GÜNDEM
 • 24-05-2018

  Emma Lewis’ın yazdığı ve resimlediği, 2017 Bologna Ragazzi Ödülü’nü alan Benim Müzem, Redhouse Kidz etiketiyle dilimizde yayımlandı.

  Londra’da bulunan Tate Modern’in imzasını taşıyan bu kitap 5 yaş ve üzeri çocuklara müzeleri tanıtıp sevdirecek nitelikte.

  ​Kitap, küçük bir kıza şehirde eşlik ederek müzelerin nasıl yerler olduğunu keşfe çıkarıyor. Tarihi eserlerin sergilendiği binalar, çiçeklerden oluşan koleksiyonlar... Başka ne tür müzeler var? Küçük kız bu öyküde, belki de en özel müzenin düşündüğümüzden daha yakınımızda olduğunu keşfediyor. 

  0
  0
  169
 • 24-05-2018

  UNIQ İstanbul ve Başka Sinema iş birliği ile dördüncüsü düzenlenen Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran – 11 Eylül tarihleri arasında 35 filmden oluşan seçkisiyle gerçekleşecek.

  ​UNIQ İstanbul, geleneksel Açıkhava Film Festivali, 5 Haziran akşamı Guillermo Del Toro’nun yönettiği, 74. Venedik Film Festivali Büyük Ödülü’nü kazanan, 90. Oscar Ödülleri’nde 13 dalda adaylığı bulunan ve En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Prodüksiyon Tasarımı ve En İyi Film Müziği ödüllerini kazanan The Shape of Water (Suyun Sesi) filmiyle başlayacak. Uzun metrajların yanı sıra kısa filmlerin de seçkiye dahil edildiği festival programı kapsamında animasyon gecesi, korku gecesi ve 14 Haziran’da başlayacak Dünya Kupası’na özel bir gece de düzenlenecek. Festivalde öne çıkan yönetmenler arasında ise Michael Haneke, Greta Gerwig, Yorgos Lanthimos, Michel Hazanavicius, Andrey Zvyagintsev, Christian Petzold ve Fatih Akın bulunuyor.

  0
  0
  182
 • 24-05-2018

  Julio Cortázar’ın Sınav adlı romanı ve Andrés Fava’nın Güncesi adlı anlatısı Ayşe Nihal Akbulut’un çevirisiyle Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Sınav, Cortázar’ın Seksek’ten diğer birçok öyküsüne nice fikrinin tohumlarını attığı deneysel bir anlatı olmasının yanında dönemin Arjantin toplumuna dair eleştirel bir bakış da sunuyor.

  Sınav, bitirme sınavlarına hazırlanmak yerine hava kararırken Buenos Aires’in puslu caddelerinde, sürprizlerle dolu meydanlarında, cazın ve taze fikirlerin beraber çınladığı bar ve kafelerinde gezinen Juan, Clara ve dostlarının macerası.

  ​Yazarın sembol ve gizem merakına ışık tuttuğu kadar kendine has mizahını da açığa çıkaran Andrés Fava’nın Güncesi, Cortázar’ın yaşam ve edebiyat yaklaşımının temellerine ilişkin benzersiz bir kaynak. Andrés Fava’nın Güncesi’ni oluşturan rüyalar, notlar, diyaloglar, öyküler ve alıntıları Cortázar 1950’de, Andrés Fava’nın da karakterleri arasında bulunduğu  Sınav’ın bir parçası olarak kaleme alsa da daha sonraları bu metni Sınav’dan ayırmaya karar vermişti.

  0
  0
  229
 • 24-05-2018

  Daire Sanat, Evren Erol’un “Aklın İyimserliği” adlı sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Evren Erol, sanatı; var olan gerçekliğe alternatif bakma yöntemleri geliştirebilmek noktasında sanatçıya sonsuz özgürlük alanı yaratan, kendini ifade etme ve sorgulama alanı olarak görüyor. “Aklın İyimserliği” sergisinde sanatçının önceki sergilerinden farklı olarak heykelleri ile birlikte mekânsal bir kurgunun parçası olarak desen ve yerleştirmeleri de izleyici ile buluşuyor.

