GÜNDEM
 • 21-10-2016

  Kurt Cobain’e hayran bir kızın doludizgin aşkını kaleme alan Lynn Crosbie’nin  Dün Gece Nerede Uyudun? Isimli kitabı, Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitabın kahramanı Evelyn Gray, on altı yaşında mutsuz ve yalnız bir kız. Zamanının çoğunu odasında kitap okuyup ölü insanlara mektup yazarak, eski plakları dinleyip başucunda asılı duran Kurt Cobain posteriyle konuşarak geçiriyor. Evelyn’in Cobain’e duyduğu aşk öyle büyük ki, ölü şarkıcıyı etten tırnaktan bir insan olarak yeniden var ediyor. Evelyn doz aşımından sonra hastanede gözlerini açtığında, hemen yanındaki yatakta eski hayatına dair neredeyse hiçbir şey anımsamayan Cobain’i buluyor. İkisi birbirlerini tanıdıkça hem uyuşturucuya hem de birbirlerine müptela oluyorlar. Cobain, Celine Black ismini alıyor ve Evelyn’le birlikte hastaneden kaçıp hayallerinin peşine düşüyorlar. Kaçınılmaz bir şekilde, ikisi de ünlü birer müzisyen oluyor. Şöhret, uyuşturucu, hırs ve kıskançlık bu iki âşığı ucu cinayete uzanan bir serüvene itiyor.

  Dün Gece Nerede Uyudun?
  Lynn Crosbie
  Çev.: Şeyda İşler
  Ayrıntı Yayınları

  Görsel: Alecia Fuschetto

  0
  0
  887
 • 21-10-2016

  Sanatçı Ali Cabbar’ın Türkiye’nin demokratik yapısını esprili bir bakış açısıyla sorguladığı sergisi “Tipsiz” bugün saat 18:30’da DEPO’da açılıyor!

  Siyasi parti amblemleri ve seçim afişlerini yeniden yaratarak ülkenin 70 yıla yayılan demokrasi serüveni ile bugün arasında paralellik kuran sanatçı, Türkiye’deki siyasi partilere ait grafik ögelerle izleyiciyi ülkenin yakın geçmişinde bir keşfe çıkarıyor.

  Cabbar’ın tuval üzerine akrilik çalıştığı 50 siyasi parti logosu ve kağıt üzerine pastelle gerçekleştirdiği seçim afişlerinin yer aldığı yerleştirmeden oluşan sergi Türkiye’deki ekonomik değişimi de gözler önüne seriyor. Aynı zamanda Türkiye’deki toplumsal hafızanın zayıflığına da vurgu yapan “Tipsiz” 27 Kasım tarihine kadar DEPO’da görülebilecek.

  0
  0
  25
 • 21-10-2016

  Akademisyen ve felsefeci Prof. Dr. Betül Çotuksöken’in “Çocuk Dünyasına Yolculuklar: Felsefe ve Çocuk” adlı söyleşisi 30 Ekim SALT Galata Atölye IV’te!

  Dünyayı ve çevresini meraklı gözlerle izleyip sürekli soru soran doğal filozoflar, Türkiye’de büyüdükçe aile, toplum ve eğitim sisteminin etkisiyle daha az soru soran ve sorgulamayan bireylere dönüşüyorlar.

  Felsefenin çocukların bu dönüşümü olumlu bir noktaya çevirmedeki etkisi, erken yaşta felsefe ile tanışmanın yararları ile aile ve eğitimcilerin bu konuda neler yapabileceğinin tartışılacağı “Çocuk Dünyasına Yolculuklar: Felsefe ve Çocuk” 30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te başlayacak.

  Eser: Ben Hartley

  0
  0
  741
 • 21-10-2016

  Sanatçı Şükran Moral'ın Bordello adlı video çalışması Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonuna girdi. Kadın bedeniyle ilgili tabulara karşı eserleriyle dünya çapında bir üne sahip olan sanatçı, 1994 yılından beri performans, video ve enstalasyon çalışmaları yapıyor

  Toplumun kalıplaşmış yargılarını kırma amacıyla genelev, akıl hastanesi ve hamam gibi mekânlarda sergiler düzenleyem Moral, kendini haksızlığa tahammülü olmayan bir sanatçı olarak tanımlıyor. Sanatçının Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi daimi koleksiyonuna giren video çalışması Bordello ise 2005 yılında Elgiz Müzesi'nde sergilenmişti.

  0
  0
  2130
 • 21-10-2016

  2014’te yayımladığı ilk kitabı Bir Günahkarın Bilmesi Gerekenler ile tandığımız Emre Varışlı’nın ikinci kitabı Diye Bir Şey Bilmiyorum, Altıkırkbeş Yayınları'ndan çıktı. Kitap, Varışlı’nın kaleme aldığı şiirlerden oluşuyor.

  Kitabın tanıtım bülteninde ise şu satırlar yer alıyor: “Bir süre önce tımarhanelere, iş yerlerine, kreşlere, spor komplekslerine, okullara, hastanelere ve insanlığı bugün ayakta tutan her şeye karşı sessiz sedasız bir savaş başlatıldı. Burada amaç artık toplumsal çözümlere ulaşmak ve ahlaklı, iyi, modern şifacılar yetiştirmek değil aksine onun çürümesini izlerken duyduğumuz hazdan bahsetmenin erdemini kavrayan yaratıcı kötülüğün gücünü kullanabilmekti. Emre Varışlı işte bu savaşın cüretkar müjdecisidir.”

  Diye Bir Şey Bilmiyorum
  Emre Varışlı
  Altıkırkbeş Yayınları

  Görsel:  Masha Fee

  0
  0
  275
 • 20-10-2016

  Müziğin farklı türlerini sentezleyen, yüzyılları aşıp günümüze kadar gelen müzikal tiyatro şovu Belcanto the Luciano Pavarotti Heritage 17 ve 18 Aralık tarihlerinde İstanbul’da olacak. IEG Live ve PIU Entertainment işbirliğiyle Volkswagen Arena’da sahne alacak müzikal tiyatro şovu izleyiciyi büyülü bir serüvene çıkarıyor.


  12 şarkıcı, 7 müzisyen ve 7 dansçının sahne alacağı gösteri Belcanto’nun tarihine damga vuran “Rönesans’tan Barok’a Belcanto”, “18. yy’dan İtalyan ve Avrupa güldürücü operası”, “Giuseppe Verdi”, “Giacomo Pucini”, “Napolitan şarkısı” ve “Dünyada Belcanto” olmak üzere altı tema üzerine kurulu. Opera aryaları, orijinal performanslar ile Napoliten şarkılar ve İtalyan Belcanto stili ile düzenlenmiş çağdaş kompozisyonlar sunan gösteri, son yüzyılın en ünlü tenoru Luciana Pavarotti’nin mirasına saygı duruşu niteliğinde. Müzikalde yer alan şarkıcılar da Pavarotti ile iş birliği içinde bulunmuş şarkıcılardan seçilmiş.

  0
  0
  661
 • 20-10-2016

  İzmir Alsancak’ta bulunan Belki Kitabevi, Oğuz Atay’ın 1970’li yıllarda yazdıkları hikayeleri tren istasyonlarında satarak hayatlarını kazanan yazarları anlattığı Demiryolu Hikayecileri adlı eserinden ilham alarak “Belki Okursun Belki Yazarsın” adında bir projeye imza attı.

  Yazarların ikinci bir kopyası olmadan tek seferlik yazacağı öyküler basılmadan, yazarların el yazıları ile okurlarla buluşturulacak. Proje kapsamını biraz daha genişletip mektup, günlük, deneme ve şiir gibi türlerin de dahil olmasını istediklerini belirten genç işletmeci Özgür Madak ve Harun Doğruçeken, okurların da yazdıkları eserleri kitabevine bırakabileceklerini belirtiyorlar.

  Projeye Kaan Çaydamlı, Ahmet Büke, Yıldız İlhan, Kerem Işık, Semih Çelenk, Handan Gökçek, Murat Şahin gibi yazarlar destek veriyor.

  0
  0
  15417
 • 20-10-2016

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından ENKA Vakfı, Petkim ve VitrA eş sponsorluğunda düzenlenen 3. İstanbul Tasarım Bienali, 22 Ekim’de başlıyor!

  Beatriz Colomina ve Mark Wigley küratörlüğünde düzenlenecek bienalin bu yılki başlığı “Biz İnsan Mıyız? : Türümüzün Tasarımı : 2 saniye, 2 gün, 2 yıl, 200 yıl, 200.000 yıl” olacak. İnsanın yüzyıllar boyunca tasarımla kurduğu ilişkiyi, arkeolojiden son teknolojiye, tıptan mimariye, bilimden iletişime birçok farklı alanda inceleyen bienalde 13 ülkeden 250 katılımcı ve 70’ten fazla proje yer alıyor.

  20 Kasım tarihine kadar devam edecek 3. İstanbul Tasarım Bienali sergileri, İstanbul’da 5 ayrı mekânda eşzamanlı düzenlenecek. Bienal sergileri ücretsiz olarak Karaköy’deki Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X Istanbul, DEPO, bomontiada’da yer alan Alt Sanat Mekânı ve girişin müze biletiyle yapılacağı Sultanahmet’teki İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde gezilebilecek.

  Eser: Ali Kazma, Safe, Still Video.

  0
  0
  702
 • 20-10-2016

  Tiyatro Diftong’un yeni oyunu Yürüsem Mi Sonuna? ilk kez Kumbaracı50 sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak.  21 Ekim Cuma günü sahnelenecek oyunu Doğuş Algün’ün yazıp yönetti. Oyunun kadrosunda Akdora Akalın, Bahadır Karaca, Bahar Süer, Güray Özçelik ve Uğur Altun yer alıyor.


  Memleketlerindeki savaş yüzünden göç yollarına düşmüş insanların hikayesini anlatan Yürüsem Mi Sonuna?, bir yere kök salamadığı için oradan oraya sürüklenirken aşklarını, kırgınlıklarını, hırslarını da yanlarında taşıyan insanların hayatlarına bakıyor. Oyun biletlerini online olarak ya da Kumbaracı50 gişesinden alabilirsiniz. 

  0
  0
  672