GÜNDEM
 • 15-10-2019

  75. kuruluş yıl dönümü etkinliklerine devam eden Yapı Kredi, “Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisinin ikinci durağı için Ankara’da. 4 Ekim’de açılışını Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştiren sergi, 14 Kasım 2019’a kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

  ​“Yapı Kredi Koleksiyonu’ndan Renkler” sergisi kapsamında Türkiye’den ve dünyadan birçok önemli sanatçının eserleri sanatseverlerle buluşuyor. Abidin Dino, Ömer Uluç, Aliye Berger, Nejad Melih Devrim, İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Nuri İyem ve İbrahim Balaban gibi Türk resminin öne çıkan eserleri görülebiliyor. Sergi kapsamında Francesco Casanova’ya ait 1754 tarihli Viyana Kuşatması isimli eserse Yapı Kredi Koleksiyonu’nun en eski tarihleri parçası olması bakımından ön plana çıkıyor.

  0
  0
  57
 • 15-10-2019

  Bu yıl 29’uncusu düzenlenecek olan Akbank Caz Festivali, 17 Ekim’de Babylon’da ve Summart Sanat Merkezi’nde düzenlenecek konserlerle başlıyor. 27 Ekim’e kadar İstanbul’un farklı lokasyonlarında sürecek festival kapsamında 130’dan fazla sanatçı, 26 farklı mekânda cazseverlerle buluşacak. Ayrıca festival kapsamında 3 söyleşi ve 25 atölye çalışması gerçekleşecek.

  ​Akbank Caz Festivali kapsamında ilk hafta boyunca NES, Vaudou Game, Yonathan Avishai Trio, Art Ensemble of Chicago, Alfa Mist, B’r Şeyler Eks’k, Mats Eilertsen Trio, Cazzip Project, İ.M.C. Trio, P.D.K Trio, Aydın Esen, Standards & Selen Beytekin ve Barry Good gibi isimler performans ve müzikleriyle sanatseverlerle buluşacak.

  0
  0
  112
 • 15-10-2019

  İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi, 16. İstanbul Bienali’ne Paralel Etkinlikler kapsamında Ekin Kano’nun “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” isimli ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Sergi, 9 Kasım 2019 Cumartesi gününe kadar okulun Kadıköy’deki binasının birinci katındaki Caporal Ev’de görülebilecek.

  ​Ekin Kano, sanatının temeline insan ve insan olma anlayışını yerleştirirken tüm bu sınırlar arasındaki belirsizlikte dolaşmaktan hoşlanıyor. Kano, bedeni tanımlanamaz ve sınırsız bir yapı olarak ifade ederken evrim, doğa tarihi ve medikal illüstrasyonlarla oluşturduğu dünyasında farklı arayışların içine giriyor. Bir simyacı gibi resim yapma sürecinde farklı maddelerle iletişim kurduğunu ifade eden Kano, “İçim Şişiyor, Varoluş Üzerine Çeşitlemeler” sergisinde de tüm bu süreci sanatseverlerle paylaşıyor.

  0
  0
  186
 • 15-10-2019

  Eserleriyle 21. yüzyılın önemli yazarları arasında yerini alan Haruki Murakami’nin yazma heveslilerine ilham verecek tespitlerle dolu, “yazma dersleri” olarak da okunabilecek denemelerinden oluşan kitabı Mesleğim Yazarlık, Ali Volkan Erdemir’in çevirisiyle Doğan Kitap tarafından yayımlandı.

  ​Roman yazmak yüreğinizdeki karanlığın dibine dek inmektir. Yalnız yapılan bir iş olduğunu söylemek sıradan bir ifade olur ama roman yazmak –özellikle de uzun bir roman yazmak- gerçekten de yalnız yapılan bir iştir. Bazen derin bir kuyunun dibinde tek başıma oturuyormuşum gibi bir hisse kapılırım. Ne kimse yardım edebilir bana, ne de biri çıkıp “Bugün iyi iş çıkardın” diyerek sırtımı sıvazlar. Neticede ortaya koyduğum eser birileri tarafından (elbette iyi olmuşsa) övülebilir ama kimse roman yazma işinin kendisini değerlendirmez. Bu, yazarın tek başına sessizce sırtlanacağı bir yüktür.

  0
  0
  0
 • 15-10-2019

  Neslihan Acu’nun günümüz Türkiye'sinden bir ailenin birbirine tutunma hikâyesini anlattığı kitabı Neydik N'olduk Ailesi, Günışığı Kitaplığı tarafından yayımlandı.

  Acu, kentteki lüks yaşamı geride bırakan bir ailenin doğaya yolculuğunu gerçekçi karakterlerle işliyor. Günümüz Türkiye'sine ilişkin incelikli ayrıntıları ele alırken, güncel bir fotoğraf çekiyor ve toplumsal eleştiri dozunu mizahla yükseltiyor. Yazar, genç okurların dikkatini çeken Z Yalnızlığı'ndan sonra yeni kitabında da tüketim, kırsal yaşam ve varlık-yokluk üzerine düşündürürken, arkadaşlığa, yaşama ve dayanışmaya dair ölmez tohumlar ekiyor. Her şeye rağmen yeniden başlayabilmenin ve bir arada olmanın umudunu elden bırakmayan bir roman!

  “Lüks bir hayat yaşayan Gümüşsoy Ailesi'nin babası Engin Bey tekstil işiyle uğraşıyordu. Anne Seval Hanım ve büyük kızı Burcu'nun tüketim ve kibir dolu yaşamı; kredi kartları, arabalar, lüks ev, mücevherler, özel okullar ve pahalı yurtdışı seyahatleri... bir gün hepsi bitti. Kaçmak zorundaydılar. Hayatlarında ilk kez bir köyde yaşayacaklardı ve yanlarında götürdükleri tek şey, kentli alışkanlıklarıydı. Doğanın içinde, ağaçlara, toprağa ve iyi duygulara tutunarak hayatta kalmayı başarmaları mümkün olacak mıydı?..”

  ​Görsel: Wazza Pink

  0
  0
  96
 • 14-10-2019

  İstanbul ekim ayında özel bir konsere ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Cristina Branco, 20 Ekim 2019’da saat 20:00’da İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda müzikseverlerle buluşacak.

  ​Portekiz müziğinin son yıllarda öne çıkan ismi Branco, 20 yılı aşan müzikal kariyeri boyunca birçok önemli şehirde konser verdi ve uluslararası bir üne kavuştu. Amalia Rodrigues gibi birçok ismin övgüyle bahsettiği Branco, 20 Ekim akşamı geleneksel Portekiz müziğini Türk dinleyicileriyle paylaşacak. 

  0
  0
  398
 • 14-10-2019

  Doğu Yücel’in internet çağının hiperaktif bir resmini yaptığı on üç öyküden oluşan yeni kitabı Öldüğünü Google'dan Öğrenen Adam, Can Yayınları tarafından yayımlandı.

  Yücel’in yeni kitabı üç bölümden oluşuyor: “Düş Gibi”, “Gerçek Gibi” ve “Gelecek Gibi”. Teknolojik gelişmeler, baş döndüren ilişkiler, dünyaya yön veren rastlantılar, hayat değiştiren absürtlükler, illallah dedirten meslekler ve birbirinden tuhaf karakterler var bu öykülerde.

  Gerek günümüzden gerek rüyalardan, kâbuslardan veya en derindeki korkulardan gerekse uzak ya da yakın gelecekten enstantaneler yakalıyor bu öyküler. Ancak bunları sıkı olay örgüsü, düş gücü ve tatlı ekşi gerçeklerle harmanlayan yazar kimi zaman yarından bugüne kimi zaman da bugünün ışığında yarına bakıyor.

  “Öldüğümü Google’dan Öğrendim. Evet,
  Doğru Okudunuz, Öldüğümü, Yaşayan
  Bir Organizma İken Cesede
  Dönüştüğümü, Dünyada Olduğumu Düşünürken Aslında
  Çoktan Tahtalıköyü Boyladığımı,
  Bildiğiniz İnternetten Öğrendim.

  Fotoğraf: Nazlı Erdemirel

  0
  0
  153
 • 14-10-2019

  Pera Palace Hotel’in artık gelenekselleşen Cumartesi Sabah Konserleri kaldığı yerden müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor. Yeni sezonun açılış konseri dünyaca ünlü flütçü Bülent Evcil’in 19 Ekim 2019’da vereceği konserle gerçekleşecek.

  ​Yeni sezonda 16 Kasım’da Önay Günay ve Evren Büyükburç Erol, 21 Aralık’ta Trio Hermias, 18 Ocak 2020’de Merve Kocabeyler, 15 Şubat’ta Adrija Mincic, Dilbağ Tokay ve Emine Serdaroğlu, 14 Mart’ta Gülsin Onay, 11 Nisan’da Hakan Şensoy ve Eddal Altun ve son olarak “Sezon Kapanış Konseri”nde Cihat Aşkın ve Cana Gürmen müzikseverlerle buluşacak.

  0
  0
  460
 • 14-10-2019

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, zengin elyazmaları koleksiyonunu ilgililerle paylaşmaya hazırlanıyor. “Hafıza-i Beşer” isimli sergi, 17 Ekim’den itibaren sanatseverlerin beğenisine sunulacak ve 25 Nisan 2020’ye kadar görülebilecek.

  “Hafıza-i Beşer” sergisi kapsamında ziyaretçiler, birçok konudaki metinler ve objelerle bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayacak. Osmanlı yazmalarındaki hikâyeler sanatseverlerle paylaşılırken Osmanlı toplumundaki çok dillilik, gündelik hayat ve evren gibi birçok başlık da ön plana çıkacak. Sergi kapsamında İstanbul ile ilgili çeşitli yazmalar da görülebilecek.

  0
  0
  561
 • 14-10-2019

  Önümüzdeki yıl 1 ile 5 Nisan 2020 tarihleri arasında Küçükçiftlik Park’ta gerçekleştirilecek olan Mamut Art Project için başvurular başladı. 30 Kasım 2019’a kadar sürecek başvuru dönemi boyunca Mamut Art Project, kariyerinin başında ve bağımsız olarak çalışan genç sanatçıları bekliyor olacak.

  Bu yıl sekizinci ediyonu gerçekleşecek olan Mamut Art Project’in jürisinde Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarım Programı Koordinatörü, sanatçı ve müzisyen Selçuk Artut, küratör ve SAHA Derneği Direktörü Çelenk Bafra, sanatçı Aslı Çavuşoğlu, artSümer Galeri Kurucusu Aslı Sümer, OMM - Odunpazarı Modern Müze'nin kurucusu ve koleksiyoner Erol Tabanca bulunuyor.

  ​Akkök Holding ana sponsorluğunda 2015 yılından beri düzenlenen Mamut Art Project’e başvuru yapmak için tıklayınız.

  0
  0
  455
DAHA FAZLA