  ​Evren Erol‘un “Aklın İyimserliği” sergisi 12 Mayıs-23 Haziran tarihleri arasında görülebilecek.

  0
  0
  161
 • 23-05-2018

  Casa dell’Arte ve Art50.net, genç sanatçılara destek verme amacıyla yeni bir iş birliğine adım atıyor. Art50.net sanatçılarının bir arada olacağı “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı sergi, Bodrum Casa dell’Arte Galeri’de yer alacak.

  25 Mayıs tarihinden itibaren görülebilecek “Bir Yaz Gecesi Rüyası”, adından da anlaşılacağı gibi William Shakespeare’in 400 yılı aşkın bir süre önce kaleme aldığı Bir Yaz Gecesi Rüyası’ndan esinleniyor. Sergide, Mehmet Çevik, Görkem Dikel, Merve Dündar, İdil Güral, Begüm Mütevellioğlu, Azime Sarıtoprak, Saliha Yılmaz ve Baysan Yüksel‘in eserleri yer alıyor.

  ​Shakespeare’in yarattığı ortamdan yola çıkarak, seyirciyi bir yaz gecesi esintisi eşliğinde fantastik bir yolculuğa çıkarmayı hedefleyen “Bir Yaz Gecesi Rüyası” adlı sergi 2 Temmuz tarihine kadar görülebilir.

  0
  0
  168
 • 23-05-2018

  Mehmet Güreli’nin prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapan yeni filmi Dört Köşeli Üçgen’in vizyon tarihi açıklandı.  27 Temmuz’da sinemaseverlerle buluşacak film, son olarak 6. Uluslararası Kayseri Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Görüntü Yönetmeni ve Jüri Özel ödüllerini kazandı. 

  ​Mehmet Güreli’nin Gölge’den sonra ikinci uzun metraj sinema filmi olan Dört Köşeli Üçgen, Güreli’nin aynı zamanda dayısı olan ünlü yazar Sâlâh Birsel’in aynı adlı romanından uyarlandı ve senaryosunu Görkem Yeltan kaleme aldı. Bir gözlemcinin hikâyesinin anlatıldığı filmin başrolünde yer alan Mustafa Dinç’e; Ülkü Duru, İştar Gökseven, Kaan Çakır, Emre Altuğ, Mehmet Esen, Sezgi Mengi, Alper Saldıran, Şencan Güleryüz, Gökçer Genç, Pınar Tuncegil, İlyas Özçakır ve birçok önemli isim eşlik diyor. Filme ayrıca Sâlâh Birsel’in eşi, tiyatrocu Jale Türkan Birsel de konuk oyuncu olarak destek verdi. 

  https://www.youtube.com/watch?v=gfTEw7hU-Sg

  0
  0
  782
 • 23-05-2018

  Sanatçı Levent Sevi, “Varolmayanyerler / Nonexistentplaces” adlı sergisiyle Bantmag. Havuz'da sanatseverlerle buluştu.

  Sanatçı, 2016-2018 yılları arasında Tel Aviv, Bat-Yam, Yafo, Moda, Yeldeğirmeni, Kuzguncuk, Dalyan ve Kaş'ta telefonla çektiği fotoğrafları double exposure yöntemiyle dijital ortamda birleştirip aslında var olmayan yeni yerler yaratıyor. “Varolmayanyerler / Nonexistentplaces” sergisinde fotoğrafçının hayatında önemli yer tutan ve bir türlü gidilemeyen Tel Aviv / İstanbul hattının birleşmeleri görülüyor.

  ​Levent Sevi’nin “Varolmayanyerler / Nonexistentplaces” adlı sergisi 1 Haziran tarihine kadar Bantmag. Havuz'da görülebilir.

  0
  0
  1819
 • 23-05-2018

  Judith Butler’ın toplanma özgürlüğünün de, tıpkı konuşma özgürlüğü gibi bir “ifade özgürlüğü” olduğunu ortaya koyduğu kitabı Biziz, Halk!: Toplanma Özgürlüğü Üzerine Düşünceler, Koç Üniversitesi Yayınları’nın (KÜY) Felsefe ve Sosyoloji kategorilerinde yayımladı.

  ​Ferit Burak Aydar’ın Türkçeye çevirdiği kitap, politik ve ekonomik tahakküm altındaki halkların kamusal alanlarda toplanmasının ne anlama geldiğini, nasıl bir işlev gördüğünü soruşturuyor. Bu toplanmaları çoğul performatif eylemler olarak alan Judith Butler, performatiflik kuramını genişleterek, prekaryalığın şimdilerde sık sık yaşanan halk hareketlerinde temel bir motif olduğunu belirtiyor. Butler, belli nüfusların toplumsal ve ekonomik destek ağlarından uzak kaldıkları ve yaralanma, şiddet ve ölüme daha yakın düştükleri, siyasi nedenlerden kaynaklanan koşullara karşılık gelen prekaryalığı devindirici güç olarak alan gösterilerin nesnesinin bedenler olduğunu belirtiyor. Buna göre, kitle gösterileri prekaryalığın kolektif bir reddidir. Dahası, bedenlerin sokaklarda, meydanlarda ya da diğer kamusal alanlarda toplanması, arz-ı endam etme hakkının kullanılmasıdır; bu, daha yaşanabilir hayatlar için bedensel bir taleptir.

  Görsel: Ivo van de Grift

  0
  0
  214
 • 22-05-2018

  CerModern Hub Sanat Mekân’da, Özgür Demirci’nin “Doğu Masalları” adlı sergisi sanatseverlerle buluştu.

  Özgür Demirci, eserlerinde Doğu sanatı üzerine duyduğu büyük ilgi ve düşünürlerden aldığı ilhamla çağdaş sanat öğelerini buluşturuyor. “Doğu Masalları” sergisi ile sanatçının şimdiye kadar yarattığı ve farklı başlıklar altında ürettiği serilerinden çalışmaları bir araya geliyor. “Doğu Masalları” sergisi, sanatçının kendi ürettiği kâğıtların üzerine biçim, malzeme ve yöntem üzerinden özgün çalışmalarından oluşuyor.


  Özgür Demirci’nin “Doğu Masalları” adlı sergisi, CerModern Hub Sanat Mekân’da 17 Haziran tarihine kadar görülebilir.

  Kapak Görsel: Kediler ve Selviler - El yapımı kağıt üzerine karışık teknik. 70x100cm

  0
  0
  573
 • 22-05-2018

  Çağdaş İngiliz edebiyatının 2010 Hans Christian Andersen ödüllü yazarı David Almond'un çocuklar için kaleme aldığı Küçük Koşucular adlı eseri, Mine Kazmaoğlu’nun çevirisiyle, Günışığı Kitaplığı etiketiyle dilimizde yayımlandı.

  Salvatore Rubbino’nun resimlediği kitap, okuma serüveninin başındaki çocuklar için unutulmayacak bir öykü deneyimi sunuyor. Hayat koşusuna yeni çıkmış bir çocukla, koşunun sonuna yaklaşmış bir ihtiyarı aynı mahallede buluşturan yazar, başarının ipi göğüslemekten çok, mutlu anılar biriktirmekten geçtiğini hatırlatıyor. Kuşak farkını ortak hayallerle ortadan kaldıran öykü, çocuklara cesaret aşılıyor.

  “Liam, yakın arkadaşıyla birlikte, geleneksel Büyük Kuzey Gençler Koşusu'na hazırlanmaktadır. Rıhtım boyunca nasıl fırtına gibi koşacağını düşünüp, bitiş çizgisini nasıl göğüsleyeceğini hayal etmektedir. O gün, antrenman yapmak yerine, annesinin zoruyla yaşlı komşularını ziyarete gider. Komşuda gördüğü eski fotoğraflar ve dinledikleri, Liam'ın koşusuna yepyeni bir anlam kazandıracaktır...”

  0
  0
  220
DAHA FAZLA