31 MAYIS, CUMA, 2019

GİO Ödülleri 2019’un Başvuru Şartları Belli Oldu

Fantazya ve Bilimkurgu Sanatları Derneği tarafından bu yıl yedincisi düzenlenecek GİO Ödülleri’nin öykü, roman, illüstrasyon ve çizgi roman kategorisi katılım şartları ile son başvuru tarihleri açıklandı.

Roman kategorisinin son başvuru tarihi 20 Temmuz. Koşulları ise şöyle:

* Kitabın türü bilimkurgu, fantastik ve korku alanlarında olmalıdır.
* Kitabın Mayıs 2017-Haziran 2019 tarihleri arasında yayımlanmış olması gerekmektedir.
* Yarışmacılar, yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.
* Kitap, Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
* Kitap, söz konusu yıllar içinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
* Kitapların 5’er adet kopyasının belirtilen adrese kargo veya kurye yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Kitaplar iade edilmeyecektir.
* Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan FABİSAD sorumlu değildir.
* Yazarın ve yayıncısının iletişim bilgileri de gönderiye eklenmelidir.

Öykü kategorisine gönderilecek eserlerin, en fazla 3.000 kelimeden oluşması ve daha önce yayımlanmamış olması gerekiyor. Son başvuru tarihi 15 Eylül. Koşulları ise şöyle:

* “Öykü” kategorisinde herhangi bir tema sınırlaması yoktur. Aday öykü fantastik, bilimkurgu ya da korku türlerinde olmalıdır. Fantastik edebiyat tanımına büyülü gerçekçilik, şehir fantazyası, diyar fantazyası, tarihsel fantezi, masal gibi alt türlerin tümü dahildir.

* Her yarışmacı bir öykü ile katılabilir. Eser Türkçe olmalıdır.

* Öykü Word dosyası olarak gioodulleri@fabisad.com adresine gönderilecektir. Yarışmaya katılmak için 2 dosya teslim edilecektir. Dosyaların aynı e-postada 2 ayrı ek olarak gönderilmesi gerekmektedir:

- Birinci dosyada, öykünün üzerine yazar tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” yazılacaktır. Öykülerin üzerinde kesinlikle yazar ismi belirtilmeyecektir. Dosya adı olarak öykü adı ve “rumuz” verilmelidir. Örneğin öykünün adı “FABİSAD” ise “FABİSAD-Rumuz1” olarak adlandırılmalıdır.

- İkinci dosya, yazarın ismini, e-posta adresini, telefon numaralarını ve rumuzunu içermelidir. Dosyanın adı sadece “rumuz” olmalıdır. Örneğin seçilen rumuz “FABİSAD1” ise dosya adı “FABİSAD1” olmalıdır.

İllüstrasyon kategorisine başvuracaklar için son gün 15 Eylül. Çizimlerin fantastik, bilimkurgu ya da korku türlerine dahil olmaları yeterlidir. Her yarışmacı en fazla iki illüstrasyon ile katılabilir. İllüstrasyonların gioodulleri@fabisad.com adresine gönderilmesi gerekiyor. Koşulları:

* İllüstrasyonların JPEG formatında, en fazla 5 MB büyüklüğünde olması gerekiyor.

* İllüstrasyonların üzerine, sahibi tarafından belirlenmiş, içinde en az 1 rakam olan bir “rumuz” ve illüstrasyonun ismi yazılacaktır. İllüstrasyonların üzerinde kesinlikle sahibinin adı veya soyadı belirtilmeyecektir.

* İllüstrasyon ile birlikte sahibinin ismini, e-posta adresini, telefonlarını ve rumuzunu içeren ikinci bir dosya gönderilecektir (Dosyaların tek e-postada, iki ayrı ek halinde gönderilmesi gerekmektedir). Bu dosyanın adı sadece “rumuz” olmalıdır. E-postanın konusuna “GIO2019 İllüstrasyon” yazılmalıdır.

Çizgi roman kategorisinde yarışacak kitapların çizer veya çizer adına yayıncısı tarafından 30 Ağustos’a kadar gönderilmelidir. Aday çizgi romanlar tür olarak; fantastik, korku veya bilimkurgu türlerinden en azından birinin temel gereklerini karşılamalıdır. Koşulları:

* Çizgi romanın türü bilimkurgu, fantastik ve korku alanlarında olmalıdır.
* Kitabın ilk olarak Ocak 2015 - Haziran 2019 tarihleri arasında yayımlanmış olması gerekmektedir.
* Daha önce başka hiçbir yerde ve formatta yayımlanmamış olması gerekmektedir.
* Çizgi roman, Türkçe yazılmış ve yayımlanmış; söz konusu yıllar içinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
* Ciltli eserler cilt olarak, fasikül eserler ise “story arc” olarak değerlendirilecektir.
* Yarışmacılar, yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.
* Kitapların 5’er adet kopyasının belirtilen adrese kargo veya kurye yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Kitaplar iade edilmeyecektir.
* Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan FABİSAD sorumlu değildir.
* Çizerin, yazarın ve yayıncısının iletişim bilgileri de gönderiye eklenmelidir.
* 30 Ağustos 2019’dan sonra yapılan başvurular kabul edilmeyecektir.

Başvurular için Teslim Adresi: FABİSAD Nurtanesi Sok. Kardeşler Apt. 17/3 Abbasağa Beşiktaş- İstanbul adresine Merve Çay adına gönderilmesi rica olunur. E-posta: gioodulleri@fabisad.com

0
2407
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle