GÜNDEM
 • 20-04-2019

  2007 Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Doris Lessing’in filmlere de konu olan “şeytani çocuk” imgesini ustaca kaleme aldığı, annelik, toplumsal normlar, ahlaki seçimler ve aile ilişkileri gibi meseleler üzerine düşündürdüğü romanı Beşinci Çocuk, Niran Elçi’nin çevirisiyle Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Lessing, hiç kimsenin hoşlanmadığı, hatta içten içe korktuğu için uzak durmayı tercih ettiği olağandışı bir çocuğa sahip olmanın yol açtığı ruhsal etkilere odaklanarak, onu sevememenin yarattığı suçluluk duygusunu cesaret isteyen bir dürüstlükle anlatıyor.

  ​Harriet ve David, geleneksel aile yapısının önemini yitirdiği bir toplumda, akrabaları bir araya getirdikleri büyük evlerinde dört çocuklarıyla mutlu bir yaşam sürmektedir. Dışarıdaki yıkıcı dünyanın etkilerinden uzak, düşledikleri eski moda değerlere adanmış huzurlu yuvayı kurmakla övünen çiftin yaşamı, beşinci çocukları Ben’in doğumuyla altüst olur. Harriet, içinden çıkan bu çirkin, iri ve kontrolü güç bebekle birlikte hiç tanımadığı bir karanlıkla ve ummadığı bir toplumsal tepkiyle karşı karşıya kalır; bir zamanlar gerçek kıldıkları aile düşü giderek kâbusa dönüşür. 

  0
  0
  304
 • 19-04-2019

  Netflix’in ilk orijinal Danimarka yapımı The Rain’den resmi fragman paylaşıldı. Başrollerinde Alba August, Lucas Lynggaard Tønnesen ve Mikkel Følsgaard’ın olduğu merakla beklenilen dizinin ikinci sezonu 17 Mayıs’ta yayımlanacak.

  Simone liderliğinde kurulan grubun karantina bölgelerine geri dönüşlerini izleyeceğimiz yeni sezonda, Martin yaralanmış ve Rasmus bulaşıcı bir virüs taşıyor. Rasmus’u yakalamak isteyen Apollon, grubun peşinden ayrılmıyor. Bilim insanları gizli bir üstte virüse karşı bir tedavi geliştirmeye çalışırken grupta bölünmeler yaşanmaya başlıyor. Hem Apollon’un planlarını ortaya çıkarmak isteyen hem de Rasmus ve kendilerini kurtarmaya çalışan ekip zamana karşı mücadele etmeye devam ediyor.

  https://www.youtube.com/watch?v=WaU8IjXn0eA

  0
  0
  259
 • 19-04-2019

  Evrim Kavcar ve Elif Öner’in Karaköy’ün seslerinin yarattığı ruh hallerinin peşine düştüğü sergileri “Hassas Sesler Sözlüğü” PASAJ’da gerçekleşiyor. Gündelik yaşamda aşina oldukları ara sesleri takip eden sanatçılar başlangıçta kendi tarifleriyle oluşturdukları sözlük sonrasında ortak ses hafızasını yoklamak üzere okuyucularının katılımına açılıyor. Söze indirgenmeye direnen bir imge ve ses yan yanalığı, günümüzdeki ilişkilenme hallerimize dair bir metafor olarak görülüyor.

  Sergi süresince sanatçılar performatif okumalar ve konuşma-dil patolojisi, sinirbilim, odyoloji, seslendirme, iş güvenliği, kent ve yapı akustiği, ses mühendisliği ve tasarımı gibi alanlardan davetlilerle söyleşiler gerçekleştirecek. Konuşmalar için katılım ücretsiz ve 12 kişi ile sınırlı olacak. Kayıt için PASAJ’ın internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


  19 Nisan Cuma

  Dr. Gülin Güneri (Klinik Psikolog)

  “Sesin Ruh Hali”

  14:00- 15:00


  Tolga Tüzün

  “Dinleyemiyorum!”

  16:00- 17:00


  20 Nisan Cumartesi

  Gayem Köprücü, MS, CCC-SLP

  Dil ve Konuşma Patoloğu

  “ses tellerinin dışından seslenmek” 

  11:00- 13:00 

  0
  0
  178
 • 19-04-2019

  Can Yayınları bünyesinde, romandan yaşam öyküsüne, psikolojiden bilime, pek çok alanda ilham veren kitaplar yayımlama amacıyla kurulan Mundi, yayın hayatına Michelle Obama’nın Benim Hikâyem kitabıyla başladı.

  Mundi’nin ilk kitabı Pınar Kür çevirisiyle, Michelle Obama’nın kaleme aldığı, ABD’de çıktığı ilk ay satış rekorları kıran, dünyada şimdiden 10 milyon okura ulaşan, 11 ülkede liste başı olan ve 43 dile çevrilen Benim Hikâyem oldu. Obama, Chicago’nun işçi mahallelerinde geçen çocukluğundan, annelik ve iş hayatının gereklerini dengelemek zorunda kaldığı yöneticilik hayatını ve dünyanın en meşhur adresinde geçen yıllarına kadar kendisini şekillendiren deneyimleri benzersiz bir düşünce zenginliği ve büyüleyici bir anlatımla gün ışığına çıkarıyor.

  ​Yayınevinin diğer kitabı ise Kurtcebe Turgul’un tuhaf karakterler, lüzumsuz bilgiler, ilginç çizimler ve sürprizlerle dolu dedektif romanı Bence Katil Öldürdü oldu.

  0
  0
  864
 • 19-04-2019

  Steve Tasane’in savaş, mültecilik, göçmenlik ve kimsesiz çocuklar gibi hassas konuları yine çocukların gözünden anlattığı romanı Çamur Çocuk, Gizem Şakar’ın çevirisiyle, Genç Timaş etiketiyle yayımlandı.

  Bir grup belgesiz göçmen çocuk, mülteci kampındaki yeni hayatlarında sıkışıp kalır. İsimlerini ve nereden geldiklerini bilen, ancak kimlikleri olmadığı için sadece harflerle adlandırılan bu çocuklar, hikâyelerini anlatmak ve bir yuvaya sahip olmak isterler. Kendi aralarında yeni bir aile kurmaya çalışırken eski kimlikleriyle ilgili hatıralarını da canlı tutarlar. Çocuklar seslerini duyurabilecek ve insanları kendilerine inandırabilecekler mi? Ya başaramazlarsa onlara ne olacak?

  11 yaş ve üzeri herkes için anlatılan bu hikâyede anlatılanlar mülteci kampındaki çocukların gerçekte yaşadığı olaylar. Kitap sadece çocukların bu kamplarda çektikleri acıları değil, her şeye rağmen yaratıcılıklarını, bir yere ait olma isteklerini, beslenmeye, gülmeye ve oyuna olan özlemlerini ön plana çıkartıyor.

  0
  0
  385
 • 18-04-2019

  Toronto Film Festivali’nde gösterim yapan ve Nicole Kidman’a En İyi Kadın Oyuncu dalında Altın Küre adaylığı getiren Destroyer, 19 Nisan’da vizyona giriyor. Geçmişiyle yüzleşen bir polisi konu edinen filmin yönetmenliğini Karyn Kusama, senaristliğini Phil Hay ve Matt Manfredi üstleniyor.

  Yıllar önce Los Angeles’ta tehlikli bir çeteye sızmakla görevlendirilen genç ve güzel polis memuru Erin’in hayatı başarısızlıkla sonuçlanan görevi sonucu altüst olur. Pişmanlıklarıyla yıkılan Erin’in seneler sonra çetenin lideriyle karşılaşması intikamı kaçınılmaz kılar. Erin karakterini canlandıran Kidman’a Sebastian Stan ve Toby Kebbell eşlik ediyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=OC0wyjQhKiw

  0
  0
  376
 • 18-04-2019

  Studio-X Istanbul sanatçı Memed Erdener ve şair Cihat Duman’ın ortak sergileri “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz”e ev sahipliği yapıyor. Sergide İstanbul’un sekiz semtini fotoğraf çekmeden gezen Memed Erdener ve Cihat Duman’ın hafızalarında kalan imgelerle ürettiği eserler yer alıyor.

  Şair Cihat Duman haber metni, ninni, mektup gibi farklı edebi türlerde kısa yazılar yazarken namı değer Extramücadele Memed Erdener aklında kalan imgeleri deneysel bir tipografi anlayışıyla dönüştürüyor. Kaligrafi çalışmaları “milli irade” söylemiyle yaşanan zihinsel fakirleşmeye dikkat çekiyor.

  Eser üretmektense çok gezinen bir düşüncenin peşinde olan “Birbirimizi Hak Edecek Kadar Kötüyüz” sergisi, 9 Mayıs tarihine kadar Studio-X Istanbul’da ziyaret edilebilecek. 

  0
  0
  296
 • 18-04-2019

  Altı sene önce yayın hayatına başlayan şiir ve eleştiri dergisi Natama, yayımladığı Şiir” dizisine dört yeni şiir kitabı daha ekledi.

  Hepsi ilk kitap olan bu dört kitabın şairleri günümüz şiir dergilerinde yer aldıkları şiirlerle tanınıyor. Natama Yayınları’ndan çıkan bu dört eser arasında Nur Alan’ın Ev Kitabı/Yedinci Avaz’ı, Coşkan Tugay Göksu’nun Rüyâda Replay’i, Ahmet Keskinkılıç’ın Mafsal İstavrozu Bulunur’u ve Abilmuhsin Özsönmez’in Jengi’si yer alıyor.

  ​Kapak ve iç tasarımlarını Davut Yücel’in yaptığı dizinin arka kapaklarında Enis Akın tarafından şairler üzerine yapılmış kısa değerlendirmeler yer alıyor.

  ​Görsel: Gianfranco Gorgoni

  0
  0
  418
 • 18-04-2019

  Pera Film, Pera Müzesi’nde gerçekleştirilen “Mürekkepten” sergisi kapsamında Çin güncel sinemasının son dönem örneklerinden beş yapımı sinemaseverlerle buluşturuyor.

  19 Nisan-25 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştirilecek “Çin Sineması Zamanı” programında 2018 South by Southwest Film Festivali’nde Büyük Jüri Ödülü alan Halkın Arzu Cumhuriyeti, Locarno Film Festivali’nde FIPRESCI ödülü alan Yusufçuk Gözleri ve bu yıl Berlin Film Festivali’nden Jüri Özel Ödülü alan Ay’a Havlayan Köpek filmleri Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşacak. Film programında ayrıca Jia Zhang Ke’nin Dağlar Uzaklaştığında, Wang Bing’in Acı Para ve Yi Cui’nin Gölgelerin filmi yer alıyor.

  Film biletleri Biletix’ten temin edilebilir.

  0
  0
  291
 • 18-04-2019

  Gaël Faye’nin Fransa’da prestijli birçok ödüle layık görülen kitabı Küçük Ülke, Gizem Şakar’ın çevirisiyle Kafka Yayınevi tarafından dilimizde yayımlandı.

  Küçük Ülke, kaybedilmiş çocuklukların ve paramparça olmuş anayurtların hikâyesini küçük bir çocuğun gözünden anlatıyor. Ruanda’da ve Orta Afrika’nın küçük ülkesi Burundi’de yaşanan soykırımı odak noktasına oturtan ve böyle büyük trajedilerin suçsuz insanların elinden yalnızca sevdiklerini değil, geçmişlerini ve hatıralarını da alıp götürdüğünü çarpıcı bir dille anlatıyor.

  ​“Burundi, 1992. On yaşındaki Gabriel, Bujumbura’da daha çok yabancıların yaşadığı huzurlu bir mahallede Fransız babası, Ruandalı annesi ve kız kardeşi Ana ile mutlu bir çocukluk geçirmektedir. Fakat birlikte mango ağaçlarına “daldığı” arkadaşları, evlerinin bulunduğu çıkmaz sokakta yaşayan yetmiş iki milletten komşuları ve aheste okul günlerinden ibaret olan hayatı, henüz aklının ermediği siyasetin, etnik ayrılıkların ve şiddetin yıkıcı etkilerinden bağışık değildir.”

  0
  0
  342
DAHA FAZLA