GÜNDEM
 • 19-02-2017

  Aykırı olduğu gerekçesiyle yayıncı bulamayan, 1976’dan 2005’ kadar bir çekmecede bekleyen Goliarda Sapienza’nın unutulmuş başyapıtı Mutluluk Sanatı, Kafka Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Roman, 1900 yılında başlayan ve neredeyse bütün bir 20. yüzyılı kapsıyor. Başkahraman Modesta’nın yaşamını takip eden epik Sicilya romanı, hem bir rüştünü ispat hikâyesi, bir “bildungsroman”, hem bir cinsel macera ve keşif anlatısı; hem bir kurgusal özyaşamöyküsü; hem de İtalya’nın ahlaki, siyasi ve toplumsal geçmişinin, faşizm deneyiminin bir panoraması olarak okunabilir.

  Mutluluk Sanatı
  Goliarda Sapienza
  Çev.: Sinem Carnabuci
  Kafka Kitap

  0
  0
  367
 • 19-02-2017

  Her sergisini ilginç ve uyarıcı konulardan yola çıkarak bir bütünlük içinde gerçekleştiren, kendi kuşağı içinde önemli bir yere sahip olan Ekin Saçlıoğlu’nun yeni sergisi, Galata Rum İlkokulu ev sahipliğinde 4 Mart’ta açılıyor.

  Sanatçı, “Bunlar Fabl Değil Çocuklar” adını verdiği sekizinci kişisel sergisinde, yok olmuş ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan canlıları ele alıyor. İnsan uygarlığının doğayla çatışmasının bu yok edici örneğine dikkat çeken sergide; desen, resim, enstalasyon, heykel ve bitkilerden oluşan farklı eserler yer alıyor.

  Anadolu Leoparı, Anadolu Vaşağı ve Beyaz Kuzey Gergedanı gibi soyu tükenen canlılar ile izleyiciye doğanın masum mükemmelliği ve insanın vahşi uygarlığı arasındaki ilişkiyi hatırlatan “Bunlar Fabl Değil Çocuklar”, 1 Nisan tarihine kadar Galata Rum İlkokulu’nda görülebilecek.

  Görsel: Leopar ve Geometri

  0
  0
  55
 • 19-02-2017

  Orkun Uçar, Umut Altın, Funda Özlem Şeran, Gökcan Şahin ve Serdar Yıldız’ın birlikte kaleme aldıkları ve alışılmışın dışında bir bilimkurgu romanı olan Yüksek Doz Gelecek, Altın Kitaplar etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  “Belki çocuğunuz Mars’a göç edecek, belki torununuz Ganymade’de doğacak… Uzay savaşlarında, madenci kolonilerinde, ölümcül gezegenlerde ter ve kan akıtacak soyunuz. Belki siz bile bir uzay gemisinde yaşama tekrar gözlerinizi açacaksınız.

  Asteroid Kuşağı ötesine giden sıradan işçi, insan korkularıyla tanışan uzaylı, Dünya yörüngesinde görevli ajan, uzay boşluğundaki karavanında yaşayan gezgin veya Venüs’ün uçan kentlerinde partilere katılan mühendis olmaya hazır mısınız?”

  görsel: Max Mitenkov

  0
  0
  823
 • 18-02-2017

  Gitar, bağlama, mandolin, melodika, perküsyon gibi enstürmanları çalarak bir multi-enstrümantalist olarak anılan müzisyen Can Kazaz, 29 Mart’ta Babylon’da sahne alacak. Kazaz, geçtiğimiz Kasım ayında yayımladığı Yine Mi Sen İstanbul adlı tekliğinden sonra konserlerine devam ediyor.

  Bağımsız olarak çıkardığı albüm ve teklileri bulunan Kazaz, tıpkı enstürmanların çokluğu gibi duygulararası melodilerle dinleyicisine şarkılarını aktarıyor. Şarkılarında halk müziği, Türk sanat müziği, funk, avant-garde türlerinden esintiler olan müzisyenin 29 Mart’ta gerçekleşecek konserinin biletleri biletix ve etkinlik gişelerinde.

  0
  0
  397
 • 18-02-2017

  Chinawoman sahne adıyla performanslar sergileyen Kanadalı Şarkıcı Michelle GurevichFirst Six Months of Love şarkısı için yeni bir klip paylaştı. Dijital mecralarda oldukça beğenilen şarkının uzun süredir bir video klibi bekleniyordu.

  2007'de ilk albümü Party Girl'ü yayımlayan sanatçı, 2010'da Show Me The Face albümü ile hızla tanınmaya başladı. Gurevich’in kendine özgü sesi ve ritmik melankolisinin eşlik ettiği şarkılar art-pop türünün en iyi örneklerinden kabul ediliyor. Sanatçının 2016 yılında yayımlanmış New Decadence adlı albümündeki First Six Months of Love parçasına çekilen yeni klibi Youtube üzerinden izleyebilirsiniz. 

  https://www.youtube.com/watch?v=NqGQIO2m3YQ

  0
  0
  126
 • 18-02-2017

  Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi tarafından bir süredir düzenlenen Boğaziçi Buluşmaları bu ay, yazar ve sanat eleştirmeni Doğan Hızlan ile yazar ve program yapımcısı Selim İleri’nin anlatımıyla “Boğaziçi ve Edebiyat” konusuna odaklanacak.

  “Boğaziçi’nde Edebiyat” başlıklı konuşmada, İstanbul’un gerçek bir sakini olan Doğan Hızlan ve Selim İleri, hem Boğaziçi’nde yaşamış ve Boğaziçi’ni yazmış kişilerden notlar paylaşacak, hem de kendi bilgi ve gözlemlerini katılımcılara aktaracak.

