GÜNDEM
 • 03-05-2016

  Son dönemin glam ve retro havasından vazgeçmeyen marka, Gucci’nin yeni photobook’u, Epiphany görücüye çıktı. Markanın, Pre-Fall 2016 kadın ve erkek koleksiyonlarının fotoğraflarına imzasını atan Ari Marcopoulos’un görselleriyle arşivlik şölen haline gelen kitabın basım evi IDEA. Takdir edersiniz ki ‘limited edition' olan bu kitabın basım adedi de 1000. Arka kapakta, 2015 yılından beri Gucci’nin kreatif direktörlük koltuğunda olan Alessandro Michele’nin de sözlerinin yer aldığı kitap, 5 Mayıs’ta Dover Street Market raflarında salınacak. New York’takilerin dikkatine!

  0
  0
  460
 • 03-05-2016

  Son dönemde Almanya’ya dair akla ilk gelenler politik içerikli olabilir ama yadsınamayacak bir gerçek varsa o da techno’nun ülke sınırlarında bambaşka formlara girdiği. Ellen Alien da bu düsturun kitabını yazanlardan biri. Kariyerine başladığı dönemin hemen akabinde BPitch Control geceleriyle yanına Paul Kalkbrenner, TokTok, Sascha Funke, Modeselektor gibi isimleri katan üstad 13 Mayıs gecesi Generic Music katkısıyla Kloster’da! İstanbul gece hayatında sahnesinden eksik etmediği ‘ağır’ topların arasına Ellen’ı da katacak olan Kloster ekibinin hazırladığı bu geceye Charlotte de Witte, Aliço, Marlò b2b Sevil Soylu isimleri de eşlik ediyor. Charlotte de Witte’yi size hatırlatması için minik bi’ ipucu bırakıyoruz.

  https://www.youtube.com/watch?v=oIhNoeKFwbE

  0
  0
  568
 • 03-05-2016

  Alternatif performansların sanat merkezi Kats Sahne 12-18 Mayıs tarihleri arasında Dinçer Güngörür’ün heykel sergisine ev sahipliği yapıyor.

  Sanatın her dalına ev sahipliği yapan sanat merkezi Kats Sahne, bu sefer en estetik hali ile karşımıza çıkıyor. 12-18 Mayıs tarihleri arasında Dinçer Güngörür heykel sergisine ev sahipliği yapacak olan performans merkezi Kats Sahne; Afyon, Bandırma, Bilecik, Kütahya, Muğla mermerlerinin ve çeşitli bölgelerden elde edilen oniksin kullanıldığı eserleri ve sanatçının ustaca seçip işlediği taş kitlelerinin geldiği son formları sizler ile buluşturuyor.

  0
  0
  328
 • 03-05-2016

  Nuri Bilge Ceylan, Kasaba senaryosundan bir alıntıyla başladığı Sinemaskop Türkiye’de farklı bölümlerle yapılandırılmış bir hikayeyi salt fotoğraf yoluyla anlatıyor.

  2014 yılında çekilen ş Uykusu filmi ile 67. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülüne layık görülen Nuri Bilge Ceylan fotoğraf tutkusunu İklimler filminin mekan arayışı sırasında Türkiye’yi dolaşırken tekrar keşfetti. 2003 yılından bu yana ülkenin çeşitli bölgelerinde çektiği 100 adet panoramik fotoğrafa, Sinemaskop Türkiye kitabında yer verdi.

  Sinemaskop Türkiye, Nuri Bilge Ceylan’ın sinematografik dünyasının çok gerçekçi bir yansımasını bir fotoğraf albümü olmaktan ziyade, sinema ve fotoğrafı harmanlayan apayrı bir çalışması olarak karşımıza çıkarıyor.

  Sinemaskop Türkiye
  Nuri Bilge Ceylan
  Dirimart Yayınları
  250 TL

  0
  0
  2091
 • 03-05-2016

  Kentsel ortamda gerçek, hayalî ve psikolojik biçimlerde süregelen yıkım, inşa ve yeniden inşa hâline dair tanıklığımızı, okuma-yazma eylemi, imgeler ve sembolik bitkiler aracılığıyla irdeleyen “Cümleden öteye bir şehir vardı” sergisi SALT Ulus'ta devam ediyor.

  Sergi paralelinde mayıs ayı boyunca birçok paralel etkinlik gerçekleşecek. Programlar ücretsiz ve herkesin katılımına açık olacak.

  Melis Golar ve Mert Acar ile Eleştirel Sergi Turu:

  “Cümleden öteye bir şehir vardı”

  12 Mayıs, 18.30

  SALT Ulus

  Küratör Melis Golar ve sanatçı Mert Acar tarafından verilecek eleştirel turda, “Cümleden öteye bir şehir vardı” sergisi kapsamındaki işler, kent insanının bireysel ve kolektif algısı bağlamında incelenecek. Kentin deneyimlenmesi ve sanat üretimi arasındaki bağ, yerel ve yabancı, görsel tüketim, bir aradalık ve kayıtsızlık gibi kavramlar çerçevesinde yorumlanacak.

  Tur dili Türkçe’dir; katılım 15 kişiyle sınırlıdır.
  Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: salt.ulus@saltonline.org
  0312 324 3024

  Funda Şenol Cantek ve Turan Tanyer ile Ulus Turu:

  “Kenti Okumak”

  15 Mayıs, 13.30

  “Kenti Okumak”, SALT Ulus’un da içinde bulunduğu bölgenin kültürel, tarihî ve politik dokusunun izini sürüyor. Her katılımcının, kendi inşa ettiği sınır çizgilerini keşfetmesi amacıyla kişisel topografyaları tartışmaya açıyor.

  Tur iki bölümden oluşuyor. SALT Ulus’taki ilk etkinlik, akademisyen Funda Şenol Cantek ile şehirdeki hareketliliği belirleyen unsurlar ve mekânsal haritaları çizen duyguları araştırmak üzere bir hazırlık çalışması niteliğinde. Bu etkinlikte, kent mekânının, tarihi ve toplumsal kültürü anlamak için bir kılavuz olduğu iddiasından yola çıkarak kenti okuma ve tanıma teknikleri irdelenecek.

  İkinci etkinlikte ise, katılımcılar belirlenen güzergâhta, ilk etkinlikte aktarılan bilgiler doğrultusunda mekânı analiz etmeye davet edilecek. Turan Tanyer rehberliğinde gerçekleştirilecek bu etkinlikte, güzergâhtaki bina, sokak, cadde, anıt ve heykeller ile geçmişte orada yaşamış insanların, alışveriş ve rekreasyon alanlarının hikâyeleri ve sembolik değerleri anlatılacak.

  Tur güzergâhı Ulus Meydanı’nda Zafer Anıtı’ndan başlayarak Anafartalar Caddesi boyunca ve civarındaki ara sokaklarda devam edecek. Tur sonunda, güzergâh üzerindeki tarihî bir lokantada yemek seçeneği isteğe bağlı olacak.

  Tur dili Türkçe’dir; katılım altı kişiyle sınırlıdır.
  Ayrıntılı bilgi ve kayıt için: salt.ulus@saltonline.org

  0312 324 3024

  Konuşma: Akın Atauz

  “Palimpsest”

  21 Mayıs, 14.30

  SALT Ulus

  Akın Atauz, Ankara özelinde kentlerdeki çok katmanlı yapıya odaklanarak arkeolojik, tarihî veya daha yakın zamanlı olan ve birbiri üzerine binen bu katmanları kentlerin ortak bir niteliği olarak inceleyecek. Mekânsal değişimlere verilen anlam kadar ilgili değerler sisteminin de değiştiğini belirten Atauz, kentsel değişimler temelinde, önyargısız bir bakışla kent ve geleceğini yorumlayacak.

  Bu konuşma, “Cümleden öteye bir şehir vardı” sergisi paralelinde gerçekleştirilmektedir. Konuşma dili Türkçe’dir.

  Oğuz Karakütük ile Eleştirel Sergi Turu:

  “Cümleden öteye bir şehir vardı”

  28 Mayıs, 16.00

  SALT Ulus

  Fotoğraf sanatçısı Oğuz Karakütük tarafından verilecek eleştirel turda, “Cümleden öteye bir şehir vardı” sergisi kapsamındaki işler "ifade etme”nin ihtimalleri bağlamında incelenecek. Bu işlerin edebî metinlerle ilişkisi ve yarattığı çağrışımlar tartışmaya açılacak.

  Tur dili Türkçe’dir; katılım 15 kişiyle sınırlıdır.
  Ayrıntılı bilgi ve kayıt için:

  salt.ulus@saltonline.org

  ​0312 324 3024

  0
  0
  415
 • 03-05-2016

  Bakırköy Belediyesi ve Monokl Yayınları, 7-8 Mayıs tarihlerinde “Edebiyat ve Politika” başlıklı bir konferans düzenleyecekler.

  Monokl'un yayımlayacağı kitapların ve “Filozoflarla İstanbul'da” projesinin bir uzantısı olarak da planlan etkinlikte “Modern Edebiyat ve Demokrasi" ve “Devrim ve Estetik” konulu iki açık oturum düzenlenecek. Edebiyat, politika, devrim, estetik, modern edebiyat, gibi temalar öne çıkarılacak. konferansta Jacques Ranciére, Etienne Balibar ve Bertrand Ogilvie de birer sunum yapacak.

  Konferansta modern edebiyatın ortaya çıkışı ve gelişimi, edebiyatın politik biçimleri olan yazının anarşi ve demokrasiden tekniğin ve teknolojin dünya üstündeki egemen yazısına, edebiyat ve devrim arasındaki ilişkiden politik estetiğe kadar farklı tasavvurlar sorgulanacak.

  Etkinlik 7-8 Mayıs tarihlerinde Bakırköy Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşecek. Girişler ücretsiz ve simültane tercüman olacak.

  Konferans Programı

  7 Mayıs Cumartesi


  14.30 - 16.00 Jacques Rancière - Sunum - Intervention


  Politique de la littérature - Edebiyatın Politikası


  16.00 - 16.15 Ara- Pause


  16.15 - 17.15 Ahmet Soysal - Sunum - Intervention


  Écriture et  Littérature - Yazı ve Edebiyat


  17.15 - 18.00 Ara- Pause


  18.00 - 20.00  Açık Oturum - Open Session - Table Ronde


  Modern Edebiyat ve Demokrasi - Le littérature moderne et la démocratie


  Ahmet Soysal - Volkan Çelebi - Étienne Balibar - Jacques Rancière - Bertrand Ogilvie


  8 Mayıs Pazar


  14.30 - 16.00 Étienne Balibar - Sunum - Intervention


  La Révolution hier, aujourd'hui, demain  -  Revisiter l'idée politique


  Dün, Bugün, Yarın Devrim. Bir Politik Fikrin Yeniden Ele Alınışı.


  16.00 - 17.00 Rancière, Balibar, Soysal - Kitap İmzalama - Séance de signature


  17.00 - 18.15 Bertrand Ogilvie - Sunum - Intervention


  18.15 - 18.30 Ara - Pause


  18.30 - 20.30 Açık Oturum - Open Session - Table Ronde


  Devrim ve Estetik - Révolution et Esthétique


  Ahmet Soysal - Volkan Çelebi - Étienne Balibar - Jacques Rancière - Bertrand Ogilvie

  0
  0
  445
 • 03-05-2016

  Suzan D. Polat Stüdyoda performansı ile kendi özel çalışmalarını, Alt’ın stüdyo alanına taşıyarak izleyecilere açıyor. Sanatçı, haftada üç gün ve günde üç saatten oluşan üç haftalık süreç boyunca, basit performatif yapıların uygulanması aracılığıyla birikimini damıtmayı amaçlıyor. Kompozisyonel skor ve kurgu bazlı performatif yapılar, mekanda spontane olarak Polat tarafından üretilerek hem çerçeve, hem de türeyen, pratik boyunca sergilenecek bir arşiv görevi görüyor.

  Performistanbul işbirliği ile sanatçı Suzan D. Polat’ın gerçekleştireceği, küratörlüğünü Simge Burhanoğlu’nun üstlendiği Stüdyoda isimli performans, 28 Nisan’dan itibaren 14 Mayıs tarihine kadar her Perşembe, Cuma, Cumartesi günlerinde hafta içi 18:00 – 21:00, hafta sonu 16:00 – 19:00 saatleri arasında Alt sanat mekanında izlenebilecek.

  0
  0
  354
 • 02-05-2016

  28 yıldır kültür ve sanatı geniş bir skalada izleyiciye sunan ENKA Vakfı, bu yıl 11 Temmuz-17 Ağustos tarihlerinde İstanbul’da! 

  Bir yandan açıkhava sinemasında Oscar ödüllü ve kült filmlere ev sahipliği yapacak olan etkinlikler zinciri, bir diğer yandan kulağa hitap edecek. Üstelik;  Nils Petter Molvær, Gaye Su Akyol, Yeni Türkü, Candan Erçetin& Kardeş Türküler, Levent Yüksel, Şevval Sam&Kurtalan Ekspres ve  Cahit Berkay& Anadolu Senfoni Orkestrası gibi isimleri ağırlayarak. 11 Temmuz akşamı Fazıl Say & Genç Yetenekler konseri ile başlayacak olan 28.ENKA Kültür Sanat Buluşmaları’nın biletleri Biletix’ten satışta! Etkinlik takvimi için ENKA Vakfı’na göz atın!

  0
  0
  363
 • 02-05-2016

  İki başarılı edisyonun ardından, Selekt Festival 3. kez karşınızda! 

  7 Mayıs günü, Bronx, Cue, Indigo, Kloster, Peyote ve Pixie’de 30’dan fazla DJ performansıyla müzik genre’lerinde astral seyahatler yaşatacak olan Selekt’in hazırladığı minik bir ipucu tam olarak burada!

  &ME, Agoria, DVS1, NTFO, Ruede Hagelstein, Thyladomid, Vivek & Dego Ranking (MC) gibi isimlerin yanı sıra lokal DJ’lerin de sahne alacağı 10 saatlik kesintisiz müziği kaçırmamak adına hızlı davranmakta fayda var. Biletler bugece.co’dan satışta! Güncel detayların için bir gözünüz Selekt Festival’de olsun.

  0
  0
  381