20 KASIM, CUMA, 2020

“Bir Hareketin Tam Ortasında Olma, Bir Arada Olma Durumu”

Merve Çanakçı, uzun zaman ayırdığı bir düşünme ve sanatsal araştırma süreci sonrasında ortaya çıkardığı hibrit eserlerden oluşan bir kurguyu sanatseverlere sunduğu “Eşik” sergisi ile 21 Kasım’dan itibaren .artSümer’de sanatseverlerle buluşuyor.

Bugüne dek çalışmalarında insan olma hâlini farklı açılardan ele alarak araştıran ve yorumlayan Merve Çanakçı, .artSümer’deki dördüncü kişisel sergisi “Eşik”e hazırlandığı süre içinde yaptığı araştırmaları çağdaş post-hümanist söylem çıkışlı fikirler ile kesişen ve içinde bulunduğumuz küresel dönüşüm anını eşik kavramıyla bağdaştırıyor. Sanatçı, bunu “bir hareketin tam ortasında olma, bir arada olma durumu” olarak tanımlıyor. Kelime anlamı olarak bir durumdan diğerine geçiş, arada olma, bir yerden uzaklaşma, çıkma ya da bir bitişi çağrıştıran, aynı zamanda yeni bir başlangıcı da içinde barındıran “Eşik”, kasıtlı olarak kendimizi içinde bulduğumuz bu geçiş anını araştırırken insan, doğa, hayvan, özne, nesne, kültür ve tarihin alışılagelmiş algılanışlarını sorguluyor.

​Merve Çanakçı’nın “Eşik” başlıklı kişisel sergisi 21 Kasım 2020 - 9 Ocak 2021 tarihleri arasında .artSümer’de ziyaret edilebilir.

Künye:
1. Döngü, 2019 (detay) 23 adet farklı boyutlarda kağıt üzerine kurşun kalem
​2. Ateş Böceği, 2020 işlenmiş kumaş üzerine akrilik, 130x110 cm 

0
1310
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
Geldanlage