GÜNDEM
 • 22-10-2016

  Kadıköy Belediyesi Karikatür Evi’nde atölye çalışmaları başlıyor. Yediden yetmişe her yaştan katılımcıyı ağırlayacak atölyeler için son kayıt tarihi 30 Ekim. Kamil Yavuz, Nuhsal Işın, Erhan Candan, Anıl Gürak, Eda Oral, Akdağ Saydut ve Mehmet Naci Dedeal tarafından gerçekleştirilecek atölye çalışmaları altı hafta sürecek. Ağırlıklı çocukların katılabileceği programlar hazırlanan Karikatür Evi’nde yetişkinler için de atölyeler bulunuyor.

  Çocuklar ve gençlerin karikatüre olan ilgisini artırmayı, onlara okuma ve çizme alışkanlığı kazandırmayı hedefleyen programların yer aldığı atölye çalışmalarında Mehmet Naci Dedeal tarafından verilecek Çizgi Roman atölyesi yapılacak. Kayıtların 22-30 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirileceği Karikatür Evi’nde atölyeler 3 Kasım tarihinde başlayacak. Sekiz kişilik kontenjanın olduğu atölye katılımları ücretsiz olacak. Detaylı bilgi için Karikatür Evi’nin ana sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  264
 • 22-10-2016

  Birçoğumuzun Ot Dergi’deki Ihlamur Günlükleri köşesinden tanıdığımız Başak Buğday’ın ilk kitabı Ihlamur Günlükleri, Ot Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Anlattığı hikayelerle okuyucusunu alıp hikayenin bir köşesine oturtan bir yazar Başak Buğday. “İşte aynen böyle hissediyorum” dedirten, her satırında "sanki ben yazmışım gibi" diyebileceğiniz bir kitap sunuyor. Söylemek için altını çizdiğiniz tüm sözleri sizin için bir araya getiriyor.

  Ihlamur Günlükleri
  Başak Buğday
  Ot Kitap

  Görsel: Bisera Tasevska

  0
  0
  211
 • 22-10-2016

  Bu yıl 11'incisi gerçekleşecek Contemporary Istanbul, 3-6 Kasım tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ile Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverleri çağdaş sanatla buluşturacak!

  Akbank’ın desteğiyle düzenlenen uluslararası çağdaş sanat fuarı Contemporary Istanbul, bu sene 19 ülkeden 70 galeri ve 520 sanatçıyı ağırlayacak. Bu yıl küratörlüğünü CI artistik danışmanı Marc-Olivier Wahler’in yaptığı Collectors’ Stories adında yeni bir bölümü de izleyiciyle buluşturacak fuarda toplamda 1050 eser sergilenecek.

  Türkiye’de ilk kez yapılacak Collectors’ Stories projesinde ise Türkiye’nin önde gelen 60 koleksiyoneri tarafından bizzat seçilen, 102 sanatçıya ait toplam 120 eser sergilenecek.

  Eser: Tırmanış Günlüğü

  0
  0
  99
 • 22-10-2016

  Meltem Gürle’nin okuyanın ufkunda yeni kapılar aralayan denemelerinin bir araya getirildiği kitabı Kırmızı Kazak, raflardaki yerini aldı.

  Kitaplarla iç içe geçmiş denemeleri okumak uzun sürer. Yıllar önce okuduğunuz kitaplar, elinizdeki denemelerle birlikte yeni boyutlar kazanır, derinleşir, zenginleşir. Okumadıklarınız yepyeni ufuklara çağırır. Bu nedenledir ki, okumadıklarınızı okumak, okuduklarınızı yeniden karıştırmak için sabırsızlanır, elinizdekini bırakır, “öteki metinler”le avarelik edersiniz. Kırmızı Kazak da eskiden okuduklarınızı tazeleyecek nitelikte bir kitap.

  “Amerikalı öykücü Lorrie Moore diyor ki: “Hayatta kalkıştığımız her iş, başka bir şeyden değil de sadece kendinden ibaret olmanın hüznünü, duygusal izini taşır içinde.” Baskıdan önceki bu son satırları yazarken aynı şeyi düşünüyorum: Bu kitap da yoklukların, eksikliklerin, burada olmayanların gölgesini taşıyor. Tıpkı hayatlarımız gibi.”

  Kırmızı Kazak

  Meltem Gürle
  Can Yayınları
  31 TL

  GörseL Zsalto .

  0
  0
  426
 • 21-10-2016

  Kurt Cobain’e hayran bir kızın doludizgin aşkını kaleme alan Lynn Crosbie’nin  Dün Gece Nerede Uyudun? Isimli kitabı, Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Kitabın kahramanı Evelyn Gray, on altı yaşında mutsuz ve yalnız bir kız. Zamanının çoğunu odasında kitap okuyup ölü insanlara mektup yazarak, eski plakları dinleyip başucunda asılı duran Kurt Cobain posteriyle konuşarak geçiriyor. Evelyn’in Cobain’e duyduğu aşk öyle büyük ki, ölü şarkıcıyı etten tırnaktan bir insan olarak yeniden var ediyor. Evelyn doz aşımından sonra hastanede gözlerini açtığında, hemen yanındaki yatakta eski hayatına dair neredeyse hiçbir şey anımsamayan Cobain’i buluyor. İkisi birbirlerini tanıdıkça hem uyuşturucuya hem de birbirlerine müptela oluyorlar. Cobain, Celine Black ismini alıyor ve Evelyn’le birlikte hastaneden kaçıp hayallerinin peşine düşüyorlar. Kaçınılmaz bir şekilde, ikisi de ünlü birer müzisyen oluyor. Şöhret, uyuşturucu, hırs ve kıskançlık bu iki âşığı ucu cinayete uzanan bir serüvene itiyor.

  Dün Gece Nerede Uyudun?
  Lynn Crosbie
  Çev.: Şeyda İşler
  Ayrıntı Yayınları

  Görsel: Alecia Fuschetto

  0
  0
  1088
 • 21-10-2016

  Sanatçı Ali Cabbar’ın Türkiye’nin demokratik yapısını esprili bir bakış açısıyla sorguladığı sergisi “Tipsiz” bugün saat 18:30’da DEPO’da açılıyor!

  Siyasi parti amblemleri ve seçim afişlerini yeniden yaratarak ülkenin 70 yıla yayılan demokrasi serüveni ile bugün arasında paralellik kuran sanatçı, Türkiye’deki siyasi partilere ait grafik ögelerle izleyiciyi ülkenin yakın geçmişinde bir keşfe çıkarıyor.

  Cabbar’ın tuval üzerine akrilik çalıştığı 50 siyasi parti logosu ve kağıt üzerine pastelle gerçekleştirdiği seçim afişlerinin yer aldığı yerleştirmeden oluşan sergi Türkiye’deki ekonomik değişimi de gözler önüne seriyor. Aynı zamanda Türkiye’deki toplumsal hafızanın zayıflığına da vurgu yapan “Tipsiz” 27 Kasım tarihine kadar DEPO’da görülebilecek.

  0
  0
  35
 • 21-10-2016

  Akademisyen ve felsefeci Prof. Dr. Betül Çotuksöken’in “Çocuk Dünyasına Yolculuklar: Felsefe ve Çocuk” adlı söyleşisi 30 Ekim SALT Galata Atölye IV’te!

  Dünyayı ve çevresini meraklı gözlerle izleyip sürekli soru soran doğal filozoflar, Türkiye’de büyüdükçe aile, toplum ve eğitim sisteminin etkisiyle daha az soru soran ve sorgulamayan bireylere dönüşüyorlar.

  Felsefenin çocukların bu dönüşümü olumlu bir noktaya çevirmedeki etkisi, erken yaşta felsefe ile tanışmanın yararları ile aile ve eğitimcilerin bu konuda neler yapabileceğinin tartışılacağı “Çocuk Dünyasına Yolculuklar: Felsefe ve Çocuk” 30 Ekim Pazar günü saat 15:00’te başlayacak.

  Eser: Ben Hartley

  0
  0
  965
 • 21-10-2016

  Sanatçı Şükran Moral'ın Bordello adlı video çalışması Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi koleksiyonuna girdi. Kadın bedeniyle ilgili tabulara karşı eserleriyle dünya çapında bir üne sahip olan sanatçı, 1994 yılından beri performans, video ve enstalasyon çalışmaları yapıyor

  Toplumun kalıplaşmış yargılarını kırma amacıyla genelev, akıl hastanesi ve hamam gibi mekânlarda sergiler düzenleyem Moral, kendini haksızlığa tahammülü olmayan bir sanatçı olarak tanımlıyor. Sanatçının Polonya Çağdaş Sanatlar Müzesi daimi koleksiyonuna giren video çalışması Bordello ise 2005 yılında Elgiz Müzesi'nde sergilenmişti.

  0
  0
  2460
 • 21-10-2016

  2014’te yayımladığı ilk kitabı Bir Günahkarın Bilmesi Gerekenler ile tandığımız Emre Varışlı’nın ikinci kitabı Diye Bir Şey Bilmiyorum, Altıkırkbeş Yayınları'ndan çıktı. Kitap, Varışlı’nın kaleme aldığı şiirlerden oluşuyor.

  Kitabın tanıtım bülteninde ise şu satırlar yer alıyor: “Bir süre önce tımarhanelere, iş yerlerine, kreşlere, spor komplekslerine, okullara, hastanelere ve insanlığı bugün ayakta tutan her şeye karşı sessiz sedasız bir savaş başlatıldı. Burada amaç artık toplumsal çözümlere ulaşmak ve ahlaklı, iyi, modern şifacılar yetiştirmek değil aksine onun çürümesini izlerken duyduğumuz hazdan bahsetmenin erdemini kavrayan yaratıcı kötülüğün gücünü kullanabilmekti. Emre Varışlı işte bu savaşın cüretkar müjdecisidir.”

  Diye Bir Şey Bilmiyorum
  Emre Varışlı
  Altıkırkbeş Yayınları

  Görsel:  Masha Fee

  0
  0
  307