15 MART, CUMA, 2019

Mark Twain'in Arşivlerinden Bir Kitap

Mark Twain’in arşivlerinden çıkan çocuk kitabı taslağını Philip ve Erin Stead’ın tamamlayarak oluşturduğu ve Kutlukhan Kutlu’nun Türkçeye kazandırdığı Prens Oleomargarin’in Aşırılması, Can Çocuk etiketiyle yayımlandı.

Berkeley'deki California Üniversitesi'nde yer alan Mark Twain arşivlerinde keşfedilip gün yüzüne çıkarılmış bu notlar bir asırdan uzun süre sonra devamı getirilen bir hikâyenin temelini oluşturdu. Caldecott Ödüllü yazar Philip Stead, elinde rehber olarak Twain'in taslaklarıyla, acaba Twain'in eserini tamamlasa ortaya nasıl bir şey çıkardı diye hayal ederek bir metin ördü. Erin Stead ise oyma, mürekkep ve kara kalem gibi teknikler kullanarak zarif, muzip ve son derece dokunaklı resimler yarattı.

​1879 yılında bir akşam, Mark Twain küçük kızlarıyla otururken, kızlar babalarına bir hikâye anlatsın diye yalvardılar. Bunun üzerine Twain bir dergideki resimden yola çıkarak onlara fakir bir çocuğun, Johnny'nin hikâyesini anlatmaya başladı. Bu hikâye, iyilik ve cesaret üzerine, zamanın ötesine uzanıyor ve her yaştan okura sesleniyor.

0
630
0
800 Karakter ile sınırlıdır.
Yorum Ekle