20 EYLÜL, PERŞEMBE, 2018

Nasıl Yaşıyoruz ve Nasıl Yaşayabiliriz?

William Morris’in daha iyi bir dünya hayalini okurlarla buluşturan antikapitalist manifestosu Nasıl Yaşıyoruz ve Nasıl Yaşayabiliriz?, Altuğ Akın’ın çevirisiyle ve Korkut Öztekin’in resimleriyle Delidolu Yayınları tarafından yayımlandı.

Görsel sanatlar ve tasarım tarihinin en etkili isimlerinden biri olan William Morris’in ilk kez 1887 yılında yazıya dökülen ve aslında konuşma metni olan Nasıl Yaşıyoruz ve Nasıl Yaşayabiliriz?, sanat, toplum, ekonomi üzerine analizler ve gündelik yaşamdan örneklerle kapsamlı bir kapitalizm eleştirisi sunuyor.

​Çalışma hayatınızı boş zamanınızdan ayrı düşünebilir misiniz? Ya üretim biçiminizi? Neleri kim için ürettiğinizi, ürettiklerinizin ve emeğinizin ne kadarına sahip olabildiğinizi? Güzel olduğunu varsaydığınız bir çevrede, doğayla tehlikeli bir egemenlik ilişkisi kurmadan, teknoloji ve makinelerin esiri olmadan, eşit, adil, savaşsız ve özgür bir toplumda yaşamak; yalnızca tüketerek veya başkaları için üreterek değil, istediğiniz şeyleri keyifle, kendiniz için üreterek, insanca bir ömür sürmek mümkün mü? William Morris’in bu sorulara bir yanıtı ve herkese bir daveti var: sınıf mücadelesi.

0
690
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle