29 EKİM, PERŞEMBE, 2020

SALT’tan Bir Fotoğrafın Öyküsü

SALT'ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle sürdürdüğü Perşembe Sineması'nın "Evde" gösterimleri Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü (Martha: A Picture Story) filmini izleyicilerle buluşturuyor.

1970’ler New York’unda çekmeye başladığı grafiti fotoğrafları, şiddetli tepkilerle karşılaşan sokak sanatının zamanla bütün dünyada tanınıp yaygınlaşmasına katkı sağlayan Martha “Marty” Cooper’ın hayatına odaklanan Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü’nün yönetmenliğini Avustralyalı Selina Miles üstleniyor. Miles’ın ilk belgesel filmi olan Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü, sokakların tenha olduğu saatlerde tren istasyonlarında doğan bu sanatın gelişimine bakıyor. National Geographic dergisindeki ilk kadın stajyer fotoğrafçı ve New York Post gazetesindeki ilk kadın fotoğrafçı olan Cooper’ın, göz ardı edilen sokak kültürlerini belgelemesi sayesinde, sokak sanatı dünyasının en önemli isimlerinden biri hâline gelmesinin izini sürüyor.

Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü filmi 29 Ekim 19.00'dan 1 Kasım 23.59'a kadar saltonline.org’da çevrim içi olarak izlenebilecek. Gösterimler yalnızca Türkiye’den erişime açık ve ücretsiz olacak. SALT’ın Garanti BBVA Mortgage desteğiyle 24 Eylül tarihinden itibarinden devam ettirdiği “Evde” gösterimleri 29 Kasım’a kadar devam edecek.

​Görsel künye: Martha: A Picture Story [Martha: Bir Fotoğraf Öyküsü] (2019) filminden bir kare ©Projector Films

0
1809
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage