GÜNDEM
 • 28-06-2017

  ENKA Kültür Sanat, 29. Yıl Açıkhava Buluşmaları’nın yeni haftasında seyircisini, iki konser ve bir tiyatro oyunuyla karşılıyor. ENKA, haftanın ilk etkinliğinde Tuğrul Tülek’in rejisiyle, Nereye Gitti Bütün Çiçekler oyunuyla açıkhavada Mam’art Tiyatro’yu ağırlayacak. Oyunda Şenay Gürler, Hale Akınlı, Goncagül Sunar, Feri Baycu Güler, Gözde Kansu, Melisa Doğu, Ece Yüksel performans sergileyecek. Haftanın ikinci etkinliği olan Turcolatino akımının öncüsü olan sanatçı Ayhan Sicimoğlu ve Latin All Stars ekibi 5 Temmuz Çarşamba akşamı müzikseverlerle buluşacak. Sicimoğlu, orkestrasıyla yerel ezgileri ve popüler şarkıları Latin enstrümanlarının sıcaklığı ve kıpırtısıyla yorumlayacak.

  ​Haftanın son etkinliğinde ise Eşref Denizhan Açıkhava Sahnesi’nde, popüler müziğin her döneme imzasını bırakan ismi Sertab Erener konser verecek. Sanat hayatında 25 yılı geride bırakan Sertab Erener, 6 Temmuz Perşembe akşamı, yetenekli gitarist Emre Kula ile birlikte çok özel bir performans sunacak. Program kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler saat 21.15’te başlarken 29. Yıl ENKA Kültür Sanat Açıkhava Buluşmaları, 10 Ağustos tarihine kadar devam edecek.

  0
  0
  342
 • 28-06-2017

  İstanbul Modern, Türkiye’de modern sanatın öncülerinden ve soyut sanatın ilk temsilcilerinden Fahrelnissa Zeid’in yapıtlarıdan oluşan seçkiyi ziyaretçileriyle buluşturuyor. Bunun yanı sıra, 2006 yılında Haldun Dostoğlu’nun küratörlüğündeki “Gökkuşağı’nda İki Kuşak: Fahrelnissa Zeid ve Nejad Melih Devrim” sergisine özel hazırlanan belgesel, 13 Temmuz 2017 tarihinde sanatseverler için gösterimde olacak.

  ​Saat 15.30’da gerçekleşecek gösterimin ardından Haldun Dostoğlu; Fahrelnissa Zeid ve Nejad Melih Devrim’in sanat pratiğini ve “Gökkuşağında İki Kuşak” sergisi sürecindeki deneyimlerini izleyicisiyle paylaşacak. Etkinlik, İstanbul Modern’in sinema salonunda ücretsiz olarak gerçekleşecek.

  0
  0
  473
 • 28-06-2017

  Notos Yaratıcı Yazarlık Atölyesi yazın gelişiyle beraber Adatepe’de bulunan Taş Mektep’e taşındı.

  Adatepe, tarihi 1700’lere dayanan eski bir köy. Kazdağları’nın tepesinde, ormanın ortasında yer alan bu köy Zeus Altarı’nın arkasında, Edremit Körfezi’ne yukarıdan bakan bir yere konumlanmış.

  Taş Mektep’te 29 Temmuz – 3 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek atölyede yoğun bir program uygulanacak. Her gün üç ders, en az 36 saatlik uzun çalışma sunulacak.

  Koşullar ve kayıt için buraya tıklayınız. 

  0
  1
  642
 • 28-06-2017

  İstanbul Film Festivali kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA)’nın destekleriyle bu yıl 12. kez düzenlenen Köprüde Buluşmalar, Fragman ve Kısa Film olmak üzere iki yeni atölye serisi düzenliyor.

  ​Dört film, dört kurgucu ve dört eğitmenin bulunacağı atölyede yer alacak filmler ile eğitmenlerin isimleri açıklandı. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için en önemli malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen Fragman Atölyesi, 14 haziran – 4 Temmuz tarihlerinde yapılacak. İlk ya da ikinci kısa filmini çekecek yeni nesil genç sinemacılara yönelik olacak Kısa Film Atölyesi ise 8-18 Temmuz tarihlerinde yapılacak. Atölye, kısa filmlerin sinema sektöründeki önemine dikkat çekmeyi ve uluslararası seviyede yapımların artmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ekim ayında yapılması beklenen ikinci kısa film atölyesinin başvuru çağrısı ilk atölyenin ardından duyurulacak.

  https://www.youtube.com/watch?v=YRSHvfWi3Ww

  0
  0
  447
 • 27-06-2017

  Prof. Dr. Onur Bilge Kula’nın, Zülfü Livaneli’nin sanatçı kişiliğini, entelektüel duruşunu ve sorumluluğunu, edebiyatını Hegel, Thomas Mann ve Adorno açısından bir irdelediği Livaneli Kitabı, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Kula, sanatın ve sanatçının iktidar karşısındaki konumunu, sanat-politika ilişkisini bütün ayrıntılarıyla tartışarak, Mutluluk, Serenad, Kardeşimin Hikâyesi, Konstantiniyye Oteli, Leyla’nın Evi ve Huzursuzluk gibi eserlerini analiz ederek ayrıntılı bir Livaneli portresi çıkarıyor. 

  0
  0
  630
 • 27-06-2017

  24. İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri arasında, cazın duayen isimlerinden dünya müziğinin tanınmış ekiplerine, yeni keşiflerden sevilen yıldızlara, farklı mekânlarda gerçekleştirilecek 50’nin üzerinde konserle, bu yaz temmuz ayında keşiflerle dolu bir festival deneyimi yaşatacak.

  Ünlü yıldızların, Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki “Beyond The Memory” konserinin yanı sıra aralarında vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo gibi ustalara, Avrupa cazının efsane ismi Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki muhteşem sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer aldığı “JUNUN” projesi de festivalin bu yılki konukları arasında.

  ​Festival kapsamında bu yıl önemli bir yenilik, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” olacak. 28 Mart Salı akşamı Zorlu PSM’de düzenlenen bir basın toplantısıyla 24. İstanbul Caz Festivali’nin programı 4 Temmuz Salı 21:00’de açılış konseri olan Fatih Erkoç ile başlayacak.

  0
  0
  1626
 • 27-06-2017

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılını bir sergiyle kutluyor.

  ​21 Haziran’da açılan “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergisi arkeoloji meraklılarını tarihte dokuz bin yıllık yolculuğa çıkarıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Çatalhöyük’te yürütülen bilimsel çalışmaların üç boyutlu modellemeyle buluntuları yeniden canlandırma, kazı alanlarının lazer taraması ve VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle Çatalhöyük binalarının deneyimlenmesi gibi interaktif sergileme yöntemleriyle aktaran sergi 25 Ekim tarihine kadar Beyoğlu, ANAMED’de izlenebilir.

  0
  0
  746
 • 26-06-2017

  Edebiyat danışmanı Timour Muhidine olan Fransız fotoğrafçı Philippe Dupuich'in çektiği yeraltı edebiyat dünyasından yazarların yakın plan portrelerinin yer aldığı “İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı” fotoğraf sergisi devam ediyor.

  Dupuich’in 2013 ile 2016 yılları arasında çektiği yazarların yakın plan portreleri, İstanbul'un kentsel heyecanını ve küreselleşmiş bir megalopolün canlılığını da anlatıyor. Sergide yer alan küçük İskender, Hakan Günday, Aslı Erdoğan, Metin Kaçan gibi yazarlar portreleriyle ziyaretçileri yeraltı edebiyat dünyasında bir yolculuğa davet ediyor.

  ​Sergi, 13 Temmuz’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Ziyaret için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

  0
  0
  1162
 • 26-06-2017

  Kısa filmlerin sinema dünyasında etkin bir dinamik olduğu düşüncesiyle, Türkiye’de bu alanda bir platform oluşturan ve alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, 19-29 Mart 2018 tarihleri arasında 14. kez düzenlenecek. Festival’in en çok ilgi gören, geçtiğimiz yıl 52 ülkeden toplam 1055 filmin başvurduğu Yarışma Bölümü için son başvuru tarihi 30 Kasım 2017 olarak açıklandı.

  Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan 14. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Bölümü’ne başvuran eserler arasından, jüri değerlendirmeleriyle seçilen en iyi filmler 5.000 $ ile ödüllendirilecek. Yarışmayı kazanan filmler, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde düzenlenecek "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında izleyiciyle buluşacak. 14. Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif “Özel Gösterim ve Akbank Kısa Film Forum” bölümleri yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle 19-29 Mart 2018 tarihleri arasında sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak.


  ​14. Akbank Kısa Film Festivali yarışması başvuru formlarını, Akbank Sanat’tan ya da www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adreslerinden temin edilebilirsiniz.

  0
  0
  1175
 • 25-06-2017

  İstanbul Telif Ofisi ve Gümüşlük Akademisi Vakfı’nın başlattığı Edebiyat Bursu projesinin ilk çeviri bursu Dayla Rogers’ın oldu.

  Her yıl aralarında Faruk Duman, Tankut Aykut, Latife Tekin, İsmail Gezgin, Barbaros Altuğ, Sırma Köksal'ın bulunduğu danışmanlar kurulunun önereceği, en az bir edebiyatçıya ve çevirmene karşılıksız Edebiyat Bursu sunulacak. Bursun amacı edebiyatçı veya çevirmenin üretim sürecine destek olmak. Geçtiğimiz ay Sırma Köksal, Latife Tekin ve Barbaros Altuğ'dan oluşan seçici kurulun seçtiği 10.000 TL'lik ilk Edebiyat Bursu yazar Hüseyin Kırna'a verilmişti.

  İlk çeviri ödülü olan 5.000 TL tutarındaki bursun sahibi ise Haw'ı tüm incelikleri ve nüanslarıyla İngilizceye aktaran ve yazar Kemal Varol'un dünyasını başka bir kültüre taşıyabilen Dayla Rogers’ın oldu. Rogers, 2017 yılında Kemal Varol'un Haw romanından çevirdiği bölümler ile PEN America'nın verdiği PEN/Heim çeviri fonu tarafından desteklenmeye değer görülmüştü.

  0
  0
  752
DAHA FAZLA