GÜNDEM
 • 16-08-2017

  Elektronik, trip-hop, grime ve avant-garde üretimleriyle tanınan İran asıllı multidisipliner sanatçı Sevdaliza, Babylon Soundgarden sahnesinde hayranlarıyla buluşuyor.

  The Suspended Kid ve Children of Silk EP’lerinin ardından bu yıl ISON adını verdiği albümünü yayınlayan Sevdaliza, şarkı sözlerinde usta romancılardan etkileniyor. Müziği tek bir türle sınırlandırılamayan sanatçı, dokunaklı, melankolik sesi ve özgün performansıyla festivalcilere farklı bir müzik deneyimi vadediyor. 

  Festivalin detayları babylonsoundgarden.com adresinden ve Babylon Soundgarden sosyal medya hesaplarından takip edilebiliyor.

  0
  0
  468
 • 16-08-2017

  Edebiyatseverleri yazarlarla ve bir dolu etkinlikle Balat’ta buluşturmayı amaçlayan “Yazarlarla Kahve Sohbetleri” programı Sezgin Kaymaz’la başlıyor. İlk etkinlik 19 Ağustos Cumartesi günü, 14:00 - 16:00 saatleri arasında Olmadık Projeler Atölyesi’nde gerçekleşecek.

  Yazarlarla kitapları ve yazarlık serüvenleri üzerine kahve eşliğinde sohbetlerin yapılacağı etkinlik dizisi, ayda iki kez cumartesi günleri 14:00 - 16:00 saatleri arasında Olmadık Projeler Atölyesi’nde gerçekleştirilecek.

  ​Yazarlarla Kahve Sohbetleri, okuma ve yazma tutkunlarını Balat’ta buluşturacak üç aylık bir program kapsamında düzenleniyor. Yeni nesil yazar platformu Yazım Kılavuzu ile Olmadık Projeler’in hayata geçirdiği program, her çarşamba 19:00 - 21:00 ve cumartesi günleri 14:00 - 16:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek. Ekim sonuna kadar devam edecek program kapsamındaki “Hikâyeye Dair Her Şey” ve “Editörlerle Baş Başa” etkinlikleri, yazmaya meraklı olan herkese açık olacak. Program kapsamında ayrıca; sevilen klasik eserlerdeki karakterler, tiyatro sanatçıları tarafından canlandırılarak ete kemiğe büründürülecek. Etkinlikler, Olmadık Projeler Atölyesi’nin kütüphane alanında düzenlenecek.

  0
  0
  183
 • 16-08-2017

  Önder Kulak’ın kültür endüstrisi fenomenine dair Adorno’nun eleştirileri üzerinden hazırladığı rehber kitap niteliğindeki çalışması Theodor Adorno: Kültür Endüstrisinin Kıskacında Kültür, İthaki Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitap, Theodor Adorno’nun eleştirel yaklaşımı ışığında bir yandan kültür endüstrisini açımlamaya ve sorgulamaya çalışırken, diğer yandan okuru beğenilerimizi tartışmaya çağırıyor. Kültür endüstrisinin kıskacında yaratılan kültürün, bireyin özgün beğenilerini yansıtamayacağını savunarak, bir başka seçeneğin mümkün olduğu sonucuna da varıyor.

  ​Günümüzde kültür endüstrisinin internet ve dijital oyunlar aracılığıyla kazandığı etki ve yaygınlaşma, dahası endüstriyel kültürün tüketicilerinin aynı zamanda üreticileri haline gelmeleri Adorno tarafından tahayyül bile edilemezdi. Elbette, bunlar televizyonun ulaştığı nokta gibi Adorno’nun düşüncelerini doğrulamakta ama aynı zamanda çizdikleri sınırları zorlamaktadırlar. Bundan dolayı, Adorno’nun felsefesinin bahsedilen değişimler ve yeni formlar bakımından tekrar değerlendirilmesi son derece elzemdir.

  0
  0
  179
 • 16-08-2017

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın düzenlediği İKSV Galaları’nın yeni filmi sinemanın en saygın yönetmenlerinden Steven Soderbergh imzalı Logan Lucky olacak. Logan Lucky, 23 Ağustos Çarşamba akşamı saat 21.30’da Cinemaximum City’s Nişantaşı’nda sinemaseverlerle buluşacak.

  ​Oyuncu kadrosunda Channing Tatum’dan Hillary Swank’a birçok yıldız oyuncuyu barındıran Logan LuckyOceans serisi gibi birçok tempolu soygun-aksiyon filminin üstesinden hakkıyla gelen yönetmen Steven Soderbergh’in merakla beklenen son filmi. Film, Charlotte Araba Yarışı’nda 14 milyon dolarlık bir soygun yapmak ve ailesinin talihini döndürmek isteyen Johnny Logan’ın bu yoldaki maceralarını izliyor. 

  0
  0
  134
 • 16-08-2017

  Kolektifliğe önem veren ve ortak bir isim altında üretmeye ve paylaşmaya davet eden “Komşuda Pişer Bize de Düşer" sanatçı kolektifleri sergisi 14 Eylül Perşembe günü saat 18.00'de Halka Sanat Projesi'nde açılacak.

  Işıl Eğrikavuk küratörlüğünde ve Jozef E. Amado koordinatörlüğünde gerçekleşecek sergide, sanatçı kolektifleri dadans, HAHve Pelesiyer, bu sergi için ürettikleri yeni işlerini sergileyecek.

  Sergilerin yanı sıra içinde ekolojik davranışlardan gastronomik tadımlara, atölye çalışmalarından video gösterimlerine kadar birçok etkinliğe ev sahipliği yapacak olan “Komşuda Pişer Bize de Düşer”, 14 Eylül ile 14 Ekim tarihleri arasında görülebilir. 

  0
  0
  163
 • 16-08-2017

  ANAMED ve Performistanbul iş birliğiyle, Nazlı Gürlek imzalı “BİR” isimli performans projesi gerçekleşecek. 23 Eylül Cumartesi günü 17.00-20.00 saatleri arasında görülebilecek.

  ​Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılının da kutlanacağı akşamda Gürlek, performansında Çatalhöyük’te 1980’de ortaya çıkarılmış, MÖ 6500 yılı civarında yapılmış olan bir duvar resmini canlandıracak. Nazlı Gürlek, performansa konu olan resimle ilgili şunları söylüyor: “Arkeolojik bulgulardan, Çatalhöyük’te tüm yapıların konut işlevi taşıyan mekânlar olduğu ve toplumun, bu yapıların içinde gerçekleşen çeşitli ritüellerle organize edildiği anlaşılıyor. Duvar resimleri yapmak da bu ritüellerden biri. Çatalhöyük resimlerinde genellikle birkaç geometrik formun tekrarından oluşan, oldukça kontrollü ve neredeyse matematiksel kesinlikte yapıldığı gözlenen soyut motifler görüyoruz. Bu performansa konu olan resim ise, diğerlerinden farklı. Görsel anlamda dağınık, uçucu, akıcı ve boşluklu. Bu resim bana duraksız akan nehirleri, hem doğaya hem insan bedenine hayat veren yaşam enerjisini, yaratım gücünü, yaşamın sınır tanımaz gücünü hatırlatıyor.”

  0
  0
  39473
 • 15-08-2017

  Fenomen serinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı, canlı orkestra eşliğinde, beyazperdede konser deneyimi sunan Movies in Concert serisi kapsamında Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nde.

  John Williams imzalı film müziklerinin Orkestra Istanbul tarafından icra edileceği etkinlik, izleyicileri 3-4 Kasım tarihlerinde Harry Potter’ın büyülü dünyasıyla buluşturacak.

  ​CineConcerts ve Warner Bros Consumer Products, geçtiğimiz yıl Harry Potter Film Concert adını verdikleri, kült filmin gösterim ve müzikal performansının eş zamanlı gerçekleşeceği bir dünya turu duyurdu. Haziran 2016'da başlayan tur, J.K. Rowling'in “Büyücülük Dünyası”nı, 2018 yılı boyunca 35'ten fazla ülkeyi kapsayan yüzlerce gösteride izleyicilerle buluşturacak. Bu turne kapsamında Harry Potter serisinin ilk filmi Harry Potter ve Felsefe Taşı, 3-4 Kasım tarihlerinde üst üste iki gece Zorlu PSM Ana Tiyatro’da büyülü bir dünyanın kapısını aralayacak.      

  0
  0
  476
 • 15-08-2017

  Edebiyatta Üç Nokta, 22’nci sayısında kapağına mücadeleyi sembolize eden bir boksör eldiveni koyarak sanatın cesaretle ilişkisine odaklandı.

  Editörlüğünü Cenk Gündoğdu'nun yaptığı derginin bu sayısında şair ve yazar Haydar Ergülen’in 60. yaşına armağan dosyada Özcan Erdoğan’ın yaptığı söyleşi, Tuğrul Tanyol, Adnan Özer, Baki Ayhan T, Emel Kaya’nın yazıları yer alıyor. Dergi, “Şiir dünya halini insanlık haline çevirir” diyen Haydar Ergülen’in şiir ve yazı evreniyle tanışmak isteyenler için önemli bir buluşmayı vaat ediyor. Edebiyatseverlerin duygularını, sanat sevgilerini, heveslerini sömüren ve ticari faaliyetleriyle her gün biraz daha ortamı kirleten akla, ilişkilere ve vasatlığa vurgu yapan dergi editörü Cenk Gündoğdu, “Nakavt” başlıklı yazısında tarafsızlığın iyi şiiri kirleten kötülüğe su taşıdığını ifade ederek cesaretli davranmamız gerektiğini belirten bir okuma deneyimi sunuyor. Sanatta yenilik önerisinin karşılaştığı zorluğu ve bunu yenmek için şairlerin mücadelelerinden örnekler veren Gündoğdu, hiçbir yeniliğin çiçeklerle, kokteyllerle karşılanmadığını aksine küçümsendiğini, alçaltılmaya çalışıldığını Nâzım’dan Garip’e bu durumu ifade ederek bugün de geçmişten farklı olmayan vasat koalisyonlardan bahsederek iyi şiiri kovan kötü şiirlerle mücadele etmenin önemini işaret ediyor.

  Dem köşesinde ölümünün 100. yılında şair Cahit Külebi’nin  “hikâye” şiiriyle açılan dergide şiirleriyle şair Tuğrul Tanyol, Haydar Ergülen, Oya Uysal, Osman Çakmakçı, Alper Gencer, Cihan Oğuz, Elif Sofya, Betül Tarıman, Alper Gencer, Ömer Şişman, Cihat Duman, Onur Sakarya, Kaan Koç, Can Çelikoğlu, Ümit Şener, Onur Koca, Begüm Çalışkan, Oğuz Ziya Anıl, Zafer Zorlu’nun yanı sıra Majksimilyan Voloşin yer alıyor. Pelin Batu ve Metin Kaygalak’ın “Doğu Batı” odağındaki okumalarıyla ilerleyen derginin “Şiir Fırtınası” adlı köşesinde Şengül Can, Şerif Mehmet Uğurlu, Gökhan Arslan üçlüsü Ömer Şişman’ı konuk ediyor. Selda Uygur, mektuplarla edebiyat tarihindeki kazısını sürdürüyor: Kafka.

  Cesaret adlı dosyanın girişinde dergi, şiir ortamındaki vasatlığa, edebiyatı kirleten tüccar zihniyete dikkat çekerek cesur adımların hiçbir dönemde kokteylle, kutlamayla, çiçekle, şölenle karşılanmadığının işaret edildiği dosyada “Sözü bugüne taşırsak; şiirimizde 2000’lerde yaşanan kırılma ve değişim isteğini ortaya koyan cesur adımları, son dönemde sosyal hayattaki keskin değişimler karşısında sanatçının tavrını ve hayatın tüm alanlarını kaplayan vasatlığı tartışmak istedik.” denilerek verili olana övgüyle mesaisini sürdüren, yaverliği kendine meslek seçen, ortalama altındakiverimleri etrafında toplayarak bir “değer” gibi sunan, para odaklı çıkar ilişkileriyle sanat ortamını kirleten vasatlık her dönemden çok daha fazla bir alan kaplıyor bugünün şiir ortamına eleştirel yaklaşan ve şiirde oluşan vasatlığına dikkat çekerek kötü şiirin iyi şiiri kovmasına karşı duranların cesur sözleriyle kuşanmış: Murat Üstübal, Mehmet Butakın, Sinan Bakır, Zafer Zorlu, Can Gürses. Ayrıca Veysel Çolak ve Mustafa Bayram Mısır’ın bu bağlamdaki yazıları yer alıyor.

  ​Serpil Çalışkan’ın kadın ve şiddet üzerinden son çalışması bağlamında Zehra İpşiroğlu ile Zeynep Aydın’ın Hüseyin Kıran ile son kitabı Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor odağında yaptığı söyleşi, Özen B. Demir’in küçük İskender şiirini merkeze aldığı yazısı, Özlem Şan, Muazzez Eser, Servet Karaaslan’ın öyküleri ve Yağmur Ali Coşkun’un Vahşi Hafiyeler üzerine değerlendirmesi, Reza Artman’ın manifestal fotoğraflarına dair metni dergide önde duruyor. 

  0
  0
  2344
 • 15-08-2017

  Uma Krishnaswami’nin kaleme aldığı çocuklara toplumsal sorumluluk, arkadaşlık ve kitap sevgisine dair eğlenceli bir hikâye sunan Kitapçı Dede ve Ben, hep kitap etiketiyle yayımlandı.

  Okul dönemindeki çocuklara hitap eden kitabı, Özlem Sarı’nın dilimize çevirdi, Tunç Atalay resimledi.

  Dokuz yaşındaki Yasmin her gün apartmanlarının yanında sokak kütüphanesi kuran emekli öğretmen Kitapçı Dede’den bir kitap alır. Okuduktan sonra iade eder ve yenisini alır. Derken bir gün belediye başkanı bu sokak kütüphanesinin kaldırılmasını ister, Yasmin de bununla ilgili bir şeyler yapmaya karar verir. Ama ne yapabilir ki? Yerel seçimler yaklaşmıştır, Yasmin oy bile kullanamayan bir çocuktur.

  ​Yasmin, Kitapçı Dede’nin ona okuması için verdiği bir kitabı hatırlar. Kitap, bir avcının ağına takılan bir kuş sürüsüyle ilgili eski bir halk hikâyesidir. Kuşlar hep birlikte aynı anda kanatlarını çırparlarsa ağı yukarı doğru uçurabileceklerini ve güvenli bir yere vardıklarında da arkadaş canlısı bir köstebekten ağı kemirip kendilerini serbest bırakmasını isteyebileceklerini fark ederler. Bu kitaptan esinlenen Yasmin ve arkadaşları, mahallelerinin sesini duyurabilmek için bir seçim kampanyası başlatırlar.

  0
  0
  234
 • 15-08-2017

  A Corner in the World ve bomontiada Alt, genç sanatçılar ve topluluklar için yeni bir konuk sanatçı programı başlatıyor. Alt 001 programıyla kariyerlerinin başındaki sanatçılar 3 Ekim - 10 Kasım tarihleri arasında sürecek program boyunca stüdyodan ve danışmanlık olanaklarından yararlanabilecek.

  ​Sanatçılar, performans sanatları alanında geliştirdikleri projelerle başvuru yaparak bomontiada Alt’ta projeleri için stüdyo alanında çalışmalar yapabilecek. Projelerini geliştirme aşamasında danışmanlık ve prodüksiyon desteği alarak performanslarını ya da projenin farklı aşamalarını paylaşma imkanı bulabilecek.

  Programa 30 yaş altında ya da ilgili alanlardaki eğitimini en fazla üç yıl önce tamamlamış sanatçılar katılabiliyor. Bu yıl programa kabul edilecek bir sanatçı ya da bir topluluk 10 Eylül tarihinde açıklanacak. Programa katılmak isteyen genç sanatçılar çok disiplinli projelerle www.bomontiada.com/alt001 linkinden indirdikleri başvuru formunu doldurarak, 28 Ağustos 2017 tarihine kadar infoalt@bomontiada.com adresine göndererek başvuru yapabilecek. 

  0
  0
  287
DAHA FAZLA