10 TEMMUZ, PAZARTESİ, 2017

Selçuk Demirel'den “Kara Kitap” İçin Resimler

Selçuk Demirel’in Orhan Pamuk’un Kara Kitap’ını resimlediği kitabı Sen Surat Okumayı Bilir Misin?  - Kara Kitap İçin Resimler, Orhan Pamuk’un önsözüyle Yapı Kredi Yayınları etiketiyle yayımlandı.

Selçuk Demirel’in Sen Surat Okumayı Bilir misin? Kara Kitap için resimler adlı kitabı, Orhan Pamuk’un önsözde belirttiği gibi birlikte bir kitap yapma isteğiyle çıktıkları yürüyüşte oluşmaya başlamış bir kitap. Taksim’e varıldıklarında Kara Kitap’la ilgili birşey yapmaya karar veren ikili, Harbiye’ye doğru yürürken, romanın “Ama Bunları Yazan Ben” adlı bölümünde kelimelerin arasında kaybolan adamı, şehirde yürüdükçe birşeyler görmek ile  yazının içinde ilerlemek arasındaki duygu benzerliğini düşünür... Sen Surat Okumayı Bilir Misin?’in şimdi baktığımız sayfaları, zamanla ve yeni buluşmalarla, Selçuk Demirel’in çizgisi ve insanlarının Orhan Pamuk’un elyazısı roman sayfaları arasında kendi yorumuyla, kendi mana arayışıyla gezinmesiyle oluşacaktır.

Orhan Pamuk’un önsözünün son satırlarındaki vurgusuyla “kelimelerin ve resimlerin ruhunun aynı olduklarına inanan... biri yazar diğeri ressam iki kişinin” kaleminin ve fırçasının kardeşliğiyle.

0
1149
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle