GÜNDEM
 • 17-03-2018

  Küratör, eğitmen ve yazar Vasıf Kortun, SALT e-yayınında 20 adında bir kitap çıkardı. Kitap, İstanbul’da görsel sanatlar sektörünün tarihi, 1990’lardan bugüne güncel sanat, sanatçı üretimleri, kültür politikaları, kurum yapılanmaları ile İstanbul Bienali ve uluslararası sergilere katılımları inceliyor. 10 ve Ofsayt Ama Gol! e-yayınlarını içeren dizinin bu son kitabı, 2003 ile 2017 yılları arasına tarihlenen 26 yazıdan oluşuyor.

  ​İstanbul sanat ortamının Taksim-Galata hattına konuşlanması ve tarihî yarımadayla bütünleşmenin meydana getirdiği “gerdanlık modeli”ni tanımlayan Kortun, kentte endüstri yapıları ile kültür kurumlarının ilişkisini Londra ve Bilbao’dan örneklerle ayrıntılandırıyor. 1992’de 3. İstanbul Bienali’nin yöneticisi, 2005’te Charles Esche ile 9. İstanbul Bienali’nin eş küratörü olarak bienal projesinin kırılma noktalarına bakarken Türkiye’de güncel sanatın yayılmaya başladığı dönemde ABD’den Polonya’ya, Brezilya’dan Ürdün’e farklı coğrafyalardaki süreçleri yorumluyor.

  0
  0
  363
 • 17-03-2018

  Ödüllü yönetmen ve akademisyen Didem Pekün’ün Tülay German: Kor ve Ateş Yolları ile Zarlar ve İnsanlar’dan sonra üçüncü deneysel belgesel filmi Araf, Türkiye prömiyerini 37. İstanbul Film Festivali’nde yapacak. Geçtiğimiz ay Berlin Film Festivali’nin Forum Expanded bölümünde prömiyerini yapan film, 37. İstanbul Film Festivali’nin de Ulusal Belgesel Yarışması’nda yer alıyor. Filmin gösterimi 13 Nisan Cuma günü 19.00’da Pera Müzesi’nde gerçekleşecek. 

  ​Hayaletimsi karakter Nayia’nın güncesi olan Araf, savaştan bu yana sürgünde olan Nayia’nın Srebrenica soykırımının 22. yıl dönümü anması için geri dönmesiyle başlıyor. Nayia’nın Srebrenica ve Saraybosna’dan Mostar’a uzanan yolculuğunu aktaran Araf, aşırı hırsla gelen önlenemez yenilgiye karşı iyimserlik ve cesaret gibi zıtlıkların izini Nayia’nın yurdundan ayrılışı ve savaş sonrasında dönüşü üzerinden sürüyor.

  0
  0
  512
 • 17-03-2018

  Bilimkurgu ve fantastik edebiyatın en önemli yazarlarından biri olan ve geçtiğimiz Ocak ayında hayata veda eden Ursula K. Le Guin’in ölmeden önce yayımladığı son kitaplarından biri olan Sözcüklerdir Bütün Derdim: Hayat ve Kitaplar Üzerine Yazılar, hep kitap’ın “Atölye” serisi kapsamında yayımlandı.

  Damla Göl’ün İngilizce aslından dilimize çevirdiği Sözcüklerdir Bütün Derdim: Hayat ve Kitaplar Üzerine Yazılar, okumak ve yazmak isteyen herkese  ışık tutuyor.

  ​Kimi zaman nasıl okumak gerektiğini anlatıp dehasının gölgesini düşürüyor sayfaların üstüne, kimi zaman edebiyatın ne olduğunu ve asıl önemlisi ne olmadığını gösterip hayal gücünün ışığıyla yıkıyor bildiğimiz dünyayı. Edebiyatın, sahip olduğumuz en iyi elkitabı olduğunu söylüyor; “ziyaret ettiğimiz ülkenin, yani hayatın en kullanışlı rehberi...”. Kimi zaman diğer yazarların eserlerine sızıp oradaki cevherleri çıkarıyor, kimi zaman da cevher sandığımız şeyin çakıl taşından başka bir şey olmadığını gösteriyor.

  0
  0
  924
 • 16-03-2018

  KRANK Art Gallery, Özge Enginöz’ün “Hasar Katsayısı / Damage Multiple” adlı solo projesine ev sahipliği yapıyor. 29 Mart tarihinde açılacak olan sergi, günümüzün temel problemlerinden “hasar” kavramına, sanatçının çeşitli ilişki biçimlerini irdeleyen disiplinler arası çalışmalarıyla odaklanıyor.

  Sergide büyük boyutlu tuval yorumları veya gerçek malzeme kullanımıyla doğanın minör sembolleri olarak karşımıza çıkan ağaç imgeleri, modern dünyanın kaynaklarla zarar görme katsayısı yüksek ilişkilerine göndermeler taşıyor.

  ​Özge Enginöz’ün “Hasar Katsayısı / Damage Multiple” adlı solo projesi, 5 Mayıs tarihine kadar KRANK Art Gallery’de görülebilecek.

  0
  1
  383
 • 16-03-2018

  Müzikal diliyle Fransız çocuk edebiyatına yeni bir üslup getiren Olivier de Solminihac’in sorular sorup, her yerde yanıt arayan çocuklar için kaleme aldığı Neye Benzer Gelecek adlı kısa romanı Tudem Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  8 yaş ve üzeri okurlara hitap eden kitapta “Ben kimim?”, “Geleceğim nasıl olacak?” gibi sorular üzerine düşünen Lukas adındaki küçük bir kurdun kendini keşif serüvenini anlatılıyor.

  Junko Nakamura’nın özgün resimleriyle renklenen ve Damla Kellecioğlu’nun çevirisiyle yayımlanan Neye Benzer Gelecek, çocukları soru sormaya, düşünmeye ve farklı görüşleri dinleyip kendi yolunu çizmeye cesaretlendiriyor.

  Lukas, 8. yaş gününü kutlayan meraklı bir kurttur. Doğum günü partisinin akşamında aklına, kim olduğu ve geleceğinin nasıl olacağına dair çeşitli sorular takılır. Sorular üzerine düşünüp dururken ormanda kısa bir yürüyüşe çıkar. Yol boyunca astrolog bir kuzu, toplumbilimci bir tilki ve bir grup kötümser baykuşla karşılaşır. Kafasındaki soruları onlarla paylaşıp karşılığında bambaşka yanıtlar alınca aklı iyice karışır. Gecenin sonunda bir yerde uyuyakalır. Sabah uyandığında, aniden karşısında beliren bir köstebek, çok geçmeden Lukas’ın gerçekleri keşfetmesini sağlar. Aslında hiç kimse geleceği göremez. Kim bilir yarın ne olacak? Kim bilir bugün ne olacak?

  0
  0
  332
 • 16-03-2018

  Bu yıl 6-17 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan 37. İstanbul Film Festivali sırasında düzenlenen ve Türkiye ile komşu ülkelerden yapımcı, yönetmen ve senaristleri, uluslararası sinema profesyonelleriyle bir araya getiren Köprüde Buluşmalar, 6-13 Nisan tarihleri arasında sinemaseverlerle buluşacak.

  Film Geliştirme Atölyesi, Work in Progress ve Komşular olmak üzere üç farklı başlık altında proje ve filmlerin seçildiği Köprüde Buluşmalar kapsamında post-prodüksiyon aşamasındaki uzun metraj kurmaca filmlerin ve belgesellerin uluslararası sunumlarının yapılacağı Work in Progress’e seçilen filmler ve Türkiye’nin komşu ülkelerinden sinemacılar ve film kurumları arasında yeni iş birliklerine önayak olmak amacı ile kurulan Komşular platformuna seçilen projeler belirlendi. Film Geliştirme Atölyesi’ne seçilen filmler ise Şubat ayında açıklanmıştı. Köprüde Buluşmalar Atölyeleri’nin ödülleri 13 Nisan gecesi düzenlenecek kapanış resepsiyonunda açıklanacak.

