0 YAPILAN YORUMLAR
4333 GÖRÜNTÜLENME
2 TAKİPÇİ
1 BEĞENİ
Setenay Alpsoy, "Doku/Texture" Sergisi

Setenay Alpsoy "Doku/Texture" Kişisel Sergisi

4 Ekim - 4 Kasım 2016

Setenay Alpsoy beşinci kişisel sergisi “Doku / Texture ” 4 ekim Salı günü evin Sanat Galerisi’nde açılıyor. Alpsoy kendine has üslubu ile değişen şehri izleyici ile buluşturuyor.

    Tuvalin sınırlarını zorlarcasına; tıka basa camlar, pencereler, çerçeveler hepsi beraber bir doku oluşturmuşlar. Yapıları çevreleyen hava, gökyüzü ancak pencerelerdeki yansımalarda mevcut. Yataylar, dikeyler, dikdörtgenler, neredeyse grafik bir etkiye sahipler. Binalar, tuvalin içine sıkıştırılmış, hapsedilmiş olmalarına rağmen; nefes alıp veriyorlar, sessizce izliyorlar.

     Şehir... Bir anlamda insanın inşa ettiği en büyük yapı.. Setenay Alpsoy on senedir şehri, ucu bucağı olmayan İstanbul'u resmediyor. Kentin kendisi gibi onun resmi de değişiyor. Başlangıçta strüktürel bir üsluba ve pitoresk bir içeriğe sahip olan resimler; şimdi daha biçimsel, geometrik bir yapıya, bununla birlikte daha şiirsel ve içsel bir anlatıma sahip.

     Setenay Alpsoy beşinci kişisel sergisinde “zıtlıklar” üzerine bir yapı inşa ediyor, uyumsuz parçalardan mükemmel bir birliktelik oluşturuyor. Resimlerinde hiç figür olmamasına rağmen “çok kalabalık” olduğunu hissediyoruz; binalar soğuk ve donuk olmalarına rağmen, renkler capcanlı; sıradan yapılar olmalarına rağmen, Alpsoy onları “anıtsallaştırıyor”.

  Nefes almakta zorlandığımız zamanlardayız; evimize hapsolduğumuz geceler geçiriyoruz, geleceğimizi yitirdiğimizi düşünerek. Zıtlıkların, içinde yaşadığımız coğrafyanın “doku”su olduğunu söylüyor birileri. Oysa soluklanmak lazım, tebessüm etmek... umut etmek için...

İşte tam da bu yüzden Setenay Alpsoy, bize kendimize, kendi yansımamız olan bu dev yapıya bakmanın renkli yollarını arıyor.

Setenay Alpsoy’un ““Doku / Texture ”” isimli sergisi  4 Ekim – 4 Kasım 2016 tarihleri arasında Pazar günleri hariç her gün Evin Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Setenay Aplsoy

Setenay Aplsoy, Tuval üzerine yağlıboya, 116x120cm, 2016

0
1537
1
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle
MEKAN BİLGİSİ

1996 yılında Evin ve Ümit İyem tarafından, İstanbul’un tarihi semtlerinden Bebek’te kurulan Evin Sanat Galerisi, kurucularından Evin İyem’in ismini taşımanın ötesinde, sanatçıya ve sanatsevere kendini evinde hissettirmeyi hedefleyerek yola çıkmı

... devamı
İLETİŞİM BİLGİSİ

galeri @evin-art.com

   

 

TAKİPÇİLERİ
2
YAZILARI
3