  Buluşma 25 Şubat Cumartesi günü saat 14:00’de Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde gerçekleşecek. Katılım müze ziyaretçilerine ücretsiz olacak.

  Eser: İbrahim Çallı – Hamakta Kitap Okuyan Kadın

  0
  0
  278
 • 18-02-2017

  Pera Eğitim’in, “Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi” sergisi kapsamında, 4-6 ve 7-12 yaş gruplarına yönelik düzenleyeceği atölye programı 4 Mart tarihinde başlıyor.

  Bosna- Hersek sanatının önemli temsilcilerinden Mersad Berber’in Pera Müzesi’nde yer alan sergisinin gezilmesiyle başlayacak sekiz yaratıcı atölye, eserler üzerinde yapılan değerlendirmelerin ardından, yorum ve yaratıcılığa dayanan uygulamalı çalışmaları kapsayacak.

  10 kişilik kontenjanı bulunan atölyeler, 25 Mart tarihine kadar Pera Müzesi’nde devam edecek. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için 0212 334 99 00 (4)’i arayabilir veya egitim@peramuzesi.org.tr’den bilgi alabilirsiniz.

  0
  0
  370
 • 18-02-2017

  Ottessa Moshfegh’in ilk romanı, 2016 yılı Man Booker Ödülü’nün kısa listesine kalan ve PEN/Hemingway İlk Roman Ödülü’nü kazanan Eileen, hep kitap etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  Eileen, New England’ın karlı, bembeyaz manzarasını arkasına alarak, genç bir kadının karanlık ve ürpertici olduğu kadar büyüleyici de olan dünyasına götürüyor.

  “Yaklaşan Noel aklı karışık, mutsuz Eileen’e hiç umut vaat etmiyor. Yaşadığı sıkıcı kasaba, alkolik babası, çalıştığı ıslahevindeki tutuklu erkek çocukların acı kaderleri, neredeyse çöplük haline gelen kendi evleri ve gündelik korkuları genç kadına, hayallerine sığınmaktan başka çare bırakmıyor, çünkü hayatını değiştirmeye ne gücü var ne de cesareti... Arada sırada marketlerden çaldığı ufak tefek şeyler de olmasa yaşam iyice katlanılmaz olacak onun için. Ama işyerine genç bir kadının gelmesiyle Eileen’in gündüz düşleri şekil değiştiriyor. Her bakımdan kendisinin tam zıddı olan Rebecca’nın cazibesine kapılan Eileen’in ondan küçücük bir ilgi görmek için yapmayacağı şey yok.”

  Görsel: Jonathan Bartlett

  0
  0
  490
 • 17-02-2017

  13-23 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek 13. Akbank Kısa Film Festivali’nde bu yıl dünyanın önemli film festivallerinde temsil edilmiş birçok filmin yer aldığı, 37 ülkeden toplam 101 film bulunuyor. Geçtiğimiz sene kaybettiğimiz İranlı yönetmen Abbas Kiarostami’nin 10 Derste Sinema belgeseli ve görüntü yönetmeni Seifollah Samadian’ın Kiarostami ile 76 Dakika 15 Saniye filmleri festivalin öne çıkan gösterimlerinden. 

  Tayfun Pirselimoğlu’nun Venedik Film Festivali’nde gösterilmiş kısa filmi Dayım ve Aslı Özge’nin yönetmenliğindeki Köprüdekiler, festival programında gösterilecek diğer filmlerden. Festivalde aynı zamanda bu yıl ilk kez açılan ‘Forum’ bölümüyle de proje halindeki kısa filmlerin desteklenmesi amaçlanıyor. 13 Mart-23 Mart tarihi arasında gerçekleşecek festivalin detaylı programı pek yakında Akbank Sanat sitesinde.

  0
  0
  666
 • 17-02-2017

  Ünlü koleksiyoner Geri Benardate’nin 30 yılı aşkın süredir bir araya getirdiği eserlerle farklı koleksiyonların satışa sunulacağı Beşinci Beyaz Özel Koleksiyonlar Müzayedesi, Beyaz Müzayede kapsamında 26 Şubat ve 5 Mart tarihinde iki bölümde gerçekleşecek.

  26 Şubat’taki ilk bölümde, değerli klasik ve oryantalist tablolar ile antika objelerin satılacağı müzayedenin ikinci bölümünde ise 280 adet Osmanlı seramiği sanatseverlerin beğenisine sunulacak. Müzayede, 26 Şubat Pazar günü saat 13.00’te ve 5 Mart Pazar günü saat 14.00’te Maslak’ta Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek ve Aziz Karadeniz tarafından yönetilecek.

  İlk bölümde satışa çıkan antika mücevherler arasında Osmanlı Sultanı II. Abdülhamid tarafından dönemin Avusturya Kralı’nın kızına düğün hediyesi olarak verilen, 35 karat elmas ile bezeli olan Sallantılı Çiçekli Dal Üzerinde Zümrüd-ü Anka Kuşu broş yer alıyor. İlgi çekmesi beklenen eserler arasında yer alan dünyaca ünlü “Osmanlı Saray Ressamı” Fausto Zonaro’nun Üsküdar’dan Sandala Binen Feraceli Cariyeler isimli tablosu ise 400 bin TL ile açık artırmaya çıkacak.

  Eser: Fausto Zonaro-Üsküdar'dan Sandala Binen Feraceli Cariyeler

  0
  0
  321
DAHA FAZLA