GÜNDEM
 • 16-01-2017

  16 Şubat’ta başlayacak !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali kapsamında gerçekleşen !f Music bölümünde bu sene yer alacak filmler belli oldu.

  Turnelerinin son durağı olan Havana konserinin perde arkasını anlatan The Rolling Stones Olé Olé Olé!: A Trip Across Latin America filminin yanı sıra Oasis’in dünü ve bugünün anlatılacağıSupersonic belgeseli, gelmiş geçmiş en ünlü rock fotoğrafçısı, Mick Rock’ın hayatına ve anılarına daldığımız, David Bowie, Syd Barrett, Blondie, Queen, Lou Reed ve Iggy Pop gibi arkadaşlarının ikonlaşmış fotoğraflarının nasıl çekildiğinin hikâyesini de dinlediğimiz Shot! The Psycho-Spiritual Mantra Of Rock Klik! Rock’ın Ruhani Mantrası; İran’da baskıcı rejime karşılık müzik tutkusunu anlatan Raving Iran gösterilecek filmler arasında. 3 Şubat’ta satışa çıkılacak etkinliğin biletleri biletix’ten temin edilebilir.

  0
  0
  888
 • 16-01-2017

  Serinin ilk iki kitabı Bay Bello ve Mavi Mucize ile Bay Bello'nun Yeni Maceraları'ndan sonra üçüncü ve son kitap Bay Bello'ya Tekrar Kavuşmak Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  Alman Gençlik Edebiyatı Ödüllü yazar Paul Maar’ın kaleme aldığı kitapta, bir tren yolculuğu sırasında Max ve köpeği Bello'nun konuşmalarına kulak misafiri olan bir hayvan terbiyecisi arasındaki öykü anlatılıyor.

  0
  0
  289
 • 16-01-2017

  Romanları bugüne kadar yirmi dokuz dile çevrilen yazar Burhan Sönmez,Uluslararası PEN Yönetim Kurulu’na katıldı.

  Uluslararası PEN başkanı Jennifer Clement tarafından yapılan ve Türkiye’de ifade özgürlüğü konusunda yaşanan sorunlara işaret edilen açıklamada Sönmez’in 100’den fazla ülkede temsilcilikleri bulunan PEN’in on iki kişilik yönetim kurulunda görev alacağının bilgisini verdi.
  Nobel ödüllü yazarlardan Mario Vargas Llosa’nın onursal başkanlığını, J.M. Coetzee ve Toni Morrison’ın da başkan yardımcılığını sürdürdüğü PEN, dünya genelinde edebiyatı destekleyici ve ifade özgürlüğünü teşvik edici çalışmalar sürdürmektedir.

  0
  0
  535
 • 16-01-2017

  Türkiye’de çağdaş sanatın üç önemli alanını inceleyen sergi dizisinin sonuncusu olan “Kavramın Güzelliği”, 18 Ocak tarihinde Plato Sanat’ta açılıyor.

  Kavramsal ve araştırma temelli sanat üzerine farklı fikir ve kavramlar sunan sergi, görselliğin önemini ve estetiğin kavramsal çalışmanın önemli bir parçası olduğunu kanıtlıyor. Günümüz dünyasında yorum yapmak için estetik ve düşünceyi dengeleyebilen güçlü sanatçıların sunumuyla, sanatsal kavramsalcılığın ve sanatsal araştırmanın gücünü ve güzelliğini  açığa çıkarıyor. Küratörlüğünü Marcus Graf’ın üstlendiği “Kavramın Güzelliği”, 16 Nisan tarihine kadar Plato Sanat’ta görülebilecek.

  Sergide yer alan sanatçılar: Burak Arıkan, Elçin Ekinci, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Yasemin Özcan, Sümer Sayın, Tayfun Serttaş, Eda Soylu, Cemre Yeşil.

  0
  0
  543
 • 16-01-2017

  Memet Fuat’ın 1965-1998 yılları arasında çeşitli dergi ve gazetelerde yayımlanan yazılarından derlenen Nâzım Hikmet Üstüne Yazılar isimli kitap Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.
  Kitapta Fuat, Nâzım Hikmet’in şiiri, yaşamı ve yapıtları hakkında yaptığı bilimsel incelemelerle ve ilk elden tanıklıkların görüşleriyle birçok yanlışı düzeltiyor ve okuyucuya Nâzım’ı daha iyi anlatmak için bir rehber oluyor.
  “835 Satır”ın bir bomba gibi patlaması hem getirdiği bu yenilikten, hem de şiir okurlarına bu yeniliği kolayca benimsetmesindendi. Devrim niteliğinde yenilikler genellikle tepkiyle karşılanır. Nâzım Hikmet örneğinde öyle olmadı. Tutucu sanatçılardan gelen direnme de şiir okurlarının baskısıyla kısa sürede kırıldı.”
  Nâzım Hikmet Üstüne Yazılar

  Memet Fuat
  Yapı Kredi Yayınları

  0
  0
  469
 • 16-01-2017

  Sanatçı Ömer Uluç’un Mor Saçlı Kadın adlı tablosu, Beyaz Müzayede tarafından gerçekleştirilen 38. Çağdaş ve Modern Sanat Müzayedesi’nde 325 Bin TL’ye alıcı buldu.

  Geçtiğimiz Pazar günü Orjin Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen müzayede, Türk Çağdaş Sanatı ustalarından modern sanatın dünyaca ünlü temsilcilerine kadar 125 sanatçının toplam 245 eserini sanatseverlerle buluşturdu. Ömer Uluç’un 1980’li yılların başlarında Beyoğlu afişlerinden esinlendiği Nü ve Şuh Kadınlar serisinde yer alan 1981 tarihli Mor Saçlı Kadın tablosu, müzayedenin en yüksek fiyatlı eseri oldu.

  Müzayedede en çok ilgi gören ikinci eser Fahrelnissa Zeid’e ait Abstrait Rouge olurken, en çekişmeli eser ise Fethi Arda’nın Anadolu’nun Bağrı isimli çalışması oldu.
  Eser:  Fethi Arda, Anadolu’nun Bağrı

  0
  0
  2597
 • 16-01-2017

  İngiliz yazar Annabel Abbs’in kaleminden, Impress Prize ödüllü bir ilk roman olan Joyce’un Kızı, hep kitap etiketiyle 20 Ocak’ta raflarda yerini alacak.
  Abbs, edebiyat dehalarından James Joyce’un, yetenekli bir dansçı olan kızı Lucia’nın hikâyesini anlatıyor. 1920’ler ve sanat, müzik, edebiyat ve dans alanlarında tüm yeniliklerin ve yeni fikirlerin merkezi Paris. Eserleriyle dünya edebiyatına yön veren yazar James Joyce’un kızı Lucia, Paris’te yıldızı parlamakta olan yetenekli bir dansçıdır. Genç Samuel Beckett, babasıyla çalışmaya geldiğinde Lucia ona umutsuzca âşık olur. Geleceği görebildiğine inanan genç kadın, Beckett’le evlenmenin kaderinde olduğuna emindir. Ama öngörüleri onu yanıltacak, dâhi babasının gölgesi bir türlü peşini bırakmayacaktır. Yaşamı paramparça olan Lucia, ünlü psikanalist Carl Jung’dan yardım alsa da, kaderin kendisi için planladıklarından ne ölçüde kaçabilecektir?
  Joyce’un Kızı
  Annabel Abbs
  Çev.: Özge Onan
  hep Kitap

  0
  0
  650
 • 16-01-2017

  Başrollerinde Şebnem Bozoklu ve Kerem Fırtına’nın olduğu Kaplan Sarılması oyunu Ocak ayı boyunca Cuma akşamları Toy İstanbul’da oynanacak.

  Yapay, teknolojik, şekilsel bir odada; farklı bir gerçeklikte kendini var etme çabasındaki bir kadının, bir yanıyla gülünç, bir yanıyla da dramatik hikayesinin anlatıldığı oyunun yönetmenliğini Kemal Hamamcıoğlu üstleniyor. Biletler Biletiva’da.

  0
  0
  866
 • 15-01-2017

  Teknoloji odaklı kuruluş Gelecekhane kapsamında 17 Ocak’ta Studio X Istanbul'da Black Mirror Geceleri adlı bir etkinlik serisi başlatıyor. 

  Her ayın üçüncü salı akşamı gerçekleşecek etkinliklerde teknolojinin toplum üzerindeki  etkilerini inceleyen Black Mirror dizisinin farklı bölümleri izlenecek ve analizi yapılacak. Etkinlik dizinin son bölümü Hated in the Nation’ın gösterimi ile 17 Ocak’ta saat 20:00’da başlayacak. Girişin ücretsiz olduğu etkinliğin detayları için Studio X İstanbul sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  7262
 • 15-01-2017

  Sanatçı Ömer Orhun’un Milli Reasürans Sanat Galerisi için üç yıllık bir çalışma sonucu hazırladığı “zamandı, yer edindi” adlı fotoğraf sergisi 11 Ocak tarihinde sanatseverlerle buluştu.

  Sanatçı, fazla miktarda görüntüye maruz kalınan günümüz koşullarında, fotoğrafı kullanarak belirli imgelerle zamana dair sözler söylüyor. Aynı yerlerde ve aynı zamanlarda çekilen karelerin birleşiminden ortaya çıkan eserler, fotoğraflarla kurulan klasik an anlayışı ile paralellik göstermiyor.

  Ömer Orhun’un bilindik fotoğraf anlayışının dışına çıkarak hazırladığı “zamandı, yer edindi”, 18 Şubat tarihine kadar Milli Reasürans Sanat Galerisi’nde görülebilecek.

  0
  0
  666
DAHA FAZLA