GÜNDEM
 • 04-07-2015

  Garanti Bankası’nın sponsorluğunda düzenlenen 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında Vodafone FreeZone desteği ile gerçekleştirilecek “Parklarda Caz”, bugün saat 17.00’de Fenerbahçe Parkı’nda caz severlerle buluşacak.

  Açık hava şenliği tadında gerçekleşecek festivalde Vodafone FreeZone Ana Sahne (Khalkedon), Park Sahnesi ve Vodafone FreeZone Akustik Sahnede uluslararası ve yerli bando ve caz orkestralarıyla Türkiye’nin genç cazcıları biraraya gelecek.

  Caz, funk, soul, hip-hop, rock ve pop müziği harmanlayan The Soul Rebels Brass Band,uluslararası festivallerde sahne almış Gettysburgh College Jazz Ensemble, caz, pop, R&B ve funka uzanan geniş müzik yelpazesiyle Brass enstrümanlarından oluşan Brassist festivalin en dikkat çekici isimleri.

  “Genç Caz” 12 yıldır olduğu gibi bu sene de genç müzisyenlere festivalde performanslarını gösterecek platform sağlamaya devam ediyor. Festivalde sahne almaya hak kazanan genç isimler Can Koçlar Quartet, Eren Akgün Septet, The Cold Vibes, The Roots of Jazz ve Vocca Acapella olacak.

  ​Festivalde ayrıca yönetmen Morgan Neville’in “vokalistlere aşk mektubu” olarak tanımladığı filmi 20 Feet from Stardom / Yıldız Olmaya Ramak Kala  da gösterilecek.

  “Parklarda Caz” konserlerinden bölümler, Vodafone FreeZone ve İstanbul Caz Festivali’nin Periscope hesaplarından da canlı olarak yayınlanacak. Canlı yayınlar vodafonefreezone.sahne.com’dan ve İstanbul Caz Festivali’nin web sitesi caz.iksv.org/tr’den eş zamanlı olarak takip edilebilecek.

  “PARKLARDA CAZ” Programı:

  FreeZone Akustik Sahne

  17.00 - 17.15 Brassist
  18.15 - 18.30 Brassist
  19.30 - 19.45 Brassist

  Park Sahnesi

  17.30 - 18.00 Vocca Acapella
  18.45 - 19.15 Can Koçlar Quartet
  20.15 - 20.45 The Cold Vibes
  21.30 - 22.45 Açıkhava Sineması// 20 Feet From Stardom / Yıldız Olmaya Ramak Kala

  FreeZone Ana Sahne (Khalkedon)

  19.00 - 19.30 The Roots Of Jazz
  19.45 - 20.15 Eren Akgün Septet
  21.00 - 22.00 Gettysburg Collage Jazz Ensemble
  22.30 - 23.15 The Soul Rebels

  0
  0
  223
 • 03-07-2015

  Sinema Eseri Yapımcıları Meslek Birliği’nin yürüttüğü “Festivaller İstanbul’da 2015” projesi Toronto Film Festivali'nin program direktörü Kerri Craddock’ı ağırlıyor.

  Color-Ist’in katkıları ve Corinne Art & Boutique Hotel işbirliğiyle gerçekleştirilen ve Sinema Genel Müdürlüğü'nün desteklediği “Festivaller İstanbul’da 2015” projesine başvuran filmler, festival yetkilisi tarafından ön elemeden geçirilecek. Ayrıca filmlerini sunan yönetmenler, yapımcılar ve sektör temsilcileri, Craddock’la bir araya gelme fırsatı bulacak.

  Sinemamızı uluslararası festivallerde ve film marketlerindeki görünürlüğünü artırmayı hedefleyen proje kapsamında geçen sene Kaan Müjdeci’nin SİVAS filmi Venedik Film Festivali’ne, Emine Emel Balcı’nın “Nefesim Kesilene Kadar” filmi ile Faruk Hacıhafızoğlu’nun “Kar Korsanları” isimli filmleri Berlin Film Festivali’ne seçilmişti.

  Kerri Craddock ile sektör buluşması 3 Temmuz 2015 Cuma saat 14.00’de Ergenekon Cad. Ahmet Bey Plaza No:10 Kat: 8 Harbiye adresinde gerçekleşecek.

  0
  0
  70
 • 03-07-2015

  İranlı sanatçı Saeed Ensafi, Türkiye'deki ilk kişisel sergisini Pi Artworks İstanbul'da açtı. Son üç yıldır yaşamını İstanbul ve Tahran arasında sürdüren Ensafi'nin yapıtları, 2013'te "Tehran Calling London/ London Calling Tehran" projesi kapsamında Londra'da; 2012'de Berlin'de bulunan Kunstquartier Bethanien'de; "Dialogue" isimli sergi projesi dahilinde 2010'da University of Chicago ve 2010'da Andenken Gallery'de (Denver, ABD) gösterilmişti. Sanatçının Love, Hate and Edit başlığını taşıyan son sergisi ise 16 Haziran – 10 Temmuz 2015 tarihleri arasında Pi Artworks İstanbul'da izlenebilecek. 

  4 Temmuz Cumartesi günü saat 13:00'te Saeed Ensafi'nin 'Love, Hate and Edit' sergisi kapsamında bir sanatçı konuşması etkinliği gerçekleşecek. Elvin Vural'ın sanatçıyla gerçekleştireceği bu konuşmayı hafta sonu planınıza eklemeyi unutmayın.

  0
  0
  32
 • 03-07-2015

  Avusturya’nın önde gelen sanat kurumları arasında yer alan, 62 yıldır dünyanın farklı ülkelerden davet ettiği sanatçılarla eğitimlerine devam eden Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi, bu yıl Türkiye’den yedi sanatçıyı davet etti.

  1953 yılında Avusturyalı ressam, şair ve oyun yazarı Oskar Kokoschka tarafından kurulan Salzburg Uluslararası Güzel Sanatlar Yaz Akademisi, Avrupa'da bu alanda kurulmuş en eski “vizyon okulu” özelliğini sürdürüyor. Her yıl dünyanın farklı ülkelerinden 300 civarında konuğu ile Hohensalzburg Kalesi ve Fürstenbrunn içindeki Kiefer ocağı ile Salzburg merkezindeki farklı mekânlarında 20 farklı alanda eğitimlerini sürdürmeye devam ediyor.

  Şimdiye kadar Türkiye’den Adnan Çoker, Ergin İnan, Mustafa Pilevneli, Balkan Naci İslimyeli, Tülin Onat, Gül Derman, Fevzi Karakoç, Tayfun Erdoğmuş, Gülsün Karamustafa gibi pekçok önemli sanatçının davet edildiği Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi’nin bu yıl Türkiye’den davet edilen sanatçıları belirlendi.

  Bu sene 50 farklı ülkeden 300’ün üzerinde sanatçının katılacağı belirtilen Salzburg Güzel Sanatlar Yaz Akademisi’ne Türkiye’den Fatma Çolakoğlu, Merve Dündar, Annie Özsaraç , Elvan Serin, Mehmet Sülek, Ayşe Damla Turfanda ve Mediha Didem Türemen katılıyor.

  62. yaşını kutlayan akademinin direktörü Hildegund Amanshauser, 2009 yılından bu yana bu görevde. Eğitimlerin, atölyelerin yanı sıra, atölye sonu sergileri, söyleşi ve seminerleri kapsayan pek çok etkinlik yaz boyunca akademide gerçekleştirilecek.

  0
  0
  467
 • 03-07-2015

  Dans müziğinin sevilen isimlerinden Far East Movement 24 Temmuz’da Hangout Beach Club’ta yazın dans dolu konserlerinden birini vermek için Türkiye’ye geliyor.

  Turn Up The Love, Live My Life ve Like A G6 gibi listelerden düşmeyen şarkılara, Justin Bieber, Jay-Z, Kid Cudi, Sean Paul, Pitbull, LMFAO, Flo Rida ve The Black Eyed Peas gibi birçok dünya yıldızı ile düetlere imza atan Far East Movement’ı canlı olarak izlemek için şimdiden biletinizi alın.

  0
  0
  72
 • 03-07-2015

  Greg Constantine tarafından hazırlanmış "Exiled To Nowhere: Burma’s Rohingya" adlı fotoğraf sergisi 4-30 Temmuz tarihleri arasında Galata Fotoğrafhanesi'ndeki Fotoğraf Vakfı Galerisi'nde sergilenecek. Çalışmaları Pictures of the Year International, NPPA Best of Photojournalism, the Human Rights Press Awards, Society of Publishers in Asia Awards, Days Japan ve the Allard Prize for Photography tarafından tanınan fotoğrafçının bu sergisi "Exiled To Nowhere: Burma’s Rohingya" adı altında düzenlenen uluslararası sergi dizisinin bir parçasını oluşturuyor.

  Daha önce Londra, Canberra, Washington DC, Brüksel, Jakarta, Bangkok, Tokyo, Yogyakarta, Geneva, Kuala Lumpur ve en son olarak New York City’de görücüye çıkan sergiler dünyanın en çok zulüm gören halklarından biri olarak tanınan Rohingyalılar'ı konu alıyor.

  Batı Myanmar-Burma’nın Rakhine Eyaletinden Müslüman bir azınlık olan Rohingyalılar, 1982 senesinde vatandaşlıktan çıkarılır ve bu tarihten beri vatansız bir halk olarak yaşamlarını sürdürür. Rohingyalılara karşı 10 yıllardır sürdürülen ayrımcı politikalar, temel haklardan mahrum bırakma ve sayısız insan hakları ihlalleri 100 binlerce Rohingyalının istenmedikleri ve hor görüldükleri anavatanlarından kaçmalarına ve az da olsa koruma veya sığınma aramalarına yol açar. İnsan hakları grupları yaşanan bu durumu etnik arındırma ve insanlığa karşı suçlar olarak tarif ediyor.


  Adres: Müeyyedzade Mh., Hoca Ali Sk. No:15, İstanbul

  0
  1
  206
 • 02-07-2015

  Freebird Agency ve Pozitif Live işbirliği ile bu sene ikincisi düzenlenecek Rock Off, rock ve heavy metal severleri 1-2 Ağustos’ta kamp alanı imkanıyla Life Park’ta ağırlamaya hazırlanıyor.

  Rock ve heavy metalin efsane isimlerinden Korn, Apocalyptica, Gojira, Soulfly, Murat İlkan, Black Tooth’un ana grupta yer aldığı festivalde ayrıca Dragon’s Den çadırında birçok etkinlik düzenlenecek. Çadırın konukları arasında olan Doğu Yücel katılanlarla söyleşi; Mesut Süre Rock Off’a özel stand up gösterisi; Kaan Kural ise Sepettopu Sohbetleri gerçekleştirilecek. Anneke van Giersbergen, Murat İlkan ve Metin Türkcan’ın akustik performans sergileyeceği Dragon’s Den programında festivalde sahne alacak grupların imza seansları da yer alıyor.

  ​İki gün sürecek müzik dolu festivalin biletleri biletix.com, Biletix satış gişeleri ve Biletix Çağrı Merkezi üzerinden satışa çıktı. Sınırlı sayıdaki, ayakta tek günlük, kombine ve kamp biletleri için avantajlı dönemin devam ettiği Rock Off biletlerinin her 5 TL’si hayvan barınaklarına bağışlanacak.

  0
  0
  31
 • 02-07-2015

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 1987 yılından bu yana düzenlenen İstanbul Bienalleri’nin çeyrek yüzyılı aşan serüvenini anlatan bir çocuk kitabı yayımlandı. Yazar Süreyyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in hazırladığı “Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri” başlıklı kitap çarpıcı çizimleri, uygulamalı bölümleri ve zengin içeriğiyle çocuklar için güncel sanata dair merak uyandırmayı amaçlıyor.

  Kitap için 2015 yılına kadar gerçekleştirilen 13 İstanbul Bienali’nde sergilenen çalışmalardan seçilmiş 70’i aşkın eser Süreyyya Evren tarafından hikâyeleştirildi. Kitabın farklı bölümlerinde bienalin ne  olduğundan Türkiye’de ve dünyadaki bienallere, sanatsal kavramlardan seçilen eserlerin sanat tarihindeki  önemine, kullanılan malzemelerden mekân seçimlerine dair pek çok bilgi yer alıyor. ‘Sıra Sende’ başlıklı farklı uygulamalarla okuyucuların etkinlikle etkileşime geçmeleri, sanat eserlerinden yola çıkarak düşünmeleri ve üretmeleri amaçlanıyor. ‘Bienal Çalışanlarını Bul!’ başlıklı bölümde ise bienalin gerçekleştirilmesinde emeği geçen geniş ekibin altı çiziliyor. 

  Süreyyya Evren ve İstanbul Bienali Direktörü Bige Örer’in hazırladığı, çizimlerini Kutlukhan Perker’in yaptığı “Zaman Makinesi ile Renkli Bir Gezinti: Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri” kitabının yayın koordinatörlüğünü Erim Şerifoğlu üstlendi. Londralı grafik tasarımcımlar Anıl ve Jonathan Barnbrook’un, metni ve eseri tarif eden, anlatan ve ona öykünen yazı karakterleri, renk kullanımları ve eğlenceli tasarımlarıyla, okuma ve izleme süreci keyifli bir oyuna dönüştürülüyor. Kitabın hazırlık aşamasında da pedagog psikoterapist Neval Güven’den pedagojik danışmanlık desteği alındı.

  Yediden yetmişe bütün okuyuculara yönelik kapsamıyla dikkat çeken kitap, temmuz başından itibaren iksvtasarim.com adresinin yanı sıra Yapı ve Kredi Kültür Sanat Yayıncılık ve seçkin kitabevlerinden temin edilebilir.

  0
  0
  12
 • 02-07-2015

  Artnivo.com kişisel sergi dizisinin ilkini Erdal İnci ile Zorlu PSM Galeri Alanı'nda gerçekleştiriyor.  "Clones Project" adını taşıyan sergi, sanatçının 10 video-art işini kapsıyor. İnci, bu proje kapsamında yeni ürettiği işlerinin yanı sıra daha önce hiç görülmemiş işlerine de yer verecek.

  Videolarında figürleri klonlayarak izleyende hipnotik etkiler bırakan Erd​al İnci, günümüzde dünya çapında oldukça popüler olan GIF mantığını kullanarak, kusursuz döngüler yaratıyor. "Clones Project" video serisinde mekan-zaman ve figür ilişkisini araştıran İnci, videolarında performansı gerçekleştiren figürü klonlayarak bir örüntüye dönüştürüyor. Böylece oluşan örüntü, zamanı çizgisel olmaktan çıkarıp döngüsel hale getiriyor. Çizgisel evrime de bir eleştiri niteliği taşıyan bu başlangıcı ve sonu olmayan döngüde İnci, çok katmanlı ve sürekli olarak kendini tekrar eden kitlesel hareket ile izleyicinin algısını değiştiriyor. Erdal İnci'nin tekrarı kullanışı bize geleneksel motiflere benzeyen bir görsellik sunarken, videolarında İstanbul ve Berlin gibi kozmopolit noktaları kullanması şehirlerdeki çok-çeşitliliği ve bu çeşitliliğe rağmen oluşabilecek potansiyel bir uyumu bize öneriyor. 8 Temmuz'da açılacak olan sergi 28 Ağustos'a kadar gezilebilr.

  Adres: Zorlu Center, 34340, Beşiktaş / İstanbul

  0
  0
  255