GÜNDEM
 • 28-01-2015

  Türkiye’nin yetenekli genç müzisyenlerinden, caz gitaristi ve besteci Bilal Karaman bir kez daha Salon sahnesinin konuğu oluyor. 11 yaşından beri gitar çalan Karaman, Türkiye ve yurtdışında pek çok önemli müzisyenle proje ve festivallerde yer aldı. 2009 yılında Nardis Caz Gitar Yarışması’nda birinci olan Karaman’ın ilk solo albümü Bahane, 2011 yılında yayımlandı. 19. İstanbul Caz Festivali’nde dünyaca ünlü bas gitarist Marcus Miller ile gerçekleştirdiği performansla dikkat çeken Karaman ikinci albümü Patika’nın ilk konseriyle Ocak 2013’te Salon’daydı.

  ​Bilal Karaman, 30 Ocak Cuma gecesi yeniden Salon’a gelmek için hazırlanıyor.

  0
  0
  3
 • 28-01-2015

  2011 yılında, Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuvar Tiyatro Bölümü mezunu bir kaç arkadaşın bir araya gelmesiyle kurulan Kadro pa'nın ilk oyunu: Shakespeare'in ünlü eseri Macbeth oyununun obje tiyatrosu uyarlaması olan 'Macbeth Mutfakta' Şermola Performans sahnesinde.

  Nedir obje tiyatrosu derseniz, objelerin kukla gibi konuşturularak başrole geçtiği tiyatro olarak özetleyebiliriz. Macbeth Mutfakta da ise sahnede menemen yapıyor Simge Günsan, menemen tarifi verirken de Macbeth hikayesi geçiyor. 

  0
  0
  5
 • 27-01-2015

  !f ² için, !f İstanbul’un farklı bölümlerinden 5 film seçiliyor ve festivalin İstanbul ayağının son üç gününde gösterilen bu 5 film, aynı anda Anadolu’da 30’dan fazla şehirde ve Girne, Gümrü, Erivan, Kudüs ve Ramallah’daki sinemaseverlere ulaşıyor.

  !f ² filmlerini !f İstanbul seçiyor, gösterimlerin organizasyonunu ise şehirlerdeki üniversiteler, dernekler, sanat inisiyatifleri ve sivil toplum kuruluşlardan sinemaseverler yapıyor. 5 senedir kesintisiz süren bu iş birliğine katılıp kendi şehrinizde !f filmlerinin gösterilmesini sağlamak istiyorsanız !f ekibiyle iletişime geçebilirsiniz.

  2015’in !f ² filmleri şu şekilde;

  1001 Gram / Bent Hamer

  Gümüş Suyu: Suriye Otoportresi / Ossama Mohammed, Wiam Simav Bedirxan

  Hayat Var! Yırca, Validebağ / Ölmez Ağaç: Yırca Direnişi: Kazım Kızıl, Validebağ Direnişi: Hakan Tosun

  Yes Men İsyanda / Laura Nix, The Yes Men

  Yuva Öğretmeni (Haganenet) / Nadav Lapid

  0
  0
  30
 • 27-01-2015

  İstanbul Modern’in The Museum of Modern Art (MoMA) ve MoMA PS1 işbirliğiyle; Garanti Bankası, Polimeks Holding ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirdiği YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı’nın ikinci geçici yapısı belirlendi. PATTU (Cem Kozar, Işıl Ünal)  tarafından tasarlanan “KATI OLAN HER ŞEY” başlıklı proje, Haziran ayının başında İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak ve 2015 yazı boyunca her yaştan müze ziyaretçisi tarafından, müzenin özellikle gençlere yönelik düzenleyeceği etkinlikler için kullanılacak.
   
  Kazanan tasarımların yanı sıra uluslararası YAP: Yeni Mimarlık Programı’na katılan tüm finalistlerin geliştirdiği öneriler ortak bir sergiyle İstanbul Modern, MoMA PS1 (New York), MAXXI (Roma), CONSTRUCTO (Santiago) ve MMCA (Seul)’da izleyiciyle buluşacak.

  0
  0
  15
 • 27-01-2015

  “Kırmızı Çizgi” adlı kişisel sergisinde Evren Erol; öznellik denen boyutu kuşatan ve kuran çizgilerin izini sürüyor. Küratörlüğünü Oğuz Erten’in yaptığı sergi, çeşitli biçimleriyle sınır deneyimini araştırırken, itaat ve ihlal olasılıklarını bir arada tartışıyor.

  ​Sergideki heykeller anlamın dilsiz, varlığın adsız kaldığı yere, sesin alanına yakın duruyor. Evren Erol’un “varlık üzerine düşünen formları” bir vadi içinde yankılanan ses gibi. Boşluğu doldurmadan, negatif mevcudiyeti kucaklıyor. Sergi gerçekliğin yarasından soluk alıyor, bir çığlıkta soluk veriyor. “Kırmızı Çizgi” ise bu yaranın hafifçe aralanmış dudakları. Sergi 26 Şubat- 21 Mart tarihleri arasında Bozlu Art Project'te ziyaret edilebilir.

  0
  0
  24
 • 26-01-2015

  !f İstanbul bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken, !f music partileri İstanbul’un eğlence hayatına alternatif olacak, !f² de 34 şehir, 40 farklı noktaya film götürecek.Brezilya'dan Endonezya'ya, Hindistan'dan Kenya'ya, 42 ülkeden 115 filmin gösterileceği !f İstanbul, 12 Şubat’ta İstanbul’dan yola çıkıyor, 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara ve İzmir’e uğruyor.

  Festivalin açılış filmi, “Beetlejuice”, “Edward Scissorhands” gibi fantastik öyküleriyle tanıdığımız usta yönetmen Tim Burton’ın sanat tarihinin en sansasyonel olaylarından birine odaklanan filmi, Big Eyes olacak.

  ​13 bölümden oluşan detaylı !f programına www.ifistanbul.com adresinden ulaşabilirsiniz.  

  0
  0
  18
 • 26-01-2015

  2013 yılında usta piyanist Tord Gustavsen, Sjur Miljeteig and Nils Økland ile birlikte Arven albümünü yayınlayan Solveig Slettahjell, albümün dünya turnesi kapsamında izleyenlere unutamayacakları bir müzikal deneyim sunmak üzere İstanbul’a geliyor. İskandinav cazının gözde vokalleri arasında yer alan sanatçıya piyanoda Morten Qvenild eşlik edecek.

  Duygu yüklü şarkılarıyla müzikseverlerin büyük beğenisi kazanan Norveçli ünlü caz vokalisti Solveig Slettahjell, 28 Ocak 2015, Çarşamba günü Akbank Sanat’ta sahne alacak. 

  0
  0
  85
 • 26-01-2015

  Elgiz Müzesi, gelenekselleşen Teras Sergileri’nin bu sene yedincisini gerçekleştirmek üzere hazırlıklara başladı.

  2015 Teras Sergileri’nin teması UFUK HATTI. Seyhun Topuz, Rahmi Aksungur, Nilüfer Ergin, Haşim Nur Gürel ve Can Elgiz’den oluşan Danışma Kurulu, başvuran sanatçıların dosyalarını değerlendirecek. Bu seneki değerlendirmede misafir kurul üyesi Evrim Altuğ olacak.

  Müzede genç sanatçılara tanınan olanaklar her sene gelişerek, büyüyerek devam ediyor. 2014 Teras Sergisi’ne katılan iki genç heykeltıraşa Rotary Kulübü tarafından yurtdışı ve yurtiçi ‘Genç Sanatçılar Bursu’ imkanı sunuldu.

  UFUK HATTI sergisine katılmak için son başvuru tarihi 28 Şubat 2015. Mart’ta başvuruların değerlendirme toplantısı yapılacak. Sergi, Haziran ayında açılacak. 

  0
  0
  60
 • 23-01-2015

  Yugo Kohrogi, Tokyo merkezli bir ressam. Deformasyon ve soyut çizgiler onun resimlerindeki vazgeçilmez detaylar arasında yer alıyor. Suluboya ve akrilik ile çalışmalarına devam eden Kohrogi'nin çalışmaları kendine has bir filtreden geçmiş izlenimi yaratıyor.

  Dağılmış, bozulmuş hissi veren resimleriyle gizemli bir hava yaratan sanatçıyı takip etmenizi öneriyoruz.

  http://oguy.jp/

  0
  0
  48
 • 23-01-2015

  Elgiz Müzesi 20 Ocak-13 Mart tarihleri arasında "Küçük Yüzler, Büyük Bedenler" isimli sergiyi ağırlıyor. "Canlıları” – doğan ve ölen varlıkları konu alan sergilerde, “yüz ifadesi” ve konu alınan canlının gerçeğe yakın mı? Abartılı büyük mü? Yoksa küçük mü olduğu – yani ölçeği – verilmek istenen duygunun en önemli bileşenlerinden birisidir. Müzenin koleksiyonundan bu düşünce ile seçilen yapıtların yan yana getirilmesi amaçlanmıştır. 


  Sanat tarihinin en önemli sanat yapıtlarının ilk sıradaki özelliği olarak çok uzaklardan da olsa, izleyicileri çekim alanlarına hapsedip kendilerine doğru gelmelerini zorunlu kılan bir büyüleyiciliğe sahip oldukları gösterilebilir. Büyüleyiciliklerinin ağlarına düşürüp yakınlarına çektikleri izleyicileri “göz göze” yakınlığa getirdiklerinde ise, göz göze gelinen “küçük yüz” de, tepemizden bakıp bizi yukarıya bakmaya zorlayan “büyük beden” de izleyici ile karşılıklı olarak sırlarını paylaşmaya en yakın noktada ve buna hazırdırlar, denebilir… Tabii izleyici söz konusu sanat yapıtına doğru yaklaşma adımlarını atarken, belleğinin anılarından derlediği dosyayı da bir yandan çalışır ve sanatçının bu zıt kutuplarda gezinen sanat yapıtlarının hangi esin kaynaklarına ve göndermelere kapı açtığını veya araladığını da anlamaya çalışır. 

  0
  0
  73
 • 23-01-2015

  Pera Film yeni yılın ilk programında, Pera Müzesi’nin Kahve Molası: Kütahya Çini ve Seramiklerinde Kahvenin Serüveni sergisi kapsamında hazırlanan Kahve Bahane Sinema Şahane adlı programıyla öne çıkıyor.

  Kahve Molası sergisi, kahvenin Etiyopya’da keşfedilişinden,15. yüzyılda Yemen üzerinden Osmanlı’ya gelişine, kendi ritüellerini yaratmasına ve toplumsal kabulüne ışık tutuyor. Programdaki filmler de sosyal hayatın farklı yönlerini, kahve üzerinden keşfe çıkarıyor.

  ​Kahve tadındaki bu programı 14 Ocak- 1 Şubat arası Pera Müzesi film salonunda izleyebilirsiniz. 

  0
  0
  24
 • 22-01-2015

  Genci yaşlısı herkesin ayağından en az bir kere geçmiş Converse, yaptığı iş birlikleriyle adından söz ettirmeye ve hayatımızdaki yerini sağlamlaştırmaya devam ediyor. Gündeme düşen son haberi ise pop-art akımının en önemli temsilcilerinden olan Andy Warhol’la yaptığı iş birliği.

  The Andy Warhol Foundation’ın desteğiyle hazırlanan ayakkabılar, Converse’in 2015 İlkbahar Koleksiyonu’nda yer alacak. Andy Warhol Chuck Taylor All Star Koleksiyonu’ndan el edilen tüm gelir, The Andy Warhol Foundation’a bağışlanacak.  0
  0
  76
 • 22-01-2015

  İsveçli fotoğrafçı Gabriel İsak karanlık  ve melankolik kareler yakalıyor. Sürrealist diliyle dikkat çeken fotoğrafçı, fotoğraflarında sıklıkla kuşlar, okyanus ve sis gibi öğeleri kullanıyor. İsak fotoğraf çekmeyi bir tutku olarak görüyor.

  Karamsar ve derin fotoğrafları seviyorsanız Gabriel'i takip listenize alın deriz.

  http://www.gabrielisak.com/

  0
  0
  157
 • 22-01-2015

  Ermeni ressam Tigran Tsitoghdzyan hiperrealistik kadın resimleri yapıyor. "Millenium" başlıklı serisinde tuval üzerine yağlıboya ile yapılmış, pozlama etkisi veren portreler resmediyor.

  Sanatçının yağlı boya ile tanışması çocukluk yıllarında gerçekleşmiş, hatta ilk kişisel sergisi on yaşındayken düzenlenmiş. Şuanda eserlerinin çoğu özel koleksiyonlar, galeriler ve müzelerde arzı endam eden sanatçıyı şuradan takip edebilirsiniz.

  http://www.tigran.ch/

  0
  1
  148
 • 21-01-2015

  “alldesign”, dördüncü yılında kapsamını genişleterek, yeniliklerle geliyor. alldesign 2015 katılımcıları üç gün boyunca yaratıcı düşüncenin ve gelişen teknolojilerin bireysel ve toplumsal yaşantıyı, sosyal davranışları, tüketim alışkanlıklarını ve yaşam tarzlarını nasıl etkilediğini, tasarımın ve teknolojinin insanlığın geleceğine nasıl yön vereceğini keşfedecekler.

  Tasarım ve teknoloji dünyasının dahilerinin bir araya geleceği buluşmada ziyaretçileri bekleyen yeniliklerin en önemlilerinden biri, etkinliğin bu yıl “Yaratıcı Endüstriler”in yanı sıra “Gelişen Teknolojiler” temasını da kapsayacak olması. alldesign 2015’in yenilenen konseptinin fikir mimarlarından Fatih Kenber, tasarım ve teknolojinin böylesi bir etkinlikte Türkiye’de ilk defa bir araya geleceğini vurguluyor.

  ​Her yıl tasarım dünyasının yerli ve yabancı gurularını sektörle buluşturarak İstanbul’u bir tasarım merkezi haline getiren “alldesign”, 19-21 Şubat 2015 tarihinde İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek.


  0
  0
  143
 • 21-01-2015

  Kendine özgü tarzıyla tanıdığımız İzlandalı şarkıcı Björk’ün Mart ayında yayınlanması beklenen albümü Vulnicura sürpriz bir şekilde bugün iTunes üzerinden satışa sunuldu.

  Geçen hafta albümün adının paylaşılmasının ardından tüm şarkılarının internete sızması nedeniyle, Björk albümünü erken yayınlama kararı aldı. Arca, The Haxan Cloak, Antony Hegarty gibi isimlerin Björk’e eşlik ettiği albüm dokuz şarkıdan oluşuyor.

  0
  0
  83
 • 21-01-2015

  Edebiyat söyleşilerinde yılın ilk konuğu; öykücülüğü, romancılığı, gazete ve dergi yazarlığı, seslendirme sanatçılığının yanı sıra televizyonlarda kültür-sanat programları da gerçekleştirip sunan Yekta Kopan olacak. 

  22 Ocak Perşembe 19:30'da ART!SPACE'de gerçekleşecek söyleşide Haydar Ergülen Yekta Kopan ile son kitabı "İki Şiirin Arasında" üzerine söyleşecek.

  Katılım için: 0212 276 00 42

  0
  0
  316
 • 20-01-2015

  Bu ayın SALT Uzun Perşembe'si 29 Ocak 18:00-22:00 saatleri arasında gerçekleşiyor. Ücretsiz sergi turları ve film gösterimine katılabileceğiniz Uzun Perşembe'de Osmanlı Bankası Müzesi'ni 22.00'ye kadar gezebilir, SALT Beyoğlu ve SALT Galata'daki Robinson Crusoe 389'larda özel indirimden yararlanabilirsiniz.

  Bu ayın etkinlikleri:

  SALT Beyoğlu

  Kat 1, 2 ve 3
  Akram Zaatari

  Açık Sinema
  19.00 Gösterim: This Day [O Gün] (2003)
  Akram Zaatari
  86 dakika
  Arapça ve İngilizce; Türkçe altyazılı


  SALT Galata

  SALT Araştırma saat 20.00'ye kadar açık.
  Osmanlı Bankası Müzesi saat 22.00'ye kadar açık.


  SALT Ulus

  Dinamo Mesken
  19.00 Türkçe sergi turu

  Tag: Salt
  0
  0
  84
 • 20-01-2015

  2004 yılında Bant olarak ortaya çıkan, 2011 Kasım ayında ise basılı yayınları bırakarak dijital platforma geçiş yapan Bant Mag. ekibinin 2010 yılından bu yana düzenlediği, yerli bağımsız sahneden müzisyen ve grupların sahne aldığı Demonation Festivali, bu sene beşinci yaşını kutluyor. Festival bundan önce de olduğu gibi, bağımsız sahnenin en yenilerinden köklülerine tüm katmanlarını bir araya getirecek.

  Şimdiye kadar dört farklı mekanda gerçekleşen festival, geçtiğimiz sene olduğu gibi bu sene de 1890’nın katkılarıyla Babylon’da gerçekleşecek. 24-25 Ocak hafta sonunda düzenlenecek festivalde, toplam 12 grup/müzisyen/DJ sahne alacak.

  ​Mondual, Sycho Gast & Gramafonia, Peygamber Vitesi, Can Kazaz bu sene sahne alacak müzisyenlerden bazıları. 

  0
  0
  123
 • 20-01-2015

  Türkiye’de ilk gösterimini Şubat’ta !f’te yapacak olan Birdman, Altın Küre başarısının ardından Oscar’a 9 dalda aday gösterilerek Grand Budapest Hotel ile birlikte en çok aday gösterilen iki filmden biri oldu ve başarısını altın heykelle de süsleyeceğinin sinyallerini verdi. Animasyon dalında yarışan, yaşlı bir çiftin ormanda bulup büyüttükleri sihirli bir bebeğin masalsı hikâyesini anlatan “The Tale Princess of Kaguya” da Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek.

  !f 2014’ten de bildiğimiz, 12 sene boyunca aynı ekiple çekilerek bir çocuğun hikayesini anlatan Boyhood ise 6 dalda aday gösterilerek, Oscar’ın iddialı adaylarından biri olduğunu gösterdi. En iyi belgesel dalında yarışacak olan Finding Vivian Mayer ise başka bir !f 2014 filmi.

  14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat tarihleri arasında İstanbul’da Beyoğlu Cinemaximum Fitaş, Cinemaximum Kanyon, Cinemaximum Budak; 26 Şubat-1 Mart tarihlerinde de Ankara Cinemaximum Armada ve İzmir’de ise Cinemaximum Konak Pier sinemalarında gerçekleşecek.

  0
  0
  255
 • 19-01-2015

  TEB Özel, sanatçı, koleksiyoner ve sanatseverleri aynı çatı altında buluşturan çağdaş sanat platformu Art50’nin “Anlatılmayan Hikayeler” başlıklı resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Art50; TEB Özel tarafından desteklenen “Anlatılmayan Hikayeler” sergisiyle, koleksiyonunda yer alan eserleri bu kez birebir olarak sanat meraklılarıyla buluşturuyor.

  Özellikle genç sanatçıları desteklemeyi hedefleyen TEB Özel’in Etiler’deki binasında, 10 Aralık Çarşamba günü açılan sergide; Art50 sanatçılarından Ayşegül Karakaş, Begüm Mütevellioğlu, Melike Kılıç, Lale Delibaş ve Güliz Baydemir’in eserleri yer alıyor. Sözlü ve yazınsal olarak anlatılmayan, ancak resmedilebilen hikayelere işaret eden “Anlatılmayan Hikayeler” sergisi; günlük hayatın temposunda gözden kaçan öyküleri, gerçekliğin baskısında unutulan masalları ve keşfedilmeyi bekleyen nice hikayeleri görünür kılmayı amaçlıyor. “Anlatılmayan Hikayeler” sergisi; 31 Ocak 2015 tarihine kadar, hafta içi her gün çalışma saatleri içinde TEB Özel Etiler Binası’nda sanatseverlerin ziyaretine açık.

  0
  0
  223
 • 19-01-2015

  Moderatör: Küçük İskender
  Konuklar: Ekin Metin Sözüpek, Şakir Özüdoğru, Sinem Sal, Arif Erguvan

  Yeni kuşak şairler Akbank Sanat'ta küçük İskender'e konuk oluyorlar. Türk şiirinin gittiği yön ve edebiyat dünyasının son durumu üzerine konuşurken, kendi tarzlarından ve yazım alışkanlıklarından bahsedecekler.

  Etkinlik ücretsizdir.

  Fotoğraf: Diem Chau

  0
  0
  117
 • 16-01-2015

  artSümer, tasarımcı Pınar Akkurt’un 2011’den bu yana Karaköy Lokantası’nın köşe vitrini için tasarladığı bir dizi yerleştirmeyi toplu olarak misafir ediyor.

   Akkurt, tekrarlanabilir ve anlamlı bir bağlam oluşturabilmek için bu yerleştirmelerin lokantanın özünü yani mutfağı temsil etmeleri gerektiğine karar vermiş. Yerleştirmeler, verdiği kararın getirdiği malzeme kısıtlamalarına rağmen bütün tutarlılıkları içerisinde şaşırtıcı şekilde tekrardan uzak ve Akkurt tasarımla sanat arasındaki kalabalık sayılamayacak ve tanımsızlığı nedeniyle korkutucu olabilecek bu alanda oldukça rahat görünüyor.

   Devam etmekte olan yerleştirmelerin sonuncusu sergi sırasında ve sonrasında Karaköy Lokantası’nın vitrininde görülebilir.

  0
  0
  162
 • 15-01-2015

  Swissôtel Büyük Efes ve Büyük Efes Sanat, yeni sanat projesi BEAD’15 ile 16 ve 17 Ocak’ta sanatseverlerle buluşuyor.

  Swissôtel Büyük Efes, yeni yılı “BEAD’15-Büyük Efes Sanat Günleri” ile karşılıyor. Swissôtel, Büyük Efes Sanat işbirliği ve Konak Belediyesi’nin sponsorluğunda  gerçekleşen etkinlik sanat galerileriyle sanat aktörlerini bir araya getirmeyi amaçlıyor. Eş zamanlı gerçekleşecek sanatsal etkinlikler, paneller, “Swissôtel Büyük Efes 50 Yaşında” isimli kısa film gösterimi, Haydar Akdağ’ın enstalasyon çalışması ve Göçmen’in Grafiti performansıyla zenginleşen BEAD’15 ile 16-17 Ocak’ta, 11:00-20:00 saatleri arasında sanatseverleri otelin Kordon salonu ve genel alanlarında renkli günler bekliyor.  Ayrıca, 70 sanatçının eserlerinden oluşan Kültür Park Sanat Galerisi’nde yer alan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Sergisi yine Büyük Efes Sanat Günleri kapsamındaki etkinlikler arasında yerini alıyor.

  0
  0
  166
 • 14-01-2015

  Dulwich Art Gallery, sanatseverleri alışılmadık bir teste davet ediyor. Koleksiyonunda Rembrandt, Rubens, Murillo gibi sanatçıların işlerinin yer aldığı müze; usta sanatçıların eserlerinin arasına Çin stüdyolarında yapılmış 120 sterlin değerinde bir replika yerleştirilecek. Ziyaretçilerden ise bu replikayı aırt etmeleri istenecek. 

  Müze küratörü Xavier Bray, replikayı orijinalinden ayırt etmenin oldukça zor olduğunnu söylüyor. 10 Şubat itibariyle izleyicilerle buluşacak olan replika, üç ay süresince tahminlere açık olacak.

  0
  0
  188
 • 12-01-2015

  Bu yıl dördüncü yaşını kutlayacak olan !f music, müziği sinemaya, sinemayı sahneye taşımaya ve “Düne, bugüne, yarına!” vurgulu partileriyle de İstanbul gece hayatını hareketlendirmeye devam ediyor. !f İstanbul’dan önce “merhaba” demeyi geleneksel hale getiren !f music, ilk partisini 23 Ocak’ta The Hall’da veriyor.

  ​1890’ın co-sponsorluğunda gerçekleşecek ve Ana Sahne’de Just D ve Ah!Kosmos’un setleriyle başlayacak gecenin yıldızı ise Çek asıllı İngiliz müzisyen Emika olacak.

  0
  0
  85
 • 09-01-2015

  Asıl mesleği mimarlık olan Can Dağarslanı'nın fotoğrafları bugünlerde çeşitli sosyal ağlarda sık sık karşımıza çıkıyor. Belki siz de sanatçının dövmeli, güzel kadınların yer aldığı fotoğraflarına rastlamışsınızdır. Eğer rastlamadıysanız gelin sizi Can Dağarslanı ile tanıştıralım.

  Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi mezunu olan Can, yaşamını İstanbul'da sürdürüyor. Model seçimleri konusunda hassas davranan sanatçı, son iki serisini iki modelin ilişkisi üzerine kurmuş. Sanatçının fotoğraflarının çoğu kendi içinde hikaye anlatıyor gibiler. İşlerine bir göz atmanızı şiddetle tavsiye ettiğimiz fotoğrafçıya şuradan ulaşabilirsiniz:

  0
  0
  231
 • 08-01-2015

  İşlerini merakla takip ettiğimiz sanatçı Mark Whalen renkli illüstrasyonlarındaki karmaşık diliyle dikkatimizi çekiyor. Arkeolojik tasvirlere benzeyen Mark Whalen'in işleri genellikle geometrik şekillerle bir araya gelen insan figürlerinden oluşuyor. Whalen insansı karakterleri antropomorfik makinelerle ve kuklalarla betimliyor. Çizimlerinde kendi kontrolü dışındaki güçler tarafından yönetilen insan şekillerine rastladığımız sanatçı post-modern çizgilerini koruyor.

  ​Duygu, cinsellik, buluş, etkileşim, boşluk kavramlarından etkilenen Whalen mürekkep, akrilik ve suluboya ile kağıt üzerine çalışıyor. İşleri kadar stüdyosunu da beğediğimiz Whalen kişisel olarak geometri, astroloji, insan psikolojisi ile ilgileniyor. Sanatçının işlerine göz atmak için: 

  http://www.markwhalenart.com/

  0
  0
  67
 • 12-12-2014

  Japon sanatçı Yusuke Asai, kağıt ve kalem kullanarak büyük ölçekli bir kurulum tasarladı. Soyut, parçalı geometrik desenler, çiçek ve hayvan sembolleri kurulumun en dikkat çeken özellikleri arasında yer alıyor. Galerinin zemininden tavana dek uzanan 'Creating Here' isimli enstalasyonda mavi canlı renkler hakim.

  Elle çizilmiş desenlerden oluşan çalışma, sanatçının görkemli enstalasyonları arasında yer alıyor. Asai daha önceki çalışmalarının birinde Kuzey Hindistanın Sujata köyünde, bir sınıfın duvarlarında yepyeni bir dünya yaratmıştı. Takip etmek için:

  http://www.arataniurano.com/artists/asai_yusuke/index_en.php

  0
  0
  74
 • 12-12-2014

  Network Osaka adıyla bilinen tasarımcı ve illustrator Derek Kim’in posterleri ve diğer işleri incelemeye değer.

  Minimal yaklaşımı ve cesur renk kullanımı işlerindeki grafik etkiyi güçlendiriyor. Çizgi, imaj ve şekillerin tutumlu kullanımı yazıya gerek kalmadan imgeler üzerinden anlatılmak istenen konusunda bir fikir sahibi olmayı kolaylaştırıyor.

  Diğer işlerine şuradan göz atabilirsiniz:

  http://www.networkosaka.com

  0
  0
  71
 • 12-12-2014

  İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, anime tutkunlarını mutlu edecek iki filmle geliyor. Anime ustası Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film “The Tale Princess of Kaguya/Prenses Kaguya Masalı” ve Miyazaki’nin hayatının yanı sıra Ghibli Stüdyoları’nın kapanması haberinin gerisinde yatanları anlatan “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı.

  70’lerin kült animasyonu Heidi’nin yönetmenliğinin yanı sıra “Grave of the Fireflies”, “Only Yesterday”, “My Neighbors the Yamadas” gibi pek çok kült animeye imza atmış Isao Takahata’nın 14 yıl aradan sonra çektiği ilk film de olan “The Tale Princess of Kaguya/Prenses Kaguya Masalı”, yaşlı bir çiftin ormanda bulup büyüttükleri sihirli bir bebeğin masalsı hikâyesini anlatıyor.

  ​Festivalin Ghibli Stüdyoları’na selam gönderdiği bir diğer film ise, “Oyun” bölümünde gösterilecek “The Kingdom of Dreams and Madness/Düşlerin ve Çılgınlığın Krallığı”. Anime dünyasının ustası Hayao Miyazaki’nin hayatını konu alan film aynı zamanda, “Spirited Away”, “My Neighbor Totoro”, “Princess Mononoke” gibi anime klasiklerini yaratmış Ghibli Stüdyoları’nın artık üretimleri durduracağı açıklamasının ardında yaşananları anlatmasıyla da türün tutkunlarını heyecanlandıran bir belgesel.

  0
  0
  52
 • 11-12-2014

  Kerim Kürkçü’nün tasarladığı şarküteri Manuel Deli & Coffee, Cihangir’de uzun ince bir ekmek fırınının dönüştürülmesiyle tasarlanmış bir mekan. Manuel, “eski”, “hatıra” ve “el gücüyle yapılan” kavramlarını üç boyuta taşımış bir kahve dükkanı.

  Işin zor kısmı Mimar Kerim Kürkçü’nün kafeye bir mimar tarafından tasarlanmış olmasına karşın sanki yıllar içinde el yordamıyla (manuel) oluşturulmuş hissini yaratması olmuş. Mekanın boyunun eninden çok daha fazla olması; mimarı, mekanı bir istasyon bar şeklinde ele almaya yönlendirmiş. Manuel, ziyaretçilerini vitrinde önce kahveyle karşılayıp şarküteri bölümünün yer aldığı iç kısımlara doğru çekiyor ve hakkı verilmiş mekan kullanımı sayesinde hoş vakit geçirmesini sağlıyor. 

  0
  0
  73
 • 11-12-2014

  Mehmet Ali Uysal'ın “Ten” isimli çalışması İngiliz The Independent Gazetesi’nde “Dünyanın En İyi 10 Kamusal Sanat Örneği” listesinde üçüncü sırada yer aldı. Sanatçının “Ten” (Skin) adlı devasa mandal yerleştirmesi şimdiye kadar Fransa, Belçika ve son olarak da İsveç’te kamusal alanlara kalıcı olarak yerleştirildi.

  Uysal, projeyi hazırladığı 2006 yılında, Türkiye’de bir yere uygulamak için uğraşmış ve sponsor bulamamıştı.

  Son dönemlerde hem Türkiye’de hem de yurt dışında peş peşe gerçekleştirdiği projelerle yükselişte olan sanatçı Mehmet Ali Uysal ile yaptığımız röportaj için:

  ​http://artfulliving.com.tr/detay/mnbspali-uysal-ile-buguumlnuuml-duumlnuuml-ve-yarini-uumlzerine

  0
  0
  52
 • 10-12-2014

  SAHA, Frankfurt’da bulunan Portikus'ta 6 Aralık 2014–1 Şubat 2015 tarihleri arasında kişisel sergisi düzenlenen sanatçı Elif Erkan’ın eser üretimine destek verdi. Sanatçı, müzede gerçekleşen ilk kişisel sergisi kapsamında mekâna özel olarak tasarladığı enstalasyonunu gösteriyor. Sanatçı, daha önce üzerinde çalıştığı, parçalanmış tabaklardan oluşan ve plaster kullanarak tabaka haline getirdiği “Tabak parçaları” işi üzerine odaklanıyor. Erkan, bu objelere iliştirilen estetiksel nitelikler ve geçmiş deneyimleriyle ilgileniyor.

  ​Elif Erkan (1985, Ankara), 2013 yılında Frankfurt am Main' daki HfBK Städelschule'den mezun oldu. Sanatçı 2014 yılında, Brüksel' de bulunan WIELS’de SAHA desteğiyle misafir sanatçı olarak ağırlandı.

  0
  0
  84
 • 10-12-2014

  UNESCO’nun, yaratıcı endüstrilerin gelişmesini desteklemeyi ve kentler arası kültürel etkileşimi yükseltmeyi amaçlayan Creative Cities Network (Yaratıcı Şehirler Ağı) projesine yeni kentler eklendi.

  ​Yeni kabul edilen şehirler arasında tasarım alanında uluslararası etkileriyle isimlerini duymaya başladığımız Dundee (Birleşik Krallık), Bilbao (İspanya), Curitiba (Brezilya), Helsinki (Finlandiya) ve Turin (İtalya) var. Bu kentlerin eklendiği Tasarım (Design) listesinde ise hali hazırda Pekin, Berlin, Buenos Aires, Graz, Kobe, Montreal, Nagoya, Saint Etienne, Santa Fe, Seoul, Şangay ve Shenzen yer almaktaydı.  UNESCO’nun Yaratıcı Şehirler Ağı; Zanaat ve Halk Sanatları, Film, Gastronomi, Edebiyat, Medya Sanatları ve Müzik olmak üzere 7 farklı alanı içeriyor. Beş yeni kentin de eklenmesiyle projeye üye toplam 69 yaratıcı kent bulunuyor.

  0
  0
  49
 • 09-12-2014

  1960'larda modernist üsluplu yapılarıyla bilinen, İskoçyalı mimarlık ofisi Gillespie, Kidd & Coia tarafından tasarlanan, Cardross'da yer alan ve Katolik rahip yetiştiren  St. Peter's Din Okulu 1987’den beri terkedilmiş halde yeniden değerlendirilmeyi bekliyordu. İskoçya'nın savaş sonrası en önemli Modernist yapılarından biri olan ve Dünya Anıtlar Fonu Listesi’nde tehlike altındaki yapılardan biri olan okul, uluslararası sanat ve kültür merkezine dönüştürülecek.

  ​Restorasyon projesi, sanatsal faaliyetler kuruluşu NVA tarafından Avanti Architects’e teslim edildi. Yapı, eğitim ve halka açık sanat merkezi olarak 57 hektarlık bir arazide yeniden işlevlendirilecek. Projenin 2017'de tamamlanması bekleniyor.

  0
  0
  40
 • 09-12-2014

  Sinan Logie’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi 12 Aralık itibariyle Öktem & Aykut Galeri'de ziyaret edilebilir. "Kaosun Doğası" isimli sergide, sanatçının kağıt ve tuval üzerine eserleri, şehri içeriden gören hareketli kent manzarası soyutlamaları yer alıyor.

  ​Dışavurumculuğun öncülü Romantik peyzaj soyutlamalarının, hem de Hareket Resmine mahsus resimselliğin, bugünün geç Modernist global büyük kentlerinin çok boyutluluğu ve dinamizmini ifade eder şekilde bir araya geldiği eserler, tamamen özgün bir görsellik arz ediyor. Sergiyi 10 Ocak'a dek ziyaret edilebilir.

  0
  0
  74
 • 08-12-2014

  ‘Monde Riant’ Pa Design’dan Catherine Denoyelle ve Assia Quetin’in Mondrian estetiğinden yola çıkarak tasarladıkları sanatsal bir ürün. Sanatçının iki boyutlu eserleri günlük kullanıma adapte edilerek üç boyutlu bir ürüne dönüştürülmüş. 

  Bilhassa mimar ve tasarımcıların geometrik üslubu sebebiyle yakın durduğu Hollandalı minimalist ressam Piet Mondrian’ın tabloları gibi, bu yapışkan not kağıtları da kırmızı, sarı, beyaz ve mavi renk bloklarından oluşuyor ve çeşitli boyutlarda üretilmiş. 

  0
  0
  79
 • 08-12-2014

  İstanbul Modern’in eğitim programlarını destekleyerek 2015 yılında da çocuk ve gençlerin eğitimine olanak yaratmak amacıyla bu yıl altıncısı düzenlenen “Gala Modern”, 13 Aralık Cumartesi akşamı İstanbul Modern’de gerçekleşecek.

  “Gala Modern” gecesine sanatçılar Merih Akoğul, Barbara-Zafer Baran, Tosun Bayrak, Hüseyin Çağlayan, Ergin Çavuşoğlu, Murat Germen, Ara Güler, Huri Kiriş, Ozan Oganer ve Canan Tolon  İstanbul Modern’in eğitim projelerine destek olmak için özel çalışmalar hazırladı. Bu yıl ilk kez, İstanbul Modern koleksiyonunda da çalışması yer alan uluslararası sanatçı Tony Cragg de “Gala Modern” gecesine özel bir heykel gerçekleştirdi.  155 cm. yüksekliğinde 300 kilo ağırlığındaki heykel, Tony Cragg'in nadir mermer çalışmalarından biri.  Naile Akıncı’nın bir yapıtı ise “Naile Akıncı’nın İzinde” adlı eğitim programının hayata geçirilmesi için Akıncı ailesi tarafından destek yarışına veriliyor. Gece, destek yarışından sonra “After Party” ile geç saatlere kadar sürecek.

  ​İş, sanat ve medya dünyasının önemli isimlerini bir araya getirecek olan “Gala Modern” gecesinin ana sponsorluğunu Finansbank Quartz Varlık Bankacılığı üstleniyor. “Gala Modern”in diğer sponsorlarından İstanbul Modern Restoran, her yıl olduğu gibi bu yıl da gece için özel menü hazırlarken, Vakko Espace gecenin mekan tasarımını, Dream Design Factory ise organizasyonunu yapıyor.

  0
  0
  20
 • 08-12-2014

  artON İstanbul, 1960 yılında İstanbul‘da doğan Renée Levi‘nin ülkemizdeki ilk kişisel sergisini sunuyor. Ailesiyle birlikte 1964 yılında İsviçre’ye yerleşen sanatçı, güçlü renkler kullanarak gerçekleştirdiği çalışmalarıyla uluslararası bir konuma sahip. Basel’de yaşayan Levi‘nin sergisi, her türlü anlatımcılıktan kurtularak “kavramsallaşmış” renk öğesini gündeme getiriyor.

  ​Renée Levi‘nin “Sibel” ismini taşıyan sunumunda, sanatçının bu sergi için özel olarak ürettiği ve daha önce sergilenmemiş olan tuval çalışmalarının yanı sıra, desen ve farklı tekniklerde gerçekleştirilmiş olan kâğıt işleri yer alacak.

  0
  0
  83
 • 05-12-2014

  Sigmar Polke'un resim, çizim, fotoğraf, film ve heykelleri Tate'deki retrospektif sergide bir araya getirildi. 1960'larda Alman sanatçılar arasında kilit isimlerden biri olan Polke, deneyselliğinin yanı sıra zengin malzeme çeşitlliğiyle de dikkat çeken sanatçılardan biri. Zehirli pigmentler, salyangoz, meteor tozu, patates, is gibi materyaller sanatçının sıkça kullandığı malzemeler arasında yer alıyor.

  ​Kirlenme ve dönüşüm fikirleri etrafında şekillenen çalışma şeklini resimlerine yansıtan sanatçının Tate Modern'de açılan sergisinin küratörlüğünü Mark Godfrey üstleniyor. 9 Ekim'de ziyarete açılan sergi, 8 Şubat 2015'e dek görülebilir.

  0
  0
  61
 • 05-12-2014


  “Dünyada müzik olmasaydı ölürdüm" diyen Ólafur Arnalds ve “müziksiz şiddet içeren video oyunları oynardım" diyen Janus Rasmussen’in elektronik müzik projesi Kiasmos, 6 Aralık Cumartesi akşamı Salon'da dinleyicilerini kozmik bir yolculuğa çıkarmak üzere hazırlanıyor. Hemen öncesinde ise Başak Günak’ın projesi Ah! Kosmos sahne alacak.

  ​BAFTA ödüllü İzlandalı besteci Ólafur Arnalds ile prodüktör Janus Rasmussen'in bir araya gelerek 2009 yılında oluşturdukları Kiasmos, klasik ve elektronik müziği sentezleyerek dinleyicilere yeni bir tarz sunmayı hedefliyor. İlk albümlerini 27 Ekim 2014'te piyasaya süren ikiliyi müzik dünyasına tanıtan ise yine bu albümden derin, hipnotik ve melodik bir yapısı olan Thrown adlı parça oldu. İzlandalı piyanist Ólafur Arnalds’ın 2013, 2012 ve 2011 yıllarında Salon’da verdiği konserlerle büyük ses getirmiş, biletleri kısa sürede tükenmişti.

  0
  0
  76
 • 04-12-2014

  Alev Gözonar'ın üçüncü solo sergisi "Mahkumiyetler Üzerine Bölüm I" 13 Aralık Cumartesi günü Space Debris 'de açılıyor. Sanatçının ilk defa sergilenecek kağıt üzerine mürekkep ve suluboya işlerinin yanı sıra, bir polymer işi ve video enstelasyonu da yer alacak.

  ​Mahkumiyet temasını bir süreç olarak ele alan Güzonar, bu olguyu üzerine “çalışabilen” bir süreç olarak görüyor. Kurtulma isteğini üretimlerinde dönüştürücü bir güç olarak algılar ve bu algıyla kendi üretimlerinde meşakkatli bir yol tercih eder.

  0
  0
  87
 • 04-12-2014

  Arkitera Mimarlık Merkezi’nin, genç tasarımcıların isimlerini ve tasarımlarını geniş bir kesime tanıtabilmesini desteklemek amacıyla düzenlediği RAF Ürün Dergisi Kapak Tasarım Yarışması’nın 9.suna başvurular başladı. Seçilen içerik RAF Ürün Dergisi Ocak 2015 sayısının kapağında yer alacak. Ayrıntılı bilgi için:

  http://www.arkitera.com/yarisma/585/9-raf-urun-dergisi-kapak-tasarim-yarismasi

  0
  0
  87
 • 03-12-2014

  Apple Store İstanbul şubesi “Glass Lantern” her yılın en iyi inşaat mühendisliği örneklerini ödüllendiren Structural Awards’dan birincilik ödülü aldı. 

  Ünlü mimar Norman Foster'ın mimarlık firması Foster + Partners Doğu Avrupa'daki ilk Apple Store'u tasarlayınca ortaya ince işçilikli bir sonuç çıktı. Yeraltında iki katı bulunan Zorlu Center Apple Store'un yer üstünde kalan saydam, kübik formu onun bir fener (lantern)  gibi parlamasına neden oluyor. Mağaza, alışveriş merkeziyle doğrudan bağlantılı ve iki katmanı cam cephelerinden de görülebilen iki cam merdivenle birbirine bağlanıyor. "Glass Lantern", Foster'ın Apple ile ilk tamamlanmış işbirliği.

  0
  0
  82
 • 03-12-2014

  Sanatın ve mimarlığın sınırlarında gidip gelen ikili Snarkitecture, Dandelion Chocolate işbirliğiyle paylaşılabilir bir çikolata tasarladı: Break Bar. 

  Kısıtlı sayıda üretilmiş bu çikolata, ikili yapısıyla hem paylaşmak için ideal hem de biçimsel anlamda özgün. Snarkitecture, çikolatanın dikdörtgen formuyla düzensiz iç kısmı arasında kalmış boşluğu araştırmaya alınca ortaya yenilebilir bir tasarım objesi çıkmış. Break Bar yemenin en iyi yanı ise paylaşma esnasında kırık dökülmesi, bulaşma, dağılma gibi problemlerin yaşanmaması; ancak bu ürüne sahip olabilmenin bedeli 45 USD.

  0
  0
  66
 • 02-12-2014

  Çalışma hayatının sıradanlığında boğulan dört memurun, sınırsız hayal güçleriyle bambaşka bir dünyaya dönüştürdükleri ofislerinde geçen, komedi ve aksiyonu akrobasi ve sözsüz tiyatro ile birleştiren BLAM!, 29 Kasım-7 Aralık tarihleri arasında Türkiye’de ilk kez Zorlu sahnesine konuk olacak.

  Dört dahiyane memur, sabahtan akşama kadar süren dayanılmaz sıkıcı mesai saatlerinden bir kaçış yolu ararken gündelik hayatın sil baştan oluşturulduğu, hayal ürünü bir oyun yaratır. Bu ilginç fikirden doğan kahkaha ve enerji dolu BLAM!'de sıradan bir işyeri, çalışanların sevdikleri filmlerden sahneler canlandırdıkları, uzaylılar, süper kahramanlar ve beyaz perdenin klasikleşmiş kötü adamlarının işgal ettiği bir dünyaya dönüşür. Kalemler, defterler, not kağıtları havada uçuşur, BLAM! ile izleyicileri, adrenalinin doruğa çıktığı, heyecan ve kahkaha dolu bir performans bekliyor.

  0
  0
  74
 • 02-12-2014

  Zahit Büyükişleyen, "Güz Dönüşümleri" isimli sergisiyle 2-19 Aralık tarihleri arasında RenArt Gallery'de olacak.

  "Güz Dönüşümleri; Daha çok bir bütünden başka bir bütüne geçiş...Geçiş anında yaşananlar kısa bir süreç içinde olmuyor. Anındalık var...Süprizler, tesadüfler var...Hesapla kitapla olmuyor.

  Bir sürü bilgiyi öğreneceğiz diye kafa patlatıyor sonra kaldırıp rafa koyuyoruz...Önce öğreniyor sonra öğrendiklerimizi unutmaya çalışıyoruz.

  Yazdan güze, güzden kışa...Koşullar hep aynı kalmıyor. Tıpkı güneşin ışıklarını yaydığı gibi ve anbean gelen ışıkların formun algılanmasını değiştirdiği gibi.

  Güz Dönüşümleri için zaman-mekan kavramı yok. Yakınlık- uzaklık, boş-dolu kavramı yok...Yanlış ve doğru kavramı yok...Kurallara uymak yok...Yaşamak var dolu dolu. Sütlü kahve, tarçın ve hardal rengi ve palette beyazı karmak var."

  0
  0
  82
 • 01-12-2014

  Depo, 5 Aralık-4 Ocak tarihleri arasında Cemal Erez'in “Bir Bürokratın 24 saati” isimli sergisini ağırlıyor. Sanatçı bu serideki resimlerinde iktidarların, kitlelerin öneri ve girişimlerini çelişkiler ve saçmalıklarla engellemek üzere yapılandırdığı atanmışlar güruhunu ele alıyor. Bu topluluğun dünyasını, parçalanmış ve grotesk bedenler oluşturacak biçimde yeniden bir araya getirilmiş figürlerle, yirmi dört tabloluk fragmanlar halinde oluşturuyor. 

  Sanatçı bu seriyi, 2002 - 2010 yıllarında, Paris-İstanbul arası yolculukları süresince eskizler halinde tasarlamış ve ardından İstanbul’daki atölyesinde üç yıllık bir çalışmayla üretmiş. Sergi, Galeri Selvin'in 30. kuruluş yıldönümü sanat etkinlikleri kapsamında, galeri ve Depo'nun ortaklığında gerçekleşiyor.

  0
  0
  77
 • 28-11-2014

  Ulaşılabilir sanat alternatifi olarak yola çıkan ve her yıl yeni sanatçıların üretimleriyle gelişen Mamut Art Project, ilk olarak 15-19 Mayis 2013 tarihlerinde Antrepo No:3'te kimlik buldu. 3-6 Nisan 2014 tarihlerinde KüçükÇiftlik Park’ta 2. si düzenlendi.

  Farklı alanlarda uzman isimlerden oluşan jüri tarafından başvurular arasından seçilen sanatçılara, kendi idareleri ile yürütebilecekleri disiplinlerarası bir paylaşım ve sergileme imkanı sağlayan Mamut, üçüncü senesine giriyor. Fuarın bu yılki jürisinde; Osman Erden, Agah Uğur, İnci Eviner, Başak Şenova, Eda Kehale Ergun yer alıyor. Başvurular 6 Ocak'a dek devam edecek.

  0
  0
  59
 • 28-11-2014

   Fotoğrafçı Kersti K, sanat ve modayı ortak bir paydada buluşturuyor. Peyzaj, perspektif, yerleştirme gibi teknikler kullanarak ilgi çekici görüntüler yakalayan sanatçı, fotoğraflarında yüz kullanmamaya özen gösteriyor. Bu şekilde gizemli bir görünüm yakalayan Kersti, sosyal medyada fazlasıyla popülerleşmiş durumda. 

  İzleyiciye hikayeyi tamamlama imkanı tanıyan çalışmalarıyla karşımıza çıkan genç yetenek, İsveç'te yaşamını ve çalışmalarını sürdürüyor. Kendisini takip etmek için: 

  https://www.flickr.com/photos/kersti_k

  0
  0
  96
 • 27-11-2014

  Weidler Müzayede Evi, Adolf Hitler'in sulu boya tablosuna ev sahipliği yaptı. 161 bin dolara alıcı bulan tablo rekor fiyat olarak kayıtlara geçti. 1914 tarihli ve "Standesamt und Altes Rathaus Muenchen" isimli tablonun sadece 60 bin dolara satılacağı tahmin ediliyordu. 

  Şaşırtıcı bir fiyata satılan eserin alıcısı açıklanmadı, elde edilen gelirin yüzde onu ise engelli çocuklara bağışlanacak. Sanatçı yönünü pek yakından bilmediğimiz Hitler'in yaklaşık 2000 sulu boya tablosu bulunmakta.

  0
  0
  76
 • 26-11-2014

  İstanbul Modern Fotoğraf Galerisi, 20 Kasım- 15 Şubat tarihleri arasında yenilikçi çalışmalarıyla Türkiye’de fotoğrafa disiplinlerarası yaklaşımın öncüsü Şahin Kaygun’un en kapsamlı sergisini sunuyor. Şahin Kaygun sergisi, sanatçının fotoğraf üzerine deneysel müdahalelerde bulunduğu Polaroid çalışmalarından sinema alanındaki üretimlerine; fotoğraf ve resim arasındaki sınırı gitgide yakınlaştırdığı son dönemine kadar uzanıyor.

  Küratörlüğünü Sena Çakırkaya’nın üstlendiği,  Şahin Kaygun’un 1978 - 1991 yıllarını arasında ürettiği 89 çalışmanın yer aldığı sergide, sanatçının çalışma pratiği ve fotoğraf serilerindeki teknik ve kavramsal dönüşümün izi sürülüyor.

  http://www.istanbulmodern.org/tr/sergiler/guncel-sergiler/sahin-kaygun_1488.html

  0
  0
  71
 • 25-11-2014

  Daire Galeri, 13 Aralık – 14 Şubat 2014 tarihleri arasında Gözde Başkent’in ikinci kişisel sergisi “Soluk Mavi Nokta”ye ev sahipliği yapmak içn hazırlanıyor. İnsanın doğa üzerindeki ayrıcalıklı konumu ve doğa ile arasındaki mesafe üzerine eleştirel düşünceleri irdeleyen sanatçı, yaşamını ve çalışmalarını Büyükada'da sürdürüyor.

  Ağırlıklı olarak ahşap üzerine kadın figürlerini resmeden sanatçı, sergi ismini, Dünya’ya rekor bir uzaklıktan çekilen ve Dünya’yı uzayın sonsuzluğunda küçücük bir nokta gibi gösteren fotoğrafa olan Carl Sagan yaklaşımı ile örtüştürüyor. 

  0
  0
  78
 • 25-11-2014

  Çağdaş resmin önemli isimlerinden Fransız ressam Henri Matisse'in ünlü yapıtı "Odalisque Au Fauteuil" (Siyah Koltukta Cariye) tablosu 15 milyon eurodan satılıyor. Sanatçı bu tabloda Sultan Abdülaziz'in Fransa'da bir hastanenin muhtaçlar koğuşunda ölen torunu Nermin Sultan'ı resmediyor.

  Eser Sotheby's müzayede evi tarafından 2015 Şubat'ında satılacak. Müzayedede Nermin Sultan'ın resmedildiği tablo dışında ünlü ressamın değerli tabloları da açık arttırmaya sunulacak.

  0
  0
  88
 • 24-11-2014

  İşlerini serbestçe dünyanın dört bir yanındaki sokaklarda sergilediği için dünyanın en büyük sanat galerisinin sahibi olarak tanımlanan ünlü Fransız sanatçı JR, ‘Wrinkles of the City’ projesini İstanbul’da tamamlıyor. 2010 yılından beri düzenlenen Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali Istancool ile İstanbul’a gelen sanatçı, çalışmalarına başladı bile.

  Ted Prize ödüllü sokak sanatçısı ve fotoğrafçı JR tarafından dünyanın çeşitli şehirlerinde gerçekleştirilen “The Wrinkles of the City” özel bir tarihe sahip şehirlerin dahil edildiği dünya çapında bir sanat projesi olarak tanınıyor.  Proje, gerçekleştirdiği  şehirlerde yaşayan yaşlı halkın portre fotoğraflarını, dev ölçeklerde kamu alanlarına taşıyarak, yaşlanma sürecini ve bu sürecin hem insanların hem de şehrin kimlik anlayışını nasıl etkilediğini samimi ve etkili bir şekilde anlatıyor.
   
  “The Wrinkles of the City” şimdiye kadar Cartagena, İspanya (2008), Şangay, Çin (2010), Los Angeles, USA (2011) ve Havana, Küba’da gerçekleştirildi. Proje kapsamında İstanbul sokakları JR’ın işleriyle buluşacak ve projenin her aşaması kaydedilerek bir film haline getirilecek.

  0
  0
  27
 • 24-11-2014

  Nilbar Güreş, Avusturya'nın sanat alanındaki en prestijli ödüllerinden Otto Mauer Ödülü'nün 2014 yılındaki sahibi oldu. Görsel sanatlar alanında her yıl genç bir sanatçıyı desteklemek adına verilen ödül kapsamında 11 bin euroluk katkı sağlanırken, sanatçının solo sergisi de gerçekleştiriliyor.

  1984 yılında Erwin Wurm, 1986'da Franz West, 1988'de Peter Kogler, 2007'de Ursula Mayer, geçtiğimiz yıl Luisa Kasalicky'nin kazandığı Otto Mauer Fonds ödülünü bu yıl Nilbar Güreş layık görüldü. Ödül, Güreş'e 9 Aralık'ta Viyana'da Erzbischöflichen Sarayı'nda yapılacak törenle verilecek. Sanatçının ödül kapsamındaki sergiyse Viyana'da 10 Aralık'ta Baker street 18, 1010 adresinde açılacak.

  http://www.otto-mauer-fonds.at/

  0
  0
  54
 • 24-11-2014

  SALT’ın 2014’te toplam 60 bin TL’lik araştırma fonuyla desteklediği altı projenin sunumu SALT Galata’da yapılacak. SALT Araştırma Fonları 2013’te, deneysel düşünce, araştırma, toplumsal değişim ve dönüşümleri eleştirel ve çok yönlü bakış açılarıyla değerlendirmeyi önemseyen SALT tarafından oluşturuldu. 

  Bu yıl araştırma fonlarıyla desteklenmek üzere yapılı çevre, modernite, duyusal formlar ve göz ardı edilmiş tarihleri inceleyen altı araştırma projesi seçildi. Cengiz Kırlı, Meriç Öner (SALT), Zeynep Sayın, Lorans Tanatar Baruh (SALT) ve Bülent Tanju’dan oluşan seçici kurulun katılımıyla gerçekleştirilecek sunumlarda, bu projelerin araştırma süreçleri ve bulguları irdelenecek. Program için: 

  http://saltonline.org/tr#!/tr/961/salt-arastirma-fonlari-2014-proje-sunumlari

  0
  0
  110
 • 21-11-2014

  İş Sanat her yıl özel bir yer ayırdığı, Cazın Ustaları konserlerinin 15. sezondaki konuğu Pharoah Sanders.

  Serbest cazın kurucularından saksafoncu Ornetta Coleman’ın “muhtemelen dünyanın en iyi tenor saksafon icracısı” yorumunda bulunduğu Sanders, aynı zamanda cazın dev ismi John Coltrane’den kalan mirası günümüze taşıyan bir isim.

  Sanders, piyanoda William Henderson, basta Oli Hayhurst ve davulda Gene Calderazz ile 27 Kasım 2014 Perşembe akşamı müzikseverlere benzersiz bir deneyim yaşatacak.

  0
  0
  76
 • 20-11-2014

  Lana Del Rey Tim Burton’ın Şubat 2014’te gösterime girmesi planlanan ve daha gösterime girmeden Oscar’ın iddiaları adayları arasında girmeyi başaran filmi Big Eyes için iki şarkı seslendiriyor. Şarkıların isimleri ‘Big Eyes’ ve ‘I Can Fly’. 

  Filmin yapımcısı Larry Karaszewski’ye göre Lana’nın Big Eyes şarkısı, Margaret’ın hislerinin tercümanı gibi.

  Amerikalı sanatçı Margaret Keane’in, büyük göz figürleriyle tanınan eserlerinin yanlışlıkla kocasına mal edilmesiyle ilgili hikayesini anlatan  Big Eyes’ın başrollerinde Amy Adams ve Christoph Waltz oynuyor. 

  0
  0
  81
 • 20-11-2014

  Cemal Reşit Rey Konser Salonu 21 Kasım akşamı müzik dünyasının sıradışı ismi Raul Midon’u konuk ediyor. 

  Tenor vokali ve birçok müzisyene örnek olmuş gitar tekniğiyle, caz, blues, folk ve R&B tarzlarını farklı yorumuyla birleştiren Raul Midon, doğuştan görme engelli olmasına rağmen, New York Times’ın deyimiyle ‘gitarını orkestraya, sesini ise koroya dönüştürebilen tek kişilik bir grup…’ 

  Ünlü isimlerle çalışmalarının yanı sıra, yedi albümü bulunan sanatçı, sekizinci albümü için hazırlanıyor.

  0
  0
  72
 • 17-11-2014

  Görsel sanatlarla çok küçük yaşlarda tanışan Gizem Akar; yeniden tanımlamak istediği her şeyi, kurduğu hikayeleri estetik bir biçimde ortaya koyma nedeniyle; resim, mimari, tasarım ve fotoğrafla ilgilenmeye başladı. Bahçeşehir Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi mezunu olan Gizem, lise ve üniversite hayatı süresince yurtiçi ve yurtdışında bu alanlarda çeşitli workshoplara katıldı. Üç yıldır fotoğrafçı Emrah Altınok’la beraber çalışan Gizem, ağırlıklı olarak analog çekimler yapıyor ve fotoğrafa bakışını şu şekilde özetliyor;

  ''Fotoğraf çekerken sanatın birçok prensibiyle iç içe olmamdaki çok yönlülükten besleniyorum. Üzerine eğildiğin her disiplin diğer alanlarda farklı bir bakış açısı yakalamana yardımcı oluyor; haliyle ne kadar çeşitlenirsen etkin olmak istediğin alanda da o kadar farklılaşıyorsun.

  ​Hiçbir dilde insanın hissettiklerini ifade edebileceği yeterlilikte kelime yok ve bu yüzden görsel sanatların hep daha iyi bir iletişim aracı olarak var olacağına inanıyorum. Çektiğim her fotoğrafın karşı tarafta benim hedeflediğim –ya da hiç aklımda olmayan- bir şeyler hissettirmesini istiyorum.’’ 

  0
  0
  57
 • 03-11-2014

  Fotoğrafla tanışması çocukluk yıllarına dek uzanan Oğulcan Demirgan, ilk çekimlerini çocukken evde bulduğu kompakt makinelerle gerçekleştirenlerden. Mimarlık Bölümü öğrencisi Oğulcan, o gün bu gündür fotoğrafla iç içe.

  Başlangıçta her ne kadar dijital ekipmanlara yönelse de ilgisini zamanla analog çekimler üzerinde yoğunlaştıran genç sanatçı; filmin sadece sonuç değil aynı zamanda bir süreç olduğunu belirtiyor. Eline görseli alıncaya kadar ki bilinmezliğin ve istediğine ulaşmanın keyfinin çok farklı olduğunu betimleyen Demirgan, fotoğrafla birlikte keşfettiği şeyleri şu şekilde ifade ediyor;

  ​"Fotoğrafta insan bedeninin sahip olduğu estetiği mekânın bana sunduklarıyla keşfetme arayışındayım. Mekânın dokusunu, renklerini, yansımalarını, bazen aynı bazen zıt şekillerde insanın üzerinde arıyorum. Her seride farklı bir hikâyeyi bu arayışıma dahil ediyorum. Bu bazen izlediğim filmden bir kare oluyor bazen mimari bir yapı oluyor. Hikâyede duygular yerini insan figürüne bırakıyor.”

  0
  0
  55
 • 31-10-2014

  Minimal kompozisyonlarıyla tanınan fotoğraf sanatçısı Gray Malin çalışmalarına Los Angeles'da devam ediyor. Çekimlerini peyzajlar üzerinde yoğunlaştıran sanatçı son çalışması ile kadrajını Antarktika'ya çeviriyor.

  ​Sade arkaplanlar tercih eden Malin'in; 'Antarctica' adını verdiği projesinde kontrast oluşturacak objeler ve detaylar yer alıyor. 

  0
  0
  46
 • 27-10-2014

  Görsel sanatlar alanında uzmanlaşan genç fotoğrafçı Kadosa Yuan, çalışmalarına Taipei'de devam ediyor. Bol ışıklı berrak portreler çeken Yuan'ın modellerinin tamamı da arkadaşlarından oluşuyor.

  Yuan'ın kompozisyonlarındaki detaylar, onun ruh haline göre şekilleniyor. Ve tabii bu detaylar da ağırlıklı olarak minimal bir çizgide ilerliyor. Kadosa Yuan'ın portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  66
 • 24-10-2014

  Fransız fotoğrafçı Laurent Chehere, ‘Flying Houses’ adlı serisiyle banliyödeki sıradan apartmanlara fantastik bir bakış açısı kazandırıyor. Şehir fotoğraflarıyla ilgilenen Chehere, kadrajını Paris'teki yoksul mahallelere çevirerek binaları uçarmışcasına fotoğraflıyor.

  ​‘Flying Houses’da yer alan detaylar animasyon filmlerini andırıyor. Laurent Chehere’nin fantastik dünyasına mutlaka göz atmalısınız.

  0
  0
  70
 • 23-10-2014

  Yu-Hong Kuo fotoğraflarında; gölge ve ışık gibi detayları bolca kullanarak minimalist kompozisyonlar yaratıyor. Çalışmalarına Tayvan’da devam eden sanatçı portfolyosunda ağırlıklı olarak soluk renklere yer veriyor.

  ​Karelerinde özellikle Çinli kadın modelleri fotoğraflamayı tercih eden Kuo, tasarladığı kompozisyonlara doğru model seçiminin çok önemli katkısı olduğunu belirtiyor. 

  0
  0
  59
 • 21-10-2014

  'Alter Ego' adını taşıyan seride ikiz kardeşleri fotoğraflayan Olivier Ramonteu farklı kadrajının da etkisiyle üst üste pozlama tekniği kullanılmış izlenimi yaratıyor. İzleyiciyi ikilemde bırakan sanatçı; "Neyi, nasıl görmek istersen onu görürsün." mottosuna vurgu yapıyor.

  ​Edebiyat mezunu olan Olivier Ramonteu ilk başlarda fotoğrafı bir ifade biçimi olarak gördüğünü belirtiyor. Zamanla bu algının değiştiği ifade eden sanatçı ilk başlarda 'araç' olan fotoğrafın nihai amacı olmaya başladığına dikkat çekiyor. 

  0
  0
  71
 • 20-10-2014

  Çalışmalarına Roma'da devam eden Elena Fortunati, zihninde tasarladığı imgeleri fotoğraflarıyla canlandırıyor. İtalyan sanatçı çekimlerini analog makinesiyle gerçekleştiriyor.

  ​Kompozisyonlarında kullandığı materyallerle illüstrasyonu andıran dokular elde eden Fortunati, çoğulukla günlük hayatın ardındaki detayları fotoğraflıyor. Sanat Tarihi bölümünde okuyan Elena Fortunati'nin portfolyosuna göz atın.

  0
  0
  87
 • 17-10-2014

  art ON Istanbul Ilgın Seymen’in “Sonsuz Körlük” isimli kişisel sergisini sunuyor. Sanatçı ilk kez gösterilecek olan çalışmalarında günlük hayatın vazgeçilmez parçaları olan tüketim malzemelerinden yola çıkarak, çağımız insanının alışveriş odaklı yaşam modelini renkli, kara mizaha dayalı bir dil geliştirerek büyüteç altına alıyor.

  Çalışmaları uluslararası bağlamda San Francisco, New York, Berlin ve Seul’de farklı sergilerde gösterilen Ilgın Seymen, “Sonsuz Körlük” sergisinde farklı form arayışlarına girerek, heykel, kağıt çalışması, kolaj ve yerleştirme teknikleriyle ilişkiye girerek disiplinlerarası bir yaklaşım açısıyla izleyicilere farklı deneyselliklerin kapılarını aralıyor. Sergi 22 Ekim-29 Kasım tarihleri arasında görülebilir.

  0
  0
  57
 • 15-10-2014

  18 Eylül’de “MOVING IMAGES #1” sergisiyle sinematik bir alternetif proje mekanı olarak İstanbul’un çağdaş sanat ortamına yeni bir soluk kazandıran PRIZMASPACE, programına “PRIZMA SCREENING #1: Azra Deniz Okyay”la devam ediyor. Azra Deniz Okyay’ın video çalışmaları ve bir kısa filminin yer aldığı ‘PRIZMA SCREEN- ING #1’ adlı sergisi Türkiye’nin yakın geçmişindeki toplumsal ve politik olayların bir nevi günlüğü şeklinde oluşuyor. Sergide yer alan çalışmalar otosansür pratiğini sorgularken, sanatçının karşılaştığı durumların kişisel deneyimlemelerinden ve bunlara dair bazı kışkırtıcı yorumlardan yola çıkıyor. 

  Azra Deniz Okyay’ın topluma bakışını kendine has bir dra- ma içinde kurgulayarak oluşturduğu hibrid kurmaca ve belgesel anlatımla geliştirdiği üretimleri 23 Ekim - 13 Kasım tarihleri arasında PRIZMASPACE’de izleyici ile buluşacak. 

  0
  0
  95
 • 15-10-2014

  Arka arkaya galerilerin açıldığı Çiftehavuzlar Cemil Topuzlu Caddesinde geçtiğimiz sezon faaliyete geçen Galeri ARK 18 Ekim tarihinde Okan Dedeoğlu’nun ilk kişisel sergisiyle sezonu açıyor.

  Okan Dedeoğlu 1976 İstanbul doğumlu. MÜGSF İç Mimarlık ve YTÜ Restorasyon Bölümlerini bitirdi. Okul yıllarında Fluxus, Dadaizm ve Neo–Ekspresyonizm sanat akımlarıyla ilgilendi.

  Sergi 9 Kasım tarihine kadar Cemil Topuzlu Caddesi No. 49 Çiftehavuzlar adresindeki Galeri ARK’ta izlenebilir. 

  0
  0
  82
 • 13-10-2014

  BLOK isimli fotoğraf sergisi günümüzün grileşen yaşamının, şehirleşmenin, makineleşmenin ağırlığını ve karanlığını farklı şehirlerde deneyimleyen iki sanatçının gözünden inceliyor. Akzidenz ile Ahmet Selçuk Bitikçioğlu’nun ortaklaşa gerçekleştirdiği çalışma, BLOK art space’de sergileniyor olacak.

  ​Mekânın ayrı odalarında aynı sorunu tartışacak olan Akzidenz ile Ahmet Selçuk Bitikçioğlu’nun 10 Ekim'de açılacak olan sergisi, 7 Kasım'a kadar BLOK art space'de ziyaret edilebilir

  0
  0
  56
 • 13-10-2014

  Tarihi Elhamra Pasajı'nda yer alan Gaia Gallery, İstanbul'un sanat yaşamına yeni tatlar getirmeyi planlıyor. Galeri, Arda Yalkın'ın Deep Fried Dreams isimli sergisiyle Beyoğlu'na ve İstanbul sanat hayatına "merhaba" diyor.

  İlk olarak Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul kapsamında Gülçin Çengel Re-see Gathering ile kapılarını açan galerinin ilk kişisel sergisi ise Arda Yalkın'a ait. Sanatçının sergisi 23 Ekim'de başlıyor. Çalışmalarında birey-iktidar çatışması, tüketim toplumu, asimilasyon, savaş, politika, din, yokoluş gibi pek de keyifli olmayan konuları işlediğini söyleyen Yalkın'ın sergisi, 26 Aralık'a kadar gezilebilir. 

  0
  0
  80
 • 09-10-2014

  İFSAK 55. yılını kutluyor. 55. sezona 11 Ekim'de giriş yapacak olan İFSAK'ın açılışında, dünyaca ünlü Amerikalı fotoğrafçı Ken Light ve Amerikalı Fotoğraf Editörü Melanie Light İstanbul'da İFSAK'ın konuğu olacak. 11-12-13 Ekim'de İFSAK'ta bir workshop açılacak olan Ken ve Melanie Light Türk Fotoğraf severlerle Türkiye'nin en köklü kurumda bir araya gelecekler.

  Belgesel fotoğrafta Ken Light, Fotoğraf editörlüğünde ise Melanie Light' in vereceği workshopu mutlaka kaçırmayın.

  0
  0
  110
 • 01-10-2014

  Seul’da yaşayan fotoğrafçı ve mikrobiyolist Seung-Hwan Oh,  ‘Impermanence’ adlı çalışmasıyla fotoğrafa farklı bir boyuttan yaklaşıyor. Çekimlerden önce makinesine kültür mantarları yerleştiren sanatçı, mantarların 35 mm filmlere olan etkisini gözlemliyor.

  ​Mantarların etkisiyle dağılan fotoğraflarla soyut görüntüler elde eden Seung-Hwan Oh, bu çalışmasıyla fizikselliğin geçiciliğine vurgu yapmak istediğini belirtiyor.

  0
  0
  72
 • 30-09-2014

  Muse İstanbul, 30 Eylül-21 Kasım tarihleria rasında ” ben hep bir AzFazla ”  isimli sergiyi ağırlıyor. Resim, Heykel, Fotoğraf, seramik ve yeni medya işlerinin bir araya getirildiği karma sergi projesinin küratörlüğünü Ezgi Bakçay Çolak üstleniyor. Sergide yer alan isimler; Ayşe Kurşuncu, Arzu Arbak, Bahadır Yıldız, Cem Ersavcı, Evren Erol, Işık Özçelik, Meliha Sözeri, Nur Gürel, Özgür Demirci, Serenay Şahin, Serkan Yüksel, Sevgi Yaman ve Uğur Çolak.

  ​“ben hep bir AzFazla” “insan insandan sonsuzca fazladır” cümlesinden yola çıkan farklı bir sergi projesi. Sergi, özneden kaynaklanan fakat özneyi yırtıp geçen bir mahrumiyet-fazlalık deneyimi olarak sanatı tartışmaya açıyor. Sözün, formun, rengin, imgenin içindeki asi fazlalığın peşinden gidiyor.

  0
  0
  81
 • 30-09-2014

  Van Gogh, Boticelli, Johannes Vermeer gibi ünlü ressamların tablolarını dergi kapaklarıyla  bir araya getiren Filipinli sanatçı Eisen Bernardo, 'Mag + Art' adını verdiği projesine her gün bir yenisini ekliyor.

  İkonikleşen dergi kapaklarını klasik resimlere ‘kompozisyona uygun olarak’ yerleştiren sanatçı, bütünlüklü ve sıradışı işlere imza atıyor. Mag + Art’ta yer alan görsellerin tamamına göz atmayı unutmayın.

  0
  0
  72
 • 29-09-2014

  Bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational’a sanatseverlerin ilgisi büyük oldu. 24 ülkeden 80 galeri ve 400’den fazla sanatçıyı İstanbul’da buluşturan fuarı ilk iki gününde 10.643 kişi gezdi.

  Joan Miró’dan Andy Warhol’a, Banksy’den Anish Kapoor’a, Marina Abramovic’ten Ai Weiwei’e, modern ve çağdaş sanatın usta isimlerinin eserleri koleksiyonerlerin ilgisinden de kaçmadı ve fuarın ilk iki gününde galerilerin toplam satış rakamları % 60’ı buldu. Henüz ikinci yılında olmasına rağmen fuarın gördüğü bu ilgiden gurur duyduklarını söyleyen fuarın kurucu ortaklarından Yeşim Avunduk, “Bu, yapılan VIP çalışmasının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Koleksiyonerlerin ilgisinin bununla doğru orantılı olarak yüksek olması ve memnuniyeti gerçekten de değerli” dedi.

  0
  0
  84
 • 26-09-2014

  New York'ta yaşayan moda fotoğrafçısı Dominik Tarabanski, çalışmalarını modern insanın evrimleşmesi üzerine yoğunlaştırıyor. Basit, sade ve simetrik arka planlar tercih eden sanatçı, çalışmalarında sık sık soft renklere yer veriyor.

  ​Tarabanski, çalışmalarında minimalist mimar Mies van der Rohe'nin; "Less is more." mottosunu benimsediğini belirtiyor. 

  0
  0
  79
 • 25-09-2014

  Fotoğrafçı Sandro Miller’ın modeli olan ünlü oyuncu John Malkovich, “Malkovich, Malkovich, Malkovich: Homage to photographic masters” anını taşıyan seriyle ikonik olan fotoğrafları tekrar canlandırdı.

  ​John Malkovich’in; Albert Einstein, Salvador Dali, John Lennon, Andy Warhol ve daha birçok ismi canlandırdığı fotoğrafların bir diğer özelliği ise çekimlerden sonra herhangi  bir Photoshop desteğinin uygulanmamış olması.

  0
  0
  80
 • 24-09-2014

  Teksaslı enstrümantal grup Balmorhea 19 ve 20 Kasım'da Salon İKSV'nin konuğu oluyor. 2006'da Rob Lowe ve Michael Muller tarafından kurulan grup son albümleri 'Stranger' ile birlikte toplamda 5 albüm yayımladı.

  Caz, folk ve klasik müzik etkileşimli soundlarını post-rockla harmanlayan grubun son EP’si ‘In The Constant Noise’ kısa bir süre içerisinde yayınlanıyor olacak. 

  0
  0
  75
 • 23-09-2014

  Algıları ters-yüz eden karelerin sahibi İsveçli fotoğraf sanatçısı Emma Hartvig çalışmalarına son birkaç yıldır Londra'da devam ediyor. Soft renklerin hakim olduğu arka planları sıradışı objelerle güçlendiren Hartvig, çalışmalarında minimal çizgisini koruyor.

  İzlediği filmlerden ilham aldığını belirten Emma Hartvig işleri; New York, Amsterdam ve Londra gibi şehirlerde sergilendi. Emma Hartvig portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  77
 • 22-09-2014

  Huzurlu melodilerin sahibi İzlandalı şarkıcı Emiliana Torrini 12 Kasım'da Babylon sahnesinin konuğu oluyor. Torrini, şarkı sözleri ve yumuşacık sesi ile İstanbul'lu dinleyicilerine bir kez daha büyülü bir atmosfer yaşatacağa benziyor.

  ​1999 yılında yayımladığı 'Love in the Time of Science' albümüyle büyük başarı elde eden Emiliana Torrini, konserde ağırlıklı olarak geçtiğimiz yıl çıkardığı son albümü Tookah'tan parçalara yer verecek.

  0
  0
  99
 • 19-09-2014

  Geçtiğimiz günlerde Antoine Rose'un çekmiş olduğu kuş bakışı Miami fotoğraflarını paylaşmıştık. Bernhard Lang de deniz kıyısının kuş bakışı fotoğraflarını çeken sanatçılardan bir diğeri. İtalya kıyılarını fotoğraflayan Lang, çekimlerini Ravenna ve Rimini kentlerinde gerçekleştirdi.

  Otellerdeki şezlong ve şemsiyelerle minimal aranjmanlar yaratan Lang çalışmalarında mükemmeliyetçi bir bakış açısı ortaya koyuyor. Bernhard Lang'in portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  84
 • 18-09-2014

  Caz, trip-hop, drum & bass türlerine özgün bir yorum getiren İngiliz acid caz üçlüsü Red Snapper, Salon İKSV'nin konuğu oluyor. Red Snapper, "Garanti Caz Yeşili” konserleri kapsamında 17 Ekim Cuma akşamı sahne alıyor.

  İlk albümü ‘Prince Blimey’i 1996’da çıkaran grup 2002 yılında dağıldıklarını duyurmuştu. 2007’de yeniden bir araya gelen grup içerisinde bulunduğumuz Eylül ayında ‘Hyena’ adında yeni bir albüm yayınlamayı planlıyor. 

  0
  0
  82
 • 18-09-2014

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED); “Unutulmuş Krallık, Antik Alalah’ta Arkeoloji ve Fotoğraf” isimli sergide, Koç Üniversitesi’nin Antik Alalah’ta (Aççana Höyük) gerçekleştirdiği kazıların fotoğraflarını sergiliyor.

  1936-1939 ve 1946-1949 yılları arasında Antik Alalah’ta 5 kıdemli arkeolog ve çevre köylerden 400’e yakın işçinin katıldığı Woolley kazılarına ait fotoğrafların yer aldığı sergide 66 çalışma sergileniyor. Murat Akar ve Hélène Maloigne’nin küratörlüğünde 13 Eylül’de açılan sergi 7 Aralık’a kadar ziyaret edilebilir.

  0
  0
  72
 • 17-09-2014

  SALT'ta bu Perşembe, yeni sergiler ve Osmanlı Bankası Müzesi sat 22':00'a dek ziyaret edilebilecek. Uzun Perşembe'de SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ulus'taki sergileri rahat rahat gezebilirken, Robinson Cruose 389'lardaki özel indirimlerden de yararlanabilirsiniz.

  Programlar şu şekilde:

  SALT Beyoğlu

  Kat 1-2-3
  YAZLIK: Şehirlinin Kolonisi
  18.00 Türkçe sergi turu

  Açık Sinema
  19.00 Gösterim: Le Mépris [Nefret] (1963)
  Jean-Luc Godard
  105 dakika
  Fransızca ve İngilizce; Türkçe ve İngilizce altyazılı

  SALT Galata

  Kat -1, 1, 3 ve SALT Araştırma
  İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray
  19.00 Sanatçı İsmail Saray’la Türkçe sergi turu

  SALT Araştırma saat 20.00’ye kadar açık.
  Osmanlı Bankası Müzesi saat 22.00’ye kadar açık.

  SALT Ulus

  Köklere Dönüş
  19.00 Gösterim: On Egress Into Poland (2013-2014)
  Honorata Martin
  17 dakika (tekrarlı)
  Lehçe; İngilizce altyazılı 

  0
  0
  72
 • 16-09-2014

  Kavramsal çerçevesi 1.Dünya Savaşı’nın 100.yılı üstüne yapılandırılan ve 27 Eylül – 2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 4.Uluslararası Çanakkale Bienali’nin ana sergisine Bosna Hersek, Slovenya, Rusya, Sırbistan, Romanya, Lübnan,  Filistin, Ermenistan, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Yunanistan, İrlanda, İngiltere, Fransa, Almanya, Hollanda, Avusturya ve Türkiye’den 37 sanatçı katılıyor.

  Çanakkale Bienali kurulduğu 2006 yılından bu yana Çanakkale’yi, Akdeniz havzası ile Avrupa ve Ortadoğu coğrafyalarının kesişim noktasında, çağdaş sanatın üretim, izlenme ve algılanması için uluslararası bir merkeze dönüştürmek; uluslararası sanatçıları ve sanat uzmanlarını davet ederek, kenti bu sanatçıların ve iletişim ağlarının gündemine yerleştirmek; kamusal alanlar, sanat ve kültür kurumları, üniversiteleri sanatçılarla işbirliğine davet ederek, karşılıklı etkileşim ve iletişim ortamı yaratmak; Çanakkale’yi küresel sanat ve kültür sanayi ve iletişim ağları içine konumlandırmak ilkelerini benimsiyor.

  ​Savaş ve yüzyılın, tarihsel Osmanlı coğrafyasından, bugünün siyasal haritasında kadar sürmekte olan etkilerinin yerel, ulusal ve uluslararası bağlamlarda yeniden-değerlendirileceği 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, savaşa katılmış bütün ülkelerle etkin bir iletişim ve işbirliği ortamı, ortak bir çalışma ve üretim zemini oluşturur. 

  0
  0
  69
 • 16-09-2014

  Fotoğraf sanatçısı Ben Sandler'ın projesi; ‘Badlands’ fotoğraf ve 3d modelleme kullanılarak ortaya çıkarılan bir 'çöl peyzajı'... Sürreal nitelikteki çalışma, sanatçının sıradışı estetik algısının bir yansıması.

  Gerçek ve illüzyonik detaylara sahip fotoğraflar, sanatçının; sanat ve teknoloji gibi farklı disiplinlere olan hakimiyetini ortaya koyuyor. Sandler; fotoğraf, sinema ve interaktif alanlarda gerçekleştirmiş olduğu çalışmalarına Paris ve Amsterdam arasında devam ediyor.

  0
  0
  86
 • 15-09-2014

  Genç sanatçı ve tasarımcıları desteklemek amacıyla kurulan ARMAGGAN Art & Design Gallery Nisan ayında başlattığı solo sergi serisinin üçüncüsüne 18 Eylül – 25 Ekim 2014 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. ARMAGGAN Art & Design Gallery ressam Emre Kantaşlı’nın “Arındırılmış Kent” ve heykeltraş Emre Özçaylan’ın “Akl-ı Faal” isimli solo sergilerine aynı anda yer veriyor.

  Emre Özçaylan sergisinin isminin ilhamı için şu tanımı kullanıyor: Akl-ı Faal’in en belirgin özelliği bir şeyi yoktan var etmemesidir; yaratmaz, yoktan bir şey var etmez, fakat yaratılmış olana biçim vererek bir şeyler meydana getirir,

  “Arındırılmış Kent” ismini verdiği sergisinde, mimari formlardan kompozisyonlar oluşturan Emre Kantaşlı modernizmin dayattığı yaşam tarzına eleştirel yaklaşıyor. 

  0
  0
  87
 • 15-09-2014

  Özellikle son 8 yılının büyük bir bölümünü seyahat ederek geçiren Londralı sanatçı Mariell Amélie, seyahatlerini gizemli otoportreleriyle ölümsüzleştiriyor. Depresif niteliği ağır basan otoportrelerini web sitesi üzerinden paylaşan sanatçı, çalışmalarını belgesel ve porte fotoğrafçılığı üzerinde yoğunlaştırıyor.

  Küçük bir kasabada büyüyen Amélie'nin fotoğrafla tanışması çocukluk yıllarına dek uzanıyor. Mariell Amélie'in porfolyosuna mutlaka göz atın. 

  0
  0
  83
 • 12-09-2014

  Mimari fotoğraflarıyla hafızalara kazınan Matthias Heiderich, güçlü görüntüler yakalamaya devam ediyor. Minimal bir bakış açısına sahip olan Heiderich, soft renklerdeki geometrik objeleri fotoğraflamayı tercih ediyor.

  Seyahatleri esnasında karşılaştığı mimari yapıları fotoğraflayan sanatçı çalışmalarına Hamburg'da devam ediyor. Matthias Heiderich'in minimal dünyasına göz atmayı unutmayın.

  0
  0
  97
 • 12-09-2014

  Polonyalı indie grubu Drekoty, 17 Eylül'de Pera Müzesi'nde sahne alıyor. Ola Rzepka, Magda Turłaj ve Zosz Chabiera tarafından kurulan grup, sahne enerjileri ve sıradışı enstrüman seçimleriyle özgün bir duruş sergiliyor.

  Konserde ağırlıklı olarak 2012'de yayımladıkları son albümleri; Persentyna'dan şarkılara yer verecek olan grubun şarkıları avangart-hit olarak kabul ediliyor. Unutmadan konser, Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. Yıldönümü kutlamaları kapsamında düzenleniyor.

  0
  0
  108
 • 12-09-2014

  Nuart Festival; konferanslar, söyleşiler, akademik tartışmalar ve tabii ki duvar resimlerinin yer aldığı dopdolu bir program ile başladı. 7 Eylül- 12 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek olan festival, sanatçılar, öğrenciler, galeri müdavimlerini bir araya getirmeyi ve kamu kültürünü yansıtmayı amaçlarken bu konuda dinamik bir ortam sunmaya da çalışıyor.

  Festival bu yılki programında "aktivizm" konusuna eğiliyor. Mural ve aktizm arasındaki ilişki ve daha çok gerilimi inceleyen fuar, bizi de bu kavramları sorgulamaya davet ediyor. Eylül'ün ilk haftası açılışı gerçekleşen festivali 12 Ekim'e dek ziyaret edebilirsiniz. Detaylı bilgi:

  0
  0
  51
 • 11-09-2014

  ArtInternational çağdaş sanat fuarının artistik programı açıklandı.  Stephane Ackermann’ın direktörlüğünde hazırlanan programda, tanınmış sanatçılar tarafından hazırlanmış performanslar ve enstalasyonların yanı sıra Türkiye’den ve yurt dışından küratörler, enstitüler ve güncel sanat platformlarının katılımıyla gerçekleşecek etkinlikler de bulunuyor.

  Programın en dikkat çekici işlerinden birisi de şair Lale Müldür’ün deneysel film projesi “Azılı Yeşil”in gösterimi ve çekim süreci olacak. Müldür, Kaan Karacehennem ve Franz von Bodelschwingh’in eşliğinde yönettiği bu filmin gösterimine katılacak ve uzun versiyonun çekimlerini fuar alanında yapacak. Lale Müldür’ün, şiirlerinde ve günlük hayatında olduğu gibi, sıradan görünen olaylardan sayısız etkileyici sahneler yaratarak çektiği film, Lale Müldür Tiyatrosu’nu sinemaya uyarlama denemesi olarak da okunabilir. Fuarın bir diğer sürprizi ise, Lale Müldür’ün daha önce yayımlanmamış şiir ve görsel çalışmalarının ArtInternational’a özel fuar kataloğunda yer alacak olması.

  0
  0
  117
 • 11-09-2014

  26-28 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational’a işleriyle katılacak sanatçılardan birisi de dünyaca ünlü heykeltraş ve ressam Anish Kapoor. Lisson Gallery ile birlikte fuara katılacak Kapoor’un işleri Türkiye’de ilk kez sergilenecek. Özellikle 80’lerden itibaren granit, mermer, pigment ve alçı kullanarak yaptığı geometrik ve biomorfik heykelleriyle sanat dünyasının ilgi odağı olmayı başaran Kapoor, Yeni İngiliz Sanatı’nın en önemli isimlerinden biri sayılıyor.

  İstanbul’un geçen yılki en önemli sanat etkinliklerinden biri kabul edilen ArtInternational’a bu yıl 24 ülkeden 80 seçkin galeri ve 400’e yakın sanatçının işi katılacak.

  0
  0
  73
 • 11-09-2014

  Fotoğraf Sanatçısı Timurtaş Onan’ın ilk üç dönem Işık ve Gölge atölye katılımcıların çalışmalarından oluşan sergi 16 Eylül'de Akatlar Kültür Merkezi'nde açılıyor. Grubun 56 siyah beyaz fotoğraftan oluşan sergisi 16 – 30 Eylül 2014 tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  Işık & Gölge atölyesinin katılımcıları ise şöyle: Münevver Antczak, Ayşe Baranok Köse, Nalan Başkır, Eser Belül, Mehmet Naci Demirkol, Ümran Engin, Şebnem Ergezer, Agop Ezgilioğlu, Murat Kaan, H. Çağla Mazlum, Okan Özbilen, Gülşah Sarıtaş Keskinel, Özlem Uçarkuş, Elif Yılmaz.

  0
  0
  65
 • 10-09-2014

  Austin’de yaşan fotoğrafçı Emily Blincoe, portakal, yumurta ve dondurma gibi yiyecekleri kullanarak yarattığı renk aranjmanlarını paylaşmaya devam ediyor. Renk bilgisiyle bizleri kendine kayran bırakan Blincoe, kompozisyonunu nesnelerin cisimleriyle ilişkilendirmeyi de unutmuyor.

  Şekillerine göre gruplandırdığı nesnelerle renk kombinasyonları oluşturan sanatçı yaratıcılık sınırlarını zorluyor. Emily Blincoe’nun rengarenk portfolyosuna göz atmayı unutmayın.

  0
  0
  105
 • 29-08-2014

  Merve Morkoç, Galerist'deki ikinci kişisel sergisiyle 17 Nisan'da sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Morkoç’un ilgi çekici resimleri, ilhamını sanatçının kendisini daha özgür hissettiği sokak kültürü ve dokusundan alıyor. Morkoç için internet, sokaklar, galeri duvarları, her boyuttaki kâğıt ve malzeme verimli birer üretim alanına dönüşebiliyor. Sanatçı, duvar resimlerinden söz ederken, “…Sonsuza kadar var olayım gibi bir derdim yok. Çünkü sırf o işi oraya yapabilmek de çok önemli. Beş yıl ya da beş dakika; benim için bir fark yok açıkçası.” ifadesine başvuruyor. Morkoç, bu anlamda kendisini kuşatan kentsoylu animasyon figürleri, reklâm filmleri ve anlatım biçimlerinden de açıkça besleniyor.

  ​Sanatçı son dönemde ürettiği eserleri aracılığıyla 2+1 kombili ev sahibi olmaktan yola çıkarak, salon kırlentiyle misafir porseleni arası bir ürüne dönüşme sürecini anlatıyor. Figür ve yaşam alanı arasındaki ilişkinin deformasyonunu, çeşitli malzeme ve tekniklerle eserlerine aktaran Morkoç, ‘konsept olarak çirkin, ama ambalaj olarak sevimli’ diye tanımladığı bir tutuma sahip.  '2+1' 17 Mayıs'a kadar Galerist'te görülebilir. 

  0
  0
  134
 • 21-08-2014

  Lisa Adams, iç dünyasını ve duygularını, hatta dünya görüşünü dahi çizimlerine aktardığını söylüyor. Alegorik bir dile sahip olan sanatçı, haftanın altı günü sıkı bir çalışma düzenine sahip. Kendisini dış dünyadan izole ederek bir yaratım aşamasına giren sanatçı, yağlı boya tekniğiyle tablolar üretiyor.

  ​Kendi kendisini yetiştiren nadir isimlerden biri olan Adams, sık sık sembolik öğelerden yararlanıyor. Kendine has dilini cesurca sergileyen sanatçı doğadan fazlasıyla etkilendiğini itiraf ediyor. Eserlerinde çeşitli mesajlar vermekten hoşlanan ressamı takip etmeyi unutmayın.

  0
  0
  53
 • 20-08-2014

  “Steam Portraits” Londra’da yaşayan fotoğraf sanatçısı David Ryle ve art direktör Gem Fletcher’ın birlikte ortaya çıkardıkları oldukça ilginç bir portre çalışması. Buharın cam üzerindeki etkilerini deneyimleme üzerine yola çıkan ikilinin tercih ettiği sade arka plan düzeneği ve soft renk tonu seçimleri buğunun fotoğraflar üzerindeki vurgusunu destekliyor.

  ​Genel olarak minimalizmin hakim olduğu seride, Natasha Freeman tarafından seçilen pastel renkteki kostümler de sadeliğe katkıda bulunarak “buhar” vurgusunu öne çıkaran elementler arasında yer alıyor.

  0
  0
  126
 • 30-11--0001

  Ahmet Öğüt'ün Amerika Birleşik Devletleri'nde paralı yüksek öğrenim sebebiyle artan öğrenci borçları sorununa odaklanan, Debt Collective ile işbirliği içinde başlattığı, ortak çalışmaya dayalı "Day After Debt: Call For Student Loan Relief" adlı projesi, Michigan Devlet Üniversitesi'ndeki Eli ve Edythe Broad Sanat Müzesi ve Protocinema tarafından düzenlendi. SAHA, Ahmet Öğüt’ün Broad Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi’nde gerçekleşen sergisine yeni iş üretimi desteği verdi.

  23 Kasım 2014– 12 Nisan 2015 tarihleri arasında Broad Müzesi - Michigan Devlet Üniversitesi içerisindeki kamusal alanlara yerleştirilen sergide Ahmet Öğüt, Natascha Sadr Haghighian, Dan Perjovschi, Martha Rosler, Superflex ve Krzysztof Wodiczko'nun sergi için üretilmiş yeni işleri yer alıyor. "Day After Debt"in küratörlüğünü Protocinema'nın kurucu direktörü Mari Spirito üstleniyor.

  0
  0
  89
 • 28-01-2015

  Geleneksel Türk Sanatlarından ebru sanatına getirdiği modern yaklaşımlarla dikkat çeken Ebru Uygun, “EBRUca NEFES” isimli sergisi ile Galeri/Mİz'de olacak. 10 Şubat'ta açılacak sergi, Uygun'un üçüncü kişisel sergisi. Sanatçı 20 yıllık sosyal sorumluluk yaşamında biriktirdiklerini ebru sanatı ile ifade etme şansı yakaladığını belirtiyor.

  ISS Türkiye tarafından desteklenen “EBRUca NEFES” sergisinden elde edilecek gelirin bir kısmı okumaya istekli çocukları eğitim hayatları boyunca destekleyen TOÇEV’e bağışlanacak. Sergi 2 Mart’a kadar ziyaret edilebilir.

  0
  0
  6
 • 27-01-2015

  Albüm kayıt sürecini Londra’daki Somerset House’da canlı bir enstalasyon sanatı olarak gerçekleştirmeye karar veren PJ Harvey ilk haftayı geride bıraktı.

  ​Recording in Progress isimli enstalasyon sanatının bir parçası olan albüm çalışması 14 Şubat tarihine kadar devam edecek. Sergiye katılanlar Harvey’i, albümün prodüktörleri Flood ve John Parish ile birlikte bir camın ardından izleyebilecekler. 

  0
  0
  11
 • 27-01-2015

  İstanbul’un sinematik proje mekanı PRIZMASPACE, senelik programı dahilindeki residency projesi kapsamında Güney Koreli yönetmen/çağdaş sanatçı Sejin Kim’i İstanbul’da ağırlıyor. Sejin Kim bir ay boyunca İstanbul’da yaşadığı ve gelecek üretimleri için biriktirdiği gözlem ve deneyimlerin ardından, üretim süreçlerini Seul, Londra ve İstanbul’da tamamladığı neon yerleştirmeleri, fotograf, video ve çizimlerini 29 Ocak’ta açılacak olan sergisi ile yerli çağdaş sanat takipçleri ile paylaşacak.

  Sejin Kim’in bir ay süresince kalacağı İstanbul’a ait gözlemleri ise sejinkimstudio.tumblr.com adresindeki blogunda takipçilerle paylaşıyor. Sejin Kim’in İstanbul günlüğü ise 31 Ocak tarihinde PRIZMASPACE'de gerçekleşecek olan sanatçı sunumuna kadar blogundan takip edilebilecek. Sejin Kim’in 29 Ocak’ta açılacak olan kişisel sergisi 19 Şubat’a kadar PRIZMASPACE’de görülebilir.

  0
  0
  18
 • 27-01-2015

  Joakim Benon ve Elin Kastlander’in indie pop projesi JJ, 2009’dan beri yayınladıkları üç stüdyo albümüyle kendine ait kitlesini geliştirirken, The xx ile çıktığı turneyle ses getirmişti. My Life adlı parçaları dünyaca ünlü video oyunu Battlefield 3’ün fragman müziği olarak kullanıldıktan sonra bilinirlikleri iyice artan grup geçtiğimiz aylarda yayınladıkları yeni albümleriyle Türkiye’deki müzikseverler ile ilk defa buluşmaya hazırlanıyor.

  İlk albümlerinden bu yana Sincerely Yours plak şirketiyle müzik kariyerine devam eden İsveçli ikili 29 Ocak’ta ilk kez Babylon’da!

  0
  0
  49
 • 27-01-2015

  Profesyonel dans yaşamına New York’ta devam eden ünlü koreograf Korhan Başaran, yeni gösterisi 3-2=1 ≥0 (Üç Eksi İki Eşittir Bir Büyük Eşittir Sıfır) ile Akbank Sanat’ta dans tutkunlarıyla buluşuyor.

  Gösterinin entresan adının arkasındaki anlam ise Başaran’ın hayatında ve kariyerinde kapanan bir döneme vurgu yapıyor. Sesin sessizliğe ve hareketin dinginliğe dönüşmesinden ilham alan proje estetik ve yenilik arayışında formun bulunmasını, kaybolmasını ve yeniden oluşmasını konu alıyor.

  Bu dikkat çekici dans performansı bu akşam Akbank Sanat’ta. 

  0
  0
  14
 • 26-01-2015

  Arkas Sanat Merkezi, 2015 yılını daha önce hiç sergilenmemiş nadide Osmanlı halılarından oluşan kıymetli bir sergi ile karşıladı. 23 Ocak’ta açılan “Arkas Koleksiyonu’nda Osmanlı Halı Sanatı” sergisinde bugün müze koleksiyonları dışında dünyada çok az örneği bulunan Feshane, Emperyal Hereke, Sivas ve Kumkapı halıları ilk kez bu kadar kapsamlı olarak sergileniyor. Lucien Arkas’ın koleksiyonunda bulunan 55 halının yer aldığı sergi Türk halı sanatı tarihinde yeni bir pencere açacak.

  Asırlık Osmanlı Saray halıları “Arkas Koleksiyonu’nda Osmanlı Halı Sanatı” başlıklı sergi kapsamında Arkas Sanat Merkezi’nde sergileniyor. Sergi 14 Haziran tarihine kadar devam edecek.

  0
  0
  18
 • 26-01-2015

  Phillip K Smith III tarafından tasarlanan Lucid Stead, bir enstalasyon, basit bir kulübe ya da çölde bir serap olmak üzere birçok farklı şekilde isimlendirilebilir. Yaklaşık 70 yıldır California High Desert’ın orta yerinde bulunan kulübe, sanatçının eklediği ayna panelleri ile transparan benzeri bir dış görünüm kazanırken, çölün peyzajını üzerinde taşıyor ve tüm çöle geri yansıtıyor.

  ​Bu doğal illüzyonun yanısıra, sanatçı enstalasyona bir de LED ışıklandırma ve Arduino yazılımını ekliyor. Böylece farklı perspektif ve ışıkla buluşan yerleştirme, her seferinde farklı renk ve görünüme kavuşuyor. Aynı zamanda güneşin hareketleriyle de eş zamanlı olarak değişikliğe uğrayan Lucid Stead, farklı renkleri yansıtırken odağındaki çöl peyzajını da kaybetmiyor.

  0
  0
  26
 • 26-01-2015

  Hakan Gerçek’in 23 yıllık Kent Oyuncuları serüveninin ardından açtığı gerçektiyatro bu sezonda da geçtiğimiz sezon büyük ilgi ve beğeniyle izlenen tek kişilik oyun Van Gogh ile, yoğun istek üzerine karşımıza çıkıyor.

  Ünlü ressam Van Gogh'un resme başlamasından intiharına kadar geçen süreye, aşklarına, resim tutkusuna, kardeşi ile mektuplaşmalarına, Van Gogh'un atölyesinde yakından tanık olacağınız bu oyunu 28 Ocak’tan itibaren Maya Cüneyt Türel Sahnesi’nde izleyebilirsiniz. 

  0
  0
  22
 • 23-01-2015

  14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin Tanıtım Filmi, bugün yayınlanmaya başladı. Festivalin “Kalbine Bak, Yerinde mi?” adlı 2015 kampanyasının yüzü de olan film, Türkiye’nin önde gelen ajanslarından Rafineri ve prodüksiyon şirketi Anima ortaklığıyla çekildi.

  Bir ay önce yayınlanan ve blender’da parçalanan bir kalbin hikâyesinin anlatıldığı teaser’ın devamı olan !f 2015 Tanıtım Filmi, kalbi boş insanların arasında çaresizce dolaşan bir kalbin başından geçenleri konu alıyor. Tanıtım Filmi’nde izleyeceğimiz, sokakta yatan kalbi bulup ne yapacaklarını bilemeyen kalbi boş insanlar, !f İstanbul’un posterinde de karşımıza çıkıyor. Filmin ana tanıtım filmi dışında hazırlanan farklı finalli versiyonları ise önümüzdeki günlerde !f İstanbul’un sosyal medya kanallarında viral olarak izlenebilecek.

  ​Festivalin 2015 programına ise bu akşam 21:00'den itibaren !f’in kendi sitesi üzerinden ulaşabilirsiniz. 

  0
  0
  53
 • 23-01-2015

  Farklı kültürlerden beslenen çok enstrümanlı bir müziğe sahip Yakaza Ensemble kendi müzikleri için yeni dünya müziği tanımının yapılmasını tercih ediyorlar. Grubun kurucularından olan Fakih Kademoğlu'nun 24 yıllık bir ney geçmişi var. Grubun geri kalanı ise İstanbul Barok Orkestrası çellisti Ceren Erendor, İstanbul'da sergiledikleri DJ performanslarıyla da tanınan Eray Düzgünsoy ve elektronik ve bas gitar da ise Ömer Sarıgedik’ten oluşuyor. Grup üyeleri de Yakaza Ensemble'ın gelenekselle elektroniği birleştiren farklı tarzını yansıtıyor.

  Yakaza Ensemble, bu cumartesi, "yeni dünya müziği"ni Salon'da müzikseverlerle buluşturmak için geliyor.

  0
  0
  75
 • 23-01-2015

  Bu yıl dördüncü yaşını kutlayacak olan !f music, müziği sinemaya, sinemayı sahneye taşımaya ve “Düne, bugüne, yarına!” vurgulu partileriyle de İstanbul gece hayatını hareketlendirmeye devam ediyor. !f İstanbul’dan önce “merhaba” demeyi geleneksel hale getiren !f music, ilk partisini bu akşam The Hall’da veriyor.

  1890’ın co-sponsorluğunda gerçekleşecek ve Ana Sahne’de Just D ve Ah!Kosmos’un setleriyle başlayacak gecenin yıldızı ise Çek asıllı İngiliz müzisyen Emika! Gecede ayrıca, ana sahne dışında arka odada müzik durmadan devam edecek ve Ece Özel ile Candaş Baş’ın geceye özel setleri alternatif arayanları dansa çağıracak.

  0
  0
  28
 • 22-01-2015

  Sıradışı tarzıyla bilinen yapımcı/yönetmen Tim Burton’ın kült filmlerinden biri olan 1988 yapımı unutulmaz korku-komedi türündeki Beetlejuice’un devam filminin geleceğini geçtiğimiz aylarda resmen duyurmuştu. Tim Burton hayranlarını heyecanlandıran bu haberin ardından, devam filminde ilk filmden hangi oyuncuların oynayacağı merak konusuydu. Burton MTV’ye verdiği röportajda Michael Keaton’ın Beetlejuice, Winona Ryder’ın da Lydia Deetz karakterleriyle yeniden karşımıza çıkacağı müjdesini verdi.

  ​Neredeyse 30 otuz yıl aradan sonra ikincisi çekilen filmin senaryosunu Seth Grahame-Smith yazıyor.  Günümüzde geçecek olan senaryoda filme adını veren Beetlejuice karakteri tıpkı ilk filmde olduğu gibi çok fazla göze sokulmadan ortaya çıkarılacak. Karakter hakkında oldukça hassas olan Grahame-Smith söz konusu karakteri sürekli görünür kılmanın seyirci üzerinde olumsuz etkisi olacağına inanıyor.

  0
  0
  97
 • 22-01-2015

  ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları, yılın en sevilen oyunlarıyla 2 Şubat’ta hem 27. yılına hem de yeni yılın ilk sezonuna merhaba diyecek. 24 Mart’a kadar sürecek 27. Yıl ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları kapsamında toplam 12 tiyatro oyunu sahnelenecek. Barış İçin Müzik Orkestrası, Neşeli Pazarlar konseri için bir kez daha genç izleyicisiyle ENKA Sahnesi’nde buluşacak.

  27. Yıl ENKA Kültür Sanat Tiyatro Buluşmaları’nda; Aristofanes'ten Nazım Hikmet'e,  Dürrenmatt'tan Çehov'a, Theresa Rebeck'ten Özen Yula'ya hem genç hem de usta kalemlerin eserleri ENKA İbrahim Betil Oditoryumu’nda sahnelenecek.

  ​Tiyatro şöleni yeni sezona Dot’un Dövüş Gecesi adlı oyunuyla başlayacak.


  0
  0
  111
 • 22-01-2015

  14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin 15.000 dolar para ödüllü uluslararası yarışması Keş!f’te bu yıl 11 ülkeden 9 film yarışacak. Mehmet Kurtuluş, Agnès Godard, Lila Yacoub, Matias Piñeiro ve Signe Byrge Sørense’den oluşan Keş!f jürisi, 2015’in en ilham veren yönetmenini seçecek.

  ​Nesimi Yetik’in, İstanbul’da gündelikçi olarak çalışan ve arabesk müzik dinleyerek ve şarkılar besteleyerek kendi halinde, mutlu dünyasında yaşayan 30’larının sonundaki bir adamın yaşadıklarını anlatan filmi “Toz Ruhu” da Keş!f ödülü için jüri karşısına çıkacak filmlerden biri. 

  0
  0
  158
 • 21-01-2015

  “Olasılıklar ve Tercihler” karma video seçkisinde sergilenecek olan video çalışmaları, Mixer’in temeli niteliğindeki Açık Depo yapısı içerisinde dinamik bir kurgu oluşturacak. 

  Güncel video sanatına dair örneklerin ortaya konacağı bu seçki için tercih edilen çalışmalar, belirgin bir kavramsal şema içerisinde gösterilmekten uzak bir yapı taşıyarak Mixer Açık Depo’nun değişken karakterini de yansıtacak. Video sanatının dilini keşfetmeye dair bir önerme olan “Olasılıklar ve Tercihler” adlı karma video seçkisi 23 Ocak 2015 – 1 Mart 2015 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün Mixer Açık Depo’da görülebilir.

  Seçkiye katılan sanatçılar: Berkay Buğdanoğlu, Eli Kasavi, Elif Boyner, Lara Kamhi, Joe Hamilton, Julie Nymann, Sinem Serap Duran, Sırma Doruk.

  0
  0
  83
 • 21-01-2015

  14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin bu yılki yeni bölümü “Aziz(e)ler, Şairler ve Meczuplar”, hayat hikâyeleri ve eserleriyle ikonlaşmış sanatçıları ve sinemacıları bir araya getiriyor ve  onların yıllar öncesinde çekilmiş ama ya çok az kişiye ulaşmış ya da hiç gösterilmemiş filmlerini gün ışığına çıkarıyor.

  Türkiye’de ilk kez gösterilecek bu filmler arasında; 2013 Nisanında Jean Genet’nin Fas’ın Laraş kentinde bulunan mezarını ziyaret eden Patti Smith’i yol boyunca izleyen ve onun 30 yıl boyunca Genet için sakladığı taşları bırakışını anlatan 7 dakikalık enfes kısa film, “Three Stones for Jean Genet”;

  Karanlık ve rahatsız edici eserleriyle ünlü, beat kuşağının yaratıcılarından Amerikalı yazar William S. Burroughs’un trajik ve sıradışı yaşamının bilinmedik derinliklerine inen, 31 yıl sonra restore edilmiş kopyasıyla gösterilecek olan “Burroughs: The Movie/Burroughs”;

  Chantal Akerman ile modern dansın tanrıçası Pina Bausch’u bir araya getiren, Wuppertal Tanztheater’ın Avrupa turnesi boyunca Bausch’u izleyerek bir süre sonra Akerman’ın kişisel filmine dönüşen, “One Day Pina Asked…”

  ​68 yılının yazında turne yolundaki The Doors’u izleyerek bir yandan grubun içinde neler olup bittiğine çok yakından tanıklık eden, bir yandan da konserlerden parçalar dinleten, The Doors tarafından yapılmış, kameranın The Doors'un elemanları arasında dolaştığı tek film olan “Feast of Friends” ve usta belgeselci Peter Whitehead’ın Syd Barrett dönemi Pink Floyd’unu, klasik 60’lar sonu şarkılarının olduğu performanslarıyla kameraya çektiği, “Pink Floyd London '66-'67” bulunuyor. 

  0
  0
  144
 • 21-01-2015

  Büyük kalabalık sahneleri, dekorları ve epik hikayeleriyle bilinen Grand Opera'nın en sevilen eseri La Bohème; dünyaca ünlü opera sanatçıları, İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin yetenekli isimleri ve sahne sanatlarının en saygın kuruluşlarından Royal Opera'nın global prodüksiyonu ile İstanbul'da!

  Hayat dolu Latin Mahallesi'nde yaşayan fakir sanatçıların kıt kanaat bir yaşam sürdüğü 1830'ların Paris'ini yeniden canlandıran eser, Londra Royal Opera House'dan, Zorlu sahnesine taşınıyor. Paris'in bohem ruhunu gündelik yaşamdan bir aşk hikayesi ve eşsiz bir müzik ile anlatan bu romantik eser sizi de büyüleyecek.

  Bestelerini Giacomo Puccini'nin yaptığı 4 perdelik bir opera olan La Bohème, Henri Murger'ın yazdığı hikayelerin derlendiği "Scènes de la vie de Bohème" adlı esere dayanmaktadır.

  ​Bu büyüleyici operayı İstanbul’da izlemek için son 2 gün; 22 Ocak Perşembe ve 24 Ocak Cumartesi.

  0
  0
  150
 • 20-01-2015

  Minnesotalı indie-rock grubu Low, müzik hayatına 1993 yılında başladı. Alan Sparhawk ve eşi Mimi Parker'ın "Duluth gibi kalabalık bir şehirde 'post-punk' tarzında müzik yapmak" üzerine yaptıkları şakaların gerçeğe dönüşmesiyle kurulan Low, ilk albümleri I Could Live in Hope'u 1994 yılında yayımladı. 2005 yılında grubun bas gitaristi Zak Sally'nin ayrılmasıyla birlikte gergin bir döneme giren Low, bir dönem süren sessizliğin ardından 2007 yılında yayımladıkları Drums and Guns albümüyle dinleyicileriyle yeniden buluştu. 2008 yılında Steve Garrington'un da gruba katılmasıyla Low bugünkü halini aldı.

  Yavaş tempoda ve minimalist tarzda müzikleriyle bilinen Low'un tarzı "slowcore" olarak tanımlanıyor. Fakat Alan Sparhawk'a göre, Low sınıflandırılamayan bir müzik yapıyor.

  ​Uzun yıllardır alternatif müzik sahnesinin önemli seslerinden biri olarak yerini koruyan Low, 21 Ocak Çarşamba ve 22 Ocak Perşembe 21.30'da Salon'da ilk kez İstanbullu hayranlarıyla buluşacak.

  0
  0
  105
 • 20-01-2015

  Bu yıl 19.’su düzenlenen İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen İstenmeyen kültürel çatışmalar ile aile ve politika kavramları üstüne eğilen 3 kişilik bir oyun. Salon İKSV'de seyirciyle buluşacak oyun tek perdeden oluşuyor.

  Mısırlı bir pilot ve Batılı referanslarla yetişmiş genç bir Türk kadını, önyargıların ve değişen politik koşulların içinde aşkı sürdürmenin yollarını arıyorlar. Oyun, çiftin bebeklerini ve kendi hayatlarını korumak için, Kahire'den İstanbul'a gelerek, genç kadının ailesinin evinde geçici bir süre için kaldıkları 2013 yazında geçiyor. Kültürlerarası önyargılar, aaşk yoluyla bir uyuma dönüştürülmüşken genç kadının uzun süre önce evi terk eden erkek kardeşinin dönüşüyle dengeler değişiyor. Genç kadın, iki erkek arasındayken bir kimlik sorgulamasına mecbur kalıyor.

  ​Ceren Ercan’ın yönettiği ve Deniz Celiloğlu, Bedir Bedir ile Gülce Uğurlu’nun rol aldığı ‘İstenmeyen’i 26 Ocak’ta Salon İKSV’de izleyebilirsiniz. 

  0
  0
  22
 • 20-01-2015

  İstanbul Modern, güncel video sanatına odaklanan ve görsel sanatçıların hareketli görüntü, animasyon ve filmlerini dünyanın farklı köşelerine taşıyan Artists’ Film International (Uluslararası Sanatçı Filmleri) programına kısa süreli sergiler salonunda yer veriyor.

  Londra’nın köklü sanat kurumu Whitechapel Gallery öncülüğünde 2008 yılında başlatılan program yedinci yılında farklı coğrafyalardan 18 sanat kurumunun ortaklığıyla düzenleniyor. Ortaklar her yıl ülkelerinde öne çıkan bir sanatçının yeni bir çalışmasını seçerek diğer ortaklarla paylaşıyor. Davet edilen sanatçıların videoları, program ortakları tarafından yürütülen küratöryel çalışma sonrasında, tematik gösterim ya da sergilerle izleyiciye sunuluyor. İstanbul Modern, Artists’ Film International’a geçmiş yıllarda Türkiye’den Ali Kazma, İnci Eviner, Ergin Çavuşoğlu, Sefer Memişoğlu ve Bengü Karaduman’ın videolarıyla katılmıştı.

  Sanatçılar: Yuri Ancarani, Vahap Avşar, Lee Kai Chung, Burak Delier, Dalila Ennadre, Provmyza Group, Mattias Harenstam, Oded Hirsch, Rebecca Ann Hobbs, Srdjan Keca, Tran Luong, Jorge Macchi, Nicole Miller, Karen Mirza & Brad Butler, Uudam Tran Nguyen, Masooda Noora, Pallavi Paul, Elisabeth Price, Tejal Shah, Anatoly Shuravlev, Angela Su, Milica Tomic, Diego Tonus, Piotr Wysocki & Dominik Jałowiński, Amir Yatziv

  Küratör: Çelenk Bafra

  Asistan Küratör: Senem Kantarcı

  0
  0
  26
 • 19-01-2015

  16 Ocak 2010 tarihinden beri hayatımızda olan Salon, bugüne kadar klasik müzikten caza, rock'tan alternatif müziğe pek çok ismi sahnesinde ağırladı; konserlerin yanında söyleşi, tiyatro ve edebiyat sohbetlerine de ev sahipliği yaptı. 5 yılda 569 etkinlik gerçekleştirerek farklı ülkelerden 2.500'ün üzerinde sanatçıyı sahnesinde ağırlayan Salon, kapılarını açtığından bu yana 383 konser, 72 söyleşi, panel ve edebiyat buluşması, 114 tiyatro ve dans gösterisine ev sahipliği yaptı.  

  16 Ocak'da gerçekleşen kutlamada Salon Direktörü Bengi Ünsal'ın konuşmasının ardından sürpriz performanslar eşliğinde devam eden geceye bugüne kadar Salon sahnesinde yer almış sanatçıların yanında sanat dünyasından da pek çok ünlü isim katıldı. Mabel Matiz ve Kalben, Korhan Futacı ve Kara Orkestra ile Yasmin Mori, Ah Kosmos ve Dilara Sakpınar ile Görkem Han Jr'ın sahne aldığı Salon'un 5. yıl kutlaması, FOC edit, Vesvese ve Analog Kültür’den tanıdığımız Kaan Düzarat'ın DJ setiyle devam etti. 

  0
  0
  136
 • 16-01-2015

  Swissôtel, Büyük Efes Sanat işbirliği ve Konak Belediyesi’nin sponsorluğunda gerçekleşen “BEAD’15-Büyük Efes Sanat Günleri”’nin açılış kokteyli;Konak Belediye Başkan Yardımcısı Eser Atak’ın ve Swissôtel’in Genel Müdürü H.Rıza Elibol’un açılış konuşması ile başladı. Nazım Hikmet’ten şiir dinletisiyle devam eden etkinlikte, İzmir’li Opera sanatçısı, “Voices of Opera” grubunun üyesi, Renin Yükseler’in canlı performansı ve pandomim gösterisi davetin ilgi odağı oldu. Büyük Efes Oteli’nin 50.yıl dönümü için hazırlanan; Büyük Efes Oteli çalışanları, ünlü konukları ve Swissôtel yönetim kadrosunun rol aldığı “Swissôtel Büyük Efes 50 Yaşında” isimli kısa film ise izleyenleri zamanda kısa bir yolculuğa çıkardı. 

  Açılış kokteylini takip eden iki gün boyunca Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Sıtkı Koçman Üniversitesi, Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi, Yaşar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve İzmir Resim, Heykel Müzesi’nin konuşmacıları tarafından farklı konularda gerçekleşen söyleşilerden, kısa film gösterimine, Haydar Akdağ’ın otelin kongre merkezi girişindeki pipetlerden oluşan enstalasyon çalışmasına ve otelin giriş bölümünde yer alan Göçmen’in Grafiti performansına kadar birçok sanatsal etkinlik BEAD’15 çerçevesinde İzmirlilerle buluştu. Ayrıca, 70 sanatçının eserlerinden oluşan Kültür Park Sanat Galerisi’ndeki T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, İzmir Resim ve Heykel Müzesi Sergisi yine Büyük Efes Sanat Günleri kapsamındaki etkinlikler arasında yerini aldı.

  0
  0
  218
 • 15-01-2015


  İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012 yılında başlattığı program “Müzeler Konuşuyor”, Birleşik Krallık ile devam ediyor. 20 Ocak 2015 Salı günü saat 19.00’da gerçekleşecek Müze Koleksiyonculuğunda Sınırlı İmkanlar, Sınırsız İşbirlikleri başlıklı konuşmasında Scottish National Gallery of Modern Art Direktörü Simon Groom, kriz döneminde sanat müzelerinin koleksiyonlarını geliştirmelerinin önündeki engel ve fırsatları değerlendirecek.

  ​İstanbul Modern ve British Council’ın birlikte düzenlediği “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” programı kapsamında Aralık 2014 – Nisan 2015 tarihleri arasında Birleşik Krallık’tan sekiz sanat müzesinin direktör, küratör ve departman yöneticileri İstanbul’a geliyor. Dünyanın ilk ulusal halka açık müzesinin kurulmasından itibaren müzecilik alanında öncü rol üstlenmiş olan Britanya müzeleri, kültürel miras alanında birikimlerini yenilikçi yaklaşımlarla birleştiren eşsiz bir tecrübeye sahip. Konuşmalar, müze yönetimi ve kaynak geliştirme, küratöryel pratikler, koleksiyon ve arşivler, eğitim programları, halkla ilişkiler ve izleyici geliştirme, pazarlama ve iletişim stratejileri, yeni teknolojiler, müze mimarisi ve sergi tasarımı gibi temel konulara odaklanıyor.

  0
  0
  271
 • 15-01-2015

  İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde 12 Şubat’ta başlayacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali’nin Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’na katılacak filmler belli oldu. !f İstanbul’un geçen yıl başlattığı ve dünyadan aktivist filmlerin yarıştığı Aşk & Başka Bi’ Dünya’da ABD, Danimarka, Fransa, Hindistan, İrlanda, Kanada, Kolombiya, Norveç, Polonya, Rusya, Suriye ve Ukrayna’dan toplam 8 film jüri önüne çıkacak.

  Aşk & Başka Bi’ Dünya Yarışması’nın bu yılki jürisinde sinema ve aktivizm dünyasının usta isimleri bir araya geliyor. Eşi Atom Egoyan’ın “Exotica”, “The Sweet Hereafter”, “Felicia's Journey” gibi pek çok filminde başrolün yanı sıra, “À ma soeur!”, “Code inconnu” gibi pek çok ünlü ve ödüllü filmde rol almış  Beyrut asıllı oyuncu Arsinée Khanjian, “Some Distant Day”, “Kurdi”, “Islamophobia” gibi pek çok filmde yapımcılık yapmış Marie Olesen ve barış mücadelesi, antimilitarizm, insan haklarıyla ilgili çalışan birçok STK ve hareketle yaptığı sayısız çalışmayla tanıdığımız sosyolog, feminist ve yazar Pınar Selek’ten oluşan jüri, “yılın en yaratıcı müdahalesini” seçecek.

  0
  0
  143
 • 12-01-2015

  Evren Sungur, ''Organik Makine'' isimli yeni serisinde alternatif evrim, otomatikleşen güncel yaşam, gerçeküstü medeniyet tasarımı gibi konuları ele alıyor. Denizhan Özer küratörlüğünde gerçekleşek olan sergide, sanatçı figüratif anlatımın klasik biçim ve kompozisyonlarını görmezden gelip yeni bir görsel dil oluşturarak, hayali mekanlarda gerçeküstü insan tasarımlarını yüzey üzerine taşıyor.

  ​Seyirciyi bilinçli olarak içinde bulunduğu zaman ve mekandan koparıp resmin karşısında kendisiyle yalnız bırakan sanatçı, seyircinin kendi geçmiş ve geleceğine karşı duyacağı rahatsızlığı da bir fetişe dönüştürerek geleceğe yönelik ip uçları veriyor.

  0
  0
  83
 • 09-01-2015

  12 Şubat’ta yola çıkacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, yılın merakla beklenen filmlerini Türkiye’ye getirmeye devam ediyor. Festivalin özel gösterimleri ve etkinlikleriyle yine çok konuşulacak programında bu yıl, alternatif dağıtım ve paylaşım’ projesi !f² özellikle dikkat çekiyor.

  ​İş Bankası Maximum Kart ve İş'te Üniversiteli partnerliğinde ve bulut bilişim servis sağlayıcısı Medianova ortaklığında altıncısı yapılacak !f², !f İstanbul’un festival salonlarını Türkiye’de 29 şehrin yanı sıra Girne, Gümrü, Kudüs, Erivan ve Ramallah’a taşıyacak. Festivalin son üç günü olan 20-21-22 Şubat tarihlerinde İstanbul’da gösterilecek 6 film, 34 şehir ve 40 farklı noktada, 15 bin kişiye aynı anda ulaşacak. Gösterimlerin ardından İstanbul’da yönetmenlerle yapılacak söyleşiler internet üzerinden canlı yayınlanacak ve bu şehirlerdeki katılımcılar da sohbeti izleyip, yönetmenlere soru sorabilecek.

  0
  0
  66
 • 09-01-2015

  Cep Gallery | Contemporary Exhibition Platform,  genç kuşak sanatçıların  birbirinden bağımsız  çalışmalarını ‘’kağıt işler ‘ //‘’  Works On Paper ‘’ adlı sergi ile bir araya getiriyor.

  ​Sanatçının bu piyasadan bağımsız olarak ilerlemesini sağlayan az sayıdaki iyi niyetli entelektüel girişimin, mütevazi bir şekilde sanatı ve sanatçıyı kuşkusuz bu yeni kitle kültürü’nden çok faklı bir yerde tutacağını belirten Cap Gallery, bizlere farklı bir deneyim sunuyor. Sergi 15 ocak 2015 Tarihlerine kadar  Cep Gallery | Contemporary Exhibition Platform  da görülebilir.

  0
  0
  84
 • 08-01-2015

  Film, çizgi roman, dövme ve sokak sanatı ile ilgilenen Rubens Cantuni; Japon kültürü, pop art ve gerçeküstücülükten etkileniyor. Daha önce Nike, Hasbro ve WWE gibi markalarla çalışan sanatçı renkli bir tarza sahip. Karakter tasarımı ve tipgrafi konusunda iddialı olan Cantuni farklı kaynaklardan beslendiğini söylüyor.

  Severek takip ettiğimiz, 1982 İtalya doğumlu olan illüstratörün işlerine göz atmak için: 

  http://www.behance.net/TokyoCandies

  0
  0
  73
 • 12-12-2014

  Django Reinhardt ve Stephane Grappelli'nin izinden giden akustik bir caz manouche grubu olan Flapper Swing, 14 Ocak 2015 gecesi Nardis Jazz Club’da sahne alacak.

  ​Flapper Swing, ritm gitar, solo gitar, kontrabas, soprano saksofon ve vokalden oluşur. Repertuarlarında Django Reinhardt besteleri ve 1920-30'ların caz standartlarına yer veren grubun o dönemin eşsiz atmosferini yaşamak üzere 15 Ocak’ta Nardis’e uğrayın. 

  0
  0
  70
 • 12-12-2014

  !f İstanbul, bu yıl da Sundance’ten Venedik’e, Toronto’dan Cannes’a, dünyanın önemli festivallerinde büyük ilgi görmüş filmlerin yanı sıra ödül sezonunun öne çıkan yapımlarının da Türkiye galalarına ev sahipliği yapıyor.

  ​Bu bölümde ayrıca; yılın merakla beklenen filmi Birdman de Türkiye galasını yapacak filmler arasında... “Amores perros”, “21 Grams”, “Babel” ve “Biutiful” filmlerinin yönetmeni Alejandro González Iñárritu’nun merakla beklenen yeni harikası “Birdman”, Michael Keaton, Emma Stone, Zach Galifianakis, Edward Norton, Naomi Watts gibi ünlü oyuncuları buluşturuyor. Bir zamanlar ikonik bir süper kahramanı canlandırmış ama artık gözden düşmüş bir aktörün Raymond Carver’ın hikâyesinden uyarlanan bir Broadway oyununda rol kapma ve eski günlerine dönme çabasını anlatan film, “Boyhood” ile birlikte Oscar yarışının en güçlü adayı sayılıyor.

  0
  0
  63
 • 11-12-2014

  Brookllyn merkezli Daniel Horowitz, medyanın hiç bitmeyen gel-gitlerinden boğulduğunu söylüyor, bu bunalım sanatçının işlerine de yansıyor. Eski reklamlar, kitap ve ansiklopedilerden ilham alan sanatçı bu biriktirdiği görselleri kolaj, çizim ve grafik müdahalelerle harmanlıyor. Genellikle fantastik görüntüler ve deformasyon öğeleri barındıran bu çalışmalar sanatçının bilinçaltından izler taşıyor.

  Tüketiciliği bir eleştiri olarak işlerine yansıtan illüstratörün eserlerinin çoğu uluslararası platformlarda yer aldı. Çeşitli medya kuruluşları için de işler üreten sanatçının son projesi '365' Christie’s New York  ve Warsaw Museum of Modern Art’ta sergilendi.

  http://www.daniel-horowitz.com/

  0
  0
  63
 • 11-12-2014

  Özel bir İtalyan vakfı olan Fondazione Capri, Mart 2014’ten bu yana Bermuda, Bakü, Johannesburg ve Mexico City’de gerçekleştirdiği Capri Trend adlı gezici fotoğraf sergisini SALT’ın ev sahipliğinde İstanbul’a getiriyor.

  Capri Trend, Olivo Barbieri, Maurizio Galimberti, Francesco Jodice, Irene Kung ve Ferdinando Scianna’nın işlerinden oluşan, Capri Adası’nın sahip olduğu değerleri dünyanın farklı yerlerinde sunmayı amaçlayan, bir fotoğraf sergisi.  Küratör Denis Curti’nin seçkisi olan sergide, her sanatçının adanın kültürel tarihi ve doğal güzelliklerine güncel bir ithaf niteliğindeki beşer fotoğrafı bulunuyor.

  http://saltonline.org/tr#!/tr/988/capri-trend

  0
  0
  80
 • 10-12-2014

  !f İstanbul’un dünyadan ve Türkiye’den genç yetenekleri keşfettiği, 15.000 dolar para ödüllü yarışması  Keş!f”, “yılın en ilham verici yönetmeni”ni ararken, geçen yıl başlayan ve aktivist temalı filmleri yarıştığı “Aşk & Başka Bi’ Dünya” da “yılın en aşkla yapılmış müdahalesi”ni seçecek ve 10.000 dolar para ödülü verecek.

  Müziği sinemaya, sinemayı sahneye taşıyan, partileriyle İstanbul gece hayatını hareketlendiren “!f music”, rengarenk filmleriyle “Gökkuşağı”, kısa tutkunlarının önerileriyle oluşturulan “Türkiye’den Kısalar” ve 40 yakın kentte aynı anda gösterimlerin yapılacağı “!f ²” bölümleriyle !f İstanbul, bu yıl da sinema ve müzik tutkunlarının değişmez adresi olacak.

  ​İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında gerçekleşecek !f İstanbul,12 Şubat’ta İstanbul’da başlayacak ve 26 Şubat’ta Ankara’ya ve İzmir’e uğrayacak. Festival biletleri ise 30 Ocak’ta biletix’te indirimli ön satışta.

  0
  0
  61
 • 10-12-2014

  "Picture The World" başlıklı sergi, Burhan Doğançay'ın Brooklyn Köprüsü'nün "ironworker"larıyla geçirdiği tehlikeli anlara şahitlik etmemizi sağlıyor. New York'un "gökyüzünün kovboyları" olarak bilinen "ironworker"ları Doğançay'ın fotoğraflarında yeniden canlanıyor.

  ​TEB Özel'in desteğiyle ilk kez sergilenecek olan fotoğraflar, sanatçının ilham kaynaklarını yansıtıyor. Burhan Doğançay’ın objektifine yansıyan eserlerin yer aldığı sergiye Türkiye’nin ilk çağdaş sanat müzesi olan Doğançay Müzesi ev sahipliği yapıyor. Sergi 7 Haziran'a dek ziyaret edilebilir.

  0
  0
  70
 • 10-12-2014

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından Garanti Caz Yeşili ve Goldnights katkılarıyla düzenlenen Ane Brun konseri 12 Aralık Cuma gecesi KüçükÇiftlik Park’ta gerçekleştirilecek.

  ​Ane Brun, Salon İKSV’deki performanslarının ardından, bu kez hayranlarıyla dinlemeye değer akustik bir konserle buluşacak. Farklı tarzıyla dikkat çeken ve sahneyi bir tür meditasyon alanı olarak gördüğünü söyleyen Brun, yeni şarkılarını ve özgün coverlarını seslendirecek. Ane Brun konseri öncesinde sahnede İskandinavya’dan huzur dolu bir başka ses yer alacak. 2013 yılında Skisser albümüyle müzik dünyasına adım atan İsveçli şarkıcı ve söz yazarı Alice Boman, müzikseverleri Ane Brun’e hazırlayacak.

  0
  0
  60
 • 09-12-2014

  Francesco Ormando’nun işlerinde estetik ayrıntılar ve sinematografik öğeler görmekteyiz. Sinemadan ilham aldığını belirten sanatçı, fotoğraflarında izlediği filmlerdeki sahneleri canlandırmayı amaçladığını belirtiyor.

  Fotoğrafla an’ı dondurabildiğini farkettiği günden bu yana çekim yapan sanatçı hayattaki en büyük tutkusunun fotoğraf olduğunu belirtiyor. Çalışmalarına Roma’da devam eden Francesco Ormando hakkında detaylı bilgi almak için:

  http://francescormando.com/

  0
  0
  77
 • 09-12-2014

  Sturtevant'ın kaçırılmayacak sergisi 9 Kasım- 22 Şubat tarihleri arasında MoMA'da izleyicilerle buluşuyor. Amerikalı sanatçının kendi neslinin ikonik malzemelerini değerlendirdiği çalışmaları, sanatçının elli yıllık kariyerine odaklanıyor.

  ​Sturtevant: Double Trouble ismli sergi, Peter Eleey küratörlüğünde gerçekleşiyor. Sanatçının fotoğraf, heykel, film, video eserlerinin yer alacağı sergi hakkındaki detaylı bilgi:


  http://www.moma.org/visit/calendar/exhibitions/1497


  0
  0
  77
 • 08-12-2014

  İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, bu yıl da yılın en çok konuşulan filmlerinin Türkiye galalarına evsahipliği yapıyor, partileriyle şehri ayağa kaldırıyor, etkinlikleriyle dünyamızı değiştirmeye devam ediyor.

  ​İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde ve Mars Cinema Group ortaklığında yapılacak 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2014 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2014 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleşecek. !f İstanbul bağımsız sinemanın en iyilerini, yılın çok konuşulan ve bol ödüllü filmlerini sinemaseverlerle buluştururken, !f music partileriyle İstanbul’un eğlence hayatına alternatif olacak, !f 2 ile de 40’a yakın kente film götürecek.

  0
  0
  73
 • 08-12-2014

  HERITAGE Restorasyon, Arkeoloji ve Müzecilik Teknolojileri Fuarı ve Konferansları Türkiye'nin tarih ve sanat varlığının korunması, saklanması ve gelecek yıllara aktarılmasına yönelik çalışan kurum ve kuruluşlar ile, sektörle ilgili tedarikçilerin biraraya getirilmesini sağlamak üzere 5-7 Şubat 2015 tarihinde Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda organize edilecek.

  Bu misyonla yola çıkan etkinlik; ülke genelinde gündem yaratmak adına, her yıl yinelenecek bir sektörel marka oluşturup, kültürel miras yoğunluğu konusunda dünya sıralamasında önde gelen Türkiye'nin, bu konunun endüstrisine de yön veren bir çekim noktası haline gelmesi düşünülerek hazırlandı. Detaylar:

  ​http://expoheritage.com/

  0
  0
  44
 • 08-12-2014

  Elvis Presley'in doğum günü anısına 8 Ocak'ta dünyanın her yerinde konserler düzenleniyor. Türkiye'de Elvis Presley Türkiye Resmi Fan Kulübü ve Memeder (Meme Sağlığı Derneği) işbirliğiyle İstanbul Jolly Joker'de, Serhat Kaner ve grubunun sahne alacağı bir etkinlik düzenlenecek. Etkinlik Elvis'in anısı onurlandırılırken bir yandan da meme kanseriyle mücadele konusunda insanları bilinçlendirmek üzere bir kaynak görevi üstlenecek.

  Elvis Presley, Rock'n Roll müziğinin Kralı olarak anılmasının yanı sıra, sosyal yardımlaşma derneklerine en çok bağış yapmış olan sanatçıların başında gelmektedir. Elvis Presley Türkiye Resmi Fan Kulübü, Elvis'in doğum günü etkinliğini, onun yardımsever karakterine uygun şekilde kutlamayı amaçlayarak etkinliğe bir sosyal yardımlaşma misyonu eklemiş.

  ​Planlanan gecede, opera kökenli sanatçı Serhat Kaner, grubuyla birlikte Elvis'in şarkılarını kendi tarzıyla seslendiriyor olacak. 

  0
  0
  53
 • 05-12-2014

  Koç Müzesi'nde lansmanı gerçekleşen, ünlü tasarımcı Philippe Starck’ın da katıldığı proje Basın Ekspres yolunda hayata geçmeye hazırlanıyor. 

  Mimari proje tasarımını Suyabatmaz Demirel Mimarlık’ın yaptığı "G - yoo Inspired by Starck"ın iç mekanları Philippe Starck'ın imzasını taşıyor. “yoo” 1999 yılında Philippe Starck ve John Hitchfox  tarafından alışılmadık yaşama alanları yaratma gayesiyle kurulan yaratıcı bir gayrimenkul markası.

  "G - YOO Inspired by Starck", üçgen tasarımı sayesinde günışığından daha fazla faydalanabiliyor. Üçgen formlu tasarımı ve konumu, yaşama alanlarında ısı ve ışık alımını doğrudan etkileyen yönelim konusunda bir avantaj daha sağlıyor: projede doğrudan kuzeye bakan daire yok. 


  0
  0
  72
 • 05-12-2014

  Amerika’da film eleştirisine olan önyargıları değiştiren, Pulitzer ödülü alan ilk film eleştirmeni Roger Ebert’in hayatını anlatan “Life Itself/Hayatın Kendisi”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. “Hoop Dreams”, “The Interrupters” gibi ödüllü filmleriyle tanıdığımız, belgesel sinemanın ustalarından Steve James’in yönettiği film, sinema tutkunlarını efsane eleştirmenin hayatına dair samimi ve duygusal bir yolculuğa çıkarıyor.

  İlk gösterimini Sundance’te yapan, Cannes’da da özel bir gösterimle taçlandırılan “Hayatın Kendisi”, Oscar yarışının da en gözde belgesellerinden.

  ​İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek.

  0
  0
  33
 • 04-12-2014

  İstanbul Modern’in dünyada öncü rol üstlenen müzelerin yöneticilerini Türkiye’den izleyiciler ile buluşturarak güncel müzecilik alanında yeni bir bilgi paylaşım ağı ve iletişim platformu yaratmak amacıyla 2012 yılında başlattığı “Müzeler Konuşuyor” başlıklı program, Birleşik Krallık ile devam ediyor. İstanbul Modern ve British Council’ın birlikte düzenlediği “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Birleşik Krallık” programı kapsamında Aralık 2014-Nisan 2014 tarihleri arasında Birleşik Krallık’tan sekiz sanat müzesinin direktör, küratör ve departman yöneticileri İstanbul’a geliyor.

  Programın ilk konuğu Turner Contemporary Direktörü Victoria Pomery, 9 Aralık 2014 Salı günü saat 19.00’da Kentsel Dönüşümde Müzelerin Rolü Turner Contemporary –Değişime İlham Veren Sanat başlıklı bir konuşma yapacak. Ayrıntılı bilgi için:

  http://www.istanbulmodern.org/tr/etkinlikler/muzeler-konusuyor/muzeler-konusuyor-konugumuz-birlesik-krallik_1500.html

  0
  0
  58
 • 04-12-2014

  İngiliz ressam Joseph Mallord William Turner'ın "Aventine Tepesi'nden Roma" adlı eseri, Sotheby's'de 47 milyon dolara satıldı. Londra'daki açık arttırmada alıcı bulan eserin hem Turner'ın, hem de 20. yüzyıldan önce yaşamış İngiliz sanatçıların en yüksek fiyata satılan tablosu olduğunu belirtildi.

  ​Eserin açık artırmaya telefonla katılan bir koleksiyoncu tarafından satın alındığı aıklandı.  Turner'ın "Modern Roma" adlı eseri, 2010'da Sotheby's Müzayede Evi tarafından düzenlenen açık artırmada J. Paul Getty Müzesi tarafından 45 milyon dolara satın alınmıştı.

  0
  0
  72
 • 03-12-2014

  Yılın son film festivali olarak tanıdığımız, TÜRSAK Vakfı tarafından düzenlenen Randevu İstanbul Uluslararası Film Festivali, 5-11 Aralık 2014 tarihleri arasında, on yedinci kez, sinemaseverlere buluşmaya hazırlanıyor. 

  Festival programında yer alan ellinin üzerinde film, Cinemaximum Kanyon Levent, Cinemaximum Zorlu Beşiktaş ve Beyoğlu Fransız Kültür Merkezi salonlarında gösterilecek. 

  Bizce, Olivier Assayas'ın üç kadının (Juliette Binoche, Chloe Grace Moretz, Kristen Stewart) üzerinden kadın ruh halinin derinliklerine indiği filmi "Clouds of Sils Maria", Adam MacDonald'ın ilk yönetmenlik denemesi, Toronto Film Festivali Keşif bölümünün en beğenilen filmlerinden “Backcountry”, David Oelhoffen’in yönetmenliği ve Viggo Mortensen'in oyunculuğuyla, Cezayir İç Savaşı dönemini anlatan bir Albert Camus uyarlaması "Far from Men" ve başrolünde karizmatik hiphop starı Andre Benjamin'in oynadığı “Jimi: All is by My Side" görülmesi gereken filmlerden yalnızca birkaçı. 

  0
  0
  78
 • 02-12-2014

  Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Fotoğraf ve Video Ana Sanat Dalı Başkanlığı ile Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde Öğretim Üyesi olarak çalışmalarını sürdüren başarılı sanatçı Muammer Bozkurt, 3 Aralık akşamı 42 Maslak ART!SPACE’de sanatseverler ile bir araya gelecek.

  “Video Sanatı” kitabının yazarı Muammer Bozkurt, Artful Living tarafından 42 Maslak’ın sanat ile bütünleşen tanıtım ofisi ART!SPACE’de düzenlenen seminerde konuklarla video sanatının biçimsel ve kavramsal durumlarını tartışacak.


  Seminerde ele alınacak konular arasında; Geleneksel Üretim Ortamında Video Sanatı: Film, Enstalâsyon, Performans Videosu ve Video Performans / Yeni Medya Ortamında Video Sanatı: Gerilla Videodan Yeni Aktivistlere Video Sanatı / Popüler Kültür ve Video / Yeni Medya Sanatı Ne Kadar Yeni?  / Net-Work Ortamında Yeni Gerçekçilik Olarak Video / Örnek Çalışmalar yer alıyor.

  0
  0
  51
 • 02-12-2014

  MoMA işbirliğiyle iki yılda bir yaz aylarında, genç ve yükselen mimarlara yenilikçi bir mimari tasarımla açık havada geçici bir yapı tasarlama fırsatı sunan “YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı” kapsamında seçilen proje, 2015 yılında İstanbul Modern’in bahçesinde uygulanacak.

  Finale kalan beş mimarlık pratiği şöyle sıralanıyor:

  Ali Sinan & Hasan Okan Çetin (Ankara)
  FLAT C (Selim Bayer & Bulut Cebeci, Londra-İstanbul)
  Herkes İçin Mimarlık (İstanbul)
  PATTU (Cem Kozar & Işıl Ünal, İstanbul) 
  Young & Ayata (Michael Young & Kutan Ayata, New York) 

  0
  0
  88
 • 01-12-2014

  Yemek tasarımcısı Marc Bretillot, Lezzet Haftası ve İstanbul Tasarım Bienali vesilesiyle Fransız Kültür Merkezi’nde katılacağı söyleşide, tarım sanayinden çağdaş sanata kadar geniş bir yelpazede yemek tasarımı konusunu ele alacak. Marc Bretillot, yeni ürünlerin tasarlanması alanında yemeğe ilişkin meslekler ve yaratıcılık alanında danışman olarak gıda ve tarım sanayileri ile işbirliği içerisindedir. Gıda alanında uluslararası etkinliklerde yer alan Bretillot, çağdaş sanatın sınırında yer alan performanslar da gerçekleştirmektedir.  1999 yılında Avrupa’da yemek tasarımı üzerine ilk araştırma merkezini kurduğu Reims Sanat ve Tasarım Yüksek okulunda ve Paris Fransız Gastronomi Okulu’nda ders veren Bretillot,  "Culinaire design" (Alternatives Yayınları) kitabının ortak yazarlarındandır ve halen www.thinkingfooddesign.com internet sitesini geliştirmektedir.
  Simültane çeviri. Giriş ücretsizdir.
   
  http://www.marcbretillot.com/
  http://www.thinkingfooddesign.com

  0
  0
  74
 • 01-12-2014

  İran sinemasının ilk vampir filmi olan “A Girl Walks Home Alone at Night”, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. Kısalarıyla pek çok ödül kazanmış İranlı kadın yönetmen Ana Lily Amirpour’un ilk uzunu da olan film, İran’daki Bad City adlı bir hayalet kasabada geçiyor ve bu çivisi çıkmış kasabaya yeni gelmiş gizemli bir kadının hikâyesini anlatıyor. 

  Western ve vampir türlerini karıştırıp sonunda etkileyici bir aşk filmine dönüşen “A Girl Walks Home Alone at Night”, stilistik olarak Jean Vigo, Jean Cocteau, Luis Bunuel gibi yönetmenlerin filmleriyle, konusuyla da kült İsveç vampir filmi “Let the Right One In/Gir Kanıma”yla karşılaştırılıyor. Siyah beyaz çekilen film aynı zamanda, estetiği ve ustaca tasarlanmış sahneleriyle David Lynch dünyasının garip gerçeküstücülüğünü ve Sergio Leone filmlerinin kaynayan gerginliğini bir araya getirdiği yorumlarıyla karşılanıyor.

  İş Bankası Maximum Kart partnerliğinde düzenlenecek 14. !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali, 12-22 Şubat 2015 tarihlerinde İstanbul’da, 26 Şubat-1 Mart 2015 tarihlerinde ise Ankara ve İzmir’de gerçekleştirilecek.

  0
  0
  50
 • 28-11-2014

  Bir kamuflaj sanatçısı daha; Morgan Benedict. Grafik esintilerinde fotoğraflarla bizi buluşturan Morgan, ürün çekimine farklı bir boyut getiriyor. Sanatçıyı renkli duvar kağıtlarının yer aldığı fotoğrafları sayesinde keşfettik. 

  Karenin içine giren objeyi de duvar kağıdıyla kaplıyor ve böylece duvar kağıdı ve objeyi aynı boyuta sokmuş oluyor. Hatta öyle ki bazen karelerde bir obje bulunduğu dahi anlaşılmıyor. Bu ilginç karelere göz atmak için:

  http://benedictmorgan.com/

  0
  0
  78
 • 27-11-2014

  Thomas Medicus anamorfik öğeler kullanarak cam bir heykel tasarladı. Dört gizli resmin yer aldığı döner heykel, 160 adet cam şeritin bir araya getirilmesinden oluşuyor. "Emulsifier" isimli heykel, oldukça hassas ve detaylı bir çalışma süreci sonunda ortaya çıkmış. 

  "Emulsifier" kendi etrafında döndükçe, içerisindeki dört resim açığa çıkıyor. Heykel ve cam sanatının farklı bir biçimde yorumlandığı çalışma, leylek ve balık görüntülerini içeriyor. "Emulsifier"in cam sanatının 'geleneksel'likten ayrışmasını sağlayacak bir örnek olduğunu söylemek yanlış olmaz. 


  göz atmak için: http://vimeo.com/108911820

  0
  0
  46
 • 26-11-2014

  Mehmet Kahraman’ın küratörlüğünü üstlendiği karma sergi “yok-yer”, her yerde oluşları, birbirlerine benzemeleri ve bağlamlarından kopuk olmalarıyla dikkat çeken havaalanları, eğlence ve alışveriş merkezleri gibi çağımızın ‘yok-yerleri’ni konu alıyor. Çağdaş dünyanın hareketli öznesinin mekanları deneyimleme şeklini etkileyen yok-yerler, insanların bir araya gelerek sosyalleşmelerine olanak sağlarken aynı zamanda yalnızlık duygusu yaratmalarıyla bireylere varoluşsal bir çelişki alanı sunarlar. 

  Bu bağlamda sergide yer alan sanatçılardan Aslı Narin’in fotoğrafik soyutlamaları bu geçiş alanlarını tanımlamaya çalışırken Egemen Tuncer’in ürettiği imajlar mekanların dönüşüm sonrası aldıkları yeni formlara odaklanmamızı sağlıyor. Hasan Deniz’in fotoğrafları ise değişen veya yok olan yerlerin belleğine dair bir günlük olarak karşımıza çıkıyor. “yok-yer” 20 Aralık 2014 – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında Pazartesi hariç her gün Mixer’de görülebilir.

  0
  0
  48
 • 26-11-2014

  İstanbul Modern Sinema, Norveç Büyükelçiliği işbirliğiyle Norveç sinemasının festivallerde övgü ve ödüller toplayan, son dönem sıkı filmlerini bir araya getiriyor. Programda öne çıkan filmler arasında bu yılki
  İstanbul Film Festivali’nde “Altın Lale” ödülünü kazanan “Körlük”, yine bu yılın Berlinale’sinde Altın Ayı için yarışan “Buz, Kar ve İntikam” yer alıyor.

  Gösterim programı için: http://www.istanbulmodern.org/tr/sinema/pek-yakinda/norvec-film-gunleri_1502.html

  0
  0
  67
 • 25-11-2014

  SPOT 7/7 uzun dönemli "Güncel Sanat: Türkiye" seminer rogramı 27 Kasım'da Doç. Dr. Marcus Graf'ın sunumuyla başlıyor. Bu programda, Türkiye'de güncel sanatın oluşum süreci, bu süreç üzerinde etkisi olan kişilerin ve tanıkların anlatımları üzerinden, tarihsel bağlam içerisinde değerlendirilecek.

  20. yüzyılın başından itibaren Türkiye'de sanat algısını belirleyen dönüm noktalarına değinildikten sonra, 1960'lardan itibaren güncel sanata evrilen pratiklerin izi sürülecek. 7 Haftalık bu program, 5 hafta seminer ve 2 hafta saha gezisi olarak düzenlenecek. Seminerler SPOT Ofisi'nde, saha gezileri ise SPOT.TER Üyelik Programı kapsamındaki etkinlikler ile yapılacak. Detaylar için: 


  http://www.spot-projects.com/

  0
  0
  51
 • 24-11-2014

  Daha önce de müzikal anlamda birçok iş birliğine imza atan Yoko Ono ve The Flaming Lips grubundan yeni bir cover geldi.


  Bu yeni cover ‘Atlas Eets Christmas’ şarkısında olduğu gibi yine bir yeni yıl şarkısı: "Happy Xmas (War Is Over)."


  Ono ve grup Lennon’un bu klasikleşmiş şarkısını orijinalinden çok fazla kopmadan, değişik bir enerji vererek söylemişler.

  Bu cover’ı Amazon’un 43 tatil şarkısını içeren “All is Bright” albümünde dinleyebilirsiniz. Aşağıda da linki var.

  http://www.youtube.com/watch?v=AVpj8Is2IEs

  0
  0
  71
 • 24-11-2014

  Klasik müzik konserleri genelde stadyumlarda veya olimpik salonlarda olmaz. Ama söz konusu Andre Rieu’ysa o zaman bu kurallar değişir.

  Dünyanın en başarılı klasik müzik sanatçılarından Andre Rieu İstanbul’da iki konser vermeye hazırlanıyor.

  The New York Times’da yayınlanan bir incelemeye göre klasik müziğin Madonna’sı kabul edilen Rieu, sahip olduğu ödüllerle ve dünyanın en çok satan erkek şarkıcısı olma unvanlarla gibi birçok başarıyı elinde tutuyor.

  Yapı Kredi ‘Gold in Town’ konserleri kapsamında Ülker Sports Arena ve Sinan Erdem Olimpik Spor Salonu’nda gerçekleşecek konserlerin tarihleri 27 ve 29 Kasım.

  0
  0
  83
 • 24-11-2014

  Dirimart, Nuri Bilge Ceylan'ın Heinz Peter Schwerfel küratörlüğündeki Bakmak Üzerine başlıklı kişisel fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. 

  "Nuri Bilge Ceylan, mükemmel bir düzen içindeki panoramik ortamda kurgulayarak insanların resimlerini çektiğinde onlar da onun kamerasının bakışına karşılık verir gibidir – yine de onların bakışının nasıl görüneceğine Ceylan karar verir. Bu insanlar bazen meraklı, bazen mağrur, bazen üzgün veya bazen de bıkkın görünür. Ancak onları aklımızda tutmamız, onların kim olduğunu, neler düşündüğünü merak etmemiz için bizi zorlayan şey, kameraya bakışlarıyla verdikleri karşılıktır. Ama, yüz ifadeleri belirsiz olduğu, farklı haletiruhiyeler ve duygular gösterdikleri için, bunu asla bilemeyiz – zira insan ruhu, birçok seviyeden oluşmaktadır."

  Sanatçının 2003 yılından bugüne devam eden çalışmalarından oluşan bir seçkiye yer verilen sergi 25 Kasım – 23 Aralık tarihleri arasında görülebilir. 

  0
  0
  76
 • 21-11-2014

  Bilindiği gibi bu yıl Türk Sineması’nın 100. yılı ve birçok mekan da 100. yıl etkinlikleriyle sinemaseverleri buluşturuyor.

  Yeşilçam’ın pek çok filmine ev sahipliği yapmış, 122 yıllık Pera Palace Hotel Jumeirah da, duayen sinema yazarlarımızdan Atilla Dorsay’la sohbet için 27 Kasım Perşembe günü saat 15.00’te tüm sinemaseverleri Orient Bar’a bekliyor.

  Atilla Dorsay, gerçekleştireceği söyleşide hem Türk sinemasının dünden bugüne geldiği noktayı değerlendirecek hem de anılarını paylaşacak.

  0
  0
  63
 • 20-11-2014

  Kanadalı fotoğrafçı Lissy Elle Laricchia'nın fotoğrafl tanışması 13 yaşında olmuş. Ve o günden beri de her gün uyandığında ona güç veren şey fotoğraf çekmek.

  Nikon D90'ı ve çoğunlukla kullandığı 30mm'lik lensiyle büyülü fotoğraflar çekiyor.

  Hayal dünyasıyla, gerçekleri birleştirip yaptığı çalışmalar gerçeküstü imajlar ortaya çıkarıyor. Fotoğraflarında çoğu zaman sürreal bir yön bulunuyor. 

  Fotoğrafın konseptine karar verdikten sonra, bir mekan buluyor. Ve buna uygun olacak bir model seçiyor. Çocukça şeylerden ilham alıyor. Porselen kuklalar, Disney filmleri… Bir de Tim Walker ve Tim Burton var. 

  Eski filmleri, balerinleri, ailesini de unutmamak gerek.

  Fotoğraflarını çekerken insanları nasıl uçurduğunu söylemiyor. Sihrin bozulmasını istemiyor. 

  İşte o sihirli fotoğraflardan bazıları: 

  0
  0
  67
 • 20-11-2014

  New York'un kendine özgü kitapçıları Hollywood filmlerinde de kendine çoğu zaman  yer bulmuştur. İşte bu kitapçılar, New York sokaklarını dolaştığınızda da sizi adeta içine çeker. 

  The New Yorker da bunu farklı bir şekilde yansıtmak için, geçtiğimiz günlerde karikatüristi Bob Eckstein'den New York'u dolaşıp, favori kitapçılarını çizmesini istemiş ve ortaya aşağıdaki karikatürler çıkmış. 

  Patti Smith'in çalıştığı, Michael Jackson'ın CD aldığı yerel kitapçıların çizimlerin üzerlerinde yazan anekdotlar da oldukça ilgi çekici. 

  Ülkemizde Robinson'un başına gelen ve bağımsız kitapçıları yutan ekonomik düzen, aslında Amerika'da da yerel kitapçıları tehdit ediyor. 

  Ve bizim gibi, New York halkı da bu kitapçıların kapanmaması için desteklerini esirgemiyorlar. 

  0
  0
  65
 • 19-11-2014

  İsmail Saray’ın 20 yıldan uzun süredir Türkiye’deki ilk sergisi olan İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray SALT Galata’dan sonra SALT Ulus’ta sanatseverlerle buluşuyor. 18 Kasım'da açılan sergi, 1970’ler ile 80’lerin başlarında Türkiye kültür ve sanat ortamında belirleyici bir konuma sahip olan ve zamanının ötesinde bir üretim yapan İsmail Saray’ın yaşamı ve pratiği üzerine odaklanıyor.

  SALT Ulus için yeniden ele alınan sergi, Saray’ın 70’lerden itibaren ürettiği işlerin yanı sıra arşivinden seçilmiş video ve dokümanlar ile 1972-1979 yıllarında ürettiği sanatçı kitaplarını bir araya getiriyor. Sergi 10 Ocak'a dek ziyaret edilebilir.

  0
  0
  57
 • 04-11-2014

  Timurtaş Onan’ın “Beyoğlu Neoclassic” fotoğraf sergisi Almanya Kiel’de sergileniyor. Kare format siyah beyaz fotoğraflardan oluşan çalışma; 2-30 Kasım 2014 arasında Kiel "Atelierhaus im Anscharpark" galerisinde ziyaret edilebilir.

  ​Bir tür yakın zaman nostaljisi olan “Beyoğlu Neoclassic”, Beyoğlu'nun sosyal ve kültürel gelişimindeki sürekliği ve değişimi göstermeği amaçllıyor. Sanatçı aynı çalışmasını 2010 yılında Dortmund Sanat Müzesinde sergilemişti. Serginin küratörlüğünü Almanya’da yaşayan sanatçı Tamer Serbay yapıyor.

  0
  0
  81
 • 31-10-2014

  William Doyle’un solo elektronik müzik projesi East India Youth 13 Aralık Cumartesi akşamı Salon İKSV'nin konuğu oluyor. Pop, krautrock ve ambient öğeleri elektronik müziğe taşıyan Doyle, 2014 içerisinde East India Youth'un ilk solo albümü; 'Total Strife Forever'ı yayımladı. 'Total Strife Forever' The Guardian gazetesi tarafından yılın en iyi albümlerinden biri olarak gösterildi.

  ​Konserin bir diğer sürprizi ise East India Youth'dan hemen önce sahne alacak olan Kaan Bulak. Berlin’de yaşayan İstanbullu besteci Kaan, caz ile elektronik müziği harmanlıyor.

  0
  0
  72
 • 30-10-2014

  Kamerasını adeta bir enstrüman gibi kullanan Davis Ayer çalışmalarına Los Angels'da devam ediyor. Fotoğrafçılığın yanı sıra görsel sanatçı kimliğiyle de tanınan Ayer, renkli ve soyut kompozisyonlarıyla dikkat çekiyor.

  Manipüle edilen fotoğraflarında özellikle üst üste pozlama tekniğine yer veren sanatçı çekimlerini Mamiya RZ ile gerçekleştiriyor.

  0
  0
  35
 • 24-10-2014

  Avusturya'lı The Parov Stelar Band, Londralı müzik topluluğu Oi Va Voi ile birlikte "Babylon Presents" konserleri kapsamında 13 Aralık Cumartesi akşamı Volkswagen Arena'da sahne alıyor.

  ​Avrupa electroswing ve nu-jazz arenasının en önemli temsilcilerinden biri olarak anılan Parov Stelar ve müzikal zenginligi ile kendine çok özel bir hayran kitlesi yaratan Oi Va Voi, İstanbullu seyircilerine unutulmaz bir performans sergileyecek. 

  0
  0
  76
 • 23-10-2014

  İskandinav popunun sevilen ismi Lykke Li, iki gece üst üstte Babylon'da sahne alıyor. Türkiye'de ilk kez, 18-19 Kasım'da gerçekleşecek olan konserlerin biletleri geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldı.

  ​‘I Follow Rivers’ ile tanınan Li, son yayımladığı albümü; ‘I Never Learn’de yer alan dokuz parçanın da hayatının gerçek bir kesitini anlattığını belirtiyor. 

  0
  0
  46
 • 22-10-2014

  SALT Beyoğlu, SALT Galata ve SALT Ulus, her ayın son Perşembe’si saat 22.00’ye kadar açık. 30 Ekim'de gerçekleşecek olan Uzun Perşembe’de SALT’ın yeni sergileri ile Osmanlı Bankası Müzesi’ni 22.00’ye kadar gezebilirsiniz.

  Programlar ise şöyle;

  SALT Beyoğlu

  Şehirlinin Kolonisi
  Açık Sinema'da: Kusursuzlar (2013)

  SALT Galata

  İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray
  Osmanlı Bankası Müzesi

  SALT Ulus

  Köklere Dönüş

  0
  0
  67
 • 21-10-2014

  Electronica ve nu-jazz'ın önemli topluluklarından The Cinematic Orchestra 22 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahne alıyor. Albümlerini Ninja Tune üzerinden yayımlayan grup “future jazz” grubu olarak da anılıyor.

  ​Bugüne dek yayımladıkları stüdyo albümleri, dizi-filmler için yaptıkları müzikler ve özellikle de 1929 tarihli Rus Dziga Vertov’un klasik yapıtı “Man with a Movie Camera”ya yaptıkları film müziği ile anılan grup, CRR'de unutulmaz bir performansa imza atmaya hazırlanıyor.

  0
  0
  77
 • 17-10-2014

  Alternatif rock'ın ikonik gruplarından The Smiths’in vokalisti; Morrissey, 7 Aralık Pazar akşamı Volkswagen Arena’da sahne alıyor. Morrissey, son albümü ‘World Peace Is None of Your Business’ta yer alan şarkılarının yanı sıra unutulmaz The Smiths şarkılarını da seslendirecek.

  ​Bugün itibari ile satışa çıkarılan konserin biletleri, 20 Ekim tarihine kadar indirimli fiyatla satışta olacak.

  0
  0
  73
 • 16-10-2014

  Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali; 53 sergi, 70 seminer ve panel, 6 ustayla sohbet, 5 gösteri gecesi, 80 fotoğraf gösterisi, 100’ü aşkın portfolyo değerlendirmesi, 8 atölye, kitap imza günleri ve yuvarlak masa tartışmaları ile fotoğrafı Beşiktaş’la ve tüm İstanbullularla buluşturmayı hedefliyor.

  İstanbul’da şimdiye kadar yapılmış en kapsamlı fotoğraf organizasyonu olan festival, 18 Ekim 2014, Cumartesi günü saat 16:00’da Barbaros Meydanı’nda gerçekleşecek açılış töreniyle başlıyor. Festival 18 Kasım'a kadar ziyaret edilebilir.

  0
  0
  49
 • 15-10-2014

  Daha önce yayımladığı çalışması; '26 States' ile Amerikayı portreleyen genç sanatçı Jack Davison, Interrupt adını taşıyan projesiyle dikkatleri üzerine topluyor. Davison'ın kompozisyonları; yarıda kalmış 'eksik olan’ fotoğraflara gönderme yapıyor.

  Farklı teknikleri bir arada kullanmayı tercih eden sanatçı çalışmalarına Londra'da devam ediyor. Portreleriyle dünyayı keşfeden Jack Davison'ın portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  54
 • 14-10-2014

  Gezi olayları sırasında çektiği fotoğraflarla hafızalara kazınan ve 32 yaşında hayata veda eden fotoğraf sanatçısı Cem Ersavcı’nın çalışmaları Fotoistanbul 1. Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali’nde sergileniyor.

  ​“Şehirler ve Hikayeler” teması çerçevesinde gerçekleştirmiş olduğu çalışması “Kuzey Ormanları”yla; kültürel olanla doğal olanın, insanla insan olmayanın ve yeryüzünün, İstanbul’un kuzeyindeki ormanlarda en keskin, şiddetli ve dramatik biçimiyle görülen ilişkisini gözler önüne seriyor. Cem Ersavcı’nın “Kuzey Ormanları”  17 Ekim – 18 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilir. 

  0
  0
  80
 • 13-10-2014

  Alaturka müziğin alternatif sesi olarak nitelendirilen Gaye Su Akyol, 7 Kasım Cuma akşamı Salon İKSV’nin konuğu oluyor. Müzik kariyerine ‘Seni Görmem İmkansız’ grubuyla başlayan Gaye Su Akyol müzik kariyerine solo olarak devam ediyor.

  İlk solo albümü ‘Develerle Yaşıyorum’u geçtiğimiz günlerde yayımlayan Gaye Su ayrıca ressam kimliği ile de tanınıyor. Unutmadan, gecenin bir diğer sürprizi ise; Bubituzak.

  0
  0
  79
 • 13-10-2014

  2. İstanbul Tasarım Bienali, bu yıl da etkinlikleriyle İstanbul’u bir tasarım kentine dönüştürüyor. Bienal kapsamında düzenlenen Tasarım Rotaları, ziyaretçilere 17 Ekim tarihinden itibaren kentin farklı bölgelerindeki tasarım odaklı ofis, mağaza, atölye, imalathane ve yapıların yanı sıra, çeşitli bölgelerin kendine has dokularının inceleneceği tematik yürüyüşler sunuyor.  

  Tasarım Rotaları, kentin Asya ve Avrupa yakalarındaki farklı bölgeleri kapsayan 12 rotadan oluşuyor. Rotalarda, Kuzguncuk, Çemberlitaş-Kapalıçarşı-Sultanahmet, Galata-Şişhane, Fener-Balat, Beyoğlu-Galatasaray-Cihangir, Moda bölgeleri, tematik rotalar kapsamında ise Kadıköy Koku Tasarım Rotası, Kadıköy Font Rotası, Kadıköy Ses Rotası, Kadıköy Ağaç Rotası ve Kadıköy Sivil Mimari Rotası ve 2014 Maslak: Çeperde Archi-Walk yer alıyor. 

  Tasarımın farklı disiplinlerine ve evrelerine dair bilgi edinme ve gözlem yapma olanağı sağlayan rotalar, Müstesna İstanbul: Küçük Dükkânlar Kitabı’nın yazarı Ilgın Yorulmaz’ın işbirliğiyle sunuluyor. Tasarım Rotaları’na ek olarak gerçekleştirilen tematik yürüyüşler TAK Kadıköy ve İstanbul’un önde gelen tasarımcı ve mimar, akademisyen ve kültür kurumlarının işbirliğiyle oluşturuldu.    

  Ayrıntılı bilgi: tasarimbienali.iksv.org 

  0
  0
  76
 • 07-10-2014

  Contemporary Istanbul, 9. senesinde 22 ülkeden, 520 sanatçı, 104 çağdaş sanat galerisi ile beraber 75.000’den fazla ziyaretçiyi 13-16 Kasım tarihlerinde buluşturuyor. Yılın en önemli etkinliklerinden CI’a sayılı günler kala heyecan verici gelişmelerin paylaşıldığı özel bir etkinlik düzenlendi.

  14 Ekim 2014 Salı günü Contemporary İstanbul ve Akbank Private Banking ev sahipliğinde Muse Istanbul’da gerçekleşen kokteyl partiye; basın mensupları, galeri sahipleri-yöneticileri ile koleksiyonerler katıldı.

  Bu sene Contemporary Istanbul, 8. yılında da ana sponsorluğa devam eden Akbank Private Banking, 3 yıldır ortak sponsorluğu üstlenen Yıldız Holding ve 2014 yılında ortak sponsor olarak katılan 42 Maslak ile yola devam ediyor. Contemporary Istanbul, 13-16 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilir. 

  0
  0
  62
 • 01-10-2014

  Ignant sulu boya tekniğiyle çalışan sanatçılardan bir 'top 10' listesi belirlemiş. Oldukça kolay görünen sulu boya, aslında üzerinde çalışanların bileceği gibi bir hayli zor ve meşakkatli bir teknik. Günümüzde gittikçe popülerleşen dijital teknikler ve disiplinlerin karışımına rağmen neredeyse geleneksel teknikler sınıfında değerlendirebileceğimiz sulu boya, hâlâ birçok saantçı tarafından kullanılıyor.

  Listede; Monica Ramos, Henrietta Harris, Sara Zin, Brooke Weeber, Aitch, Andrea Wan, Gel Jamlang, Emily Deutchman, Aliza Razell, Fabienne Rivory gibi bildiğimiz ve işlerini takip ettiğimiz isimler yer alıyor. Listeye göz atmak için: http://www.ignant.de/2014/07/29/top-10-watercolor-paintings/

  0
  0
  45
 • 30-09-2014

  Bu yıl ikincisi düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı ArtInternational Pazar günü sona erdi. 24 ülkeden 76 galeri ve 400’den fazla sanatçıyı İstanbul’da buluşturan fuarı 20 binden fazla kişi gezdi. İstanbul sanat dünyasının en gözde sanat fuarına dönüşen ArtInternational’da 26.500 milyon Euroluk satış yapıldı.

  4 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye’de sergi açan Taner Ceylan’ın galerisi Paul Kasmin, işlerin tamamının satıldığını ve 118 bin euroyu bulan bir rakama ulaştıklarını söylerken, fuarın en yüksek ücretle satış yapan eserleri, 235 bin euroyla Galerie Lelong’dan Jaume Plensa’nın 2014 tarihli “Sanna in Umea” adlı heykeli ve 160 bin euroyla Deweer Gallery’den Jan Fabre’nin 1996 tarihli “Flemish Warrior”u (Warrior of Despair) oldu. Ayrıca, Andersson Sandstrom’dan Assa Kauppi imzalı “The Race is Over” adlı bronz heykel 95 bin euro, Hosfelt Gallery’den Patricia Piccinini’nin işleri 50 bin euro, Galerie Krinzinger’den Marina Abramovi?’in “Artist  Portrait with a Rose” adlı işi ile Tornabuoni Art’tan Francesaca Pasquali’nin “White Straws” eseri 40 biner euroya alıcı buldu. 

  0
  0
  76
 • 29-09-2014

  Shantanu Starick, "Pixel Trade" adını taşıyan projesi fotoğraf çekiyor ve de seyahat ediyor. "Pixel Trade"in kişisel bir gezi/seyahat fotoğrafından farkı ise; Starick’in seyahat masraflarını 7 kıta dahilinde yaptığı çekimlerle karşılıyor olması.

  ​Tanımadığı insanları fotoğrafladığı zamanlarda onları ilk olarak kadrajıyla tanımaya çalıştığını belirten Starick, fotoğrafını çektiği kişilerin hikâyelerine dahil olmayı çok sevdiğini de ekliyor. 

  0
  0
  51
 • 26-09-2014

  Pantha Du Prince sahne adıyla tanıdığımız Hendrik Weber 18 Ekim'de Babylon'da İstanbullu hayranlarıyla bir araya geliyor.  Minimal melodiler ve karakteristik Alman soundunu harmanlayan Pantha Du Prince, harika sahne performanslardan birine imza atmaya hazırlanıyor.

  ​2007 yılında ilk albümü “This Bliss” ve ardından 2010 yılında çıkardığı “Black Noise” ile iyi bir çıkış elde eden Du Prince, konserde ağırlıklı olarak son albümü “Elements of Light”taki şarkılara yer vermeyi planlıyor.

  0
  0
  80
 • 25-09-2014

  Akbank Caz Festivali’nin bu yılki konuklarından bir diğeri de Alman şarkıcı ve piyanist Dominique Dillon de Byington. Sahne ismi “Dillon” olan sanatçı 31 Ekim Cuma akşamı Babylon’da sahne alıyor olacak.

  ​İkinci albümü“The Unknown” ile pop ve folk öğelerini harmalayan sanatçının hemen ardından sahneyi White Mink’in devraldığını da unutmamakta fayda var. 

  0
  0
  74
 • 25-09-2014

  Yeni Zelanda'lı sanatçı Henrietta Harris, gerçeküstü portreler çiziyor. Sulu boya yöntemi ile çalışan sanatçı, dönüşüme uğramış yüzler resmediyor. Sanatçı aynı zamanda plak kapakları ve çeşitli yayınlar için de işler üretiyor.

  İlham kaynakları hakkında pek konuşmak istemeyen Harris, etkilendiği şeylerin büyülü bir gizliliği olmasından hoşlandığını söylüyor. Genellikle kağıt üzerine kara kalem ve sulu boya çalışan sanatçının dijital çalışmaları da bulunmakta.

  0
  0
  74
 • 24-09-2014

  Fotoğraf alanında senelerdir kendi kendini eğiten Brian Oldham, sihirli kareler yaratıyor. Her zaman hayal gücü geniş biri olduğunu belirten Oldham, bu yeteneğini sihirli fotoğrafları üzerinde yoğunlaştırıyor.

  Sanatçı, karelerindeki hayal ürünü imgeleri Photoshop yardımıyla ortaya çıkarıyor olsa da görüntülerin 'gerçeğe yakın' olmasına özen gösteriyor. Çalışmalarına Los Angeles'ta devam eden Brian Oldham'ın portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  84
 • 23-09-2014

  Video, fotoğraf, müzik, ses, heykel ve dijital işlerden oluşan "We All Live On The Same Sea" bir grup sergisi. Sirius Arts Centre'da gerçekleşen serginin küratörlüğünü Rana Öztürk üstleniyor. Sergiye katılan sanatçılar arasında ise; Cliona Harmey - David Farrell - Deniz Üster - Fiona Marron - Gülsün Karamustafa Margaret Fitzgibbon - Mark Garry, Paid Murphy & Sean Carpio - Tayfun Serttaş yer alıyor.

  Geçtiğimiz hafta İrlanda'da Cobh'da açılan sergi 12 Ekim'e kadar devam edecek. Liman kıyısında bulunan mekânın denizle olan ilişkisinden ilham alan sergi, alışılmışın aksine denizi; ayrılık, uzak diyarlar gibi hissiyatlardansa bir birleşme aracı olarak ele alıyor.

  0
  0
  77
 • 22-09-2014

  35 mm filmlerini banyo ederken kullandığı sıradışı tekniklerle renklendiren Shae DeTar, fotoğraflarında sürreal kadın figürlerine yer veriyor. Moda fotoğrafçısı olarak da tanınan DeTar çalışmalarına New York'ta devam ediyor.

  Vintage dokulu fotoğraflarında kostüm ve model seçimleriyle moda kariyerine göz kırpan DeTar, 60'lı yılların konser posterlerinden ilham aldığını belirtiyor. Shae DeTar'ın portfolyosuna mutlaka göz atın.

  0
  0
  66
 • 19-09-2014

  Akbank Caz Festivali, bu yıl 24. kez cazseverlerle buluşuyor. 23 Ekim-2 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalin startı caz ve tasarım tutkunlarının ilgisini çekecek bir yarışma ile veriliyor. 24. Akbank Caz Festivali boyunca müzisyenler ve Festival ekibi tarafından giyilecek Festival tişörtünün tasarımı, Instagram üzerinden gerçekleştirilen #ISeeJazz kampanyası ile belirleniyor.

  ​Yarışmacıların “Caz benim için budur!” dediği her bir kare Festival tişörtünde yer almaya aday. 8 – 22 Eylül tarihleri arasında Instagram’da #IseeJazz hashtag’i ve @akbanksanat etiketi ile fotoğraf paylaşarak yarışmaya katılabilir, diğer adayların fotoğraflarını beğenebilirsiniz. 22 Eylül 2014, Pazartesi günü saat 18.00’de sona erecek yarışmaya katılan tüm fotoğraflar Simay Bülbül, Ceylan Ertem, Meriç Küçük ve Cemil Ağacıkoğlu’ndan oluşan jüri üyeleri tarafından değerlendirilecek.

  0
  0
  90
 • 18-09-2014

  Akbank Sanat, 2014-2015 sezonunu dünya çapında bir sergiyle açıyor. 20. yüzyıl kavramsal sanatının en önemli kurucularından biri olan ve başlı başına bir ‘ekol’ olarak kabul edilen Belçikalı kavramsalcı sanatçı ve şair Marcel Broodthaers’ın Sözcükler, Nesneler, Kavramlar (Words, Things, Concepts) isimli sergisi, 25 Eylül – 29 Kasım 2014 tarihleri arasında Akbank Sanat’ta sanatseverlerle buluşacak. Serginin yan etkinlikleri arasında çeşitli konferanslar, film gösterimleri de yer alacak. 

  ​Marcel Broodthaers’ın en geniş koleksiyonuna sahip Ghent’teki S.M.A.K. müzesi işbirliği ile hazırlanacak ve küratörlüğünü Hasan Bülent Kahraman’ın yaptığı sergi, Marcel Broodthaers’ın yapıtlarının dünyada ilk kez bu genişlikte sergilenmesi dolayısıyla büyük önem taşıyor. Sergi 25 Eylül-29 Kasim tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  0
  0
  87
 • 18-09-2014

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 2. İstanbul Tasarım Bienali, 1 Kasım - 14 Aralık 2014 tarihleri arasında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek. Zoë Ryan küratörlüğünde, Gelecek Artık Eskisi Gibi Değil başlığını taşıyan bienal, “Şu anda gelecek nedir?” sorusunun cevabını arayan 50’nin üzerinde projeye ev sahipliği yapacak.

  2. İstanbul Tasarım Bienali’nin ortak alanı Galata Özel Rum İlköğretim Okulu’nda sergi hazırlıkları 15 Eylül tarihinde başladı. Okulun tüm katlarında yaklaşık 2.300 metrekarelik bir alana yayılan sergi, geleceği hayal ederken gündelik hayatta karşımıza çıkan tasarımlara ve bu alanda yenilikçi yaklaşımları benimseyen projelere yer verecek.  

  Ayrıntılı bilgi için: tasarimbienali.iksv.org 

  0
  0
  81
 • 17-09-2014

  Maura Sullivan ‘Kayıp Rüya’ başlıklı kişisel sergisiyle Pg Art Gallery’nin konuğu oluyor. Sullivan, İstanbul’da gerçekleşecek ikinci kişisel sergisiyle; hafıza, kayıp, aşk ve rüyaların dünyasını irdeliyor.

  Çalışmalarını analog makinesiyle gerçekleştiren Sullivan, fotoğraflarındaki her bir imgeyle unutulan an ve rüyanın keşfedilmesine olanak sağlıyor. Kayıp Rüya, 1 - 25 Ekim 2014 tarihleri arasında Pg Art Gallery’de ziyaret edilebilir.

  0
  0
  83
 • 16-09-2014

  Nejdet Vergili, "Rüzgar" ismini verdiği  sergisinde büyük boşluk geometrisi içinde yer alan figürleri ve renkleriyle ilginç kurgulara imza atıyor. Bir süredir göremediğimiz bisikletler yeniden sahneye çıkıyorlar ve eserlerinin baş rollerini üstleniyorlar.

  Sanatçı, zaman ve yer kavramlarının adeta boyut değiştirdiği, biraz da soyutlaştığı resimlerinde kendi coğrafyasındaki izlerden yola çıkarak daha büyük bir haritada yolculuk yapmaya çalışıyor. Sergi 16 Ekim- 9 Kasım tarihleri arasında Galeri Selvin'de görülebilir.

  0
  0
  51
 • 16-09-2014

  The White Stripes'le tanıdığımız; Jack White 7 Kasım’da Black Box İstanbul sahnesinin konuğu oluyor. Geçtiğimiz Haziran ayında çıkardığı solo albümü 'Lazaretto' ile büyük başarı elde eden White, Kasım ayında çıkacağı Avrupa turnesi müjdesini resmi web sitesi üzerinden duyurdu.

  “Tek Amaçlı, Çok Kullanışlı" mottosu ile yola çıkan Black Box İstanbul'da gerçekleşecek olan konser, şimdiden 2014'ün en çok konuşulacak müzik etkinliklerinden biri olmaya aday.

  0
  0
  75
 • 15-09-2014

  Eylül ayının dopdolu sanat etinliklerinden biri de; Moving Image. Haliç Kongre Merkezi'nin Kuleli Binası'nda yer alan Moving Image Istanbul, 25-28 Eylül 2014 tarihleri arasında ArtInternatioanl fuarı ile paralel olarak gerçekleşecek. Fuarda, dünyanın farklı yerlerinden tek kanallı video ve yerleştirme işlerinden oluşan bir seçki sunulacak.

  2014'teki İstanbul fuarının öne çıkan işler arasında birçok video çalışması dünya prömiyeri yer alıyor. Sergilenecek videolar arasında: Şener Özmen (PİLOT Galeri, İstanbul); Jonathan Monaghan (Curator's Office, Washington DC); Shaun Gladwell (Mark Moore Gallery, Culver City); ve Nancy Atakan & Volkan Aslan (5533, Istanbul) var. Fuardaki tek kanallı videolar arasında Nino Cais (Central Galeria de Arte, Sao Paulo); Chen Tianzhuo (Vanguard Galeri, Şangay), ve Mounir Fatmi (Galerie Analix Forever, Paris) yer alıyor. Fuardaki tarihi önemi olan filmler arasında David Wojnarowicz (P•P•O•W, New York) ve Leslie Thornton (Winkleman Gallery, New York) var. Büyük çaplı yerleştirmeler arasında Wolfgang Staehle (Postmasters, New York); Hans Op de Beeck (Marianne Boesky Gallery, New York); Basim Magdy (artSümer, Istanbul); ve Sue de Beer (Marianne Boesky Gallery, New York) sayılabilir.

  0
  0
  59
 • 15-09-2014

  Olafur Arnalds ve Janus Rasmussen’in, minimalist müziğe olan ortak tutkuları onları 2009’da biraraya getirdi ve projeleri Kiasmos da böylece ortaya çıkmış oldu. İkilinin piyanoyla elektronik müziği harmanladıkları projeleri Kiasmos, 6 Aralık Cumartesi akşamı Salon İKSV sahnesinin konuğu oluyor.

  Grup önümüzdeki Ekim ayında ilk albümlerini yayınlamayı planlıyor. Ayrıca gecede ikiliden önce 'Ah! Kosmos' adlı müzik projesiyle tanıdığımız Başak Günak da sahne alıyor olacak. 

  0
  0
  74
 • 12-09-2014

  Sanatçı Daniel O'Toole'un çalışmaları kimliksiz ve belirsiz özellikler taşıyor. Resim, ses, video ve fotoğraf üzerine çalışan sanatçı, hem kendi stüdyosunda hem de kamusal alanda birçok iş üretiyor. Multi-disipliner sanatçı, analog çekim fotoğrafların üzerinde boya kullanarak dokusal çarpıtmalar yaratıyor.

  Birçok disiplini karıştırarak ve herbirinden beslenerek üretimlerine devam eden sanatçı, özellikle kamusal alanda ürettiği işler ile ilgili Avustralya çapında tanınıyor. İşlerine göz atmak için:

  0
  0
  100
 • 12-09-2014

  Milk Gallery, Türkiye’nin en yetenekli ilüstratörlerinden Burak Şentürk’ün ilk kişisel sergisi ‘Yok Artık!’a ev sahipliği yapıyor.

  04 Eylül - 02 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan sergide, sanatçının 14 farklı eseri sergilenecek.

  Bu sergi,
  Aynadaki farklı yansımalarımın karma sergisidir.
  Oldukça gürültülü ve kalabalık bir kadronun tek kişilik biletle yaptığı yolculuktur.
  Bu yolculuğa katıldığınızda; kendinize ait farklı yansımalarınızı bulmanızı ümit ediyorum.
  İşte bu, beni gerçekten çok mutlu eder.


  0
  0
  93
 • 11-09-2014

  Melankolik melodileriyle tanınan Chinawoman, 22 Ekim çarşamba akşamı Babylon sahnesinin modunu değiştirmeye hazırlanıyor. Sıradışı ses tonuyla tanınan sanatçı, 2007’de yayımladığı ‘Partygirl’ ile birlikte indie sahnesinin vazgeçilmezleri arasında yerini aldı.

  ​Chinawoman ve müziğine dair dikkat çeken bir diğer özellik ise; kendisinin multienstrümanist oluşu.  Albümde duyulan hemen her enstrümanını kendisi çalan sanatçı, konserde ağırlıklı olarak son albümü  ‘Let's Part In Style’daki parçaları seslendirecek.

  0
  0
  106
 • 11-09-2014

  Mardin Sinema Derneği  tarafından düzenlenen 3. Mardin Bienali 17 Ekim’de başlıyor.. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek Mardin Bienali’nin kavramsal çerçevesi Ali Artun tarafından oluşturuldu.

  ‘Mitolojiler’ başlığı altında konsepti belirlenen 3. Mardin Bienali’nin bu yılki önemli özelliği, herhangi bir küratörün tayin edilmemesi. 3. Mardin Bienali’nde, kolektif bir anlayışla yapılacak organziasyon aralarında Döne Otyam, Ferhat Özgür, Fırat Arapoğlu, Mehmet Baran, Sait Tunç, Mesut Alp, , Fikret Atay, Hakan Irmak, Ferhat Satıcı, Hülya Özdemir, Claudia Segura Campins,Canan Budak, Şefik Özcan, Can Bulgu’nun  da bulunduğu, katkı sunmak isteyen geniş  bir gönüllü grup tarafından düzenlenecek ve koordine edilecek.

  SANATÇILAR:

  Ahmet Elhan / Aikaterini Gegisian / Akram Zaatari / Alban Muja / Ani Setyan / Antonio Cosentino / Aysel Alver / Babak Kazami / Barcelona Loop Festival / Braco Dimitriyevich / Canan Budak / Claire Hooper / David Blandy / Deniz Aktaş / Dilan Bozyel / Dilara Akay / Eda Gecikmez / Elena Bajo / Elio Montanari / Evrim Kavcar / Fani Zguro / Fırat Engin / Gabi / Hakan Kırdar / Işıl Eğrikavuk / İbrahim Ayhan / İman İssa / İratxe Jaio and Klaas / İsabel Rocamora / Juan Del Gado / Khaled Hafez / Krassimir Terziev / Lena Von Lapschina / Mehtap Baydu / Melih Apa / Metin Ezilmez / Miguel Garcia / Mike Berg / Murat Akagündüz / Murat Germen / Mürüvvet Türkyılmaz / Nadi Güler / Necla Rüzgar / Nezir Akkul / Nooshin Farhid / Olivier Kosta-Théfaine / Oriol Vilanova / Özlem Günyol-Mustafa Kunt / Pedro Torres / Romain Kronenberg-Benjamin Graindorge / Sait Tunç / Stuart Brisley / Şefik Özcan / Thierry Payet / Ursula Mayer / Veysi Boran / Yavuz Tanyeli / Yaygara

  0
  0
  128
 • 11-09-2014

  Virginia Woolf’un, yakın arkadaşı, karizmatik, biseksüel yazar Vita Sackville-West için yazdığı “Orlando”, İlknur Özdemir çevirisiyle Kırmızı Kedi Yayınevi'nde. Kitap eğlenceli, fantastik bir ‘sahte biyografi’. İstediğinde cinsiyet ve kimlik değiştirebilen Orlando erkek olarak başladığı hayatını kadın olarak sürdürür. Tarihi bir karakter olan kahramanımız 16. yüzyılda soylu bir ailede doğar, birkaç yüzyılı hızla yaşar, bir gecede cinsiyet değiştirir, 20.yüzyılın  ilk yarısına bir kadın yazar kimliğiyle varır. Erkekken, İngiltere Kralı tarafından İstanbul’a büyükelçi olarak gönderilir. Edebiyat sevdalısı, melankolik bir şairdir. Woolf bu kitabıyla Viktorya Dönemi değerlerini eleştirir; cinsiyet, özgüven, hakikat, kimlik, kişinin toplumdaki yeri, edebiyat gibi konulara şiirsel bir üslupla dokunur. Woolf’un kendi deyişiyle, kafaları karıştıran, ne yana döneceği belli olmayan ve bu yüzden de keyifli olan Orlando, yazarlık yaşamında tasasız bir tatil.

  “Kuşkusuz Woolf’un en yoğun eseri, çağımızın da en olağandışı romanlarından biri.”  J. L. Borges

  Orlando
  Virginia Woolf
  Çeviren: İlknur Özdemir
  Kırmızı Kedi Yayınları
  ​260 sayfa

  0
  0
  35
 • 11-09-2014

  Köklere Dönüş, sanatsal pratiklerinde kırsalı inceleyen Fatma Bucak, Honorata Martin, Michal Lagowski, Krzysztof Maniak, R.U.T.A., Daniel Rycharski ile Slavs and Tatars'ın işlerini, Anadolu kırsal kültürünün göbeğindeki bir büyükşehirde; başkent Ankara'da bir araya getiriyor.

  Polonya Ulusal Kültür ve Miras Bakanlığı tarafından desteklenen bu proje, Polonya-Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. yıl dönümü kutlamaları münasebetiyle 2014 boyunca sürecek kültür programları kapsamında gerçekleştiriliyor. Sergi 11 Eylül-1 Kasım tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

  0
  0
  87
 • 10-09-2014
  0
  0
  116
 • 29-08-2014

  Fransız fotoğraf sanatçısı Jean-Baptiste Courtier'in yeni serisi “Natation Synchronisée / Su Balesi” senkronize yüzmenin nerede izlenirse izlensin kişiyi etkileyeceğine dikkat çekiyor.

  Fotoğraf çekmek için mümkün olduğunca seyahat ettiğini belirten sanatçı, seyahatlerinde  özellikle gri bir gökyüzüne sahip olan ülkelere gitmeyi tercih ediyor. Ve bunun nedenini de grinin fotoğraflarında işlemek istediği konulara güzel bir arka plan oluşturduğunu açıklıyor.

  0
  0
  99
 • 20-08-2014
  0
  0
  61
 • 18-08-2014

  “Ben kimim?”, bu sorunun cevabını otoportrelerinden oluşan yeni serisi “new self, new to self“ ile arayan Mitsuko Nagone, otoportreyi daima kendini bulma arayışı olarak betimliyor.

  İnsanın varoluşundan itibaren kendine sorduğu: "Ben kimim?” sorusunun yanıtsız kaldığını belirten Nagone, bu belirsizliğe bir gönderme yaparak portrelerinde yüzünü olabildiğince saklıyor. Mitsuko Nagone’nun çalışmalarına göz atmak için web sini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  115
 • 01-01-1970
  0
  0
NELER OLUYOR
14. !f İstanbul Basın Toplantısı ve Açılış Partisi
by
DEVAMINI OKU
26-01-2015
Olasılıklar ve Tercihler
by
DEVAMINI OKU
26-01-2015
Kütüphane
by
DEVAMINI OKU
26-01-2015