GÜNDEM
 • 21-10-2017

  Edebiyatımızın ustalarından Ferit Edgü’nün büyük eseri Hakkâri’de Bir Mevsim, 40. yılı vesilesiyle özel bir basımla yeniden okurla buluşuyor.

  Hakkâri’de Bir Mevsim, ilk kez 1977 yılında yayımlandığında Türkçe yazında pek çok şeyi değiştirdi. Japonca ve Çince dâhil birçok dile çevrilen, Türkiye’de olduğu kadar dünyada da ses getiren, aynı zamanda Erden Kıral yönetmenliğinde filme uyarlanarak, 33. Berlin Film Festivali’nde aralarında Gümüş Ayı’nın da olduğu beş ödül kazandı.

  ​Edebi kıymetinin yanı sıra o “uzak” coğrafyayı ele alışıyla, bölgenin okur nezdinde görünürlük kazanmasında mütevazı ama önemli bir katkı oluşturan kitap, Sel Yayıncılık etiketiyle özel baskı ciltli ve özel kâğıtlı yeni tasarımıyla raflardaki yerini aldı. 

  0
  0
  364
 • 21-10-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Garanti Bankası sponsorluğunda 2018 yılında 25. yılını kutlamaya hazırlanan İstanbul Caz Festivali yaklaşırken, 21 Ekim Cumartesi günü İstanbul’da bir müzik devini ağırlıyor. Müzikseverlerin yakından tanıdığı, Grammy ödüllü efsanevi müzisyen Marcus Miller, Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Ana Tiyatro’da hayranlarıyla buluşacak.

  ​Daha önce 19. ve 22. İstanbul Caz Festivalleri kapsamında İstanbul’da unutulmaz konserlere imza atan ve ülkemizde büyük bir hayran kitlesi bulunan Grammy ödüllü efsanevi müzisyen Marcus Miller, Avrupa Turnesi’nin ilk ayağında Türkiye’yi tekrar ziyaret ediyor. Eski ve yeni parçalarından oluşan geniş bir seçkiyle müzikseverleri selamlayacak olan Miller, desteklediği yetenekli genç müzisyenlerden oluşan bir kadroyla dinleyici ile buluşacak. Türkiye’den sürpriz bir sanatçının da Miller’a eşlik edeceği konserde dinleyiciler, sanatçının 2018’de yayımlanacak olan yeni albümünden parçaları da ilk kez dinleme fırsatı bulacak. 

  0
  0
  385
 • 20-10-2017

  Gelecek yıl 17.si düzenlenecek !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’ne başvurular başladı. Türkiye sinemasındaki yeni bakışları keşfeden programıyla dikkat çeken ve belgesel sinemanın en iyilerini buluşturan !f İstanbul, 15 Şubat – 4 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin web sitesinden yapılacak başvurular için son gün 1 Aralık Cuma.


  ​Türkiye’den başvuracak kurmaca uzun filmler arasından bir film, Keş!f Uluslararası Yarışma’da jüri önüne çıkacak. !f İstanbul’un 11 yıl önce başlattığı ve dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği yarışmasına ilk ya da ikinci filmini çekmiş yönetmenler katılabiliyor. Uluslararası jürinin “sinemada cesur hikâye anlatımı ve biçimsel arayış” kriterlerini gözeterek değerlendirdiği filmlerden birinin yönetmeni festivalin sonunda “yılın en ilham verici yönetmeni” seçilecek ve 10.000 Amerikan Doları değerindeki !f Keş!f Ödülü’nün sahibi olacak.

  0
  0
  484
 • 20-10-2017

  Gazeteci, yazar ve senarist Rich Cohen’in Rolling Stones’un öyküsünü anlattığı kitabı Güneş, Ay ve Rolling Stones, Domingo Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

  ​İsmini en son Martin Scorcese ve Mick Jagger’la birlikte HBO için yarattığı VINYL dizisiyle duyduğumuz Cohen, hızlı hayatlar, yalanlar, acılar, çabalar, kavgalar; başkaldırı, özgürlük, eğlence, uyuşturucu, ölüm, seks, hapis, para ve yıldızlar için söylenegelmiş daha ne varsa hepsini en uçta yaşamış, hep düşmüş, hep kalkmış ve her seferinde yeniden zirveye tırmanabilmiş Rolling Stones’un öyküsünü, kelimenin tam anlamıyla “içeriden”, hem de “roman tadında” aktarıyor.

  0
  0
  354
 • 20-10-2017

  Türkiye’nin en kapsamlı fotoğraf organizasyonu Fotoistanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nin dördüncüsü 30 Eylül tarihinde başladı. Ekim ayının 22’sine kadar sürecek olan programda tüm dünyadan ve Türkiye’den pek çok önemli isime yer verildi.

  Bu sene öne çıkan isimler arasında Michael Kenna da var. Çağdaş güzel sanatlar fotoğrafçılığının ustalarından sayılan Kenna, siyah– beyaz fotoğrafın gurusu olarak biliniyor. Yakaladığı egzotik görüntülerin altında geleneksel ve en son fotoğrafçılık tekniklerini bir arada kullanması yatıyor denilebilir. Festival dahilinde sergilenen serisi; Japonya manzaralarının, gizemli ve göz alıcı elementlerinin; su, toprak ve gökyüzü ile etkileşimini anlatıyor.

  ​O’Art Galeri’de sergilenecek eserler, 19 Ekim tarihinden itibarıyla görülebilir.

  0
  0
  337
 • 20-10-2017

  42 Shops, Maslak’ın yeni yaşam merkezi olma yolunda ilerliyor. Sanat, gastronomi, eğlence ve alışverişi harmanlayıp tek çatı altında toplayan 42 Shops, Çağla Cabaoğlu Galeri işbirliğiyle, sanatçı Murat Bengüer’i ağırlıyor. 

  “ABSTR(ACT)” adlı sergisi ile sanatseverlerle buluşan Bengüer, günümüz yaratımının çok dilliliğini yapıtlarına yansıtıyor. Resim ve heykel disiplinlerine hakim olan sanatçı bunların yanı sıra mobilya tasarımları da gerçekleştiriyor. 

  ​42 Shops Art!SPACE “ABSTR(ACT)” sergisi ile 24 Ekim – 25 Kasım tarihlerinde ziyaretçilerini bekliyor olacak.

  0
  0
  165
 • 20-10-2017

  2017 yılında Artémisia Mizah Ödülü’ne değer görülen, İngiliz yazar, illüstratör Jacky Fleming’in, ince eleştiriler ve dâhiyane bir ironiyle, toplumsal hayatta varlık göstermeye çalışan kadınların mücadelesini ele aldığı kitabı Kadınların Nesi Var?, Desen Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  ​Eski zamanlarda hiç kadın yoktu. İşte bu yüzden, okuldaki tarih derslerinde kadınlardan bahsedildiğini duymazsınız. Erkekler elbette vardı ve büyük kısmı da dâhiydi. Hepimiz onların adını çocukluğumuzdan beri ezberledik. Ama yine de siz siz olun ve kimsenin sözüne inanmayın. Hatta bu söz Aydınlanma Çağı’nın "Yorulmaz Dâhisi" Rousseau’ya, Evrim Teorisi’nin babası Darwin’e, psikanalizin kurucusu Freud’a ait bile olsa…

  0
  0
  1061
 • 20-10-2017

  Marian Hill, 21 Ekim Cumartesi akşamı Türkiye’de ilk kez Babylon’a konuk oluyor. Jeremy Lloyd ve Samantha Gongol’un projesi Marian Hill; blues, akustik ve dijitalin harmanıyla klasik ve modern sesleri bir araya getiriyor. İlk teklileri One Time’ın başarısını geçen sene yayımladıkları Act One albümüyle devam ettiren ve Down adlı parçalarıyla radyo listelerine hızlı bir giriş yapan ikili, eşine az rastlanır bir tarz yakaladı. 

  0
  0
  321
 • 19-10-2017

  Bu yıl 15’incisi gerçekleşmekte olan İstanbul Bienali kapsamında Bernard van Leer Vakfı’nın katkılarıyla bir çocuk kitabı yayımlandı. Yekta Kopan’ın yazdığı ve çizer Gökçe Akgül’ün resimlediği, yayın yönetmenliğini ise Burcu Ural Kopan’ın yaptığı Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı, çocuklara iki martının peşinde İstanbul Bienali’ni gezdiriyor.

  Kitap, çocuklarda güncel sanata, 15. İstanbul Bienali’ne ve bu yılın teması olan “iyi bir komşu”ya dair merak uyandırıyor. Dikkat çeken çizimleri, uygulamalı bölümleri ve zengin içeriğiyle çocuklar güncel sanata dair kelimeler ve kavramlarla tanışıyor.

  Opti ile Pesi: Komşuluk Şarkısı, tüm bienal mekanlarından ve anlaşmalı kitabevlerinden ücretsiz olarak temin edilebilir.

  Fotoğraf: Selçuk Polat

  0
  0
  846
 • 19-10-2017

  Avusturya’dan çıkıp elektronik müzik sahnesine başarılı bir giriş yapan, sahnede müziğin ötesinde bir deneyim alanı yaratan ikili HVOB, son albümleri Silk’in tanıtım turnesi kapsamında Zorlu PSM’ye konuk oluyor. 27 Ekim’de Avusturya Kültür Ofisi iş birliğiyle gerçekleşecek konsere eşlik edecek Winston Marshall ile HVOB, yakaladıkları daha karanlık ve büyüleyici ton aracılığıyla müzikseverlere çok özel bir performansa tanık olma fırsatı sunuyor.

  ​2012’de kurulup techno ve house’a yeni bir soluk getiren HVOB, Winston Marshall’ın dâhil olduğu son albümlerinden Silk’in tanıtım turnesi kapsamında Zorlu PSM’de! İsimlerinin açılımı “Her Voice Over Boys” olan ikili, müziklerindeki inanılmaz dengeye Winston Marshall’ın eklemleneceği performansla Hindistan, Çin ve Güney Afrika gibi farklı coğrafyalara uzanan hayran kitlesinden İstanbullu dinleyicilerine unutulmaz bir gece vadediyor.

  0
  0
  306
DAHA FAZLA