GÜNDEM
 • 20-11-2016

  !f İstanbul bünyesinde düzenlenen Yapımlab Pitching Platformu’nun kazananı Kaset filmi yapım desteği arayışlarına başladı. Zeynep Atakan’ın düzenlediği Yapımlab Bir Yaratıcı Yapım Atölyesi ve Pitching Platformu’nun kazananı ise Serkan Fakılı oldu.

  Bulduğu bir oyuncağı çalıştırmak için ezan okuyan bir saatin pillerini alan küçük Yusuf’un hikayesinin anlatılacağı filmin yapımcılığını Annemin Şarkısı ve Mavi Bisiklet filminin yapımında görev alan Murat Çelik üstleniyor. Destek olmak için 10 Aralık 2016’ya kadar beklenecek projenin sosyal medya hesaplarını ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  1224
 • 20-11-2016

  2-5 yaş arası çocukların aileleriyle katılabilecekleri sanat eğitim programları 19, 26 ve 27 Kasım’da İstanbul Modern’de!

  “Resimlerin Dünyasından Çıkan Kuklalar” başlığı altında düzenlenecek atölyede aileler bir kutunun içinden kuklalar seçerek programa başlıyor. Müzede sergilenen sanat eserlerinden esinlenilerek tasarlanan kuklaların hangi resimde yaşadıklarını keşfetme amacıyla düzenlenen sergi turu, çocukları ve aileleri bir sanat yolculuğuna çıkarıyor. Çocuklar turun sonunda aileleriyle birlikte küçük sahneler hazırlayarak kuklaları canlandırıyor.

  Atölye Programı:

  2-3 yaş grubu ve aileleri için:19 Kasım 11.00-12.00 ve 27 Kasım 14.00-15.00

  3-5 yaş grubu ve aileleri için: 26 Kasım 15.30-16.30

  0
  0
  1234
 • 20-11-2016

  Sanat kuramı üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Barış Acar’ın Toz/Dust adlı kitabı Ve Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

  Ve Yayınevi’nin çıkaracağı haiku serisinin ilk kitabı olan Toz/Dust, Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki dilde basıldı. Kitapta yer alan haikular Çağdaş Acar tarafından çevrilirken, kitap Sevinç Altan tarafından resimlendirildi.

  bilse, toz bilir
  kör noktaları evde
  birikmek için” (Kitaptan)

  Toz/Dust

  Barış Acar

  Ve Yayınevi

  10 TL

  0
  0
  1109
 • 20-11-2016

  Sofokles’in ünlü tragedyası Antigone’un Jean Anouilh tarafından çağdaş uyarlaması Eraslan Sağlam rejisiyle 19-26 Kasım ve 10-24 Aralık Cumartesi Tatavla Sahne’de izlenebilecek.

  Birbirini öldüren iki kardeşinden birinin gömülmesinin yasaklanmasına karşın ölüyü gömmek isteyen hak savunucu kadın Antigone’nun hikayesinin anlatıldığı oyunda iktidar ve onun halk üzerindeki otoritesi, toplumsal yaşamda kadın rollerine temas ediliyor. Başrollerinde Ayça Bildik, Tuba Sağlam Aysan Sümercan, Erhan Tuna’nın olduğu Antigone oyunu 19-26 Kasım ve 10-24 Aralık tarihlerinde Tatavla Sahne’de izlenebilir. Biletler etkinlik gişelerinde.

  0
  0
  873
 • 19-11-2016

  Sanatçıların ortak zemin arayışı konusunda yeni bir alternatif oluşturma amacı taşıyan Mod-Ada atölye/galeri ilk sergisi “Bir Küçük Etkinlik”i 19 Kasım’da açıyor.

  Sanat yapıtlarının izleyiciye daha kolay ulaşabilmesi ve doğrudan dolaşım sağlayabilmesi adına sanatçı ve sanat eğitimcisi Reşat Başar’ın atölyesinde açılacak sergi 9 Aralık tarihine kadar Mod-Ada Kadıköy’de ziyarete açık olacak.

  Sergide yer alan sanatçılar: Atila Aktürk, Safiye Başar, Hülya Düzenli, İclal Erentürk, Saim Erken, Vedat Örs, Adil Salih, Serdar Şencan, Celalettin Tandoğdu, İgor Mosiychuk, Davit Ughrelidze, Ziba Pakzad.

  0
  1
  768
 • 19-11-2016

  Aslı E. Perker’in Osmanlı’nın son dönemindeki siyasi kamplaşmaları, belirsizlikleri, günlük yaşamı, İstanbul’un ve Anadolu’nun durumunu konu edindiği kitabı Vakit Hazan, Everest Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Osmanlı’nın sona yaklaştığı sancılı bir dönemde geçen roman, kesin gibi görünen “yıkılışa” ve henüz belli belirsiz olan “sonrasına” odaklanıyor. Milli Mücadele’ye katılanlar ile Mandacılar karşı karşıya gelmiş; Mustafa Kemal’e canıgönülden inananlarla ona güvenmeyenler kendi içlerinde ve birbirleriyle kavga halindeler… Bu kargaşanın içinde, kendisini kurtuluşa adamış 18 yaşında bir genç kız da var: Handan. Vatan aşkıyla ülke için çalışırken, gönlü bir yandan da “yasak aşk”a düşer. Ülke bu durumdayken aşk düşünmeyi kendine yakıştıramaz ama o, 1920’lerin zor koşullarında Anadolu yollarında kendisini, hayatı, siyaseti ve aşkı daha iyi tanıyacaktır.

  Vakit Hazan

  Aslı E. Perker
  Everest Yayınları

  0
  0
  873
 • 18-11-2016

  Düşünbil Dergisi kapsamında 20 Kasım Pazar günü Ankara’da gerçekleşecek olan ‘’Nietzsche Sempozyumu’’nda Nietzsche ve felsefesine dair pek çok konuşma yapılacak.
  ​Nietzsche’nin İyi ve Kötü Kavramlarına Yaklaşımı, Metafizikçi Olarak Nietzsche ve Heidegger’in Nietzsche’si, Nietszche’nin Edebiyattaki ve Beyaz Perdedeki Yansımaları gibi başlıkların işleneceği sempozyumda Ali Orhan Yılmaz, Hamza Celalettin Okumuş, H.Kübra Özelçi, Osman Baran Kaplan, Rabia Köylü, Özgür Tabuoğlu ve Volkan Ay konuşmacı olarak yer alacak.

  Ayrıntılı bilgi ve bugün (18 Kasım) sona erecek etkinlik kayıt formunu doldurmak için Düşünbil topluluğunun web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  1219
 • 18-11-2016

  Düzenlediği atölyelerle tanınan bi’oda, küçük İskender’le “Şiir Uzun, Film Kısa’’ atölyesini 27 Kasım’da başlatıyor.

  Şiir dizelerinin ve Kieslowski, Tarkovsky, Haneke gibi sinema dili kendine has yönetmenlerin filmlerinden sekanslarıyla birleştiği atölyede hikâye anlatımı ve senaryo yapısının üzerinde durulurken; görsel dilin yazı dilindeki yansımaları sorgulanacak. Dört hafta sürecek ve kontenjanın 15 kişiyle sınırlı olduğu atölyenin detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  1251
 • 18-11-2016

  Çağdaş Türk hikâyeciliğinin öncü isimlerinden biri olan Sait Faik Abasıyanık 18 Kasım 1906’da dünyaya geldi.

  *Sait Faik, hiçbir edebi akımın etkisinde kalmadı, onun eserlerini yazış tarzını hep “kökü kendisinde” olarak tanımladılar.

  *Klasik öykü tekniğini yıktı. Doğayı ve insanları basit, samimi, hem iyi hem kötü taraflarıyla oldukları gibi fakat şiirsel ve usta bir dille anlattı. 

  *Yazarın ilk öyküsü Uçurtmalar, 1926’da yayımlandı.

  *İlk hikâye kitabı Semaver’i 1936’da babasının mali desteğiyle yayımladı.

  *Sait Faik, 1940 yılında yayınlanan üçüncü hikâye kitabı Şahmerdan’da yer alan Çelme isimli hikâyesinin halkı askerlikten soğuttuğu gerekçesiyle suçlanarak askerî mahkemeye verildi.

  *Hayatında en belirleyici karakter annesi oldu Sait Faik’in.

  *Semaver, Lüzumsuz Adam, Mahalle Kahvesi, Havada Bulut, Son Kuşlar, Alemdağ’da Var Bir Yılan, Şimdi Sevişme Vakti, Medar-ıMaişet Motoru, Kayıp Aranıyor gibi edebiyatımıza pek çok önemli eser kazandırdı.

  * Ömrünün son on yılını Burgaz Adası, Çayır Sokak 15 numaradaki evlerinde geçirdi. 22 Ağustos 1959 günü ev müze haline getirildi. 

  0
  0
  1460
 • 18-11-2016

  !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali geçen yıl başlattığı !f İlham Serisi bu sene Reha Erdem’in son filmi Koca Dünya ile açıldı. Gösterimde Reha Erdem, filmin oyuncuları Ecem Uzun, Berke Karaer’in yanı sıra Yeşim Ustaoğlu, Funda Eryiğit, Yiğit Özşener, Pelin Esmer, Derya Alabora, Serdar Orçin gibi pek çok ünlü isim yer aldı.

  Bu sene Venedik Film Festivali Yeni Ufuklar bölümünde ödül alan film, doğa ve şehir çatışması ekseninde insanın soysal kökenlerini sorguluyor. Filmin gösteriminin ardından gerçekleşen söyleşide köksüz bir dünya çizmek istediğini belirten Reha Erdem’in Koca Dünya adlı filminin Türkiye vizyon tarihi henüz belli değil. 

  0
  0
  883
DAHA FAZLA