GÜNDEM
 • 31-08-2015

  BÜMK Klasik Müzik Korosu, 7-13 tarihleri arasında 17. EUROTREFF Uluslararası Gençlik Koroları Festivali'ne katılacak.

  Dünyanın her yerinden genç koroların katıldığı EUROTREFF Uluslararası Gençlik Koroları Festivali’nin Türkiye’den temsilcileri BÜMK Klasik Müzik Korosu olacak. Koristler profesyonel yetenekleriyle müziğimizi Almanya’ya taşıyacaklar.

  Koro, festivalden önceki son konserini 31 Ağustos, saat 20.00’de Albert Long Hall’de düzenleyecek. Ayrıca klasikkoro@gmail.com adresine mail atarak rezervasyonunuzu yaptırıp kapıda teslim alabilirsiniz.

  0
  0
  3
 • 31-08-2015

  Kitaplarıyla birçok kişiye nörolojiyi sevdiren bilim adamı Oliver Sacks 82 yaşında hayatını kaybetti.

  Yapı Kredi Yayınları yazarları arasında yer alan Sacks'in Türkçeye de çevrilen kitaplarından bazıları: "The Man Who Mistook His Wife for a Hat" (Karısını Şapka Sanan Adam), "Awakenings" (Uyanışlar), "An Anthropologist on Mars" (Mars'ta Bir Antropolog), "The Island of the Colorblind" (Renkkörleri Adası) ve "Uncle Tungsten: Memories of a Chemical Boyhood" (Tungsten Dayı: Kimyasal Bir Çocukluğun Anıları).

  Yazarın 1973 yılında yayınlanan ve salgın ensefalit hastalarına uyguladığı tedavi süreçlerini anlattığı "Awakenings" (Uyanışlar) kitabı, 1990 yılında Robin Williams ve Robert De Niro'nun başrolde oynadığı aynı adlı sinema filmine uyarlanmıştı.


  0
  0
  5
 • 31-08-2015

  "Australia in Turkey 2015" etkinlikleri kapsamında Avrustralya’nın en ünlü çağdaş dans topluluklarından Bangarra Dans Tiyatrosu 17 – 18 Eylül tarihleri arasında Zorlu PSM’de performanslarını sergileyecek.

  Topluluk 40.000 senelik Aborjin kültürünü çağdaş figürlerle harmanlayarak ortaya koydukları teatrel ve etkileyici danslarıyla dünya çapında üne sahip oldu. Türkiye'ye ilk defa gelen topluluk ilk performanslarını “Spirit” adlı en ünlü çalışmalarından biriyle yapacak.

  Etkinlik "Australia in Turkey 2015" etkinlikleri kapsamında ücretsiz olarak düzenlenecek. Davetiye talepleri için, tercih edilen seans ve bilet adedini festival@dfat.gov.au adresine mail atarak bildirebilirsiniz.

  0
  0
  89
 • 31-08-2015

  Galeri Nev İstanbul 1 Eylül-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Tayfun Erdoğmuş’un kişisel sergisi ‘’Natura’’ya ev sahipliği yapıyor.

  Sanatçı Erdoğmuş’un büyük boyutlu tualleri, doğadan toplanıp şekillerine ve cinslerine göre tasnif edildikten sonra büyük defterlerin sayfaları arasında kurutulan gülibrişim, datura, lilium, ve karanfiller Erdoğmuş’un sözcük dağarcığının esasını oluşturan kelimeler arasında yer alıyor. Bu malzemeler, aynı zamanda uzun ve zahmetli bir resim yapma sürecinin de başlangıcını oluşturuyor.

  “Natura” sergisinde seyirci ilk olarak Erdoğmuş’un çok katmanlı üretim sürecine tanıklık etme fırsatı bulacak. Sanatçının İstanbul’daki atölyesinde, bir seneye yakın bir süreçte kayda alınan görüntülerin ve yakın kadrajların çekimlerin beraber kurgulandığı video sergide gösterime sunulacak.

  Adres: Istiklal Cad. Mısır Apt. No: 163 Kat: 4 D: 23

  0
  0
  84
 • 31-08-2015

  35. İstanbul Film Festivali kapsamında düzenlenecek Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi 9. dönem proje başvuruları başladı.

  Atölyeye katılacak filmlerin geniş bir seçki oluşturabilmesi için filmlerin tür sineması (korku, fantastik vs), çocuk filmleri, belgeseller, komedi gibi farklı konu ve türlerde projelerden olması tercih edilecek. Atölyede seçilen projelerin yönetmen, senarist ve yapımcıları için her yıl verilen ön hazırlık ve sunum teknikleri eğitimine ek olarak geçtiğimiz yıl ilki gerçekleştirilen kapsamlı bir çalışma yapılacak. Ön çalışmanın ardından yönetmen, yapımcı ve varsa senaristler uluslararası sinema profesyonellerine projelerini sunacaklar.

  Köprüde Buluşmalar Film Geliştirme Atölyesi başvuruları 4 Ocak 2016’da sona erecek. Atölye 13-14 Nisan tarihlerinde düzenlenecek. Başvuru sırasında izlenmesi gereken adımlar için buraya; atölyeye başvuru yapmak için buraya; ayrıntılı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Sorularınız içinse onthebridge@iksv.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

  Atölyenin kazananlarını bekleyen ödüller:

  * Köprüde Buluşmalar 10.000 USD destek ödülü,
  * Melodika Ses Post Prodüksiyon Ödülü (Filmin ses post-prodüksiyonun tamamını kapsamaktadır.)
  * CNC (Fransa Ulusal Film Merkezi) 10.000 Avro destek ödülü
  * MFI (Akdeniz Film Enstitüsü)Senaryo Atölyesi Ödülü (Yunan adalarında iki kere düzenlenecek senaryo atölyesi ve ardından online yapılacak senaryo danışmanlığını içerir.)

  0
  0
  92
 • 31-08-2015

  Kuad Galeri, 14. İstanbul Bienali dolayısıyla, Kiev Bienali eş-küratörü Georg Schölhammer’in Türkiye’nin iki değerli komşu ülkesinden Gürcistan ve Ukrayna’dan beş sanatçıyla düzenlediği sergiyi ağırlıyor. "Bir Yok Olma Yolu" isimli sergide yer alan sanatçılar: Uta Bekaia, Tamar Chabashvili, Ana Chaduneli, Lada Nakonechna, Ana Zviaginceva.

  “Manifesto Düşünme Biçimi – Bir Yok Olma Yolu” her ikisi de coğrafi-siyasal kırılma alanında yer alan iki Avrupa başkentinin (Kiev ve Tiflis) tarihi ve güncelliği üstünde gelişiyor. Bu kentlerin gerçeklerini belirleyen çatallı yollar, etkiler ve ikilemler ve paylaştıkları ortak miras sergideki Ukrayna ve Gürcstan doğumlu beş sanatçının işlerinde yansıtılıyor. Her iki ülkenin çeşitli Avrupa (ve Asya) etki alanları arasındaki dışdan gelen çoklu tasarımların biçimlendirdiği el değiştirmelerde oynadığı önemli rolü aydınlatan yerel anlatılar gelenekler, kümelenmeler ve bellekten yola çıkıyorlar. Post-sovyet koşullar, tarihsel kümelenmelerin uyuşmazlığı, kendilerini kanıtlamaya çalışan halkların çabası ve iki ülkenin sınırlarındaki gerilimler ve silahlı çatışmalara yapıtlar biçim veriyor. Bu manifestolar, düşünceler ve biçimlerdeki cinsiyetçi bir yeniden bağlamlamalar bu Avrupa bölgelerinin toplumlarına derince kazılmıştır. Güncel bölgesel istikrarsızlığa, iktidara egemen olma hırslarına ve “ulus”un kültürel heterojenliğini öne sürmeye meydan okumak bu sergi projesinin amacıdır. Sergi “The School of Kyiv” Kyiv Biennial 2015’in bir bölümüdür.” Metniyle kavramsal çerçevesi açıklanan sergi 1 Eylül - 31 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek.

  Adres: Süleyman Seba Caddesi, No:52 Akaretler, Beşiktaş

  0
  0
  144
 • 31-08-2015

  Mixer Yazlık’ın Eylül ayındaki son seçkisi "Son Çıkış"  1-30 Eylül tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Cyanotype baskı, ahşap, kağıt, mdf, kolaj, fotoğraf, video gibi çok sayıda farklı malzeme ve tekniği bir araya getiren sergi galerinin de yaza veda etkinliği olarak değerlendirilebilir.

  Sergide: Eda Gecikmez, Berkay Buğdanoğlu, Can Dağarslanı, Gülşah Bayraktar, Melike Kılıç, Kaan Bağcı, Murat Han Er, Bedia Ekiz, Arda Yorgancılar, Julie Nymann, Nazlı Erdemirel gibi farklı disiplinlerden birçok sanatçı yer alıyor. Aynı zamanda Contemporary Istanbul 2015 Mixer standında da en yeni işlerini göreceğiniz bu sanatçılar, kendilerine özgü teknikler ve ifade biçimleri ile Mixer Yazlık’ta izleyici ile buluşuyor.

  Yaz boyunca Mixer’in sanatçılarına ev sahipliği yapan Mixer Yazlık’ın son seçkisini kaçırmamak için tarihleri not almayı unutmayın.

  Adres: Boğazkesen Cad., No: 45, Bodrum Kat, Tophane

  0
  1
  166
 • 29-08-2015

  Kısa filmler, belgeseller, kült filmler, ön gösterimler, film ekipleriyle sohbetler ve beklenen bağımsız filmlerle izleyiciyi buluşturan Başka Sinema özel bir seçkiyle herkesi UNIQ İstanbul’da ay ışığı altında açık hava sinema keyfine çağırıyor.

  Başka Sinema’nın UNIQ Açık Hava Sahnesi programları 23 Ağustos – 24 Eylül tarihleri arasında perşembe ve pazar geceleri saat 21.00’de gerçekleşecek. 10 filmden oluşan seçkide sizin de uzun zamandır ertelediğiniz ya da izlemeyi beklediğiniz filmler olabilir. . Daha fazla ertelemek istemiyorsanız siz de şimdiden yerinizi ayırtın. Biletler Biletix’te.

  Program:

  30 Ağustos
  Fakat Müzeyyen Bu Derin Bir Tutku

  3 Eylül
  Hayatımın Şansı / Samba

  6 Eylül
  İnsanları Seyreden Güvercin / A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

  10 Eylül
  İtirazım Var

  13 Eylül
  Onur / Pride

  17 Eylül
  Seni Seviyorum Rio / Rio, I Love You

  20 Eylül
  Citizenfour

  24 Eylül

  Yatak Dersleri / Best in Bed

  0
  0
  276
 • 29-08-2015

  Ashley Bickerton’ın Dirimart’taki ilk kişisel sergisi olan "Duvarlar ve Resimler" 4 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasında ziyaret edilebilecek. Sergide sanatçının son dönem eserlerinden bir seçkiye yer verilecek. 3 Eylül saat 19.00’daki sergi açılışı Bickerton'ın katılımıyla gerçekleşecek.

  Sanatçı sergi hakkında şu sözleri söylüyor: "Şimdi eski tarzımı tümden bıraktıktan bunca yıl sonra, nihayetinde eserin başından beri ona yön veren önemli motifleri açıkça görebiliyorum. Bu ayrı yörüngeleri kabullenmenin, o upuzun ölü dalları yeniden canlandırmanın ve sonunda da safi “Bickerton” dilinde bir araya getirmenin zamanı gelmişti."

  Adres: Abdi İpekçi Caddesi No: 7/4 Nişantaşı 34367

  0
  0
  126