GÜNDEM
 • 29-04-2017

  Tuna Kiremitçi’nin şiirlerinin ve şarkılarının yer aldığı yeni kitabı Bir Uyumsuz Bulut, KaraKarga Yayınları tarafından yayımlandı.

  Kitapta Kiremitçi’nin Kumdan Kaleler’den bugüne gelen şarkılarının yanı sıra hayatının farklı dönemeçlerine eşlik eden şiirlerini de bulabilirsiniz. Bir Uyumsuz Bulut, okuyucuları şiirler ve şarkılarla dolu bir yolculuğa davet ediyor.

  “Tuna Kiremitçi, yıllar önce Varlık dergisinden içeri girdiğinde bu aydınlık yüzlü çocuğun inceliği, konuşma üslubu, bilgisi dikkatimi çekmişti. Şiirlerini  okuduğumda yanılmadığımı anladım ve üç şiirine yer verdim. 1994 yılında Yaşar Nabi Nayır Gençlik Ödüllerinde şiir dalında ödülü aldığında seçici kurulda olan Hilmi Yavuz, 100 üzerinden 95 vermişti ona. Açık söyleyeyim, bana vermez o puanı. Tuna Kiremitçi, yüzümüzü kara çıkarmadı; şiir, müzik, roman, şarkı, beste…  Edebiyat ile ilişkili her alanda ürün verdi ve başarılı oldu. İyi ki ilk şiirlerini yayımlamışım…” Enver Ercan

  0
  0
  30
 • 28-04-2017

  Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Beşiktaş Uluslararası Bahar ve Şiir Festivali, üç gün boyunca 11 ülkeden 31 şairi şiirseverlerle buluşturacak.

  Festival yönetmenliğini Şair Ataol Behramoğlu’nun yaptığı bu yılki şölen, Dünya Şiir Hareketi’nin çağrısına uygun olarak bütün dünyada ırk ayrımcılığı ve yabancı düşmanlığına karşı düzenlenecek.

  30 Nisan-3 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek olan festivale ülkemizden ve İtalya, Letonya, Romanya, Moldova, Danimarka, Suriye, Irak, Japonya, İrlanda, Suudi Arabistan’dan seçkin şairler katılacak. Şairlerin yanı sıra Gülsin Onay, Vedat Sakman, Tuna Kiremitçi, Haluk Çetin gibi değerli müzisyenler de performanslarıyla sahnede olacak.

  Beşiktaş Uluslararası Bahar ve Şiir Festivali’nin açılış gününün geleneksel adresi yine Abbasağa Parkı olacak. Açılış 30 Nisan, saat 19.00’da gerçekleşecek. Şiir etkinliklerinin yapılacağı diğer mekânlar Akaretler Şairler Sofası Parkı ve Mercure Otel. Bu yılın özgün programlarından biri de, başka ülkelerden ve bizden şairlerin Bahçeşehir Üniversitesi’nde gerçekleştirecekleri “Şiir Hayatın Neresinde?” başlıklı söyleşi olacak.

  30 Nisan 2017, Pazar

  19:00-21:00 Açılış ve şiir- müzik dinletisi “Abbasağa Parkı” – Sunum: Yasemin Arpa

  Açılış konuşmaları: Ataol Behramoğlu

  Av. Murat Hazinedar-Beşiktaş Belediye Başkanı

  Müzik dinletisi:Vedat Sakman

  Şiir dinletisi:

  Cengiz Bektaş, Vincenzo Bianchi, Ülkü Tamer, Uldis Bērziņš, Gülseli İnal, Kathleen Newmann, Ahmet Telli, Ion Deaconescu, Ayten Mutlu, Hael Srour, Erdal Alova, Nicolae Dabija, Hülya Deniz Ünal, Yusuf Alper, Metin Celal, Arai Takako, Ahmad Al Mulla, Francesca Cricelli, Turgay Fişekçi, Cindy Lynn Brown

  2 Mayıs 2017, Salı

  11:00-13:00 “Bahçeşehir Üniversitesi” – Fazıl Say Salonu

  Söyleşi:“Şiir hayatın neresinde?”

  – Ataol Behramoğlu

  – Pelin Batu

  – Arai Takako

  – Kathleen Newmann

  – Uldis Bērziņš

  – Ion Deaconescu

  15:00-17:00 “Şairler Sofası Parkı” – Sunum: Onur Behramoğlu

  “Şiir hep genç kalacak”

  Müzik dinletisi: Tuna Kiremitçi

  Şiir dinletisi:

  Müslim Çelik, Altay Öktem, Gonca Özmen, Amal Al Jubouri, Emel İrtem, Gökçenur Çelebioğlu, Tuna Kiremitçi, Yaprak Öz, Cindy Lynn Brown, Efe Duyan, Neslihan Yalman, Francesca Cricelli, Ahmed Mohamed, Kaan Koç, Mahmoud Al Taweel, Ayten Mutlu

  3 Mayıs 2017, Çarşamba

  20:00-22:00 Kapanış ve şiir dinletisi “Mercure Otel” – Sunum: Yasemin Arpa

  Kapanış konuşması: Av. Murat Hazinedar-Beşiktaş Belediye Başkanı

  Müzik dinletisi: Gülsin Onay

  Şiir dinletisi:

  Ülkü Tamer, Uldis Bērziņš, Ahmet Telli, Ion Deaconescu, Gülseli İnal, Nicolae Dabija, Erdal Alova, Arai Takako, Amal Al Jubouri, Emel İrtem, Francesca Cricelli, Gonca Özmen, Cindy Lynn Brown, Mahmoud Al Taweel, Ahmad al Mulla

  0
  0
  2156
 • 28-04-2017

  Pera Film, 3–20 Mayıs tarihlerinde çocukluktan gençliğe, gençlikten yetişkinliğe geçiş sürecinde karşılaşılan zorlukları anlatan filmlere yer veren bir program düzenliyor.

  ‘’Büyüme Sancıları’’ film programında toplam 11 film gösterilecek. Soner Can ve Barış Kaya’nın yönettiği Rauf; Fredrik Edfeldt yönetmenliğindeki Bir Kız; 2012 yılında kaybettiğimiz genç yönetmen Seyfi Teoman’ın Tatil Kitabı; Niki Caro’dan Balinanın Sırtında; Anna Rose Helmer’dan The Fits; Hirokazu Koreeda yönetmenliğindeki Kimse Fark Etmiyor; Sophie Hyde’ın 52 Salı; André Téchiné’nin yönettiği Yaş 17; Noah Baumbach’tan Frances Ha; Slyvain Chomet yönetmenliğindeki Attila Marcel ve Oscar kazanan Barry Jenkins yönetmenliğindeki Ayışığı filmi program kapsamında gösterilecekAyrıntılı program için buraya tıklayabilirsiniz.

  0
  0
  807
 • 28-04-2017

  SANATORIUM, 25 Nisan - 6 Mayıs 2017 tarihleri arasında Sergen Şehitoğlu’nun son dönemde üretmiş olduğu veri görselleştirmelerine ev sahipliği yapıyor.

  Sanatçının son sergisi, “çevrim-içi sistemlerde bireyin var oluşunu”  çalışmalarının odak noktası haline getiriyor. Ancak bu kez çevrim-içi dünyanın içinde konumlanan ve sergi bağlamında çözümlenen birey aslında “sanat dünyasının” oluşturucu ögelerinden biri oluyor. Sergen Şehitoğlu’nun “DENEMELER: 310 adet Sanatçı Portresi” isimli sergisi, bizleri sanatçı kimliğinin kurulmasında, sunulmasında ve sanat üzerine bilgilenişimizde çevrim-içi dünyaların rolü üzerine yeniden düşünmeye davet ediyor.

  0
  0
  268
 • 28-04-2017

  Barbaros Altuğ'un edebiyat ajansı İstanbul Telif Ofisi ve Gümüşlük Akademisi 2017 yılından itibaren yazar ve çevirmenler için bir “Edebiyat Bursu” projesi başlattı. Burs bu yıl şair Hüseyin Kıran’a armağan edildi.

  Her yıl danışmanlar kurulunun önereceği isimlerden en az bir edebiyatçı veya çevirmene sunulacak olan 10.000 TL'lik “Edebiyat Bursu” karşılıksız olarak, edebiyatçı veya çevirmenin üretim sürecine destek olmak amacıyla verilecek. Gümüşlük Akademisi Vakfı Edebiyat Bursu'nun danışmanlar kurulu, aralarında Faruk Duman, Tankut Aykut, Latife Tekin, İsmail Gezgin, Barbaros Altuğ, Sırma Köksal'ın bulunduğu isimlerden oluşuyor.

  Hüseyin Kıran, 1965 yılında Amasya’da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini burada tamamladı. Üniversiteden politik nedenlerle ayrılmak zorunda kaldı. Yine aynı nedenlerle 10 yıl hapis yattı. İki kız çocuk babası. İstanbul’da yaşıyor. Kıran'ın Madde Kara (şiir, Metis Yayınları, 2004), Gecedegiden (roman, Ayrıntı Yayınları, 2011), Benim Adım Meleklerin Hizasına Yazılıdır (roman, Ayrıntı Yayınları, 2013), Küstah (şiir, İkaros Yayınları, 2014), Dağ Yolunda Karanlık Birikiyor (roman, Sel Yayıncılık, 2016), Resul (roman, Sel Yayıncılık, 2017) adlı kitapları yayınlandı. Kıran şu sıralar yeni novellası Yaşamak, Bir Çaba üzerine çalışıyor.

  0
  0
  376
 • 28-04-2017

  Alternatif sesleri konuk etmesiyle bilinen Borusan Müzik Evi, konserlerine devam ediyor. New York’ta yaşayan  ünlü caz gitaristi Timuçin Şahin, topluluğuyla birlikte 28 Nisan(Bugün) akşamı Borusan Müzik Evi’nde sahne alacak.

  Avangard müziği yeniden biçimlendiren müzisyen olarak anılan Timuçin Şahin,  son olarak topluluğuyla birlikte ürettiği Inherence albümü ile dinleyicilerinin karşısına çıktı. Hollanda Caz Yarışması, Jur Naessens Müzik Ödülleri ve Deloitte Caz Ödülü gibi birçok uluslararası yarışmada başarılar elde eden müzisyenin konser biletleri biletix veya etkinlik gişelerinden temin edilebilir.

  0
  0
  281
 • 27-04-2017

  Monika Bulanda, Arzu Eş ve Mehwish Iqbal’in güncel işlerini içeren “Her Şey Yolunda” sergisi, bugünün dünyasının farklı kültürlerden üç kadın sanatçıya ait güncel okumalarını sunuyor. 

  Kare Art Gallery'de gerçekleşecek olan sergi; Monika Bulanda’nın soyut bir alanı keşfe çıktığı ve adeta bir kaçış aradığı işlerinde kullandığı özgün teknik ve malzemelerini, Arzu Eş’in geçmişin sanatına dair yazılanlarla günümüzün cümlelerini hayvan imgeleriyle buluşturmak düşüncesinden yola çıkarak hazırladığı çalışmalarını ve de Mehwish Iqbal'ın çoklu ve kırılgan katmanlar yaratarak kolografi, serigrafi, gravür ve kolaj gibi bir çok baskı tekniğini bir araya getiriyor. 

  0
  0
  40
 • 27-04-2017

  Avrupa caz sahnesinin yetkin isimlerinden İsveçli virtüöz Lars Danielsson ve cazın yükselen ismi Grégory Privat 19 ve 20 Mayıs’ta Cappadox’ta sahne alacak. 

  İskandinav ezgileriyle caz müziğinin zenginliklerini genişleten Danielsson’un 2012 yılında çıkardığı Liberetto adlı albümünü çalacağı konserde, 2015’ten bu yana birlikte çalışmalar yürüttüğü genç isim Grégory Privat, piyano performansıyla ona eşlik edecek. Güray Müze’de 19 Mayıs Cuma günü sahne alacak müzisyenler, 20 Mayıs Cumartesi günü ise akustiği ve dokusuyla öne çıkan Bezirhane’de Cappadoxlularla buluşacak. Biletler biletix ve etkinlik gişelerinde.

  0
  0
  36
 • 27-04-2017

  36. İstanbul Film Festivali’nde Seyfi Teoman İlk Film Ödülü için yarışan Yeni Başlayan İçin Hayatta Kalma Sanatı 12 Mayıs’ta vizyona giriyor. Filmin senaristliğini ve yönetmenliğini Burak Serbest üstleniyor.

  Annesini, babasını ve kız kardeşini trafik kazasında kaybeden ve yaşadığı bunalım neticesinde intihar planları yapan bir gencin yaşam sorgulamasını anlatan film, Türkiye, Romanya ve Portekiz ortak yapımı olarak hayata geçirildi. Başrollerinde Edip Tepeli, Doğa Nalbantoğlu, Açelya Devrim Yılhan, Kıvanç Deniz Yavuz, Suna Selen, Mehmet Esen ve Sema Şimşek’in yer aldığı Yeni Başlayan İçin Hayatta Kalma Sanatı 12 Mayıs'tan itibaren sinemalarda izlenebilecek.

  0
  0
  52
 • 27-04-2017

  Kendilerini “kitapların önemini ve büyüsünü çok iyi bilen yayınevi” olarak tanıtan ve önümüzdeki günlerde ilk kitabıyla yayın hayatına başlayacak olan Yan Pasaj Yayınevi, yayıncılık hayatımıza değer katmayı amaçlıyor.

  Yayınevi sahipleri, Yan Pasaj ismini seçmelerinin gerekçesi olarak şunu aktarıyorlar: Gerçek dünyayla kitap dünyasını birleştiren “yol”, okucuyu kitapla buluşturan yanındaki, yakınındaki “geçit” olalım dedik; yayınevimizin adını Yan Pasaj koyduk.

  Yan Pasaj, ilk olarak Raphaëlle Giordano’nun 18 dile çevrilen ve 20 ülkede yayımlanan kitabı İkinci Hayatın Tek Bir Hayatın Olduğunu Anladığında Başlar isimli kitabını yayımlayacak. Kitap, Fransa’da yayımlandığı günden itibaren 500.000 satış rakamına ulaştı. Giordano,  sahip olduğumuz hayatın biricik ve kıymetli olduğunu anlatan etkileyici bir roman sunuyor.

  Görsel: Anne van den Berg

  0
  0
  37
DAHA FAZLA