Get Adobe Flash player
GÜNDEM
 • 17-04-2015

  İstanbul’u farklı bir alışveriş anlayışıyla tanıştıran ve artık her hafta sonu kapılarını açan Souq Karaköy, özenle seçilmiş ürünleri, keşfedilmesi gereken tasarımcı, zanaatkar ve iş fikirlerini eğlenceli temalar altında bir araya getiriyor.

  Anatolian Rock Revival Project, 60’lı ve 70’li yıllarda Türkiye’de üretilen rock müziği eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlayan, Anadolu Pop ya da Anadolu Rock olarak bilinen müziğin hem yurt içinde hem de yurt dışında daha çok bilinmesini amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesi. Bugüne kadar internet üzerinden ulaşabildiğimiz eserler 18-19 Nisan hafta sonunda ilk kez izleyicisiyle Souq Karaköy’de buluşuyor. İşlerin üzerindeki kodlar sayesinde, akıllı telefonunuzla şarkıları poster üzerinden dinlemeniz de mümkün. Böylece kullanıcılar, illüstrasyonla ilişkili müziğin tadını aynı noktada çıkarabiliyor.

  0
  0
  34
 • 17-04-2015

  Bu yıl 68.si gerçekleştirilecek Cannes Film Festivali’nin yarışma filmleri dün sabah düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklandı.


  Gus Van Sant, Todd Haynes gibi ustaların yanı sıra yeni kuşak ustaların da yarışacağı festivalde AMY belgeselinin ve Woody Allen’ın son filmi Irrational Man’in dünya prömiyerleri de yapılacak. World Cinema isimli kısa filmin de gösterimi yapıldığı basın toplantısını ve ayrıntılı film listesine http://www.festival-cannes.fr/en.html adresinden ulaşabilirsiniz. 

  0
  0
  27
 • 17-04-2015

  1975’ten beri yüzlerce konsere ev sahipliği yapan Küçükçiftlik Park kendi festivalini başlatıyor. 31 Mayıs’ta ilki düzenlenecek olan Harvest Festivali’ne Alt J ve Mew gibi dünyaca ünlü grupların yanısıra Sattas, Flört, Kök, Eskiz gibi Türk grupları da katılıyor.

  KüçükÇiftlik Park’ın bahçesinin tüm alana yayılıp mekanı bostana çevireceği ve korkulukların arasında şekillenecek bu festival iyi müziğin yanı sıra birçok sanat dalının çatısı altında ziyaretçilerini öğretici, özgürleştirici atölyeler ile buluşturup, yüzlerce ürünün oluşumuna ve el değiştirmesine ev sahipliği yapacak.

  0
  0
  31
 • 17-04-2015

  42 Maslak Art!SPACE, 21 Nisan - 29 Mayıs tarihleri arasında WELTSCHMERZ isimli grup sergisine ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Pırıl Güleşçi Arıkonmaz'ın üstlendiği sergide yer alacak isimler; Candaş Şişman, Çınar Eslek, Devran Mursaloğlu, Jak Baruh, Kerem Ozan Bayraktar, Yonca Karakaş ve Günnur Özsoy.

  Sergi başlığını Alman yazar Jean Paul tarafından türetilen ve başka bir dile tam olarak çevirisi mümkün olmayan 'weltschmerz' kelimesinden alıyor. "Dünya kederi" olarak tanımlanabilen 'weltschmerz'; yedi sanatçıyı bir sergide buluşturuyor.

  Sıkıntı, yabancılaşma, depresyon ve acıya dair bir kavram olarak ifade edilebilen 'Weltschmerz'; sergide yer alan yedi sanatçının Romantik Dönem ile kişiliklenen bu olguyu, günümüz bakış açısıyla ve gerçeklik algısıyla vurgular nitelikte. 42 Maslak Art!SPACE, 21 Nisan’dan itibaren görülebilecek ‘Weltschmerz’ grup sergisi ile sanatı sürekli hayatın odak noktasında tutmaya devam ediyor.

  0
  0
  188
 • 17-04-2015

  İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlediği 10.Çocuk Şenliği ile çocuklara “Esin Kutusu” adlı programı armağan ediyor. Eğitim Programı Ana Destekçisi Garanti Bankası’nın katkılarıyla 21 Nisan – 26 Nisan 2015 tarihleri arasında düzenlenen şenliğe 3 bin çocuk katılacak. Pazartesi hariç hafta içi her gün saat 10.00 ile 16.30 arasında, hafta sonu ise saat 10.30 ile 16.30 arasında ücretsiz olarak düzenlenen 10. Çocuk Şenliği’ne Ülker, ürünleriyle ikram desteğinde bulunuyor.

  ​Altı gün boyunca 4-12 yaş grubuna yönelik gerçekleşecek “Esin Kutusu” başlıklı programda, sanat eserlerinden yola çıkarak gelecek için yaratıcı fikirler üretiliyor. “Müze” kelimesinin kökeninden, yani “ilham perilerinin evi” fikrinden yola çıkan programda çocuklar, ilham perilerini İstanbul Modern’in sergi salonlarında arıyor: Sanat eserlerini inceliyor, onları etkileyen imgeleri belirliyor ve eserlerden esinlenerek kendileri ve dünyadaki tüm çocuklar için güzel bir gelecek hayal ediyorlar.  

  0
  0
  17
 • 17-04-2015

  İTEF 2015 - İstanbul Tanpınar Edebiyat Festivali kapsamında bu yıl bir ilk gerçekleşecek. Çok sevilen çocuk yazarı Melike Günyüz’ün öyküsü “Mutsuz Martı Murta Nasıl Mutlu Oldu?”, Okuyan Eller projesi kapsamında hem Braille harfleri hem de Latin harfleri kullanılarak basılacak.

  ​Öyküde kullanılan “Galata Kulesi”, “Boğaz Köprüsü”, “Kız Kulesi” ve “Martı” objeleri, Garanti Bankası sponsorluğunda ve 3Dörtgen işbirliğiyle 3D objeler olarak basılacak. Görme engelli öğrenciler kitabı okurken aynı zamanda kitapta geçen objeleri dokunarak tanıma fırsatı bulacaklar.

  0
  0
  142
 • 17-04-2015

  Art Brussels bu yıl, 25 - 27 Nisan tarihleri arasında 33. kez düzenleniyor. Sanat direktörlüğünü Katerina Gregos'un yaptığı fuar; 33 ülkeden, 191 galerinin katılımıyla gerçekleşecek. Prime, Young ve Discovery olmak üzere üç ana bölümden oluşacak olan fuar sanatseverlere geniş yelpazede bir deneyim sunuyor.

  Prime bölümünde yer alacak 87 galeri arasında; Xavier Hufkens, Gladstone Gallery, Almine Rech, Galerie Rodolphe Janssen, Galerie Greta Meert ve Albert Baronian bulunuyor. Bu bölümde temsil edilecek sanatçılar arasındaysa; Anish Kapoor, Damian Ortega ve Sarah Lucas gibi sanatçılar yer alacak.

  Young bölümündeki 90 galeriden birkaçı; Eleven Rivington, Zieher Smith & Horton, On Stellar Rays, Martos Gallery and Simon Preston Gallery, Stigter Van Doesburg, Grimm Gallery, Galerie Juliette Jongma, Jeanine Hofland ve Boetzelaer|Nispen. Bu bölümde; Pravdoliub Ivanov, Nedko Solakov ve Valio Tchenkov gibi sanatçılarla karşılaşacağız.

  Son olarak Discovery bölümünde ise 14 galeri bulunuyor. Bu bölümde ise keşfedebileceğimiz süpriz sanatçılar ile buluşacağız.

  0
  0
  34
 • 17-04-2015

  Esra Ersen’in Türkiye’de ilk kez gösterilen işi “Olası Bir Geçmiş ile Bir Kanarya Operası İçin Seçmeler”i ve Antonio Cosentino’nun “Marmara’dan Kaçış”ı SALT Ulus’un iki katını paylaşıyor. Sanatçıların dil, zaman ve mekân üzerine kurguladıkları enstalasyonlar, izleyiciyi coğrafya ve edebiyat referanslarıyla dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

  Esra Ersen'in "Olası Bir Geçmiş: Kimi Bıyığıyla Oynar, Kimi Kollarını Kavuşturur Düşünürken" isimli video çalışması; zaman ve mekânın üst üste bindiği bir tarihsel sorgulama niteliğinde. Sanatçı "Bir Kanarya Operası İçin Seçmeler" adlı işi ise Kanarya Sevenler Derneği'nin toplanma alanında geçen, dernek üyelerini birer aktöre dönüştüren bir video.

  Antonio Cosentino'nun "Marmara’dan Kaçış: Stelyanos Hrisopulos Gemisi" adlı videosunda; kullanılmış tenekelerden el yapımı bir gemi ile bu geminin İstiklal Caddesi ve Beyoğlu sokaklarından geçirilerek Boğaz’a indirilmesini izliyoruz. Sanatçı bu videoda Sait Faik Abasıyanık’ın, oyuncak gemisi batırılan bir çocuğu anlattığı hikâyesinden esinleniyor.

  ​Esra Ersen ve Antonio Cosentino'nun estalasyonları 14 Nisan-6 Haziran arası SALT Ulus’ta görülebilir.

  0
  0
  25
 • 17-04-2015

  Dünya yıldızlarının en önemli şarkılarını kaydettiği Abbey Road Studios’un kapıları herkese açıldı. Bir Google hizmeti olan Inside Abbey Road Studios sayesinde stüdyoyu dijital olarak ziyaret edebilirsiniz.

  Beatles, Pink Floyd, Sting, Amy Winehouse gibi isimlerin unutulmaz parçalarının kaydedildiği bu sütdyoyu interaktif olarak keşfetmek için insideabbeyroad.withgoogle.com sitesini ziyaret etmeniz yeterli. 

  0
  0
  15