GÜNDEM
 • 24-04-2018

  Portekizli-Angolalı yazar José Eduardo Agualusa’nın yaşanmış bir olay üzerine kurguladığı kitabı Unutmanın Genel Teorisi, Portekizce aslından Sevcan Şahin’in çevirisiyle Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Angola bağımsızlığını kazanmadan hemen önce, Ludo yaşadığı apartman dairesinin kapısına bir duvar örer. Burası onun otuz yıl boyunca ayrılmayacağı yuvasıdır artık. Terasında yetiştirdiği birkaç sebze ve yakaladığı güvercinlerle beslenir. Isınabilmek için kitapları, mobilyaları yakar. Ve evin duvarlarını kendi hikâyesiyle kaplar, satır satır işler yalnızlığını. Ancak dış dünya bırakmaz Ludo’nun yakasını, yavaş yavaş sızar hayatına: Radyoda bir cızırtı, yan daireden bir ses, peşindekilerden kaçan bir adam, ayağına not bağlı bir güvercin. Ta ki bir gün küçük Sabalu, yan binaya kurulan inşaat iskelesine tırmanarak Ludo’nun terasına çıkana kadar...

  Angola’nın bağımsızlık öyküsüyle birlikte akan Ludo’nun öyküsü bu, evinden dışarı çıkmayan bir kadının duvarlarında yankılanan gerçek bir hikâye.

  Görsel: Aristotle Roufanis

  0
  0
  14
 • 24-04-2018

  ArtBizTech tarafından gerçekleştirilen bang. Art Innovation Prix’nin bu yılki sergisi, 3 Mayıs’ta 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de açılıyor. “Dijital aura” temasıyla izleyiciyle buluşacak olan sergide, teknolojik ve bilimsel unsurları sanatla buluşturan 20 adet eser bulunuyor.

  Sergide yer alan eserler; yapay zekâ ve insan ilişkisi, ütopik kent tipolojileri, biyomimetik yapılar gibi farklı kurgular kullanarak, günümüzün yeni estetik yargıları ve yeni kavramlarını teknoloji üzerinden sorguluyor. Sergide yer alacak olan sanatçılar Ayfer İdil Kemaloğlu, Ayşe Hilal Ateş, Damla Yücebaş, Elif Bozlak, Engin Kaya, Ersin Öztürk, Galip Argun, Gökhan Bağcılar, Hale Arslan, Hamza Kırbaş, Hazal Fırat, İlayda Yeşilova, İlker Çetin, Kadir Salman, Kıvanç Sert, Mert Bayraktar, Mina Yancı, Mustafa Yıldırım, Nezihe Karakaya, Ozan Atalan, Pınar Akkurt, Ramazan Subaşı, Selin Karcı, Sinan Kolip şeklinde sıralanıyor.

  ​Program dahilinde oluşturulan, yeni medya, biyo sanat, kinetik sanat ve veri sanatı gibi, teknolojik ve bilimsel unsurları barındıran sanatsal çalışmalar 18 Mayıs tarihine kadar, 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de görülebilecek.

  0
  0
  29
 • 24-04-2018

  Bu yıl 19 - 29 Mart 2018 tarihleri arasında 14. kez düzenlenen ve Türkiye’de kısa film alanında platform oluşturma hedefiyle yola çıkan Akbank Kısa Film Festivali’nin ödüllü filmleri İstanbul’un belirli noktalarına yayılıyor.

  ​2 Nisan – 17 Mayıs tarihleri arasında Edirne’den Van’a, Zonguldak’tan Mersin’e 21 ilde toplam 40 üniversitede ücretsiz olarak gerçekleştirilecek gösterimler, İstanbul’da: 27 Nisan’da Üsküdar Üniversitesi’nde, 30 Nisan’da Boğaziçi Üniversitesi’nde, 2 Mayıs’ta İstanbul Kültür Üniversitesi’nde, 3 Mayıs’ta Özyeğin Üniversitesi’nde, 4 Mayıs’ta Beykent Üniversitesi’nde, 7 Mayıs’ta Yeditepe Üniversitesi’nde, 8 Mayıs’ta Doğuş Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde, 9 Mayıs’ta Maltepe Üniversitesi ve Kadir Has Üniversitesi’nde, 14 Mayıs’ta Sabancı Üniversitesi’nde, 15 Mayıs’ta Galatasaray Üniversitesi’nde, 16 Mayıs’ta Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve 17 Mayıs’ta da Koç Üniversitesi’nde izlenebilecek.

  0
  1
  184
 • 24-04-2018

  Yapı Kredi Kültür Sanat, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kapsamında çocuk okurları sevilen yazarlarla ve etkinliklerle buluşturmaya hafta boyunca devam edecek.

  Çocuk kitaplarının sevilen yazarlarından Elif Yemenici ve Feridun Oral, 28 Nisan günü okurlarıyla buluşacak. Elif Yemenici saat 11.00’de, Feridun Oral ise saat 13.00’te Yapı Kredi Yayınları, Beyoğlu Kitabevi’nde kitaplarını imzalayacaklar.

  ​Aynı gün çocuklar, “Çocukların Bayramı, Kitapların Bayramı” başlıklı bir etkinliğe de katılabilecek. Yapı Kredi Yayınları’nın sevilen çocuk kitapları Çiçek Dilligil, Bekir Aksoy ve Nergis Öztürk’ün sesleriyle hayat bulacak. Etkinlik 11.00-14.00 saatleri arasında Yapı Kredi Kültür Sanat – Loca’da, ücretsiz ve tüm çocukların katılımına açık olarak gerçekleşecek.

  0
  0
  184
 • 23-04-2018

  Dirimart, Julian Rosefeldt’in İstanbul’daki ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Berlinli sanatçı Julian Rosefeldt adını daha önce, senarist ve yönetmeni olduğu, Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett’i on üç farklı rolde izlediğimiz; dadaistler, sitüasyonistler, fütüristler gibi sanatçı gruplarının tarihsel avangart manifestolarının yeniden sahnelendiği Manifesto filmi ile sıkça duyurmuştu.

  Sanatçıya ait film ve fotoğrafların sergileneceği “Avangard ve Kıyamet: Julian Rosefeldt Filmleri ve Fotoğrafları” adlı serginin küratörlüğünü ise Heinz Peter Schwerfel üstleniyor. Julian Rosefeldt, Dirimart’ın Nişantaşı ve Dolapdere’deki iki galerisine yayılan yerleştirmeleriyle, sinema ve resim tarihine açık göndermelerde bulunan, aynı zamanda totaliterlik, ekoloji, vatan ve göç gibi önemli sosyal ve politik konuları ele alıyor. Rosefeldt, bunları pop kültürü ile sürekli oyuncu bir diyalog içinde işleyerek son derece estetik bir evren yaratıyor.


  ​Julian Rosefeldt’in, “Avangard ve Kıyamet: Julian Rosefeldt Filmleri ve Fotoğrafları”adlı sergisi, 11 Mayıs–13 Haziran tarihleri arasında görülebilecek.

  Kapak Görsel: Deep Gold

  0
  0
  671
 • 23-04-2018

  Small Crimes adlı parçasıyla yılın en iyileri arasına giren, en son BBC World News’te Keep On Calling şarkısıyla canlı performans gösterdikten sonra Baby Luv ile başarı grafiğini yukarıya taşıyan Nilüfer Yanya, 25 Nisan 20:30 Babylon’da konser verecek. 

  ​The Guardian, Pitchfork, The FADER, i-D, Noisey, Nylon ve BBC 6 Music’ten tam not alan Londra çıkışlı müzisyen, The xx, Broken Social Scene ve Mitski ile aynı sahneyi paylaştı. Gitarı ve yumuşak vokaliyle soul ve indie pop’u aynı noktada buluşturan, her an her yerde şarkı sözü yazdığını belirten genç müzisyen, şarkılarında bazen çalınan bisikletini, bazen biten bir ilişkiyi anlatıyor.

