GÜNDEM
 • 21-08-2018

  Borusan Contemporary yeni sezona “Akışkan Bedenler” ve “Üvercinka” isimli iki yeni sergiyle “merhaba” diyecek.

  Universal Everything’in insan biçimine duyduğu ilgiyi, bireyin karakteristik özellikleri ve davranışları üzerinden ele alan “Akışkan Bedenler” sergisinin küratörlüğünü Conrad Bodman üstleniyor. İşbirlikçileri arasında Radiohead, Apple, Zaha Hadid Mimari ve Samsung olan kolektifin erken dönem işleri Borusan Contemporary’nin yer aldığı Perili Köşk’ün ikinci katında gösterilecek.

  “Üvercinka” sergisi ise Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan eserleri Cemal Süreya’dan ilham alarak yorumluyor. Neon, video, fotoğraf teknikleriyle üretilmiş çalışmaların yer aldığı serginin küratörlüğünü Dr. Necmi Sönmez üstleniyor. Şiirsel ve görsel algıyı ön plana çıkarmayı amaçlayan “Üvercinka” sergisi yeniden düşünmek, yeni sorular üretmek üzerine odaklanıyor.

  Sergiler 15 Eylül 2018 - 17 Şubat 2019 tarihleri arasında hafta sonları görülebilecek.

  0
  0
  643
 • 21-08-2018

  Belçikalı indie rock grubu Balthazar’ın sesi ve yüzü Maarten Devoldere’nin solo projesi Warhaus, 15 Eylül saat 22:30’da Salon İKSV’de dinleyicilerle buluşacak. 2004’te 18 yaşındayken Jinte Deprez, Patricia Vanneste, Joachim Quartier ve Koen Verfaillie ile Balthazar’ı kuran Maarten Devoldere, Balthazar’la beraber birçok yerel yetenek yarışmasını kazandı. Pukkelpop ve Rock Werchter gibi festivallerde sahne aldıktan sonra 2010’da ilk albümleri Applause’u yayımladılar. İkinci albümleri Rats de Müzik Endüstrisi Ödülleri’nde Yılın En İyi Albümü Ödülü’nü aldı. 2015 tarihli olan albümleri Thin Walls’un prodüktörlüğü ise Blur ve Depeche Mode’un da prodüktörü olan Ben Hillier tarafından üstlenildi.

  ​Balthazar’ın yeni işlere çok kısa bir ara verip yan projeleriyle ilgilenmeye çalıştığı sırada ise Maarten Devoldere solo projesi Warhaus’u hayata geçirdi. Mayıs ayında Salon’u ziyaret eden, röportaj yaptığımız grup arkadaşı J. Bernardt’ın ardından bu kez Warhaus ilk defa Salon’da sahne alacak. 

  0
  0
  383
 • 21-08-2018

  1968 yılında Prag Baharı sırasında özgürlük manifestosunu yazan Çek yazar ve gazeteci Ludvík Vaculík’in kaleme aldığı Kobay Fareleri, Ruhiye Erulaş’ın çevirisiyle Zeplin Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Vaculík, kitabında okuru, sıradan yaşamlarına devam ederken aniden ortaya çıkabilecek güç mücadelelerinin ve bilme arzusunun sınırlarını keşfetmeye çağırıyor.

  ​Vašek, Devlet Bankası’nda çalışan kâtiplerden biridir; iki çocuğu ve eşiyle sıradan bir hayat sürmektedir. Günlerden bir gün, bankadaki iş arkadaşlarından birinin, evinde kobay faresi beslediğini öğrenir ve hem yaramaz iki oğlu hem de kendisi oyalansın diye eve birkaç kobay faresi alır. Sonra neler mi oluyor? Bilme arzusu tarafından ele geçirilen Vašek, kobay farelerinin zekâlarını, dayanıklılıklarını ve karar mekanizmalarını anlamaya çalıştığı, çok tartışılacak yöntemler kullandığı deneylerine başlıyor.

  0
  0
  579
 • 20-08-2018

  Ara Güler’in erken döneminde kaleme aldığı öykülerle daha sonra çektiği fotoğrafları bir araya getiren Babil'den Sonra Yaşayacağız, Aras Yayıncılık etiketiyle Türkçe, Ermenice ve İngilizce olarak yayımlandı.

  ​Kitap, Türkiye'de yaratıcı fotoğrafçılığın uluslararası alanda ün kazanmış en önemli temsilcisi olarak kabul edilen ve fotoğrafçı kimliğiyle öne çıkan sanatçının pek bilinmeyen bir yönünü, öykücülüğünü etraflı bir şekilde ortaya çıkarıyor. Bu yeni basım Güler’in metinleriyle görsel dünyası arasında muhtemel eşleşmelerin izini sürerek bir “foto-öykü albümü” halini alıyor. Fotoğraflarında anlamlı anları yakalayıp onlardan bir kompozisyon oluşturabilmesinde bu erken dönem öykülerinin önemli bir rolü olduğunu düşünen Güler, kitapta yer alan 13 öyküsünü birer fotoğraf olarak nitelendiriyor. 

  0
  0
  967
 • 20-08-2018

  Berklee College of Music, tüm dünyada oldukça fazla kitleye sahip olan, sinema ve müzik deneyimi sunan Berklee Silent Film Orchestra (Berklee Sessiz Film Orkestrası) projesiyle Türkiye’de ilk defa Eren Başbuğ şefliğinde 25 Ekim’de Zorlu PSM’ye konuk olacak.

  Aralarında Türk sanatçıların da bulunduğu Berklee College of Music öğrenci ve mezunu müzisyenlerden oluşan orkestra, 1925 yapımı sessiz film Phantom of the Opera’nın (Operadaki Hayalet) dev ekranda gösterimine BSFO’nun orijinal besteleriyle eşlik edecek. Üç Emmy adaylığı bulunan Berklee Silent Film Orchestra kurucusu ve Berklee Film Scoring Bölümü profesörü Sheldon Mirowitz de ekiple birlikte Türkiye’ye gelecek.

  ​27 Ekim Cumartesi günü ise sinema ve müzik dünyasına ilgi duyan herkes için Berklee College of Music iş birliğiyle Zorlu PSM’de iki farklı seminer gerçekleşecek. Profesör Sheldon Mirowitz ve Eren Başbuğ, Berklee College of Music’e girmeyi hedefleyen öğrencilerle deneyimlerini ve tavsiyelerini paylaşacak. Ardından gerçekleşecek olan film müziği besteciliği semineri ile de sinema ve müziğin birlikteliğinin ipuçlarını katılımcılarla paylaşacaklar.

  0
  0
  543
 • 19-08-2018

  28. İstanbul Sanat Fuarı, 10 - 18 Kasım tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek. Yerli ve yabancı sanatçı inisiyatiflerinin katılımıyla düzenlenecek olan fuar “deneyim” kavramına odaklanıyor. ARTİST 2018 / İstanbul Sanat Fuarı; estetiğin, etiğin, emeğin, bilimin, bilimkurgunun, teknolojinin, tarihin ve popüler kültürün çoklu perspektifinden deneyim kavramını ele alıyor.

  ​TÜYAP, ayrıca 25 Ağustos’a kadar Ağustos Atölyesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu atölye sürecindeki teorik ve pratik çalışma İstanbul Sanat Fuarı’nın omurgasını oluşturacak. Atölyede heykel, resim, fotoğraf, video ve sinema gibi farklı disiplinlerden 35 sanatçı bulunuyor. Koordinatörlüğünü Eda Yiğit ve Ezgi Bakçay’ın yaptığı Ağustos Atölyesi, genç sanatçıları desteklemeyi, kolektif üretim pratiklerini geliştirmeyi, yeni dayanışma ağları örmeyi ve sanat alanına yeni bir tür üretim sergileme seyir pratiği sunmayı hedefliyor. Atölye sürecinde oluşturulan eserler Kasım ayında “Deneyim” sergisinde görülebilecek.

