31 AĞUSTOS, PAZARTESİ, 2015

Ağustos Ayının Yeni Çıkan Kitapları

Gözyaşları ve Azizler, Merleau-Ponty, Sakız Çiğneyen Kedi, Fotoğrafın Tüm Öyküsü, Uykuya Dalmak İsteyen Tavşan... Artful Living okurları için Ağustos ayının öne çıkan kitaplarını derledik…

Ağustos Ayının Yeni Çıkan Kitapları

Gözyaşları ve Azizler, Emil Michel Cioran, Çev. İsmail Yerguz, Jaguar Kitap

Bedrufi'nin Nefesi' adlı denemeler kitabında sık sık Cioran'a sığındığını anlatır Mehmet Güreli. Kendisiyle yapılan bir söyleşide onun için; "Okuduğum her kitabında, her cümlesinde bir şölen yaşadığım insandır Cioran" der açıkça. Gerçekten de öyledir, okuyanı kolayca etkisine alır Cioran. Başlıbaşına bir yazı konusu olan hayatında önemli bir 'yeri' olan kitabı 'Gözyaşları ve Azizler' bu şölenin vücut bulmuş hali. Her sözünün altını çizeceğinize iddiaya bile girebilirim.

Geleneksel ve sıkı bir dini eğitimin yanında akademide felsefe eğitimi alan Cioran'ın tam bir inanç krizi' dönemi başyapıtı 'Gözyaşları ve Azizler'. Ortodoks ve genel anlamda Hıristiyan öğretinin bütün unsurlarını, azizlik müessesesini ve en önemlisi insanlık durumunu hallaç gibi silkeliyor. Dini en yücelttiğini sandığınız bölümde, aslında keskin bir alay cümlesi kuruyor. "Bir gün azizlerin gözyaşlarında parlayabilecek kadar saf ve temiz olacak mıyım?'* diye sormadan önce "Bir azizenin günah olan öpücüğüne karşılık, Tanrının bir lütfü olarak kabul ederim vebayı," sözüyle aslında tercihini çoktan yaptığını gösteriyor. Ölümü doğru anlayan insanın 'yaşamı' bütün zorluklarıyla nasıl kutsaması gerektiğini anlatıyor. Din. Tanrı, azizlik, ölüm, ölümsüzlük gibi olgular kadar 'müzik' üzerine de konuşuyor Cioran.

Zaten kitabın en önemli özelliği içindeki müzik. "Müzik, Tanrı karşısında cesaret verdi bana" diyen Cioran, kitap boyunca Batı müziğini felsefi açıdan ele alıyor usulca. Kitabın yayın biçiminden de kısaca söz etmek gerek. Cioran'ın sözlerinden önce, kitabı bizzat yazarıyla beraber Fransızcaya çeviren Sanda Stolajan'ın önsözü hem kitabı hem de Cioran'ı eksiksiz izah ediyor. 'Gözyaşları ve Azizler' önce Rumence sonra birtakım değişikliklerle Fransızca olarak yayımlanmış. Fransızca bölümün sonuna 1937'de kaleme alınan Rumence ilk metinden seçilmiş bölümleri de ilave eden Jaguar Kitap, bu sayede Cioran'ın kendi değişimine tanıklık etmemizi sağlıyor.

Cioran'ın Rumencedeki son kitabı ve bizzat Fransızcaya çevirdiği kitabı İsmail Yerguz'un çevirisiyle Türkçede.

Çağlayan Çevik – Hürriyet Keyif – 30.08.15

Merleau-Ponty, Emre Şan, Say Yayınları

Kimi filozofların adı çok sık anılır gel gelelim yapıtları ve etkileri ortada yoktur. Kimisinin de adı sanı bilinmez ama felsefenin ve hayatın her alanında yanı başımızdadır. Çağdaş Fransız felsefesinin gölgede kalan düşünürü Maurice Merleau-Ponty görsel sanatlar, nöroloji, psikanaliz, Geştalt psikolojisi, edebiyat, gösteri sanatları, sinema, doğabilimlerini, toplum bilimlerini, hatta futbolu derinden etkileyen çalışmalar yaptı. Kökleri Montaigne, Pascal, Descartes dalları, meyveleri Sartre, Levinas, Husserl, Heidegger, Bergson, Lacan, Freud ile sarmaş dolaş uzanan birlikte uzadı. Eskiyi reddetmeyen ama tekrarlamaktan kaçınan Merieau-Ponty yeni şeyler söylemek gerekiyor demenin de ötesine geçmeyi başardı. Geleceğin felsefesi yazmada kendi payına düşen adımları attı.

Say Yayınları "Fikir Mimarları" dizisi içinde yayımlanan "Merleau-Ponty" kitabını Emre Şan hazırlamış. "Fikir Mimarları" kitaplarını Türkiye'den o miman seven, bilen birilerinin hazırlamasının başka bir tadı var. Ömrünü fikir mimarlarına harcayan dünya çapındaki kişilerin hazırladığı çevrilen çevrilmeyen yapıtları küçümsemek gibi yargı oluşmasın ama bizim anlayabileceğimiz dilde, anlatımda, damak tadımıza uygun yapıtlar farklı kokuyor.

Emre Şan Fransa'ya ilk gittiğinde Merleau-Pontynin, Kant’tan sonra üzerinde en çok çalışma yapılan ikinci filozof olduğunu ve ilginin günümüzde Fransa sınırlarını aşarak dünyaya yayıldığını gördü.

"Merleau-Ponty" kitabı yaşamöyküsüyle başlıyor. Geniş bir kaynakçanın ardından Merleau-Ponty’nin değerlendirmesi, yapıtlarından seçmeler, aralarında Zeynep Direk ile Ahmet Soysal'ın yazılarının da yer aldığı Merleau-Ponty üzerine yazıların yer aldığı kitap bütün yönleriyle Merleau-Ponty’yle tanışmayı sağlıyor.

Yaşar Öztürk - Aydınlık Kitap – Ağustos 15

Sakız Çiğneyen Kedi, Melek Özlem Sezer, Can Çocuk

Melek Özlem Sezer’den bir şiir şöleni. Ödüllü şair Melek Özlem Sezer, Sakız Çiğneyen Kedi'de şairliğini çocuklardan yana konuşturuyor.

Mustafa Delioğlu'nun birbirinden güzel resimleriyle şiirler keyifli bir oyuna dönüşüyor. Çocuk edebiyatının neşeli kalemi Melek Özlem Sezer yine sevgiyle dokunuyor çocuk kalbine, şiir seven herkese... Bu şiirlerde kediler, çocuklar, kardan adamlar, nineler hayatla iç içe neşeyle boy gösteriyor. Hüzün bile şiirin süzgecinden tatlı tatlı damlayıp çocukların düş evrenine güzel resimler çiziyor.

"Cemal Süreya Şiir Ödülü" ve "Behçet Aysan Şiir Ödülü"ne layık görülen Melek Özlem Sezer'in kaleme aldığı kitap, çocuklarını şiirle tanıştırmak isteyen anne babalar için şiir evrenine eğlenceli bir giriş vaat ediyor. Sakız Çiğneyen Kedi, 7 yaş ve üstü tüm çocuklar için şimdi Can Çocuk raflarında!

"Diyorlar ki kötüymüş kara kediler

Peki, hiç sordunuz mu bakalım
Ne düşünüyor kedi halkı?
Belki de onlara göre kara kediler
Kedilerin en güzeli, en yakışıklısı”


Sinan Bali - Akşam Kitap - Ağustos 15

Fotoğrafın Tüm Öyküsü, Juliet Hacking, Abbas Bozkurt, Hayalperest Yayınevi

Böyle bir kitaba olan ihtiyacı biz fotoğrafçılar günlük konuşmalarımız sırasında sıklıkla dile getiriyor ama yapımının ne kadar zor olacağını da öngörüyorduk. Sonunda bir İngiliz fotoğraf tarihçisi ve teorisyeni olan Juliet Hacking bu işe el attı ve onun genel editörlüğünü yaptığı 30 fotoğraf akademisyeni ve sanat tarihçisi tarafından hazırlanan Fotoğrafın Tüm Öyküsü ortaya çıktı. Orijinal adı "Photography, The Whole Story" olan 576 sayfalık kitap Hayalperest Yayınevi tarafından Türkçe yayımlandı. lOOO'den fazla görsel içeren yapıt, her bir fotoğrafın kaynağı, baskı tekniği, boyutları, üretim yılı ve bulundukları koleksiyonlar konusunda bilgiler veriyor. Fotoğrafın zaman içindeki evrimine, kimilerince "basit bir reprodüksiyon aracı" olarak görülmesinden, yazılı basındaki etkisine, reklam dünyasındaki gücüne ve günümüzün temel sanat mecrasına ulaşmasına kadarki serüvenine tanıklık ediyor. Oldukça büyük (25 x 18 cm), ağır (yaklaşık l800gr) ve yakışıklı (şömiz ciltli) olan eser tam bir "başucu kitabı". Kitap, gerek fotoğrafseverlerin gerekse sanat tarihi meraklılarının ilgiyle ve keyifle okuyacakları önemli bir kaynak.

Kronolojik bir akışa sahip olan Fotoğrafın Tüm Öyküsü, yalnızca fotoğrafçıların başarılarını, maceralarını ya da trajedilerini ele almakla kalmıyor, aynı zamanda dönemin sosyal çalkantılarına, savaşlarına, mücadelelerine ve krizlerine de tanıklık ediyor. Fotoğrafın ne kadar yaşama ve teknolojiye bağlı olduğunu, zamanla ve kültürel çeşitliliklerle değiştiğini, daha da önemlisi dünyamızın değişmesinde de önemli roller oynadığını bir kez daha anlamamızı sağlıyor.

Bu arada, kitabın orijinalinde bulunan "30 farklı yazarın elinden çıkmış olmasının" getirdiği "farklı anlatımlar ve dilin farklı kullanımı" gibi handikapların da çeviri sırasında uyumlaştırıldığını ve sanki tek bir yazarın elinden çıkmışçasına bütünleştirildiğini de olumlu bir not olarak belirtmeliyim.

Emre İkizler – Radikal Kitap – 28.08.15

The Rabbit Wlıo Wants to Fall Asleep (Uykuya Dalmak İsteyen Tavşan), Carl-Johan Forssen Ehrlin

'Uykuya Dalmak isteyen Tavşan' adlı 26 sayfalık kitap satış rekorları kırıyor. Ebeveynler kitabı okumaya başladıktan en geç 10 dakika sonra çocuk uykuya dalıyor. Bir yazar için okurlarını uyutmaktan daha kötü bir şey olamaz diyebilirsiniz. Ancak Amazon'un en çok satanlar listesinin başına yerleşen 'The Rabbit Wlıo Wants to Fall Asleep' (Uykuya Dalmak İsteyen Tavşan) adlı kitabın yazarı çocuğunuzu birkaç dakikada uyutmak için size söz veriyor. İsveçli psikolog ve dilbilimci Carl-Johan Forssen Ehrlin'in yazdığı 26 sayfalık kitap, çocukların rahatlamalarını, odaklanmalarını ve uykuya dalmalarını sağlayan teknikler içeriyor. Eser, bağımsız bir yazar tarafından yazılmasına rağmen en çok satanlar listesinde birinci sıraya yükselen ilk kitap olma özelliğini de taşıyor. Önceden liderlik ve kişisel gelişim üzerine kitaplar yazan Carl-Johan Forssen Ehrlin'in aklına annesiyle yaptığı uzun bir yolculukta, çocukları uyutmayı sağlayacak bir kitap yazma fikri gelmiş.

Kısa sürede kitabını tamamlayan Ehrlin ebeveynlere, kitabı çocuklarına okurken sık sık esnemelerini, bazı kelimeleri vurgulamalarım, ayrıca italik yazılan cümleleri yavaş ve sakin bir ses tonuyla okumalarını öneriyor. Yazara göre çocuk kitaba odaklanıyor ve kitabın sonunda tavşanla birlikte uykuya dalıyor. Kitabın Amazon sitesindeki sayfasına yorum bırakan yüzlerce kişi, 6 Sterlin'e (25 TL) satılan eserin devrim niteliğinde olduğunu vurguluyor. Bir ebeveyn çocuğunun uykuya dalması için eskiden 3 saat harcarken, artık bu sürenin 12 dakikaya indiğini belirtti. Bir başka ebeveyn ise çocuğunun 3 dakika içinde esnemeye başlayıp 10 dakikada uykuya daldığını kaydetti.

Şimdiye kadar İngilizce dışında Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve İsveççe çevirileri piyasaya sürülen kitap önümüzdeki aylarda Çince, Japonca, Arapça ve Farsçaya da çevrilecek.

Yazar Ehrlin, bir sonraki projesinin ise çocuklara tuvalet eğitimi vermeye yardımcı olacak bir kitap yazmak olduğunu açıkladı.

Vatan – Dış Haberler – 16.08.15

Görseller Su Blackwell'e aittir.

0
5259
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage