GÜNDEM
 • 29-08-2016

  Teknolojinin sanata etkisinden yola çıkan Japon çağdaş sanatçı topluluğu teamlab’in “teamlab: Sanat ile Fiziksel Mekânın Arasında” ve Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’ndan özel bir seçkinin görüleceği “Güverte Yolculuğu”, 16 Ekim tarihine dek Perili Köşk’te ziyaret edilebilecek.

  Küratörlüğünü Necmi Sönmez’in yaptığı “Güverte Yolculuğu” (Deck Voyage) yazar Tezer Özlü’nün “Yaşamın Ucuna Yolculuk” adlı kitabından yola çıkılarak, ağırlıklı olarak Borusan Çağdaş Sanat Koleksiyonu’na yeni eklenen eserlerden oluşturuldu. “teamLab: Sanat ile Fiziksel Mekânın Arasında” başlıklı sergi ise Japonya merkezli bir grup medya sanatçısının dijital teknolojileri kullanarak sanatın kurgusal dünyası ile izleyicinin fiziksel dünyası arasında etkileşimi güçlendirmeye yönelik çalışmalarından oluşuyor.


  0
  0
  54
 • 29-08-2016

  BirGün gazetesinin 2014 yılında ilk kez düzenlediği olan BirGün'lük Festival üçüncü yılında 3 Eylül'de LifePark'ta gerçekleşecek. Ülkenin en önemli sanatçılarının bir araya geldiği festival ana sahnesinde, Nazan Öncel, mor ve ötesi, Mehmet Erdem, Ceylan Ertem, Pinhani, Adamlar, Sattas, Niyazi Koyuncu ve Komik Günler’i ağırlayacak.

  Bu seneki festivalde yer alacak diğer sahne programındaysa, Moğollar, Metin Kemal Kahraman, Kurtalan Ekspres, Flört, Kesmeşeker ve Eypio&Burak King Heyula sahne alacak. Ayrıca oyunların, yarışmaların, BirGün yazarları başta olmak üzere pek çok sanatçı ve aydın ile tanışma - söyleşi imkânlarının olacağı festival bu yıl da özürlük ve barış şarkılarıyla müzikseverleri doğada buluşturacak.

  0
  0
  525
 • 29-08-2016

  Bu sene ilk kez gerçekleştirilecek Istanbul Comics and Art Festival’in programı açıklanmaya başladı. 23-24-25 Eylül tarihleri arasında Saint Joseph Lisesi Derneği’ndeki Club Quartier’de gerçekleşecek festival sayısız etkinliğe, workshop ve atölyeye ev sahipliği yapıyor. Yerli birçok sanatçının canlı performanslarının da gerçekleşeceği festival; animasyon, çizgi roman, illüstrasyon, grafiti, stencil gibi pek çok alandan onlarca ismi bir araya getiriyor.

  Festival boyunca ziyaretçilerin üç boyutlu printerlar yardımıyla tasarım yapmayı öğrenebileceği ya da stop-motion tekniğine dair fikir edinmesine yardım edecek pek çok etkinlik gerçekleştirilecek. Ayrıca animasyon film gösterimlerinin de düzenleneceği festivalin biletlerini Biletix üzerinden satın alabilirsiniz. 

  0
  0
  628
 • 29-08-2016

  Gelecek ay Toronto Film Festivali’nde dünya galasını yapacak Tereddüt filminin uluslararası posteri yayımlandı. Yeşim Ustaoğlu’nun yönetmenliğini üstlendiği filmin posteri “bir tarafım karanlık, bir tarafım aydınlık” temasından yola çıkılarak tasarlandı. daire | fikri ve tasarım ajansı’nın hazırladığı posterde filmin başrol oyuncuları Funda Eryiğit ve Ecem Uzun’un görüntüleri kullanıldı.


  Bir Anadolu kasabasında yolları kesişen iki genç kadının birbirine çarpan ve dönüşen hayatlarını konu alan filmin oyuncu kadrosunda Mehmet Kurtuluş, Okan Yalabık, Serkan Keskin ve Sema Poyraz yer alıyor. Filmin Türkiye gösterim tarihi ise henüz belli değil.

  https://www.youtube.com/watch?v=t80nwmblvsQ

  0
  0
  1061
 • 29-08-2016

  Günümüzün sosyo- ekonomik ve siyasi konularının geleceğe dönük sürdürülebilir bilgi inşasına olan etkisini irdeleyen Fahrettin Örenli’nin kişisel sergisi 2 Eylül Cuma günü saat 18:30’da Depo’da açılıyor.

  Sanatçı, “High Heels” adını verdiği sergisinde daha önceki çalışmalarında olduğu gibi çizim, baskı, resim, fotoğraf, video, enstalasyon ve hatta şiir gibi farklı yöntemleri bir arada kullanarak kendi özgün sanatsal dilini yaratıyor.

  Örenli’nin eserleri insan yaratımı olan ve sanatçının yaşayan bir organik yapı olarak adlandırdığı kentlerin, devasa bir enformasyon kirliliği ve yanılsamalar bütünü olduğunu ve ekonomik sebeplerden dolayı insanların bu yanılsamaları görmezden gelmesini sorguluyor. Bu süreçleri satirik bir biçimde ele alan sergi, 9 Ekim tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

  0
  0
  944
 • 29-08-2016

  Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Nilüfer Müzik Festivali bu yıl da devam ediyor. 2-3-4 Eylül tarihleri arasında Bursa Atatürk Balat Ormanı’nda gerçekleşecek festival, dünyaca ünlü grupların yanı sıra Türkiye’den isimleri de ağırlamaya hazırlanıyor. 2 Eylül akşamı İlhan Erşahin’s İstanbul Sessions ile açılışı yapacak festivalin line-up’ı hayli iddialı. İlk günün akşamında Kaan Tangöze ve Hey! Douglas’ın sahne alacağı festivalde iki farklı sahne olacak.

  Festival kapsamında 3 Eylül Cumartesi günü sahneye çıkacak isimler arasında: Flört, Kultur Shock, Duman, Palmiyeler, Gaye Su Akyol, Baba Zula Ft. Seyyal Taner, Kabus Kerim gibi isimler yer alıyor. 4 Eylül Pazar günü ise Mydy Rabycad, Mashrou’Leila, Oscar and the Wolf, Athena, Kolektif İstanbuli The Ringo Jets, Ayyuka ve Ceylan Ertem sahnede olacak. Festival biletlerini Biletix üzerinden satın alabilirsiniz.

  0
  0
  504
 • 29-08-2016

  Türk edebiyatının usta  kalemlerinden Vedat Türkali, bugün yaşama veda etti.

  Bir Gün Tek Başına, Mavi Karanlık, Tek Kişilik Ölüm, Güven, Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Kayıp Romanlar, Yalancı Tanıklar Kahvesi, Bitti Bitti Bitmedi gibi edebiyatımızın unutulmaz romanlarına imza attı.

  Türkali, Rıfat Ilgaz ile “Gar Yayınları”nı kurdu. 1960'ta Dolandırıcılar Şahı ile senaristliğe başladı. 1965'te Karanlıkta Uyananlar filmiyle Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü kazandı.

  1974'te Milliyet Yayınları Roman Yarışması'nda birincilik ödülünü, 1976'da Orhan Kemal Roman Armağanını kazandı. 2016'da Beyaz Martı Edebiyat Onur Ödülü'ne layık görüldü.

  Vedat Türkali, yaşamının sonuna kadar kaleme aldığı eserlerle, dünya görüşü ve idealleriyle Türkiye edebiyatında ve düşünce tarihinde önemli bir yere sahip oldu.

  Salkım salkım tan yelleri estiğinde 
  Mavi patiskaları yırtan gemilerinle 
  Uzaktan seni düşünürüm İstanbul 
  Binbir direkli Halicinde akşam 
  Adalarında bahar 
  Süleymaniyende güneş 
  Hey sen ne güzelsin kavgamızın şehri…”

  0
  0
  3464
 • 28-08-2016

  İş Bankası Kültür Yayınları Modern Klasikler dizisinin 82. kitabı olarak Franz Kafka’nın 1919 yılında babası Hermann Kafka’ya yazdığı mektubu, Babaya Mektup isimli kitabı yayımladı.

  Mektup alıcısına hiçbir zaman ulaşmadı ama 20. yüzyıl edebiyat tarihinin büyük itiraflarından biri sayılmaya devam ediyor.

  Kafka, suçlayıcı bir tonla hafif bir ironinin birbirine karıştığı mektubunda babası tarafından kabul görme talebini dile getirir. Aslında babasıyla arasındaki yabancılaşma ve iletişimsizliği, yapıtlarının çoğunda kendine mesele edindiği daha geniş kapsamlı varoluşsal bir açmazın parçası olarak görüyordu. Yazar, evliliğe ve yetişkin bir erkek olmaya hazırlanan Georg Bendemann adlı karakterin babası tarafından ölüme mahkûm edildiği Yargı adlı öyküsünde olduğu gibi, evlenememesinden ve yetişkin olamamasından babasını sorumlu tutuyordu.

  Babaya Mektup
  Franz Kafka
  Çev.: Regaip Minareci
  İş Bankası Kültür Yayınları
  8 TL

  0
  0
  622
 • 27-08-2016

  Koç Üniversitesi Yayınları (KÜY), kamusal alan sanat profesörü Marysia Lewandowska ve güncel sanat küratörü Laurel Ptak’ın derlediği kitap, Süreyya Evren tarafından Türkçeye kazandırılan Mülkiyeti Geri Almak? adlı kitabı yayımladı.

  Sanat ve Kültürel Çalışmalar kategorisinde yer alan kitap; kültür, siyasal ekonomi, maddi olmayan üretim ve kamusal alan üzerinden mülkiyet kavramını anlayamaya, kapitalist sistemin verdiği uyarıları değerlendirerek “Kültürün, bilginin sahibi kim, üretiminin, dolaşımının koşulları, siyaseti ve ekonomisi nelerdir?” sorularının yanıtını bulmaya çalışıyor.

  Kitaptaki denemeler ve sanat yapıt­ları, bedenden mahkeme salonuna, sunucuya, müzeye kadar geniş bir alanı tarıyor; geçtiğimiz on yıllar içerisinde mülklendirmenin kendi­sinin önemli biçimlerde nasıl değiştiğinin inceliklerini ortaya çıkarıyor.

  Mülkiyeti Geri Almak?
  Marysia Lewandowska, Laurel Ptak
  Çev.: Süreyyya Evren
  Koç Üniversitesi Yayınları
  34 TL

  0
  0
  2728