15 OCAK, CUMA, 2016

Pera Müzesi’nde Yılın İlk Sergileri Belli Oldu

Pera Müzesi Şubat ayında iki yeni sergiyi ağırlayacak. Metafizik resim akımının öncüsü, 20. yüzyılın en sıra dışı sanatçılarından Giorgio de Chirico, “Dünyanın Gizemi” adlı kapsamlı bir sergiyle Türkiye’de ilk kez Pera Müzesi’nde yer alacak.

Türkiye’deki az sayıda, bilinçli ve sürekliliği olan koleksiyonların en önemlilerinden biri üzerinden, koleksiyonerliğin izini süren ve tematik bir seçkiyle hazırlanan “Anı ve Süreklilik, Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi ise farklı kuşakların koleksiyonerliğe bakışına ışık tutacak.

Pera Müzesi, metafizik üzerine yapıtlarıyla gerçeküstücülüğe esin kaynağı olan ikonik sanatçı Giorgio de Chirico’nun (1888-1978) eserlerini, Roma, Giorgio ve Isa de Chirico Vakfı işbirliğiyle sergiliyor. “Giorgio de Chirico” sergisi ile sanatçı ilk kez babası Evaristo de Chirico’nun doğduğu kent olan İstanbul’u eserleriyle ziyaret ediyor. Sanatçının yaklaşık 70 resim, 2 litografi serisi ve 10 heykelini bir araya getiren sergi, 1909 tarihli erken dönem eserinden 1970’lerin ortalarına, son dönem yapıtlarına dek uzanıyor.

“Anı ve Süreklilik: Huma Kabakcı Koleksiyonu’ndan Bir Seçki” sergisi ise iki kuşak tarafından sürdürülen, modern ve çağdaş sanat eserleri içeren bir özel koleksiyonu ele alıyor. Sergi için oluşturulan seçki, Türkiye’de özel koleksiyonerlik anlamında az bulunan, belli bir bilinç ve sürekliliğe sahip Huma Kabakcı Koleksiyonu’na tematik olarak eğiliyor. Sergi ile koleksiyonun bütüne ait iç tutarlılığına, farklı kuşaklardan aldığı katkılara, dönem dönem sanat tarihsel bir nesnellikle yaşadığı dönüşümlerine dikkat çekilmesi hedefleniyor.

24 Şubat Çarşamba gününden itibaren görülebilecek her iki sergi de 1 Mayıs 2016 tarihine kadar gezilebilecek. 

0
2278
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle