13 EYLÜL, PERŞEMBE, 2018

Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak

Biyolog Daniel Chamovitz’in bitkilerin dünyayı nasıl deneyimlediklerini incelediği kitabı Bitkilerin Bildikleri – Dünyaya Bitkilerin Gözünden Bakmak, Gürol Koca’nın çevirisiyle, Metis Kitap tarafından yayımlandı.

Chamovitz; Charles Darwin ve çağdaşlarından günümüz bilim insanlarına kadar birçok yaratıcı zihnin tasarladığı deneyler ışığında, bitkilerin görme, koklama, duyma, dokunma duyuları aracılığıyla neleri “bildiklerini” anlatıyor. Çeşitli kimyasallar sayesinde nasıl birbirleriyle “haberleştiklerini”, aşağıyla yukarıyı nasıl ayırt ettiklerini, dokunmaya nasıl tepki verdiklerini, neler “hatırladıklarını” ve çevrelerinin nasıl “farkında olduklarını” açıklıyor. Böylece bitkilerin pek az bildiğimiz zengin dünyasını tanımamıza ve dünyaya onların “gözlerinden bakmamıza” imkân tanıyor.

​Betonun giderek yeşili yuttuğu günümüzde bile her daim bitkilerle iç içeyiz: Evlerimizi, balkonlarımızı onlarla süslüyor, sokaklarda yanlarından geçiyor, parklarda onları seyre dalıyoruz. Peki ama bitkilerin nasıl bir dünyası olduğunu hiç düşünüyor muyuz?

Görsel: Gaëlle Faure

0
1424
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle