GÜNDEM
 • 25-03-2017

  Rock, reggae, punk ve blues gibi farklı türlerdeki setleriye sevilen Scratchy Sounds, sıra dışı ritimleriyle bu akşam(25 Mart) Babylon’da müzikseverlerle buluşacak. Öncesinde Rebel Moves'un sahne alacağı konser Midnight Session bölümüyle, Scratchy Sounds ile devam edecek.

  Scratchy Sounds; Londra, Louisiana, Kingston, Kolombiya, Bükreş gibi yerlere uzanan coğrafyalar arası bir müzik deneyimi sunuyor.

  Birçok dünya müzisyeni ile performanslarına devam eden müzisyen, hızla değişen frekanstaki sesleriyle dinleyenlere dansa doyacakları bir gece yaşatacak. 25 Mart’ta gerçekleşecek konserin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinde. 

  0
  0
  232
 • 25-03-2017

  Tamamı erkek dansçılarından oluşan Arjantili Che Malambo topluluğu, 5 Mayıs Cuma günü İş Sanat Kültür Merkezi’nde peformans gösterecek. Tüm dünyada ilgiyle takip edilen Che Malambo şovlarını, ünlü koreograf Gilles Brinas liderliğinde sahneliyor.

  Kökenleri 17. yüzyıldaki kovboy düellolarına dayanan, koşan atların ritmini yansıtan hızlı ayak hareketleri ve tempolu adımlarla izleyenlerin nefesini kesen Che Malambo, prömiyerini 2007 yılında Paris’te yaptı. New York City Center’da Fall for Dance Series isimli gösterisiyle kapalı gişe temsiller gerçekleştiren dans topluluğu, mayıs ayında İş Sanat kapsamında Türkiye’de izleyici ile buluşacak. Biletler biletix ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

  0
  0
  309
 • 25-03-2017

  Stefan Zweig’ın Şeytanla SavaşKendi Hayatını Anlatan Üç Yazar ve Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu/Bir Kadının Hayatından 24 Saat isimli eserleri Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  “Dünyanın Mimarları” dizisinin ikinci kitabı Şeytanla Savaş, bizi Alman edebiyatının ve düşüncesinin sıra dışı üç ismiyle karşılaştırıyor: Hölderlin, Kleist ve Nietzsche. Hayatları boyunca kendi şeytanlarıyla boğuşan Hölderlin, Kleist ve Nietzsche sadece kendi savaşını vermez aynı zamanda insanlığın da en büyük savaşını verir.

  “Dünyanın Mimarları” dizisinin üçüncü ve son kitabı Hayatını Anlatan Üç Yazar’da Zweig şunları sorar: Kurmaca dünyalar kuran sanatçı, kendisini gerçekliğe sadık kalacak şekilde yeniden inşa edebilir mi? Öznel sanatçı tipini ve ona özgü sanat biçimi olan otobiyografiyi derinlemesine inceleyen yazar, Casanova, Stendhal ve Tolstoy üzerinden yaratıcılık sürecinin izini sürer.

  Zweig’ın 1920’li yıllarda kaleme aldığı Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu ve Bir Kadının Hayatından 24 Saat, okuru bu kez öykü üzerinden insan ruhunun dehlizlerine doğru bir yolculuğa çıkarıyor: Ruhta iz bırakan anlar, insanın yazgısını değiştiren karşılaşmalar, yenilgiler ve hayal kırıklıkları insanın varlığını esir alan tutkunun farklı veçheleri ekseninde öyküleniyor.

  0
  0
  612
 • 25-03-2017

  Kanadalı tarihçi ve akademisyen Margaret MacMillan farklı dönem ve coğrafyalardan seçtiği isimler üzerinden kurguladığı Tarihin İnsanları, Kolektif Kitap etiketiyle Türkçede yayımlandı.

  MacMillan, kişiliklerin tarihin kırılma noktalarındaki rolüne odaklanarak tarihi farklı bir okumaya açıyor. Yazar, politik, ekonomik ve düşünsel tarihin kapsamının duyguları, davranışları, beğenileri ve ön yargıları da içine alacak şekilde genişletildiği günümüzde ister düşünür, ister sanatçı, ister girişimci, ister politik liderler olsun, bireylerin rolünü gözardı edemeyeceğimizi savunuyor.

  20. yüzyılın başlarında Albert Einstein atomun yapısını anlamamış olsaydı, İtilaf Devletleri II. Dünya Savaşı’nda atom bombası üretebilir miydi? Ya da 20. yüzyıl tarihini Margaret Thatcher, Franklin Delano Roosevelt, Winston Churchill veya William Lyon Mackenzie King gibi demokratik liderlerin ve hatta Hitler, Mao, Mussolini veya Stalin gibi büyük tiranların oynadığı role bakmadan düzgün bir şekilde yazmamız mümkün müdür?

  0
  0
  293
 • 24-03-2017

  Dünyaca ünlü, Kahire'de doğan İtalyan asıllı şarkıcı Dalida'nın hayat hikâyesini anlatan Dalida filmi 28 Nisan'da Türkiye'de vizyona giriyor. Filmin yönetmen koltuğunda Lisa Azuelos oturuyor.

  Ünlü şarkıcıyı, İtalyan oyuncu Sveva Alviti’nin canlandırdığı filmde Dalida'nın müzikal kariyerinin yanı sıra sıra içsel bir arayışa çıktığı Hindistan yolculuğu da anlatılıyor. Yaşadığı çağın ötesine geçen sahne performansı ile öne çıkan şarkıcının şarkıları dönem müziğine de damgasını vurmuştu. 

  Şarkıcının, birçok dünya müzisyenine ilham kaynağı olan şarkılarının ülkemizdeki örneklerinden biri de, Ajda Pekkan'ın yorumladığı ve dilimize Palavra Palavra diye çevrilen Paroles Paroles adlı şarkı. Filmin fragmanını Youtube üzerinden izleyebilirsiniz.


  0
  0
  2320
 • 24-03-2017

  Pera Müzesi, 31 Mart’ta başlayacak ve Performistanbul iş birliğiyle gerçekleşecek “Yeniden Bak” performans programına ev sahipliği yapıyor.

  Programda, Performistanbul sanatçıları İ. Ata Doğruel, AslieMk ve Ekin Bernay, Pera Müzesi’nde yer alan “Oryantalist Resim”, “Kütahya Çini ve Seramikleri” ile “Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri” koleksiyon sergilerine yeni bir bakış sunmayı amaçlıyor.

  Performistanbul’un kurucu direktörü Simge Burhanoğlu küratörlüğünde düzenlenecek “Yeniden Bak”, 2 Nisan tarihine kadar Pera Müzesi’nde görülebilecek.

  Program:

  İ. Ata Doğruel

  Elçi | Ambassador

  Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar sergi katında

  31 Mart Cuma, 15:00-21:00

  1 Nisan Cumartesi, 12:00 - 18:00

  2 Nisan Pazar, 12:00-18:00

  AslieMk

  Yerinde | In Situ

  Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramikleri sergi katında

  31 Mart Cuma, 18:00 - 21:00

  1 Nisan Cumartesi, 15:00 - 18:00

  Ekin Bernay

  9 Taş | 9 Stones

  Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri sergi katında

  31 Mart Cuma, 17:00-20:00

  1 Nisan Cumartesi, 14:00 - 17:00

  2 Nisan Pazar, 14:00-17:00

  Görsel: AslieMk, Yerinde

  0
  0
  224
 • 24-03-2017

  13. Akbank Kısa Film Festivali kapsamında ulusal ve uluslararası iki ayrı kategoride düzenlenen ve bu yıl 52 ülkeden toplam 1.055 filmin başvurduğu Yarışma Bölümü’nün sonuçları belli oldu. Ulusal kategorideki En İyi Kısa Film Ödülü’nü Barış Sarhan’ın yönetmenliğini üstlendiği Cemil Şov kazandı.

  Semih Kaplanoğlu, Hatice Aslan, Nilay Ulusoy, Atalay Taşdiken, Derya Bigalı’dan oluşan jüri ile Ulusal Yarışma kategorisinde Yumurta ile Muaz Güneş ve Emrah Doğru; Görünmez Duvarlarım: Kendine Güvensizlik Hikayeleri adlı yapım ile Nurbanu Asena mansiyon ödülünü kazandı. Yönetmen Seifollah Samadian, Senaryo Koçu ve Yapımcı Esther Wouda, Sinema Eleştirmeni Kerem Akça, Krakow Film Festivali Direktörü Krzysztof Gierat ve Akbank Sanat Müdürü Derya Bigalı’nın yer aldığı Uluslararası Yarışma Dünyadan Kısalar Bölümü Ana Jüri Üyeleri ise Uluslararası Kategoride En İyi Kısa Film Ödülü’nü, Konstantina Kotzamani’nin yönetmenliğini yaptığı Limbo filmine verdi. Ömer Ferhat Özmen’in Beyoğlu Sineması isimli filmine ise Seyirci Ödülü verildi.

  0
  0
  272
 • 24-03-2017

  Yayıncılığın önde gelen isimlerinden biri olan İthaki Yayınları tarafından kurulan İthaki Atölye, farklı disiplinlerden gelen deneyimli isimlerle sinema, tiyatro, edebiyat, felsefe, resim ve tasarım gibi alanlarda atölyeler düzenlemeye başladı.

  Akademinin atölyelerinden biri de önümüzdeki günlerde Hakan Bıçakcı ile Kurmaca Atölyesi olacak. Atölyede kurmaca türleri ve teknikleri anlatılacak ve bu türe ait örnekler incelenecek. Altı hafta sürecek olan bu eğitimde Hakan Bıçakcı ile edebiyat, sinema tarihi üzerine konuşacak, düşünecek, birlikte yazı çalışmaları yapılacak.

  Katılımcılar, anlatının temel ilkelerini, anlatıcı türlerini, yazım tekniklerini, dönemleri, roman öykü film dili ayrımlarını, sinema tarihini ve daha fazlasını öğrenecek. Başlangıç tarihi 26 Mart. Kayıt ve ayrıntılar için tıklayınız.

  Fotoğraf: ©Nazlı Erdemirel

  0
  0
  457
 • 24-03-2017

  İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün düzenlediği Arka Oda Toplantıları'nda “Matbuat Çiçek Açınca: 19. Yüzyıl Okuma Kültürü ve Osmanlı Resimli Dergileri” başlıklı bir toplantı düzenlenecek.

  Ahmet Ersoy’un moderatörlüğünde gerçekleşecek olan toplantıda görselliğin merkezde olduğu Osmanlı resimli dergilerine bakılarak fotoğrafların metinlerle, diğer fotoğraf ve imgelerle ilişkisi irdelenecek. Ayrıca bu modern medya kurgusunun Osmanlı dünyasına has özellikleri ve 19. yüzyıla ait yeni görme, hatırlama ve ifade tarzlarıyla bağlantısı incelenecek.

  Osmanlı dönemi fotoğrafçılığına odaklanan birçok çalışma, fotoğrafı öncelikle görsel içeriği ve estetik özellikleriyle değerlendirilen, nihai ve münferit bir obje olarak ele alma eğilimindedir. Sanat tarihçi ve koleksiyonerler fotoğraflara ağırlıkla biçimsel kıstaslarla yaklaşırken birçok tarihçi de onları varsayılan, kabullenilmiş bağlam ve ideolojileri belgeleyip teyit eden vesikalar olarak görme eğilimindedir.“Matbuat Çiçek Açınca” adlı bu çalışmada ise, fotoğrafın estetik yönü yadsınmamakla birlikte, onun tarihsel belge olarak çoğul okumalara açılması, yani tıbbi ve askeri keşiften kriminoloji ve gazeteciliğe varan yaygın kullanım alanları içinde sürekli yeniden üretilen, dolaşan ve şekil değiştiren bir mecra olarak tartışılması önerilmekte.

  Etkinlik 30 Mart, saat 18.30’da İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nde gerçekleşecek. Katılım ücretsiz ve herkese açık olacak. 

  0
  1
  580
 • 24-03-2017

  Grammy ödüllü keman virtüözü Gidon Kremer’in kurduğu Kremerata Baltica, dünya turnesi kapsamında İstanbullu müzikseverlerle buluşacak. 7 Nisan’da İş Sanat Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek konserde Kremerata Baltica topluluğuna, hızla yükselen genç keman sanatçısı Clara-Jumi Kang eşlik edecek.

  Henüz çocukken Juilliard School’a tam burslu olarak kabul edilen Kang, Leipzig Gewandhaus, Hamburg Senfoni, Kiel Filarmoni, Nice Filarmoni, Atlanta Senfoni, Seul Filarmoni, KBS Orchestra gibi seçkin topluluklarla konserler gerçekleştirdi. Letonya, Litvanya ve Estonyalı birçok müzisyeni bir araya getiren ve tüm dünyada 1500’den fazla verdiği konserle uluslararası bir markaya dönüşen Kremerata Baltica’nın, genç  müzisyen Clara Jumi Kang ile aynı sahneyi paylaşacağı konserin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

  0
  0
  265
DAHA FAZLA