07 ŞUBAT, ÇARŞAMBA, 2018

Patti Smith Önsözüyle Bir Sam Shepard Romanı

Modern Amerikan edebiyatının en önemli isimlerinden, oyun yazarı, öykücü, oyuncu, yönetmen Sam Shepard’ın, İçimdeki Kişi isimli romanı Ahmet Ergenç’in çevirisiyle Everest Yayınları tarafından yayımlandı.

Pulitzer ödülünü ve Wim Wenders’in Paris, Texas filminin senaryosuyla 1984 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye’yi kazanan Sam Shepard’ın 2017’deki ölümünden kısa bir süre önce yazdığı ilk romanı İçimdeki Kişi, insan olmanın kaçınılmaz istikrarsızlığı hakkında bir bilinç akışı sunuyor.

Patti Smith önsözüyle sunulan romanda babasının öldüğü yaştaki bir adamın geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki yolculuğuna odaklanıyor yazar. Hafızası onu giderek ele geçirirken, hayatına giren kadınlara, aktörlük yaptığı zamanlara, babasına ve çocukluk keşiflerine dair anıları hayaller, rüyalar, fanteziler ve halüsinasyonlarla iç içe geçiyor.

“Gerçek abartılıyor. Elimizde sadece, açılan bir manzaraya çiziktirilmiş sözcükler, hafızadan kazınıp çıkarılmış sahnelerin kalıntıları, Amerikan düzlüklerinde sürüklenen kayıp seslerin oluşturduğu bir ağıt var. İçimdeki Kişi birleştirici bir atlas gibi; üzerinde de bu atlasın dünyadışı yollarında, açık gözlerle, içgüdülerini dinleyerek dolaşan kişinin çizmelerinin bıraktığı izleri taşıyor.” 

Patti Smith

0
1255
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle