GÜNDEM
 • 09-10-2015

  İstanbul eğlence hayatının önemli duraklarından Babylon, sezona yeni mekanı Bomonti'de “Housewarming” ile başladı. 10 Eylül’de başlayan konserler ekim ayında da sevilen isimleri dinleyicisiyle buluşturmaya devam ediyor.


  Sizde beklediğiniz, dinlemekten keyif aldığınız isimlerin canlı performanslarına şahit olmak isterseniz biletler Biletix’te.

  Program:


  İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions // 9 Ekim
  Kölsch (Dj Set) // 10 Ekim

  Chinawoman //14-15 Ekim
  The Orb // 16 Ekim
  Midnight Session: Patrice Bäumel (Dj Set) // 16 Ekim
  Midnight Session: Erol Alkan // 17 Ekim
  Oh Land // 20 Ekim

  Dave Douglas Quintet //21 Ekim

  Moriarty 22 Ekim

  Sinkane- Midnight Sessions: DJ Maestro // 23 Ekim

  Grup Ses Beats- The Gaslamp Killer-Da Poet // 24 Ekim

  Oran Etkin: Gathering Light // 26 Ekim

   David Murray Infinity Quartet // 27 Ekim

  Ester Rada // 28 Ekim

  Squarepusher // 29 Ekim

  Hercules & Love Affair //30 Ekim

  Midnight Sessions: Analog Africa Soundsystem // 30 Ekim

  Get the Blessing- Midnight Sessions: Chris Tofu //31 Ekim

  0
  0
  91
 • 09-10-2015

  Küratör Işın Önol, 14. İstanbul Bienali’nde odağını Galata Özel Rum İlkögretim Okulu'na çeviriyor ve en beğendiği işi şu sözlerle anlatıyor:

  “Bienal'deki tüm işleri, tüm çabalarıma rağmen maalesef göremedim. ‘Gez gez bitmeyen bir bienal’ diyorum herkese. Tam mesaili bir çalışmayı gerektiriyor her şeyi görmek, ya da İstanbul'da yaşamayı.

  Ama epeyce mekana gittim. Gördüğüm işlerden beni en çok etkileyen, aklımda en çok iz bırakan, Michael Rakowitz'in Galata Özel Rum İlkögretim Okulu'nda yaptığı Eti Sizin Kemiği Bizim adlı yerleştirme oldu.

  Sanatçının, 1800'lü yılların sonlarında yaşanan Şikago ve İstanbul'da hemen hemen aynı zamanlarda gerçekleşen iki yangını ve bu yangınlardan ve depremden sonra her iki şehirde yaygınlaşan Art Nouveau tarzı binalardaki süslemeleri ele alarak, bunları binaların hafızaları ile ilişkilendirilmesi, katman katman derinleşen bir bilgi dağarcığı kapısı açıyor. Öte yandan Ermeni bir kartonpiyer ustasının atölyesini neredeyse sergi alanına taşıyarak, her birinin tarihi Türkiye tarihine dair çok önemli sözler söyleyen binaların süslemeleri üzerinden örnekleyerek çarpıcı bir yerleştirme sergiliyor. Binaların alçı süslemelerinde kullanılan kemik tozlarının ve sanatçının yerleştirmesinde kullandığı, Sivriada'dan topladığı hayvan kemikleri ile, ‘Eti sizin kemiği bizim’ anlayışı sayesinde okullarda çocuğun devlet şiddeti ile karşılaşmasını, faili meçhullerin, Ermeni soykırımının, devlet şiddetinin izlerinin buluntu kemiklerle ilişkisine dair bir dolu önemli soruyu gündeme getiriyor.”

  0
  0
  202
 • 09-10-2015

  Murat Tomruk’un “İZ” başlıklı sergisi 10 Ekim - 30 Ekim tarihleri arasında Teşvikiye Galeri/MİZ’de sanatseverlerle buluşuyor.

  Fotoğraf sanatçısı Murat Tomruk, yeni sergisinde peşinde iz sürdüğü anların, manzaraların ve mekanların fotoğraflarını sanatseverlerle paylaşıyor. Bilinen yerleri kendi bakış açısıyla yorumlayarak, hem göze hem de duygulara hitap ediyor.

  İçinde yaşadığımız vahşi dünyanın keşmekeşi içinde sıradanlaşan hayatlarımızda, izleyicilerine küçük bir pencere açmayı hedefliyor.

  Aynı zamanda Koç Topluluğu’nda üst düzey yönetici olarak görev yapan Murat Tomruk, Galatasaray Lisesi’ndeki öğrencilik yıllarında başlayan fotoğraf yolculuğuna, daha iyi fotoğrafın “İZ”ini sürerek devam ediyor.

  0
  0
  27
 • 09-10-2015

  Dünyada her yıl 1 milyon 700 binden fazla kadın meme kanserine yakalanıyor. Bu sebeple küresel alanda farkındalığı arttırmak için her yıl ekim ayı boyunca tüm dünyada çeşitli etkinlikler düzenleniyor.


  Hard Rock Cafe İstanbul, BKM ve Biletix de global bazda gerçekleştirilen Pinktober ile bu farkındalığa katkı sağlayacak. 11-27 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek Pinktober’da BKM Comedy Night etkinlikleri ve özel konserler yer alacak. Aynı zamanda gelen misafilere Pinktober özel ürünleri satışa sunulacak.


  Etkinlik ve ürün satışlarından elde edilecek gelir Türkiye Meme Vakfı/MEVA’ya bağışlanacak. Siz de bir bilet alarak yüzlerce kadına erken teşhis imkanı sağlayabilirsiniz.

  0
  0
  54
 • 09-10-2015

  1980 yılında hayata veda eden, efsanevi İngiliz müzik grubu Beatles'ın kurucularından John Lennon'un 9 Ekim, yani bugün doğumgünü! Sanatçının ruh eşi Yoko Ono, kaybettiği sevgilisinin doğum gününü, New York Central Park'da buluşan insanlardan oluşturduğu, devasa bir barış sembolüyle kutladı. Lennon'un 75. doğumgünü için hayranları "İnsanların Oluşturduğu En Büyük Barış Sembolü" rekor denemesi gerçekleştirdi.

  New York Central Park'ta gerçekleştirilen denemede oluşturulan barış sembolünde rekorun kırılması için yeterli sayıya ulaşılamadı. Rekor denemesi sırasında etkinliğe katılanların John Lennon ile özdeşleşmiş kıyafet ve sembolleri yoğun şekilde kullanması dikkat çekti. Etkinliğe katılan Amerikalılar denemenin ardından Lennon şarkıları eşliğinde renkli bir gün geçirdi.

  0
  0
  165
 • 09-10-2015

  2015 Nobel Edebiyat Ödülü, Belaruslu araştırmacı gazeteci ve yazar Svetlana Aleksandrovna Aleksiyeviç’in oldu. Ödül Komitesi, gerekçe olarak Aleksiyeviç'in eserlerinin  "zamanın acılarına ve yürekliliğine adanmış bir anıt olduğunu" belirtti.

  Yazarın en tanınmış eserleri arasında, Türkçeye de çevrilen Bir Nükleer Felaketin Sözlü Tarihi - Çernobil'den Sesler ve Nazi İşgalinde Sovyet Kadınları bulunuyor.

  0
  0
  70
 • 09-10-2015

  Bu yıl 9 Ekim - 8 Kasım 2015 tarihleri arasında ikincisini düzenlenecek olan, Fotoİstanbul Beşiktaş Uluslararası Fotoğraf Festivali'nin teması “Başka Hayatlar”.

  “Fotoİstanbul 2”, aralarında Robert Frank, Josef Koudelka, Ara Güler, Anders Petersen, Stanley Greene, Atta Kim, Bertien Van Manen, Haluk Çobanoğlu, Sıtkı Kösemen gibi ustaların da bulunduğu, 47 sanatçıyı sergileri ile ağırlıyor.

  Sergilerin yanı sıra, 100'e yakın Slayt Gösterisi, 5 adet Usta Sohbeti, 7 adet Yuvarlak Masa Toplantısı, 250 seans portfolyo değerlendirmesi, kitap imza günü ve çeşitli etkinlikler fotoğraf ve sanatseverlerle buluşuyor olacak. Ortaköy'deki tarihi Yetimhane Binası’nda gerçekleşecek olan sergilerin bir diğer adresi, geçen yıl olduğu gibi, Beşiktaş’taki Demokrasi Parkı ve Barbaros Meydanı olacak. Mimar Sinan Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Beyoğlu Salt, Macar Kültür Merkezi ve Ortaköy Kültür Merkezi ise etkinliklerin izlenebileceği diğer adresler. Ayrıca PERA Müze’sinde Ara Gürel için, bir panel gerçekleşiyor.

  Hem ulaşım, hem de festival ile ilgili tüm bilgilere www.fotoistanbul.org adresinden ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  218
 • 08-10-2015

  Değerli şair ve yazarımız Sennur Sezer yaşama veda etti.

  P.E.N Yönetim Kurulu'nun duyurusudur:

  Değerli şair, yazar Sennur Sezer  aramızdan ayrıldı, sonsuzluğa yürüdü. “Sennur Abla” ağır bir işçi ve edebiyat emekçisiydi. En ilgili üyelerimizdendi. Daha kendisinden öğreneceğimiz çok şeyler vardı. O bizlerin dostu, ablası, öğretmeniydi. Aldığı, kazandığı her ödülün ona yenilerini getirmesi boşuna değildi.  “Bu olmadı işte Sennur Abla!” demek isterdik. Çok değerli hayat arkadaşı yazar Adnan Özyalçıner'e,  ailesine ve edebiyat dünyasına  sabırlar diliyoruz. Onu, "İfademdir" adlı şiiriyle sonsuzluğa uğurluyoruz:

  İ
  fademdir...

  Evliyim...
  İki çocukluyum
  Ozanım
  Düzeltirim
  Çocuklarımdır
  Bütün çocukları dünyanın

  Evet kaygılıyım
  Çocuklarım için
  Korkmasınlar isterim
  Çalınışından kapının

  Saygılıyım kurallara
  Bu yüzden kurallar
  Saygılı olsun isterim
  İnsana

  Evet ozanım
  Çocuklarımdır
  Bütün çocukları
  Dünyanın

  .......

  İnsanın insandan korkmasına karşıyım
  İşte bunun içindir
  Bütün yazıp
  Altına imza attıklarım

  0
  0
  29
 • 08-10-2015

  Zorlu Performans Sanatları Merkezi 28-29 Kasım tarihlerinde dünyadan farklı bağımsız modacıların ve yönetmenlerin işlerini sergileyen filmlerin, söyleşilerin ve partilerin çokça yer alacağı bir festivale ev sahipliği yapıyor.


  Kültür Departmanı tarafından başlatılan moda filmleri festivali programında farklı ülkelerinden bağımsız modacıların işlerini sergileyen moda filmleri gösterimleri; modacı Nihan Buruk, tasarımcı Ümit Ünal, senarist/yönetmen Ümit Ünal, Berlin Moda Filmleri Festivali kurucusu Niccolo Montanari, Serbia Fashion Week kurucusu Svetlana Horvat ve Fransız modacı Damir Doma gibi isimlerle kapsül söyleşiler ve kurulunda Damir Doma, Ümit Ünal, Marie Vic ve Selman Bilal gibi moda ve sinema dünyasından önemli isimlerin yer alacağı uluslararası bir moda film yarışması düzenlenecek.


  Son başvuru tarihi 15 Ekim olan moda filmleri yarışmasına başvurmak ve Fashion Film Fest Istanbul 2015 için ayrıntılı bilgi edinmek için tıklayınız.  

  0
  1
  145