GÜNDEM
 • 23-06-2018

  Bazı eserler ve yazarlarla bazı şehirler, mekânlar özdeşleşir. Ferit Edgü'nün O'su nasıl Hakkâri ise Sabahattin Ali'nin Kuyucaklı Yusuf'u da o kadar Balıkesir'dir hafızalarda. Bundan yola çıkılarak yaratılan bir harita son zamanlarda sosyal medyada çokça paylaşıldı: Türkiye Roman Haritası.

  ​“Aysenur” isimli bir Twitter kullancısı Türkiye’nin haritasını bölerek şehirlerle özdeşleşen romanların yer aldığı bir roman haritası paylaştı. Haritada illerin yerindeki roman isimlerine tıkladığınızda da romana ait bilgiler sunuluyor. Projede eksiklikler olduğu görüşleri de çıkan sesler arasında; ancak bu projenin gelişmeye açık olduğunu unutmamak gerekiyor. Haritayı daha ayrıntılı incelemek ve düşüncelerinizi paylaşmak için www.turkiyeromanharitasi.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

  0
  0
  665
 • 23-06-2018

  Romain Puertolas'ın 37 dile çevirilen Bir İkea Dolabında Mahsur Kalan Hint Fakiri'nin Olağanüstü Yolculuğu kitabından uyarlanan film, 29 Haziran’da vizyona giriyor. Ken Scott’un yönetmen koltuğunda, Dhanush, Gerard Jugnot, Berenice Bejo, Erin Moriarty, Barkhad Abdi ve Ben Miller’ın ise oyuncu kadrosunda olduğu film, Hint Fakiri Aja’nın olağanüstü macerasına odaklanıyor.


  ​Hindistan’da Racastan sokaklarında yaşayan genç Hint Fakiri Aja, annesinin ölümünden sonra hiç tanımadığı babasını bulmak üzere Fransa’ya gitmeye karar verir. Ancak Paris’e ayak bastığı andan itibaren hiçbir şey planladığı gibi gitmez. Tuhaf bir taksi şoförüyle yaptığı yolculuk sonunda kendini şehir dışındaki bir IKEA’da üstelik Marie adlı güzel bir kıza sırılsıklam aşık olmuş bir şekilde bulur. Ancak yanlışlıkla bir dolabın içinde kapalı kalarak Avrupa’da bambaşka bir yere kargolanır. Sınır polislerinden ve Somalili mültecilerden uzak durmaya çalışırken yol boyunca birbirinden renkli ve eğlenceli karakterlerle tanışır. Roma’da dans pistlerinden Akdeniz’de sıcak hava balonuna uzanan bir dizi eğlenceli yolculuk yapar. Aja’nın tek istediği sağ salim Paris’e hayallerine geri dönebilmektir. 

  0
  0
  100
 • 22-06-2018

  Geçtiğimiz yıl ilk defa gerçekleştirilen BASE, bu yıl 19 - 23 Aralık 2018 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak. Yeni mezun sanatçı adaylarına, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde destek olmayı amaçlayan BASE için son başvuru tarihi 1 Temmuz. Başvuracak adayların animasyon, baskı, cam, fotoğraf, geleneksel Türk sanatları, görsel iletişim tasarımı, grafik tasarım, heykel, resim, seramik, video, resim-iş öğretmenliği bölümleri lisans ve lisans üstü mezunu olmaları gerekiyor. BASE, bu yıl 2018 mezunlarının başvurularını kabul edecek. Sergilenmeye hak kazanan eserlerle oluşturulacak olan serginin küratörlüğünü ise Derya Yücel üstlenecek.

  BASE’in seçici kurulunda yer alan isimler:

  ​Ahmet Elhan, Ali Akay, Arie Amaya - Akkermans, Aslı Altay, Başak Doğa Temur, Burçak Bingöl, Ceren Erdem, Deniz Artun, Hale Tenger, Huma Kabakcı, İnci Aksoy, Mehmet Güleryüz, Nathalie Angles, Sara Reza, Seyhun Topuz, Şener Özmen ve Yunus Büyükkuşoğlu yer alıyor.

  0
  0
  141
 • 22-06-2018

  Kendisini sürekli gizli tutarak dinleyicileri tarafından merak konusu olan ve yaptığı cover şarkılarla oldukça özgün bir tarz elde eden Lin Pesto, Bir Düşün ve Yaz adlı şarkısının ardından söz ve müziği kendisine ait üçüncü şarkısını yayımladı.

  Olsun İstemezdim adlı yeni şarkısını yayımlayan Linda Pesto, Youtube kanalında paylaştığı videonun altına alpér, sabahyildizi ve Rose Walker’a özel teşekkürlerini sunarak gizemini korumaya devam etti.

  https://www.youtube.com/watch?v=yhuLIZcq6GE

  0
  0
  307
 • 22-06-2018

  “Immortality” sergisi, 27 Haziran - 8 Temmuz 2018 tarihleri arasında ziyaretçilerle buluşacak. Ölümsüzlük konusuna odaklanan sergiye Adahan ev sahipliği yapacak. 11 İranlı ve 11 Türk sanatçıdan oluşan sergi, sürekli olarak yeniden canlanmak, reenkarne olmak ve doğanın bitmeyen varoluşu üzerine yoğunlaşıyor. “Immortality” sergisindeki eserler sonsuz yaşamın özünü anlatıyor.

  Sergide yer alan sanatçılar:

  ​Hamid Asadi - Saeed Asadi - Saghar Daeri - Gökhan Deniz - Fatemeh Divandari - Özge Enginöz -Mustafa Horassan - Reza Hosseini - Dariush Hosseini - Afshin Hosseinzadeh - Gülveli Kaya - Morteza Khosravi - Dilara Mataracı - Ali Motamedian - Seydi Murat Koç - Erhan Özışıklı - Ferhat Salman - Barış Sarıbaş - Görkem Usta - Cengiz Yatağan - Morteza Yazdani - Navid Zafaralizadeh

  0
  0
  119
 • 22-06-2018

  Chuck Palahniuk’un yetişkinlere özel yeni hikâyelerinin çizgi roman dünyasının heyecan verici sanatçıların çizimleriyle buluştuğu Zoka, Funda Uncu’nun çevirisiyle Ayrıntı Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  Zoka, yeraltı edebiyatının akla ilk gelen isimlerinden biri olan Palahniuk’un yeni hikâyelerinden oluşan muzır bir boyama kitabı. Kitapta Lee Bermejo, Kirbi Fagan, Duncan Fegredo, Tony Puryear, Alise Gluškova, Marc Scheff, Steve Morris, Joëlle Jones gibi sanatçıların çizimleri eşlik ediyor. 

  0
  0
  515
 • 21-06-2018

  7-12 yaş arası çocuklar için öğretici, eğlenceli ve sanat dolu aktivitelerden oluşan bir yaz programı hazırlayan İstanbul Modern, 2 Temmuz – 31 Ağustos 2018 tarihleri arasında Beyoğlu’ndaki geçici mekânında çocukları ağırlayacak.

  ​Okulların tatile girmesiyle boş kalan çocuklar için hafta içi her gün sabah 10.00-12.00 ve öğleden sonra 13.00-15.00 saatleri arasında günde iki defa, müze uzmanlarının yönetiminde atölye çalışmaları düzenlenecek. Bu atölyelerde çocukların, resimden kostüme, animasyondan heykele, mimariden fotoğrafa kadar farklı programlara katılarak yaratıcılıklarını geliştirmeleri hedefleniyor.


  Sanatı yorumlamaya ve sanatsal üretimler gerçekleştirmeye yönelik bu atölye çalışmalarının ücreti 130 TL. Ayrıca İstanbul Modern’in Bireysel, Aile, Gümüş, Altın üyelerine ve Genç Modernlilere %10 indirim uygulanıyor.

  0
  0
  811
 • 21-06-2018

  Grease filminin, Summer Lovin, Hopelessly Devoted to You ve dünya çapında bir hit olan You’re the One That I Want gibi şarkıları hayatımıza katmasının üzerinden 40 yıl geçti. Grease’in 40. yılı şerefine yenilenen kopyasıyla Cannes’dan sonra Türkiye’deki ilk gösterimi Beykoz Kundura’da Bir Yaz Gecesi Sineması kapsamında açık havada gösterilecek.

  ​Rock’n Roll, müzik kutuları, rengarenk restoranlar, deri ceketler, parlak saçlar, arabalı sinemalar ve dans yarışmalarıyla unutulmaz filmler arasında yer alan Grease, 30 Haziran Cumartesi akşamı 21:00’da izleyicilerle buluşacak. 

  0
  0
  331
 • 21-06-2018

  Jenny Erpenbeck’in ülkelerinden kaçmak zorunda kalanların, ölüme ve zulme mahkûm edildiği bir dünyayı anlatan romanı Gidiyor, Gitti, Gitmiş, İlknur İgan’ın çevirisiyle Can Yayınları tarafından yayımlandı.

  Gidiyor, Gitti, Gitmiş insanın yüzleşmekten kaçamayacağı doğru soruları soruyor. Emekli profesör Richard kendi hayatına dair sorularla boğuşurken, Berlin’in göbeğinde işgal eylemi yapan Afrikalı mültecilerle karşılaşır ve sorularının yanıtlarını hiç kimsenin aramadığı bir yerde, bu genç insanların arasında aramaya karar verir. Bu, yaşlı Avrupa’nın yaşlı sakinlerinden Richard’ın, bakışlarını ilk kez kendinden başka olana çevirdiği andır. Dünya mülteci kriziyle sarsılırken Richard ilk kez kendi küçük, güvenli kozasından dışarı çıkar.

  Görsel: Abd Alfttah Marzouk

  0
  0
  220
 • 21-06-2018

  CerEdebiyat’ın Ayizi Kitap ile sezon boyunca sürdürdüğü Ayizi Kadınlarıyla Sohbetler dizisine 23 Haziran’da bir söyleşi ve imza günü daha ekleniyor.

  Aksu Bora’nın program danışmanı olduğu etkinlikte Aynur Demirdirek, Aysun Kara, Ayten Kara, Burcu Hatiboğlu Eren, Burçe Bahadır, Elif Boyacıoğlu, Handan Çağlayan, Hande Aydın, Hatice Şahman, Meral Akbaş, Reyhan Saygın, Sofya Kurban, Ülkü Günay konuşmacı olarak yer alacak.

  ​Etkinlik 23 Haziran, saat 13.00’te CerModern’de herkese açık ve ücretsiz olacak. 

  0
  0
  250
DAHA FAZLA