GÜNDEM
 • 06-03-2015

  Salt Beyoğlu'nda Açık Sinema kapsamında 7 Mart'ta yönetmenliğini Nefin Dinç'in yaptığı "Artık Hayallerim Var" belgesel film gösterimi gerçekleşecek. Artvin, Edirne, Antakya, Mardin, Sivas ve Konya'dan FilmTurkey projesine katılan 72 öğrenci, yaşadıkları şehirlerde, seslerini duyurmak istedikleri insanlara, aktarmak istedikleri olaylara dair kısa filmler çektiler. Filmde demokrasi ve insan hakları konularına odaklanan ve çekim sürecinde birçok zorlukla karşılaşan bu azimli gençlerin hikâyesi anlatıldı. Katılım ücretsizdir.

  0
  0
  5
 • 05-03-2015

  Leonard Cohen'in, 1967'de gitarını daha eline almadan önce yayınladığı ve onun şair kimliğini tanımamızı sağlayan Sevda Sözleri kitabı, Aylak Kitap tarafından Gökçen Ezber çevirisiyle Türkçe olarak yayınlanıyor.

  ​Cohen, yaşamını bir süre California'da bulunan Baldy Dağı'nda Budist bir rahip olarak geçirirken kaleme aldığı 150 şiir ve şarkı sözünü içeren Sevda Kitabı'nda aşkın sonluluğundan, sevdiği kadınlardan ve yaşlılıktan bahsediyor. Leonard Cohen, hayranlarını şiir ve şarkılarının buluştuğu noktaya davet eden etkileyici bir yapıt sunuyor.

  0
  0
  76
 • 05-03-2015

  2003 yılında stanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitiren Asu Aksu reklam, PR, televizyon ve eğlence sektöründe çeşitli departmanlarda çalıştıktan sonra ani bir kararla kariyerini geride bırakarak İstanbul Moda Akademisi'nde eğitimine yeniden başladı. 2009 yılında İstanbul Moda Akademisi'nden mezun olan ve çeşitli projelerde, festivallerde, defilelerde yer alan Asu Aksu 2010 yılında kendi adını taşıyan markasını yarattı.

  ​Asu Aksu'nun tasarımları, rahat, günlük ve sade olmakla beraber, kadınlara özel olduklarını da hissettiriyor. Renkler ve pratik kesimler öne çıkarak, ilgiyi detaylara çekiyor. Genellikle pamuk ve doğal lifli kumaşlar kullanılarak hayata geçirilen tasarımlar, İstanbul'daki derli toplu minik atölyesinde, deneyimli ustaların emekleriyle üretiliyor. Kişiye özel tasarım hizmetleri de istek üzerine sunulabiliyor.

  0
  0
  11
 • 05-03-2015

  Başarılı oyuncu Güven Kıraç, geçtiğimiz kasım ayında Corinne Art Gallery’de açılan ilk kişisel resim sergisi “Yüz Buldum” un ardından bu kez de “Güven’e Dayalı Sergi” ile  ilk küratörlüğe soyunuyor. Burak Ata / Derya Ülker / Erdal Duman / Ferhat Özgür / Güven Kıraç / Hakan Gürsoytrak / Hakan Selçuk Bacak / Harun Antakyalı / Horasan / Nezihe Ateş / Sabo / Selçuk Fergökçe / Serkan Demir gibi başarılı yeteneklerin yer alacağı sergi, 26 Nisan'a dek ziyaret edilebilir.

  "Bir yanda Güven Kıraç’tan hareketle oluşturulan bir sergi, öte yanda onun “güvendiği” isimler ve onların güvendiği isimlerden oluşan ve güven’e dayalı bir sanatçı gruplaşması.  Böylece Güven’in yarattığı bir çekim alanı, aynı zamanda bu grup içerisindeki “güven” olgusuna da dikkatleri çekmekte. Bir an hayal edin: Güven Kıraç’ın “güven” telkiniyle bir grubun, ona bağlanan grupların bir araya gelmesiyle kalabalıklaşan, gruplaşan ve dayanışma içerisine giren bir akımın başlamasını. Peki kimler, hangi tarz işleriyle yer alıyor bu “Güven Çemberinin” içinde?" Sergi 5 Mart-26 Nisan tarihleri arasında Corinne Art Gallery’de görülebilir.

  0
  0
  22
 • 05-03-2015

  Çağdaş halk müziği grubu Kardeş Türküler şarkılarını 5 Mart Perşembe günü Salon İKSV'de “barış” ve “kardeşlik” için söylüyor.

  ​1993’te Boğaziçi Üniversitesi tarafından hazırlanan, kardeşlik içinde bir arada yaşamayı öneren bir konser çalışması olarak ortaya çıktı. Türk, Kürt, Azeri ve Ermeni şarkılarıyla başlayıp Laz, Gürcü, Çerkez, Çingene, Makedon, Alevi şarkılarıyla repertuvarını genişletti. İkisi ‘Vizontele’ filmleri için olmak üzere toplamda yedi albümü olan grup Diyarbakır’tan Ankara’ya Erbil’den Berlin’e kadar birçok ülke ve şehirde çocuklarla atölyeler yaptı ve konserler verdi. 

  0
  0
  16
 • 05-03-2015

  “Bir Savaş Nasıl Hatırlanmalıdır?” adlı sergi, Toby Clark’ın Savaş ve Propaganda adlı kitabından çıkışla, sosyal bir sorun olan savaşa dair, disiplinlerarası yeni sorular ve cevaplar ortaya koyabilmeyi amaçlar.

  HUB Sanat Mekânı’ndaki sergiye dair hazırlanan tüm belgelerde ve sergi mekânında bilinçli seçilen siyah, gri ve kırmızı renkler, savaşın yarattığı ve sürdürdüğü acılara, şiddete, karanlığa, ölüm-yaşam arasına sıkışıp kalan ince çizgiye ve de soykırımın matemine karşılık gelen bir önerme sunuyor.

  Sergide yer alacak sanatçılar; Hüseyin Arıcı, Mustafa Akaya, Deniz Aktaş, Alper Aydın, Mehmet Aydoğdu (Liége-Belçika), Ozan Bilginer, Buğra Ceylan, Hatice Çöklü, Rukiye Epli Dede, Serkan Demir, Erdal Duman, Uygar Erdim (Lefkoşa-Kıbrıs), Genco Gülan, Onur Gülfidan, Nurtane Karagil (Lefkoşa-Kıbrıs), Ekin Kılıç, Umay Yılmaz Kutay (Lefkoşa-Kıbrıs), Ecem Dilan Köse, Ali Kotan, Emre Okçuer, Aykut Öz, Ali Şentürk, Arda Yalkın.

  Sergi 11 Mart-5 Nisan tarihleri arasında HUB Sanat Mekanı'nda ziyaret edilebilir.

  0
  0
  22
 • 05-03-2015

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından on birinci kez Akbank sponsorluğunda düzenlenen 34. İstanbul Film Festivali 4-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festivalin yıldızları, bu yıl da Akbank Galaları’nda buluşuyor.

  İstanbul Film Festivali’nin en sevilen bölümlerinden Akbank Galaları’nda, yıldızları usta yönetmenlerle buluşturan ve sezonun merakla beklenen 14 filminin Türkiye’deki ilk gösterimleri gerçekleştirilecek. Akbank Galaları’nda bu yıl usta yönetmenler Paul Thomas Anderson ve François Ozon’un son filmlerinden Jafar Panahi’nin Berlin’de Altın Ayı kazanan filmi Taxi’ye, modanın dev ismi Yves Saint Laurent’in hayatından dokuz ünlü yönetmenin kısa filmlerinden oluşan Words with Gods’a kadar birbirinden ilginç, ödüllü ve dikkat çekici yapımlar yer alıyor. 

  0
  0
  85
 • 05-03-2015

  "Sesle Avlanan" önem barındıran madde haline gelme (maddeleşme) süreçlerinin ve maddesel varlıkların içerdiği sessel rezonansın incelenmesine odaklanan bir grup sergisidir. Sergi, özellikle de sanatsal pratikte son zamanlarda diğer araştırma alanlarının yanı sıra, aciliyet kazanmakta olan Dünya'nın inorganik ve organik, insan ve insan olmayan girdileri arasındaki, maddeye dair ihtimallerin derinliğini de dikkate almaya özen göstermektedir. Burada, sanatsal sürecin maddeleşme aracılığıyla algı oluşturma özelliği kullanılarak, çağdaş toplumun yüzeyinden uzaklaşarak, farklı malzeme düzlemleri, sonik ve zamansal-mekansal yankılanmalar yoluyla, ilk bakışta göze görünür olanın ötesinde konumlanan belirli durumları ön plana çıkartmak amaçlanmaktadır. Sonuçta sergi, sanatçıların günümüz gerçekliği ile ilişkilenmenin temel metaforları ve modellerini yeniden keşfetmesine olanak sağlayan, bunu yaparken de yüzey etkilerinin ötesine geçen ve bizi maddenin nasıl işlediğine dair daha derin bir kavrayışa doğru götüren, hem maddeye ilişkin hem de maddi olmayan, duyulabilir ve duyulabilir olmayan, görünür ve görünür olmayan dip akıntıları arayıp bulmayı kapsar.

  ​2014’te düzenlenen Akbank Sanat Uluslararası Küratör Yarışması’nı kazanan küratör Niekolaas Johannes Lekkerkerk' in küratörlüğünü yaptığı; A Kassen, Juliette Bonneviot, Nina Canell, Nicolas Deshayes, Kevin Gallagher Paul Geelen, Camille Henrot, Carlos Irijalba, Rachel de Joode, Fran Meana, Alexandra Navratil, Katja Novitskova, Angela de Weijer ve Müge Yılmaz'ın aralarında bulunduğu sanatçıların eserlerinden oluşan sergi 11 Mart-16 Mayıs tarihleri arasında Akbank Sanat'ta izlenebilir.

  0
  0
  16
 • 04-03-2015

  Downtown Festival, sosyal ve kültürel hayatın öncü şehir yaşamlarını, kültürel bir köprü olarak kabul gören İstanbul’da, 4 gün boyunca şehir merkezinin farklı alanlarına yayılan çeşitli, katılımcı sanat ve elektronik müzik içerikli etkinlikleriyle sunan bir şehir festivali.

  Nisan 2014'te gerçekleşen ilk Downtown Festival'ın İstanbul'da sunduğu şehir Berlin'di. Festival, Berlin kent kültürünü ve elektronik müzik sahnesini Berlin'li Klub7 sanatçı kolektifi ve plak şirketlerinden 10 sanatçı/prodüktör/dj'ler ile çeşitli alanlarda gündüz ve gece süren katılımcı sanat ve elektronik müzik etkinlikleriyle yaşattı.

  ​Downtown Festival’ın İstanbul'da sunacağı ikinci kent ise tarihten bu yana kültür, sanat ve elektronik müzik üretkenliğindeki yeri ve sosyal yaşamıyla öncü olan şehirlerin başında gelen Paris olacak. 7-8-9-10 Mayıs’ta İstanbul’da çeşitli mekanlarda gerçekleşecek. Ayrıntılı bilgi için http://downtownfestival.gigology.co/ sitesini takipte kalın.

  0
  0
  36