GÜNDEM
 • 18-10-2018

  Boğaziçi Üniversitesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Merkezi’nin düzenlediği “Yazar-Şair Buluşmaları”nın konuğu Enis Rıza ve Ercan Kesal olacak.

  Belgesel sinemacı, eğitmen ve yazar Enis Rıza ile hekim, yönetmen, oyuncu ve yazar Ercan Kesal’ın birlikte hazırladıkları, son yüz yılın Türkiye’sini fotoğraflar ve yazılar eşliğinde sunan Zamanın İzinde, Ayrıntı Yayınları’nın 1000. kitabı olarak yayımlanmıştı.

  Ahmet Ersoy’un moderatörlüğünde Enis Rıza ve Ercan Kesal, Zamanın İzinde adlı bu projelerinin oluşumu, fotoğraf, hafıza ve toplumsal bellek üzerine bir söyleşi gerçekleştirecekler.

  ​Söyleşi, 23 Ekim Salı günü, saat 17.00’de Boğaziçi Üniversitesi Demir Demirgil Salonu, Güney Kampüs’te herkesin katılımına açık ve ücretsiz olacak. 

  0
  0
  248
 • 18-10-2018

  İstanbul müzik sahnesinin tanınmış müzisyenlerinden Barlas Tan Özemek’in albümü Yalancılar Kahvesinde, Ada Müzik etiketiyle yayımlandı. Albümün lansman konseri ise 26 Ekim akşamı Salon İKSV’de gerçekleşecek.

  ​Sekiz şarkıdan oluşan albüm, sanatçının ilk solo albümü olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Özemek albümde, iki şarkı dışında tüm şarkıların müziklerini üsteniyor ve şiir uyarlaması olan O ve Ben ile Kirtim Kirt dışındaki şarkıların da söz yazarlığını yapıyor. Sanatçı bu zamana kadar Sezen Aksu’dan Bülent Ortaçgil’e, Marshall Allen’dan Korhan Futacı’ya birçok usta isme sahnede ve stüdyoda eşlik etti. Gaye Su Akyol ve Yasemin Mori’nin albümlerinde de prodüktör kimliğiyle karşımıza çıkan ismin Salon İKSV’de vereceği konsere Bülent Ortaçgil konuk olacak.

  0
  0
  275
 • 18-10-2018

  Kültürel, sosyal, ekonomik ve benzeri dış faktörlerin insan psikolojisi üzerindeki tesirlerini araştıran Seda Gazioğlu, 31 Ekim-30 Kasım tarihleri arasında “Ben Esareti” ismini verdiği kişisel sergisiyle Pg Art Gallery’de olacak.

  ​İzleyicinin birlikte görmeye alışık olmadığı malzemeleri bir araya getiren sanatçı, üretimleri üzerinden zıt dünyaların çatışmasını sorguluyor. Sergideki çalışmalarında yoğunlukla görülen aynaları korkularla yüzleşmenin metaforu olarak kullanan sanatçı eski halıları, kimi zaman pirinç, bakır ve bronz tellerle örüyor, kimi zamansa nakış işleri gibi akrilik boya ile beziyor. Bilinç – bilinçaltı, fiziksel – ruhani gibi konuları araştıran sanatçı, hem bu sırlı cam aracılığıyla görünenin ötesinde neler olabileceğini düşündürüyor hem de kendi yansımasıyla başbaşa kalan izleyiciyi korkularıyla yüzleşmeye yönlendiriyor.

  0
  0
  284
 • 18-10-2018

  Birinci dalga feminist akımın önde gelen isimlerinden Charlotte Perkins Gilman’ın kaleme aldığı, Maria Brzozowska’nın resimlediği Sarı Duvar Kâğıdı, Delidolu etiketiyle yayımlandı.

  19. yüzyıl edebiyatının en önemli metinleri arasında gösterilen Sarı Duvar Kâğıdı, sinirsel buhranları nedeniyle sayfiye evinde “dinlenmeye çekilen” bir kadının toplumsal rollerin baskısı altında adım adım delirmesini anlatıyor. Toplum içerisinde keskin biçimde ayrılmış olan kadın erkek rollerini eleştiren Sarı Duvar Kâğıdı, aynı zamanda ruhsal olarak “hasta” olduğu gerekçesiyle okumaktan ve yazı yazmaktan alıkoyularak eve hapsedilen kadın imgesini temsil ediyor.

  "Bu kâğıtta benim dışımda kimsenin bilmediği ve hiçbir zaman bilemeyeceği şeyler var. Desenin kırık bir boyun gibi yana sarktığı yerde bir çift pörtlek göz baş aşağı beni süzüyor."

  0
  0
  259
 • 17-10-2018

  Cevdet Kudret’in ailesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve TÜYAP iş birliğiyle düzenlenen Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü bu yıl, Yavuz Türk’ün Sonra, Doğdum adlı kitabına armağan edildi.

  Orhan Koçak, Baki Asiltürk, Orhan Kahyaoğlu, Mehmet C. Doğan ve Yalçın Armağan’dan oluşan Seçici Kurul, Türk’ün doğum ile ölüm arasındaki gerilimli ilişkiden yola çıkarak ‘insanoluş’ hallerini yetkin bir şiir diliyle işlediği, metinlerarasılık başta olmak üzere çağdaş şiir tekniklerini başarıyla kullandığı gerekçesiyle değer bulunduğunu açıkladı.

  Ödül töreni, 17 Kasım 2018, Cumartesi günü saat 17:00’da TÜYAP Kitap Fuarı, Karadeniz Salonu’nda yapılacak. Tören sonrasında “Çağdaş Şiirinin Yarım Asrı: 1968-2018” başlıklı bir panel düzenlenecek.

  Fotoğraf: ©Nazlı Erdemirel

  0
  0
  267
 • 17-10-2018

  Uzun süredir merakla beklenen “Rus Avangardı Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek” sergisi Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanatseverlerle buluştu. Rus avangart akımının Türkiye’deki en kapsamlı sergisi olan, “Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek”, Sabancı Holding’in katkılarıyla Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde açıldı. Rus avangart sanatını kapsamlı bir seçkiyle ziyaretçileriyle buluşturacak olan sergi, 1 Nisan 2019’a kadar devam edecek.

  ​Serginin açılışı dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı: “Şimdiye kadar, Picasso’dan Monet’ye, Rembrandt’tan Miro’ya, alanında çığır açmış isimlerin müzemiz çatısı altında sanatseverlerle buluşmasına katkı sağladık. Bugün de yine Sabancı Holding olarak, destekçisi olmaktan gurur duyduğumuz bir başka önemli sergi, ‘Rus Avangardı. Sanat ve Tasarımla Geleceği Düşlemek’ kapılarını açıyor. Sanat insanı ve toplumları yakınlaştırır. Bu sergi de bu yakınlaşmanın ve iş birliğinin çok iyi bir örneğini bizlere sunuyor. Bu sergimizde de dünyanın en önemli müzeleri ile iş birliği yapma geleneğimizi sürdürüyoruz.” dedi.

  0
  0
  335
 • 17-10-2018

  Jonathan Silvertown’ın en eski hominin atalarımızla bizi büyük bir sofra etrafında bir araya getirdiği kitabı Darwin’le Akşam Yemeği – Evrim Yeme İçmeyi Nasıl Etkiler?, Kolektif Kitap etiketiyle, Can Evren Topaktaş’ın çevirisiyle yayımlandı.

  Darwin’le Akşam Yemeğiekmek, et, süt ürünleri, deniz ürünleri, sebzeler, baharatlar, tatlılar gibi temel gıdalar ve değişen beslenme alışkanlıklarımız üzerinden yaşamın evrimine ışık tutuyor.

  ​Tat ve koku alma duyularımızın nasıl evrimleştiğinden acının sofralarımıza nasıl girdiğine, karbonhidrat ve yağ düşkünlüğümüzden yemeklerimizi neden ve ne zaman paylaşmaya başladığımıza dek okuma iştahını kabartan sorularla şekillenen bu çalışma, gıda sorununun hayatımızı temelden etkilediği günümüzde, neyi nasıl yediğimizi farklı düşünmeye davet eden bir kılavuz.

  0
  0
  330
 • 17-10-2018

  28 Eylül’de başlayan Pera Müzesi ev sahipliğindeki “Bir Ömür Okul” başlıklı film programı 4 Kasım’a kadar devam ediyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen “Okullar Okulu” temalı 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gösterilen filmler hayatın bitmeyen bir okul olduğuna vurgu yapıyor.

  Toplum içerisinde birlikte yaşamanın yöntemlerini ve uygulama yollarını görünür kılan, bunların özel hayatı nasıl etkilediğini irdeleyen program kapsamında, belgesellere ve kurgu filmlere yer veriliyor. Seçki, izleyicileri hayatın sonsuz yolları ve öğrenme ile hayatı birbirinden ayırmanın imkânsızlığı üzerine düşünmeye yönlendiriyor. Seçkide Josephine Decker, Saul Bass, Godfrey Reggio, Gaspar Noé, Benedikt Erlingsson ve Athina Rachel Tsangari’nin filmleri yer alıyor.

  ​Program için tıklayınız.

  0
  0
  384
 • 17-10-2018

  Resim, heykel ve yerleştirme çalışmalarının buluştuğu “Otelde Bir Gün” sergisi, 17 Kasım tarihine kadar Zilberman Gallery’de ziyaret edilebilecek. Beş sanatçının bir araya gelmesiyle oluşan sergi, oteli hem sınıflı topluma dair bir kara mizahın hem de dünyadaki geçici varlığımızı hatırlatan bitimsiz dramın sahnelendiği bir zemin olarak ele alıyor.

  ​Zilberman Gallery-İstanbul’un Mısır Apartmanı’ndaki ana sergi mekânında görülebilecek eserler Başak Bugay, Hera Büyüktaşcıyan, Can Küçük, Şant Mengücek ve Erinç Seymen’in çalışmalarından oluşuyor. Serginin odağında, otelin sağladığı gerek tekil gerekse toplumsal geçici bir aradalıklar ile fani yaşamın rastlantısallıkları/ zorunlulukları arasındaki kesişmeler yer alıyor. 

  0
  0
  244
 • 17-10-2018

  Habib Bektaş’ın mitolojik öykülerin izini sürdüğü, Zülal Öztürk’ün resimlediği Öykülerle Mitoloji – Herakles’ten Örümcek Kadına, Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Bektaş, bu kitapla her yaştan okuruna Anadolu’nun dört bir yanında yatan gizli efsaneleri, kahramanlık hikâyelerini, destanları ve masalları anlatıyor. Öykülerle Mitoloji, Dünya’nın en güçlü adamı Herakles’ten, ateşi çalıp insanlara veren Prometheus’a; tanrıların kralı Zeus’tan, ışığın ve sanatın tanrısı Apollon’a uzanan birbirinden ilginç mitolojik öykülere ve karakterlere değinerek tanrıları yeryüzüne indiriyor.

  ​Gazeteci babasının aldığı yazı dizisi görevi nedeniyle, elinde fotoğraf makinesiyle mitolojik öykülerin ve sıradışı kahramanların izini sürmeye koyulan Zeynep, Anadolu ve Ege’nin barındırdığı kültürel zenginliklerden âdeta büyülenir. Girit Adası'ndan Batı Karadeniz’e uzanan yolculuklarında gördükleri, dinledikleri ve keşfettikleri ona yepyeni bir serüvenin kapılarını aralar. Hayatta heyecan duyduğu şeylerin peşinde koşan babasının yolundan giderek, daha önce hiç bilmediği renkli bir dünyaya dalan Zeynep; Cevat Dede, Hikâye İzzet, Aiskhylos ve Ayşe Nine gibi farklı anlatıcıların dilinden dökülen öykülerle, Midas'ın, Poseidon'un, Örümcek Kadının ve daha nicelerinin var olduğu düşsel bir yolculuğa çıkar…

  0
  0
  271
DAHA FAZLA