GÜNDEM
 • 21-06-2018

  Grease filminin, Summer Lovin, Hopelessly Devoted to You ve dünya çapında bir hit olan You’re the One That I Want gibi şarkıları hayatımıza katmasının üzerinden 40 yıl geçti. Grease’in 40. yılı şerefine yenilenen kopyasıyla Cannes’dan sonra Türkiye’deki ilk gösterimi Beykoz Kundura’da Bir Yaz Gecesi Sineması kapsamında açık havada gösterilecek.

  ​Rock’n Roll, müzik kutuları, rengarenk restoranlar, deri ceketler, parlak saçlar, arabalı sinemalar ve dans yarışmalarıyla unutulmaz filmler arasında yer alan Grease, 30 Haziran Cumartesi akşamı 21:00’da izleyicilerle buluşacak. 

  0
  0
  159
 • 21-06-2018

  Jenny Erpenbeck’in ülkelerinden kaçmak zorunda kalanların, ölüme ve zulme mahkûm edildiği bir dünyayı anlatan romanı Gidiyor, Gitti, Gitmiş, İlknur İgan’ın çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

  Gidiyor, Gitti, Gitmiş insanın yüzleşmekten kaçamayacağı doğru soruları soruyor. Emekli profesör Richard kendi hayatına dair sorularla boğuşurken, Berlin’in göbeğinde işgal eylemi yapan Afrikalı mültecilerle karşılaşır ve sorularının yanıtlarını hiç kimsenin aramadığı bir yerde, bu genç insanların arasında aramaya karar verir. Bu, yaşlı Avrupa’nın yaşlı sakinlerinden Richard’ın, bakışlarını ilk kez kendinden başka olana çevirdiği andır. Dünya mülteci kriziyle sarsılırken Richard ilk kez kendi küçük, güvenli kozasından dışarı çıkar.

  Görsel: Abd Alfttah Marzouk

  0
  0
  52
 • 21-06-2018

  CerEdebiyat’ın Ayizi Kitap ile sezon boyunca sürdürdüğü Ayizi Kadınlarıyla Sohbetler dizisine 23 Haziran’da bir söyleşi ve imza günü daha ekleniyor.

  Aksu Bora’nın program danışmanı olduğu etkinlikte Aynur Demirdirek, Aysun Kara, Ayten Kara, Burcu Hatiboğlu Eren, Burçe Bahadır, Elif Boyacıoğlu, Handan Çağlayan, Hande Aydın, Hatice Şahman, Meral Akbaş, Reyhan Saygın, Sofya Kurban, Ülkü Günay konuşmacı olarak yer alacak.

  ​Etkinlik 23 Haziran, saat 13.00’te CerModern’de herkese açık ve ücretsiz olacak. 

  0
  0
  129
 • 20-06-2018

  2013 yılından bu yana iki yılda bir düzenlenen “KINO DER KUNST”, ilk uluslararası ayağını 20 Haziran’da Türkiye’de gerçekleştiriyor. Sanat sergisi ve film festivalinin bir birleşimi olan “KINO DER KUNST”a Dirimart Dolapdere ev sahipliği yapacak. Çağdaş sanat ve sinema arasındaki ilişkiyi ortaya koymak üzere ortaya çıkan festival, alışılagelmiş sınırların ötesinde anlatılara odaklanıyor. Son iki festivalde öne çıkan filmlerden oluşan bir seçki 29 Temmuz’a kadar ziyaretçilerle buluşacak.

  Gösterim Programı:

  20 Haziran–1 Temmuz                     AES+F, Inverso Mundus (2015)
  3-11 Temmuz                                      Oliver Pietsch, Tales of Us (2014)
  12-18 Temmuz                                    Clare Langan, The Human Flock (2017)
                                                                 Lola Gonzàlez, Summer Camp (2015)
  ​19-29 Temmuz                                    Yael Bartana, Inferno (2013)

  0
  0
  274
 • 20-06-2018

  1994’ten beri Barcelona’da gerçekleştirilen ve müzik, yaratıcılık, teknoloji konseptleriyle 2002’den beri dünyanın farklı şehirlerine de yayılan Sónar Müzik Festivali, geçtiğimiz hafta Barselona’da 25. yaşını kutladı. Avrupa’nın en prestijli festivallerinden biri olarak kabul edilen Sónar’ın İstanbul ayağı, üçüncü edisyonuyla 8-9 Mart 2019 tarihlerinde yeniden Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde gerçekleşecek.

  ​Geçtiğimiz Nisan ayında; Ahu, Analog Kültür Experiment, Black Coffee, Booka Shade, Courtesy, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Erol Alkan, Fatboy Slim, Fatima Yamaha, Ferhat Albayrak, Flava D, Forest Swords, Gas, Honey Dijon, İslandman, Jon Hopkins, Joseph Capriati, Kerem Akdağ, Lanark Artefax, Levni, Magna Pia, Monality, Nosaj Thing, Pan-Pot, Rival Consoles, Roosevelt, Shigeto, Vessels, Vök, Zeynep Erbay ve Zozo gibi isimlerin yer aldığı festivalin 2019 programına dair detaylar ise önümüzdeki dönemlerde açıklanacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=NvFSnZ-7uZg

  0
  0
  157
 • 20-06-2018

  Roald Dahl'ın varisi olarak görülen ve İngiltere’nin J. K. Rowling’ten sonra en çok okunan çocuk kitapları yazarı David Walliams'ın Büyükbaba'nın Müthiş Firarı isimli kitabı, İpek Şoran’ın çevirisiyle Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  Walliams'ın çocuk kitapları bugüne dek 23 milyonu aşkın okura ulaştı ve dünyada 53 dile çevrildi. Büyükbaba'nın Müthiş Firarı ise yayımlandıktan sonra 100 hafta listelerin ilk sırasında yer aldı.

  ​Büyükbaba, Jack’in bu dünyada en sevdiği insan. Bazen kafasının karışmasının, markete ev terlikleriyle çıkmasının bir önemi yok. Jack’in adını nadiren hatırlamasının da... Ancak bir gün Büyükbaba, görkemli bir Spitfire pilotu olduğu İkinci Dünya Savaşı döneminde yaşadığını sanmaya başlayınca işler karışıyor. Büyükbaba, sinsi Bayan Swine’ın yönettiği tüyler ürpertici huzurevi Alacakaranlık Kuleleri’ne gönderilince torunu Jack, büyükbabasına yardım edebilmek için kolları sıvıyor! Birlikte, hüzünle sevincin birbirine karıştığı, akıllarından hiç çıkmayacak bir maceraya atılıyorlar.

  0
  0
  412
 • 20-06-2018

  Ilgın Abeln’in Türk ve Hollandalı oyuncularla sahnelediği performans Kendi Evin Gibi, Bomontiada ALT’ın ev sahipliğiyle Feriköy Semt Pazarı’nda sanatseverlerle buluşuyor.

  Ilgın Abeln, 19 – 28 Haziran tarihleri arasında sergilenecek olan performansın yanı sıra, 26 Haziran Salı günü saat 16.00’da bomontiada ALT'ta, kendisini ve çalışma yöntemini anlatacağı bir sunum da yapacak. Abeln’in 2009 yılında Amsterdam’da kurduğu tiyatrosu De Stal van Dingo’nun (Dingonun Ahırı) projesi olan performans, İstanbul’dan sonra 13-22 Temmuz’da Amsterdam’da Over het IJ Festival’inde ön gösterim yapacak.

  Kendi Evin Gibi; iki kültürün birbirlerine has özelliklerini tanıması, öğrenmesi ve birbirleri hakkında sahip oldukları bilinçsiz varsayımların/önyargıların ortadan kaldırılması ve farklılıkların, benzerliklerin yanı sıra kendini güvende (kendi evinde gibi) hissetmelerinin ne anlama geldiği üzerine bir araştırma sürecine dayanan bir performans.

  0
  0
  1406
 • 20-06-2018

  FABİSAD’ın Türkiye’de fantazya, korku ve bilimkurgu türlerinin tanıtılması, yaygınlaştırılması, hayal gücünün öneminin vurgulanması ve bu türlerde eserler üretilmesini teşvik etmek için her yıl düzenlediği Gio Ödülleri bu yıl altıncı kere sahiplerini bulacak.

  Öykü Kitabı, Yayımlanmamış Öykü, İllüstrasyon ve Çizgi Roman kategorilerinde verilecek ödüllerde ilk duyuru “Öykü Kitabı Ödülleri” için yapıldı. Bu kategoride yarışacak kitapların yazar veya yazar adına yayıncısı 20 Temmuz 2018 tarihine kadar başvurularını yapmalı.

  Koşullar:

  -Kitabın türü bilimkurgu, fantastik ve korku alanlarında olmalıdır.
  -Kitabın Mayıs 2016 - Haziran 2018 tarihleri arasında yayımlanmış olması gerekmektedir.
  -Yarışmacılar, yarışmaya tek bir eserle katılabilirler.
  -Kitap, Türkçe yazılmış ve yayımlanmış olmalıdır.
  -Kitap, söz konusu yıllar içinde Türkiye’de faaliyet gösteren bir yayınevi tarafından basılmış olmalıdır.
  -Kitapların 5’er adet kopyasının belirtilen adrese kargo veya kurye yolu ile ulaştırılması gerekmektedir. Kitaplar iade edilmeyecektir.
  -Postadaki gecikmelerden ve kaybolmalardan FABİSAD sorumlu değildir. Yazarın ve yayıncısının iletişim bilgileri de gönderiye eklenmelidir.

  ​Başvuru adresi: Ömer Avni Mah. Emektar Sok. No: 18 34427 Gümüşsuyu - İstanbul adresine Merve Çay adına gönderilmesi rica olunur. Danışma: E-posta: gioodulleri@fabisad.com

  0
  0
  295
 • 19-06-2018

  Middlesex ve Bakir İntiharlar adlı kitaplarıyla tanıdığımız Pulitzer Ödüllü yazar Jeffrey Eugenides’in son romanı Evlilik MeselesiSolmaz Kamuran'ın çevirisiyle Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

  Eugenides, Evlilik Meselesi’nde genç ve idealist olmanın, fikirler ve kitaplarla yanıp tutuşmanın coşkusunu hatırlatıyor. Modern zaman gerçekleri, değişen roller, evlilik öncesi anlaşmalar, boşanmalarla dolu bir aşk hikâyesi anlatıyor.

  ​1980’lerde, iflah olmaz romantik ve edebiyat tutkunu Madeleine Hanna, üniversite bitirme tezi için Jane Austen ve George Eliot’ın eserleri üstünden Victoria dönemindeki evlilik kurgusunu sorgulamakla meşgul. Tez konusu hayatını da ele geçirmiş durumda: Madeleine tutkulu, şiddetli ve ıstırap dolu bir aşk öyküsünün kahramanı. Üstelik aşkının diğer ucunda bir değil, iki erkek var: zeki, çekici biyoloji öğrencisi Leonard ile içine kapanık, kuşkularla dolu teoloji öğrencisi Mitchell. Üniversite bitse de üçgen ayakta kalacak; gençliğin bitişiyle birlikte yüzleşecekler, hayatın anlamı ve aşkın gerçek doğasını sorgulamaya birlikte sürüklenecekler.

  0
  0
  282
 • 19-06-2018

  Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği, bugüne dek 36 sanatçıyı ağırlayan Mural İstanbul Festivali’nin 7’ncisi 20 Haziran Çarşamba günü başlıyor. Üç yabancı ve bir yerli sanatçının katılımıyla gerçekleşecek olan Mural İstanbul Festivali, 9 Temmuz’a kadar sürecek. Boş duvarları sanat eserine dönüştürmeyi amaçlayan festivalde Kadıköy’ün dört duvarı boyanacak.

  Festivalin birinci günü Brezilya’dan Arlin, Rasimpaşa Mahallesi’nde ve Sırbistan’dan Artez, Osmanağa Mahallesi’nde boyamaya başlayacak. 2 Temmuz’da başlayacak ikinci kısımda ise Hırvatistan’dan Lonac ve Türkiye’den Omeria Rasimpaşa’nın duvarlarını renklendirecek.

  Festivalin bu seneki programı şöyle:

  20 – 28 Haziran 2018
  Brezilya’dan Arlin – Rasimpaşa Mahallesi, Mühendis Sarı Ali Sokak, No: 24, Kadıköy
  Sırbistan’dan Artez – Osmanağa Mahallesi, Tulumbacı Asım Sokak, No: 6 Kadıköy

  2 Temmuz – 9 Temmuz 2018
  Hırvatistan’dan Lonac – Rasimpaşa Mahallesi, Kırmızıkuşak Sokak, No: 17 Kadıköy
  ​Türkiye’den Omeria – Rasimpaşa Mahallesi, Ayrılıkçeşme Sokak, No: 56 Kadıköy

  0
  0
  1048
DAHA FAZLA