GÜNDEM
 • 01-10-2016

  Bugüne kadar yayımlanan kitaplarıyla çok sayıda ödül sahibi olan Hasan Ali Toptaş’ın ilk olarak 1993 yılında yayımlanan Ölü Zaman Gezginleri adlı öykü kitabı, Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  “Çürümüş evlilikler, elleri karanlıkta kalan çocuklar, eşyanın saltanatı, canlı olmanın aczi. Kıstırılmışlığın buruk resimleri. Peki, zaman hep geleceğe mi akar? Portakal yanaklı kadın da kim? Şeker diye, çaylara atılan bir çift balkon. Tanklar. Bir kızın ellerinden ellerini uzatır da kimi zaman, bize dokunur zaman.” (Tanıtım Bülteninden)

  Ölü Zaman Gezginleri

  Hasan Ali Toptaş

  Everest Yayınları

  14 TL

  0
  0
  701
 • 01-10-2016

  İlhan Erşahin’in İstanbul’un eklektik ruhunu kendi tarzında tercüme eden projesi İstanbul Sessions 1 Ekim günü Babylon sahnesinde müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Türkiye ve Avrupa’nın en prestijli festivallerinden, Brezilya’ya, New York Summer Stage’e kadar pek çok önemli sahnede performans sergileyen en son Nilüfer Fest kapsamında izleyiciyle buluşmuştu.

  Bsta Alp Ersönmez, davulda Turgut Alp Bekoğlu ve perküsyonda İzzete Kızıl ile beraber sahne alacak Erşahin gecede albümlerinde yer alan şarkıların yanı sıra çeşitli sürprizlere de yer verecek. İstanbul Sessions projesi için bir araya gelen grup 2009 senesinde usta Fransız trompetçi Erik Truffaz’ın konuk olduğu ilk albümlerinin ardından 2012’de ikinci albümleri Night Rider’ı yayımlamıştı.

  0
  0
  44
 • 01-10-2016

  Mimarlığın edebiyatla ilişkisini irdeleyen ve mimarlığa ilgi duyan tüm okuyucular için yepyeni algı kapıları açmayı amaçlayanEdebiyatta Mimarlık, YEM Yayın etiketiyle yayımlandı.

  Mimar, sanatçı, felsefeci ve akademisyenlerden oluşan 55 önemli ismin katkı koyduğu Edebiyatta Mimarlık, Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan tarafından yaklaşık yedi yıllık bir sürede hazırlandı. Kitapta, dünya ve Türk edebiyatından yaklaşık 100 önemli yazarın mimarlığa vurgu yapan edebi yapıtları “Mimarlığa Referans Veren Klasikler”, “Mimarlıktan İlham Alan Romanlar/Mimarlığa İlham Veren Romanlar”, “Seyahatnameler ve Biyografik Seyahatnameler”, “Ütopyalar”, “Bilimkurgu ve Distopyalar”, “Fanteziler”, “Mimari Denemeler” gibi kategoriler altında incelendi ve her yapıtın mimari evreni Türkiz Özbursalı’nın çizimleriyle canlandırıldı.


  Edebiyatta Mimarlık
  Hazırlayan: 
  Hikmet Temel Akarsu ve Nevnihal Erdoğan
  Yem Yayın
  Satın almak için tıklayınız.

  0
  0
  837
 • 01-10-2016

  İletişim Yayınları, 1930’larda Ernst Bloch ile Georg Lukács arasında başlayan daha sonra Walter Benjamin, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht’in de katıldığı modernizm ve realizm tartışmasınınkilit metinlerini bir araya getirdiği Estetik ve Politika isimli kitabı yayımladı.

  Modernizm-realizm çatışması, İkinci Dünya Savaşı arifesinde doğar ve Soğuk Savaş’ın dinmesine kadar sürer. Bu dönemdeki yoğun siyasal, toplumsal, kültürel kavgaların estetik cephesini oluşturur. Fredric Jameson’un Sonsöz’ü bu çerçevede bir incelemedir.

  Günümüzde sanat, özelleştirilmesi, finansallaşması, endüstrileşmesi ve iletişim teknolojileriyle kaynaşması sonucu özerkliğini yitiriyor. Dolayısıyla sahip olduğu politik gücü koruyabilmesi hayati bir önem taşıyor. Ayrıca çağdaş bir realizm tutulması yaşanıyor. Yani modernizm-realizm çatışması da aşılmış sayılmaz. Bu metinler estetiğin kimi temel kavramlarının aydınlatılması bakımından da temel bir kaynak oluşturuyor: “Sanatın özerkliği ve toplumsallığı”, “popüler sanat ve elitizm”, “form-içerik”...


  Estetik ve Politika
  Ernst Bloch ile Georg Lukács ,Walter Benjamin, Theodor W. Adorno ve Bertolt Brecht
  Çev.: Elçin Gen, Taciser Belge, Bülent Aksoy
  İletişim Yayınları
  25,5 TL

  0
  0
  659
 • 30-09-2016

  İstanbul Modern Türkiye Sinemasında Ustalar: Lütfi Akad sergisine paralel bir etkinliğe ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Türk Sinema Tarihi serisinin Lütfü Akad bölümü İstanbul Modern Sinema’da izleyiciyle buluşacak.

  Mimar Sinan Üniversitesi Sinema TV Merkezi’nin 1985-1987 yılları arasında TRT için hazırladığı belgesel 6 Ekim tarihinde izleyiciyle buluşacak. Bir saatlik belgesel, ünlü yönetmenin kamera arkası görüntüler eşliğinde filmografisine bakarken, yönetmenin sinemasına dair görüşleri de paylaşıyor. 3 Kasım ve 22 Aralık tarihlerinde de tekrarlanacak gösterim ücretsiz olacak. 

  0
  0
  458
 • 30-09-2016

  Geçtiğimiz günlerde Twitter hesabı üzerinden yazarlık kariyerinin sona erdirdiğini ve artık kitap yazmayacağını açıklayan Tuna Kiremitçi son kez okurlarıyla buluşacak.

  Git Kendini Çok Sevdirmeden, Bu İşte Bir Yalnızlık Var, Selanik’te Sonbahar ve Dualar Kalıcıdır gibi kitaplarıyla tanınan Kiremitçi, 9 Ekim Pazar günü saat 15.00’da Mustafa Saffet Kültür Merkezi’nde edebiyat kariyerinin son okur buluşmasını gerçekleştirecek.

  0
  0
  1737
 • 30-09-2016

  Kaleme aldığı her romanda dünya çapında büyük yankı uyandıran Dan Brown, okurlarına yeni kitabının müjdesini verdi.

  Brown yaptığı açıklamada, 2017 eylülünde ORIGIN adıyla okurla buluşacak olan romanda bir kez daha Harvard Üniversitesi Simgebilim Profesörü Robert Langdon karşımıza çıkacağını belirtti. Langdon, insanlığın bugüne kadar yanıt veremediği iki sorunun kesiştiği tehlikeli bir kavşakta dünyayı yerinden oynatacak bir buluşla insanlığa yanıt verecek.

  Da Vinci Şifresi, Melekler ve Şeytanlar, Dijital Kale, İhanet Noktasi, Kayıp Sembol ve Cehennem romanlarında da olduğu gibi ORIGIN’de de din, bilim, sanat ve mimarlık tarihinden izler olacağı belirtiliyor.

  0
  0
  1503
 • 30-09-2016

  Çağla Cabaoğlu Gallery seçkisinde yer alan sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapan 42 Maslak Art!SPACE Gallery, sanatın çekim noktası olmaya devam ediyor. Sanatseverlerin yoğun ilgisi sonrasında, yeni sanatçıların ve eserlerin de katılımıyla gösterim süresi 16 Kasım tarihine dek uzatılan serginin özel daveti 6 Ekim Perşembe akşamı gerçekleşecek.

  16 Kasım’a kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olan “Çağdaş Hikayeler” sergisinde yer alan sanatçılar: Kerem Ağralı, Nadide Akdeniz, Rengin Altınalmaz, Hasan Araptarlı, Hüseyin Arda, Fulya Asyalı, Necip Baykara, Beyza Boynudelik, Kurt Bullend, Uğur Çakı, Güneş Çınar, Hakan Çınar, Gökhan Deniz, Evren Erol, Emilie Gotmann, Serpil Kapar, Fatmagül Karadeniz, Hakan Bilal Karakaya, Hakan Kırdar, İlke Kutlay, Levent Morgök, Barış Sarıbaş, Rüchan Şahinoğlu, Varol Topaç, Gökte Tunç, Ayla Turan, Olgu Ülkenciler, Ekrem Yalçındağ ve Gülce Yelken.

  ​6 Ekim’deki davetiyle sanatseverleri bir araya getirecek olan Çağla Cabaoğlu Gallery “Çağdaş Hikayeler”sergisi 16 Kasım 2016 tarihine kadar 42 Maslak Art!SPACEGallery’de görülebilir.

  0
  0
  61
 • 30-09-2016

  Dünya festivallerinden, ödüllü, eleştirmen ve izleyicinin ilgisini çekmiş ve merakla beklenen filmlerden oluşan Filmekimi için geri sayım devam ediyor. Festival yaklaşırken ülkeler de Oscar adayı filmlerini açıklamaya başladı. Ekim ayının şüphesiz en çok konuşulan sinema etkinliği Filmekimi’nin listesinde yer alan filmlerin 12 tanesi Oscar adayı. Xavier Dolan’ın Cannes Film Festivali’nden Büyük Ödül ve Ekümenik Jüri Ödülü ile dönen son filmi Alt Tarafı Dünyanın Sonu Kanada’nın Oscar adayı seçildi. Mısır’ın Oscar adayı filmi ise 2013 Mısır Askeri Darbesi’nde geçen bir hikayeyi anlatan Çatışma oldu.

  Finlandiya’nın Oscar adayı kariyerinin en önemli maçına çıkmak üzere olan bir boksörün hikayesini anlatan Olli Maki’nin En Mutlu Günü. Cannes Film Festivali’nde şimdiye dek jüriden alınmış en yüksek ortalamayla ayrılan Toni Erdmann Almanya’dan, Asghar Farhadi imzalı Satıcı İran’dan, Pedro Almodovar’ın son filmi Julieta İspanya’dan Oscar adayı olan filmler arasında. İngiltere’nin Oscar adayı İranlı Babak Anvari imzalı Korkun Gölgesi olurken, Güney Kore’de on günde dört milyon izleyiciye ulaşan Kim Jee-woon imzalı Karanlık Görev ve Romanya’dan Romanya Yeni Dalgası’nın son dönem öne çıkan örneklerinden Sieranevada, Meksika’dan Jonas Cuaron imzalı Desierto da diğer adaylar arasında. 

  0
  0
  1242