22 KASIM, PAZAR, 2015

Aşk Döngüleri – Kalıcı Aşkın Beş Temel Evresi

Aşk. Şarkılar, piyesler, filmler, kitaplar... Şiirler, romanlar iyi gelir âşığa, onu iyi bir sevgili yapar ya da ayrılık acısını incelterek onu iyileştirir. Edebiyat sanat birçok güzel özelliğinin yanında sağaltıcıdır da.

Aşk Döngüleri – Kalıcı Aşkın Beş Temel Evresi

Hayat bu. Her şey insan için. Her şey başa gelebilir. Aşk da. İnsan bu başa gelenle başa çıkmak için türlü yollar deneyebilir, dener. Aşk ağır bir kapı olup içeri ya da dışarı kapandıkça, ya iyi bir âşık olmak ya da geri dönmemek için sevgilinin kollarından edebiyatın, tüm dallarıyla sanatın kollarına sığınır. Bu disiplinlerin ise elbette, herkesin malumu, en beslendiği, en beslediği konudur. Aşk. Şarkılar, piyesler, filmler, kitaplar... Şiirler, romanlar iyi gelir âşığa, onu iyi bir sevgili yapar ya da ayrılık acısını incelterek onu iyileştirir. Edebiyat sanat birçok güzel özelliğinin yanında sağaltıcıdır da.

Bir de alanında uzman kişilerin okura rehber olsun diye yazdıkları kitaplar var. Remzi Kitabevi’nden çıkan “Aşk Döngüleri – Kalıcı Aşkın Beş Temel Evresi” işte böyle bir kitap. Otuz yılı aşkın çiftler terapisti olarak çalışan yazar Linda Carroll, kitabının bir yol haritası olmasını amaçlamakta. Tüm kalple sevmeye yapılacak yolculuk için. İçten bir sevgiye doğru alınacak gizemli, çetin, harikulade bir yolun haritası. Carroll ayrıca, başarılı bir çiftler terapisi olan “Kişilik Ötesi Psikoloji” ve “İmago Terapisi” sertifikasına sahip. Kitabını on yıllardır terapiye gelen, “aşkın döngüleri” programına katılan danışanlarının gerçek hikâyelerine de yer verdiği örnek olaylarla kurmakta. Kitap için, mutlu bir evliliği, beş çocuğu olan yazarın hem bireysel hem de iş tecrübelerinden damıttığı bir çalışma diyebiliriz.

Birleşme; Kuşku ve Yadsıma; Düş Kırıklığı; Karar; Tüm Kalple Sevme. Bunlar aşkı aşamalandırıp tanımladığı evreler. Okur merak ederse bu evrelere göre ilişkisinin hangi aşamada olduğuna kafa yorabilir.

Aşkın romantik evresi olan “Birleşme” mesela, sevgiliyi mükemmel gördüğümüz ilk aşama. O bizim ruh eşimiz. Aşk iksiriyle esrik dolaştığımız zamanlar. Bu iksirin etkisini yitirmeye başlamasıyla başlayan ikinci evre “Kuşku ve Yadsıma”da ise sevgili daha az övücü yeni bir ışıkta görülmekte. Bu da beraberinde olmasını istediğimiz sevgili ile olan arasında kaldığımız bir çatışmayı getirmekte. Bir tür güç mücadelesini de. Burada yazar, kaçınılmaz düş kırıklıkları, farklılıklarla ilişkimizi devam ettirmemizi araştırmamız için devreye giriyor. Üçüncü evre, çiftlerin bu çatışmaya çözüm bulmakta zorlandıkları “Düş Kırıklığı”. Carroll bu bölümde özellikle, terapi çalışmalarında ayrılık eşiğini zorladığını izlediği çatışmalar yaşayan çiftlerin hikâyelerine yer vermiş. “Karar” aşaması ise dört olasılık içermekte. Ayrılık, hiçbir şey yapmayıp mutsuz olmak ama birlikte kalmak, paralel yaşamlar sürdürmek, ilişkiyi yeniden inşa etmek. Son aşamaya her çift varamıyor. Varanlar ise “Tüm Kalple Sevme” kararlılığıyla ilişkiyi yeniden biçimlendirmenin zorluğunu ve olabilirliğini kabul ederek yola devam ediyorlar.

Kitap, kararlı olunan sevginin sürdürülebilmesi için ihtiyaçta olan okura meraklı bir okuma ile de önerilebilir.

Aşk Döngüleri – Kalıcı Aşkın Beş Temel Evresi / Linda Carroll / Çev. Handan Saraç / Remzi Kitabevi

Eserlerini kullandığımız sanatçılar Lauren Maccabee ve Giulia Bersani

0
8918
2
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage