GÜNDEM
 • 28-02-2017

  Piyano, balafon ve davuldan oluşan ilk ve tek grup olan Trio Ivoire, özgün müziği ve Goethe Institut katkılarıyla, 8 Mart Çarşamba günü Akbank Sanat’ta performans gerçekleştirecek.

  15. yılını kutlayan Trio Ivoire; çağdaş cazın en büyük piyanistlerinden Hansa Lüdemann, Fildişi Sahili’nden "balafon sihirbazı" adıyla anılan virtüöz Aly Keita ve kendine özgü stiliyle farklı müzik türlerini birleştiren davulcu Christian Thomé’den oluşuyor. 2014 yılında yayımladıkları Timbuktu albümünün dünya turnesi kapsamında, 8 Mart’ta Akbank Sanat’ta gerçekleşecek konserin biletleri biletix ve etkinlik gişesinde.

  0
  0
  42
 • 28-02-2017

  Genç sanatçıların tanıtımına, kariyerlerine ve eğitimine destek olma ve Türkiye’de sanatın gelişimine katkı sağlama amacıyla İstanbul Rotary Kulübü Derneği tarafından düzenlenen İstanbul Rotary Sanat Ödülü Yarışması için başvurular başladı.

  Bu yılın seçici kurulunda Ayşe Umur, Başak Şenova, Can Elgiz, Gülsün Karamustafa, Işın Önol, ve İstanbul Rotary Kulübü Derneği 2016-2017 Dönem Başkanı Özalp Birol yer alıyor.

  Yarışmada ilk elemeyi geçen sanatçıların eserlerinden oluşacak İstanbul Rotary Sanat Ödülü Sergisi ise 25 Mayıs-11 Haziran tarihleri arasında Elgiz Müzesi’nde gerçekleşecek. Sergi açılışında yapılacak ödül töreniyle ödülü almaya hak kazanan sanatçılar açıklanacak. Son başvuru tarihi 17 Mart olan yarışmaya katılmak için tıklayınız.  

  0
  0
  330
 • 28-02-2017

  Fransız müzisyen Harold Boué’nin house ve elektronik müzik projesi Abstraxion, 4 Mart’ta Babylon’da sahne alacak.

  İlk uzunçalarını 2013 yılında yayımlayan müzisyen, 2014 yılında piyasaya sürdüğü I Can’t albümünün ardından, 2015 yılında Origami adlı EP albümüyle dinleyici karşısına çıktı. Geçtiğimiz yıl ise She Thought She Would Last Forever albümünü yayımlayan sanatçı, son dönem elektronik müziğin öne çıkan isimleri arasında yer alıyor. 4 Mart gecesi Babylon’da gerçekleşecek konserinin biletlerini biletix ve Babylon gişesinden temin edebilirsiniz.

  0
  0
  140
 • 28-02-2017

  Batı tarzındaki Türkiye tiyatrosunun kurucusu olarak anılan Muhsin Ertuğrul bugün doğdu. Kendisi hakkında az bilinenleri sıraladık.

  -İlk kez 1909'da Arthur Conan Doyle'ın Sherlock Holmes oyununda “Bob” rolüyle sahneye çıktı.

  -Senaristliğini Nazım Hikmet’le birlikte yazdığı 1923 yapımı Leblebici Horhor Ağa filmiyle Venedik 2. Uluslararası Film Şenliği'ne katılıp onur ödülü aldı.

  -1931 yılında çektiği İstanbul Sokaklarında adlı film Türkiye sinemasının ilk sesli filmi olarak kabul edilir.

  - Türkiye’nin ilk özel film şirketi Kemal Film’i kurdu.

  -Yönetmenliğini yaptığı 1953 yapımı Halıcı Kız, ilk renkli Türk filmi kabul edilir.

  - 1931 yılında Goethe Madalyası’na layık görüldü.

  -Ülkenin kültür sanat hayatına katkıları nedeniyle 1971 yılında Devlet Kültür Armağanı ödülünü aldı.

  -29 Nisan 1979’da geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

  0
  0
  367
 • 28-02-2017

  8 Kadın, Genç ve Güzel filmleriyle tanınan, son olarak Frantz filmiyle karşımıza çıkan François Ozon’un tüm filmlerinin gösterileceği ‘’Ozon Hakkında Her Şey’’ programı 9-19 Mart tarihleri arasında İstanbul Modern Sinema’da gerçekleşecek.

  Türler arası geçişleriyle, pop kültürüne ve yeni anlatımlara merakını yitirmeyen yönetmen François Ozon’un bugüne kadar çektiği tüm uzun metrajlı filmleri ve kısa filmlerinden bazı örnekleri İstanbul Modern Sinema kapsamında seyirci karşısına çıkacak. 9-19 Mart tarihleri arasında gerçekleşecek etkinliğin ayrıntılı programına buradan göz atabilirsiniz.

  0
  0
  444
 • 28-02-2017

  Jamal Mahjoub’un astronomi ve inanç, kader ve kör inanç, efsaneler ve bilim çevresinde şekillenen romanı Raşid’in Dürbünü, Kırmızı Kedi Yayınları etiketiyle yayımlandı. Mahjoub, kültürel kimliklerimizin temelini oluşturan “bilgi”nin belli bir ırk ya da ulusa içkin olduğu önyargısıyla hesaplaşılıyor.

  17. yüzyıl başlarında Arap asıllı bilimadamı Raşid el-Kenzi işlemediği bir suçtan dolayı hapse mahkûm olur. Hapisten kurtulması ve özgürlüğünü kazanması için bir teklif yapılır kendisine: Hollanda’ya gidecek, dünyadaki ilk optik araçlardan birini orada arayacaktır. İslam âleminin ötesindeki dünyanın karanlığına götüren bu seferde bindiği gemi Danimarka açıklarında fırtınaya yakalanır, kurtarılan Raşid el-Kenzi’nin, yabancı olduğu topraklarda bilim ve yıldızlar hakkındaki bilgisi arttıkça tevekkül ve inanç hakkında düşünceleri de değişmeye başlar. Yüzyıllar sonra, Kopenhag müzesinin görevlendirdiği bir başka Arap asıllı bilimadamı, arkeolojik bir kazıda ele geçirilen bulguları incelemekle görevlendirilir. Aynı topraklarda, Raşid’in aradıklarının izini süren Hasan da benzer korkuları paylaşacaktır. 

  0
  0
  376
 • 28-02-2017

  Venedik Bienali 57. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda, sanatçı Cevdet Erek’in ÇIN adlı çalışması yer alacak.

  İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından koordine edilen Türkiye Pavyonu, 13 Mayıs- 26 Kasım tarihleri arasında bienalin ana mekânlarından biri olan Arsenale Sale d’Armi’de görülebilecek.

  Salon İKSV’de dün gerçekleşen basın toplantısı ile tanıtılan ÇIN, bienal için mekâna özgü olarak oluşturulacak. Sanatçı toplantıda eserin kavramsal çerçevesini aktarırıken, süreç içerisinde gelişerek mekânla birlikte şekillenecek çalışmanın hazırlık sürecinde yapılan etütlerden örnekler verdi.

  Görsel: İki Yılda Bir (Bienal) Cetveli, 2011

  0
  0
  189
 • 28-02-2017

  29. Yıl Tiyatro Buluşmaları kapsamında, 28 Şubat Salı günü İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz adlı oyun tiyatroseverlere sunulacak. Boris Vian’ın yazdığı oyun, Hayal Perdesi kapsamında İbrahim Betil Oditoryumu’nda sahneleniyor.

  Tanımlayamadıkları bir sesin etkisi altındaki Dupont ailesi her seferinde daha yukarıdaki bir daireye doğru çekilir, durmaksızın kaçarlarken dünyaları gittikçe daralır. İnsanı rahatsız edenin ne olduğu üzerine bir oyun olan İmparatorluk Kuranlar Yahut Şümürz, Edinburgh Fringe Festivali’nde sahnelenen ilk Türkçe oyun olma özelliğini taşıyor. 28 Şubat Salı günü sahnelenecek oyunun biletleri Biletix ve etkinlik gişesinde.

  0
  0
  235
 • 28-02-2017

  Ali Artun’un müzeciliğin hem farklı tarihsel dönemlerini, hem de farklı türlerini kıyasladığı kitabı Mümkün Olmayan Müze – Müzeler Ne Gösteriyor?, İletişim Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Mümkün Olmayan Müze derlemesi, müzelerin ne gösterdikleriyle ilgileniyor. Temsil ettikleri ve donattıkları bilgi ve iktidar rejimlerini irdeliyor. Rönesans müzelerinden çağdaş müzelere, farklı örnekler üzerinden, müzelerin inşa ettikleri sembolik evreni ve dili sökmeye çalışıyor. Bu dilin zamanla nasıl dönüştüğünü araştırıyor. Müzelerin iletişim gücünü sorguluyor. Sonundaysa, müze açmanın bir çılgınlık aşamasına geldiği günümüzde bu gücün bizi nasıl etkilediğini aydınlatmayı umuyor.

  Kapak: Zaha Hadid, Maxxi Müzesi, Roma.

  0
  0
  232
 • 27-02-2017

  Görmeyeri Sanat Topluluğu’nun Çekim adlı oyunu; 6, 13 ve 27 Mart Pazartesi akşamları saat 20.30’da Bo Sahne’de sahnelenecek. Uğur Küçükdağ’ın yazıp yönettiği oyun dekor tasarımı ile öne çıkıyor.

  1990'lı yıllardan günümüze tüketim çılgınlığının, kültürel yabancılaşmanın ve kökten değişimin etkilerinin işlendiği oyun, sinematografik kurgu ve metin özelliklerini taşıyor. Geleneksel orta sınıfın toplumsal sistemindeki yerini çekirdek bir ailenin trajik hikayesiyle aktaran oyunda Başak Özkan, Burcu Sövmen, Cem Büyük, Ekin Gökgöz, NagihanDemirsu, Reyhan Nur Çalıkoğlu, Okan Demir, Öz Demir, Rewşan Çeliker, Sinem Pektaş gibi isimler oyuncu kadrosunda yer alıyor. Mart ayında izlenebilecek oyunun biletleri biletix ve etkinlik gişesinden temin edilebilir.

  0
  0
  539
DAHA FAZLA