GÜNDEM
 • 12-12-2018

  Galeri Nev, yalnızca bir eserin ve eser etrafında galerinin sahip olduğu sanat tarihi ve sanat eleştirisi hakkındaki birikimin görülebileceği yeni bir sergi dizisine başlıyor. Sergi dizisinin ilki, Nejad Devrim’in Château de Chambord. Symétrie Française isimli tablosuna ev sahipliği yapıyor. 1954 tarihli yağlı boyaya, bu tarihin öncesi ve sonrası dönem hakkında Galeri Nev arşivlerinde korunan gazete/dergi kupürü, sergi davetiyesi, önemli resimlerin ve resimsel yolculukların eskizleri, mektuplar, kartpostallar, tanıklıklar, ses/video kayıtları ve fotoğraflar eşlik ediyor. Sergi, Nejad Devrim’in sanatını etkileyen 1923-1995 yılları arasındaki dönemi konu alıyor. Serginin bir başka ayağı olarak bir araya getiren belgeler NEVARŞİV sitesinde yayımlanacak. Eleştirmen Michel Seuphor’un “Le grand mérite de Néjad c’est d’être Néjad” (Nejad’ın en büyük erdemi Nejad olmaktır) cümlesi internet arşivinin başlığı olarak benimseniyor.

  Nejad Devrim’in çocukluğunu konu alan Şakir Paşa ailesinin hikâyesinden İkinci Dünya Savaşı sonrası Paris’teki atmosfere, sanatçının seyahatlerinden Polonya yıllarına dair birçok izi barındıran sergi, 12 Aralık-12 Şubat tarihleri arasında Galeri Nev’de görülebilecek.

  0
  0
  1
 • 12-12-2018

  Roman ve öyküleriyle çağdaş edebiyatımızın sevilen yazarlarından Nermin Yıldırım ve Hakan Bıçakcı, “Çağımızın Yan Etkileri ve Edebiyat” başlıklı bir söyleşide bir araya geliyor.

  Nermin Yıldırım, yeni romanı Misafir’de buruk, muzip ve her şeye rağmen ümit dolu bir hikâyeyi derin anlatımıyla, incelikle ve şefkatle dokuyor. Hakan Bıçakcı’nın hazırladığı, hem yazar adayları hem de okurlar için bir kaynak olan Uydurmanın İncelikleri: Kurmaca Üzerine Kişisel Yaklaşımlar ise, hep kitap’ın “Atölye” serisinde yer alıyor.

  ​“Çağımızın Yan Etkileri ve Edebiyat” başlıklı söyleşi 18 Aralık Salı akşamı, saat 19.00’da Akaretler’de bulunan Minoa’da gerçekleşecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz olacak. 

  0
  0
  102
 • 12-12-2018

  Sanat Yönetmeni David Greig’in İngiltere, İskoçya ve dünyanın birçok ülkesinde sahnelenen ve sevilen ödüllü oyunu Prudencia Hart ve Bir Tuhaf Dibe Vurma Öyküsü, DOT’un Sanat Yönetmeni Murat Daltaban yönetmenliğinde DotKanyon’da sahnelenmeye başladı.

  İskoç sınır baladlarını araştıran akademisyen Prudencia Hart’ın başından geçenleri anlatan oyunda Gizem Güçlü, Mert Öner, Şirin Kılavuz Sevinç, Esin Alpogan, Eylül Güntekin, Buse Şimşek, İdil Sezgin oynuyor. Oyunun çevirisi Çiğdem Kaplangı, dekor ve kostüm tasarımı Hande Tomris Kuzu, hareket tasarımı Tan Temel, ışık tasarımı ise Cem Yılmazer tarafından yapıldı.

  Prudencia Hart, davetli olduğu bir konferansa katılmaya İskoç sınırındaki bir kasabaya gider. Konferans sonunda tüm İskoçya’nın karlar altında kaldığını öğrenen Hart eve dönemeyeceğini anlayınca bir pub’a sonrasında ise gece konaklayacağı otele doğru yol alır.

  0
  0
  54
 • 12-12-2018

  16. İstanbul Bienali’nin başlığı, 11 Aralık Salı günü İstanbul Özel Saint-Joseph Fransız Lisesi’nde düzenlenen bir basın toplantısında duyuruldu. İKSV Güncel Sanat Projeleri ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in açılış konuşmasıyla başlayan basın toplantısında bienalin küratörü; İlişkisel Estetik ve Postprodüksiyon gibi kitapların yazarı ve Montpellier Contemporain’in direktörü Nicolas Bourriaud, bienalin Yedinci Kıta başlığını taşıyacağını açıkladı. Toplantıya ulusal ve uluslararası medya mensupları, eleştirmenler, sanatçılar, küratörler ve kültür-sanat kurumlarından temsilciler katıldı.

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Koç Holding sponsorluğunda, 14 Eylül-10 Kasım 2019 tarihleri arasında düzenlenecek 16. İstanbul Bienali, insan faaliyetlerinin dünyada bıraktığı izleri araştırmak üzere yola çıkıyor. Nicolas Bourriaud’nun küratörlüğünde düzenlenecek bienal, odağına insanlığın yarattığı doğal ve kültürel atıkları alarak, sanatçılar, düşünürler, antropologlar ve çevrecilerle birlikte sanatın güncel durumunu inceliyor.

  0
  0
  151
 • 12-12-2018

  Alper Turan’ın küratörlüğü yaptığı, video, yağlı boya, kolaj, heykel, yerleştirme ve fotoğraf gibi farklı medyaları kullanan sanatçıların “anlamlar epidemiği” olan HIV/AIDS’i deşifre etmeyi amaçladığı “Pozitif Alan” başlıklı grup sergisi Amerikan Hastanesi Sanat Galerisi “Operation Room”da gerçekleşiyor.

  1980’lerde ölümcül ve epidemik bir hastalık hâline gelen AIDS ve yaygın bulaşma yolları, tüm dünyada muhafazakâr kitlenin karşıtlığını kazanmış ve kısa zamanda hastalığın marjinalleşmesine sebep olmuştur. Kuzey Amerika’da Reagan yönetiminin salgına sessiz kalması, ölen arkadaşlarının yaslarını tutan ve seslerini duyurmaya çalışan aktivistlerin ve sanatçıların birlikte hareket etmelerini sağlamıştır. AIDS sanatı belli bir sanat dönemini ve demokratikleşmeye çalışan pratikleri anlatmak amacıyla kullanılmaya başlamıştır.

  Türkiye’de kamuoyunda yalnızca skandallarla anılan virüs, tabu olarak kalmaya devam etmektedir. AIDS dönemi aktivist sanat pratiklerinden esinlenen sergi, negatif alan sunmaya karşı çıkıyor, “Pozitif Alan”ı odak noktası olarak kullanıyor. Sergi, kaydeden, ayrıştıran, kabul eden, reddeden, bulaşan ve yayılan öznel bedenlerin karşısında ideolojik ve medikal bedeni; ayrıca görünürlük ve damgalanma, kurban ve suçlu halleri, haz ve hastalık gibi HIV/AIDS’le doğrudan ilişkilenen konuları da tartışıyor.

  Ardıl Yalınkılıç, Artık İşler, Can Küçük, Ceren Saner, Furkan Öztekin, Elmgreen&Dragset, Güneş Terkol, İz Öztat, Leyla Gediz, Nihat Karataşlı, Onur Karaoğlu, Özgür Erkök Moroder, Pınar Marul, Sabo Akdağ, Sadık Arı, Serdar Soydan ve Ünal Bostancı’nın katıldığı sergi, 1 Aralık-2 Şubat tarihleri arasında Amerikan Hastanesi “Operation Room” Sanat Galerisi’nde ziyaret edilebilir.

  0
  0
  145
 • 12-12-2018

  Edebiyatımızın önde gelen yazar ve şairlerinin eserlerinin İş Sanat sahnesine taşındığı etkinlik serisi, Sait Faik’in beş farklı hikâyesinin yer alacağı “Şehir Amber Kokacak” adlı dinleti ile devam ediyor.

  Dinletide yazarın bu kez Müthiş Bir TrenHavuz BaşıBalıkçısını Bulan OltaYüksekkaldırımSerseri Çocuk ve Köpek başlıklı hikâyeleri yer alacak. Daha önceki dinletilerde de olduğu hikâyeler eski bir radyo kayıt stüdyosu şeklinde düzenlenen sahne düzeni içinde okunacak.

  Metinleri Atilla Birkiye tarafından hazırlanan ve Mehmet Birkiye tarafından sahneye uyarlanan dinletide hikâyelere Metin Belgin, Bülent Emin Yarar, Hakan Gerçek gibi isimler ses verecek. Müzik Yönetmeni ve piyanist olarak Serdar Yalçın; kemanda Seda Subaşı, çelloda Şemsa İdil Ural, efektlerde ise Tuğrul Karanfil, Yiğit Çekil yer alacak.

  ​Sait Faik hikâyelerinin okunacağı “Şehir Amber Kokacak” adlı dinleti 17 Aralık, Pazartesi günü İş Sanat’ta gerçekleşecek. Dinleti 17.00 ve 20.30 saatlerinde iki ayrı seans olarak düzenlenecek ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  295
 • 11-12-2018

  Mixer, 7 Aralık-12 Ocak tarihleri arasında iki yeni sergiye ev sahipliği yapıyor. Üç sanatçının -Ayşe Ateş, Çağla Sel, Damla Yalçın- geçmişten referanslarla iç seslerine odaklandıkları ve öz benliklerine ulaşmaya çalıştıkları nesneleri sanat pratikleriyle yeniden yorumladıkları “Güzeşte” sergisi, ana sergi mekânında yer alıyor. Nostalghia’sında konuşulmayan hislerin geçiciliğinden bahseden Gorchakov Tarkovsky ve Geçmişe Yolculuk kitabında düşlerin de duygulu ve canlı bir desteğe ihtiyacı olduğundan bahseden Stefan Zweig, geçmişi unutmamak adına geçmişe dair bazı hatıraların bizimle kaldığını anımsatır. Bu bağlantıyı sağlayan çoğu zaman geçmişte anlam yüklediğimiz nesnelerdir. “Güzeşte” sergisi ile izleyenler, sanatçıların nesneler aracılığıyla geçmişleriyle kurdukları bağlara tanık oluyor.

