GÜNDEM
 • 20-06-2019

  Caddebostan Kültür Merkezi (CKM), 26 Haziran tarihinde İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın yetiştirdiği ve yetiştirmekte olduğu bestecilerin eserleri ve müzisyenleri buluşturan “Kampana” konserler serisinin ikincisine ev sahipliği yapacak. Mete Sakpınar'ın öğrencilerinden oluşan "Ustaya Saygı" konserinde altı besteciden yedi eserin ilk seslendirmesi yapılacak.


  Program:

  Atilla Cömert:  Memories of Varése, Wave, Musical Finale

  Oya Çınar:  Orkestra için Üç Bölüm

  İlke Karcılıoğlu: BB-C, (Yaylılar, vurmalılar ve piyano için) "Tonalitenin ve Modalitenin Güvenli Sularında..." (Flüt ve Yaylılar için)

  Roberto Ribuoli: Ibi Oculus

  Sonat Mutver: In Memoriam Soli

  İlker Özöztürk: Darülelhan'dan Konservatuvar'a  

  0
  0
  75
 • 20-06-2019

  Yazıp resimlediği çocuk kitapları ile tanıdığımız Feridun Oral’ın semt pazarlarından tüm dünyaya yayılan ve sergi kitap olarak adlandırılan çalışması Bir Demet Kuru Soğan, Kırmızı Kedi’nin “Sanat” dizisi başlığı altında yayımlandı.

  Oral’ın hareket noktası semt pazarları ve bitpazarları, buradaki “sergi” kelimesini sözlüklerdeki tüm anlamlarıyla değerlendirmek gerekiyor. Oral, semt pazarları ve bitpazarlarının müdavimi Ali Bey’in başından geçen olayların ve aklından geçen düşüncelerin görsel anlatımını sunuyor.

  Kitap, halihazırda güncel birçok çağrışıma vesile olacak “soğan” etkili kitabında yazıdan desene, fotoğraftan illüstrasyona hatta videoya uzanarak görsel ve yazınsal sanat türlerini bir araya getiriyor.

  Fotoğraf: ©Korhan Karaoysal

  0
  0
  132
 • 20-06-2019

  Misafir* Hane isimli fotoğraf kitabı, Bir Vardım, Bir Yoktum isimli video ve “1+1: Birlikte Güçlüyüz!” başlıklı sergi ile birlikte üç ayaktan oluşan “Trans Misafir* Hanesi” projesi, 18-22 Haziran 2019 tarihleri arasında ilk adımını atıyor. Proje ile trans kadınların ve erkeklerin hayatlarına dair fotoğraf, hikâyeler ve anılar sergileniyor.

  Geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden LGBTİ+ aktivisti Boysan Yakar’ın anısına açılan Boysan’ın Evi, “1+1: Birlikte Güçlüyüz!” başlıklı sergiye ev sahipliği yapıyor. Ömer Tevfik Erten'in çağrısıyla Türkiye'den yeni kuşak fotoğrafçıları bir araya getiren sergide, MAKHism, Dilek Yaman, Damla Atak, Nazlı Yıldırım, Şener Yılmaz Aslan, Ateş Alpar ve Ömer Tevfik Erten’in seçkileri sergileniyor.

  Misafir* Hane isimli fotoğraf kitabı Ömer Tevfik Erten’in İstanbul LGBTT Dayanışma Derneği’nin 2013 yılında kalacak yeri olmayan ve şiddet gören translar için açtığı Trans Misafirhanesi’nde çektiği fotoğraflardan oluşuyor. Kitapta Defne Çizakça'nın bedeni İstanbul’da ormanlık bir alanda yanmış hâlde bulunan Hande Kader anısına kaleme aldığı Derin ve Hüzünlü Nefesler Al hikâyesi bulunuyor. Kitabın tasarımını ise Merve Deniz üstleniyor.

  Bir Vardım, Bir Yoktum isimli video ise Ömer Tevfik Erten tarafından 2014’te İstanbul’daki evinde katledilen trans kadın “Çingene Gül” anısına hazırlandı. Video, Trans Misafirhanesi’nin sürdürülebilir olması için örgütlenen trans dayanışmasını ve süreliğine misafirhaneye konuk olan kişilerin “güvenli alan” arayışını konu ediniyor.

  Proje kapsamında 20 Haziran Perşembe günü saat 18.00’de sergide yer alan sanatçıların katılımıyla, toplumsal cinsiyet alanında çalışmalar yapan ya da yapmak isteyen fotoğrafçılar bir araya gelecek.

  0
  0
  175
 • 20-06-2019

  Prömiyerini 2018 Venedik Film Festivali’nde yapan Valeria Bruni Tedeschi filmi The Summer House (Yazlık Ev) 21 Haziran’da vizyona giriyor. Oyunculuğu kadar yönetmenliğiyle çok konuşulan ve A Castle In Italy filmi ile Cannes’da Altın Palmiye için yarışan Tedeschi’nin yeni filmi, ailesinin yazlık evine tatile gelen ve hayatını yoluna koymaya çalışan bir kadının hikâyesini konu ediniyor.

  Film yönetmeni Anna, Güney Fransa kıyısındaki muhteşem yazlık evinde hem kızıyla vakit geçirir hem de yeni filmini yazar. Ailesine itiraf edemese de ayrıldığı sevgilisinin yasını tutan Anna’nın tatili ortaya dökülen sırlar ve ailenin beklenmedik tepkileri nedeniyle önceki tatillerine hiç benzemez. 

  0
  0
  124
 • 20-06-2019

  Michaël Escoffier’in çocukların hayal güçlerinin ne kadar muhteşem olduğunu mizahi bir dille anlattığı, Kris Di Giacomo’nun resimlediği Süper Güçlerimi Kaybettiğim Gün, Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlandı.

  Korkut Erdur’un dilimize çevirdiği kitap, 3-8 yaş aralığındaki çocuklara süper güçlerini kullanabilmeleri için azıcık hayal gücünün yeterli olduğunu söylüyor.

  ​“Küçük kahramanımız bir gün süper güçleri olduğunu keşfeder. Süper güçleri sayesinde sıradan bir günü inanılmaz bir maceraya dönüştürür.”

  0
  0
  129
 • 19-06-2019

  ESA Espor Arena, 22 Haziran tarihinde Kibarlık Budalası oyununa ev sahipliği yapıyor. Moliére’in bu ölümsüz eseri Haldun Dormen, Göksel Kortay, Hakan Altıner, Damla Cercisoğlu, Efe Yeşilay, Anıl Yülek, Caner Tör, Reyhan Aydınsel ve Burcu Akyürek’in performansıyla hayat buluyor.

  Oyun cahil, saf ama çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain’in asilzade olabilmek adına her şeyi göze alışını, anlamlı-anlamsız, yararlı-yararsız ama mutlaka masraflı her çabayı göstermesini konu ediniyor. Mösyö Jourdain, soylu sınıfa girebilmek adına soylu bir Markiz’i baştan çıkarabilmek için her şeyi yapıyor ve kızını da bir soyluyla evlendirmeye çalışıyor. Moilere’in yarattığı bu olağanüstü tipleme ve çevresindekiler, her sözcüğü komik ve her durumu gülünç kılıyor.

  Etkinlik biletleri Biletix'ten temin edilebilir. 

  0
  0
  193
 • 19-06-2019

  Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca’nın kuruculuğunu yaptığı Odunpazarı Modern Müze (OMM), küratörlüğünü Haldun Dostoğlu’nun üstlendiği sergi ve günümüzün en yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması ile 7 Eylül’de açılıyor. Tanabe Chikuunsai IV’ün Eskişehir’den ilhamla OMM için özel olarak tasarladığı enstalasyonu, müzenin mimari dokusunu ve misyonunu yansıtıyor.

  Mimarlığını dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) yaptığı OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleriyle 8 Eylül’den itibaren kapılarını sanatseverlere açacak. 

  0
  0
  424
 • 19-06-2019

  Neil Gaiman’ın büyüleyiciliği ve dehşeti bir araya getirdiği bol ödüllü romanı Mezarlık Kitabı, İthaki Yayınları etiketiyle 21 Haziran Cuma günü raflardaki yerini alacak.

  ​Bod neredeyse normal bir çocuktu, neredeyse. Eğer bir mezarlıkta yaşamıyor, bütün ailesi ve arkadaşlarını ölüler oluşturmuyor, uzun ve sıkıcı derslerde matematikle tarih yerine gulyabani büyüleri ve fantastik yaratıkların dillerini öğrenmiyor olsaydı yani. Sonuçta, mezarlık onun eviydi, hayata gözlerini orada açmadıysa da hayatı öğrendiği yerdi. Ama zaman hızla geçti ve mezarlıkla dışarıdaki dünya arasında bir seçim yapması gereken vakit gelip çattı. Üstelik peşinde hayli gerçek, canlı bir tehdit bulunuyordu.

  0
  0
  207
 • 19-06-2019

  Istanbul Fringe Festival, 18-22 Eylül tarihleri arasında Türkiye’den ve dünyadan 20 ekibin tiyatro, dans ve performans disiplinlerinde üretilen alternatif işlerine ev sahipliği yapacak. On iki farklı sanat alanında gerçekleşecek festivalin programı belli oldu.

  Istanbul Fringe Festival’in ilk senesinde İtalya, Macaristan, Yunanistan, Belçika, Tayvan, Fransa, Polonya, ABD, İsviçre, Hong Kong, İran ve Türkiye’den ekipler izleyiciyle buluşacak. Festival programında tiyatro, dans ve performans gösterilerinin yanı sıra yerli ve yabancı ekiplerin vereceği workshop’lar ve partiler yer alıyor. Festivalin destekçi mekânları arasında Akbank Sanat, Anahit Sahne, Beykoz Kundura, Boa Sahne, Caddebostan Kültür Merkezi, Craft Tiyatro, DasDas, Feriye, Iparho, Kumbaracı 50, Mecra, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Bomonti Kampüsü, Moda Sahnesi, NoAct Sahne, Sakıp Sabancı Müzesi ve Tuhafier bulunuyor.

  Beş gün sürecek festivalde çalışmak isteyen üniversitelerin sanat bölümlerinde eğitim gören ve sahne sanatlarına ilgi duyan gençler, https://www.fringeistanbul.com/trk/katilim üzerinden gönüllü formunu doldurarak başvuru yapabilir. 

  Festival biletleri 25 Haziran’dan itibaren tiyatrolar.com.tr’den temin edilebilecek.


  Program Bilgileri:

  Ama – Nadir Sönmez (Türkiye)

  Amunini – Ocram Dance Company (Italy)

  Awakening – Ladder Art Company (Hungary)

  Cute (Skin) – Matroos Dance Company (Italy)

  Effigies – Ionna Angelpoulou Dance Company (Greece)

  Factory – Resident Island Dance Theatre (Taiwan)

  Ferocia – Giolisu (Belgium)

  Fısıltı Odası – Sanat Mahal (Türkiye)

  Manbusha – Girolami e Giacomo (Italy)

  Petite Mecanique Humaine – Cie Kontamine (Fransa)

  See Me – Eliza Kindziuk (Poland)

  Sweet Swan Sway – ARB Dance Company (Italy)

  The Chess Player – Theatre Omnibus (USA)

  The Sensemaker – Woman’s Move (Switzerland)

  Toilet Pump – Cultural Connections (Hong Kong)

  Travel of Clowns – Ishigh Group (Iran)

  Vicdani – Mine Çerci (Türkiye)

  Vorteks – Ebru Cansız (Türkiye)

  Waiting for the Fishes – Silvia Pezzarossi (Italy)

  Wreck – Insiemi Irreali (Belgium)

  0
  0
  242
 • 19-06-2019

  HOM Design Center, 17 Haziran – 16 Temmuz tarihleri arasında mimarlık kültürünün gelişmesi amacıyla düzenlenen “Mimarlık Yıllığı” sergisine ev sahipliği yapıyor. Arkitera Mimarlık Merkezi iş birliğiyle düzenlenen sergi yerli ve yabancı tasarımcıların hayata geçirdikleri 70’e yakın projeyi bir araya getiriyor. Serginin seçici kurul üyeleri arasında Melike Altınışık, Haydar Karabey, Nilüfer Kozikoğlu, Arzu Nuhoğlu ve Mustafa Toner yer alıyor. Sergi, son bir yılda Türkiye’de inşa edilen nitelikli yapılar üzerinden yapılı çevreyi tartışmaya açmayı ve belgelemeyi amaçlıyor. 

  0
  0
  214
DAHA FAZLA