  0
  0
  1904
 • 19-08-2018

  Sanat tarihçi Dr. Sedat Bornovalı’nın Boğaziçi’nin her iki yakasına sıralanmış tarihî ve kültürel mirası incelikle ve zengin görseller eşliğinde anlattığı kitabı Boğaziçi’nin Tarih Atlası, Timaş Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  ​Bornovalı, rotasını Evliya Çelebi’nin o meşhur rüyasında “Seyahat ya Resulallah” dediği Ahi Çelebi Camii’nin önündeki Yemiş İskelesi’nden başlatıyor; her iki yakadaki tarihî yapıları, yalıları, görkemli camileri, çağdaş mimarlık arayışlarını, hatta hikâyesi olan apartmanları sırayla anlatarak Kavaklar’a kadar uzanıyor; Bebek’ten, Galata’dan, Kanlıca’dan, Beykoz’dan, Kandilli semaları ve Aşiyan yollarından ses verip Kız Kulesi’nde sonlanan mavi bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

  0
  0
  487
 • 18-08-2018

  UNIQ İstanbul ve Başka Sinema iş birliğiyle dördüncüsü düzenlenen Açıkhava Film Festivali, 11 Eylül’e dek 35 filmden oluşan seçkisiyle devam ediyor.

  ​​UNIQ İstanbul geleneksel Açıkhava Film Festivali, 18 Ağustos Cumartesi akşamı 21:00’de Guillermo Del Toro’nun yönettiği, 74. Venedik Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan, 90. Oscar Ödülleri’nde 13 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanan The Shape of Water (Suyun Sesi) filmini izleyicilerle buluşturacak.

  0
  1
  412
 • 18-08-2018

  Tagrid en-Neccar’ın hayvan sevgisini yaşlı bir kadının kediyle kurduğu ilişkiyle anlattığı Kedi Dostu Cevahir Hanım, Zeynep Feyzi’nin resimleri, A. Sait Aykut’un çevirisiyle Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Tek başına yaşayan Cevahir Hanım’ın tek çocuğu Hasan, ailesiyle başka bir memlekette hayatını sürdürür. Cevahir Hanım çok özlediği biricik torunu Mansur’la ancak internette görüntülü konuşma yaparak hasret giderir. Gelgelelim Mansur’u bilgisayarın karşısında tutabilene aşk olsun! Çocuk hemen kendi dünyasına dönmek ister. Gün gelip de Cevahir Hanım’ın evine yavrularıyla konuk olan yeni kedi Nusa hayatlarına girene dek bu böyle devam eder. Nusa ve yavruları, babaanne-torun arasında yepyeni bir bağ kurulmasını sağlar.

  0
  0
  518
 • 17-08-2018

  Digilogue - Future Tellers 2018’in bu yılki teması “Açık Kaynak Hareketi” ve “Yeni Öğrenme” olarak belirlendi. Digilogue, tüm yaratıcı endüstri temsilcilerine ve sanatçılara açık çağrı yaparak, eserlerini Zorlu PSM’de sergileme fırsatı sunuyor. Yaratıcılar ve Öğreten/Paylaşanlar olmak üzere iki başlıkta toplanacak başvurular Levent Erden, Refik Anadol, Barış Özcan, Lalin Akalan, Zach Lieberman, Ebru Yetişkin’den oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendilecek.

  ​Seçilen performanslar, performatif projeler ve sanat eserleri, 1 Ekim-15 Kasım tarihleri arasında Zorlu PSM’nin farklı mekanlarında, ekranlarında ve Digilogue Space’te sergilenecek. Başvurular 10 Eylül günü sona erecek ve seçilen katılımcılar 15 Eylül’de açıklanacak.

  0
  0
  605
DAHA FAZLA