  Komşular Platformu’na Seçilen Projeler:


  Azerbaycan / Clouds On Leashes (Yönetmen: Gunel Eva, Yapımcı: Maria Ibrahimova – Cinex Productions)

  • Gürcistan / The Empty House (Yönetmen: Rati Tsiteladze, Yapımcılar: Rati Tsiteladze, Nino Varsimashvili – Artway Film)
  • İran / Siyah Sefid (Yönetmen: Sohail Afiat, Yapımcılar: Arto Sebastian, Karoline Henkel – Wood Water Films, Ortak Yapımcı: Zeynep Köprülü – Periferi Film)
  • İran / Pas Farda (Yönetmen: Hamed Rajabi, Yapımcı: Etienne de Ricaud - Caractères Productions)
  • Suriye / Le Retour (Yönetmen: Meyar Al Roumi, Yapımcı: Xavier Rocher - La Fabrica Nocturna Productions)


  Work in Progress’e Seçilen Filmler:


  Come Rain Or Shine (Yönetmen: Zeynep Güzel, Yapımcılar: Selin Murat, Zeynep Güzel)

  • Evimizin Arka Bahçesi (Yönetmen: Teymûr Evdikê, Yapımcı: Mehmet Kamîk)
  • Güvercin Hırsızları (Yönetmen: Osman Doğan, Yapımcı: Sinan Sertel – Fanus-u Hayal)
  • İçerdekiler (Yönetmen: Hüseyin Karabey, Yapımcılar: Hüseyin Karabey – Asi Film , Caner Cindoruk, Gizem Erman Soysaldı)
  • Saf (Yönetmen: Ali Vatansever, Yapımcı: Selin Vatansever Tezcan – Terminal Film , Ortak Yapımcılar: Harry Flöter, Jörg Siepmann – 2 Pilots Film, Anamaria Antoci – 4 Proof Film)
  • Son Çıkış (Yönetmen: Ramin Matin, Yapımcılar: Emine Yıldırım, Oğuz Kaynak – Giyotin Film)
  0
  0
  538
 • 16-03-2018

  Gazeteci-yazar Barış İnce ve yazar Seray Şahiner, “Gündemi Yeniden Kurmak: Günün Edebiyata Etkileri” başlıklı bir söyleşide buluşacak.

  Yazarlar, söyleşide “Güncel edebiyatımız yaşananlardan ne kadar etkileniyor?”, “Yazarın, yaşanan olayları yapıtlarına yansıtma sorumluluğu var mıdır?”, “Güncel edebiyat yoluyla tartışmak mümkün mü?” gibi soruları yanıtlayacaklar.

  ​Söyleşi, 17 Mart Cumartesi, 15:00’de Caddebostan Kültür Merkezi’nde katılım ücretsiz olarak gerçekleşecek.

  0
  0
  145
 • 15-03-2018

  Leica Gallery Boston, Leica Gallery İstanbul iş birliğiyle ilk kez, 1 Mart - 29 Nisan tarihleri arasında ödüllü fotoğrafçı ve yönetmen Ahmet Polat’ın “The Myth of Men” isimli sergisine ev sahipliği yapıyor.

  2017 yılında İstanbul Bienali’ne eş zamanlı olarak Leica Gallery İstanbul’da sanatseverlerle buluşan “The Myth of Men” sergisi, Ahmet Polat’ın yönetmen Lucas de Man ve aktör Rashif El Kaoui’yle birlikte yürüttüğü tiyatro, film ve fotografik iş birliğinin bir parçası niteliğinde.

  ​Polat’ın projesi görsel sunuş ve anlatımda tema olarak erişilebilir ve çağrışımcı olmasının yanında farklı kimlikleri barındıran farklı coğrafyalardan insanları tasvir eden deneysel belgesel karakteristiği barındırıyor. Sergi, erkeklik anlatısının katmanlarını gözler önüne seren videolu ve fotoğrafik bir yerleştirmeyle ziyaretçilerini karşılıyor. Sanatçı, kendisini farklı durumlara ve olaylara sokarken kadrajına aldığı karakterin sosyal statüsü ve kişiliğine, onun şehirle olan ilişkisine, yaşayış şekline, geleneklerine ve bireysel bakış açısına derinlemesine inerek kendine has bir yaklaşım sergiliyor. Sergideki eserler, yenilikçi üretim metotları ve hareketli görüntüler yakalanmasını sağlayan Leica lensleriyle çekildi.

  0
  0
  221
 • 15-03-2018

  Edebiyatımızın ve tiyatromuzun usta isimlerinden Haldun Taner’in 103. yaş gününde adına Kadıköy Belediyesi tarafından bir müze ev açılıyor.

  Taner'in anısını yaşatacak şahsi eşyaları ve yaratımlarına dair belgeler, afişler, fotoğrafların yanı sıra Haldun Taner Müze Evi’nde tiyatro dünyasına yeni eserler katılmasını sağlayacak kurs ve seminerler gerçekleştirilecek.

  Edebiyat ve tiyatro ile ilgili sergiler düzenlenmesini; eksikliği duyulan yepyeni ve faydalı bir hizmet olarak genç yazarlarla, tiyatro icra topluluklarını; yani tiyatro sanatının iki temel ayağını buluşturmayı hedefleyen Haldun Taner Müze Evi’nin bir başka projesi de Haldun Taner Müze Evi Genç Yazarlar Arşiv/Kitaplığı. Müze Evi bünyesinde yeni ve yerli tiyatro oyunlarından oluşturulacak kitaplık kurulacak.

  ​Kadıköy Belediyesi'ne ait Feneryolu Mahallesi’nde bulunan ikinci derece tarihi eser olan bina restorasyonu yapılarak Müze Evi haline getirildi. Haldun Taner Müze Evi, 16 Mart Cuma günü saat 15.00’de yazarın eşi Demet Taner, dostları, Kadıköy Belediyesi Başkanı Aykurt Nuhoğlu ve Kadıköylülerin katılımıyla açılacak.

  0
  0
  1145
 • 15-03-2018

  Eyüp Tosun’un insana ve doğaya ait olan her şeyin kendine yeni bir ifade alanı yarattığını anlattığı ilk kitabı Kör Islık, Tefrika Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Tosun, bu ilk kitabında okuyucusunun kulağından hiç gitmeyecek, sessiz ama içten bir ıslık çalıyor. Mekânla birlikte hareket eden duygulara, seslere ve karakterlere hayat veriyor. Kör Islık, beklemenin de varmak olduğunun altını çiziyor.

  “Mekân benim kıyafetim gibi. Merdivenlerin eskiyen yanlarını bile bilirim. İnsan nereye basarsa orası kıymetli oluyor. Yara da öyle, nerene gelirse orası kıymetli. Şifa. Metruk dil. Yabancılık. Kesik bir dil türetti modern hayat. Dilimiz yaraymışçasına eksiltili sözcükler. Islıklar körleşti. Hatırlamak namümkün! Hepinizin öksürüşünü biliyorum. Ses dalgalarınız ciğerinizi ele veriyor. Beton sevmeyin, mezarda bile! Çünkü yılan ve haşere için engel yok, korkmayın. Ölüm. Herkese eşit. Sabır, yok kimsede!”

  Görsel: Kevin Faingnaert

  0
  0
  326
DAHA FAZLA