GÜNDEM
 • 26-05-2017

  Tanıl Bora ve Mehmet Ö. Alkan Türkiye'de siyasal düşünceler tarihi yazımını irdeleyecekleri ve “Türkiye'de siyasal düşünceyi çevreleyen bağlamlar nelerdir; siyasal ideolojileri kimler üretir?” sorusu üzerinde duracaklarıı bir söyleşi gerçekleştirecekler.

  Tanıl Bora, geçtiğimiz Ocak ayında İletişim Yayınları etiketiyle yayımlanan Cereyanlar: Türkiye'de Siyasî İdeolojiler kitabı üzerine, akademisyen Mehmet Ö. Alkan ile bir araya gelecek. Bora ve Alkan, tutarlı ve bütünlüklü düşünce sistemlerinden sıradanlaşmış söylem, imge ve tasavvurlara Türkiye'de siyasal düşünceler tarihi yazımını irdeleyecek. 

  Söyleşi, 27 Mayıs Cumartesi günü, 15.00-16.30 saatleri arasında SALT Galata’da gerçekleşecek, katılım ücretsiz ve herkese açık olacak.

  0
  0
  259
 • 26-05-2017

  Büyük Ev Ablukada, Lokalize serisi kapsamında Zorlu PSM Studio’da 27 Mayıs'ta sahne alıyor. “Ay Şuram Ağrıyo” adını verdikleri konser konsepti akustik performanslarından oluşuyor.

  2008’de kurulan grup daha önce de “Ay Şuram Ağrıyo” adlı konser serisi kapsamında sahne almıştı. Akustik ve Full Faça performanslarıyla müzikseverler tarafından beğeniyle karşılaşan grup, Fırtınayt ile elektronik müziğe adım attı. Turgut Uyar'ın bir şiirinden ilhamla adını alan grubun şarkı sözlerinde de ikinci yeni şiirinden esintiler hissediliyor. 27 Mayıs’ta gerçekleşen konserin biletleri biletix veya etkinlik gişelerinden temin edilebilir. 

  0
  0
  282
 • 26-05-2017

  Kaleme aldığı romanlar geniş bir okur kitlesine ulaşan yazar Liane Moriarty’nin sırlara, dostluğa, kıskançlığa, evliliklere dair gerilim dozu yüksek romanı Suçlu, Hem de Çok Suçlu, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  Geçtiğimiz yıl Goodreads sitesinin bir numarası olan Suçlu, Hem de Çok Suçlu, New York Times Çok Satanlar Listesi’nde de haftalarca kaldı.

  “Sıradan bir günün aslında ne kadar sıra dışı olabileceğini hiçbiri tahmin edemezdi. Üç yetişkin çift, üç güzel çocuk, şahane bir bahçe ve bir barbekü partisi... Eğlenceli bir hafta sonu geçirmenin önünde ne gibi bir engel olabilir ki? Oysa hepsinin hayatının sonsuza kadar değişeceği bir gece olacaktır bu.”

  0
  0
  199
 • 25-05-2017

  CerEdebiyat Söyleşileri’nin bu sezonki son etkinliği Attila Şenkon’la 27 Mayıs Cumartesi günü gerçekleşecek.

  CerModern'de “Bir Edebiyat Hareketlenmesi” mottosuyla beş yıldır devam eden CerEdebiyat Söyleşileri, 39'uncu söyleşisini Telef isimli yeni kitabıyla yazar Attila Şenkon ile gerçekleştirecek. Uzun bir aradan sonra yeni bir kitapla okurlarının karşısına çıkan Şenkon'un ayrıca çocuk kitapları da bulunmakta.

  ​Söyleşi, 27 Mayıs Cumartesi günü saat 14:30'da CerModern'de gerçekleştirilecek. Söyleşinin moderatörlüğünü CerEdebiyat koordinatörü Tolga Yüksel üstlenirken, söyleşiye katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  579
 • 25-05-2017

  5-7 Mayıs tarihleri arasında Eskişehir, 12-14 Mayıs tarihleri arasında İstanbul ve 18-23 Mayıs tarihleri arasında Ankara’da sinemaseverlerle buluşan Engelsiz Filmler Festivali, 23 Mayıs Salı akşamı Goethe-Institut Ankara’da gerçekleştirilen ödül töreni ile son buldu.

  İlksen Başarır, Mehmet Açar, Nazan Kesal’dan oluşan Engelsiz Yarışma Jürisi, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Senaryo ödüllerini belirledi. En İyi Film Ödülü’nün sahibi Reha Erdem’in yönettiği Koca Dünya olurken, Reha Erdem En İyi Yönetmen ödülünü kazandı. En İyi Senaryo Ödülü’nün sahibi Albüm filmiyle Mehmet Can Mertoğlu’nun oldu. Seyircilerin oylarıyla belirlenen Seyirci Özel Ödülü ise Rıza Sönmez’in yönettiği Orhan Pamuk’a Söylemeyin Kars’ta Çektiğim Filmde Kar Romanı da Var filmine verildi. Filmin oyuncuları Yüksel Ermutlu ile İsrafil Parlak’a da seyirci Özel Ödülü takdim edildi. Engelsiz Yarışma ödülleri, İngiltere Büyükelçisi eşi Maggie Moore ve GETEM (Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı) direktörü Engin Yılmaz tarafından sahiplerine takdim edildi.

  0
  0
  322
 • 25-05-2017

  Bu yıl 25. yaşını kutlayan Galeri İlayda, 26 Mayıs – 23 Haziran tarihleri arasında, Damla Özdemir’in “Free Speech Zone” isimli solo sergisine ev sahipliği yapıyor. “Free Speech Zone” genç kuşak sanatçılar içinde, stop motion animasyon ve dijital sanat tekniklerinden beslenerek kendi üslübunda harmanladığı kolaj üretimiyle ön plana çıkan Özdemir’in yeni projesi.

  Son dönem eserlerinden bir seçki ile şekillenen sergide Özdemir, söz söyleyebilmenin varoluşsal olanaklarına odaklanıyor. Sanatçı yaşantı ve deneyimlerinden hikâyelerle kurguladığı eserlerin de, günümüzde birey olarak aidiyet ve özgürlük arasındaki bağlara -veya zıtlıklara- dair sorgulamalarını yansıtıyor. Kimlik, cinsiyet, kültürel kodlar, savaş, uygarlık sorunları bu sorgulamalardan bazıları.

  0
  0
  407
 • 25-05-2017

  Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali’nin 20. yılı ödül töreni Yetkin Dikinciler ve Dolunay Soysert sunuculuğunda Ankara Devlet Opera ve Balesi’nde gerçekleştirildi. Festival, bu yıl 20 ilde ve KKTC’de gerçekleşti.

  Festivalin kapanış töreninde Onur Ödülü Perran Kutman’a takdim edildi. Tema ödülünün bu seneki sahibi Aslı Erdoğan, törene katılamadığı için ödülü annesi Mine Aydostlu’ya verildi. Emel Çelebi Bilge Olgaç Başarı Ödülü’nün, Ecem Uzun ise Genç Cadı Ödülü’nün sahibi oldu. Bartosz Zurawiecki, Renata Habets ve Sevin Okyay’dan oluşan FIRPESCI jürisi, FIRPESCI Ödülü’nü Yeşim Ustaoğlu’nun yönettiği Tereddüt filmine verdi. 

  0
  0
  311
 • 24-05-2017

  Müzisyenleri Bodrum yarımadasında bir araya getiren Uluslararası D-Marin Klasik Müzik Festivali, 13. yılında Bodrum Müzik Festivali adını alıyor. Festival 12-16 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek.

  Festival, klasik müzik etrafında şekillenen sinema, çağdaş sanat, edebiyat, çocuk atölyeleri, gastronomi gibi farklı disiplinlerden deneyimlere ve rehberli turlara, Bodrum’un mekanlarında ev sahipliği yapacak. Planlamasını Pozitif’in üstlendiği festival, beş gün boyunca Alice Sara Ott, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Emma Shapplin, Leticia Moreno, Fazıl Say, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Kerem Görsev Trio & Karşıyaka Oda Orkestrası, Semplice Quartet, İklim Tamkan & Senem Demircioğlu, Leszek Mozdzer, Nil Kocamangil & Agapi Triantafyllidi, İstanbul Barok Orkestrası ve Borusan Quartet gibi önemli müzisyen ve orkestraları ağırlayacak.

  Festival kapsamında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Müzikoloji Bölümü’nün de kurucusu ünlü besteci, müzikolog ve müzik teorisyeni Yalçın Tura’ya “Onur Ödülü” takdim edilecek. Fransız soprano Emma Shapplin, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası’yla birlikte 13 Ağustos Pazar akşamı Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te klasik müzikseverlerle buluşacak. Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, 14 Ağustos Pazartesi akşamı, 2012 Echo’da “Yükselen Yıldız” unvanını alan Leticia Moreno’ya Turkcell Sahnesi, D-Marin Turgutreis’te eşlik edecek. 15 Ağustos’ta ise 80 yıllık geleneğiyle Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası, Turkcell Sahnesi D-Marin Turgutreis’te, Alman romantik bestecisi Johannes Brahms’ın 2. No.’lu Senfonisi’ni seslendirecek. Konserin ikinci yarısında dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say, Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven 5 No.’lu Piyano Konçertosu’nu yorumlayacak.

  Ayrıntılı program ve bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  0
  0
  554
 • 24-05-2017

  ArtBizTech tarafından, sanattan ilham alan inovasyon projelerinin önünü  açmak ve güzel sanatlar, mühendislik, tasarım, genetik gibi farklı  disiplinlerden öğrencilerin ve genç sanatçıların teknolojik ve bilimsel unsurlar içeren sanatsal üretimlerini desteklemek hedefiyle organize  edilen "bang. prix" sergisi (www.bangprix.org) 25 Mayıs Perşembe günü saat  19.00’da 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açılıyor. 

  MIT Media Lab Araştırmacılarından Pınar Yanardağ; Oracle San Francisco Kıdemli Tasarım Direktörü Aylin Uysal; İTÜ Bilgisayar Mühendisliği Robot İnsan Etkileşimi Uzmanı Doç. Dr. Hatice Köse; Koç Holding İnovasyondan Sorumlu Koordinatörü Murat Peksavaş; Akbank Genel Müdür Yardımcısı Burcu  Civelek Yüce; multimedya ve enstalasyon sanatçısı Ayşe Gül Süter; sanatçı ve NOHlab’ın kurucusu Candaş Şişman ve sanatçı, akademisyen, tasarımcı ve  müzisyen Selçuk Artut’un yer aldığı, jüri tarafından değerlendirilen on sekiz proje Esra Özkan’ın küratörlüğünde 25 Mayıs – 3 Haziran 2017  tarihine kadar izlenebilecek.  

  bang. Art Innovation Prix kapsamında düzenlenen sergide veri sanatı, biyoloji sanatı, hibrid sanat ve yeni medya kategorilerinde: Ali Alsamarei, Andre Karge & Gökçen Dilek Açay, Ayşe Hilal Ateş, Berk Yüksel, Didem Toy & Esra Çomu, Elif Esen & Neşe Topçuoğlu, Ersin Öztürk, Hasan İlkan Cebeci, Merve Güzel & Oğuz Emre Bal, Murat Can Kurşun, Oğuz Emre Bal, Özcan Saraç, Özgür Ballı, SM Abdullah Al Mamun'un çalışmaları yer alıyor.

  0
  0
  319
 • 24-05-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından E.C.A. Presdöküm Sanayii A.Ş. sponsorluğunda düzenlenen 45. İstanbul Müzik Festivali, 29 Mayıs Pazartesi akşamı gerçekleştirilecek ödül töreni ve açılış konseriyle başlıyor. Festival bu sene, ‘’sıradışı’’ temasıyla dinleyenlere klasik repertuvarın yanı sıra disiplinlerarası çalışmalarla farklı konser deneyimleri yaşatacak. 

  21 Haziran’a kadar devam edecek olan festival, St. Petersburg Rus Oda Filarmonisi, Viyana Oda Orkestrası, Londra Oda Orkestrası, Ebéne Yaylı Çalgılar Dörtlüsü gibi seçkin topluluklardan Hüseyin Sermet, Fazıl Say, Alina Pogostkina ve Mathias Goerne’nin de aralarında bulunduğu solistlere, 600 aşkın yerli ve yabancı sanatçıyı İstanbul’un 15 farklı mekânında ağırlayacak. 

  29 Mayıs Pazartesi akşamı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda yapılacak Ödül Töreni ve Açılış Konseri’nde 2015 Çaykovski Yarışması Viyolonsel Dalı birincisi Andrei Ioniță’ye Sascha Goetze’e, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) eşlik edecek. Onur Ödülü müzik yazarı ve öğretim görevlisi Evin İlyasoğlu’na takdim edileceği festivalde, Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise bu sene 80. yaşını kutlayan ve son eseri 11. Senfoni’nin Türkiye prömiyerini 16 Haziran’da Aya İrini Müzesi’nde Borusan Holding sponsorluğunda yapacak olan Philip Glass’a verilecek. Ücretsiz konserlerin yanı sıra birçok söyleşinin de gerçekleşeceği ayrıntılı festival programına göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz. Biletler biletix ve İKSV ana gişelerinden temin edilebilir.

  0
  0
  364
DAHA FAZLA