GÜNDEM
 • 23-02-2018

  Belçika techno müzik sahnesinin parlayan yıldızlarından Charlotte de Witte, İstanbul’da sevenleriyle buluşmaya hazırlanıyor. “Raving George” ismiyle başladığı müzik hayatında agresif techno setleriyle ünlenen Charlotte, 28 Ekim’de Zorlu PSM Studio’da dans ve eğlence dolu bir geceye imza atacak. 

  ​Belçika müzik sahnesinin yükselen isimlerinden Charlotte de Witte, kadınlığının müzik hayatının önüne geçmemesi için kariyerine “Raving George” ismiyle başlangıç yaptı. Oscar and the Wolf ile yaptığı You’re Mine şarkısıyla Avrupa ve Türkiye müzik listelerinde zirveye oturan Charlotte; Tomorrowland, Pukkelpop gibi dünyaca ünlü festivallerde de DJ setinin başına geçti ve büyük beğeni topladı.

  https://www.youtube.com/watch?v=oIhNoeKFwbE

  0
  0
  114
 • 23-02-2018

  Nobel Ödüllü Doris Lessing’in politik bilimkurgu başyapıtı "Argos'taki Kanopus Arşivleri" dizisinin ikinci kitabı Evlilikler, Delidolu Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Bilimkurgu, fantezi ve siyasetin iç içe geçtiği Evlilikler, cinsiyet rolleri, kadın-erkek ilişkileri ve farklı yönetim biçimleri gibi güncelliğini hiç yitirmeyen konuları sorguluyor. Türk, Pers ve Arap toplumlarını yansıtan isimlere ve motiflere yer veren kitap, doğu ve batı kültürlerini buluşturuyor.

  ​Roman, anaerkil bir uygarlık olan 3. kuşağın kraliçesi Al-Ith ile ataerkil 4. kuşağın yarı barbar kralı Ben Ata’nın evliliği ile başlıyor. “Tedarikçiler" adını taşıyan bir üst akıl tarafından zorla gerçekleştirilen bu evlilik, zıtlıklar nedeniyle büyük çatışmalara sebep oluyor; ancak, zaman içinde, her iki kuşak da bu evlilik sayesinde dönüşüme uğruyor. Dişil ve eril kozmik güçlerin mücadelesinden kim galip çıkacak? Kral mı, kraliçe mi, yoksa bu evliliği en başından beri planlayan Tedarikçiler mi?

  0
  0
  256
 • 22-02-2018

  16 yıldır edebiyata çağdaş ve özgün eserler kazandırmayı amaçlayan Tudem Edebiyat Ödülleri, bu yıl hem yetişkin hem çocuk edebiyatı alanında ve roman dalında eserlere verilecek.

  2003 yılından beri çocuk ve gençlik edebiyatı alanında verilen ama ilk kez 2017 yılında yetişkin edebiyatı alanında da verilen Tudem Edebiyat Ödülleri, bu yıl bir de ilk kez roman dalında eserlere verilecek.

  Yetişkin Edebiyatı Seçici Kurulu’nda Ali Bulunmaz, Fatih Altuğ, Mehmet Atilla, Seval Şahin, Sezgin KaymazÇocuk Edebiyatı Seçici Kurulu’nda Karin Karakaşlı, Miyase Sertbarut, Nilay Özer, Safter Korkmaz, Toprak Işık yer alacak.

  Son başvuru tarihi 20 Kasım olan ve eş zamanlı olarak düzenlenecek yarışmalarda birincilere 10.000 TL, ikincilere 7.500 TL, üçüncülere 5.000 TL para ödülünün yanı sıra, İzmirli heykeltıraş Ozan Ünal tarafından tasarlanan ödül heykelleri verilecek. Ayrıca yarışmada ödül alan eserlerin Tudem Yayın Grubu’nun Delidolu ve Tudem Edebiyat markaları tarafından yayıma hazırlanması planlanıyor.

  ​Yetişkin edebiyatı roman yarışması şartnamesine buradan ulaşabilirsiniz; çocuk edebiyat roman yarışması şartnamesine buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  283
 • 22-02-2018

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 6-17 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 37. İstanbul Film Festivali afişinin tasarımı belli oldu. Çeşitli film karakterlerinin minyatür tekniğiyle resmedildiği afişler, sanatçı Murat Palta’nın imzasını taşıyor.

  ​İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), festivallerinin tanıtım afişlerinde farklı sanat dallarının önemli isimleriyle çalışmaya devam ediyor. “Minyatür Tekniğiyle Film Afişleri” isimli lisans bitirme tezi ile başladığı çalışmalarına, geleneksel (Osmanlı) motifleri ve çağdaş Batılı sinemayı birleştirdiği deneysel eserler ile devam eden sanatçı Murat Palta, İstanbul Film Festivali’nin afişlerinde imzası olan sanatçılar arasına katıldı.


  Fotoğraf: ©Nazlı Erdemirel

  0
  0
  176
 • 22-02-2018

  Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Akbank Sanat ve Resim ve Heykel Müzeleri Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Akbank 36. Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi” Yarışması başvuruları başladı.

  ​Resim, fotoğraf, video, heykel, seramik, cam, baskı, yerleştirme ve yeni medya gibi çağdaş sanatın tüm ifade biçimlerine yer veren yarışma, bu yıl “Yüreği Etkileyen Haklı Güç: Tutku”* temasında gerçekleştirilecek.

  Adayların 21 Nisan 2018, Cumartesi gününe kadar www.akbanksanat.com/akbank_gso

  internet adresi üzerinden başvurabileceği yarışma; 40 yaş altındaki tüm T.C. vatandaşlarının katılımına açık.

  0
  0
  419
 • 22-02-2018

  ba- Disiplinlerarası Sanat Topluluğu’nun 2016-2017 sezonu boyunca Garaj’da seyirciyle buluşan oyunu Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar, DasDas’ta gösterimine devam ediyor. 

  ​“Bellek”, “Yas”, “Kayıp” ve “Aile” gibi konuları elen alan oyun, seyirciyi kendi yasının da izlerini sürmeye davet ediyor. Metnini Ferdi Çetin’in yazdığı, konsept ve yönetmenliğini Yusuf Demirkol’un üstlendiği oyunda Nilay Erdönmez’in tek kişilik performansına sesiyle Turan Özdemir eşlik ediyor. Hafızasını Kaybeden Müzeden Bir Traktöre Mektuplar, 28 Şubat Çarşamba 21.00’de DasDas’ta seyirciyle buluşuyor.

  0
  0
  460
 • 22-02-2018

  Hollandalı illüstratör Mark Janssen’ın yazıp resimlediği dünya çapında büyük ilgi uyandıran kitabı Sıradan Bir Gün, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  Janssen’ın rengârenk, düşsel ve harikulade desenleriyle bezediği bu kitabı çocukların sonsuz hayal gücüne bir övgü niteliği taşıyor. Kitap, okuruna hayallerle gündelik gerçekler arasındaki sınırları muzipçe silen, coşkulu ve neşeli bir hikâye anlatıyor.

  “Gün boyunca hiçbir şey olmadı. Sıradan bir gündü. Nik amuda kalktı, yüzmeye gitti ve birkaç fare gördü. Maya ise elma topladı, kaydıraktan kaydı ve mavi bir kelebeğe rastladı.

  Ama onun dışında gün sıkıcıydı. Hem de çok sıkıcı.

  Gerçekten de o kadar da kötü müydü acaba?”

  0
  0
  1616
 • 21-02-2018

  Deniz Poyraz’ın on öyküsünün yer aldığı ilk öykü kitabı Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Emine’nin Yanında Konuşulmayacak Şeyler; eski geceleri, çocuk aklında kalan yaraları, mahalle kokusunu anlatıyor. Poyraz’ın dumanlı öyküleri, aşkın ve yenilginin gürültüsü, bir bardak su… Sokaklar yorgun, insanlar kirli, uzun bir yaz akşamında geçiyor bitimsiz bir sonbahar.

  Görsel: Ina Jang

  0
  0
  234
 • 21-02-2018

  Fransa’nın en önemli oyun yazarlarından biri olan Bernard-Marie Koltès’in 1986’da kaleme aldığı Pamuk Tarlalarının Yalnızlığında adlı oyun bir akşam, bir satıcının sokağın karanlık köşesinde yoldan geçip giden bir müşteriyi durdurmasıyla başlar. Bu ikili bir anda sonucu ve süreci tahmin edilemeyen bir müzakerenin içine girerler. Tüm oyun felsefi diyaloglar ve anlatının çevresinde şekillenirken, karakterlerin arasındaki gerilim ve muğlaklık bu dünya ekseninde kurulur. Oyunun rejisörlüğünü Lesli Karavil üstlenirken Batur Belirdi ve Özgün Çoban ise oyuncu olarak yer alıyor.

  ​Oyun; modern zamanları istila eden yalnızlığa, düşündürücü ve sorgulayıcı bir bakış açısı getiriyor. Pamuk Tarlalarının Yalnızlığında insanın yalnızlık duygusunu etkili biçimde işleyen bir yapıt olarak karşımıza çıkıyor. Oyun 21 Şubat saat 19:00’da İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

  0
  0
  397
 • 21-02-2018

  Türkiye’nin ilk modern ve çağdaş sanat müzesi İstanbul Modern’in yeni binası yapılana kadar tüm faaliyetlerini sürdüreceği geçici mekân belirlendi. Beyoğlu’ndaki eski Union Française binasına taşınacak olan İstanbul Modern, Karaköy’de 18 Mart’a kadar ziyaret edilebilecek.

  İstanbul Modern’in bir süreliğine taşınacağı Beyoğlu’ndaki geçici mekân; Meşrutiyet Caddesi’ndeki eski Union Française binası. Bina, İstanbul Modern’in tüm faaliyetlerini yeni müze tamamlanana kadar eksiksiz olarak sürdürebileceği bir biçimde hazırlanıyor. 1896 tarihinde Alexandre Vallaury tarafından inşa edilen Union Française binası İstanbul Modern’in geçici mekânı olarak mayıs ayı içinde ziyarete açılacak.

  ​Bunun yanı sıra, mimarlık dünyasının en prestijli ödülü kabul edilen Pritzker sahibi Renzo Piano’nun tasarlayacağı İstanbul Modern’in yeni binasının proje lansmanının 2018 yılı içinde yapılması planlanıyor. Galataport projesi kapsamında inşa edilerek dünya standartlarında bir tasarımla 36 ayda tamamlanması planlanan İstanbul Modern’in yeni binası, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Topluluğu ve Doğuş Grubu-Bilgili Holding’in ortaklaşa katkısıyla yapılacak.

  0
  0
  2303
DAHA FAZLA