GÜNDEM
 • 21-07-2016

  SALT'ın bir süredir düzenlediği Uzun Perşembe etkinlikleri kapsamında SALT Galata 28 Temmuz günü saat 22:00'ye kadar açık olacak. 

  Saat 19:00'da Almanya'dan memlekete kesin dönüş yapan misafir işçilerin kurdukları evleri inceleyen "Göçebe Mekanlar" sergisinin Şebnem Yalınay Çinici ile Eleştirel Sergi Turu gerçekleşecek.

  Saat 20:00'de ise yönetmeliğini Ilinca Calugareanu'nun üstlendiği 215 yapımı Chuck Norris vs Communism filminin gösterimi düzenlencek.

  Etkinlik kapsamında SALT Araştırma 20:00'ye kadar, Osmanlı Bankası Müzesi ise saat 22:00'ye kadar gezilebilecek.

  0
  0
  904
 • 21-07-2016

  Ransom Riggs’in kurgu ile fotoğrafçılığı etkileyici bir şekilde bir araya getirdiği romanı Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, İthaki Yayınları’ndan çıktı.

  New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen roman, eski fotoğraflar eşliğinde her yaştan okuyucuya bir okuma macerası sunuyor.

  Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.

  Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları
  Ransom Riggs
  İthaki Yayınları
  25 TL

  0
  0
  2782
 • 21-07-2016

  Fadime Uslu’nun “Kırlangıçlar üstümüzden geçiyor mu hâlâ?” sorusunu sorduğu kitabı Yüzen Fazlalıklar, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Yüzen Fazlalıklar, sessiz bir günün, sıcak ve hareketsiz bir öğle sonrasının nelere gebe olabileceğini haber veren öykülerden oluşuyor. Uslu’nun anlattığı öykünün kahramanlarını aslında yakından tanıyoruz. Birbirinin içinden doğan bu öykülerde anlattığı “modern” kadınlara yer veriyor. Yazar okuyucuyu yazlık mekânlarda, kenti uzaktan gören gürültüsüz semtlerde, kalabalık ailelerin hüzünlü, kırılganlıklarla dolu ilişkilerinde dolaştırıyor.

  “Fotoğraflara bakarken bulmak istediğimiz neydi; çocukluğumuz değildi, gençliğimiz değildi, gençliğimiz değildi, yıllar içinde değişen bedenlerimizin anısı hiç değildi. Günden güne değişen şeylerin tanımsız bir sürenin sonunda geri dönülmez bir yabancılaşmanın eşiğine gelmesi kaçınılmaz olur. Yaşlılık gibi. İlişkilerdeki samimi dürüstlük gibi şeyler.”(Kitaptan)

  Yüzen Fazlalıklar
  Fadime Uslu
  Can Yayınları
  10,5 TL

  Görsel: Marisa Betts

  0
  0
  110
 • 21-07-2016

  Türker ve Deniz Yılmaz Akman'ın birlikte yarattığı Papier Atelier, Mayıs-Haziran aylarında gerçekleştirdikleri Polar Bear Project kapsamında Avrupa'nın dokuz farklı şehrinde kağıttan kutup ayısı yerleştirmeleri yarattılar. İkili şu anda projenin son ayağı olan İstanbul yerleştirmesine hazırlanıyorlar.

  Kağıt, kolay ve hızlı işlenebilir olması, özel bir alana ihtiyaç duymaksızın her yerde şekillendirilebilmesi, alışılmışın dışında mekânlarda karşılaşıldığında insan üzerinde bıraktığı etki bakımından Akman ikilisinin vazgeçilmez malzemesi. 

  İkili; Roma, Floransa, Milano, Münih, Prag, Bratislava, Budapeşte, Zagreb, Belgrad şehirlerini dolaşarak bir tren vagonu, kafe tuvaleti, dondurmacı vitrini, bisiklet sepeti, otel odası komidini gibi insanların günlük yaşamlarında görmeye hazırlıklı olmadıkları yerlere birer kutup ayısı bıraktılar. Proje, İstanbul'da bir yerlere bırakılacak kutup ayısıyla tamamlanacak. Bu son kutup ayısı için ise beklemedeyiz.

  0
  0
  738
 • 20-07-2016

  Bir kitap düşünün anahtar kelimeleri 90’lar, grunge müzik, fanzin, enjektör, sado-mazo ilişkiler, halüsinasyon, arayış, çözümleme. Anahtar kişileri ise incitmekten ve incinmekten korkmayanlar, en çok kendinden korkanlar, hayata zaaflarından bağlı olanlar, hep gitme hayali kuranlar, ailesinden kaçıp kendi çetesini kuranlar, kurtulanlar olsun.  Zeynep Alpaslan’ın ilk romanı Pagoda’da bahsediyoruz.

  “Özlem babasının sırtındaki pagoda dövmesine dikti gözlerini. Elini kalbine götürdü. Kalbi yoktu. Kalbi orada, o beş katlı, ahşap Japon tapınağının içinde, Buda’nın kalıntıları arasında muhafaza ediliyordu. Ne zamandır ölüyüz?
  Kadının portakal büyüklüğündeki kalbi örümcek ağlarıyla kaplıydı. 
  Pagodanın dövme mavisi çatısının üzerinde minik bir kuzey yıldızı duvar çivisinde unutulmuş bir ev anahtarı gibi asılıydı. Sen asla kaybolmayacaksın.”

  Okumayı bıraktığınızda bile zihninizde konuşmaya devam edecek olan Pagoda, Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

  Pagoda
  Zeynep Alpaslan
  Everest Yayınları
  22 TL

  0
  0
  1253
 • 20-07-2016

  Philippe Claudel’in 2013 yılında Jean-Jacques Rousseau otobiyografi ödülüne layık görülen kitabı Kokular, Sel Yayıncılık etiketiyle yayımlandı.

  Yaşarken üzerinde durmadığımız, tarif edemediğimiz ne varsa hepsinden edebiyat abidesi çıkarmayı başaran ender yazarlar arasında yer alan Claudel, çocukluktan ergenliğe, delikanlılıktan orta yaşa, mutluluğun hüzünle iç içe geçtiği bir tür koku sözlüğü yaratıyor.

  Okuyan herkesin aşina kokularundan bir şeyler bulabileceği kitapta geçmişin kısacık anlarından başlayarak bellekten övgüye, sıradan, mahrem yaşantıların kutlanıp ebedileştirildiği kısa metinlere dönüşüyor. Kitapta yalnızca geçmişe güzelleme değil, sizi siz yapan o günlere ve o kokulara bir teşekkür bulabilirsiniz.

  Kokular
  Philippe Claudel
  Çev.: Gözde Zeynep Çaylı
  Sel Yayınları
  14 TL

  0
  0
  2401
 • 20-07-2016

  LVR-LandesMuseum Bonn, Landschaftsverband Rheinland ve Lep Breuer Ailesi işbirliğiyle düzenlenen Leo-Breuer Ödülü’nün bu seneki sahibi Türk sanatçı Şakir Gökçebağ oldu.

  Jürinin oybirliği ile ödülel layık görülen sanatçı, kendine has malzeme teknikleri, doğu-batı sanat geleneklerini sentezlemesi, konstruktif sanata hakimiyetiyle öne çıkıyor.

  Leo Breuer Ödülü kapsamında 20 Eylül’de GKG-Bonn’da Şakir Gökçebağ’ın sergisi açılacak. Ödül töreni ise 21 Eylül’de LVR-Landes Museum Bonn’da yapılacak.

  0
  0
  2043
 • 20-07-2016

  Pera Müzesi, “Mario Prassinos: Bir Sanatçının İzinde, İstanbul-Paris-İstanbul” sergisi kapsamında “Dokunun Ardındaki Suretler” panelini düzenliyor.

  22 Tammuz Cumartesi günü gerçekleşecek olan panel, Işıl Ertüzün moderatörlüğünde, serginin küratörü Seza Sinanlar Uslu ve klinik psikologlar Meral Erten ve Berrak Karahoda’nın katılımıyla gerçekleşecek Panel, Mario Prassinos’un resim, illüsttrasyon, dokuma örnekleri ve gravürlerini farklı sanatsal ve psikanalitik okuma biçimleri üzerinden ele alacak.

  Prassinos’un sürrealizmle başlayıp realizme dönen, özgün anlatım diliyle ortaya kolduğu eserleri İstanbul’daki anılarından izler yaşıyor.  Türk Peyzajları serisinde, doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği yerlere ait belleğinde kalmış izleri tekrar hayata geçiriyor. Bu bakımlardan sanatçının eserleri ve hayatı psikanalitik çağrışımlar kapsamında bir çok okuma sunuyor. 

  0
  0
  588
 • 19-07-2016

  İstanbul Modern, “Yumurtalı Renkler Atölyesi” ile çocukları sanat tarihi boyunca boyanın nasıl üretilip kullanıldığına dair bir yolculuğa davet ediyor.

  “Yumurtalı Renkler Atölyesi”nde çocuklar mağara resimlerinden Rönesans resim ve fresklerine uzanan bir yelpazede boyanın yapım hikayesini öğrenecek. Teorik bilgilerin aktarıldığı sunumdan sonra çocuklar yumurta, ceviz, baharat gibi organik maddeleri kullanarak kendi boyalarını üretecek ve bu boyalarla resimler yapacaklar.

  Temmuz sonu-ağustos başı arasında devam edecek, 20 kişiyle sınırlı atölyelerin ücreti 30 TL olup rezervasyon gereklidir. Bilgi ve rezervasyon için egitim@istanbulmodern.org mail adresinden veya (212) 334 7341 numaralı telefon hattından ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  615