  Yüksel Dal’ın ilk kişisel sergisi olan “Sonsuz Küçük, Sonsuz Büyük”, proje odasında yer alıyor. Sanatçı çizimlerinde anın etkisiyle spontan bir şekilde ilkel ya da çağdaş figürleri, insanları, tanrıları, cadıları, büyücüleri, kralları, köleleri boş yüzeye yansıtıyor. Çizim sürecinde kendini çizgiye teslim eden ve çizginin götürdüğü yere odaklanan sanatçının oluşturduğu desenler, şimdinin karmaşasından uzak, zamansız, öncesiz ve sonrasız bir özelliğe bürünüyor. 

  0
  0
  372
 • 11-12-2018

  Ahmet Ümit’in Ninatta’nın Bileziği isimli romanından uyarlanan Ninatta, 13-15 Aralık 2018 tarihlerinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi’nde sahnelenecek. Geçtiğimiz sezon dünya prömiyerini yapan Ninatta, Mehmet Ergüven’in rejisi, Evrim Demirel’in ilk opera bestesi ve Ahmet Ümit’in ilk opera librettosundan oluşuyor. Eserin orkestra şefliğini Zdravko Lazarov, koro şefliğini Paolo Villa, dekor tasarımını Ferhat Karakaya, kostüm tasarımını Serdar Başbuğ, ışık tasarımını Kemal Yiğitcan ve hareket düzenini Canberk Yıldız üstleniyor.

  Hitit topraklarında geçen eser, yeryüzünün ilk büyük savaşı Kadeş’i, “aşkını günah gibi yaşayan” Ninatta’yı, tanrının lanetlediği insanlar ve uğradığı lanetin bedelini ödeyen savaşçı Nuvanza’yı, “savaşa karşı bir haykırış”ı ve Ninatta’nın bekleyişini anlatıyor. Günümüz insanının aç olduğu bir konuya vurgu yapan eser barış niteliği taşıyor.

  Eserde, Ninatta rolünü Özgecan Gençer ve Gülbin Günay, Nuvanza rolünü Erdem Erdoğan ve Ali Murat Erengül, Muvatelli rolünü Caner Akgün ve Alper Göçeri, İnara rolünü Cenk Bıyık ve Serkan Bodur, Manni rolünü Aylin Ateş, Nesrin Gönüldağ ve Deniz Likos, Arinna rolünü Jaklin Çarkçı ve Ayşe Özkan, Zuvappiş rolünü Turgut İpek ve Engin Yavuz dönüşümlü olarak oynuyor.

  0
  0
  286
 • 11-12-2018

  Kırmızı Kedi Yayınevi, 10’uncu yılını 1000’inci kitabıyla kutluyor. Yayınevi bu önemli yıl dönümünde şair, yazar Feyyaz Kayacan’ın bütün eserlerini bir çatı altında toplayıp, yeniden yayımlıyor.

  Kayacan’ın yayımlanacak ilk kitabı hayattayken yayımlanan son düzyazı metni ve tek romanı olan Çocuktaki Bahçe oluyor. Diğer kitapları ise Nisan 2019 itibariyle yayımlanacak.

  ​Feyyaz Kayacan, roman ve öykülerinde, Türkçenin sınırlarını sonuna kadar zorlayarak, Bilge Karasu ile birlikte İkinci Yeni şairlerinin genişlettiği yolu açan yazarlardan (1919-1993). Yıllardır okurlarıyla yeniden buluşmayı bekleyen bu büyük ustanın daha önce yayımlanan roman, öykü, şiir, oyunlarının yanında ilk defa kitaplaşacak başka metinleri de Kırmızı Kedi etiketiyle yayımlanacak.

  0
  0
  211
 • 11-12-2018

  Berkay Ateş’in yazdığı ve Serkan Salihoğlu’nun yönettiği Hakikat, Elbet Bir Gün oyununun galası Zorlu PSM’de gerçekleşti. Normal kabul edilen her şeyin ve değerlerin alt üst olduğu bir ülkede geçen distopik masalda Gizem Erdem, Seda Türkmen, Emir Çubukçu, Can Kulan ve Berkay Ateş rol alıyor.

  Berkay Ateş’e 25. Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’nü kazandıran oyun, 24 Aralık’ta Uniq Hall’da, 2-3 Ocak’ta Zorlu PSM’de ve 26 Ocak’ta DasDas’da sahnelenecek.

  0
  0
  283
DAHA FAZLA