GÜNDEM
 • 19-01-2018

  James Joyce’un doğum günü, Aidan McMahon, Doğukan Atasavun, Fáinche Egan, Fuat Sevimay, Jenny Miller ve Sevinç Erbulak’ın katılacağı; müzik ve edebiyatın bir arada olacağı bir etkinlikte kutlanacak.

  World Experience Campus ve Yapı Kredi Kültür Sanat iş birliğiyle düzenlenen etkinlikte, Joyce’un olağanüstü dünyasını Finnegan Uyanması’nın çevirmeni Fuat Sevimay anlatacak. Tiyatro sanatçısı Sevinç Erbulak’ın Ulysses ve Dublinliler kitaplarından yapacağı okumalara Jenny Miller ve Aidan McMahon geleneksel İrlanda müziğiyle eşlik edecek. Programın son bölümünde, Oda Müziği’nden şiirler var. Şiirleri Fáinche Egan orijinal dilinden okurken, Prof. Gerry Smyth’ın bestelediği Oda Müziği’ni Doğukan Atasavun gitarıyla seslendirecek.

  “James Joyce ile Bir Öğleden Sonra” başlıklı etkinlik, 3 Şubat, saat 14.00’te Yapı Kredi Kültür Sanat binası Loca’da ücretsiz ve herkesin katılımına açık olarak gerçekleşecek. 

  0
  0
  58
 • 19-01-2018

  “Hayata İmza Atan Kadınlar” sloganıyla düzenlenen Elele Avon Kadın Ödülleri’nde Yılın Yazarı kategorisinde verilen ödüle Aeden romanıyla Azra Kohen layık görüldü.

  Elele dergisinin yalnızca kadınlara verdiği Elele Avon Kadın Ödülleri’nin bu yılki jürisinde Erdil Yaşaroğlu, Mehmet Yılmaz, Kanat Atkaya, Derya Baykal, Tan Sağtürk, Türkan Derya, Kalben, Hale Soygazi ve Hüsamettin Koçan’dan oluştu. İnci Aral, Ayşe Kulin, İclal Aydın gibi pek çok önemli ismi geride bırakan Kohen puanlamayı %70 oranında etkileyen halk oylamasında da açık ara farkla birinci oldu.

  ​Azra Kohen’in Puhutv tarafından ekrana da uyarlanan ve başrollerinde Ozan Güven, Serenay Sarıkaya, Mehmet Günsür ve Berrak Tüzünataç gibi isimlerin yer aldığı Fi-Çi-Pi üçlemesinin ardından kaleme aldığı Aeden kitabı yayımlandığı 2016 Aralık ayından bu yana çoksatanlar listesindeki yerini koruyor. Bu ödül aynı zamanda Azra Kohen’in fantastik gerçekliğin güçlü bir örneği olan yeni romanı Aeden ile aldığı ilk ödül.

  0
  0
  20
 • 19-01-2018

  Metinlerinde ironi ve mizahı ustalıkla kullanan yazar Ulf Nilsson ve illüstratör Anna-Clara Tidholm’un birlikte yarattığı Elveda Bay Muffin, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

  2002 yılında İsveç’in en prestijli ödüllerinden August Ödülü’ne değer görülen Elveda Bay Muffin, okurlarına bilgelik dolu, dokunaklı bir hikâye sunuyor. Bay Muffin, tüylerine ak düşmüş, yorgun bir kobaydır artık. Mavi, kartondan evinde hayatını gözden geçirir. Pek çoklarından daha iyi bir hayatı olmuştur; mutlu yuvası, çok sevdiği eşi, çocukları... Bay Muffin çok geçmeden hayata sessiz sedasız veda eder. Ama sevenleri onu unutmayacaktır.

  ​“Bir gün yavrularıyla birlikte yürüyüşe çıkmıştı. Bu dünyada ne kadar uzaklara gidilebileceğini göreceklerdi. Bahçenin sınırına kadar yürümüşlerdi. Birden, bir kuşla karşılaşmışlardı.

  Kuş onlara gözlerini dikmiş, minik sosislere bakarmış gibi

  bakmıştı. Bay Muffin korkudan bayılmıştı. Yavruları

  onu yalnız bırakmamış, başında nöbet tutmuştu.

  Yaptıkları en uzun yolculuk buydu, dünyanın sonuna yolculuk.”

  0
  0
  169
 • 19-01-2018

  Ertuğrul Akyüz kişisel sergisi “Vicarious / Vekaleten Kefaret” ile Piramid Sanat’ta izleyiciyle buluştu. 18 Ocak günü açılan sergi, sanatçının figürlerini ve genel algı dünyasını, sadeleştirilmiş renklerini ve insana ilginç bir huzur veren yapıtlarını bir araya getiriyor.

  Akyüz sergisinin içeriğine dair “…Günümüz dünyasında da aynı kefaret oyunları oynanıyor. Bizim veya birilerinin rahat yaşaması için, olmayan eşitliği korumak için, bizim yerimize acı çekiyorlar.” yorumunda bulunuyor.

  ​Sergi, 28 Şubat tarihine kadar görülebilir.

  0
  0
  28
 • 18-01-2018

  15 Şubat’ta başlayacak olan 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin açılış filmi belli oldu. Bağımsız sinemanın kraliçesi Greta Gerwig’in yönettiği, Time Out’un “Etkileyici bir şekilde gençliğin ritmiyle kanat çırpan bir güzellik” sözleriyle övdüğü, eleştirmenlerce “Yılın Filmi” seçilen Lady Bird (Uğur Böceği), Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’un Açılış Gecesi’nde seyirciyle buluşacak. Rotten Tomatoes’ta “Tüm zamanların en iyi filmi” unvanına da ulaşan film, Oscar yarışının da en güçlü adaylarından sayılıyor.

  ​Amerikan bağımsız sinemasının 2010’lardaki kraliçesi Greta Gerwig’in yazıp yönettiği, başrollerini AtonementHannaBrooklyn filmlerinin yetenekli oyuncusu Saoirse Ronan, kariyerinin en iyi rolünde izleyeceğimiz Laurie Metcalf ve Call Me by Your Name ile son zamanlarda adından sıkça söz ettiren Timothée Chalamet’in paylaştığı Lady Bird, Türkiye’de ilk kez !f İstanbul’da gösterilecek. 17. !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin programı 23 Ocak’ta Soho House İstanbul'da yapılacak basın toplantısında açıklanacak ve biletler 2-4 Şubat tarihlerinde İstanbul için, 23-25 Şubat tarihlerinde de Ankara ve İzmir için %10 indirimle, İş Bankası Maximum Kart sahiplerine ise %20 indirimle biletix’te ön satışa çıkacak. 

  https://www.youtube.com/watch?v=cNi_HC839Wo

  0
  0
  673
 • 18-01-2018

  Şair ve yazar Hüseyin Kıran şiiri mümkün kılan koşulları, tarihsel-toplumsal bağlamı, insanın sürekliliği ve kopuş noktaları üzerine bir şiir atölyesi düzenleyecek.

  10 Şubat – 31 Mart tarihleri arasında Notos Atölye’de gerçekleşecek olan atölye, 15 kişiden oluşacak bir çalışma grubuyla yapılacak. Katılım formuna buradan ulaşabilirsiniz.

  Atölye Programı

  1 Ders: Şiirin bulunuşu. Şiirin gerekliliği. Şiir; bir imkan/kullanımlar (kutsalın ve büyünün dili olarak şiir) – Şiir çalışması
  2 Ders: Tarihsel bağlam. İlkçağlardan günümüze, dönemler – Şiir çalışması
  3 Ders: Tarihsel bağlam. İlkçağlardan günümüze, dönemler – Şiir çalışması
  4 Ders: 20. yüzyıl şiiri – Şiir çalışması
  5 Ders: Türk şiiri (genel bir bakış) – Türk şiirinin temel okulları ve şiir örneklerinin incelenmesi – Şiir çalışması
  6 Ders: Türk şiiri (genel bir bakış) – Türk şiirinin temel okulları ve şiir örneklerinin incelenmesi – Şiir çalışması
  7 Ders: Günümüz Türk şiiri (genel bir bakış) – Çağdaş şairlerin metinlerini yakın okumalar – Şiir çalışması
  8 Ders: Günümüz Türk şiiri (genel bir bakış) – Çağdaş şairlerin metinlerini yakın okumalar – Şiir çalışması

  Görsel: George Digalakis

  0
  0
  227
 • 18-01-2018

  Ahmet Tulgar’ın titiz bir dille ve şeffaf bir anlatımla kaleme aldığı öykülerinden oluşan kitabı Bakmadığınız Bir Yer Kalmıştı, Can Yayınları etiketiyle yayımlandı.

  İster ülkelerin içinden geçtiği içsavaşlar olsun, ister bireylerin kendi içinde yaşadığı ve yaşattığı içsavaşlar, Bakmadığınız Bir Yer Kalmıştı’daki öykülerin gizli izleği. Ahmet Tulgar öykülerinde müdahale edememişliğin ya da önlemeye yetememişliğin dünyaya iradesiyle bakan insana yüklediği o ağır yükü anlatıyor.

  “İçsavaş bütün diğer savaşların da mantığının en net göründüğü yerdir. Komşunu vur. En yakınını. Belki de bu yüzden işte içsavaştan geçmiş toplumlar dünya üzerinde yapılmış bütün savaşların suçunu da üstlenmiş gibidir. Bu yüzden utanırlar içsavaş mağdurları. İşte tam da bu utanç, caddelerdeki, sokaklardaki ya da şimdi bu kafede yüzlerdeki bu utanç ifadesi, demin kaldırımda seyrettiğin o dinamizmi müstehcen hale getiriyor. Ölümcül bir müstehcenlik sergiliyor Beyrut şimdi.”

  Görsel: Daniel Tjongari

  0
  0
  227
 • 18-01-2018

  Dirimart, Âbidin Elderoğlu’nun kişisel sergisine ilk kez ev sahipliği yapacak. “Başka Ayın Yaratılışı” adlı sergi, sanatçının 1940’lı yıllardan itibaren, soyut ve soyutlamanın izini sürdüğü, yağlıboya, karakalem ve eskiz çalışmalarını bir araya getiriyor. Elderoğlu’nun yapıtları, 1950’den itibaren Türk resim sanatında gündeme gelen soyutlama ve soyut resim tartışmalarıyla biçimlenen yol arayışını gözler önüne seriyor. Adını sanatçının 1968 tarihli yağlıboya tablosundan alan sergi, Elderoğlu’nun doğayı farklı bir biçimde görme çabasına atıfta bulunuyor.

  Sergi 18 Ocak – 18 Mart tarihleri arasında görülebilir.

  0
  1
  254
 • 18-01-2018

  Geçtiğimiz yaz ilki düzenlenen ve 25.000 müzikseveri üç günde 100 DJ ile buluşturan, İstanbul’un yeni festival deneyimi Big Burn, kış sezonunda da elektronik müziğin efsane isimlerini Big Burn Nights serisi ile Roxy’de ağırlıyor. Daha önce bu kapsamda Dubfire ve Gaiser’i İstanbul’da misafir eden Big Burn Nights serisi, 20 Ocak’ta ise dünyaca ünlü Kanadalı DJ TİGA’yı Roxy’de müzikseverlerle buluşturacak. 

  90'larda Kanada'nın gece hayatının bir kültüre dönüşmesi adına yaptığı partilerle kuralları değiştiren; The XX, Scissor Sisters, Peaches, Depeche Mode, The Prodigy, Moby, Pet Shop Boys, The Killers ve Mylo gibi isimlere yaptığı remixlerle adından sıkça bahsettirmiş, remixlerinin yanı sıra SexorCiao! ve No Fantasy Required adında üç stüdyo albümü olan elektronik dans müzik prodüktörü Tiga, Kanada'nın dans müziği dünyasına kazandırdığı en büyük isimlerden. TİGA plak şirketi Turbo Recordings ile de dans müziği piyasasına yön veren en önemli isimler arasında yer alıyor. 

  ​Açılışı Burn Residency 2017'de ülkemizi temsil edip büyük ödülü getiren Furkan Kurt, kapanışı ise Big Burn markasının yaratıcılarından Procombo'dan olacak olan bu büyük geceyi kaçırmayın.

  0
  0
  244
 • 17-01-2018

  Ebru Zarakolu’nun ilk kişisel sergisi “KESİT/Crosssection”ın açılışı Tophane-i Amire Kültür ve Sanat Merkezi’nde 23 Ocak’ta gerçekleşecek.

  Sanatçının son iki yıla yayılan sanatsal üretiminin yer aldığı “KESİT/Crosssection” isimli sergisinde, toprak katmanlarından alınan kesitlerle alışılmışın dışında, deneysel bir yaklaşım ve dil kullanarak gerçekleştirdiği işlerini izlemek mümkün olacak. Sanatçı, çalışmalarında kullandığı toprak katmanlarını kendi özgün üretimi olan karışık malzeme ile gerçekleştiriyor ve bu katmanlardan alınan kesitleri forma dönüştürüyor.

  ​Sergi 4 Şubat tarihine kadar görülebilir.

  0
  0
  1326
DAHA FAZLA