  0
  0
  280
 • 23-04-2018

  Anna Starobinets’in mizahi anlatımıyla okurunu heyecan dolu bir kedi mitine ortak ettiği eseri Kedilerin Kayıp Adası Kedunya, Paraşüt Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Çizimlerini Ali Çetinkaya’nın, çevirisini Eda Doğançay’ın yaptığı kitap, bugün şehirleri yuva edinmiş kedilerin dünyasının kapılarını aralıyor. Kitap 9 yaş ve üstü tüm okurlara hitap ediyor.

  “Yaşadığı binanın on ikinci katından sokakları izleyen, sıradan bir ev kedisi Baget…
  Günün birinde, sokaklarda yaşayan güzel mi güzel bir tekire gönlünü kaptırıyor. Ama hiç kolay değil Mırrlana’nın kalbini kazanmak.
  Baget’in geçmişe yolculuk edip atalarının kayıp diyarı Kedunya’ya gitmesi ve kedilere dokuz can veren çiçeği getirmesi gerekiyor.

  ​Baget’in işi zor. Sokakların asi delikanlısı kara kedi Kara’nın sinsi planlarıyla mücadele etmek ve kedilerin kaderini belirleyecek bir yolculuğu başarıyla tamamlamak zorunda.”

  0
  0
  279
 • 22-04-2018

  #walktoBLACK etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, “The Blended Exhibition: A Matter of Narrative” adlı sergi; Cansu Topaloğlu, Meltem Şahin, Pınar Marul, Selver Yıldırım ve Sinem Uysal’ın eserlerinden oluşuyor.

  ​Gündelik hayatı sanatla harmanlayarak zenginleştirici bir yolculuğa dönüştürmeyi hedefleyen #walktoBLACK, sanata destek vermeyi sürdürüyor. Farklı disiplinlerin harmanlandığı ve anlatı kavramının incelendiği sergide; Cansu Topaloğlu dijital sanat, Meltem Şahin illüstrasyon, Pınar Marul heykel, Selver Yıldırım resim ve Sinem Uysal video sanatı eserleriyle yer alıyor. Room & Rumours Art Department ev sahipliğinde gerçekleşecek olan “The Blended Exhibition: A Matter of Narrative” adlı sergide, farklı biçimler harmanlanıyor ve “anlatı” kavramı inceleniyor. Sergi, 26 Nisan-26 Mayıs 2018 tarihleri arasında görülebilir.

  ​Kapak Görsel: Selver Yıldırım , Beni yıkan her şeye bayılıyorum, 2018

  0
  0
  1340
 • 22-04-2018

  “Sait Faik Abasıyanık 111 Yaşında” etkinlikleri kapsamında düzenlenen yazar buluşmalarının konuğu bu kez Jale Sancak olacak.

  Sait Faik Abasıyanık Müzesi ve Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen söyleşi dizinde yazarlar, Sait Faik Abasıyanık’ı hayatını ve edebiyatını konuşarak anıyorlar.

  ​​Söyleşi, 27 Nisan Cuma, 13.30-15.00 saatleri arasında Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi etkinlik salonunda gerçekleşecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  568
 • 21-04-2018

  Üç yıldır Küçükçiftlik Park’ta 20 bin’den fazla müzikseveri ağırlayan Parkfest, “Festivaller Birlikte Güzel” sloganı ile bu yaz 27-28 Temmuz tarihlerinde Uniq İstanbul’da gerçekleşecek. Caribou bu yılki festivalin headliner isimleri arasında yer alırken Belçikalı deneysel hip hop ve elektro swing grubu Boogie Belgique, prodüktör ve dj Degiheugi, Ozoyo ve Kaan Düzarat festivalin ilk açıklanan isimlerinden oldular.

  ​Birbirinden farklı tasarımcıların ve butik dükkanların yer alacağı pazar alanının yanı sıra, yeme-içme alanları ve birçok alternatif etkinlikler ile Parkfest, bu yıl ilk kez iki günlük bir festival olacak. Yakında biletleri satışa çıkacak olan festivalde yer alacak olan diğer müzisyenlerin de açıklanması bekleniyor.

  0
  0
  259
DAHA FAZLA