GÜNDEM
 • 29-06-2017

  Polisiye edebiyatın ilk akla gelen isimlerinden biri olan Agatha Christie’nin Mary Westmacott takma adıyla yazdığı aşk romanlarından biri daha okurla buluştu. Altın Kitaplar etiketiyle yayımlanan Sevginin Bağladıkları raflardaki yerini aldı.

  Polisiye edebiyattaki ustalığını aşk romanlarında da gösteren Christie, Sevginin Bağladıkları adlı romanında, sevginin tutkuya dönüşünü, unutulmaz karakterler ve zarif anlatımıyla dile getiriyor.


  Bitmemiş Portre, Gül ve Porsukağacı, Sensiz Bir İlkbahar, Annem ve Ben isimli romanlar da daha önce Altın Kitaplar etiketiyle yayımlanmıştı.

  “Bir kardeşi olacağı haberi Laura Franklin’i çılgına çevirir. Ailenin üzerine titrediği kardeşi Shirley doğduğunda ondan nefret eder.

  Fakat bir gece yaşanan bir olay, Laura’nın duygularının değişmesine neden olur. O günden sonra küçük kardeşini korumaya yemin eder. Shirley özgürlük ve aşk özlemi çekerken, Laura sevginin tek taraflı olamayacağını öğrenir. Kız kardeşine duyduğu sevginin ağır yükü her ikisinin de hayatlarını dramatik biçimde etkiler.”

  0
  0
  200
 • 29-06-2017

  İstanbul ve İzmir’deki renkli partileriyle tanınan müzik kolektifi Crib, gün batımı partilerine Sunglass Hut’ın katkılarıyla 1 Temmuz Cumartesi günü Babylon Çeşme’de “Beach” konseptiyle devam ediyor. Ata Günay, Yağız Ertan ve Doğa Gez’den oluşan ekip, İstanbul'daki "Terrace" tarzındaki gün batımı partileriyle ve yazın Çeşme’deki "Pool" ve "Garden" etkinlikleriyle tanınıyor. Müzik kolektifi Crib, farklı mekânları ve müzik tarzlarını bir araya getiriyor.

  ​İstanbul ve Türkiye’nin birçok yerinden gruplarla farklı projelerde yer alan İzmirli sanatçı Ülkü Aybala Sunat, 1 Temmuz Cumartesi akşamı Babylon x bomontiada avlu’da olacak. Sanatçı, Eylül Biçer ile ortak projeleri “Jeff Buckley Şarkıları”, Nilüfer Verdi’yle “Knidost”, Ediz Hafızoğlu’yla “Nazdrave” ve Social Inclusion Band ile yaptığı çalışmalarla tanınıyor. Nardis Caz Vokal yarışmasında Nardis Özel Ödülü, Sibel Köse Workshop Ödülü bulunan sanatçının ilk solo albümü “Artiz Kahvesi” ise 2016 yılında yayımlandı.

  Ülkü Aybala Sunat’tan sonra müzik, Babylon’da Radyo Eksen Partisi olan Midnight Session ile devam edecek. Müzik türlerini doğaçlama çalan Radyo Eksen DJ’leri indie rock’tan ska’ya, punk’tan hip-hop’a uzanan geniş seçkileriyle müzikseverlere sınırsız bir dans ve müzik keyfi yaşatacak. 

  0
  0
  316
 • 29-06-2017

  Sanatsal yönden kendini geliştirmek isteyen 7-12 yaş aralığındaki çocuklar, 10 Temmuz’dan itibaren Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde yaz okulu etkinliklerine katılabilecek.

  ​SSM Yaz Okulu’nda çocuklar, sanat etkinliklerinden yogaya, dans atölyelerinden kampa, bilim ve teknoloji atölyelerinden pikniğe kadar çok çeşitli bir yelpazede kendilerini geliştirme fırsatı bulacak. Haftalık katılım bedelinin 1.100 TL olduğu SSM Yaz Okulu, 09.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşecek. Detaylı bilgi ve kayıt için Sakıp Sabancı Müzesi’nin internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.


  0
  0
  233
 • 29-06-2017

  2016 Andersen ve İngiltere Pen ödüllerinin sahibi Cao Wenxuan’ın 12 yaş ve üzeri okurlar için kaleme aldığı Tunç ve Ayçiçeği, Kalem Ajans aracılığıyla Fom Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Orijinal dili Çinceden Türkçeye Nimet Melis Çağlar tarafından çevrilen kitabın kapağı Kübra Teber tarafından resimlendi.

  Kitabın başkahramanları Ayçiçeği, şehirde büyümüş, yalnız bir kız çocuğu, Tunç ise doğduğu köyden hiç ayrılmamış, dışlanmış bir oğlan çocuğu. Ve güçlü sırtı, parlak başıyla onları selamlayan bir manda.

  Bu üç kayıp ruh, nehirlerin gürül gürül aktığı, uçsuz bucaksız kırmızı sazlıkların arasındaki küçük bir köyde, Damaidi’de birbirlerini bulur. Tunç’un ailesi Ayçiçeği’ni evlerine kabul eder. Ama Damaidi’de hayat çok zordur. Tunç’un ailesi kendi çocuklarının karnını bile doyuramazken, bu küçük misafiri daha ne kadar ağırlayabileceklerini bilemezler. Acaba Ayçiçeği mutluluğu bulduğu bu küçük köyde yaşamaya devam edebilecek mi?

  0
  0
  251
 • 29-06-2017

  Yaz başından beri uzun ve kısa metraj film gösterimlerini açık havada gerçekleştiren Uniq İstanbul’un Başka Sinema iş birliğiyle gerçekleştirdiği Uniq Açıkhava Film Festivali, temmuz ayı boyunca zengin film seçkisiyle haftanın üç günü sinemaseverleri ağırlayacak.

  ​Birbirinden farklı türde, ödüllü ve adından çok söz ettiren filmlerle devam edecek festivalin ilk üç filmi; 1963’te ilk albümlerini yapan ve dünya turlarıyla kendilerini kanıtlamış, Rock müziğin dünyaca ünlü gruplarından The Beatles’ın biyografisini anlatan belgesel The Beatles: Eight Days a Week, çıktığı ilk günden bu yana Amerika’da ve dünyada büyük yankı yaratmış ve Amerika tarihinde vatan haini olarak anılan Edward Snowden’in siber suçlara karışan gerçek hayatınının anlatıldığı Snowden ve 1996 yapımı Danny Boyle’un kült filmi Trainspotting’in devam filmi olarak çekilen T2 Trainspotting olacak. 2-30 Temmuz tarihleri arasında gösterilecek filmlerin her biri akşam saat 21:00’de başlayacak.

  0
  0
  471
 • 28-06-2017

  ENKA Kültür Sanat, 29. Yıl Açıkhava Buluşmaları’nın yeni haftasında seyircisini, iki konser ve bir tiyatro oyunuyla karşılıyor. ENKA, haftanın ilk etkinliğinde Tuğrul Tülek’in rejisiyle, Nereye Gitti Bütün Çiçekler oyunuyla açıkhavada Mam’art Tiyatro’yu ağırlayacak. Oyunda Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu, Ece Yüksel performans sergileyecek. Haftanın ikinci etkinliği olan Turcolatino akımının öncüsü olan sanatçı Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars ekibi 5 Temmuz Çarşamba akşamı müzikseverlerle buluşacak. Sicimoğlu, orkestrasıyla yerel ezgileri ve popüler şarkıları Latin enstrümanlarının sıcaklığı ve kıpırtısıyla yorumlayacak.

  ​Haftanın son etkinliğinde ise Eşref Denizhan Açıkhava Sahnesi’nde, popüler müziğin her döneme imzasını bırakan ismi Sertab Erener konser verecek. Sanat hayatında 25 yılı geride bırakan Sertab Erener, 6 Temmuz Perşembe akşamı, yetenekli gitarist Emre Kula ile birlikte çok özel bir performans sunacak. Program kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler saat 21.15’te başlarken 29. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları, 10 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

  0
  0
  501
 • 28-06-2017

  İstanbul Modern, Türkiye’de modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in yapıtlarıdan oluşan seçkiyi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Bunun yanı sıra, 2006 yılında Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğündeki “Gökkuşağı’nda İki Kuşak: Fahrelnissa Zeid ve Nejad Melih Devrim” sergisine özel hazırlanan belgesel, 13 Temmuz 2017 tarihinde sanatseverler için gösterimde olacak.

  ​Saat 15.30’da gerçekleşecek gösterimin ardından Haldun Dostoğlu; Fahrelnissa Zeid ve Nejad Melih Devrim’in sanat pratiğini ve “Gökkuşağında İki Kuşak” sergisi sürecindeki deneyimlerini izleyicisiyle paylaşacak. Etkinlik, İstanbul Modern’in sinema salonunda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

  0
  0
  634
 • 28-06-2017

  Notos Yaratıcı Yazarlık Atölyesi yazın gelişiyle beraber Adatepe’de bulunan Taş Mektep’e taşındı.

  Adatepe, tarihi 1700’lere dayanan eski bir köy. Kazdağları’nın tepesinde, ormanın ortasında yer alan bu köy Zeus Altarı’nın arkasında, Edremit Körfezi’ne yukarıdan bakan bir yere konumlanmış.

  Taş Mektep’te 29 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek atölyede yoğun bir program uygulanacak. Her gün üç ders, en az 36 saatlik uzun çalışma sunulacak.

  Koşullar ve kayıt için buraya tıklayınız. 

  0
  1
  849
 • 28-06-2017

  İstanbul Film Festivali kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın destekleriyle bu yıl 12. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Fragman ve Kısa Film olmak üzere iki yeni atölye serisi düzenliyor.

  ​Dört film, dört kurgucu ve dört eğitmenin bulunacağı atölyede yer alacak filmler ile eğitmenlerin isimleri açıklandı. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için en önemli malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen Fragman Atölyesi, 14 haziran – 4 Temmuz tarihlerinde yapılacak. İlk ya da ikinci kısa filmini çekecek yeni nesil genç sinemacılara yönelik olacak Kısa Film Atölyesi ise 8-18 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Atölye, kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ekim ayında yapılması beklenen ikinci kısa film atölyesinin başvuru çağrısı ilk atölyenin ardından duyurulacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=YRSHvfWi3Ww

  0
  0
  518
 • 27-06-2017

  Prof. Dr. Onur Bilge Kula’nın, Zülfü Livaneli’nin sanatçı kişiliğini, entelektüel duruşunu ve sorumluluğunu, edebiyatını Hegel, Thomas Mann ve Adorno açısından bir irdelediği Livaneli Kitabı, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Kula, sanatın ve sanatçının iktidar karşısındaki konumunu, sanat-politika ilişkisini bütün ayrıntılarıyla tartışarak, Mutluluk, Serenad, Kardeşimin Hikâyesi, Konstantiniyye Oteli, Leyla’nın Evi ve Huzursuzluk gibi eserlerini analiz ederek ayrıntılı bir Livaneli portresi çıkarıyor. 

  0
  0
  644
DAHA FAZLA