GÜNDEM
 • 27-06-2017

  Prof. Dr. Onur Bilge Kula’nın, Zülfü Livaneli’nin sanatçı kişiliğini, entelektüel duruşunu ve sorumluluğunu, edebiyatını Hegel, Thomas Mann ve Adorno açısından bir irdelediği Livaneli Kitabı, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Kula, sanatın ve sanatçının iktidar karşısındaki konumunu, sanat-politika ilişkisini bütün ayrıntılarıyla tartışarak, Mutluluk, Serenad, Kardeşimin Hikâyesi, Konstantiniyye Oteli, Leyla’nın Evi ve Huzursuzluk gibi eserlerini analiz ederek ayrıntılı bir Livaneli portresi çıkarıyor. 

  0
  0
  550
 • 27-06-2017

  24. İstanbul Caz Festivali, 4-20 Temmuz tarihleri arasında, cazın duayen isimlerinden dünya müziğinin tanınmış ekiplerine, yeni keşiflerden sevilen yıldızlara, farklı mekânlarda gerçekleştirilecek 50’nin üzerinde konserle, bu yaz temmuz ayında keşiflerle dolu bir festival deneyimi yaşatacak.

  Ünlü yıldızların, Flamenkonun kült gitarist ve bestecilerinden Paco de Lucia’ya saygı duruşu niteliğindeki “Beyond The Memory” konserinin yanı sıra aralarında vokal cazın genç yıldızı Kandace Springs’den Jacky Terrasson & Stephane Belmondo gibi ustalara, Avrupa cazının efsane ismi Nik Bärtsch’ten Afrika’nın iki muhteşem sesi Fatoumata Diawara ve Hindi Zahra’ya caz, funk, dünya müziği, blues ve rock’ın farklı seslerini ağırlayacak. Oluşum aşamasında Radiohead’in gitaristi Jonny Greenwood’un da içinde yer aldığı “JUNUN” projesi de festivalin bu yılki konukları arasında.

  ​Festival kapsamında bu yıl önemli bir yenilik, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarını odağa alarak daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlamak amacıyla SOCAR Türkiye desteğiyle hayata geçirilen “ViTRin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” olacak. 28 Mart Salı akşamı Zorlu PSM’de düzenlenen bir basın toplantısıyla 24. İstanbul Caz Festivali’nin programı 4 Temmuz Salı 21:00’de açılış konseri olan Fatih Erkoç ile başlayacak.

  0
  0
  1284
 • 27-06-2017

  Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi (ANAMED), Çatalhöyük Araştırma Projesi’nin 25. yılını bir sergiyle kutluyor.

  ​21 Haziran’da açılan “Bir Kazı Hikâyesi: Çatalhöyük” sergisi arkeoloji meraklılarını tarihte dokuz bin yıllık yolculuğa çıkarıyor. UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Çatalhöyük’te yürütülen bilimsel çalışmaların üç boyutlu modellemeyle buluntuları yeniden canlandırma, kazı alanlarının lazer taraması ve VR (sanal gerçeklik) teknolojisiyle Çatalhöyük binalarının deneyimlenmesi gibi interaktif sergileme yöntemleriyle aktaran sergi 25 Ekim tarihine kadar Beyoğlu, ANAMED’de izlenebilir.

  0
  0
  654
 • 26-06-2017

  Edebiyat danışmanı Timour Muhidine olan Fransız fotoğrafçı Philippe Dupuich'in çektiği yeraltı edebiyat dünyasından yazarların yakın plan portrelerinin yer aldığı “İSTANBUL UNDERGROUND: Bugünün Türk Yeraltı Edebiyatı” fotoğraf sergisi devam ediyor.

  Dupuich’in 2013 ile 2016 yılları arasında çektiği yazarların yakın plan portreleri, İstanbul'un kentsel heyecanını ve küreselleşmiş bir megalopolün canlılığını da anlatıyor. Sergide yer alan küçük İskender, Hakan Günday, Aslı Erdoğan, Metin Kaçan gibi yazarlar portreleriyle ziyaretçileri yeraltı edebiyat dünyasında bir yolculuğa davet ediyor.

  ​Sergi, 13 Temmuz’a kadar Fransız Kültür Merkezi’nde ziyaret edilebilecek. Ziyaret için buradan kayıt yaptırabilirsiniz.

  0
  0
  1122
 • 26-06-2017

  Kısa filmlerin sinema dünyasında etkin bir dinamik olduğu düşüncesiyle, Türkiye’de bu alanda bir platform oluşturan ve alanında öncü etkinliklerden biri haline gelen Akbank Kısa Film Festivali, 19-29 Mart 2018 tarihleri arasında 14. kez düzenlenecek. Festival’in en çok ilgi gören, geçtiğimiz yıl 52 ülkeden toplam 1055 filmin başvurduğu Yarışma Bölümü için son başvuru tarihi 30 Kasım 2017 olarak açıklandı.

  Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ayrı kategoride gerçekleştirilecek olan 14. Akbank Kısa Film Festivali Yarışma Bölümü’ne başvuran eserler arasından, jüri değerlendirmeleriyle seçilen en iyi filmler 5.000 $ ile ödüllendirilecek. Yarışmayı kazanan filmler, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki üniversite kampüslerinde düzenlenecek "Ödüllü Filmler Üniversitelerde" etkinliği kapsamında izleyiciyle buluşacak. 14. Akbank Kısa Film Festivali, “Festival Kısaları”, “Dünyadan Kısalar”, “Kısadan Uzuna”, “Deneyimler”, “Belgesel Sinema”, “Perspektif “Özel Gösterim ve Akbank Kısa Film Forum” bölümleri yurt içi ve yurt dışından geniş katılımlı atölye çalışmaları ve söyleşileriyle 19-29 Mart 2018 tarihleri arasında sinemaseverlere keyifle izleyecekleri bir program sunacak.


  ​14. Akbank Kısa Film Festivali yarışması başvuru formlarını, Akbank Sanat’tan ya da www.akbankkisafilmfestivali.com ve www.akbanksanat.com adreslerinden temin edilebilirsiniz.

  0
  0
  1085
 • 25-06-2017

  İstanbul Telif Ofisi ve Gümüşlük Akademisi Vakfı’nın başlattığı Edebiyat Bursu projesinin ilk çeviri bursu Dayla Rogers’ın oldu.

  Her yıl aralarında Faruk Duman, Tankut Aykut, Latife Tekin, İsmail Gezgin, Barbaros Altuğ, Sırma Köksal'ın bulunduğu danışmanlar kurulunun önereceği, en az bir edebiyatçıya ve çevirmene karşılıksız Edebiyat Bursu sunulacak. Bursun amacı edebiyatçı veya çevirmenin üretim sürecine destek olmak. Geçtiğimiz ay Sırma Köksal, Latife Tekin ve Barbaros Altuğ'dan oluşan seçici kurulun seçtiği 10.000 TL'lik ilk Edebiyat Bursu yazar Hüseyin Kırna'a verilmişti.

  İlk çeviri ödülü olan 5.000 TL tutarındaki bursun sahibi ise Haw'ı tüm incelikleri ve nüanslarıyla İngilizceye aktaran ve yazar Kemal Varol'un dünyasını başka bir kültüre taşıyabilen Dayla Rogers’ın oldu. Rogers, 2017 yılında Kemal Varol'un Haw romanından çevirdiği bölümler ile PEN America'nın verdiği PEN/Heim çeviri fonu tarafından desteklenmeye değer görülmüştü.

  0
  0
  728
 • 25-06-2017

  Gürsel Korat’ın kadim zamanlarda, antik dönemlerde, günümüzde geçen; şehirleri, ülkeleri, kültürleri kateden, tüm zamanlara ait öykülerinin bir araya getirildiği kitabı Dalgın Dağlar, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Dalgın Dağlar, Korat’ın daha önce yayımlanan Çizgili Sarı Defter ve Gölgenin Canı adlı öykü kitaplarının birleşiminden oluşuyor.

  ​“Ela gözlerini düşündüm; bu gözlerde kurumuş nehir boyları, sazlıklar, yalnızlıklar, çocuk yaşta ölmüş bir oğul için dökülen yaşlar, annesi için gülen, babası için yakaran, kocası için seven bakışlar saklıydı. Su kuşlarının tedirgin neşesiyle bakmıştı bu gözler; otlar, uzun kavaklar görmüştü, sarı tarlaların içinde yitip giden çocukluğu için ağlamış, uzun bir nehre benzeyen telaşlı ömrünün son üzüntülerini de içine alarak, sımsıkı kapanmıştı.

  Görsel: Strahinja Drazic

  0
  0
  420
 • 25-06-2017

  Bu yıl  28-29-30 Temmuz tarihlerinde ilki düzenlenecek, ancak bundan sonraki yıllarda gelenekselleşerek uzun soluklu bir festival olma yolunda ilerleyecek yepyeni bir festival ile tanışıyoruz: Bozcaada Caz Festivali.

  ​Pavli Bozcaada’da gerçekleşecek festival ilk defa açık hava tipi müzik festivali konseptini caz müziği ile buluşturacak. Festivalde; ikisi canlı biri lounge alanı olmak üzere üç ayrı müzik alanı bulunacak. Farklı jenerasyonlardan müzisyenleri dinleyiciyle buluşturacak olan Bozcaada Caz Festivali, funk, pop, etnik, balkan, fusion ve özgür caz gibi türleri içeren geniş bir programa sahipken, Önder Focan, Jülide Özçelik, Çağrı Sertel, Korhan Futacı, Elif Çağlar, Ediz Hafızoğlu "Nazdrave", Maden Öktem Ersönmez, Lara Di Lara, Selen Gülün, Nilüfer Verdi, Şenova Ülker ve Sebastian Studnitzky ve daha fazlasını ağırlayacak. Festivale dair daha ayrıntılı bilgiye ve biletlere buradan ulaşabilirsiniz.

  0
  0
  3680
 • 25-06-2017

  “Gümüşten suretler", Ömer M. Koç Koleksiyonundan Erken Dönem Fotoğraflar 1843-1860” isimli sergi, Vehbi Koç Vakfı Sadberk Hanım Müzesi’nde kapılarını sanatseverlere açtı.

  ​10 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaret edilebilecek sergi; minyatür tarzda yapılmış sekiz adet portre, 46 adet fotoğraf ve 11 adet albüm yanında fotoğraf tarihi ile ilgili 19. yüzyıla ait kitaplar, teknik malzemeler ve Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonuna ait iki adet fotoğraf makinasını da ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. 

  0
  0
  492
 • 24-06-2017

  Ahter Kutadgu ile Bülent Demirdurak'ın Anadolu’nun duygusunu, mirasını ve güzelliklerini hikâyelerden, efsanelerden, tarihi ve çağdaş kişiliklerden yola çıkarak aktardıkları kitabı Anadolu, Doğan Kitap etiketiyle yayımlandı.

  Yazarlar bu kitapla aynı toprağın çocuklarının binlerce yılda oluşan köprüleri yeniden kurması gerektiğinin altını çiziyorlar. Anadolu topraklarının tarih boyunca ev sahipliği yaptığı canlı cansız varlıkların bıraktığı tüm mirasın bugün üzerinde yaşayan herkese ait olduğunu anımsatıyorlar.

  0
  0
  502
DAHA FAZLA