GÜNDEM
 • 22-01-2017

  16.!f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin 10.000 dolar para ödüllü Keş!f yarışmasında bu yıl 15 ülkede 9 film yarışacak. Yarışmanın jürisinde Nesrin Cavadzade, İtalyan yönetmen Pietro Marcello, ve Kanadalı yönetmen Richie Mehta bulunuyor.

  İlk filmi Amal ile uluslararası festivallerde 30’un üzerinde ödül kazanan ve bu yıl da !f programında Bir Günde Hindistan filmi de gösterilecek Hint asıllı Kanadalı yönetmen Richie Mehta; geçen yıl !f İstanbul’un ‘’Aşk ve Başka Bi’ Dünya Yarışması’’nda En İyi Film seçilen Kayıp ve Güzel filminin İtalyan yönetmeni Pietro Marcello; Dilber’in Sekiz Günü, Güzel Günler Göreceğiz, Yangın Var  ve Kuzu filmleriyle çok sayıda ödül kazanmış, Türkiye sinemasının en iyi kadın oyuncularından Nesrin Cavadzade’den oluşan yarışma jürisinin belirleyeceği en iyi film festival sonunda açıklanacak.

  0
  0
  593
 • 22-01-2017

  Memet Fuat’ın 1968’de hazırladığı, çocuklara çağdaş şiirimizi sevdiren antolojilerden biri olan Türk Yazınından Seçilmiş - Çocuklar İçin Şiirler, Yapı Kredi Yayınları’ndan çıktı.

  Fuat, kitaptaki şiirlerin tadına varılması için, küçüklere ayrı, büyüklere ayrı uyarılarda bulunuyor. Edebiyatımızın en özgün şairlerinden seçtiği şiirlerle çocukları gerçek şiirin güzelliğiyle buluşturuyor. Kitapta Nâzım Hikmet, Asaf Hâlet Çelebi, Cahit Sıtkı Tarancı, Rıfat Ilgaz, Bedri Rahmi Eyuboğlu, Orhan Veli, Oktay Rifat, Fazıl Hüsnü Dağlarca, Melih Cevdet Anday, Behçet Necatigil ve Cahit Külebi’nin şiirleri yer alıyor.

  Türk Yazınından Seçilmiş - Çocuklar İçin Şiirler
  Memet Fuat
  Yapı Kredi Yayınları

  Görsel: Ahra Kwon

  0
  0
  424
 • 22-01-2017

  Pera Müzesi,  “Félix Ziem: Işık Denizinde Bir Gezgin”, “Balkanlardan Gelen Soğuk Hava” sergileri ve Suna İnan Kıraç Vakfı Koleksiyon sergileri kapsamında, yarıyıl tatilinde çocuklar için atölyeler düzenliyor.

  24 Ocak-5 Şubat tarihleri arasında devam edecek olan atölyelerde birbirinden farklı ve sanat dolu etkinlikler 4-6 ve 7-12 yaş çocukları bekliyor olacak. 20 farklı atölyenin yer alacağı programda kişi başı katılım ücreti 45 TL olarak belirlenirken, katılım 10 kişilik kontenjan ile sınırlıdır.

  Detaylı bilgi ve rezervasyon için:

  0212 334 99 00 (4)

  egitim@peramuzesi.org.tr

  0
  0
  845
 • 22-01-2017

  Tiyatro D22’nin bir süredir devam ettirdiği “Yazarlar Ormanı” projesinin ocak ayı konuğu, eserleriyle edebiyatımızda yeni bir soluk yaratan yazar Sait Faik Abasıyanık olacak.

  Gelirinin tamamının kurulması amaçlanan yazarlar ormanına bağışlanacağı projede, alınan her bilet bir fidan anlamına geliyor. Yazınsal üretimleri ve idealleriyle okuyucusuna örnek olmuş, yol göstermiş yazarların eserlerine, hayatlarından kesitlere yer verilen bu etkinlik dizisinde çeşitli dinletiler ve performanslar gerçekleşecek.

  Yazarlar Ormanı’nın Sait Faik buluşması 31 Ocak, saat 21.00’de Müdavim Meyhane’de gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgi ve rezervasyon için: 05313328568

  0
  0
  1951
 • 21-01-2017

  Akbank Sanat kapsamında ilk gösterisini 20 Ocak'ta gerçekleştiren Kar - Ma / Şa bir kez daha 27 Ocak'ta Akbank Sanat Dans Atölyesinde.

  Farklı koreografların solo ve düet eserlerinden oluşan Kar - Ma / Şa isimli performans, tasarı koreografilerin yanında bilgiye odaklanan parçaların toplamından da oluşuyor. Korhan Başaran, Gizem Bilgen ve Ebru Cansız"ın koreografilerinin sunulacağı performansı 27 Ocak tarihlerinde saat 20:00'de Akbank Sanat Dans Atölyesi'nde izleyebilirsiniz. Ayrıntılar Akbank Sanat web sitesinde.

  0
  0
  799
 • 21-01-2017

  Yazar ve eğitimci Ömer Açık’ın okul koridorlarından yaşama uzanan felsefi bir hikâyeyi anlattığı Montsuzlar, Günışığı Kitaplığı etiketiyle yayımlandı.

  10-15 yaş grubuna hitaben kaleme alınan kitapta şiddetten uzak, gerçekçi karakterler eşliğinde adalet, özgürlük, dayanışma gibi önemli kavramları tartışmaya açıyor, yazar. Veysel’le birlikte sekiz öğrencinin, lisenin havalı montlarından alamamasının tek nedeni, alfabetik sıralama. Onlar, okulun Montsuzlar’ı olarak biliniyorlar artık. Peki alfabede A’yı en başa koyup B’yi, C’yi peşine takmak ve en sona da Z’yi yerleştirmek kimin fikri? Veysel, uğradığı haksızlığa karşı mücadeleye girişecek, imzasız bir bildiri de kartopu etkisi yaratarak geniş bir kitleye yayılacak. Artık herkes, öğretmenler de dahil, ezber uygulamaları sorgulamaya başlayacak.

  Montsuzlar
  Ömer Açık
  Günışığı Kitaplığı

  Görsel: Дмитрий Рогожкин

  0
  0
  577
 • 21-01-2017

  13 sanatçının işlerini bir araya getiren “Dengedekiler” adlı karma resim sergisi, Derinlikler Sanat Merkezi ev sahipliğinde 20 Ocak’ta sanatseverlerle buluştu.

  Çalışmalarıyla büyük beğeni toplayan isimlerin yer aldığı sergi, 11 Şubat tarihine kadar Teşvikiye’de bulunan Derinlikler Sanat Merkezi’nde ziyaret edilebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: Muzaffer Akyol, Avni Arbaş, Mustafa Ayaz, Kezban Arca Batıbeki, Cihat Burak, Turan Erol, Leyla Gamsız, Yalçın Gökçebağ, Ergin İnan, Zeki Faik İzer, Adnan Turani, Ömer Uluç ve Mehmet Uygun.

  0
  0
  411
 • 21-01-2017

  İngiliz felsefeci ve editör Martin Cohen’in 101 Ahlak İkilemi isimli kitabı, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitapta gerçek ve kurgusal hikâyeler ile felsefi kuramlar ve tefekkürlerin karışımı olan düşünce deneyleri yer alıyor. Kitap, ‘doğru ve yanlış’ sorularını dünyadan soyutlamaya çalışmak, sorulara mutlak çözümler getirmek yerine etik tartışmaları gerçek zeminine kavuşturabilmek için katkı sağlamayı hedefliyor. Kitap pratik etiğin dinleme, tepki verme, duygudaşlık, uzlaşma gibi pek çok yeteneğini içinde barındırıyor.

  101 Ahlak İkilemi
  Martin Cohen
  Çev.: Reha Kuldaşlı
  Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

  Görsel: Jean-Honoré FRAGONARD - The Stolen Kiss

  0
  0
  1270
 • 20-01-2017

  Sinema yazarı Rıza Oylum’un Amerikan Sineması dışındaki dünya sinemasını tek tek ele aldığı kitaplara Alman Sineması kitabı da eklendi.

  Dışavurumcu avangart sinemadan Nazi propagandalarına, Yeni Alman Sineması akımından son dönemin politik filmlerine kadar, Alman sinemasının keşfedilmesi gereken tarihine kapsamlı bir bakış sunan kitap, Seyyah Kitap etiketiyle raflarda.

  0
  0
  501
 • 20-01-2017

  Bu yıl edebiyattaki 50. yılını kutlayacak olan Selim İleri’nin Ayşe Sarısayın ile gerçekleştirdiği nehir söyleşi, Edebiyatta 50 Yıl - O Aşk Dinmedi ismiyle Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Edebiyatımızda Sevdiğim Romanlar Kılavuzu’nda Türk edebiyatının yol haritasını çıkartan Selim İleri, bu kez de,1967 yılında yayımlanan ilk yazısından, hatta ilk okumalarından bugüne edebiyatının kilometre taşlarının, farklı toplumsal ve yazınsal dönemlerin yapıtına yansımalarının izini sürüyor.

  “Hep aşkla yazdım, o aşk dinmedi,” diyen Selim İleri’nin  50 yıla sığdırdığı roman, anlatı, öykü, deneme, şiir, oyun, senaryo, inceleme, derleme gibi edebiyatın her alanına yayılmış  (şimdilik) 72 kitabının yazılış serüvenleri eşliğinde, acılar, coşkular, çalkantılar, olaylar, insanlar ve yorumlar arasından Türkiye ve  Türk edebiyatı tarihine uzanan bir yolculuğu okuyucuyla buluşturan bir eser.

  O Aşk Dinmedi
  Ayşe Sarısayın
  Everest Yayınları

  0
  0
  591
DAHA FAZLA