06 OCAK, CUMARTESİ, 2018

Nâzım Hikmet'in Döneminde Sanat

Boğaziçi Üniversitesi’nde Nâzım Hikmet’in yaşadığı dönemin sanatını, edebiyat, resim, heykel, mimari, fotoğraf ve sinemadan örneklerle ele alınacağı “Trrrrum, Trrrrum, Trrrrum, Trak Tiki Tak! - Nâzım Hikmet'in Döneminde Sanat” başlıklı bir konferans düzenlenecek.

15 Ocak Pazartesi günü, Hakkı Başgüney’in Nâzım’ın edebiyattaki etkisini ve Ahu Antmen’in sanatsal modernizm ve kimlik ilişkisini ele alacakları sunumlarıyla saat 10:00’da başlacak olan birinci oturumu, söz konusu dönemde mimari ve sinema alanlarında yaşanan gelişmeleri inceleyecek olan Elvan Altan ve Özde Çeliktemel-Thomen’in sunumları takip edecek. Öğleden sonraki oturum, Ahmet Gürata’nın sinema ve ulusal kimlik ilişkisini ele aldığı konuşmasıyla başlayacak. Senaryosunu Nâzım Hikmet ve Kenan Orkan’ın yazdığı Barbaros Hayrettin Paşa (1951) adlı filmin gösteriminin ardından Özde Çeliktemel-Thomen, Ahmet Ersoy ve Ahmet Gürata’nın film hakkında tartışacakları bir panelle konferans sona erecek.

Konferans, üç oturum halinde bütün gün sürecek ve 1920’lerden 1950’lere uzanan süreçte var olan sanatsal akımlar, karşı akımlar ve resmi söylemler değerlendirilecek. Nâzım Hikmet’i sadece kendi eserleri üzerinden değil, aktif olduğu dönemdeki sanatsal ve tarihsel bağlam içinde düşünebilmeyi ve bu çerçevede edebiyat, resim, heykel, mimari, fotoğraf ve sinema üzerinden eleştirel bir tartışma zemini yaratabilmeyi amaçlanıyor.

​“Trrrrum, Trrrrum, Trrrrum, Trak Tiki Tak! - Nâzım Hikmet'in Döneminde Sanat”, 15 Ocak Pazartesi, 10.00-17.00 saatleri arasında Boğaziçi Üniversitesi, Güney Kampüs Büyük Toplantı Salonu’nda gerçekleşecek.

0
1506
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle