GÜNDEM
 • 23-03-2018

  İclal Dikici’nin insan eliyle yaratılan teknolojinin, nasıl zamanla insanın kendisini esir alabileceğini anlattığı, Maria Brzozowska'nın resimlediği Teneke Uygarlığı, Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  2012 Tudem Edebiyat Ödülleri Öykü Yarışması’nda birinciliğe değer görülen İclal Dikici, bilimkurgu ve fantastik öğelerden beslendiği bu kitabıyla dokuz yaş ve üzeri okurların dikkatini gelir eşitsizliği, temel hak ve özgürlükler gibi güncel toplumsal konulara çekiyor.

  ​Bambaşka dünyaların çocukları olan Atila ve Defne’nin hayatları, her cumartesi günü göz göze geldikleri dört yol ağzında bir çıkmaza girer. Kırmızı arabanın ani duruşuyla başlayan “zincirleme duruşlar”, yüzlerce aracı peşi sıra sürükleyerek, yepyeni bir yaşam biçimini, Otokent’i oluşturur. Çok geçmeden bu sıradışı kenti yönetmesi için bir başkan seçilir. Arabaların üst üste yığılmasıyla yükselen devasa oto-gökdelenler Otokent’i giderek yaşanmaz bir yere dönüştürür. Başkanın, on yaş ve üzerindeki araçları hurdalığa çektirme kararı yakında gerçekleşecek felaketlerin habercisidir. Toplumdaki ayrışma yüzünden içten içe kaynamaya başlayan Otokent sakinlerinin yaptıkları hataların bedeli ağır olacaktır.

  0
  0
  7
 • 23-03-2018

  Dünyaca ünlü Brit-rock grubu Travis, “Travis performing their album ‘The Man Who’ in full + other hits” turnesi dahilinde ve Garanti Caz Yeşili Konserleri kapsamında, 8 Haziran’da Zorlu PSM’de olacak.

  ​1990 yılında başladıkları müzik hayatlarında Glosgow’dan samimiyetlerini tüm dünyaya yaymayı başaran, Why Does It Always Rain On MeSingLove will come through, Side ve Closer gibi hit parçaların sahibi Travis, büyüleyici performanslarını 8 Haziran’da Zorlu PSM Ana Tiyatro’ya taşıyor. Bu sene 18 yaşına giren The Man Who albümünün turnesi kapsamında İstanbul’a konuk olacak grup, The Man Who albümünde yer alan şarkılarının yanı sıra klasikleşen softrock hitlerini de müzikseverlerle buluşturacak.

  0
  0
  96
 • 23-03-2018

  REM Art Space, 5 Nisan – 7 Mayıs tarihleri arasında Firdevs Kayhan ve M. Wenda Koyuncu küratörlüğünde “Düşüş: Koltuk Boşluğu” sergisine ev sahipliği yapacak. Sergi, farklı disiplinlerde üretilen fotoğraf, video, resim ve yerleştirmelerden oluşuyor.

  Sergide yer alan sanatçılar: Borga Kantürk, Müge Yıldız, Osman Nuri İyem, İrem Tok, Zeren Göktan, İlhan Sayın, Magnús Logi Kristinsson şeklinde sıralanıyor.

  ​​Albert Camus’nun Düşüş (La Chute/1956) kitabından ilhamını alan sergi, kitaba atıfla, korkular, sıkıntılar ve kaygılar arasında sıkışıp kalmış bireylerin direnme ve teslim olma pratiklerini kendi iç yaşantısında arayışlarını konu ediniyor. İlhan Sayın, karakalem desenlerinde medeniyetten matuf dünya hayatının, kırılgan, ölümcül ve geçici izlerini derin bir boşluğa bırakırken, Borga Kantürk’ün Koltuklar serisinden fotoğraflarına eşlik ediyor. Müge Yıldız, Bulgaristan’daki sanatçı programı sırasında gerçekleştirdiği, 1968 yapımı Amerikan filmi Swimmer’dan ilhamla yarattığı nomad yüzücü videosu yer çekimine karşı direnme metodlarını düşündürürken, İrem Tok’un demirden paletleri ve video yerleştirmesi Müge Yıldız’ın yüzücüsüne tersten bir cevapla karşılık veriyor. Zeren Göktan'ın Beklenmedik Hareketler serisinden, Arkabahçe ile Osman Nuri İyem’in “Gelecek size uzak gelecek, kayıt kayıt altında“ fotoğrafları yalnızlığı ve bir başınalığı savuşturmanın farklı bağlamlardaki imkânsızlığını kayda alıyorlar. İzlandalı performans sanatçısı Magnús LogiKristinsson ise “I tried my best to see my name there” isimli videosu ile antrenman yapmadan koşmaya kalkışan bir sanatçının bedensel değişkenliklerinin temsilini ifade ediyor. 


  Kapak Görsel: Zeren Göktan, arkabahçe 4, Beklenmedik Hareketler Serisi,2017

  0
  0
  238
 • 23-03-2018

  British Council'in Keşfet projesi kapsamında başlattığı ve Türkiye'den İTEF - İstanbul Uluslarası Edebiyat Festivali ile İngiltere'den Word Factory'nin ortaklığıyla gerçekleştirilen "çeşitlilik" temalı kısa öykü yarışması sonuçlandı.

  Projeye katılan 432 öykü arasından İTEF - İstanbul Uluslararası Edebiyat Festivali, Yekta Kopan ve Seray Şahiner’den oluşan seçici kurul tarafından Ayşegül Yazmacı’nın “Yasemin” adlı öyküsü birinci olarak seçildi. Birleşik Krallık’ta yapılan açık çağrıya katılan 82 öykü arasındansa Nadine Aisha Jassat’ın “Jakaranda” isimli öyküsü birinciliğe layık görüldü.

  Yazarlar kendi yazma pratikleriyle şekillenen farklı sesleriyle Keşfet projesine katkıda bulundular. Proje kapsamında yazılan öykülere https://www.britishcouncil.org.tr adresinden ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  176
 • 22-03-2018

  Editöryal ve küratöryal projeler üreten Art Visus, Istanbul Art Map’in ikinci sayısını yayımladı. İlk sayısı geçtiğimiz Ocak ayında çıkan haritanın Mart - Nisan edisyonunda; İstanbul’daki güncel sergilerin detayları, sanat mekânlarının iletişim bilgileri ve harita üzerindeki ayrıntılı konumları bulunuyor.

  ​Şehirde aktif faaliyet gösteren 120 sanat mekânına yer veren haritayı; Beyoğlu, Cihangir, Karaköy, Beşiktaş, Bebek, Arnavutköy, Bomonti, Kadıköy, Moda ve Bağdat Caddesi’ndeki sanat mekânlarından, birtakım restoranlardan, kafelerden, barlardan, kitabevlerinden, otellerden, tasarım butiklerinden ve Atatürk Havalimanı’ndan ücretsiz edinmek mümkün.

  0
  0
  1559
 • 22-03-2018

  “Sait Faik Abasıyanık 111 Yaşında” etkinlikleri kapsamında düzenlenen yazar buluşmalarının ikincisine 2008 yılı Sait Faik Hikaye Armağanı sahibi Behçet Çelik konuk olacak.

  Sait Faik Abasıyanık Müzesi ve Darüşşafaka Cemiyeti tarafından düzenlenen söyleşi dizinde yazarlar, Sait Faik Abasıyanık’ı hayatını ve edebiyatını konuşarak anıyorlar.

  ​Söyleşi, 24 Mart Cumartesi, saat 13.30’da Burgazada Sait Faik Abasıyanık Müzesi etkinlik salonunda gerçekleşecek. Katılım herkese açık ve ücretsiz olacak.

  0
  0
  195
 • 22-03-2018

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 2016 yılında düzenlenmeye başlayan ve 2017-2018 sezonunda DHL sponsorluğunda gerçekleştirilen İKSV Galaları, Steven Spielberg’in yönetmen koltuğunda oturduğu en yeni filmi Ready Player One’ı sinemaseverlerle buluşturuyor. Sanal bir oyun evreninde geçen ve görsel efektleriyle büyüleyen, 3D bilimkurgu macera olan Ready Player One, İKSV Galaları kapsamında 28 Mart Çarşamba akşamı 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda gösterilecek.

  ​2045 yılında, küresel ısınma, kirlilik ve aşırı nüfus yüzünden dünya karmaşanın esiridir. İnsanlar gerçek dünyanın sıkıntılarından kaçmak için OASIS adlı dijital bir oyun aracılığıyla sanal bir evrende zaman geçirmektedir. Ailesini küçük yaşta kaybeden genç Wade Watts, oyunun milyarder kurucusunun sakladığı hazineyi bulmak için çabalarken, karşısına çok güçlü ve kötü amaçlı bir şirketin kadrolu oyuncuları çıkar. Bir süre sonra her şey bir oyun olmaktan çıkıp acımasız bir rekabete dönüşür. 

  0
  0
  337
 • 22-03-2018

  Attilâ İlhan Bilim, Sanat ve Kültür Vakfı tarafından Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları desteğiyle düzenlenen ve bu yıl üçüncüsü gerçekleşecek Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nde 2017 yılında yayımlanmış bir şiir kitabı ve bir romana “Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü”; ayrıca 30 yaş altı erkek ve yaş sınırlaması olmaksızın kadın yazarlara da ilk roman ve ilk şiir kitabı için “Vakıf Özel Teşvik Ödülü” verilecek.

  Onursal Başkanlığı’nı Doğan Hızlan’ın üstlendiği Attilâ İlhan Edebiyat Ödülleri’nin seçici kurulunda edebiyat dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan iki ayrı seçici kurulu bulunacak. Başkanlığını Selim İleri’nin üstlendiği Roman Seçici Kurulu’nun üyeleri arasında Mehmet Eroğlu, Asuman Kafaoğlu Büke, Ülkü Karaosmanoğlu ve İlhan ailesi adına Ali Cem İlhan yer alacak. Metin Celal başkanlığındaki Şiir Seçici Kurulu’nda ise A. Ali Ural, Haydar Ergülen, Adnan Özer ve İlhan ailesi adına Kerem Alışık görev alacak.

  Yarışmada, “Attilâ İlhan Edebiyat Ödülü’ne hak kazanan şiir kitabı ve roman sahibi ayrıca 7.500 TL; “Vakıf Özel Teşvik Ödülü’ne hak kazanan ilk şiir kitabı ve ilk roman sahibi ise 2.500 TL para ödülü sahibi olacak.

  ​Yarışmaya katılacak şair ve yazarlar ya da yayınevlerinin, aday olunduğuna dair imzalı bir yazı ile 10 nüsha kitaplarını, 31 Mayıs 2018 Perşembe günü akşamına kadar Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfı’nın adresine teslim etmeleri gerekiyor. Ödül kazanan eserler ise, Seçiciler Kurul değerlendirmelerinin ardından 2018’in kasım ayında açıklanacak. Adres: Sıraselviler Caddesi Billurcu Sokak No: 26 Kat:2 Taksim, Beyoğlu, 34433 İstanbul.

  0
  0
  430
 • 21-03-2018

  Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi, 11 Mayıs - 24 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi’indeki Türkiye Pavyonu için yapıt üretecek sanatçı ise İnci Eviner olarak belirlendi. Serginin küratörlüğünü Zeynep Öz üstleniyor. İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkısıyla gerçekleşecek olan sergi, Arsenale’de 2014-2034 dönemi için tahsis edilen, uzun süreli mekânda yer alacak.

  ​Venedik Bienali 58. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu Danışma Kurulu’nda Bilgi Üniversitesi Sanat ve Kültür Yönetimi Bölümü öğretim üyesi Serhan Ada, Suna ve İnan Kıraç Vakfı, Kültür ve Sanat İşletmesi Genel Müdürü Özalp Birol, küratör ve İstanbul Modern Müzesi Sanat Danışmanı Paolo Colombo, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Batı ve Çağdaş Sanatlar Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeynep İnankur ile Arter'in küratörlerinden Başak Doğa Temür yer alıyor.

  0
  0
  257
 • 21-03-2018

  İyilik İçin Sanat Derneği’nin, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden yeni mezun gençleri desteklemek üzere kurguladığı Atölye|Pasaj’da bir yıllık çalışmalarını tamamlayan ilk genç sanatçı grubu eserlerini sanatseverlerle buluşturuyor.

  Sanatı geniş kitlelere sevdirmek, iş ve sanat dünyasını birbirine yaklaştırmak, markaların sanatla ilişki kurmalarını sağlamak hedefiyle kurulan İyilik İçin Sanat Derneği, her kesimden pek çok sanatseverin sanat paydasında buluştuğu bir köprü. “İyilik İçin Sanat” felsefesiyle yola çıkan dernek, her yıl Güzel Sanatlar Fakültesi resim, heykel ve mimarlık bölümünde eğitim gören ve gelecek vadeden başarılı gençlerin eğitimine katkıda bulunuyor.

  Yaklaşık 1 yıl süren atölye çalışmalarını tamamlayan projenin ilk grup genç sanatçıları, 26 Mart 2018 Perşembe akşamı Esentepe’deki GaleriDeniz’de açılacak olan sergiyle sanatseverlerle buluşacak. 6 genç sanatçının 72 eserle katılacağı sergi, 26 Nisan tarihine kadar açık kalacak.

  ​Genç sanatçı adayları Cansu Kahraman, Elif Aydemir, Elifko, Hatitze Achmet, Mehmet Ali Dinçer ve Tünay Tunç’un eserlerinin yer aldığı Atölye|Pasaj yıl sonu sergisi, hafta içi 10.00 – 12.00 ve 14.00 – 16.00, hafta sonu ise 14.00 – 16.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.


  ​Kapak Görsel: Hatitze Achmet

  0
  0
  562
DAHA FAZLA