim Çete de yine bu anlayışa uygun olarak yazdığı, eğlenceli ve keyifli bir çocuk kitabı.

Kızılbaşlık, Alevilik, Bektaşilik (Der: Yalçın Çakmak, İmran Gürtaş): İki kişinin derlediği bu kitap, Alevilik üzerine çalışmalar yapan birçok yazarı bir araya getiriyor. Yüzyıllardır bu toprakların bir gerçeği olmasına rağmen akademik alanda üzerine fazla kalem oynatılmamış olan Alevilik, artık araştırmalar için seçilen bir başlık haline geliyor. Bu kitapta da Alevilik kültürünün içeriği, Aleviliği tarihi, Alevilerde kimlk algısı gibi birçok alanda farklı yazılar bulunuyor.

Nasipse Adayız (Ercan Kesal): Oyuncu ve yönetmen Ercan Kesal, ilk kitabı Peri Gazozu ile çok büyük bir ilgi yakalamış ve kendisine bir okur kitlesi edinmişti. Bu sefer ise Kesal, okurlarının karşısına bir edebiyat kitabıyla çıkıyor. Nasipse Adayız, belediye başkan adayı olmak için uğraşan bir aday adayının hikâyesi... Kesal'ın bu novellası, yer yer mizahi unsurlarla da karışıyor.

Bir diğer edebiyat kitabımız, bir Türkçe klasik. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun Alp Dağları'ndan ve Miss Chalfrin'in Albümünden adıyla yayımlanacak kitap, ayrı zamanlarda yazılmış fakat merkezine Batıyı ve Batılılaşmayı alan yazılardan oluşuyor. Avrupa'nın Batı edebiyatının görkeminin tam aksi olan Batı ahlâkının çöküşünü anlatan yazılar Alp Dağları'ndan bölümünde toplanıyor. Miss Chalfrin'in dostu James'e Türkleri ve Türkiye'yi anlatmak, onlar hakkındaki olumsuz yargıyı bir nebze olsun azaltmak ve ülkenin yanlış batılılaşma ekseninde nasıl yozlaştığını anlattığı mektuplardan oluşan Miss Chalfrin'in Albümünden bölümüyle tamamlanıyor kitap. Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun deyişiyle bu kitap "Alp Dağları'ndan Şarklı gözüyle Avrupa'nın, Miss Chalfrin'in Albümü de Garplı gözüyle Şark'ın kabataslak bir tablosudur." 20. asrın başlarında kaleme alınan bu yazılar güncelliğini koruyor.

Çeviri edebiyat alanında ise ilk kez bir Kafka kitabı yayımlayacağımız için heyecanlıyız. İlk Kafka kitabımız Dava. Üstelik Tanıl Bora çevirisiyle sunuyoruz. Ekim ayında raflara çıkacak o da.

Son olarak, Levent Cantek'in yazdığı, Berat Pekmezci'nin çizdiği bir grafik roman olan Uzak Şehir de ekimde raflara çıkacak. Daha önceDumankara ve Emanet Şehir ile başladıkları Ankara grafik romanları serisini böylece bir üçleme haline getirmiş olacaklar.”

0
10835
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage