GÜNDEM
 • 30-11-2015

  Uluslararası dans platformlarında ülkemizi temsil eden Uluslararası İstanbul Street Dans Karnavalı’nın Zorlu Performans Sanatları Merkezi’nin desteğiyle düzenleyeceği “SHOW ZONE” genç koreografları, profesyonel ve amatör dansçıları buluşturacak.

  Karnavalda street dans'ın gelişmesine katkıda bulunarak, profesyonel ve amatör dansçı, koreograf, müzisyen, DJ ve en önemlisi street dans severlerin yeteneklerini sergileyecekleri, bilgilerini paylaşacakları, yarışacakları, öğretecekleri ve öğrenecekleri bir ortam yaratmak amaçlanıyor.

  Karnaval 13 Aralık saat 19.00’da Zorlu PSM Şehir Sahnesi ve Meydan Fuaye’de gerçekleşecek. 

  0
  0
  65
 • 30-11-2015

  Mixer’in Sıraselviler Caddesi, No:35’teki yeni mekânı, kapılarını geleceğe atıfta bulunan “Nonlinear Future” grup sergisi ile açıyor. Ütopya ve distopya arasında gidip gelen gelecek kurgularını, mekânsallık üzerinden inceleyen “Nonlinear Future”, arama motorlarından bulunmuş uydu görüntüleriyle, hayali manzara parçalarını; seyyar yiyecek satıcılarının vitrinleriyle, ölümsüzlüğünden vazgeçen melekleri bir araya getiriyor.

  Küratörlüğünü Serhat Cacekli’nin yaptığı; Ayşe Gül Süter, Bedia Ekiz, Buşra Tunç, Çağrı Saray, Sümer Sayın ve Viron Erol Vert’in son dönem işlerinin yer aldığı sergi 10 Ocak 2016 tarihine kadar Mixer’de görülebilir.

  0
  0
  24
 • 30-11-2015

  Galatasaray Üniversitesi Tiyatro Topluluğu çıkışlı oyuncuların 2014 yılında kurdukları Sarı Sandalye yeni sezonda yepyeni bir uyarlamayla izleyiciyle buluşuyor.

  İlk oyunları İKSV’nin düzenlediği Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde sahnelenen “Ücret Artışı Talebinde Bulunmak için Servis Şefine Yanaşma Sanatı ve Biçimi”nden sonra ikinci projeleri de Knut Hamsun’un çevirisi Behçet Necatigil tarafından yapılan eseri “Açlık” ile bir yazarın yazar olma mücadelesinde açlığın fiziksel ve ruhsal durumunu derinden etkilemesini gerçekçi bir üslupla anlatışını izleyeceğiz.

  Oyun 3, 9 ve 26 Aralık’ta Ortaköy Afife Jale Sahnesi, 4, 5 ve 19 Aralık tarihlerinde Kumbaracı 50’de sahne alacak. Bilet için tıklayınız. 

  0
  0
  265
 • 30-11-2015

  Günnur Özsoy, 5 Aralık 2015 - 3 Ocak 2016 tarihleri arasında “Costa mea” isimli yeni sergisiyle Pg Art Gallery’de izleyici karşısına çıkıyor. Sanatçı, bu sergide tasarım eğitimi ve altyapısından gelen minimal yaklaşımını, boşluk, mekan ve bütünsellik ilişkisi üzerine kurguladığı öznel meseleler ile buluşturuyor. Özsoy, hem kavramsal hem biçimsel anlamda tümden gelerek birbirine bağlanan parçalar yarattığı çalışmalarında, kendi içine döndüğü her anın enerjisini heykelin kıvrımlarına döküyor.

  Eserlerin kadın bedeni özelinde izler taşıyan dinamik yapısı, sanatçının öznel referanslarla pekiştirdiği ifade biçimine eşlik ediyor. Latince kaburgam manasına gelen “costa mea” isimli iş, hem bütünlüğü kasten bozulmuş bir kütlenin imgesel gücünü yansıtıyor hem de bilinçaltımızda güncelliğini koruyarak edebiyattan sanata çeşitli disiplinlere ilham olmuş bir yaradılış mitini yeniden yorumluyor. 

  0
  0
  108
 • 27-11-2015

  Farklı ve büyüleyici ses rengi, soul tarzı müziğiyle Portishead ve Amy Winehouse ile kıyaslanan Kovacs, 3 Aralık’ta Babylon Bomonti’de sahne alacak.

  İlk albümü “My Love” ile 2014’te en iyi çıkış yapan şarkıcılardan biri olarak gösterilen, gerçek adı Sharon Kovacs olan şarkıcı, okul yıllarında “açık mikrofon” partilerinde şarkı söylerek dinleyicilerinin dikkatini o zamanlardan çekti.

  Kovacs sesinde barındırdığı Billie Holiday, Etta James, Ella Fitzgerald, Nina Simone, Dinah Washington tınılarıyla, Babylon Bomonti izleyicisine harika bir gece yaşatacak.  

  0
  0
  44
 • 27-11-2015

  Geleneksel ve yerel yeme biçimlerini, yerel ekosistemlerin özelliklerini korumayı teşvik eden bir hareket olan Slow Food hareketi her yıl kuruluş yıldönümü olan 10 Aralık gününü Toprak Ana (Terra Madre) günü olarak kutluyor.

  SALT, bu yılki Toprak Ana gününde  Sarıkeçililer Derneği başkanı Pelvin Çoban Savran, Nardane ve Beste Kuşçu'nun katılımıyla bir etkinlik düzenliyor.

  Etkinlikte küresel iklim değişikliğinin doğaya, insanlara, kadınlara olan etkisine ve ekosistemin devamı için kadim bilgilerin korunmasına dair bir söyleşi gerçekleştirilecek. Sohbetin ardından katılımcılara tarhana çorbası ve Sarıkeçililer’in ürettiği peynirler sunulacak.

  Doğanın varlığını korumak ve paylaşmak isteyenler bu etkinliği kaçırmayın. Terra Madre 2015, 10 Aralık saat 18.00’te SALT Beyoğlu’nda.

  0
  0
  136
 • 27-11-2015

  Galeri Zilberman, Evrim Kavcar’ın “Boşluğun K”si adlı sergisini ağırlıyor. Sanatçının üçüncü Mardin Bienali’nde yaptığı bir yerleştirmenin uzantısı olan proje, 26 Aralık’a dek galerinin proje alanında görülebilecek.

  Sanatçı, bienalde sergilediği projenin ilk aşamasında, yaşadığı şehir Mardin’deki “boşluk” kavramını şehirdeki diğer insanların düşünce ve duygularıyla soruşturarak bir psikocoğrafya araştırmasına çıkmıştı. Boşluğun çağrışımlarının neler olabileceğiyle, en çok nerede ve nasıl hissedildiğiyle ilgili bir sorunun peşine düşmüştü. Sanatçı o boşluk kavramını sorguladığı metinlerinde şöyle diyor:

  “Doldurulamayan boşluklar. Tespit edildiği an doldurulan boşluklar. Hissedilen ama tanımlanamayan boşluklar. İçini cızlatan boşluklar. İçinden nehirler geçen boşluklar. İhtiyacın olan boşluklar. Zihni delik deşik eden, mekanları, yerleri, coğrafyaları delik deşik eden boşluklar. Boşluk, bir yeri deliyor, bambaşka bir yerden çıkıyor. Şekli değişiyor; yeri değişiyor. Boşluk, yüzyıllardır yaşamına kastedilenlerden kalan bir varlık olarak, taşlar kadar ağır.”

  0
  0
  164
 • 26-11-2015

  Alternatif müziğin ilk akla gelen isimlerinden Ceyl’an Ertem, çalışmalarına 2014 yılında başladığı tamamı cover parçalardan oluşan albümü “YUH”u yayınladı. Cover deyince aklınıza hemen öyle “popüler” parçalar gelmesin.

  Ahmet Kaya’nın Arka Mahallesi’nde “Beni kaç kere dövdüler adını söylemedim” derken, Kul Nesimi’den Haydar Haydar'ı kadınca bir yorumla seslendirdi. Mehmet Güreli’nin Uçurtması'yla uçarken, Bulutsuzluk Özlemi’nden Beynim Zonkluyor'un yanı sıra her konserinde sabırsızlıkla beklenen bir Sezen Aksu parçası olan Son Bakış'a albümünde de yer verdi. Yavuz Çetin’in Oyuncak Dünya'sında “Hepimiz çocuklarız aslında” derken, Aşık Ahzuni gibi adaletsiz dünyaya Yuh çekmeyi unutmadı. Bergen’in her günü bahar olan hayatını karartan Bir Erkek Yüzünden de albümün dikkat çekici parçalarından.

  Ertem’in tamamını canlı kaydettiği albümde ona Cenk Erdoğan, Can Güngör, Ercüment Orkut, Engin Recepoğulları, Ediz Hafızoğlu, Murat Çopur, Cihan Mürtezaoğlu ve Tamer Karaoğlu gibi usta müzisyenler eşlik etti.

  İsmini Aşık Mahzuni’nin eserinden alan, 10 parçadan oluşan albüm satışa açıldığı günden itibaren iTunes’ta “En Çok İndirilen Albümler” listesinde zirvede yer alırken,  Sony Music etiketiyle de raflardaki yerini aldı.

  Bu arada 6 Mart 2015 tarihli Ceyl'an Ertem röportajımız için tıklayın.

  0
  0
  291
 • 26-11-2015

  2 - 31 Aralık tarihleri arasında Depo’da ziyaretçiyle buluşacak “Bizzat Hallediniz” sergisi, Ermenilerin binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan koparılışının 100. yılı vesilesiyle, bu konudaki tarihsel hakikatleri kamuoyunun gündemine getirmeyi hedefliyor.

  Babil Derneği tarafından hazırlanan sergi, insanlık tarihinin en büyük felaketlerinden biri olan 1915 Ermeni “tehcirini” resmi belgeler üzerinden inceliyor. 1915’in ana aktörlerinin kimler olduğunun ve nasıl bir ortamda hangi yollarla gerçekleştiğinin izini sürüyor.

  “Bizzat Hallediniz” sergisi, Ermeni “tehciri” sırasında Dahiliye Nazırı Talat Paşa’nın Osmanlı vilayetlerine yazdığı telgraflar ve bölgelerden gelen cevaplar üzerine kurulu. Belirli bir bölümü araştırmacılara açık olan Başbakanlık Osmanlı Arşivleri’ndeki yaklaşık 800 telgraf incelenerek hazırlanan sergi, öncelikle bir arşivi daha geniş kesimler için görünür kılıyor. Ayrıca “tehcir” kapsamında çıkarılan yasa ve talimatnameler, tanık anlatımları, dönemin gazeteleri ve Divan-ı Harb’de açılan davaların sonuçları ile tutanaklardaki ifadeler aracılığıyla 1915’i tasvir ediyor.

  0
  0
  115