GÜNDEM
 • 15-12-2017

  Polonyalı ressam ve yönetmen Dorota Kobiela ve Hugh Welchman'ın yönetmenliğini üstlendği animasyon filmi Loving Vincent, ünlü ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve esrarengiz ölümünü konu alıyor.

  ​Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un ilgi çekici hayat hikâyesini, ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatan filmde yer alan 65.000 kare 125 ressam tarafından 10 yıla yakın bir sürede yağlı boyayla resmedildi. 2018 Altın Küre Ödüllerine En İyi Animasyon dalında aday olan başyapıt niteliğindeki bu filmde Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar, tutkulu ve talihsiz hayat hikâyesi de konu ediliyor. Olay örgüsü ise yazarın kendisi tarafından yazılan 800 mektup üzerinde kuruluyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=CGzKnyhYDQI

  0
  0
  126
 • 15-12-2017

  Charles Dickens'ın Ebenezer Scrooge'un sıra dışı hikâyesini anlattığı, insana dair sıcak ve ürkütücü bir Noel hikâyesi olan eseri Bir Noel Şarkısı, Yabancı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Yıllar önce hayatını kaybeden iş ortağı Marley'nin hayaleti, huysuz, cimri ve Noel ruhundan yoksun Scrooge'un evine gelir ve ona üç hayalet tarafından ziyaret edileceğini söyler. Bunlar, Geçmişin, Şimdinin ve Geleceğin hayaletleridir. Scrooge, bu üç hayaletle birlikte hayatını sonsuza dek değiştirecek bir yolculuğa çıkacaktır.

  "Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur."

  0
  1
  935
 • 15-12-2017

  Mixer, Gökçe İrten’in kentsel dönüşüm ve bunun bireyler üzerinden yarattığı hissiyata odaklanan kişisel sergisi “Muhit”e ev sahipliği yapıyor.

  15 Aralık tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, son yıllarda değişen şehirleşme anlayışının getirdiği farklı yaşam biçimlerinin beraberinde getirdiklerini konu ediniyor. Farklı pencerelerden birbirlerini izleyen karakterler kentsel dönüşüm ile yer değişiminin bireylere yaşattığı tedirginliği görünür kılıyor.


  Muhit sergisi 13 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilir.

  0
  0
  40
 • 15-12-2017

  Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Studio Kawakeb, bu yıl 13-17 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali'nde izleyicilerle buluşacak.

  Yedi dakikalık kısa animasyon filmi Sorry I Drowned (Boğulduğum İçin Üzgünüm), Documentarist tarafından düzenlenen festivalin yerinden edilme, mültecilik ve sürgün hikâyelerinin toplandığı “Evimiz Neresi?” bölümünde gösterilecek. Beyrut merkezli Studio Kawakeb ve MSF'nin birlikte hazırladığı Sorry I Drowned, dünyanın savaş, zulüm ve umutsuzluktan kaçan milyonlarca insanın sesini duymazlıktan geldiği bir dönemde, Akdeniz'de boğularak hayatını kaybeden bir kişinin üzerinde bulunduğu sanılan bir mektuptan esinlendi.

  ​17 Aralık Pazar günü saat 17:00'de Aynalı Geçit'te yapılacak gösterimin ardından MSF Beyrut ekibinden Yazan Al-Saadi ve Studio Kawakeb'i temsilen filmin yönetmenlerinden David Habchy, festivalin söyleşi kısmına dâhil olacak ve katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

  0
  0
  302
 • 15-12-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali’nin Pinakothel der Moderne Müzesi ile gerçekleştirdiği iş birliği üzerine bu yılın teması İyi Bir Komşu, 14 Aralık – 29 Nisan tarihleri arasında Münih’te sanatseverlerle buluşuyor.

  ​15. İstanbul Bienali’nin küratörleri Elmgreen & Dragset’in yanı sıra, Pinakothek der Moderne’in güncel sanat bölümü direktörü Bernhart Schwenk küratörlüğünde gerçekleştirilen “İyi Bir Komşu Yolda” sergisi, İyi Bir Komşu başlıklı 15. İstanbul Bienali’nde ele alınan ev, göç, komşuluk gibi aciliyeti hissedilen konularla ilgili diyaloğu sürdürürken, sanatçıların eserlerini farklı bir bağlamda sergilemek için yeni bir alan açıyor.​

  0
  0
  177
 • 15-12-2017

  Volker Kutscher’in Weimar Cumhuriyeti’nin kırılgan demokrasisinin çöküşü ve ardından gelen dönemi polisiye edebiyatın dünyası içinden anlattığı eseri Islak Balık – Gereon Rath’ın İlk Vakası, İletişim Yayıları etiketiyle yayımlandı.

  Cinayet şubesinden ahlâk masasına sürülmüş olan Komiser Rath, Berlin’in canlı pornografi piyasasının, çılgın gece hayatının cürümleriyle meşgul olurken, daha “ciddi” işlere uzanan bir cinayetle karşılaşacaktır. Zaten o yıllarda, Berlin’de yaşanan hemen her hadise Nazi’lerin komünistlere karşı yürüttüğü “sokak savaşına” değmektedir bir ucundan. Kutscher’in büyük ilgi uyandıran dizisinin bu ilk kitabında diğer “kahramanlarımızla” da tanışıyoruz. “Buda” lakaplı cinayet masası şefi Gennat’la, sıradışı polis sekreteri Charlotte’la, karizmatik mafyacı Marlow’la…

  0
  0
  1810
 • 14-12-2017

  Berlin’in en yenilikçi müzik festivallerinden XJAZZ’in Türkiye ayağı dördüncü kez dinleyiciyle buluşuyor. Geçtiğimiz yıllarda da yoğun bir ilgiyle takip edilen festival, 11 – 15 Nisan tarihleri arasında İstanbul, Ankara ve festivale bu sene eklenen en yeni şehir olan İzmir’de gerçekleşecek. Festivalin bu seneki odak noktalarından birisi her üç şehirde düzenlenecek XJAZZ Lab çatısı altındaki atölye çalışmaları ve paneller olacak.

  ​Festival, Kabak & Lin tarafından İstanbul’da, peoplexpeople tarafından Ankara’da ve Tribe Music ekibi tarafından da İzmir’de düzenleniyor. Bu sene sahne alacak sanatçılar arasında Anadolu’nun Kayıp Şarkıları, Peter Broderick ve Federico Albenese gibi farklı türleri harmanlayan birçok müzisyen var. Festival programının tamamı ise çok yakında açıklanacak.

  0
  1
  467
 • 14-12-2017

  Ulusal Kitap Eleştirmenleri Ödülü’nü kazanan, Nasıl Yaşanır ya da Bir Soruda Montaigne'in Hayatı’nın yazarı Sarah Bakewell’in kaleme aldığı Varoluşçular Kahvesi – Özgürlük, Varoluş ve Kayısı Kokteylleri, Domingo Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Emre Gözgü’nün çevirisini yaptığı kitap, çağdaş varoluşçuluğun hikâyesini insanlar, zihinler ve fikirler arasında kurulan tutkulu bir ilişki olarak anlatıyor. Bakewell, hayat hikâyeleri ile düşünceleri harmanlayarak, okuyucusunu yaşama dair olduğu kadar yaşamları değiştiren, neyiz ve nasıl yaşamalıyız gibi önemli soruları ele alan bir felsefenin kalbine götürüyor.

  “Paris, 1933. Üç genç arkadaş, Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir ve Raymond Aron, Montparnasse’ta bir barda kayısı kokteyllerini yudumlarken, Aron içkisini göstererek, “Bu kokteyl üzerinden felsefe yapabilirsin!” der.

  Sartre, bu ilham verici andan yola çıkarak, yaşam –aşk ve tutku, özgürlük ve varoluş, kafeler ve garsonlar, dostluk ve devrim ateşi– hakkındaki kendi sıra dışı felsefesini yaratacaktır. Bu felsefe, Paris’te büyük bir heyecan dalgası yaratıp dünyayı kasıp kavuracak, 1968 öğrenci ayaklanmalarından sivil haklar mücadelesine kadar birçok toplumsal harekete damgasını vuracaktır.”

  0
  0
  219
 • 14-12-2017

  Yenilir Bu Hayat isimli kitabın editörü Ayça Güçlüten ve Ruhun Gıdası Kitaplar’ın kurucusu Güzin Yalın, edebiyat-yemek ilişkisi ile yemeğin farklı yönleri üzerine “Yemek-Öykü, Yemek-Edebiyat ilişkisi” başlıklı bir söyleşi gerçekleştirecek.

  Çağdaş edebiyattan 12 yazarın farklı lezzetler taşıyan öykülerini bir araya getiren Yenilir Bu Hayat, Ruhun Gıdası Kitaplar (RGK) etiketiyle ilk basımını Temmuz 2017’de gerçekleştirdi.

  ​Kitaptan parçaların okunacağı ve üzerine konuşulacağı “Yemek-Öykü, Yemek-Edebiyat ilişkisi” başlıklı söyleşi, 19 Aralık Salı günü, saat 19.30’da İthaki Akademi’de gerçekleşecek.

  Görsel: Natia Gelantia

  0
  0
  213
 • 14-12-2017

  ArtBizTech tarafından ikincisi düzenlenen “bang.Art Innovation Prix” 35 yaş altı gençlerin Kinetik Sanat, Yeni Medya kategorilerinde, sanat ve teknoloji yoluyla inovatif çağrışımlar yapabilmeyi amaçladığı projeleri bir araya getirecek.


  Jüri tarafından seçilen projeler; iş ve teknoloji dünyasından profesyoneller, akademisyenler, sanatçılar ve tasarımcılardan oluşan mentorlar ile tanışma ve projelerini geliştirme aşamasında destek alma imkânı elde edecekler. bang. Prix projelerinin yer alacağı sergi, 3 Mayıs 2018 tarihinde 42 Maslak Art!SPACE Gallery’de  izleyiciler, koleksiyonerler, iş, teknoloji ve sanat dünyasıyla buluşacak. 42 Maslak Art!SPACE Gallery’den sonra bang. Prix projeleri 1 yıl boyunca düzenlenecek olan çeşitli sergilerde ve fuarlarda da yer alacak.

  Bang. Art Innovation Prix’in başvurularını kaçırmamak istiyorsanız son tarihin 5 Ocak olduğunu unutmayın.

  0
  0
  353
DAHA FAZLA