24 ŞUBAT, CUMARTESİ, 2018

NATAMA, Geri Döndü!

Bir yıl aradan sonra 17. sayısıyla bu sefer bir “şiir dergisi” olarak yayın hayatına dönen Natama, raflardaki yerini aldı.

“Büyük değişim” ile yayın hayatına dönen Natama’nın yönetimini Enis Akın üstlenirken, yeni yayın kurulu Ali Erbil, Davut Yücel ve Nur Alan’dan oluşuyor.

Natama’nın bülteninde bu değişimi şöyle açıklıyorlar: “Büyük değişim” şöyle bir alt metine dayanıyor, yıllardan beri bu topraklarda zaten şiir üzerine şairlerden başka pek kimse yazı yazmazdı. Ancak son zamanlarda şairlerin şiir üzerine yazdıkları düzyazıların da azaldığını gözlüyoruz; şairler arası yazılı iletişim ve şiir üzerine düzyazıyla düşünmek azalıyor. Oysa bu, sosyal medya uygulamalarına teslim edilemeyecek kadar önemli bize göre. Dolayısıyla bu yeni yayın dönemimizde şiirleri, şiir üzerine yazılmış makale niteliğindeki düzyazılarla birlikte seçmeye karar verdik. Düzyazı deyip de geçiyoruz elbette, düzyazının şiir üzerine –ve iyi– olması dışında bir sınır çizgimiz yok. Sayfalarımızda şairlerin hem şiirlerini hem de düzyazılarını okuyabileceksiniz.

Bu sayıda şiir ve düzyazılarıyla Ahmet Keskinkılıç, Ali Erbil, Alper Öz, Burcu Dikici, Coşkan Tugay Göksu, Davut Yücel, Enis Akın, İlker Şaguj, İnanç Avadit, Nur Alan, Ömer Faruk Abacı ve Öztekin Düzgün yer alıyor.

​“Geçerken Konuşulanlar” bölümünde Turgut Uyar’ın eski arkadaşlarından Sinan Fişek’le yapılan kısa bir söyleşi, “Görsel Dosya” bölümünde Sevinç Çalhanoğlu’unun çalışmalarını okuyabilirsiniz. Güven Turan, Melih Özel Ubıh ve Necmi Zekâ’nın şiirleriyle, Hande Ası’nın düzyazısıyla katıldığı dergide “L=A=N=G=U=A=G=E Poetry” üzerine oldukça bir dosya, bir kaza üzerine ortaya çıkan şaheser Keith Jarrett’in Köln Konseri üzerine bir yazı ve şiir çevirisini kuantum fiziğiyle karşılaştıran bir akademik makale çevirisi yer alıyor. Bunların yanı sıra Anita Sezgener, Cuma Duymaz, Edgar Allan Poe (çevirileriyle), Kadir Yanaç, Liman Mehmetcihat, Mustafa Çevikdoğan, R. D. Laing ve Ufuk Akbal’ın kitaplarının değerlendirmeleri de yer alan yazılardan.

​Görsel: LeFawnhawk

0
2226
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle