GÜNDEM
 • 17-12-2017

  Àngel Esteban’ın yaşamlarının bir bölümünde kütüphanecilik yapan büyük yazarları tanıttığı eseri Yazar ve Cenneti, Alakarga Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  ​Mario Vargas Llosa'nın önsözüyle yayımlanan kitapta kütüphaneci 30 yazar yer alıyor. Robert Burton, kendi ölüm tarihini saptamıştı. Lewis Carroll, hem kütüphaneci hem fotoğrafçı hem de kuklacıydı. Kuklaların kendi kendine hareket edebilecekleri bir düzenek hazırlamıştı. Menéndez Pelaya, gözlerinden biriyle sağ, diğeriyle sol sayfayı aynı anda okuyabiliyordu.

  ​Görsel: Austrian National Library, Vienna

  0
  0
  329
 • 17-12-2017

  Platform'un ikinci uluslararası projesi Berlin Zamanı 22 Aralık'ta Toy İstanbul'da başlıyor. Ceren Ercan'ın yazdığı Türkiye üçlemesinin Seni Seviyorum Türkiye, Berlin Zamanı, Tahran Rüyası ikinci oyunu olan Berlin Zamanı, ülkemizde yönettiği farklı oyunlarla tanınan Alman yönetmen Frank Heuel tarafından sahneleniyor.

  ​Ezgi Çelik, Tuğçe Altuğ ve Kutay Kunt'un başrollerini paylaştığı oyun Berlin ve İstanbul sokaklarında üç genç insanın izini sürüyor. Berlin’de New-Wave adı verilen yeni göç dalgasının bir parçası olan bu gençler, yaşadıkları gündelik karşılaşmalarla son dönemde iki ülke arasında yaşanan gerilimin de bir parçası haline geliyorlar. Üç karakter de kendini Türkiye’nin Avrupalı yüzü olarak tanımlıyor.

  0
  0
  263
 • 16-12-2017

  REM Art Space, Başak Kaptan’ın “Arboretum” adlı ilk kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. Lewis Johnson’un küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergi, Arboretum’u insan eliyle oluşturulmuş kırsal bir manzara olarak ele alıyor.


  Başak Kaptan, genellikle Mardin’de rastladığı ağaç gövdelerine bakarak çizdiği manzaralardan oluşan dijital baskı serilerini, sulu boya kâğıtlarının CNC lazer makinesi kullanılarak yakılması ile oluşturuyor. Sergide başka bir doğa çevirisini anılaştıran sanatçı, mahallede çocukların savaş oyuncağı olarak birbirlerine attıkları kozalakların izini sürüyor.


  Sergi, 15 Ocak tarihine kadar görülebilir.

  0
  0
  454
 • 16-12-2017

  TESAK Çarşamba Akşamüstü Söyleşileri’nin “Edebiyat ve Felsefe” başlığı altında düzenlenen söyleşi dizisinin konusu bu kez “Edebiyat Eserleri ve Adaletsizlik” olacak.

  Kadıköy Belediyesi ve Maltepe Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen söyleşide konuşmacı olarak Prof. Dr. Gülriz Uygur yer alacak. Bu konuşmada edebiyat eserlerinde adaletsizliği görmenin mümkün olduğu ileri sürülecek; öncelikle “görme”nin anlamı ortaya konacak, bunun da etik farkındalıkla ilgili olarak anlaşılması gerektiği belirtilecek. Etik farkındalığın önünde önemli bir engel olan önyargılarla bunların yol açtığı bilgisel adaletsizlik, edebiyat eserlerinden hareket edilerek gösterilecek. “Görme”nin anlamı ve etik farkındalıkla ilişkisi yine edebiyat eserlerinden seçilen parçalarla belirtilecek.

  ​20 Aralık, saat 18.30’da Tarih, Edebiyat ve Sanat Kütüphanesi’nde gerçekleşecek olan söyleşiye katılım ücretsiz olacak. Salon, 120 kişilik yer sayısıyla sınırlı olacak.

  Görsel: Acacia Johnson

  0
  0
  237
 • 16-12-2017

  Pedro Almodovar’ın en çok etkilendiği ve hatta basın toplantısı sırasında gözyaşlarını tutamadığı 120 Beats Per Minute (Kalp Atışı Dakikada) filmi 29 Aralık’ta vizyona giriyor.

  ​Bir zamanlar bizzat Act-Up Paris’te görev almış olan yönetmen Robin Campillo, Cannes’da izleyiciler kadar eleştirmenlerden de övgü alan yeni filminde, 1990’ların başında AIDS’e karşı farkındalık yaratmaya çabalayan bu aktivist örgütün hikâyesini anlatıyor. Doğulu Çocuklar filmini festivalde izlediğimiz Campillo’nun bu filmi anlatısal olarak çok keskin manevralara sahip, sürprizlerle dolu bir dram. 120 Beats Per Minuteduygusal yoğunluğu oldukça yüksek, yaralayıcı ve zihinlere kazanan sinemasal anlar yaratıyor.

  0
  0
  742
 • 15-12-2017

  Polonyalı ressam ve yönetmen Dorota Kobiela ve Hugh Welchman'ın yönetmenliğini üstlendği animasyon filmi Loving Vincent, ünlü ressam Vincent van Gogh’un yaşamı ve esrarengiz ölümünü konu alıyor.

  ​Ünlü ressam Vincent Van Gogh’un ilgi çekici hayat hikâyesini, ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatan filmde yer alan 65.000 kare 125 ressam tarafından 10 yıla yakın bir sürede yağlı boyayla resmedildi. 2018 Altın Küre Ödüllerine En İyi Animasyon dalında aday olan başyapıt niteliğindeki bu filmde Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar, tutkulu ve talihsiz hayat hikâyesi de konu ediliyor. Olay örgüsü ise yazarın kendisi tarafından yazılan 800 mektup üzerinde kuruluyor. 

  https://www.youtube.com/watch?v=CGzKnyhYDQI

  0
  0
  1347
 • 15-12-2017

  Charles Dickens'ın Ebenezer Scrooge'un sıra dışı hikâyesini anlattığı, insana dair sıcak ve ürkütücü bir Noel hikâyesi olan eseri Bir Noel Şarkısı, Yabancı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Yıllar önce hayatını kaybeden iş ortağı Marley'nin hayaleti, huysuz, cimri ve Noel ruhundan yoksun Scrooge'un evine gelir ve ona üç hayalet tarafından ziyaret edileceğini söyler. Bunlar, Geçmişin, Şimdinin ve Geleceğin hayaletleridir. Scrooge, bu üç hayaletle birlikte hayatını sonsuza dek değiştirecek bir yolculuğa çıkacaktır.

  "Dünya üzerinde kahkaha ve güler yüzlülük kadar karşı konulmaz derecede bulaşıcı olan bir şey yoktur."

  0
  1
  1102
 • 15-12-2017

  Mixer, Gökçe İrten’in kentsel dönüşüm ve bunun bireyler üzerinden yarattığı hissiyata odaklanan kişisel sergisi “Muhit”e ev sahipliği yapıyor.

  15 Aralık tarihinden itibaren görülebilecek olan sergi, son yıllarda değişen şehirleşme anlayışının getirdiği farklı yaşam biçimlerinin beraberinde getirdiklerini konu ediniyor. Farklı pencerelerden birbirlerini izleyen karakterler kentsel dönüşüm ile yer değişiminin bireylere yaşattığı tedirginliği görünür kılıyor.


  Muhit sergisi 13 Ocak tarihine kadar ziyaret edilebilir.

  0
  0
  274
 • 15-12-2017

  Uluslararası tıbbi insani yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) ve Studio Kawakeb, bu yıl 13-17 Aralık tarihleri arasında İstanbul'da gerçekleştirilecek olan 9. Hangi İnsan Hakları? Film Festivali'nde izleyicilerle buluşacak.

  Yedi dakikalık kısa animasyon filmi Sorry I Drowned (Boğulduğum İçin Üzgünüm), Documentarist tarafından düzenlenen festivalin yerinden edilme, mültecilik ve sürgün hikâyelerinin toplandığı “Evimiz Neresi?” bölümünde gösterilecek. Beyrut merkezli Studio Kawakeb ve MSF'nin birlikte hazırladığı Sorry I Drowned, dünyanın savaş, zulüm ve umutsuzluktan kaçan milyonlarca insanın sesini duymazlıktan geldiği bir dönemde, Akdeniz'de boğularak hayatını kaybeden bir kişinin üzerinde bulunduğu sanılan bir mektuptan esinlendi.

  ​17 Aralık Pazar günü saat 17:00'de Aynalı Geçit'te yapılacak gösterimin ardından MSF Beyrut ekibinden Yazan Al-Saadi ve Studio Kawakeb'i temsilen filmin yönetmenlerinden David Habchy, festivalin söyleşi kısmına dâhil olacak ve katılımcıların sorularını yanıtlayacak.

  0
  0
  382
 • 15-12-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından düzenlenen 15. İstanbul Bienali’nin Pinakothel der Moderne Müzesi ile gerçekleştirdiği iş birliği üzerine bu yılın teması İyi Bir Komşu, 14 Aralık – 29 Nisan tarihleri arasında Münih’te sanatseverlerle buluşuyor.

  ​15. İstanbul Bienali’nin küratörleri Elmgreen & Dragset’in yanı sıra, Pinakothek der Moderne’in güncel sanat bölümü direktörü Bernhart Schwenk küratörlüğünde gerçekleştirilen “İyi Bir Komşu Yolda” sergisi, İyi Bir Komşu başlıklı 15. İstanbul Bienali’nde ele alınan ev, göç, komşuluk gibi aciliyeti hissedilen konularla ilgili diyaloğu sürdürürken, sanatçıların eserlerini farklı bir bağlamda sergilemek için yeni bir alan açıyor.​

  0
  0
  264
DAHA FAZLA