GÜNDEM
 • 22-05-2015

  Neyran Turan, SALT Beyoğlu’ndaki BOĞAZ enstalasyonunun açılışı kapsamında, bu projesi ve diğer araştırmaları üzerinden mimarlık ve coğrafya arasındaki potansiyel ilişkileri tartışacak. Konuşma 27 Mayıs akşamı saat 19:00'da SALT Beyoğlu, Açık Sinema'da gerçekleşecek.

  Coğrafya profesörü Clarence Glacken’a göre, Antik Yunan’dan günümüze, “tasarlanmış bir dünya”, “çevresel etkiler” ve “insanın coğrafi bir aracı olması” şeklinde üç temel coğrafi görüş bulunur. Yakın zamanda geliştirilen alternatif anlatı, iklim değişikliği tartışmalarına ve insanın yalnızca coğrafi değil, atmosferik ve jeolojik aracı olarak değerlendirildiği Antroposen fikrine dayanır. Buna paralel olarak, mimarlık ve ilintili tasarım alanlarında çevre fikrine dair güncel kavramlaştırmalar, yönetim, verimlilik ve performans kriterleri temelinde pozitivist bir yaklaşımla sunulmaktadır.

  ​Bu bağlamda, çevreyi sistemik ve yönetilebilir bir olgu olarak görmek yerine, mimarlık alanında, çevre ve estetik arasında yeni ve incelikli bir diyaloğa olanak tanıyacak alternatif bir coğrafi tasavvurdan söz etmek mümkün müdür? Turan, bu soru odağında BOĞAZ enstalasyonu ile aynı soruya yanıt aradığı araştırma, yayın ve tasarım projelerini anlatacak.

  0
  0
  24
 • 22-05-2015

  Pera Müzesi, Pera Film ve Video etkinlikleri kapsamında “Video Sanatı Üzerine Konuşmalar” dizisine 21 Mayıs Perşembe günü saat 19:00’da, Pera Müzesi Oditoryumu’nda dijital sanat pratiklerinin kurumsal işlevlere adaptasyonu üzerine bir konuşma gerçekleştirmek üzere Derya Yücel ile Selçuk Artut’u ağırlıyor.

  Dijital sanat pratikleri güncel sanatın bir alanı olarak müzelerde kabul görerek gelişmeye ve kendi araçlarıyla sanat kanonuna eklemlenmeye devam ediyor. Yeni medya sanatının kurumsal sisteme dahil edilmesi, pratik ve teorik alanda yapılan araştırma ve uygulamalara her gün daha fazla zemin hazırlıyor. “Video Sanatı Üzerine Konuşmalar” serisinin bu konuşmasında küratör, sanat yazarı ve akademisyen Derya Yücel ile Selçuk Artut dijital sanat pratiklerinin müze işlevlerine adaptasyonu, toplama ve biriktirme etkinlikleri, bakım ve koruma uygulamaları, belgeleme ve arşiv çalışmaları, sergileme ve sunum modelleri ile telif hakları ve fikri mülkiyeti üzerine konuşacak..

  0
  0
  15
 • 22-05-2015

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 14. İstanbul Bienali için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Carolyn Christov-Bakargiev tarafından TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori başlığıyla bir dizi işbirliği içerisinde şekillenmeye devam eden 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül–1 Kasım 2015 tarihleri arasında şehre dalga dalga yayılacak.

  Ücretsiz olarak gezilebilecek 14. İstanbul Bienali, 30’un üzerinde noktada iki ay boyunca düşüncenin alabildiği sayısız farklı formun özel bir yelpazesiyle izleyicilere sunulacak. Bienalde, 60’ın üzerinde sanatçının yanı sıra aralarında denizbilimci, hikâye anlatıcısı, matematikçi ve nörobilimcilerin de bulunduğu diğer katılımcılar, kolektif ve zamansız bir ortak düşünme deneyinde buluşacaklar. Bienalde, düşüncenin alabileceği formlar matematikle, fenle, bitkilerle ve sanatla içiçe araştırılacak. Bienal kapsamında aynı zamanda paneller ve okuma günleri gibi etkinliklerin olduğu kamusal program ile film programı da düzenlenecek.

  0
  0
  81
 • 22-05-2015

  Bu yıl 44.'sü düzenlenen Orhan Kemal Roman Armağan Ödülü "Hırsız ve Burjuva" kitabıyla Hüsnü Arkan'a verildi. İnci Aral, Turhan Günay, M. Nuri Güntekin, Ahmet Telli, Erendiz Atasü, Çimen Günay Erkol, Nazım K. Öğütçü'den oluşan kurul "Hırsız ve Burjuva"yı, "Türkiye'nin son yıllarının bir resmini çizerken, yaşanan sosyal ortamın yarattığı bireyleri ve gelinen noktanın 12 Eylül'ün eseri olduğunu yetkinlikle anlattığı için" ödüle değer gördüğünü açıkladı.

  Ödül töreni, 2 Haziran 2015 Salı Günü Saat 10:30’da İstanbul'daki Beyazıt Orhan Kemal Kütüphanesi'nin Konferans Salonu’nda yapılacak Orhan Kemal’i Anma Töreni’nde verilecektir.

  0
  0
  135
 • 22-05-2015

  Mardin Sinema Derneği tarafından düzenlenen ekim 2014’de ertelenen 3. Mardin Bienali 15 Mayıs’da sanatseverlerle buluştu. Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Mardin Bienali’nin kavramsal çerçevesi Ali Artun’a referansla oluşturuldu.

  ‘Mitolojiler’ başlığı altında konsepti belirlenen 3.Mardin Bieanali’nin önemli özelliği, bu yıl herhangi bir küratörün tayin edilmemesi onun yerine geniş bir kadroyla Mardinlilerin de etkin rol oynayarak yapılacak olması.

  3. Mardin Bienali’nde, kolektif bir anlayışla yapılacak organizasyon aralarında Döne Otyam, Ferhat Özgür, Fırat Arapoğlu, Mehmet Baran, Sait Tunç, Mesut Alp, Fikret Atay, Hakan Irmak, Ferhat Satıcı, Hülya Özdemir, Claudia Segura Campins,Canan Budak, Can Bulgu’nun da bulunduğu, katkı sunmak isteyen geniş bir gönüllü grup tarafından düzenlendi.

  0
  0
  90
 • 22-05-2015

  Çağdaş sanatın dünya çapında önemli temsilcilerinden olan sanatçı Chiharu Shiota’nın, kişinin içsel yolculuğunu ve yeni başlangıçlarını simgeleyen eseri ‘First House-İlk Ev’i Zorlu’da sanatseverlerin izlenimine açıldı.

  Bedensel sanat çalışmaları ve enstalasyonlarıyla uluslararasıbeğeni kazanan, eserleri Harald Szeemann gibi önemli küratörlerce seçilen ve 2015 yılındaVenedik Bienali’nde Japonya’yı kişisel sergisiyle temsil edecek olan Chiharu Shiota’nın ‘İlk Ev’i Zorlu’da sergilenecek.

  0
  0
  26
 • 21-05-2015

  Damla Yolaç ve Denef Huvaj Canlar Ülkesi: ABHAZYA belgesel projeleri için Fongogo’da bir kampanya başlattılar. 45 gün süreyle yayında olacak, hedefi 35.000 TL olan kampanyaya şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.fongogo.com/p/canlar-ulkesi-abhazya

  İkilinin Eylül ayında çekmeyi planladıkları belgesel için hedefledikleri miktar, yalnızca çekimler boyunca ihtiyaçları olan prodüksyion masrafları için. Bu projeyi gönüllü olarak gerçekleştirmeye çalışıyorlar.


  Yönetmenliğini Damla Yolaç’ın, proje koordinatörlüğünü Denef Huvaj'ın yapacağı belgeselin çekimlerinin, ortalama 15 gün sürmesi planlanıyor. Ayrıca çekimler süresince, Denef Huvaj da belgeselin de içinde DVD olarak yer alacak bir fotograf kitabı hazırlayacak.

  Bir çok dilde çevirisi yapılacak belgesel, DVD olarak kitapla birlikte dağıtımasının yanı sıra, uluslar arası festivallere gönderilecek ve bazı kanallarda gösterime girecek.

  0
  0
  207
 • 21-05-2015

  Sevil Tunaboylu hafızasını canlı tutmayı seviyor. Üretmenin, unutmaya ve unutturulmaya karşı arşivlemenin iyileştirici olduğuna inanıyor. 'AKLIMDA', onun içinden ve dışından manzaralar, hayatından anlar, insanlar ve şeylerden; benliğini ve kişisel tarihini tehdit eden dış etkenlere direnmek için ördüğü bir günlük. 

  ​Sevil Tunaboylu'nun ikinci kişisel sergisi AKLIMDA, 20 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında SANATORIUM'da.

  0
  0
  100
 • 21-05-2015

  Cemil Batur Gökçeer Parazit isimli sergisiyle 16-22 Mayıs tarihleri arasında TORUN'daydı. Sanatçı 3 hafta önce yakın geçmişinde biriktirdiği ses, video ve fotoğraflardan oluşan kayıtları yanına alıp Torun’a taşındı.

  Geçen üç yıl boyunca hayatının merkezinde olan Torun içerisinde bu kayıtlarla tekrar karşılaşırken onun için belirginleşen kimi duyguları sivriltmeye çalıştığı, bunun yanı sıra da kendisi için yeni sayılabilecek ses ve video ile denemeler gerçekleştirdiği bir çalışma sürecine girdi.

  Bu süreç içinde ortaya çıkan “Parazit” ismi, görüntü ya da seste beliren bir bozulmaya işaret etmiyor yalnızca. Batur için Parazit, “korku, arzu gibi ‘şey’leri kuvvetle ilerletip gerileten, taşıran ya da boğup yok eden insan zihninin içerisinde bir yerlerde” yaşıyor. Bazen benzer bir duyguyla kaydettiği, bazen de böylesi bir duyguyla dönüştürdüğü kayıtları Torun’da bir atmosfere dönüştürürken belki de kendi zihninde cızırdayan bir noktadan yola çıkıyor.

  0
  0
  15