GÜNDEM
 • 24-06-2016

  İtalya’nın en prestijli edebiyat ödüllerinden Premio Roma'da en iyi yabancı roman ödülü Ayşe Kulin'in İtalyanca'da L'Ultimo Treno Per Istanbul (Istanbul'a Son Tren) adıyla yayımlanan Nefes Nefese romanının oldu.

  Premio Roma'da en iyi kısa yabancı roman listesinde ABD'den Roger Hobbs, Fransa'dan Charles Juliet, İngiltere'den Matt Haig ve İsrail'den Lavie Tidhar gibi isimlerle aynı listeden yer alan Kulin, 24 Haziran akşamı düzenlenen törenle ödülün sahibi oldu.

  Nefes Nefese, bugüne kadar İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Portekizce, Çince ve Felemenkçe dahil olmak üzere 34 ülkede yayınlanan roman ABD'de de 200 binin üstünde sattı.

  0
  0
  34
 • 24-06-2016

  Bunaltıcı sıcaklar için serin bir mekan çözümü teraslar ve sahiller olmaya başladı. NuTeras da bu serin mekanların başında gelen, İstanbul’un en özel manzaralarından birine sahip, teras seçeneklerinden. 26 Haziran Pazar günü 17.30’da başlayacak olan Dharma Sunday etkinliği ile YokoO, Murathan Özbek ve Can Balta’yı kabine geçecek isimler olacak. YokoO All Day I Dream Get Physical ve Plastic City gibi elektronik müziğin öncü şirketleri ile çalışan, house müziği alternatif basslarla çeşitlendiren bir isim. Bilet fiyatları 50 TL olan etkinliğin biletleri kapıdan temin edilebilir. YokoO’yu daha yakından tanımak için soundcloud hesabına davetlisiniz.

  0
  0
  535
 • 24-06-2016

  Mine Sanat Galerisi, Palmarina Bodrum mekânında Devrim Erbil'in “İstanbul'dan Bodrum'a” sergisini düzenliyor.

  Türk resim sanatının önemli temsilcilerinden Devrim Erbil, kendi ifadesiyle öteden beri uygarlık kenti, görsel sanatların tapınağı Bodrum'da gerçekleşecek sergi, sanatçının özgün anlatım biçiminin dikkat çekici örneklerini bir araya getiriyor.

  Devrim Erbil'in de katılımıyla gerçekleşecek serginin açılışı 25 Haziran Cumartesi saat 18:30'da olacak. Sergi 30 Temmuz'a kadar görülebilir.

  0
  0
  906
 • 24-06-2016

  Yapı Kredi Yayınları, Jean – Claude Grumberg’in göçmenler ve sığınmacıların acı hikayesini yazdığı Çabuksığınlar’ı yayımladı.

  Hiç kuşkusuz günümüzün en çetrefil insani sorunlarından bir tanesi göçmenler ve sığınmacılar. Bu insanların çaresizliğini ve acısını işleyen Jean – Claude Grumberg, büyüklere ve küçüklere bazen bir hikayenin dünyayı değiştirebileceğini gösteriyor. Hikayeye Ronan Badel’in çizimleri eşlik ediyor.

  “Çabuksığınları tanıyor musunuz? Yok, hayır, haritalara bakmayın, eski atlaslara da, çünkü Çabuksığın diye bir ülke yok. Çabuksığınların evleri her yer ya da hiçbir yer, özellikle de hiçbir yer. Neden özellikle hiçbir yer? Çünkü bir yerde doğanlar ve sadece doğdukları yerde evlerinde yaşayanlar Çabuksığınları sevmiyorlar, hatta onların evlerine yakın yerlerde doğanlar bile sevmiyor onları...” (Kitaptan)

  Çabuksığınlar
  Jean-Claude Grumberg
  Çev.:Simla Ongan
  YKY
  12 TL

  0
  0
  1022
 • 24-06-2016

  x-ist, Malezyalı sanatçı Kent Keong Tan'ın “Floating Dreams” adlı kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Kent Keong Tan, Tayvan ve Güney Asya kültürlerinden esinlenerek çocukluk anılarını, sürreal resimlerindeki terkedilmiş yatak, koltuk, sandalye gibi objelerle tekrar canlandırıyor. Zen felsefesini benimseyen sanatçı, ruhsal dışavurumunu bu soyut sahneler içindeki insan ya da hayvan figürleriyle gerçekleştiriyor.

  Sanatçının yoğun duygusallığa sahip, anılarını temel alarak yaptığı resimleri 24 Haziran-26 Ağustos tarihleri arasında x-ist'te görülebilir.

  0
  0
  403
 • 24-06-2016

  Kısa ve etkileyici öyküleriyle tanıdığımız Sine Ergün, yeni öykü kitabı Baştankara ile okurlarıyla buluştu.

  Gerçekliğin kırıldığı, ruhsal durumların daha derinine inilerek incelendiği, bilinçaltının anlık çakımlarına kulak verilen kısa öykülerden oluşan kitap Can Yayınları etiketiyle raflardaki yerini aldı.

  “Çocukken bir kuş öldürdüm, dedi adam, ben öldürmedim, arkadaşım öldürdü, arkadaşım da değildi, o gün beraberdik işte. Yiyelim, dedi, tüylerini yolduk, yine de ısırınca ağzıma geliyordu tüyleri. Niçin uydum ki ona. Kalktı, suya uzandı, içti, öfkeyle döndü. Bizi niçin almadılar? Ben, dedi kadın, kiminle gideceğimi seçemedim…”(Kitaptan)

  Baştankara
  Sine Ergün
  Can Yayınları
  9,5 TL

  Eser: Wen Tong He

  0
  0
  583
 • 23-06-2016

  Aslıhan Lodi’nin “Hayatımda sınır tanımadığımı söylemek zorundayım” diyen Ali Nesin ile hayatını oluşturan ilginç detaylar ve Matematik Köyü üzerine yaptıkları nehir söyleşi Matematik Köyü’nün Delisi ismiyle Doğan Kitap’tan yayımlandı. Mesleğini çok seven bir matematikçinin dünyayı değiştirmeye bir köyden başlamasının hikâyesi ve öngörülerinin yer aldığı bu kitapta

  Türkiye’ye yeniden inanmanızı sağlayacak ayrıntılar yer alıyor.

  "Küçük yaşlarda babam hep masallar anlatırdı. O kadar güzel anlatırdı ki... Aynı masalı kırk defa dinlemekten sıkılmazdık. Aslında çoğu da masal değildi zaten. Ali'yle Ahmet okula gideceklermiş de çantalarına neler koymuşlar. Bu kadar basit bir hikaye güzel anlatılır mı? Anlatılır! Babamdan dinlerseniz en basit konunun bile büyüsüne kapılırdınız. Ama babamın çok zamanı yoktu; her zaman para kazandırmak zorundaydı, çalışmalıydı, sürekli de çalışıyordu zaten. Geceleri ona yalvarırdık "Bize masal anlat" diye, o da dayanamaz anlatırdı. Kitap olarak Pick Wick'in maceralarını okurdu bize arada bir. Çok güzel resimleri olan İngilizce bir kitaptı. Ama babamın Pick Wick'in maceralarını okuduğunu sanmıyorum, İngilizcesi de pek yoktu o zamanlar, resimlere bakıp uydururdu herhalde. Muhtemelen orjinal kitaptan daha güzel şeyler uydururdu! Çok hoşuma giderdi. Ama bunun dışında kimse bize kitap okumadı. Kendim okurdum." (Kitaptan)

  Matematik Köyü^nün Delisi - Ali Nesin
  Aslıhan Lodi
  Doğan Kitap
  ​24 TL

  0
  0
  2007
 • 23-06-2016

  Sıcakların kendini hissedilir derecede arttırdığı günlerde dışarı çıkıp kapalı mekanda vakit geçirmek de zorlaşıyor. Haliyle sahile inmek isterken İstanbul’da bu ihtiyaca son üç yıldır cevap veren alan Suma Beach olmaya devam ediyor. Gündüz ve gece olmak üzere iki farklı zaman diliminden dilediğini seçmeyi ziyaretçilerine bırakan Suma, bu hafta sonu da dolu bir program ile karşımızda. Müziğin iki gün boyunca durmayacağı festival, Vortex’te, Loco Dice, Cassy, Nick Höppner, Robag Wruhme, Bas Ibellini, RC, Renaat Vandepapeliere ve Ryan Mathiesen sahne alacak. Türkiye’den de birçok DJ ve elektronik müzik gruplarının dahil olduğu Vortex Festival için biletler satışta. Program saatleri ve detaylar için Suma Beach Facebook sayfasına bakmak yeterli.

  0
  0
  643
 • 23-06-2016

  İstanbul Caz Festivali bu yıl 23. kez, 27 Haziran-25 Temmuz tarihleri arasında yapılacak. 27 Haziran’da Damon Albarn konseri ile açılışı yapacak olan festivalin bir diğer ‘ağır’ ismi ise Nile Rodgers. Diskonun yaşayan efsaneleri listesinde ilk sıralarda yer alan Rodgers, 28 Haziran Salı akşamı saat 20.00’de Küçükçüftlik Park’ta olacak. Grubu Chic ile sahnede olacak performans için heyecanlanmamak elde değil zira disko ve funk tarihini oluşturan ekiplerden biri de Chic.

  Nile Rodgers ve Chic önce Unknoewn Immortal Orchestra’nın sahne alacağı konserin biletleri Biletix’te.

  Nile Rodgers’ın imza attığı bazı hitler ise:
  Sister Sledge, We Are Family
  Madonna, Like A Virgin
  David Bowie, Let’s Dance, Modern Love
  Diana Ross, Diana
  Durn Duran, Notorious
  …ve 2014 yılında Daft Punk ile birlikte çalıştıkları Random Access Memories albümü.

  0
  0
  936